MIDDELBIMSCHE CIIIJRMT. N\ 139. 135* Jaargang. 1912. Vrijda 14 Juni. Middelliurg 13 Juni. KAMEROVERZICHT. Uit Stad en Provineie. Dui coirait venchynt dagelyki, met uitzondering van Zon- en Feeitdagea. per kwartaal, zoowel voor Middelburg al. voor alle plaatien in Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nummer» ko.ten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro.pectu.ien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advartentiën vpor het eer.tvolgende nummer moeten de. middag, vóór één uir aan het bureau bezorgd zijn. Advertentaën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel, f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame. 40 cent per regeL Groote lettors naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclame., niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het AlfeMeen Advertende-Barean A. I>E LA 51AB An., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bg deze courant behoort een bijvoegsel. Zy, die Kieh thans op ons hlad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 Juli gratis. DE LOHMAN-AMENDEMENTEN. Vóór deze courant ter perse gaat zal ons vermoedelijk wel uit Den Haag gemeld zijn, of de Kamer besloten heeft de amendementen van den heer Lohman naar de afdeelingen te aende®, wat natuurlijk ook beteekent een schor- sching dier behandeling van de Ziekte- en Ra den wetten. Tenzij' (er .v^wlaag nog ta-eer iets verrassends gebeurt, een intrekking of zoo iets. Onmogelijk is dit niet. Zal minister Talma, die om de Bakkerswet toch al niet gunstig gestemd zal zijn jegens de Lohman groep, zich er nu maar goedschiks bij neerleggen dat in strijd met zijn uitdrukkelijke ver klaringen over de noodzakelijkheid eerst de Ziekte- en Radenwetfen af te handelen die behandeling geschorst wordt? Zal hij dit goedkeuren in weerwil van de groote waar schijnlijkheid dat de behandeling dan niet tot een eind gebracht wordt in de zomexzitting zoodat in October alle verzekeringswetten te gelijk om jeein plaats op de agenda vragen Zal hjj er ook voor te vinden zijn die Raden van Arbeid, dat speciale bedenksel van hem, dien grondslag van zijn geheele verzekeringsstel sel, zoo ineens te doen wegvagen door een amendement, dat veeleer een tegen-ontwerp zou kunnen genoemd worden Als hij berust zal het zijn met een bloedend bark, en in een stemming van gedruktheid, waaraan de harde ervaring bij de Bakkers wet niet yzeemd zal zijn. f In ieder geval zal hij hebben moeten be grijpen dat de neiging in de Kamer evenzeer ten gunste van het stelsel van den heer Lohman is, als zij ten on gunste is van *gn eigen- wet. Het denkbeeld om het controleerend. werk, dat aan de Raden van Arbeid was opge dragen, eenvoudig op te dragen aan ambte naars, en dan naast elkaar te laten bestaan de bijzondere Ziekenkassen en de openbare kassen, beiden onder heft bestuur van de daarbij verzekerde (werklieden dat denk beeld heeft instemming gevonden. Er zijn echter ook bezwaren. De sociaal democraten hebben {in een hoofdartikel in „Het Volk" en. in een nieuw artikel van den heer DuyB reeds te kennen gegeven dat zij er tegen zijn omdat dan aan de ambtenaren een veel te groote macht zou worden gegeven. Het verluidt dat er ook van andere zijde bezwaren bestaan, maar het is licht mogelijk dat de heer Lohman er aan te gemoet komt, en daarvoor is het afdeelingsanderzoek de aan gewezen weg. Het is dus wel een zeer gevolg-rijke be slissing die de Kamer heden zal nemen. Minister Talma schijnt ook onaangenaam getroffen door de bejegening in do Voorberei dingscommissie ondervonden. Hg was Dinsdag, op verzoek van den voorzitter, bij den aan vang der bijeenkomst aanwezig;, maar verliet deze toen een der leden, ml. de unie-liberaal Patijn, bezwaar maakte tegen zijn tegenwoor digheid. Met 10 tegen 7 stemmen werd echter besloten, tegen. Woensdag den minister tot overleg uit te noodigen, maar toen schreef deze niet te willen komen, omdat hij door de bejegening van den. vorigen dag niet op de hoogte was van het toen behandelde. Hij wilde niet onderhandelen, zonder voorbereiding en zonder dat hij de bedoeling dor vragers kent. Het Zijn zware dagen voor hem! Dr. Kuy- per laat hem ook al in den steek. Want die verklaart in de „Standaard" in October niet te willen doorgaan met de ziektewet, Do verrassing, op welk-er mogelijkheid we hierboven doelden, is werkelijk gekomen. Do boer Lohman heeft zijn amendementen inge trokken, die daarop echter zijn overge nomen door den heer Roodhuyzen. Men zie onder Laatste Berichten. Do toestand wordt verwikkeld. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. De Kamer beraadslaagde officieel over de militaire rechtspleging, maai- officieus en daad werkelijk waren haar gedachten hij de Ziekte verzekering. Men wist, dat ook hedenmorgen de Commissie van Voorbereiding, thans zonder haar bijizitters en plaatsvervangers, was bij eengekomen, thans alleen om een conclusie voor den verderen loop dei- beraadslagingjen te trekken men wist, dat Minister Talma, die was uitgenoodjgd om in de vergadenng dei commissie de verdediging van. den heer Loh man van zijne amendementen te komen aan- hooren, aan die uitaoodigjng; geen gevolg had gegeven; men verwachtte de leden der com missie in de Kamer elk oogenblik terug;. Ze kwamen spoediger dan men had verwacht; de zitting had blijkbaar kort geduurd. De heer Thomson, de eenige, die met den heer Dresselhuys, den zeer ministrieelen re- gceriugs-commissaris, eigenlijk in de militaire strafwetten is en erin blijft trots alle sociale politiek om hem heen, merkte het: „De Ziekte verzekering komt binnen, mijnheer do voor zitter, en men luistert niet meer". De heer Van Bylandt hamerde, hamerde, verzocht stilte; en het werd weer wat stil. Maar de belang stelling was nu -geheel verdwenen. Onmiddellijk na de pauze kwam de voorzitter met de verwachte nadere regeling; der werk zaamheden. De commissie van voorbereiding wenschte het voorstel te doen om de reeks van amendementen van den heer Lohman de afdeelingen te verzenden en inmiddels de discussiën tover RadenWet cn ziektewet te schorsen; tot wanneer? ad calendas Graecas? De voomlter wilde daarover morgen lieraad- slagen. „Waarom niet direct?" vroeg de heer Treub; de Kamer zal-©lk uitstel van eene be slissing onaangenaam, moeten vinden. Men heeft gedacht eerst Donderdagochtend verder van de Radenwet te zullen hooren; afgevaardigden zijn daardoor misschien niet aanwezig, die er morgjen wel zullen zijn, re pliceerde d° heetr Nolens. En, voegde de heer Patijn eraan toe, de schijn moet zelfs worden vermeden alsof men deze beslissing heeft willen forceereo. De heer Treub gaf toe; de voorzitter handhaafde en zag aangenomen zijn voorstel. Morgenochtend, na enkele stemmin gen, beslissen we dus wat er met de amende menten van den heer Lohman zal worden gedaan. Het lijdt geen twijfel of het voorstel der com missie van voorbereiding wordt aangenomen. Dan gaat de Kamer met de Auteurswet be ginnen, misschien de uitbreiding van het staats- mijnveld behandelen, en daarna met onver wacht spoedig reces naar huis. Zal echter de regeering deze schorsing der sociale ontwerpen zonder meer laten passee- ren? In haar programma staat uitdrukkelijk, dat de ziektewet nog dezen zomer moet ge reedkomen; dat wordt thans onmogelijk. Het geheele twerkplan, ook ten opzichte van de invaliditeits- en opderdoms verzekering, dreigt in do war te loopen. De regeeriiig greep reeds eenmaal, Jnj de Militiewet, in do orde der Kamer in. En toen duldde men het, maar i deze Kamer weet zich souvereinc. Men zal het waarschijnlijk een tweeden keer niet wagen, ook al i s deze verwijzing naar de af deelingen met een nieuwe verdeeling van Mi nister Talma gelijk te stellen. En na de Bak kerswet bleef hij terwille van desociale ver- We werkten vandaag door in de militair© rechtspraak. De heer Dresselhuys, die gis teren in den laten avond vrij kort de ver schillende sprekers had beantwoord, kreeg he den de replieken te hoorenook nu dient erkend, dat de heeren zich zeer beperkten en het algemeen© vraagstuk van de krijgs raden in hunne inrichting, dat zoo nauw en zoo licht aan deze discussiën is te binden, builen beschouwing lieten; zich hielden de wijzigingen, die aan de orde zijn. En van zijn kant liet de Minister Regout onhcrhaald wat zijn regeeringscommissaris reeds had betoogd; onderstreepte bij slechts een enkele van diens bijna ministerieel uit gesproken beweringen, en bracht enkele al gemeene punten naar voren. Bij de artikelen kreeg de heer Thomson het met don regeeringscomniissaris aan den stok. De heer Dresselhuys had zich over liet militair arrest in dien zin uitgelaten, dat dit voor den militair niet gelijk te stellen is met den burger; dat de moreele en econo mische schaden in beide gevallen niet tegen elkander opwegen. Maar hij verbond daaraan een conclusie, die wel ietwat gevaarlijk mocht hooien, ml. dat de quaosüo van het arrest opleggen, ,niet zoo gewichtig is. Terecht wees de heer Thomson, die van ergernis trommelend op de leuning) van hot hek der analytici had staan luisteren en in wilde boosheid naar zijn plaats was ierug- goloopen, erop, dat niets een goede tucht meer ondermijnt dan het noodeloos arrest dat men niet niets voorzichtiger moest zijn dan met dit. Niet onverdienstelijk pakte hij uit over degenen, die 't legjor slechts uit de papieren kennen; wond zich echter wel wat heel erg op en maakt© de zaak wat heel belangrijk! Minister Regout sprak een kalmcerend woordje, ook tot den keer Hugen- lioltz, die zijn met-juridischheid wat heel be denkelijk propageerde endemonstreerde nam den regeeringscommissaris in liesclier- ming en zag de betrekkelijke artikelen aan genomen. Een tweede maal raakle de heer Thomson slaags met den Minister zelf. Hij wilde in het betreffende artikel den beklaagde vol ledige vrijheid ,geven van keuze van een raadsman, hem niet binden aan een advocaat of een officier. De Minister wilde op dat denkbeeld niet ingaan, vreesde voor pracli-, zijns en hun praktijken. Do heer Hugenholtz nam de verdediging over; wees op de hulp van adviseurs van bureaux inn arbeidsrecht, van bestuurders van militaire of vakbonden. Dat was wat de Minister al had doorzien cn toen de heer Thomson in dien lussohen- tijd zijn tien handteekeningen had verzameld en zijn amendement schriftelijk had inge diend, verklaarde hij 't kortweg en op boozon toon voor onaannemelijk. Een crisis, de Kamer viel van de een© schrik in de andere. De heer Thomson, te- recht verwonderd, wilde zulk een verantwoor delijkheid niet dragen, begreep do onzuiver heid der stemming nu, trok het amendement in, zich over deze handelwijze der regeering echter en terecht beklagende. Minister Regout verklaarde jgeen toelichting hoege naamd van het amendement te hebben ge hoord; \ond daarom ook geen gemotiveerde bestrijding noodig; ook een standpunt. Maar de heer Thomson zei wel te hebben toegelicht, „De Minister zat met den rogjee- riugscommissaris te praten", schalkte de heer Duys van een der voorste banken. „Dat is niet waar", driftigde de heer Regout, en de heer D;uys heel vriendelijk: „O, dan de re geenn jgs com mi s sari s met ,u!" Het was een zonderlinge val uit de lucht, dien Minister Regout deed. Het is waar, het amendement-Thomso-n was niet zoo onschuldig als het leek, maar wat men daardoor vreesde, zal men ook nu niet onüoopen. Als er eens gestemd was en de Kamer ware eens niet onvoltallig gebleken! Den uitslag had men moeilijk kunnen voorspellen I Morgen gaan we, na de verdere regeling der werkzaamheden, door met do militaire ontworpen; er is kans zelfs, dat men er mede klaar komt. En dan de Auteurswet. De Kamer wil werken, steeds maar werken. V. d. M. Rendez-Vous, Gavotte, Aletter. Les Bams de Mer, Suite d'Or- chestre,Missa. Dit Middelburg. In de hedennamiddag in de sociëteit „St. Joris" alhier gehouden algemeene verga dering van de kiezersvereeni,ging „Walche ren" zijn de periodiek aftredende heeren com missarissen: J. Kodde te Meliskerke, J. Cor- nelisse te Seroosterke, L. Krijger te Bigge- kerke, J. Ceyaal le Grijpskerke, K. A Haart te Ritthem en J. R. Tak te Serooskerke op nieuw candidaat gesteld. Er waren vandaag weer buitengewoon veel vreemdelingen in de stad. Meest Belgen, die in groepjes de straten doorkruisten of 't Zeeuwsche marktleven aanschouwden. Zoo was er een groot gezelschap Gentsche hotelliers en restaurateurs. Verder wandelden er een menigte jongens in een of andere kostschool-uniform onder geleide van Belgische priesters. Ze schonken groote aandacht aan onze marktventers wier spraakzaamheid ze zeer interressant schenen te vinden. Dan een heele troep jonge meisjes. Ook een kostschool. En dan een hoop »losloopende" vreem delingen dadelijk herkenbaar aan uitheeru- sche kleedij of kielctoestellen of iets der gelijks. Het eerste Zondagavond-concert, 16 Juni 's avonds half acht door het Middelburgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks in 't Schuttershof" te geven, bevat de volgende nummers Einzug schneidiger Truppen, Blankenberg. Ouverture „Bona Fortuna" Canivez. Polnischcr National Tanz, Scharwenka. „Judex" Fragment uit het ora torium „Mors et Vita" Gounod. Groote Fantasie uit de opera „The Geisha",Jones. Festival-MarschMorks. Tesoro Mio, Grande Valse de concert,Becueci. Tobaggan, (Morceau taracté- ristique Frémaux. Uit Vlïssingen. Op de algemeene vergadering der Vrijz.- Dem. kiesvereeniging werd Woensdagavond be sloten, den kiezers te verzoeken bij de her-, stemming van twee leden voor den gemeente raad hun stem uit le brengen in het 1ste district op den heer Krijger en in het 3de district op den heer Van Hall. Hedenmorgen hebben de visschers te Vlïs singen geen gebruik willen maken van het nieuwe gebouw, bestemd voor den afslag van visch. Aan de inrichting kleven verschillende fou ten, die h. i. een geregeld mijnen der aan gevoerde visch onmogelijk maken. Bovendien is 'tgeliouw* gebleken voel te klein to zijn. 't Is een duwen en. dringen om or in te ko men en wie er eenmaal in is kan er niet eerder uit vóór de markt afgeloopen is. Vanmorgen werd op de oude plaats gemijnd. Naar de? „N. R. Ct." verneemt zal tenge volge van "den grooteu omvang van het inge- nieiirsdistrict 's Gravenhage, een ingenieurs- dislrict der telegrafie gevestigd worden in de provincie Zeeland. Als standplaats van den ingenieur zal vermoedelijk Vlissingen aangewezen worden. Door het muziekkorps der infanterie te Vlissingeln, werd gisterenavond weder een con cept in het Bellamypark gegeven. Na afloop hiekvan volgde nog een extra nummertje Voor het Hotel du Commerce, voor de daak aanwezig zijnde officieren. Bij beschikking van den minister van oor log, a-i- minister van marine is met ingang van de!n lsten Juli a.s., aan den loodsschip- per der le kl. C. A. J. A. Sutherland op zijn veïzoek, eervol ontslag ut den loodsdiienst verleend. Met den zelfden datum zijn bevorderd, tot loo|dsschipper der lo kl., de zeeloods H. Wi Hein se, en tot zeeloods, de loodskweekeling der le klasse A. J. But. G.VL Crt."). Door den loodskweekeling der 2o klasse W. Rgkeboer is heden met zeer voldoenden uitslag het examen afgelegd voor zeeloods. De loodsschipper der le klasse H. J. Schot té Vlissingen is .wegens lichame lijke' ongeschiktheid voor den loodsdienst af gekeurd. Een ongehuwd werkman, afkomstig uit Bergen op Zoom, werkzaam op de werkplaats der Mij. lot Expl. van Staatsspoorwegen te Vlissingen, had gisterenmorgen het on geluk met beide banden in aanraking te ko men met de cirkelzaag met het gevolg dat van de linkerhand drie ,van de rechterhand twee vingers Werden afgezaagd. De man wist neg het kantoor te bereiken, waar hem de eerste hulp werd verleend, waar na hij per rijtuig naar het ziekenhuis werd overgebracht. van Voorthuijsen, eene vergadering gehouden van de besturen der vereenigingen „tot Be vordering der Belangen van de Badplaats Domburg", „Het groene Kruis" en „Dorn- burg8che Zeebadinrichting", ten einde de mogelijkheid te bespreken van de oprichting eener ziekenbarak te Domburg. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten, dat alle aan wezigen zich zouden constitueeren tot een comité dat de zaak nader zal onderzoeken, met uitzondering van 3 heeren, die ver klaarden dat zij geen deel van bet comité wenschten uit te maken. Dit bestaat dus nu uit de H.H. L. J. van Voorthuijsen, voorzitter Dr. B. Vaan drager, P. J. Elout, P. C. Labrijn, J. Westen burger, J. Scheele, D. H. Scheele en M. J. J. Sprenger. De laatste, die niet aanwezig was, zal met zijne benoeming in kennis worden gesteld. Het comité besloot verder aan een twee tal uit zijn midden meer speciaal op te dragen, een onderzoek naar de kosten, enz. van Ziekenhuis en verplegend personeel en vond daartoe bereid de heeren Dr. Vaan drager en Labrijn, die in hunne qualiteit van bestuursleden van eene der genoemde vereenigingen reeds vroeger ondervinding op dit punt hebben opgedaan. Het is te hopen dat deze nuttige zaak ditmaal moge blijken levensvatbaarheid te bezitten, wat zeker voor een groot deel zal afhangen van den steun van vereenigingen, particulieren en „last not least" van den gemeenteraad. Hedenmorgen is a 1 d a a H. M. monitor „Reinier Claeszen". Het schip nam ligplaats aan de Houtkade De lichtbrulhoei van Kalloo, <lie dezer da- geh aangevaren en gezonken is, is doon het transportvaartuig „Vlissingen" gevischt eb. daar binnen gesleept. De boei had een waarde van ongeveer f 6000. Uit Walcheren. Ondet intrekking van het hem bjj kon. befeluit van. 23 Dec. 1911 toegekende pen sioen Van f 791 is aan den heer C. Ver heul, gepensionneerd binnenloods te Sou burg bij kon besluit van 30 Mei een ver hoogd pensioen toegekend van f 910. Door den heer M. Pieterse te Zoutclaa- de is wegens vertrek naar elders, ontslag ingediend als wethouder, lid van den gemeen teraad, ambtenaar van den burgerlijken stand, lid der commissie van beheer over den kunst weg Zoutelande en Westkapel le en lid van het burgerlijk armbestuur ;ook zal hij zijn ontslag indienen als zetter in 's Rijks directe belastingen voor die gemeente. In do Dinsdag atdaar gehouden raadsver gadering is in. zijn plaats tot wethouder en tot lid voor den bovengenoemde® kunstweg benoemd de heer J. Wisse, die deze benoe- „aannam. Te Do m b u r g werd Dinsdagavond zooals we reeds met een enkel woord meldden op uitnoodiging en onder voorzitter schap van den burgemi ester, den beer L. J. Uit Zuid-Beveland. In de heden te houden gemeenteraadsver gadering van Goes staat op do agenda een adres van de afd. Goes van den. Bond van Ned. onderwijzers, houdende verzoek om ver betering der salarisregeling van het personeel aan de o. 1. scholen. Naar aanleiding daarvan stellen Burg. en Weth. den Raad voor, de thans bestaand» regeling aldus te wijzigen, dat het aanvangs salaris op f 600 wordt gebracht en dat de •1 vijfjaarlijksch© verhoogingen van f 100 en 3 maal f75 worden omgezet in 4 vijfjaarlijk- sch© verhoogingen van gelijk© bedragen. Het aanvangssalaris van de hoofden dor scholen A, B en C, thans f 1050 bedragende, willen Burg. en Weth. uitbreiden tot f1200, zoodat zij dan na 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50 het maximum van f 1400 hebben bereikt. Naar men aan de „N. Z. Ct." mede deelt heeft de heer A. Peman Kakebeeke te Goes definitief ontslag genomen als gezworene van het waterschap De Breede Watering bewesten lerseke. De heer Vereeke treedt thans op als waarnemend dijkgraaf. Woensdag brak het touw van den bok, waaraan een sluisdeur van het Sas van Goes bevestigd was ter schoonmaking. De deur kwam te vallen, waarbij het been van den Sasknecht C. Dronker zoodanig word ge troffen, dat het ter hoogte van de dij brak. Het 'been zou heden gezet worden. Bovendien is tengevolge van het vallen van de sluisdeur de scheepvaart aldaar ge stremd vöor het binnenkomen en uitvaren aan het Sas. Naar men ons mededeelde, zou een toestel ter verwijdering van de deur, uit Vlissingen ontboden zijn. Uit Tholen. Te Oud-Vossem©er is benoemd tot rentmeester der ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemcer en Vrijherghe de heer J. M do Graaff alhier, de vacature was in October U. ontstaan door het overlijden van den beer G. J. de Graaff burgemeester Uit Z.-Vlaanderen O. D. Tot ontvanger-griffier van de polders Klein Zevenaar en Oud Zevenaar is benoemd de heer A. P. de Vos te Terneuzen. De' „Vlaamsche Gazet" meldt Het gouvernement heeft in aanbesteding ge legd de werkéÖ, die moeten uitgevoerd worden om deb laatsten hinderpaal te doen verdwij nen ,die de groote scheepvaart in het kanaal van Terneuzen belemmert. Het geldt na melijk do afbraak der oude brug-baan van Selzaete, de verbreeding en de uitdieping van de vaart in den omtrek dier brug. Nog onlangs was een groote transatlantische stoomer genoodzaakt te lichten ,om, komend© naar Gent, door déze vernauwing te geraken.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1