liiiiirgsÉ tart L DERDE BL&D Middelburg 25 Hei. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Mededeelin^en. Verschillende Derichten. Handelsberichten. Ingezonden stnkken. BEKENDMAKINGEN' Haandag 27 Mei 1912, no. 124- HET DISTRICT OOSTBURG. Het door ons vermelde bericht van d „N. R. Ct.", volgens hetwelk er in het dis trict Oo tburg getracht zou worden een R K. candi iaat te krijgen, wordt in een brie uit het vie. de district in de „N. Z. Crt. ee-. lezenswaardige mop genoemd. „Alwie eeitiiszins op de hoogte is van d 3 politieke verho.. Ungen en gestemdheid, z gt de schrijver, mo, met handen en vc jten voelen, dat dit aiarmc "d oraatien allen grond ontbloot is. Tenminste »n gezagheb bende kringen is daarvan absoluut niets bekend." De schrijver is van meening dat door deze tegenspraak niet slechts de „N. R. C." maar ook de »Midd. Crt." in haar hemd staat te kijken. Waarom ook wij zoo schamel van kleeding worden nu een bericht onjuist blijkt, dat wij, als bijna alle bladen, eenvoudig over namen, is ons niet heel duidelijk. Wij voelen ons vrijwel compleet van costuum, en zijn beelemaal niet naijverig op de „Standaard", die het bericht ook overnam, maar niet bij de in-hun-bemd-staners wordt ingedeeld, en bet beleefd verzoek krijgt de tegenspraak aan de lezers mee te deelen. Maar de schrijver in de »N. Z. Ct.» ruikt een sluw complot achter het zaakje. »Ze" dat zijn dan blijkbaar de »N. R. Ct.« en wij »ze willen onze Roomscben aan sporen een eigen Roomschen candidaat te stellen en trachten op onbehendige wijze ruzie te stoken tusschen ons en de anti's." Het is misschien jammer, maar we heb ben heuseh niet zoo tijdig die zaak over dacht, om daarover met de »N. R. Ct.« overleg te plegen, nu al! 't Was anders een prachtig idee. 't Is ook jammer dal er menschen zijn die er heel wat anders acüter zoeken en zelfs als plaats van herkomst van het bericht een heel ander kwartier aanwyzen. Zoo was bet „Wbld. van Z. VI. W. D." zoo slecht om bij het berichtje der „N. R. Ct." als commentaar te schrijven: „Dit bericht houdt naar onze meening niets anders in dan een vermomd dreige ment tegen de anti-revolntionnairen, die bij een paar gemeenteraadsverkiezingen getoond hebben, dat zij nog niet slaafs in het gareel van Rome wonschen te loopen." Bij kon. besluit is aan den beer H. D. Viehoff, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Bazel en is genoemde heer Viehoff benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is in zijne plaats als consul benoemd, buiten bezwaar van 's Lands schatkist, de heer D. Nacbenius, aan wien in de Neder- landsehe taal geschreven kan worden. Het consulaat heeft Bazelland, Bazelstad, Soiothurn, Aargau en Lüzern tot ressort; zijn opnieuw benoemd tot. schoolopziener in het arrondissement Zsltbommel, nr. J. I. H. Hoeben te Druten, in het arrondisse ment Eindhoven F. J. F. Tijssen te Geldrop, in bet arrondissement Tiel jbr. R. W. J. van Pabst van Bingerden te Nijmegen, in het arrondissement Maastrich mr. E. E. E. Sassen te Maastricht is benoemd tot Rijkslandbonwingenieur aan de hoogere land-, tuin- en boscbbouw- scbool te Wageningen, M.. W. Polak, thans adspirant Rijkslandbouwingenienr aan voor noemde inrichting; is de O.-I. ambt. mr. J. Swart, laatstelijk ambtenaar ter beschikking van den voor zitter van de landraden te Magelang en Temanggoeng, ten einde met griffierswerk- zaamheden bij genoemde rechtbanken te worden belast, uit 's lands dienst ontslagen. De minister van oorlog ad interim minis ter van marine heeft met ingang van 1 Juni den 2de-lichtwachter aan boord van 's Rijks lichtschip Terschellingerbank D. Kossen, onder eervol ontslag als zoodanig, benoemd tot lichtwachter-matroos aan boord van bet gastmnsportvaartuig en bij de gasfabriek voor den dienst van 's Rijks verlichting in de no noordelijke districten, met standplaats Enkhuizen. De minister van oorlog ad interim mi- nieter van marine heeft bepaald lo. dat de zeemilicien-kustwachteis met groot verlof, die in 1910 voor eerste-oefe- ning in werkelijken dienst zijn geweest, zullen moeten opkomen op Dinsdag '20 Augustus voor herhalingsoefeningen gedu rende den tyd van 5 weken 2o. dat de bedoelde miliciens zich op laatstgemelden datum, op bet in de nadere openbare kennisgeving betreffende hunne oproeping vermelde uur, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, behooren aan te melden aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam. Tot onderwijzer woon laser onderwijs Rotte: Jam ;s benoemd te Vlissingen. Vrijdag slaagde Heinkenszand te is aan dr. J. Gerzon, ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B, S. te Wageningen. In de gehouden vergadering op 3 Mei jj. t Confessioneel© Kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" alhier werd met meerderheid van stemmen besloten een schrjjven te rich ten aan do Ethische Kiesvereeniging „De naam des Hoeren is een sterke toren", om bjj de a.s. verkiezing voor gemachtigden een parig een. zeker aantal candidatem van elkan der over te nemen teneinde hierdgop mogelijk bjj de eerste stemming reeds do meerderheid in het Kiescollege te hebben van Confes- sioneelen en Ethischen samen. Hierop is door bovengenoemde vereeniging afwijzend beschikt. Zij besloot met een eigen candidatenlijst voor den dag te komen. Op de openlucht-samenkomst van Vrij zinnige Godadienstigen, die op Zondag 23 Juni a.s. zal gehouden worden in het Mastbosch bij Breda, hopen als sprekers op te treden dr. H. A. van der Meulen, van Bergen op Zoom, ds. G. O. W. van Geijtenbeek, van Tilburg, de heer I. L. Bosma, hoofd e< openbare school te Utrecht, dr. W. Haver kamp, van Nijmegen, ds. D. van Peurson, van Eindhoven, en dr. W. Meindersma, van 's-Her- togenbosch. Ned. Hery. Kerk Beroepen: te Grostbuizen c. a. ds. W. Koorevaar te Abbenbroekte Lienden ds. E. J. Hupkes te Staphorstte De Par mer dr. W. Bwart te Huins en Lyons. Aangenomen: naar Baambrugge ds G. J. Thierry te Oosterhout (Gelderl.) Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Leiden ds. A. Rooröa te Breda. Bedankt:' voor Ierseke ds. H. Roe- lofsen te Bruinisse. Christel. Gereform. kerken. Beroepen: te Woerden ds. Polma te Hoogeveen. H erhalingsou.de r wijs. Bjj gelegenheid van de „Laatste Les" den cursus 1911/12 van het herhalingsonder- wijs alhier Werden bevorderd A. van de 1© naar de 2e klasseA J Arnoldus, P. M- Bayens, II. Blok, W. G. F. Blokpoel, P. J. Griep, A. D. Grims, F. C. A Hendriks©, A. Roth, J. Roth, C. L. M. Smit, A. M. van Varik, M. C. Hamelink, A. P. Rouf- iaei, W. Slevense Dina P. Back, 3oh.a Bayens, Corn.a Dingemanse, Maatje Floresse, Joh.a F. Geldof, Corn.a S. M. Grims, Com.a J- Hen- drikse, Neeltje S. Hendrikse, Joh.a J. van Heulen, Jac.a F. Hondius, Neeltje Huij3man, Wilh.a G. Janse, Elïjs. L. Joziasse, Fern.a J. Krone, Tann. P. Lorier, Com.a M. Moens. Lev.a H. A. Nellen, Com.a Pagter, Hendr.a M. (Pagter, A. M. J. Hug.a van der Plank, Chr.a van der Plank, El. A Post, Hel.a M. Priem, Dina Simpelaar, Cath.a 3. Sturm, Sara E. Vos, Maatje Boone, Will.a K. Kuijper, Neel tje Oreel, Magd.a M Moons, Jac.a M. Akker man 4 leerlingen werden voorwaardelijk! 3 konden niet worden bevorderd. B. Van de 2e naar de 3e klasse: J. M Arnoldus, I. S- Blokpoel, G. Klap, E. Lauret, W. Vermeulen, M. P. Vos, J. WesselsMaria Baan, Adr.a J. Back, Zoetje Blaas, Wilh.a J. Bosdijk, Alida P. Dissel, Neeltje van der Gie- zen, Joh.a A. Janse, Tann. E. de Jonge, Neeltje P. de Keijzer, Sus.a Koppejan, Ant.a J. de Leeuw, Maria W. Lemson, Margr.a M. Loijdekkers, Emma A. van Meerendonk, Leintje de Pagter, Digna M. de Ridder, Joh.a R. de Ruyter, Adr.a Seymour, Sus.a Sinke, Maatje Verbert, Elis. C. Vergouwe, Cath.a Vplmer, Chr a C. Vreke, Maria Wixtz. Aan alle leerlingen der 3e klasse kon het bij de Verordening voorgeschreven „Getuig schrift" wegens voldoende vorderingen worden to.l. aanL- Blaas, A. F. de Kat, L. Romijfl, P. Sinke, M- A. van Varik, P. W. Vos, C. Labruyère; Joh.a L. van Aartsen, Adr.a Adri- aanse, Com.a E. Adriaans©, Bertha Beckers, Theod.a J. A. Dissel, Jerina S. Faro, Susanna M Faro, Wilh.a Floresse, Dina S. Geer Jannetje Geers, Klasina F de Keijser, Piet.a H. de Koning, Joh.a F. Krello, Sus.a Mat- thijsse, Louisa H. Melker, Piel.a J. van der Plank, Jacomina C. Step, Elis. Westdorp. Aan 29 jongens en 69 meisjes werd belooning Wegens getrouw schoolbezoek toe gekend. CALIFORNISCHE VIJGEN-STROOP Een natuurlijk afvoermiddel, uit vruchten- en plantensappen samengesteld, zonder toevoeging van eenig chemisch produkt- Prompte, zekere, onschadelijke werking. Aangename smaak. Wordt zoowel voor volwassenen als vor kinderen door H. H. medici voorgeschreven. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs f 1,25 per flacon. an da school voor 33- 3© klasse no. 69 te de heer M. A van Dien mej. B. Wisse van. Utrecht als tandarts. Bij kon. besluit i op verzoek, eervol In Frankfort aan de Main wordt een versiteit geslicht. De daartoe noodige gelden zijn voor het grootste deel De afdeeling Harlingen van de S. D A heeft naar „Het Volk" meldt, voor de Ka merverkiezing in 1913 candidaat gesteld den heer J. PI. Anema, van Wijnaldum Te Rotterdam is een 64jarige blinde man, op de Gedempte Botcrsloot door een wagen overreden. Met een hoofdwond, een gebroken rib en ernstig inwendig aan de borst gekneusd, is de man naar het zieken huis gebracht. Drie jeugdige avonturiers, die bun familie lo 's Hertogenbosch hebben verlaten, zijn nog niet van hun uitstapje terug. Wel ij de familie van een hunner bericht ont vangen uit Londen, dat zo daar goed en wel waren aangeland Achteraf is gebleken, dat een der jongens zich in een hotel to 's Hertogenbosch hon derd gulden heeft laten afgeven. Een 62jarige schipper van een opvarend sleepconvooi is tusschen Gameren en Zalt- bommel bij het water putsen overboord gesla gen en verdronken. HET GRAVEN VAN EEN SLOOT. Uit Breda schrijft men aan de „N. R. Crt." naar aanleiding van het aan het „Dbl. v. N. B." ontleende bericht betreffende het van gemeentewege graven van een sloot voor drie reeds bewoonde huizen De kwestie gaat niet eenvoudig om het bezit van oen stukje gTond. De weg, waarlangs de huizon staan is nog Bredasch gebied de huizen staan zelf op Teloringsch gebied Langs den weg liep (en loopt nog gedeelte lijk) een sloot, die tot de helft van de breedte aan Breda behoort. >sweet heart Maggy" haar >darling Jack1' bezweert, zich niet langer aan de geneugten van de jacht over te ge'en, maar eindelijk in de armen van zyn Maggy terug te kee- ren, wier hart smelt en wier lippen droog! zijn, omdat ze in lang niet gekust zijn Op die wijze is de lucht by Newport ver vuld met liefdeszuchten en betuigingen van eeuwige trouw. tiranninarktfn enz. Amsterdam, 24 Mei. Aardappelen.1 Friesche blauwe f 2.75 a f 3.10; Friesche' borgers f 1.80 a 1 2.Andijker bonte i f 0.a f 0.Andijker blauwe f 0.a f 0.Hillegommer kralen f a t Hilleg. Eigenheimers f a f Zeeuwsche bonte f 3.a f 3.40id, blauwe f 3.a f 3.40id. Eigenheimers f 2. - a f 2.40 Geld. blauwe f 0.a f 0.-Geld. bonte t 0.a f 0.Drentsche Eigenhei mers f 0.a f 0.Zeen v. bravo's f 2.50 a f 3.Eigenheimer poters f 0.80 a f 1.I IJpolder bravo's f 0.a f 0.Alles per mud. Malta's per kilo 9£ a 10 c. dito SpriDg 10 a 14 c. Aanvoer 3 ladingen. Ccreghem-Andehlecht, bij Brussel, 24 Mei. Heden werden aangevoerd 1438 kalvereD. Men betaalde per kilo fr. 0.90, 1.05 a 1.35, Ingezonden stukken worden in geen teruggezonden. DE BRAND TE KOUDEKERKE. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het door u ontvangen schrijven aangaande den plaats gehad hebben den brand te Koudekerke verzoek ik beleefd een plaatsje ia uw blad voor de Er werd u geschreven dat de spuit om 23/4 uur op het terrein van den brand arri veerde; dat is de waarheid. Daar de afstand van de kom. der gemeente tot bij de plaats waar de brand woedde ongeveer 40 minuten bedraagt, zoo moet de brandweer om ongeveer '2 uur van het dorp Tm indertijd de hui*» werden gebouwd, «««"tten zijn wat dot plaats had* verteeg de bouwer vtuBuuuiug de sloot IeVol8™ ^'6^ duurdo hot Ito dichteïu Na wil do gemekte BÏeda den weg, "f T' f200 zou ie b™d die door don bouw van een cavaleriekazeino 011 3 UYT meer heteelenis heeft gekregen, verbeter» I ,D" '5 »™l»d, daar za volgen, de f, algemeene opinie eerst om V/s uur uitbrak, en een rooi yn vaststellen. Hiervoor werd 1 Jtoen. ook het onweer zich hier ontlastte noodig geacht, dat de heggen van de voortui- nen der huizen ©en anderhalven meter naar gevolgen kan hebben Het gevaar van ont ploffing bij de behandeling van buskruit 3 slechts gering, vergeleken bjj het gevn .er- bonden aan het gebruik van gaso' Het is de gevaarlijkste vloei dia ooit voor huiselijk gebruik werd cc :zigd. De huisvrou wen en dienstboden, noozeer ook gewaar schuwd, raken aan bet gevaar gewend, wor- Jen daardoor zorgeloos «1 laten langzamer hand zelfs de hoogst noodige voorzorgsmaat regelen achterwege, terwijl ook bij do meest zorgvuldige behandeling ongelukken op den duur niet to vermijden zijn. Daarbij komt nog, dat gasobne-kunpeu door haar inrichting op zichzelf reeds gevaarlijker zijn dan gewone petroleum -Lompen Deze laat ste zijn altijd voor het gebruik gereed en be hoeven slechts met een lucifer aangestoken te worden Bij gasoline-lampen daarentegen moet do brander vooraf verwarmd worden dit geschiedt door spiritus te gieten in een open schaaltje dat onder den brander is aan gebracht en aan te stoken, waardoor de brander heet wordt, dan eerst moet men een kraantje openen waardoor de gasoline in aan raking komt met het heete metaal en over gaat in gasvorm; dit gas brandt vervolgens. Ongelukken kunnen daarbij licht voorkomen, als men de kraan eens te vroeg opent, zoo dat een straaltje benzine in den brandenden spiritus komt, of als men. by ongeluk met spiritus morst, zoodat deze, brandende, op tafellaken of gordijnen terecht komt Bijzonder moet gewaarschuwd worden te gen die lampen, waarbij het reservoir recht boven den brander is aangebracht; by deze is de kans op ontploffing zeer groot. Zelfs al waren de lampen op zichzelf vol komen veilig, dan nog zou het gebruik of alken maar het in voorraad hebben van gasoline gevaar opleveren. Gasoline-dampen zyn zwaarder dan lucht; bij do minste lekkage ontstaat daardoor een opeenhooping van on zichtbare dampen, die in den kelder of (te ruimte waar de gasoline bewaard wordt, blij ven liggen en aanleiding kunnen geven tot horige ontploffingen. Laat de treurige ervaring, in Amerika en elders met deze lampen opgedaan, voor ueen waarschuwing zijn om ze niet te gebruik*» Er zijn genoeg andere wyzen van verlichting, die ©ven doelmatig zyn maar minder brand gevaar opleveren. Stel dus uzelf, uw gezin en eigendommen niet onnoodig aan gevaar bloot. Eenige namen waaronder de gasstel ol gasoline wordt verkocht: autoline, benzine, ben zol, bemzolite, carborine, ligroïne, lusal, naphta, petroleumaelher, petroline, rhigolen, enz. enz. „De Vereeniging van ter Amster- sche beurze vertegenwoordigde Brand-Assuradeuren" achteren werden geplaatst en ©en Ideel Van den tuingrond werd afgestaan. De huiseigenaars weigerden dit, en nu heeft de gemeente Breda de verleende vergunning T-.it Ji.ltf T,m ..nn Ja cIaaI Gezien dus de tijd van. het uitbreken van den brand en het uitrukken van de brandweer blijkt dat daartusschen geen twee uur, doch slechts een half uur is verloopen, zoodat er mijns inziens met bekwamen spoed is ge- tot het dicht houden van de sloot ingetrokken en hebben eenige gemeentewerklieden de sloot Daar het maken van brandalarm is en Jieouen eenige gemeen,ewera.ieueu ue meui de bnm<Jmecste zoo jfa opnieuw gegraven, zoodat de bewoners, die se.hrnven niet om mn zei ven. rh het slachtoffer worden van het geschil, af gesloten {ritten van den weg. schrijven niet om mijzei ven, die toen waar nemend burgemeester was, van blaam te Deze eigenaardige kwestie houdt ook weer "f "F* ""f om ----- te doen komen dat alle brandweerlieden zoo wel brandmeesters als spuitgasten, met meesten spoed hun plicht gedaan hebben. Wie de schrijver van het bericht aan u, Het bcdryf der auto-boeven werkt naai' geweest is, weet ik niet, doch gaarne zou ik te verwachten was als een besmetting Vrijdag j wanschen, dat hij my zijn naam bekend stapten twee personen bij het Noorderstation maakte, opdat wij dan in. tegenwoordigheid n'"'co", een huur-auto, reden den kant Van getuigen door samenspreking konden uit te Brussel i van Waterloo op, maar lieten den chauffeur om het een of ander voorwendsel stoppen, wierpen hem peper in het gezicht, bedreigden hem met een revolver en zetten samen koers naar Brussel, waar het rijtuig later onbescha digd is teruggevonden In Keulen heeft by een groothandel in ijzer en metalen een instorting plaats gehad, waardoor een werkman zwaax gewond en twee anderen begraven werden. De laalsten liad men op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, nog niet uit hun benarden toestand kun nen redden Men vreest voor hun leven Toen generaal Booth eenige maanden geleden Middelburg bezocht, werd reeds opgemerkt, dat de grijze commandant van het Heilsleger met de oogen sukkelde. Te Londen heeft hij nu een staar-operatie ondergaan. Een hoogst eigenaardige plaats is de ge meente Perillos in het Fransche departement Perpignan Als een adelaarsnest ligt het op oen rots. In het geheel wordt het door 46 per sonen bewoond. De 10 leden, van den gemeenteraad worden gekozen uit de 17 ingeschreven kicsgerecht- tigden. De burgemeester heeft tot medewerkers in den raad zijn vader en zijn twee broers, die echter in een andere gemeente wonen en kun nen lezen noch schrijven. Ze weten bovendien niet, dat ze raadslid zijn. De vader van wethouder is insgelijks een analphabeet. Hoe klein ook, beeft de splijtzwam ook die gemeente te pakken. Et bestaan twee par tijen, die van den togenwoordigen en die van den vorigen burgemeester. En die par tijen zijn aan elkander gewaagd. By de eerste stemming gingen de huidige burgervader en zijn fractie met 8 van de 14 stemmen strij ken. Bij herstemming kregen zij er 9, de te genpartij 7. - De commandant van het station voor draadlooze telegrafie in dienst der Ameri- kaansche marine ie Newport (op Rode Island) heeft zich in een rapport bij zijn chefs beklaagd, dat de seinberiebten van liefhebbers, die ook van deze geheimzinnige golven gebruik maken, hem zijn tauk bijna onmogelijk maken. Lielbebbers is hier in dubbelen zin op te vatten, want Newport is de badplaats voor de »chic" uit Boston. Uit de mededeelingen van den commandant blijkt, dat soms mid den in het ernstig bevel aan een pantserschip maken wiens voorstelling waarheid is. de zijne of de mijne. In afwachting al zoo van volkomen openbaar heid zeg ik u, mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing van deze regelen. Koudekerke. P. DE WITTE Cz (We hebben naar aanleiding van dit schrij ven nog eens de copy van het ons gezonden bericht opgezocht. Daaruit is ons gebleken dat door een toevallige haal door zetter en cor rector te goeder trouw „2 uur" is gelezen, waar de berichtgever zelf „1 schreven. Voor dat gedeelte van de kwestie betuigen we ons dus met leedwezen schuldig aan ©en ongewilde fout. Red.]. WAARSCHUWING TEGEN GASOLINE- LAMPEN. Gasoline-lampen zijn hier ingevoerd Amerika, waar zij veel gebruikt worden, omdat de gasoline, een bijproduct van petroleum, er zoo goedkoop is Zij hebben daar echter tot zooveel ongelukken en branden aanleiding gegeven, dat in sommige plaatsen het gebruik van gasoline voor verlichting by wet of ver ordening verboden is. Het publiek beseft bet gevaar van deze lam pen, stiet, en het belang van de verkoopers brengt mede dat gevaar te verzwijgen. Het kan daarom niet genoeg gezegd worden, dat men zich door het gebruik van deze lampen bloot stelt aan brand en levensgevaar. Gasoline, idie als „gasstof" of „vloeibaar gas" «1 verder onder allerlei phantasienamen wordt verkocht, is een soort van benzine, dus oen der gevaarlijkste l>estandde©len van de ruwe petroleum. De behandeling die de pe troleum ondergaat om haar geschikt te maken om in de lampen gebrand te worden, hoeft onder meer ten doel, de gasoline en andere vluchtig© verbindingen die brandgevaar ople veren, er uit te verwijderenhet is dus zeer bedenkelijk om juist die gevaarlijkste bestand deelen ais lampolie te bezigen. Het gevaar van gasofinedampen bestaat hoofdzakelijk hierin, dat gasoline, evenals an dere soorten van benzine, reeds by gewone temperatuur ontvlambare dampen afgeeft, die door het kleinste vlammetje of vonkje zelfs op oen afstand ontbranden. In een bepaalde verhouding met lucht ver mengd, vormen deze dampen een uiterst ge vaarlijk ontplofbaar gasmengsel Deze eigenschap van de gasoline is oorzaak, dat de geringste onvoorzichtigheid noodlottige Handel en Nijverheid. De MOisselhande 1. Men schrijft uit Zeeland aan de „N. R.Cit 1 Het gaat werkelijk niet gunstig met den Zceuwschcn mosselhandel klacht op klacht I woidt gehoord en waar dit zoovelen betreft, «he by dit bedrijf zyn betrokken, is zoo'n reeds aangewezen door het feil, dat van de circa 850 visschcrsvaartuigen, die te zamen in al de visschersplaatsen zijn, de helft en meer als hoofdbedrijf de jnosselkweekery uit oefenen en juist dat groot getal vaartuigen en daarmede het aantal personen, dat als bemanning op die vaartuigen zijn schynt van invloed te zijn op den handel. Te Brui nisse b.v waar alle vaartuigen 160 voor de mossclkweekerij gebruikt worden is de vis- schersvloot in betrekkelijk korte jaren ver dubbeld, terwijl in andere mosselplaatsen als Tholen, Clinge Philippine hetzelfde valt te constatoeren, terwijl van Ierseke, dat men zich voorstelt misschien als enkel oester- plaats, toch bijna de helft der vaartuigen en dat is ongeveer 50 ook het mosselen tob hoofddoel hebben, en daarmede is gezegd steeds toename van mosselperceelen meer vaartuigen en meer visscbers en geen gelijke toename van afname van het overigens toch wel gewilde schelpdier. Daar moet aan toe gevoegd worden dat hel niet voldoende kunnen krijgen van Zceuwseh mosselzaad mede een factor is, die een woordje mee spreekt en het gemakkelijk verkrijgen van mosselzaad uit do Zuiderzee niet gunstig heeft gewerkt in het aigemcen. De groote aanvoeren van dat zaad heeft tot gevolg gehad dat men overal maar raak zaaide, zonder de gevolgen te be rekenen: een overproductie die de werkclyk goede mosselen een sta-in-dc-weg zyn by de afname Waar het Zuiderzee zaad, gemeen lijk van veol minder qualiteit dan het Zeeuw- tecbe, lerg goedkoop te verkrijgen is, wordt het van geen groote beteekenis geacht wanneer er niets van terecht komt, terwijl bij gunstige uitkomst in België gemarkt wordt. Geen wonder dat men in de laatste tyden er op uit is grooter afzetgebied te vinden en reeds meermalen een balletje is opgewor pen om te verkrijgen ,dat in het leger de mossels natuurlijk in de geschikte periode als voedsel een plaats op het menu krijgen, een voedsel dat het werkclyk schijnt te ver dienen f AANKONDIGING. Burgemeester en wethouders van Middel burg brengen ter algemeene kennis, dat de Ligger piot de kaart der wegen en Toet- paden in do gemeente Middelburg, zooals die gewijzigd zijn bij hun besluit van 1 Maart j.l. en welke wijziging door den raad dier gemeente d.d. 17 April d a. v. voorloop*g is vastgesteld, door Ged Staten van Zeeland, ingevolge art. 27 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie den 17 Mei j.l. is vastgesteld Middelburg, 24 Mei 1912. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. G. J. SPRENGER, Secretaris

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 9