Uit Stad sn Provincie. LAATSTE BERICHTEN. BDITENLANB. Beknopte Mededeelingen. Landbouw. brengen tot verzekering uit eigen beweging, moet het kind eenmaal zelf kerm loopen. Zeker, een algemeen© verzekering is het ook, die dr. Kuypor wenscht en wal dr. Kuyper als rechtvaardig beschouwt, maar alles ineens gaat niet; men mag er den Minister geen ver wijt van maken, dat hij het ©ene doet en het andere Iaat. In dezen zin, het wetsontwerp du3 opgevat gelijk hij dat zelf wil, zou de afgevaardigde van Ommen van ganscher harte vóór stemmen, en men behoeft zich niet af to vragen wie met hem het vóór zullen laten weerklinken. De heer De Visser tonsiotto stond zeer vriendelijk tegenover dozo ontwerpen. Hij was verzoenend, wat hij ook niet altijd is. Hij wees er don linkse hen kant van de Kamer op, dat het gemakkelijk is critick op dezen Minister uit to oefenen, maar dat men dc moeilijkheid van deze materie niet over het hoofd mag zien, en ook aan dien kant moet bedenken hoezeer men nog korten lijd geleden ook daar niet volkomen oen was van gedachten. Hij persoonlijk gevoelde meer voor do vrijwil lige verzekering, maar hij mocht dat theore tisch doen, practisch erkende hij do bezwa ren van die vrijwillig© verzekering en gaf daarvoor zyn oude liefde op. Hij scheurde zelfs die oude liefde uiteen en gaf aan, stuks- gewijze welke groot© nadoelen er aan vrij willig© verzekering verbonden zijn. Hij trok verder zijn eigen historisch© lijn en betoogde* weer, dat er met dit ontwerp niets nieuws geschapen wordt, dat alleen wat verder ge gaan wordt op een reeds lang betreden gebied. En hooi aardig quahficoerde hij het beeld van den noodstand, en stelde in dat verband! de hceren Treub en Kuypcr naast en ook weer tegenover elkaar. Maar tegelijk gaf hjj omtrent de organisatie, door dezen Minister ontwor pen, zijne eigene denkbeelden ten beste, en tegelijk deed hij hot met veel nadruk verstaan, dat voor hem do vraag van onaangetast laten van het particulier initiatief een vraag van groote betcekonis is. Aan dc linkerzijde heeft men na den dag van heden begrepen hoezeer dezo vraag van het particulier initiatief, van de verhouding van de wet tot de bijzondere kassen, een hoofdpunt van algemeen beleid reeds dadelijk is gaan uitmaken, en het kon niet verrassen, dat de hoeren Roodhuyzen en De Kanter te zamon een motie indienden, welke uitspreekt, dat de verzekering langs den weg dezer bij zondere kassen, beantwoordend aan wette lijke cischen, voorop behoort te staan en dat de regeling bij overheidskas, een aanvul lend karakter behoort te dragen. Do motie werd niet nader toegelichthet woord was op dat ©ogenblik eigenlijk reeds aan den Mi nister dc motie zal deel uitmaken van de al- gemecne beschouwingen. Gelijk wij zeiden is Minister Talma heden slechts zeer kort aan het woord geweest. Over de wetsontwerpen en hunner inhoud heeft hij nog niet gesprokenhij heeft er zich toe be paald om in den aanvang naar verschillende kanten vriendelijkheden te zeggen, en overi gens de aanvallen, die in algemeenen zin op zijn beleid ten opzichte van do sociale verze kering zjjn gedaan, reeds nu eenigszïns hard handig aan te pakken De heer Treub deed niet wel den Minister staatssocialisme te verwijten de heer Patijn niet om den Minister nis een grief aan te rekenen, dat deze ontwer pen eerst nu aan de orde kwamen do heer Duijs niet om van een slordige bewerking de zer voordrachten te spreken. Maar het eigenlijke, wat do Minister te zeggen heeft, dat zullen wij eerst Woensdag hooren Men zal zich zeker niet vergissen, wanneer men bijna geheel dien dag aan de rede van den Minister geeft. V. d M. Uit Middelburg. Het bestuur van „Middelburg Vooruit" ver zoekt in een advertentie in dit nummer aan de ingezetenen om Maandag te vlaggen We vestigen op dit verzoek speciaal de aandacht. Wat het tweede deel van die advertentie betreft, het aanbevelen der bloemen- enplan- tenversieringen van de kiosken in ieders be scherming, dat zal toch wel overbodig zijn? Voorts maken wij van deze gelegenheid ge bruik om nog eens te wijzen op 't sluitings uur. In het bericht over het festival in ons vorig nummer werd op grond van informaties gesproken van half een. Toen het bijvoegsel waarin dit bericht stond, reeds afgedruktl was, ontvingen we de bekendmaking van den burgemeester waarin sprake was van één uur. We konden toen niet meer de onjuistheid in ons eigen bericht herstellen. De adjudant-onderofficier J. van Burg van het 2e bat. 3e regt. inf. te Middelburg, wordt met ingang van 1 Juni a. s. gedeta cheerd in de Legerplaats bij Harskamp en werkzaam gesteld bij den commandant van het vaste detachement Uit Walcheren. Vrijdag had mejuffrouw L. op hare komst per fiets van Vlissingen naar Arnemuiden dicht bij laatstgenoemde gemeente, eene on aangename ontmoeting, die gelukkig voor haar is afgeloopen. Een eind voorbij het veerhuis waren drie personen, die een stier begeleid den Of het dier schrikte, dan wel kwaadaar dig was, weet uw berichtgever niet te zeggen. Zeker is, dat genoemde juffrouw vluchten moest op een stuk weiland, toen bleek, dat het dier zich aan zijn begeleiders ontrukt had. Doch nu kwam pas bet ergste. De stier begaf zich op hetzelfde stuk weiland, holde heen en weer en alleen aan de cordaatheid van de juffrouw, die haar fiets in den steek liet en pardoes in een sloot sprong, ten einde weer op den weg te kunnen geraken, werd erger voorkomen. Met een paar natte en mod derige voeten kwam ze er thans van af. Dat ze den moed niet had, haar fiets van het weiland te halen, laat zich begrijpon i Uit Zuid-Bereland. In zijne vergadering van Vrijdag 21 Moi benoemde do gemeenteraad van Borsselo met algemeeno stemmen tot onderwijzeres aan de O L. school aldaar moj. J. W. Happée, no. 1 der voordracht. Mot de benoemde ston den op de voordracht mej M. R. Bourdrez te Zaamslag en mej. G. J. van Bakergcm te Vlissingen. Op een ingekomen verzoekschrift van eenige ingezetenen om ©ene spreekcel in het bestaande telefoonkantoor in te richten, werd gunstig beschikt. Daarna kwam nog in behandeling het be kende verzoek om verhooging van subsidie voor den aanleg van de tram door Zuid-Bcvc- land. Dc raad besloot het bedrag, dat reeds is toegezegd, met f 40 te verhoogen, zoodat Borsselo (hans f 300 subsidie zal geven Maandag 3 Juni a.s. bezoekt de Commis saris der Koningin de gemeenten 's-IIeeren- hoek, Borsselen, Driewegen en Ovezande, als mede Nieuwdorp (gem. 's Heer Arendskerbej Uit Tholen. Tot directeur der Zccuwschc oestermaat schappij „Bona-Fides" te Tholen, is be noemd de heer P. A. de Jong te Dordrecht en tot adjunct-directeur de heer L. Overman te Breda. In do Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van S t M a a r t e n s d 5j k kwam in behandeling een adres van do afd. Tholen en St. Philipsland van den bond van Ned. Onderwijzers inhoudende het verzoek do salarieering der onderwijzers te willen verbeteren. Na eenige bespreking van dit on derwerp werd door den hoer Rijnberg een voorstel ingediend om het aanvangsalaris te brengen van f 550 op f 600. Met 4 tegen 3 stemmen werd dit voorstel verworpen. Toen deed de heer Rijnberg hot voorstel dc perio-t dieke verhoogimgen te doen plaats hebben om de 4 jaar in plaats van om de 5 jaar, zooals thans. Dit voorstel werd aangenomen toet 5 bqgerv 2 stemmen Verder kwam in be handeling het besluit der vorige vergadering behelzende ondcrhandscho verpachting der ge meen te-landerijen Door God. Staten was dit besluit teruggezonden met de bemerking dat zij in hun college dit besluit niet hadden kun nen behandelen. Bij Gcd. Staten was n.I. ingekomen een adres door 92 ingezetenen uit deze gemeente onderteekend, houdende ver zoek om het bedoelde Raadsbesluit tot onder- handsche Verpachting niet goed te keuren. Dit adres werd thans ook in den Raad voorgelezen. In dat adres was vermeld, dat de 4 voorstemmers van dit besluit of zelve pachter waren of hunne naaste bloedverwan ten, en die waren alle bij name in het adres genoemd De raad heeft zich echter over dat adres niet uitgesproken. Wel is er zonder meer met 4 tegen 3 stemmen, dezelfde voor- en tegenstemrhera van de yorige maal, besloten het besluit tot ondcrhandscho verpachting te handhaven. Ten opzichte van het punt concessie-aan vragen. om een betere verlichting aan te brengen, (werd op voorstel van den heer Rijnberg toet algem stemmen besloten zich in verbinding te stellen met oen directie in Den Haag, die mooie aanbiedingen had ge daan voor een electrische verlichting. Residu- gas en andere gassoorten zijn nu weer tijdelijk van de baan. Tot lid van 't Weczcn-armenbestuur werd met 4 stemmen benoemd do heer J. Noom Pz.op den heer J. W. Kievit waren 3 stem men uitgebracht. Voor het vernieuwen van enkele registers van 't kadaster en 't bijwerken der kaarten werd f 50 toegestaan voor dit jaar. In de Woensdag j.l. te St. Annaland gohouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap St. Annaland werden behandeld en (vastgesteld de rekeningen dor verschil-i lende polders over den dienst 1911/12. Alle rekeningen hadden een batig slot. Eveneens werden vastgesteld do begrootingen voor den dienst 1912/13, zooals die door het bestuur waren ontworpeii. Het dijkgeschot werd bepaaldVoor de pol ders Oudeland en Annavosdijk op f 14, Su- zanna (binnenbeheer) f 7.50, Breedenvlietf 9, Maria f 10.50 en Pluimpot f 11. In den vori- gen dienst waren deze cijfers per H.A. res pectievelijk f 13, f 7. f 9.50, f 10.50 en f 11. Verder moet nog wegens bijdrage aan cala mi touze polders betaald worden door Oude land fl.52, Annavosdijk fl.70 en Breeden- vliet f 1.60 per II.A. In de kosten van het aanleggen van nieuwe grintwegen moet voor al de gronden in het waterschap gelegen betaald worden f 1 per Hectare. Voor de bestrijding der kosten van den aan leg van nieuwe grintwegen werd besloten aan te gaan eene geldleening groot 'f 3500. Uit Z.-Vlaanderen O. D. In de Vrijdagmiddag te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Capelle" word aan de Zeeuwsch Vlaamscho Tramwegmaatschappij gedurende 10 jaar een subsidie verleend van f 40. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 5 per H.A. De landbouwer Ch. Barbé te Philippine ontdekte dezer dagen tot zijn niet geringe ontsteltenis, dat zijn welbak door petroleum was onbruikbaar gemaakt. Bij de politic 13 daarvan aangifte gedaan. Het ware te wenschen, dat de dader dezer lage daad werd ontdekt. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Donderdag vergaderden de ingelanden van den Generalen Prins Willempolder te Schoondijke big J. M. Bruynooge. Van dc 88 ingelanden waren 81 tegenwoordig of vertegenwoordigd. Goedgekouid werden de rekening over 1911, in ontvangsten ad f 41.230.285, in uitgaaf f 38.366.24 en de be grooting voor het loopendo dienstjaar ad f 24.772.75s, met een post voor onvoorzien ad 776.85s. De aftredende dijkgraaf Iz. de IIullu werd mét 73 stemmen herkozen. Het dijkgeschot werd bepaald op f 5 per H.A. (over 2996 II. A.). De agenda bevatte zeer ondergeschikte pun ten, daar de begrinding van do wegen in den polder vrijwel afgeloopen is. Voor onder- houdsgrind wordt een som geraamd van f 6775. Een verzoek van de Zceuwsch-Vlaamscho Jramweg-Maatschappij om subsidie (intrekking van een vorig besluit) werd van de liand ge wézen. Tot ons leedwezen moet het vervolg op het verslag van het stamboek van het Zeouwseh- Belgisch trekpaard tot het volgende nummer blijven liggen. UIT MIDDELBURG. Natuurkundig Gezelschap. Het natuurkundig gezelschap, zal m den komenden winter weer een lezing voor kin deren doen houden door den heer Jac. Thijssen UIT GOES. Paardenfokker ij. Hedenmiddag werd alhier een vergadering gehouden van de Nationale Vereeniging tot be vordering van de Paarden fokkerij in Nederland, af doeling Zeeland. Daarin kwam aan de orde een voorstel van liet bestuur om de afdeeling Zeeland te ont binden. Do voorzitter lichtte dit voorstel toe, bracht in herinnering de geschiedenis der ver- eenigmg en zeide met de andere leden van het bestuur tot de overtuiging te zijngeko men, dat opheffing het beste is. Daartoe werd besloten. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. Er was een batig saldo van fll8.35i/a, behoudens eenige nog niet ingeko men rekeningen ten koste der afdeeling. BEDANKT VOOR BENOEMING. De heer M E. Pruysscn, onderwijzer met verplichte hoofdakte te Kruiningen,heeft voor zjjn benoeming tot hoofd eener school' te Maas en Drimmelen bedankt. BENOEMD. Benoemd W. G. A. Elenbaas te Brui- uisse tot buitengewoon opzichter bij de werken voor de herstelling van de hoeken en sluishoofdm der kleine sluis te Wemel- dinge, en voor de uitvoering der werken om te herstellen de stormschade aan de koppen en ha vendammen te Wemeldinge. UIT DEN HAAG. Minister Colijn. Minister Colijn was heden geruimen tijd op do marine-werf te Amsterdam. Hg hield hesprekingen met don directeur der marine werven en den directeur der Ned. Scheeps bouw Maatschappij. UIT AMSTERDAM. Ned. Tooneelverbond. Heden werd alhier de vergadering van het Nederlandsch Tooneelver bond gehouden onder voorzitterschap van den. heer Marcellus Emans. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- rem. mr. Schevickhave, Mignon en v. d. Poll. Tot redacteur van het orgaan werd benoemd de lieer mr. Vaillant. Do volgende vergadering zal to Utrecht worden gehouden. Aan 'tslot der vergadering bracht de af gevaardigde voor Middelburg, de heerSnouck Hurgronje, een woord van warme hulde aan den afgetreden secretaris der afdeeling Mid delburg, den heer Joh. L. v. d. PauwerL De vergadering sloot zich daarbij aan, het aftreden van den heer v. d. Pauwert betreu rende. Onder applaus verzocht de voorzitter den heer Snouck Hurgronje de groeten der vergadering aan den afgetreden secretaris te wil len overbrengen GESTRAND. Bij Vlieland is de „Maria", een schip uit Groningen, kapitein Hylkema, op de Noord kust, gestrand. Het schip is vermoedelijk ver loren. De bemanning1 werd gered. BRAND. Te Gel drop zijn 5 woningen afgebrand. De eigenaar is zekere Schellens Alles was verzekerd. OPROER IN BOEDAPEST. BOEDAPEST, 25 Mei. De president van den ministerraad is heden door den keizer ontvangen. Gisteravond hadden weer ongere geldheden plaats. 140 personen werden ge arresteerd. De meesten waren gewapend met messen eq revolvers. ONGELUK IN DE LUCHT. LEIPZIG, 25 Mei Hedonmorgen om 6 uur arriveerde hier de „Paroeval 6", tot het maken van een tocht, Om 11 uur maakte men het luchtschip voor de opstijging gereed, toen het door een plotselinge windvlaag in de hoogte werd getrokken. De bestuurder gaf onmiddellijk den menschen, die de ballon vasthielden, bevel om los te laten Allen deden dit, behalve 1 soldaat, die 5 M. werd meege trokken en toen neer viel. Ilij werd zwaar inwendig gekwetst opgenomen Op een hoogte van 8 meter gekomen, 'opende de bestuurder de veiligheidsklep, waar op het schip eenige miters daalde Daarbij kwam het in aanraking met de omheining van een tennisveld, waardoor het omhulsel on middellijk barstte en de motoren vernield wer den. De bestuurder werd naar buiten geslin gerd en werd zwaar gekwetst, H0NGAARSCHE OBSTRUCTIE. BOEDAPEST, 25 Mei De verschillende pax- 5jon der oppositie in de Ilongaarsclie Kamer, do Justh- de Kossuth-, de volkspartij en de wilden hebben onderling een verbond gesloten, om zich eensgezind tegen de regeeringsvoor- stcllen to verzetten. Men gelooft, dat het doel hiervan is, een verzoening met de regeering mogelijk te maken. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Het bestuur der waterkeering van den Calamiteuzen AuDapolder heeft hedenmorgen in het Gemeentehuis te Cortgene onder nadere goedkeuring aanbesteed het verbe teren en onderhonden tot 30 April 1913 van de Aarde-, Kram-, Rijs-, SteenglooiÏDg en andere werken ann bovengenoemden polder. Laagste inschrijver Van de Velde te Brui- nisse voor f1790. Het bestuur der waterkeering van den Ca lamiteuzen „Leendert-Abrahampolder" heeft gistermorgen te Cats onder nadere goedkeu ring aanbesteed het verbeteren en onderhou den tot 30 April 1913, van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing, en andere werken aan bo vengenoemden calamiteuzen polder. Laagsten inschrijver meiddon we reeds. Totaal was ingeschreven door A. Ver burg te Colijnsplaat voor f 4050, H Costen Cz., te Wemeldinge voor f 3989, W. M Fer- dinandusse te Biezelinge voor f 3950, M. Jacobs te Goes voor f 3895, L. v. d. Velde te Bruinisse voor f 3830 en J. de Bree to Temen zen voor 3723. Het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Suzanna-polder heeft gistermor gen in het gemeentehuis te St. Annaland, aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1913 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken aan de Waterkeering van bovengenoemden Calami teuzen polder. Laagsten inschrijver méldden we reeds. Totaal was ingeschreven door: W Hokken te Sliedrecht voor f 10.500V C. P. Bolier te Scherpenisso voor f 10.485, J. Knuist te St. Maartensdijk voor f 10.460; L. v. d. Velde te Bruinisse voor f 10.450; C. de Voogd te Soharendijk© voor f 10.400Jb. Geluk Jbz. te Tholen voor f 10.400; Joh. de Jong© te Mid delburg voor f 10.388; P. Bezuijen te Scharen- dijke voor f 10.382Jan Roskam Cz. te Slie drecht voor f 10.360J. van Vossen te St. Annaland voor f 10.340; Joh. Elenbaas to St. Annaland voor f 10.330, en Jb. Moerland Cz. te St. Annaland voor f 10.295. HET GOUD VAN BELGIË. De Nationale Bank van België maakt haar staat openbaar op 15 Mei. Uit do cijfers, door het Staatsblad meegedeeld, blijkt dat het nood fonds in gouden munt de som bereikt van 190 millioen frank en dat er voor 920.500.000 frank in omloop is in den vorm van bankpa pier. Dit wil met andere woorden, zeggen, dat, moest een oorlog uitbreken, de bezitters van bankbiljetten 15 tot 20 o/o op de waard© daarvan zouden verliezen, kortom, dat een banknoot van 100 frank juist zooveel waarde zou hebben als een Belgische rentetitel van 100 frank, dit is 85 of misschien 80 frank. Waarom versterkt de Nationale Bank haar goudreserve niet? zal men vragen. Sommigen beweren dat het uit voorzichtig heid is, om den nationalen schat buiten het bereik van indringende legers te stellen. Men herinnert zich nog hoe bij 't uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870, de minister der schatkist, Tack, dadelijk de goudreserve der Bank naar Antwerpen deed overbrengen. Papieren munt is gemakkelijker te verber gen en te vervoeren, zegt men, en men maakt den vreemden indringer minder„goud- dorstig." Misschien wordt daarom aangekondigd, dat weldra ook bankbriefjes van 5 frank in omloop zullen worden gebracht, anders gezegd, dat men papieren „paardenoogen" gaat uitgeven. De reden daarvan zou zijn, zegt een Bel gisch blad, dat de Nationale Bank den handel in vijffrank stukken wil te niet doen. De verkoop van „paardenoogen", hoe zon derling het ook moge klinken, kost alle jaren aan de 'Nationale Belgische Bank 3 of 4 millioen. Van andere zijde wordt dit laatst© echter tegengesproken. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De eerste groep Turksche krijgsgevange nen is Donderdag te Palermo aan wal ge zet. Ze werden onder Italiaansche dekking naar verschillende plaatsen gevoerd, waar ze in kazernes worden ondergebrucht. De geruchten van bemiddeling in den Italiaansch-Tuikschen oorlog houden aan. Nu wordt algemeen g sproken van een groote samenkomst van vertegenwoordigers uit verschillende rijken die, waarsjhijnlijk te Parijs, zouden overwegen op welke wijze deze oorlog te beëindigen is. Men zegt, dat het bezoek van Winston Churchill, den Britschen minister van ma rine uan Malta wiiBr~cbijnlijk een vermeer dering van de Engelscbe garnizoenen aan de Middellandsche Zee ten gevolge zal hebben. Een en ander in verband met de bezettingen door de Italianen van ver schillende eilanden in de Egeïscbe Zee. In Groot-Brittanië vreest men, dat deze niet licht na den vrede die eilanden zullen ontiuimen. Te Londen staken byna alle transport- werkers aan de haven, meer dan 20.000. In het vorig nummer hebben we de geschiedenis van de veete tusschen den keizer van Dnitschland en de Oum- lerlands opgehaald. Ter elfder ure heeft Wilhelm toch nog tc-- legrafisch zijn deelneming in de dood van den jongen prins betuigd. Dit bericht was echter aan de hertogin van Cumberland ge adresseerd. Nader blijkt, dat twee zoons van den Duitschen keizer, Eitel Frits en August Wil lem, de begrafenis hebben bijgewoond. Een stap naar de verzoening. Men herinnert zich nog het conflict tusschen den Duitschen minister van oorlog Von Heeringen en het centrum in den Rijksdag. Naar de >Ttlgliche Rundschau" verneemt, staat een nieuwe order van den keizer over het duel te wachten. Deze zal bepalingen omtrent de beperking van het duel onder officieren bevatten. 0. a. zal ze voorschrijven, hoe bij godsdienstige bezwaren moet worden gehandeld. Vrijdag is het lijk van Frederik VIII van Denemarken van Kopenhagen naar Ros- kilde vervoerd. Vóór het vertrek had in de hoikapel een rouwplechtigheid plaat9, waar een predikant het woord voerde. Daarna werd de kist in een lijkkapel in een spoor wagen gezet, waarna de buitenlandsche, vor stelijke personen en alle hoogwaardigheids bekleders, die de bijzetting wilden bijwonen in dezen en een anderen trein plaats namen. Roskilde was met rouwfloers versierd. Onder militaire treurmuziek trok de stoet naar den dom. Daar zong een koor, speelde het orgel en hield een predikant een preek.», ODnoodig te zeggen, dat de nieuwe koning en de koningin-weduwe bij die plechtigheden tegenwoordig waren. Voor heden werd te Boedapest weer een algemeene hervatting van den arbeid verwacht. Toch hebben zich Vrijdag nog ernstige opstootjes voorgedaan, maar na den middag werd het rustiger. De metaal-fabri kanten hebben na de tnsschenkomst der regeering verklaard, dat ze de uitgesloten nog in staking zijnde arbeiders weer in dienst zullen nemen. In het Huis van i fgevaardigden heeft Lukacs het beleid der regeering verdedigd. Hij zei, dat de regeering zich niet verant woord achtte, 50.000 opgewonden menschen vóór het Parlementsgebouw te laten mani- fe6teeren, om zoo doende aandrang op de volksvertegenwoordigers uit te oefenen. Wel was verlof verlesnd, in gesloten zalen te vergaderen. Ook meende bij, dat wat door de roode leideis als oorzaak der onlusten opgegeven werd geen doel trof, want de regeering had belooid, de kieswethervorming zoo spoedig mogelijk in behandeling te zullen nemen. Ten slotte was Lukacs van oordeel, dat het den socialistischen voor mannen er om te doen was geweest, hun getaand gezag weer te doen toenemen. Donderdag zijn in Fez 48 Marok kanen gefusilleerd, die tot nu toe door de krijgsraden waren ter dood veroordeeld. Af- deelingen inlanders moesten de terechtstel ling bijwonen, om hun een afschrikwekkend voorbeeld te geven. Het Amerikaanscbe Huis van afge vaardigden hesft de netelige kwestie van de tarieven van het Panama-kanaal afge handeld. De schepen van alle landen wor den gelijk behandeld. Slechts de Ameri- kaansche kustvaarders worden vrij gesteld. In ambtelijke kringen wordt in Tokio gezegd, dat in de conferentie, die op het oogenblik te Londen gehouden wordt tnsschen vertegenwoordigers der 6 mogendheden, die een leening aan China voorbereiden, een stilstand is ingetreden omdat de Fransche, Duitsche, Britsche en Amerikaansche banken als voorwaarde stellen, dat het geld uit eigen middelen gevonden wordt, terwijl Rusland en Japan het standpunt innemen, dat het iedere mogendheid vrij staat, de fondsen in het bnitenland te vinden. THERMOMETER EN VERWACHTING. 25 Mei. Thermometer alhier 8 a. vm. 54 gr., 12 u. 63 gr., 3 j u. nm. 59 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometers.tand 772,4 te Stornaway. Laagste 757.1 Nice. Verwachting tot den avond van 26 Meimeest matige N.W. tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Te Sero os kerke is in de kwee- kerij „Plantlust" van Jac. de Visser de ge vreesde plantenziekte, de Amerikaanaolie Kruisbessenmeeldauw uitgebroken. Men schrijft ons uit Kapolle: De vooruitzichten van den fruitoogst zijp meer dan gunstig. Kersen zijn er veel; prui men weinig; peren veel; fijnere soorten, die haast nooit laden, hangen thans vol; van de appel, die veel belooft, valt nog weinig to zeggen met juistheid; volgende week beginnen de verkoopingen reeds van do kruisbessen, die meer dan een vol gewas opleveren zullen, cn waartvoor men reeds thans 11 cent per kilo biedtzwarte bessen zullen ook een goed: geschot en rood© bessen een groot beschot opleveren.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2