MIBfiELBURGSCRE COIRIST. 155" Jaargang W oensdag 12 Juni. Middelburg 11 Juni. FEUILLETON. CHADSJI MOERAT, Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. 137 1912 1-17 2.02 2.50 enz. it Vriji). Du. uvot nnehljit d. gelijk., met mtoedering vu. Zo.- e. FMiUmg... fr„. p.. k..rt~l, zoowel voor Middelbars .1. voor alle ploat.ee Nederlamd fruoo pp. 12 Afzonderlijke mummer» kotten 6 cent. Advertentiön by abonnement op roordeelige voorwaarden. Proipectnnen daarvan zijn aan het bnrean te bekomen. Advertentie» voor het eeritvolgende nnmmer moeten dee middag, vóór eón nnr aan het bnrean bezorgd zyn. Advertentie» 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regeli f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel. Groote letter» naar de plaat», die rij i Tot de plaatiing van advertentiön en reclame», niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alxeveen Advertcnde-Birt au A. DE LA MAK An., N.Z. Voorburgwal »66, Amsterdam. De opgaaf van den epoordienet komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaate. MINISTER TALMA EN DE RADENWET. Uit Zeer betrouwbare bron verneemt „Het Vaderland", dat de Minister Talma niet bereid is de Radenwet in t© trekken. Een besluit der Kamer dat hem daartoe zon nopen, of e< tpeel de verwerping der Radenwet, zoude rijn aftreden ten gevolge hebben, terwijl er kans bestaat, dat het geheele Kabinet in dat geval zou aftreden. De geheel© linkerzijde van dra heer Van Kaïnebeek tot dra heer Duys, is intusschen van plan voor de ingrijpende amendementen van den heer Lobman, waardoor de Raden wet vervallen moet, ,te stemmen, mede de Christehjk-historischen en eenige Katholieken zullen den heer Lohman steunen, terwijl zelfs dr Knyper op dit oogenblik geneigd is de aan neming van de amendementen van den Goeschen afgevaardigde te bevorderen. In parlementaire kringen verwacht men nog deze week era beslissing. DE STANDAARD EN DE AMENDEMENTEN- LOHMAN. De Standaard acht het uitstel dat de Kamer nam (tot Woensdagmorgen) om de amende- mraten-Lohman te doen bespreken door de commissie Van voorbereiding met plaatsver vangende leden en bijritters onvoldoende. Het blad meent: „Nu een geheel nieuw stelsel is aange diend, is het billijk, dat dit stelsel' vooraf in do Afdeelingra worde onderzocht; dat het daarna eerst in de Commissie van Voorbe reiding tome; dat daarop nieuwe besprekingen met den minister volgen; en dat er alsdan een geheel nieuw rapport aan de Kamer worde Stel toch, dat men aan het stelsel-Lohmam de voorkeur gaf, dan moet er toch gelegen heid zijn, om ook hierop amendementen in te dienen, juist zooals op *t oorspronkelijk ontwerp. Kan dit thans niet afloopen, dan blijft er niet anders over, dan de geheele behandeling op te schorten. Zooals nu de zaken liggjen, is de Kamer niet in staat lot het vellen van een rijp oordeel. Zeker, er ware nog era andere uitweg. Deze, dat de minister terstond het voorstel- Lohman onaannemelijk verklaarde. Maar zou dit billijk zijn? En, ging men hiertoe over, liep men dan geen gevaar era beslissing te krijgen, gelijk die op dit oogenblk door niemand wordt ge- iwienscht SAMENWERKING VAN VRIJZINNIGE PARTIJEN. 'In zijn Zondag gehouden rede op de alge- meenc vergadering van dra Gdderschra Pro vincialen tiezersbond kwam tar. P. Rink tot de conclusie, dat samenwerking, coaliseeringj, der vrijzinnige partijen noodzakelijk is. Een struikelblok is nog altijd de regeling 37. van Leo Tolstoi. (naar de Dgitsche vertaling). XVII. Het dorp, dat bij den overval was verwoest. Was hetzelfde, waarin Chadsji Moerat den nacht, voordat hij naar de Russen overliep, had doorgebracht. Sado, bij wien Chadsji Moerat toen had overnacht, was bij de na dering der Russen met de zijnen in de bergen gevlucht. Toen hij naar het dorp terugkeerde, vond hij zijn hut vernield, het dak was inge stort,. de deur en de voorpilaren waren ver brand en het inwendige op weerzinwekkende Wijze bevuild. Zijn zoon, die aardige jongen met de schit terende oogra, die zoo geestdriftig naar Chad sji Moeïat had zitten kijken, was op een met een villen mantel gedekt paard dood naar de moskee gebracht. Hij was door een bajonet steek in den rug gedood. Sado's eeri>are vrouw, die Chadsji Moerat 'toen bij zijn bezoek had opgewacht, stond van het algemeen kiesrecht. Praclisch achtte spr. de beteekrais van den overgang total- méén kiesrecht verminderd door de gestadige toeneming van het aantal kiezers, Is dit struikelblok uit den weg geramd, dan meent spr. dat op verschillende punten samen werking zou te verkrijgen zijn. De socialisten sloot spreker van era samen werking uil, deze moeten eerst "leerra een principieel verschil te maken tusschen rechts en links. Op een viaag van den heer Pyttersra ant woordde de heer Rink, dat z.i. over nou- wenkiesrecht nog geen communis opinio onder de vrijzinnigen bestaat, wel meent hij, dat zij vrij eenstemmig van oordeel zijn; dat de grondwettelijke slagboom om tot vrouwenkies recht te komen moet opgeheven worden. De beweging ouder de Chineezen. De correspondent van het »Bat. fïbl." te Soerabaja schrijft: In de Chineesohe wereld is het nog lang niet rustig, hoewel het zoo op het oog al pais en vree is. Er bestaat onder de Chi neezen een groote partij, die de nederlaag van Februari nog maar niet kan verkrop pen en alles doet, om binnenkort een nieu we krachtproef uit te lokken. Op verschillende plaatsen in den oosthoek dreigt hetzelfde, en hoewel men er zich geen oogenblik ongerust over behoeft te maken, wie eventueel aan het kortste einde zullen trekken, zouden nieuwe conflicten de bestaande antipathieën nog sterker maken. Wij hopen dan ook, in de eerste plaats voor de Chineezen zelf, dat ze verstandig zullen zijn. Door civiele en militaire auto riteiten zijn maatregelen genomen, om da delijk als ergeDs relletjes worden gesigna leerd, detachementen militairen te doen uit zwermen. Waarschijnlijk zouden nieuwe conflicten niet zoo kalm verloopen, als vroeger het geval is geweest. Uit Middelbarg. Hedenmorgen constateerden de keurmeesters bij een alhier geslacht varken darmontste king. Tengevolge daarvan werd het afgekeurd en is bedoeld varkra met bijbehoorrade or ganen onder toezicht der politie begraven. Uit Tliasingen. De bisschop van Haarlem heeft kapelaan H. Pieterse te Vlissin gen tot pastoor te Schoten benoemd. Gedurende 12 jaar is de geestelijke op zijn tegenwoordige standplaats geweest. Ook in ver schillende, katholieke vereraigingen nam een [werkzaam aandeel, o. a. in de R. K. militairen - vererai ging. In dra loop dezer maand zal het lichtschip „Noord-Hinder" voorzien worden van een sta- tion voor draadlooze telegrafie, aldus meldt de „Vlissingsche Ct.'\ Voorbijgaande schepen kunnen door vlagge- seinen of door praaien, berichten, bestemd voor den wal, aan het lichtschip afgeven; dez© berichten zullen door het lichtschip wor- nu jn era gescheurd hemd dat haar verwelkte borst pan d» blikken van ieder prijs gaf, met verwarde haren over het lijk van haar zoon gebogen, krabde zich zelf van smart het gelaat tot bloedens toe open en weeklaagde van (wanhoop. Saldo was, van houweel ra schop voorzien, door do verwantra. begeleid weggegaan, om voor rijn zoon een graf te graven. De oude grootvader zat, tegen den muur van de groo- tendeels ingestorte hut geleund, werktuige lijk in era stok te snijden en staarde dof voor zich uit. Zoo even Was hij pas uit den tuin gekomen, waar de bijenkorven stonden. De beide hooi bergen, die zich daar bevonden haddra, wa ren verbrand, de abrikozen- en kersraboomra, die hij zelf geplant ra gekweekt had, waren gebroken ra half verkoold, ra ook de bijen korven waren met de diertjes een offer der vlammen geworden. Tusschen het weeklagen der vrouwen klonk het angstig geschrei van do kinderen ra het hongerige vee, waarvoor geen voedsel meer waa, loeide daar doorheen. De groote kinderen dachten niet aan sp« maar staarden met groote oogra de volwassen mens chen aan. De dorpsbron was, klaarblijke lijk met opzet, verontreinigd, zoodat de be woners ook van water verstoken waren. Ook de moskee was op gelijke wijze verontreinigd, verder aan den adresseerde worden overgebracht. Omgekeerd kunnen op gelijksoortige wijze berichten aan voorbijgaande schepen worden verzonden. Al leen in geval van nood is het aan schepen in zee veroorloofd met dit station te f grafeeren. De oproeping is N. H D de lengte 400 M. Uit Walcheren. De gemeenteraadszitting van Koudeker- ke werd Maandag 10 Juni onder voorzitter- scliap van den heer H. J- E. Gerlacli van St. Jooslajid, burgemeester, door alle leden, bijge woond. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat bjj de audiëntie te Am sterdam door Hare Majesteit zeer belangstel lend paar den toestand in de gemeente is geïnformeerd ra dat de burgemeester H. M. namens de ingezetenen hiervoor dank heeft gebracht. De voorzitter dankte dra heer P. de Witte waarnemend burgemeester tijdens den brand bij P. de Potter, voor de Rectificatie betref fende de brandweer in zijrl- ingezonden stuk. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onveranderd goedgekeurd. Het stratenplan Van 't Zand, dat wederom wijziging terug was, werd -voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van dra brandmeester C. L. van Noppen was ingekomen over dra brand bij P. de Potter. Zes man ontbraken, wat bij ondeTzoek gewettigde verzuimen zijn gebleken. B. ra W. stollen voor, a^n de spuitgasten voQr dezen brand een vergooding te verleen en van f 60. Met algemeene stemmen verecnigde de raad zich hiermede. Era reclame hoofd, omslag van H. A. Berg man werd ter afdoening gesteld in handen van B. en W.. De landbouwers J. Kodde en J. Brasser Hz. te Oost en West Souburg verzoeken zand to mogen halen uit dc jymdpul in de Duinen. B. ra W. stellen voor aan hen tot wederop- zeggens de Vergunning te vorleeaen tegen f 2.50 per jaar. Zonder hoofdelijke stemming vereenigde de raad zich hiermede. De voorzitter deelde mede, dat heden door R. ra W„ de kas van den gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde bevonden met een saldo van f 4833.64. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie in aan den gemeente-veldwachter A. iMeeuse te Westkapelle met 1 Juli ja.s. eervol ontslag verleend. Uit Zuid-Beveland. Benoemd is met ingang van 15 Juni a.s. tot Rijksklerk 2e kl. der Registratie en Do meinen te Veghel de heer J. D. Jongema, klerk der 3e kl. te Goes. Door de vereeniginjg der Handboog-Schutterij „Soramis" te Heinkenszand is besloten om bij gelegenheid der kermis aldaar era concours te houden naar den lossen vogel. Dat het stichten van een electrische cen trale in de gemeente Kattradijke onverdeel den bijval geniet, moge, aldus schrijft „De Zeeuw", blijken uit het tót, dat te Kattcn- dijko A op era thans circuleerrade lijst door 80 personen geteekrad is, die, bij eventueel© oprichting, aansluiting toezegdra. Ook te W i I- helminadorp zal, dewijl de directie van den Wilhelminapolder zich voor de electrische ra de Moellah moest die met hulp der moskee dienaars eerst weer zuiveren. Geen woord van haat tegen de Russen werd echter gehoord. Het gevoel, dat alle tsjetsjen- zen, van den jongste tot dra oudste, tegenover deze vijanden koesterdra, was sterker dan haat. Ze zeiden tot zich zelf, dat deze Rus sische honden geen menschra waren, en zulk een afschuw en wrevel, zulk een verbazing over de zinnelooz© wreedheid van deze schep- Bels greep hen aan, dat de wensch, ze uit te roeien, zooals mra wolven, ratten en gif tige spinnen, verdelgt, even natuurlijk scheen als de drang tot zelfbehoud. D© inwoners van het dorp haddra nu de keusof, bij deze vijandige stemming volhar dend, op de oude plaats te blijven en met de grootste moeite, op gevaar af, dat dit waan zinnig vernielingswerk zou worden herhaald, de oude woningen weer op te richten of trots het godsdienstig gevoel en dra sterken afkeer tegen alles wat Russisch was, zich door onder werping dra vrede te koopen. De oudsten van het dorp zochten steun in het gebed en be sloten eenstemmig, boden naar Sjamyl te zen dra ra, hem om hulp te verzoeken. 'Toen maakten ze zich dadelijk gereed, het verwoeste Weer |tje herstellen. XVIII. Op den dag na den overval verliet Butler centrale heeft verklaard, de aansluiting vrij algemeen zijn- Met verlangen wordt uitgezien naar betere verlichting, kracht, enz. om deze in onze huizen, op onze straten en in onze werkplaatsen te kunnra aanwenden. Bij den visscher B. in de Stationsbuurt te Rillaud-Bath zijn een 7-tal netten ont vreemd; van de daders nog geen spoor. De cursus in land- en tuinbouwkundige vakken voor boerendochters heeft wederom onder leiding van dra heer M. N. v. d. Linde te Rilland een aanvang .genomen Zij telt 15 leerlingen. De nieuw in te dijken polder aan den Scheldedam is weer door era dijk omringd. Dat hij thans behouden blijve. Uit Schouwen-Duiveland. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur bevond zich de wed. Rh. op den Leverdijk te Zierikzee, toen rij door era beroerte getroffen werd. Dr. Spruvt, die met de tram juist te Sa3 aankwam, kon slechts den dood constateeren. Het fanfarecorps „Luctor et Emergo", met welwillende medewerking van het zanggezel schap „V. Z. 0. S." te Reneese, gaf Zon dagnamiddag; in de muziektent een uitvoering. De verschillende nummers werden ten gehoore gebracht voor een talrijk opgekomen, belang stellend publiek, toegestroomd van verre en van nabjj. Uit Tholen. Te Oud-Vossemecr werden de ingeze tenen Zondag ongeveer te middernacht op geschrikt 'door één allerhevigsten donderslag het bleek, dat een paard van dra landman P. óf door den bliksem was getroffen óf door schrik in een sloot gevallen; in elk geval was het jonge, waardevolle dier ia zoo'n toestand, dat hot afgemaakt moest wor den. Voor den betrokkene, era klein land bouwertje, dat hard moet werken om voor groot gezin brood te verdienen, een onherstelbaar verlies. Het paard had een han delswaarde van ruim f 400. Naar men ,ujt goede bron verneemt, zal do woonplaats van dra rijksveldwachter van Sint-Annaland eerstdaags naar Stavcnisse verplaatst worden. Maandagmiddag om 4 uur ontlastte zich bo ven de gemeente Stavenisse era zwaar onweder, vergezeld van dlagnegen ra veel ïlslag, waardoor de kleine vruchten op deu akker, zooals uien, boonen, vlas en bie ten hoogstwaarschijnlijk veel geledén zullen hebben. De bliksem sloeg in dra schoorsteen van de woning van G. W. aldaar, waardoor de schoorsteen gescheurd is ra het kabinet in de woonkamer eenigszins beschadigd werd, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Bij herhaalde oproeping meldde zich voor hoofd der openbare school in dra Oranje polder slechts één sollicitant aan. Ziekewagens, -Stoelen, enz. Hand Driewielers met Free-Wheel. Firma Th. A. A. Simonis. Den Haag. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Het vlas wordt dit jaar weer tamelijk duur betaald, vooral door Belgische koopexs. Goed vlas gaat van de hand voor 500 frank, ptub vlas besom t tot 600 frank per gemet. Op de markt van Zaterdag te IJzendijke is er veel verhandeld. Hier ra daar heeft dit gewas, alsook de bieten, schade geleden door den hagel van Zondag. tamelijk laat in den ochtend langs de achter trap het huis, om tot aan de ontbijt-theö, die hij" gewoonlijk met Pelrow samen dronk, op straat een wandeling te maken en era luchtje te scheppen. De zon was reeds boven de bergen gestegen en «le (oogra deden hem pijn, toen hij naar den achterkant van de straat keek, waar de ge witte, schril belichte huizen zich verhieven. Des te verkwikkender en aangenamer deed do aanblik van de zich ter linkerzijde uitstrek kende, door dichte bosschra bedekte bergen aan, waarachter zicli de schemerende keten van de sneeuwtoppen zich verhief, die wel witte, dichte wolkenmassa's leken uit de verte. Butler keek naar do bergen, ademde de fris- sche lucht met volle teugen in ra was daar door met vreugde vervuld, dat hij', juist hij leefde ra dan op een zoo heerlijke plaats. Era klein beetje verheugde het hem ook, dat (hij zich gisteren zoo voortreffelijk ge dragen had, hij den opmarscli, zoowel als voornamelijk bij den lerugmarscb, die tamelijk onaangenaam was geweest. Ook de herinnering aan dra vorigen avond bereidde hem vreugde, zooals hij na die flinke marsch met de kame raden door Maria Dmitrijewna, de vriendin van Pctrow, was ontvangen en onthaald ra hoe ze met allen, voornamelijk echter, naar het hem voorkwam, met hem zoo hef en aar dig (was geweest. UITREIKING DER DIPLOMA'S HANDELS AVONDSCHOOL. Het is thans zoo ongeveer 3 jaar geleden, dat de handelsavondschool alhier werd opgericht. Voor het eerst was nu dus een 3jarigen cursus teil co'nde en voor het eerst kondra op plechtige wijze de diploma's «toor eerste leerlingen ha moeitevollen strijd ver overd, worden uitgereikt. Hiertoe had het bestuur de leerlingen, ouders en zij die door hun daden hun belang stelling haddra doen blijken uitgenoodigd in Üe (bovenzaal frail. St. Jons waar de heer ftlum, voorzitter van het bestuur, de diploma's uit reikte. „Geëerde vergadering," aldus ving de hera Blum aan, „het is thans voor de eerste maal dat wij de leerlingen der handelsavondschool zien heengaan nadat zij met vrucht de drie cuTsussen hebben doorloopcn. Aan ©en 7tal heeft bet bestuur gemeend het diploma t© mogra uitreiken. Voor mij als voorzitter is Üat reden era kort woord van dank te spre ken tot hen aan wie wij dit resultaat dan ken ra van gelukwenscli tot hen, die dit re sultaat Jiebben bereikt. Era Woord van dank in de eerste plaats, Waar geen ander d© taak op zir,b nam, heeft de vereeniging moeten voorzien in het han delsonderwijs aan de behoefte waaraan zij zich overtuigd hield. Zij heeft daarvoor niet aan (eiken kant dien steun ontvangen Waar op zg hoopte en die zij verwachtte. Toch past het haar dankbaar te zijn. In do eerste plaats voor den wannen steun van de landsregeenng, die vooral in de laatste jaren van har© be langstelling in het handelsonderwijs deed blij ken. Naast de staat, verdienen ook provincie ra gemeente onzen dank en vooral de drie vereenigiugra iwiier pteun wij zoo krachtig ondervinden, de afd. Middelburg van de Mij. Nijverheid, de vere©niging Handelsbelang £n de afd. Middelburg-Vlissingen van den Bond van Christelijke kantoor- en handelsbedienden. Hun steun zouden wij niet kunnen ontberen. Dank moeten wij ook brengen aan de leden ra begunstigers der afdeeling, wel ontvielen ons (enkelen door overlijden, vertrek of be danken, doch hunne plaatsen Werden door nieuwe leden aangevuld. Lid rijn der vereeniging biedt geen zna- terieële voordeelen, doch de voldoening mee gewerkt to hebben tot iets goeds ra nuttigs. Al is er veel dat dankbaar stemt, al zijn wij de moeilijkheden van het begin te boven gekomen, vele moeilijkheden keeren jaarlijks weer, vooral de ünancieele moeilijkheden. In grootere gemeenten met gemeentelijke cursus sen maakt dat niet uit, het gemeentebudget draagt gemakkelijk die kosten, doch voor de bijzondere cursussen er zijn er zoo era 30- tal is «lat iets anders. Middelburg is echter van idie dertig, waaronder cursussen van Met haar weelderig haar, met de breodo schouders, den vollen boezem ra dra stralen- dra glimlach in het met zomersproeten be zaaid, goedige gezicht, oefende rij onwille keurig op den jongen, krachtigra, ongehuwden Butler een sterken invloed uit, ra het scheen hem, «lat ook hij haar niet onverschillig was. Toch was hij van meraing, «lat het een slecht heid tegenover den gemoedcl ijken, braven ka meraad zou zijn, als hij toenadering tot Maria, Dmitrijewna zou zoeken on zoo ging hij met haar op een fatsoenlijke, eerbiedige wijze om. En hij verheugde zich daarover, dat hij zich in dit «opzicht wist te beheerschra. Juist, tora h!ij vorder wandelde over de Jstraat, (dacht Jijj daar over, toen zijn gedachten, «loor een duidelijk hoorbaar hoevengetrappel) dat (op do stoffige straat nader en 'nader; kwam, werden afgeleid. Het moest blijkbaar een tamelijk groote ruiterschaar zijn, die daar op hem af kwam. Ilij keek op en zag inderdaad aan 't einde der straat een Iroep ruiters. Aan het hoofd van ongeveer 20 kozakken, reden twee man nen, de era© in era witte tsjerkeska en met era hooge, met era tulband omhulde lamsvel- muts, de andere een Russisch officier, met bruin haar ra een adelaarsneus en met rijkq zilvertooi pan kleeren en wapenen. (Wordl vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1