MiÉhrgsÉ Core! BIJVOEGSEL Middelburg 28 Mei. FEUILLETON. CHADSJI MOERAT. Ingezonden Mededeelingen. TAV DB TAS Woensdag 29 Hei 1912, no. 125. Het Festival tan „Hiddelbnrg Vooruit." Toen Maandagmorgen de festival-dag begon, werden <1© inwoners van onze goede stad verheugd met lekker zonnig weer. Niet fe warm, daar zorgde een koel windje voor. 't Feest begon aan de Loskade. Reeds voor achten was er daar een menigte volks wach tende iop de musici :die den dag zouden openen', 't Ware de leden van. het Souburgsche „Voor uitgang is ons Streven", die er zouden spelen. Dit muziekkorps opende den dag op verdienste lijke wijze, 't Was nog te vroeg om al een vroolijk publiek te hebben, maar dankbaar was de stemming in ieder geval wel. 't Werd steeds drukker aan de Loskade. Tijdens het concert arriveerden de exlxa-booten met feestgangers uit Temeuzen en Borsselen. Twee booten vol met musici, zangers en an dere lieden die een feestelijtcn dag in Mid delburg kwamen door brengen. Twee volle treinen kwamen aan. Er kwam toen langza merhand al rumoer, al vroolijk leven. Hier en daar trainden zich al jongelui in den hos- gang; voor middag en avond. Het beloofde toen al een goede dag te worden. Om kwart na negen pakten de musici hun instrumenten in en de menigte verspreidde zich over de stad. De straten werden druk, overal menschen in feestdos, overal vlaggen en an dere versieringen. Tegen tienen stroomden alles naar het Schuttershof. Op de Markt om de door de firma Hansen zoo keurig versierde tent wandel den stadgenooten en vreemdelingen. Een paar eivolle trams uit Vlissingen brachten weer meer bezoekers. De tuin van het „Schuttershof" herbergde ongewoon veel feestgangers. En ieder was ingenomen met het mooie weer en de gezellige drukte en overal hoorde men voorspellen, dat 't een dag van jool, een echt festijn zou worden. Een tijdje over den vastgestelden tijd begon het muziekgezelschap „De Vereenigde Werk lieden" uit Temeuzen bet morgen.-Concert. Dit Temeuzensche corps gaf heele goede mu ziek. Voor een gezelschap van deze soort heeft het 't tot een bewonderenswaardige hoogte gebracht De talrijke bezoekers toon den hun dankbaarheid door flink applaus. Tegen elf uur had de officieele ontvangst plaats. In de groote zaal van het „Schuttershof" hadden zich de leiders der gezelschappen rexeenigd. Door den heer Willem P. J. van der Sluijs, de voorzitter van „Middelburg Vooruit" ijverden zij' en de commissarissen van orde welkom gebeeten.. De heer Van der Sluijs fconfetateerde met genoegen dat zoo-' veel gezelschappen aan de uitnoodiging der jeugdige Middelburgsche vereeniging hadden voldaan omi hier te komen, Vooral was dit zoo mooi, nu op dezen dag in verschillende plaatsen van Zeeland festivals werden gege ven. Hoewel van een viertal muziekkorpsen bericht was ontvangen dat ze niet konden ko men, waren toch nog 12 muziekgezelschappen, 8 zangvereenigingen en een turnclub opge komen. Dit was wel het grootste aantal gezel schappen dat op dezen dag in een plaats in Zeeland verzameld is. De vereeniging be treurde het dat niet meer buitenlandsche ver- eenigingen aan de uitnoodiging om hier te komen hadden voldaan, maar was daarom het ©enige buitenlandsche gezelschap, n.l. „Echo au Pare de Forest" uit Brussel te meer dank baar voor haar aan'wezigheid. Spr. hoopte dat deze kennismaking met „Middelburg Voor uit" van dien aard zou zijn, dat bij een vol 26. van Leo Tolstoi. (naar de Duitsche vertaling). Ons gesprek was echter beluisterd en Ham- sat was daarvan op de hoogte gebracht. Hij liet den grootvader voor zich verschijnen en sprak hem aldus aan: „Hoor eens; als het waar is, dat je kleinzoons kwaadaardige plan nen tegen mij in het schild voeren, dan znl je tegeljfk met hen aan één galg hangen. Ik doe God's werk en niemand mag mij' dat verhinderen. Ga nu en denk na over wat ik je gezegd heb." Toen de grootvader thuis kwam, zei hij ons alles. Toen besloten wij, niet langer te wachten, maar ons plan dadelijk op den eer sten Vrijdag in de moskee ten uitvoer te brengen. De vrienden, die we in ons geheim hadden ingewijd, weigerden mee te gaan en zoo bleven wjj twee, ik en mijn broer, ge heel alleen over. We namen ieder een pistool mee, hingen onze villen mantels om en gingen naar de moskee. Hamsat verscheen daar, door 30Moo- riden begeleid. Ze hadden alle de blanke sabels in de hand. gende gelegenheid dè gezelschappen niet zouden aarzelen terug te komen. Daarop werd gedronken op den goeden af loop van den dag. Het Temeuzensche muziek korps speelde nog een paar zeer goedé num mers en de vereenigingen maakten zich gereed om naar de rijschool te gaan ter repetitie van de Fostivalmarsch. In de stad was 't nog steeds drukker ge worden. Hier en daar hoste en danste reeds groepjes menschen, trok een muziekgezelschap spelende de straten door, of zongen eenige losloopende ongeorganiseerde feestgangers een populair mopje. Maar langzamerhand neemt de wandelaars- stoet een bepaalde richting aan Men trekt naar de Molen water-huurt, om de opstelling en aftocht van den grooten optocht te zien. Vanuit de rijschool, waar de muziekgezel schappen aanwezig zijn, klinken de vroolijke tonen van den Festivalmarsch. Onder enorme drukte stelt zich de stoet op. Voorop rijden twee politiemannen te paard. Een uitstekende maat regel, want deze twee politiemannen deden mot weinig moeite het werk, dat tien loo- pendo agenten de handen vol zou hebben ge geven. Daarachter het Middelburgsch muziek korps, dan do rijtuigen met de bestuurdercn en ten slotte de musici en zangers~*en Medio- bujrguni. Twee bereden politiemannen sloten den stoet. Als de muziek de Festivnl-marsck inzet len er beweging komt in den langen stoet, komen massa's jongelieden voorop loo- pen en 't wordt een gehos en gedans dat 't een aard heeft. En achteraan cvenzoo. Niet zoodra hebben de twee agenten hun paarden er ach ter 'gesteld, of de wachtende menigte sluit hossend en joelend aan. - Zoo 'trekt de lange, bonte stoet de straten door. Door Molstraat, Dam, en Lange Delft de Markt op. Overal hangen de menschen met vroolijk gezicht uit de vensters, alle stoepen en bordessen staan volgepropt met wuivende en lachende kijkers. In uitstekende orde komt men op de Markt waar langs de touwen, die het gedeelte waar de festival-marsch zal gespeeld worden, af scheiden, ook alweer massa's menschen ston den te wacjhten. De balcons van café's en win kelhuizen leden aan overbevolking. Maar eerst als allen op de Markt zijn aangekomen en de hiusici veilig en wel in hun perk zijn gekomen kan men zich een idee vormen van de kolos sale menigte die dezen dag in de stad aan wezig is. Tot in Noordstraat, Lanfee Burgv Lange Delft en Langeviele staan de menschen dicht op een te wachten op muziek. De heer Morks klimt dan op het podium en even later klinken forsch en flink de tonen van. den festival-marsch de stad in. De mooie marsch werd best gespeeld. De deelnemende korpsen hadden er blijkbaar wel de noodige zorg aan besteed. En het werk is beloond. Van alle kanten luide toejuichingen als de laatste (tonen wegsterven. De heer Van der Sluijs betreedt dan het podium om den heer Morks te danken voor zijn medewerking. Spr. zeide, dat, vooral waar de heer Morks ook in een andere plaats was uitgenoodigd, het de vereeniging een genoegen was, hem in Middelburg te mogen houden, terwijl hij de hoop uitsprak dat dit niet de laatste keer mocht zijn, dat de heer Morks meewerkte aan het welslagen van een festival van „Middelburg Vooruit". De heer Morks werd daarna, onder algemeen applaus met een krans gehuldigd. De vereeniging heeft den heer Morks als een meer blijvende hulde een jardiniere van Wauw Delftsch aardewerk aangeboden. Nadat de heer Morks eveneens onder toe juichingen had bedankt voor deze attenties, verdeelden zich de verschillende gezelschap pen over de kiosken en in „Schutterschof". Nu begon eigenlijk meer het festival. Er zou in dit blad geen ruimte genoeg zijn als we moesten schrijven wat al die afzon derlijke fcorpsen precies deden. *t Beste is, den. lezers te invitecren met ons mee de stad door te wandelen en de diverse kiosken een bezoek te brengen. Alzoo; de Lange Delft in. Er beweegt zich daar een duizeling-verwekkende menigte. Men- sohen-stroomen komen naar tie Markt gehost, anderen dansen op dezelfde wijze in richting Dam om ook daar eens te zien. "t Is daar ook wel de moeite waard. Het gezelschap „Oefe ning en Uitspanning" van Kattendijke heeft de plaatsen op het podium bezet en voldoet aan het muziek-verlangen van de véle omstanders. Na dezen komt de dameskapel „Wilhelmina," uit Vlissingen aan de beurt, dat een vrij groot en goed programma afwerkte. „Excelsior" van Asselder, zijn lieveling (dezelfde, die de moeder der Chans Jiad dood geslagen), zag den dolk op hem en doorstak hem. Daarna ons en riep, dat wij de mantels moesten afdoen. Toen hij op ons afkwam, richtte ik wierp ik me op Hamsat, maar mijn broer Osman had bereids op hem geschoten. Hamsat leefde echter nog en stortte zich, den dolk in de vuist, op mijn broeder, doch ik schoot hem een kogel door het hoofd, zoodat hij dóód neerviel. De Moeriden waren 30 in getal, wjj slechts met zijn beiden. Mijn broeder Osman doodden £e, ik echter kon mij tegen hen verdedigen, sprong uit het venster en ont kwam. Toen het ruchtbaar werd, dat Hamsat ge dood was, geraakte al het volk in opstand en. de Moeriden ontvluchtten. Wie niet meer ontsnappen kon, werd neer gehouwen. Chadsji Moerat staakte even zijn verhaal en haalde diep adem. Zoo ver ging alles goed, ging hij door: toen echter draaide het geluk. Sjamyl volgde Hamsat op. Hij zond boden naar mjj en liet mij zeggen, dat ik met hem tegen de Russen jnoest optrekken. Voor het geval ik dat weigerde, dreigde hij, Choensach te zul len verwoesten en mij to dooden. Ik deed hem antwoorden, dat ik niet naar hem toe wilde komen, noch zou dulden, dat hij bjj mij kwam. Waarom ben je dan niet naar hem toe gegaan?, vroeg Loris Melikow. Chadsji Moerat fronsdo het voorhoofd en hier sloot da rij van spelenden op den Dam om daarna de voorgeschreven wandeling te maken Het Molenwater heeft 't kalm om dezen tijd. Geen muziek; de voorbereidselen voor 't vuur werk worden, gemaakt. De Loskade is drukker. Om kwart na twee heeft „Aardenburgsch Fanfare" de aanvang gemaakt. Het gaf goed© nummers die m goede aarde violen, ..Concordia" van Krabbcndijke dat haar met twee nummers volgde, had moeite om 't even goed te maken edoch... leverde geen teleurstelling. Volgden „De Vereenigde Werklieden", van Temeuzen. „Oefening kweekt Kunst", van Borsselen en ten slotte „Arne's Genoegen" van do naam zegt het al, Arnemm- den. Al deze gezelschappen vonden een talrijk en dankbaar gehoor. Intusschen is de Markt zelve ook niet stil gebleven. Achtereenvolgens speelden er „Mid delburgsch Muziekkorps", „Ons Genoegen" van Kapelle, „Mozaxt" van Ierseke, „Oefening na Arbeid van Nieuw- en St Joosland en „Voor uitgang is ons Streven" van Souburg. Ook van deze gezelschappen kan gezegd worden dat ze zich op behoorlijke wijze van hun vrijwillige taak kweten. Er werd flink gespeeld en aan publiek ontbrak het nooit. En niet alleen op deze hoofdpunten was Jnuziek. IBij lange na niet. Men kon haast ner gens loopen of men ontmoette een muziek-1 gezelschap in volte actie. Die muzikale wan delingen zijn een heerlijke instelling Zoo'n troepje jongelui host door de straten Opeens klinkt muziek uit een zijstraat. Weg holt al 't jongvolk er achteraan. In een moment heeft een gezelschap een hossend en mee-zingend volkje achter zich, dat in den beginne schijn baar trouw de wandeling meemaakt tot in een andere straat weer andere muziek gehoord wordt en men daar weer achter rent. Overal is muziek, overal is jool Dat wil zeggen, in de stad. Een plaats was er van meer ernstig mu zikaal genot. Dat was in het „Schutters hof". De zangvereeniging, benevens „Medio- burgum" werkten daar hun programma af. De groote zaal van het „Schuttershof' was over vol, vol en warm, ondanks 't voortdurend spuien. De Belgen openden de zangers-rij. De eenige buitenlandsche vereeniging „1" Echo au Pare de Forest" van Brussel zong twee Fransche liedjes, 't Bleek een zeer goed mannenkoor to zijn met flinke zuivere stem men. „Exelsior" van Ierseke zong op ver dienstelijke wijze o. a. Lentelied. In Fransche sferen kwamen nu weer toen „Zaamslag's Mannenkoor" het mooie lied „La Pa trouille" zong, opgevolgd door „Tot Oefe ning en Uitspanning" te Borsselen. „Crescendo" van Kloetinge bracht voor volen een verras sing. 't Zong n. I. het „Titanio'f-lied (laten We 't zoo ook maar noemen), het „Nearer my God". Dat was zeer plechtig, men kon wel een speld laten vallen, zooals de sinjo zei, die "t goed meende, maar slecht uitdrukte. „Har monie" van Krabbendijke mocht welverdiend succes oogsten met Jagerslied en Goeden Nacht, en nadat „De Volkstem" van hier, een paar goede nummers had gezongen, werd de uit voering besloten door „Uitspanning door In spanning" uit Souburg. Ook dit deel van 't feest lukte uitstekend. Buiten hielden intusschen de mannen met de biceps benevens de gracieuse damesafdee- ling van „Medioburgum" den komenden en gaanden. man bezig. Ook hun werk werd met dank ontvangen. De mee-werken.de dames ontvingen iedereen ruikertje; de vereeniging zelve werd do zilve ren lauwerkrans van de firma Visser en Zonen te Schiedam overhandigd. Tegen vijf uur hadden leiders en officieele heeren zich verzameld in 't hotel „Du Com merce" waar de prijsuitdeeling werd gehouden. De heer Willem P. J. van der Sluijs deelde mee, hoe de prijzen waren verdeeld, en hoe men een regeling had getroffen voor de toe kenning der geldprijzen. De afloop daarvan was voor dé muziekgezel schappen: eerste prijs f 40 Middelburgsch Mu ziekkorps, 2e prijs, f 30, „Excelsior", eveneens van hier, 3e prijs, f 20, „Oefening kweekt Kunst" te Borssele, 4e prijs f 10 „Concordia" van Krabbendijke, 5e prijs f 10 Vooruitgang is ops Streven" van Souburg, 6e prijs, f 10, „Aardenburgsch Fanfare" van Aardenburg, 8e prijs f5 „Arne's Genoegen" van Arnemuiden en 9e prijs f 5 „Oefening en Uitspanning" van Kattendijke. Wie den 7den prijs haalde is nog onbekend. Voor zanggeZélschappen le prijs f25 „Uit spanning door Inspanning" te Souburg; 3e antwoordde niet dadelijk. Ik dorst het niet. Aan Sjamyl kleefde het bloed van mijn broeder Osman en van den jongen Chan Moenoenzal. Nee, ik ging niet naar hem toe Rosen, de generaal, zond een officier op mij af en beval mij, de re geering o vier Awarië over te nemen. Nu zou dat uitstekend zijn geweest, maar Rosen had voorheen Chan Mahomet Mirsa van NasiKoe- wilsk en na hem Achmet Chan over Awarië het bestuur gegeven. De laatste haatte mij. Eens had hij voor zijn zoon de hand van de zuster der Chans van Choensach willen hebben en mij schreef hij het toe, dat die poging mislukt was. Hij zond mij zijn trawanten, die mij moesten dooden, maar ik ontvluchtte hun Toen be lasterde hij mij bij generaal Klugenau, dien hij meedeelde, dat ik den Awaren verboden had, den Russischen soldaten hout te leve ren. Ook dat ik dezen tulband hier, (Chadsji Moerat wees op den tulband, dien hij «op het hoofd droeg) had, vertelde hij den generaal, en legde dat aldus uit, dat ik mij daarmee als aanhanger van Sjamyl deed kennen. De generaal geloofde hem echter niet, en liet niet toe, dat mij ook maar een haar gekrenkt werd. Maar toen de generaal naar Tiflis was gereden, rukte Achmet Chan met een com pagnie soldaten tegen mij op en nam mij gevangen. Hij liet mij boeien en aan een kanon binden Zes dagen en zes nachten moest ik1 zoo blijven. Op den zevenden dag werd ik uit prjjs, f10 „De Volksstem", alhier; 4« prijs, f5 „Concordia" van Krabbendijke. De 2e en óe prijs zullen later Worden gemeld. De prijs van f 10 voor het verstkomend mu ziekgezelschap werd gedeeld door Krabbendijke en Ierseke; de prijs van f 7.50 voor het verst komend zanggezielschap ontvingen de Brussel- sche zangers. De prijs van f 20 voor de deel nemende vereeniging met het grootst .aantal musici ontving .Vooruitgang is ons Streven" van Souburg. Daarna werden de medailles uitgereikt. Dc bronzen medaille van 11. M. de Koningin- Moeder ontving het „Middelburgsch Muziek korps", zilveren médaille van den HoogEdel Gestr. heer mr. H. J. Dijckmeestcr „Aarden burgsch Fanfare" te Aardenburg, zilveren me daille van den Hoog WelE.Geb heer jhr M van den Brandeler „De Vereenigde Werklie den." te Temeuzen, zilveren medaille van den WélEdol Geb. heer Dumon Tak „Tot Oefening en Uitspanning" te Borssele, zilveren medaille van den Hoog Edel Gestr. heer W H van Wie- ringhen Borski „Echo an Pare de Forest" te Brussel. Vervolgens werden uitgereikt de zilveren medailles Van Singcr Mij. aan „Excelsior" te Ierseke, van Heinekens brouwerij aan „Vooruitgang is ons Streven" te Souburg; dito aan „Mozart" te Ierseke van den heer B. P. de Boy te Temeuzen aan „Zaamslag's Mannenkoor" te Zaamslag van „De Meiboom" to Vlissingen aan „Excelsior" te Middelburg, van Vereeniging Vergunning aan „Arne's Ge noegen"; van dito aan „Oefening kweekt kunst" to Borsselen, van firma Geffens to Rotterdam aan „Excelsior" te Kloetinge, van firma Wq'ers te Dordrecht aan „Aardenburgsch fanfare", van firma Hofman te Woerden aan „Oefening na den Arbeid" te N. en St. Joos land, van den heer Jacq Frank aan „Middel burgsch Muziekkorps", van den heer G. J. M Dierikx aan „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke, van den heer Chr. A. Holthuijzen te M'ddelburg aan „Harmonie" te Krabben dijke, van „Middelburg Vooruit" aan „Arne's Genoegen", aan „Zaamslag's Mannenkoor" en „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke. De verguld zilveren medailles van Dortmun- der Actiën Brauerei aan „Ons Genoegen" te Kapelle; firma C. C van Corcum, alhier aan „Tot Oefening en Uitspanning" te Bors selen en Brouwerij „De Gekroonde Valk" aan „Concordia" te Krabbendijke. De medaille voor het grootst deelnemend Zeeuwsch mu ziekkorps van de firma M. H. Pollen te Rot terdam ontving „De Vereenigde Werklieden" te Temeuzen, die van de firma Hulstkamp, Molijn en Zoon te Rotertdam voor het verst komend gezelschap „Echo du Pare de Forest" van Brussel en de verguld zilveren medaille van „Handelsbelang" alhier, voor het grootst deelnemend gezelschap „Vooruitgang is ons Streven" te Souburg. Na de prijsuitdeeling dankte de heer Van Houten van Nieuwland namens al de deelne mende korpsen de vereeniging voor de ont vangst en sprak de hoop uit, dat „Middelburg Vooruit" niet zou nalaten nogmaals een der gelijk feest te organiseeren. Toen, neen, toen was 't nog lang niet afge- loopen. In do kiosk voor het hotel zaten de leden van „Excelsior" van Middelburg op den af loop der prijsuitdeeling te wachten om dan de (marsch „Middelburg Vooruit" te spelen. Deze marsch gecomponeerd door don heer A. Calatz, directeur dier vereenigingen, bleek een goed muzieknummer te zijn. Een echt fes tival-nummer, dat goed gespeeld werd ook. Na afloop daarvan werd den heer Calatz bij monde van den heer Van der Sluijs een met zilver gemonteerde dirigeerstok aangeboden. 't Weer bleef maar mooi, prachtig voor deze gelegenheid. En alles liep vlot en geregeld van stapel. Er werd echt feest gevierd, er werd gezongen en gedanst, maar wanklanken wer den niet gehoord; toen niet en den heelen avond niet. 't Was of er steeds meer menschen in de stad kwamen. De Markt werd hoe langer hoe drukker. Gok daar voortdurend, muziek en voortdurend gehos. Wie niet persé duizelig of onpasselijk wou worden moest meedoen in den deinenden hosgang, die er eenmaal inzat en er niet meer uitwou. Van kwart voor zeven tot kwart voor negen speelde het „Middelburgsch Muziekkorps" op de Markt. Toen stelde zich de fakkeloptocht op, die begeleid werd door „Aardenburgsch Fanfare" en „Vooruitgang is ons Streven." Die optocht gaf weer meer leven Wat nog dien toestand verlost en naai- Temir Chan Sjoera geleid. Veertig soldaten met geladen geweren brachten mij daarheen. Mijn handen waren in boeien geklemd en er was last ge geven, mij te dooden, als ik zou trachten', te Ontvluchten. Dat wist ik. Toen wij den Moksoch nader den, werd de weg, waarover wij marcheerden, heel smal. Aan den rechterkant gaapte een afgrond, wel vijftig vamen diep. Ik verwij derde mij naar rechts van de soldaten, naar den rand van den afgrond. De soldaat, ,die naast me liep, wilde me terughouden, maar ik taaakte een sprong naar de diepte en trok den soldaat mee. Hij bleef verpletterd beneden liggen, maar ik bleef in leven. Mijn ribben, mijn schedel, mijn armen en beenen, alles was gebroken. Dc trachtte weg te kruipen, maar dat lukte m© niet. Ik werd duizelig en viel in zwijm. Toen ik daaruit ontwaakte, was ik doornat van bloed. Een herder vond mij en riep menschen samen, die mij naar een dorp vervoerden. Mijn ribben en mijn hoofdwond genazen, en ook de ledematen beterden, maar het eene been Iblcef korter. En Chadsji Moerat strekte het kortere been uit. Het bewjjst altijd nog goede diensten, ging hij door. Toen de menschen hoorden hoe ik mij opnieuw in vrijheid had gesteld, kwamen ze mij bekijken. Zoodra ik weer de oude was, begaf ik niet op weg was naar 't Molenwater guig ach ter oJ voor de fakkeldragers om maar weer te hossen. 0, o, dat woord hossen, 'tmoet al maar weer herhaald worden. Op 't Molenwater stond een enorme mon- schenniassa de aankomst van dezen laats tem feeststoet af te wachten. Do fakkeldragers en hun geleiders, die op sommig© plaatsen in de stad door particulieren met illuminatie wer den geholpen, trokken langs alle kaden, de Molstraat door het Molenwater op. Hcelemaa! rond gingen ze, fantastisch verlichtend de woelige, kleurige menschenmassa's langs de kanten. 't Wordt stil als de fakkels uitgemaakt worden en de muziekgezelschappen hun eigen weg {zoeken. Dan opeens een knal en een lichte vuurpijl kondigt 't vuurwerk aan. Rood en groen bengaalsch vuur verlichten 't Mo lenwater en eerst dan kan men zien hoé ontzettend veel menschen daar dicht opeen gepakt stonden, 't Liep in de duizenden. 't Was een uitstekend vuurwerk. De mooiere nummers als Grieksche fontein, twee over elkaar buitelende en slingerende clowns en vooral het (slotnummer kregen applaus De andere nummers, meer aanvullingen moesten 't doen toet uitroepen van bewondering en schrik. Na 't vuurwerk zijn de menschen .ia, ze zijn weer gaan hossen, voor zoover ze er niet genoeg van hadden en naar huis toe gingen Maar die laats ten waren de moesten niet. t Ovexgroote deel ging nog luisteren naar 't slot-concert van „Aardenburgsch Fan fare". Verder genoten de café's een druk be zoek. De laatste treinen cn vooral de trams uit Vlissingen, zijn bestormd- Letterlijk be stormd. Telkens weer kwamen zes, soms negen wagens tegelijk voor 't Hielp niets. Velen kozen dan ook een luchtige wandeling boven een tramreisje waar men als haringen in een ton zat. Ze gingen wandelen of liever hossen. 't Is een heele mooie dag geweest. Het festival beeft een prachtig verloop gehad, 't Vreemdelingen-bezoek was buitengewoon groot en Middelburg Vooruit" heeft haar eerste feest met een buitengewoon succes bekroond gezien De heeren die dit feest or ganiseerden mag een woord van lof niet worden onthouden. Waar dit feest zoo mooi slaagde, zal het wel niet bij dezen keer blijven en we meenen te mogen voorspellen, dat een volgend festival minstens evenveel volks zal trekken, zoo niet meer. Het Festival te Goes. Inleiding. Waar ter herdenking van het 25-jarig be staan der Harmonie „Euphonia" het festival in het midden latend of het als een „mXi- ztekfeest" dan wel als een „feest met mu ziek" bedoeld is gegeven wordt, wil uw verslaggever als inleiding tot het verslag der ik mij naar Zeimes. De Awaren droegen mij de regeering over hun land op en ik stemde daarin toe, zei hij met rustigen, zelfbewusten trots. Chadsji Moerat stond snel op. lfjj nam een /portefeuille uit een zijner reiszakken, haalde daar twee vergeelde brieven uit te voorschijn en 6telde een daarvan aan Lons Melikow ter hand. Het waren brieven van ge neraal Klugenau. Loris Melikow las hem Hij luidde „Aan Chadsji Moerat. Je hebt. me gediend en ik was met je tevreden en hield je voor een goed mensch. Kort geleden echter heeft Achmet Chan me medegedeeld, dat je een verrader bent, dat je je hoofd met oen tul band hebt voorzien, dat je met Sjamyl in be trekking staat en het volk predikt, dat hot de Russische overheid niet moet gehoorzamen. Ik gaf bevel, je aan te houden en voor mSj te leiden, maar je bent ontvluchtik weet niet, of dit voor u goed of slecht is, daar ik niet Weet, pf je schuldig of onschuldig bent. Luister nu, naar wat ik je zeg. Als je voor den grooten tsaar een rein geweten hebt, en je onschuldig voelt, verschijn dan voor mij. Vrees voor niemand, ik ben je be schermer. De Chan kan je niet derenhij zelf staat onder mijn bevel, je hebt aldus niets te vreezen." (Wordt vorvol gd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5