MIDDELBIRGSCHE ('1(1 Rlvi. 133" Jaargang. Maandag 3 Juni. KAMEROVERZICHT. Landbouw. N\ 129 1912. 0,a M.tui isrichljnt a a gelijkt, «et mtondering yen Zon- en Pee.tdage., s p.f knriul, zoowel .oor Uiddelbnrg «1. yoor nlle plaatien in Nederland frnnco pp. 12. Afzonderlijke mummer» koiten 5 cent. A d v o rTe rTt i n bij abonnement op voordeelige voorwaarden Pro»peetu««en daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advtrtemtiöm voor bet eeritvolgende nummer moeten de» middag, vóór éóm mmr aan het bureau bezorgd zijn. Advertemtiön i. 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1-7 regel» f 1.50elk# regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regeL Groote letter» naar de plaat», dio zij innemen. Tot de plautiing van advertentiën en reclame», niet afkom»tig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Algemee* Adrertentie-BiH au A. DE LA SLAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen en Kinderblad. EERSTE BEAD. Middelburg 1 Juni. Bemeenteraadsverkiezing ia De kiezers van twee districten te Vlis- singen zullen Woensdag a. s. ter stembus moeten optrekken om een lid van den gemeenteraad te kiezen, in district I in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. J. van Ockenburg (lib.)in district lil ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. van der Meer (anti-rev.) De partij-verhouding in den gemeente raad deze vacatures afgeteld is9 vrij zinnigen, 3 anti-revolutionnairen, 2 Roomsch- katholieken, 2 soc.-democraten en één christelijk historische. Alle reden dus voor de vrijzinnigen om hun krachten in te spannen tot behoud van den zetel in district I en tot verovering van den zetel in district III. De districten zijn geen van beide „vast". Wanneer men de verkiezingscijfers van 7 Juli jl. nagaaj, zelfs onberekenbaar. In district I werd toen wel de heer Van Niftrik gekozen, die er niet eens zitting ■voor hadmaar van de aftredende vrijzin nige leden Geelhoed en Staverman, kon de laatste het slechts bij herstemming winnen, en moest de eerste het veld ruimen voor den heer Van de Pntte, anti-rev. fin district UI zond bij herstemming een vrijzinnig-democraat en een sociaal democraat naar den raad, nl. de heeren Van Niftrik en Lindeijer. De vrijzinnig democraten en de liberalen die reeds bij die periodieke verkiezing samenwerkten, hebben dit tbans ook gedaan. In district I werd een liberaal, de heer J. J. K r ij g e r candidaat gesteldin district ÜI een vrijz. democraat, de heer A. W. Smits. De taktiek lijkt ons in de omstan digheden verstandig, en we aarzelen dan ook niet beide candidaten aan te bevelen. De heer J. J. Krijger zou zeker als bouwkundige op zijn plaats zijn in dezen raad, die wel veel over bouwkundige kwesties spreekt, maar slechts weinig deskundigen in zijn midden telt. Bij de genoemde Juli- verkiezingen bracht de heer Krijger het in het tweede district tot herstemming, en bleef slechts twee stemmen onder den heer Manse (k. en a.) die toen gekozen werd. Bij staat nu wel in een ander district; maar we hopen dat de kiezers :daar hem voor die teleur stelling van het vorig jaar vergoeding zullen schenker. De heer A. W. Smits was toen eveneens candidaat, nl. in district ÜI, waar hij echter bij de herstemming bleef buitengesloten. Als voorzitter van de Vrijz. dem. kiesver- eeniging is hij voor die partij de aange wezen persoon om als haai vertegenwoor diger in den raad zitting te hebben. En hy kan dat ook worden, wanneer alle vrijzin nigen in district ÜI hem steunen. Tegenover deze personen is door de anti revolutionairen in beide districten de heer P. G. Laernoes Sr. gesteld, die van den steun verzekerd is der chr.-historischen en der katholieken. De sociaal democraten stelden in beide districten een eigen candidaat, in district I H. van Broekhove, in district III A. C. van Hal. Maar het is voor de vrij- ainnige kiezers niet moeilijk te weten wat hun te doen staat. nemen, ze te wikkelen in zijn socialistisckho1 filosofie, en ze dan niet een breeden orafco- risclien zwaai weer aan de Kamer voor te leg gen. En die Kamer luistert dan imet aan dacht, want de heer Troeistra dóet dat inte ressant. Zoo pU en dan moppert er wel eens- iemand en niet zonder recht tegen de aanmatiging welke er in die algemeene be- ooxdieeling en samenvatting van het debat ligt, maaa' heel erg is het verzet er tegen toch mot, Want ieder luistert weer met beliage- lijke voldoening a-'s tegenstander onder handen wordt (genomen Vrijdag is de heer Troelstra weer op die wijze (bezig geweest De kwestie van den rechtsgrond was voor liem het uitgangspunt van een politiek-filosofische beschouwing waarin (hij uitvoerig uiteen, zette, hoe de socialisten zich stellen tegenover het stuk klftssestnjd dat ook in de sociale verzekering aanwezig is. En tegelijkertijd had hij daarbij gelegenheid om de rechtsgronden door de an dore ipiattijen en door den Minister aange voerd, [tegenover elkaar te stellen. In het bijzonder richtte hij zich tegen hetgeen door den heer Loliman en door den heer AaJberse was aangevoerd Natuurlijk liet hij niet na te doen uitkomen dat van de christelijke pajtrjen ieder het tegenoverge stelde wil a's de andere. En tegenover den heer Aaiberse, die zich niet behaaglijk gevoeld zal hebben .onder de menigte speldeprikken, besprak hij nog eens het staatssocialisme dat aan den minister is toegedicht, maar dat niet met de sociaal-democraten te maken heeft Vervolgens besprak hij hoe de middelen voor de sociale verzekering moeten worden gevon den, waarbij hij een krachtigen aanval deed op do itayiefwet. Over zijn pensiocnmotiei mocht de heer Troelstra zeer tot zijn leed wezen nu niet spreken. Maar hij herhaalde zijn vraag die vele duizenden in den lande interesseert Wat de voorzitter destijds be doelde, (toen hij in uitzicht stelde, dat er in doze periode misschien iets zou gebeuren dat spr. zou kunnen tevreden stellen. Ten opzichte van de ziektewet vroeg hij hoe de Minister vrede kan hebben met een regeling Waarbij aan arbeiders die een loon van slechts enkele guldens per week verdie nen, nog een verplichte premie af te nemen? Dit gaat geheel tegen zijn beginsel in. Bo vendien is het resultaat der geheele wet zeer pover voor do arbeiders. Maar hoe de socialisten ten slotte zullen stemmen wou de beer Troelstra nog niet zeg gen. Ze Wisten het zelf niet. Bei hij. Van do overige redevoeringen v,on dien dag de rede van den heer Troelstra vulde de zitting tot ver in den namiddag zij nog gemeld dat de heer Van Karnebeek zei vóór de motie-De Kanter-Roodhuyzen te te zullen stemmen, en dat de heer De Kanter opkwam tegen het verwijt dat het indienen van zijn motie ongeoorloofd zou zijn, omdat deze iets nieuws zou inhouden. Dit laatste ontkende hij. Voorts hield de heer Loliman een repliek, die meer in 't bijzonder tegen de socialisten was gericht, maar waarvan het slot de belang rijke meedeeling inhield dat spr. en zijn vrienden tegen de motie-De Kanter zijn, die in dit stadium van het debat niet thuis be- hoort. Zij zullen echter trachten hetgeen zij wensclien (particuliere kassen regel, overheids kassen aanvulling) alsnog in de wet te krijgen. Gelukt dit, dan zal spr. over den dwang heen stappen. De verklaring is dus een voorspelling èn van de verwerping der motie èn van een beslissenden strijd bij de amendementen. Tweede Kameï. Zitting van Vrijdag. De heer Troelstra heeft in den loop der jaren de gewoonte aangenomen om tegen het slot van een belangrijk debat al de voornaamste besproken kwesties nog weer eens op te f Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Hedenmiddag heeft de koepokvereeniging alhier een vergadering gehouden in het gebouw dier vereeniging. In deze vergadering is benoemd tot vaccinateur de heer dr. H Reilingh. Donderdagmiddag vergaderden in het Mi litair Tehuis te Middelburg ongeveer vijftig grondeigenaren uil bijna alle gemeenten op Walcheren, ten einde een bezwaarschrift vast te stellen, tegen het door den heer Dcn Bouwmeester opgevat plan om in 1913 een buitengewoon dijkgeschot te heffen ad f 47.25 per II. A. Hot door het voorloopig comité opgemaakte geschrift, word na enkele wijzigingen goed gekeurd. Op verzoek van enkele heeren zal pJs slot de wensch er bij gevoegd worden om ook de bebouwde eigendommen belastbaar te krygen in het heffen van buitengewoon dijkgeschot. Voorts Werd besloten om het be zwaarschrift te laten drukken en een exem plaar toe te zenden aan alle commissarissen, en op elke gemeente een ter inzage en ter fcekeaing to leggen. Uit elke gemeente ver klaarden zich leen 2tal personen bereid om de leiding voor hun gemeente op zich te nemen. Ook Werd nog besloten om van eiken onder teekenaar 5 cents te vragen ter be strijding der kosten, mocht daarvan over schieten, Idan zal dit gestort worden in de kas van het krankzinnigengesticht „Vrede rust." De uitvoering van een en ander werd opgedragen aan het beslaande comité. Uit Walcheren. In de lafgeloopen week werd de eindvergade- ring gehouden van dé feestcommissie te S t. Laurens. Met voldoening kon de voorzit ter er <op wijzen, dat alles naar wensch Was geslaagd. [Verschillend^ leden waren van. ge voelen ,dat de firma Guy de Coral, die met hare bioscoop zoo loffelijk heeft medegewerkt tot het welslagen van den avond, wel openlijk in ide verscliillende bladen, die zoo waar- deerend over liaar voorstelling hebben geoor deeld, had mogen genoemd worden. De reke ning sloot met een klein batig slot. In dit blad zal nader worden bekend gemaakt, wanneer en waar de bescheiden ter inzage zulten gen voor de gevers én geefstere. Aan. T slot der vergadering dankte de voor zitter de leden voor hunne medewerking en de waardige wijze, waarop de besprekingen, ook bij verschil van meening, waren gevoerd- Hij zelf ontving den dank der vergadering voor zijn uitstekende loiditfg en het oordeelkundig gebruik van den hamer. Na, afloop der vergadering kwam de Bur gemeester ia persoon de commissie bedanken voor de (moeite, die,zij zich getroost had en die gelukkig met zulk een goeden uitslag bekroond werd In liet daarop volgend gezellig samenzijn werd alles natuurlijk nog eens in kleuren en geuren opgehaald Naar men ions mededeelt kreeg iemand to Souburg, idie vóór meer dan 30 jaren geloden uit Vlissingeji» vertrok naar Zuid- Beveland, en thans eemgen tijd te Souburg woont, nog eene oproepingskaart om te komen stemmen in liet derde district. Uit Tholen. In de vergadering van ingelanden van het waterschap ^Poortvliet gehouden op 31 Mei j.l. werd besloten: met 68 tegen 30 stemmen, de jaarwedden van den Dijkgraaf, don heer J. van Gorsel, met f 100 te verhoogen, ^Jzoo vast te stellen op E 400; met 69 tegen 29 stemmen de jaarwedde van den ontvanger-griffier, den heer W. Dron- kers met 150 te verhoogen, alzoo te bren gen op f 650 met 55 tegen 43 stemmen de bezoldiging van do gezworenen met f 15 te verhoogen, al- zoo te stellen op f 75 's jaars en met algemeene stemmen het traktement van den waterbouwkundigen ambtenaar, den heer W„ A. van de Velde, mot f 100 te ver hoogen, [alzoo te bepalen op f 860 per jaar. Voorts werden geplaatst op de voordracht voor gezworene van het waterschap de heeren C. Ph. de Rijke (aftredend) als le, J. C. J. Elenbaas als 2e, en Izaak llage Jacóbsz. als 3e candidaat. Uit Z.-Vlaanderen O. D. Het besluit van den Raad der gemeente Terneuzen waarbij het maximum van hoofdelijken omslag werd verhoogd van f 31 tot f 35.000 en waartegen per adres bij de Kroon bezwaren werden ingebracht heeft de koninklijk© bekrachtiging verkregen. Hedenmorgen is in het kanaal bij de mid- densluis te Terneuzen drijvende gezien het lijk van Alph. Volkrijk, die sedert Zater dag vermist werd lly is 31 jaar en onge huwd. Vermoedelijk is hij bij ongeluk te water geraakt. In de Vrijdag te Axel gehouden verga dering van stembevoegde ingelanden van den polder „Noord" werd herbenoemd als dijk graaf do heer M. Wolfert en als plaatsver vangend dijkgraaf de heer D. van Dixhoorn i Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 4.50 1 per H. A Uit Z.-Vlaanderen W. D. Gisteren is be Groede de bliksem gesla gen in een Iooze schoorsteenpijp op het dak ran H. Hoebe's woning in de Schoolstraat. D© pijp en de omringend© dakpannen werden vorbryzeld. Het vuur nam vervolgens zijn weg over het dak, door een anderen schoor steen en sloeg in de woonkamer, waar de spiegel en het behang beschadigd werden. Kerknieuws. De stemming voor 68 gemachtigden (leden van het kiescollege), in de Ned. Herv. Kerk alhier, is vastgesteld op Woensdag 3 Juli a.s. De lijeten bedoeld in art. 9 al. 3 van het plaatselijk reglement enz. moeten dus worden ingeleverd voor 19 Juni a.s. bij den scriba van den kerkeraad ds. de Visser. (N. Z. B.) Ned. Herv. Kerki Beroepen; te Almelo (toez.) dB. J. van Wijngaarden te Houwerd te Hendrik Ido Ambacht en te Leerdam ds. F. Kijf- tenbelt ter Ter Aa; te IJlst (toez.) ds. W. Lodder te Vroomshoop. Christel. Gereform. kerken. Bedankt: voor Charlois ds. A. Janse te Barneveld. minst© vier groote tanden, over het tolkantoor Maeseyck, wieder toegestaan. („St. Ct."). Knnst en Wetenschappen. Naar de Londensche correspondent der NR. Ct. meedeelt, was op het daar gehouden 18de Amerikanisten-congre9 ook aanwezig jhr. W. F. A. Röell, student te Delft, die de prijzenswaardige energie heeft, zich op de meest degelijke wijze op de hoogte te stollen van alles wat Peru betreft, teneinde als lid der feestcommissie voor de lustrum feesten te Delft in 1913 een maskerade, voorstellende de beschaving van de Inca's, voor te bereiden. Het schilderij »Salomé" van Regnault gaat naar Amerika. Prijs 480.000 frs. Toegewezen aaD „een Amerikaan van New York", die den naam Leclerc draagt. Onderwijs. Aan de met September te 's Graven- li age te openen bijzondere Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus is tot leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen benoemd, de heer H. Willems, thans als zoodanig te Rotterdam tijdelijk werkzaam. De heer Willems werd geboren te Oostburg en was vroeger aldaar onderwijzer aan de school met den bijbel. - Met 1 September a.s, zal aan de Mid delbare Technische School «Amsterdam» tevens Kweekschool voor Machinisten, de bestaande dagcursus worden opgeheven en zullen worden ingericht a. een tweejarigen dagcursns voor machi nist voor de groote lijnen. Zonder examen worden op dezen cursus gepaatst zij, die toegelaten zijn tot de 3e kl.leener H. B. S. of tot de 9e kl. eener School voor M.U. L.O. of het einddiploma hebben verworven eener ambachtschool met drie-jarigen cursus en na vergelijkend men nog enkele leerlingen wanneer meerdere plaatsen beschikbaar zijn. b. een drie-jarigen avondcursus voor hen die zich wenschen te bekwamen voor het voorloopig Staatsexamen diploma A. Deze cursus wordt gegeven gedurende de maanden September tot en met Juni, 's avonds van 7 tot 10 uur en is toeganke lijk voor hen die gewoon lager onderwijs hebben genoten. Zij, die reeds meerder on derwijs hebben gehad, kunnen tot de 2de of 3de klasse worden toegelaten. De bestaande herhalingscursus wordt ge splitst in een cursus van di ie maanden voor diploma A, van zes maanden voor diploma B en van twaalf maanden voor diploma C. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor twin tig studenten in de geneeskunde aan de Nederlandsche Universiteit gelegenheid be staat om in bpleidiDg te worden genomen voor de betrekking van officier van gezond heid bij het leger in Nederlandseh-Indië. SPORT. Wilbur Wright f Hier volgt de persoonsbeschrijving van den merkwaard igen man Van uiterlijk was Wright lang en smalhij had bruine, diep-liggende oogen en een lan gen, voorintslokenden neushij bad iets van een (vogel. Ilij was altijd glad geschojren Hij had een afkeer van conversatie en was terughoudend en zwijgzaam Men heeft hem niet ten onrechte vergeleken met een mon nik. Een van zijn gewoonten was steeds maar rond zijn toestel te drentelen, met de han den in de zakken, rustig een deuntje fluitend, zich miot storend aan wat drukke kijkers en persmapiion (rond hem uitvoerden. Ilun vragen beantwoordde hij niet of uiterst kort. Een dochter van Pierpont Morgan zei eens (itot [hem ,.Het moet toch wel ver schrikkelijk wezen naar beneden te kijken en dan de aaide t© zien wegzinken „Ik kjjk altijd naar boven," was zijn eenig antwoord en fluitend liep hij verder. In een te Utrecht gehouden bijeen komst is opgericht de Nationale Bond van SengsteDhonders in Nederland. Het bestuur zal nader worden gekozen in eene verga dering te houden te Utrecht op 21 Augus tus 1912, uit de provinciale bonden van hengsten houders, welke reeds bestaan of nog zulten worden opgericht. een mededecling in den Belgi- schea Moniteur is do invoer in België van in drachtig© vaarzen motton Verschillende Berichten. De Staatscommissie voor de grondwets herziening heeft niet minder dun 54 ver gaderingen van de voltallige commissie gewijd aan de uitvoering harer opdracht, terwijl het aantal der vergaderingen van de verschillende subcommissies op bet drie dubbele geschat wordt. De kapitein ter zee W. Naadin ten Cate, commandant van het eskader in Ned.- Indië is telegrafisch naar Den Haag ontboden. Men verzekert dat de heer Naudin teu Cate deel zal uitmaken van de commissie voor de verdediging van Oost-Indië. De voornaamste te Amsterdam geves tigde stoomvaartmaatschappijen hebben be sloten, met ingang van 1 October de gages van Europeesche matrozen, stokers en trem- mers met f 3 per maand te verhoogenhet uurloon van losse boot- en loodswerkers zal voortaan 30 cent per daguur en 45 cent per Dachtuur bedragen. De afdeeling Amsterdam van den Algem, Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft een nieuw onderzoek ingesteld naar den omvang van de ontdui king van de verordening op de winkelslui ting door den verkoop 's avonds na 9 uur „over het hekje". Uit dit onderzoek is ge bleken, dat deze clandestine verkoop eer toe- dan afneemt. Voorzitter en secretaris van genoemde bondsatdeeiing hebben Woensdag een onder houd gehad met den burgemeester, waarin zij op bet kwaad wezen en het hoofd der politie alle gegevens overlegden, tot de namen en adressen van de overtreders toe. Of het zou helpen Gisteren hield de Vereeniging tot op voeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen te Amsterdam haar jaarvergadering. Dit jaar werden 12 kinderen opgenomen, die, verarmd en verhongerd als zij waren, vroeger in weelde hadden geleefd. Door of bniten hun schuld waren de ouders tot verval geraakt. De kinderen werden ge bracht in gezinnen, die zooveel mogelijk herinneren aan de goede dagen van wel eer. Meermalen moest hulp worden ge weigerd als gevolg van beperkte geld middelen. Provinciale Staten van Friesland zijn tegen 11 Juni a. s. bijeengeroepen teneinde te voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer L. van Krim pen, hoofdingenieur bij den provincialen waterstaat. Er is reeds veel geklaagd over de natuur-ontsierende reclameborden. Velen zal daarom het raadsbesluit van Ede sympathiek aandoen, waarbij de politieverordening werd aangevuld met een verbod om op van den openbaren weg zichtbare wijze op of boven de daken, tegen de voor-, zij-of achterkan ten van gebouwen of op open plaatsen, al dan niet tot gebouwen beboorende, reclame borden of andere voorwerpen, bestemd of gebezigd voor reclame, aan te brengen, te plaatsen, te bevestigen, ot te hebben. Het Nederlandsche zilveren bruilofts geschenk aan den heer en mevrouw M. T.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1