MIDDELBURGSCHK (III RAIT. M- 121. Donderdag 23 Mei. KAMEROVERZICHT. Onderwijs. BUITENLAND. is»" Jaargang 1942. Dm 001r.it T-onchynt dag «lij it, met aitzoaderiiig van Zon- Foo.td.go. f.t;. p.r iwtrt.»!, zoowel .oor Middelburg .1. foor alle plaataen in Nederlaad fzuoo pp. f2 Afzonderlijke lammen kotten 5 cent. A dv e r t e n fci 6 n by abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipeetuuen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. ilmU.HA .oor bet e.r.tvolgende mm.r moeten de. middag, .óór 0é> uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie* i 20 cent per regel. Bij abonaemonfc veel lager. Geboorto-, dood* en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 eeat per regel. Groote letten naar de plaate, die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiSn en reclame*, niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het Algemeen Advertentle-Butaa A. DE LA 5IAK As.» N.Z. Voorburgwal £66, Amsterdam. Bg deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 22 Hei. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Vandaag dan eindelijk is het scherm' opge haald en hoL groote schouwspel aangevangen, waarnaar wij weken en maanden reeds ach tereen hebben uitgezien, De Kamer is geen milieu, waarin men van een bijzondere stem ming veel bemerktintegendeel, zij moge zich niet altijd buiten den invloed van bepaalde gebeurtenissen weten te houden, zij lijdt uit den aard der zaak evenmin aan eenige zenuw achtigheid, welke zoo eene stemming aan den «ningewjjde zou verraden Toen vanochtend oml ruim 11 uur de hamer van den heer Van Bylandt pp het groene laken voor hem neer sloeg toen de griffier als immer onverstaan baar waarom zou hij het ook anders doen, er is toch niemand die er naar luistert de notulen had voorgelezen, toen bood de Kamer geen ander aspect dan van eiken eer sten dag in de week De leden stonden te praten zaten in de nauwe bankjes, welke de volksvertegenwoordigers herbergen, de stukken en brieven na te lezen, welke zij van particuliere besognes hierheen sleepen eai achter de Ministerstafel zat, het hoofd Snet fle hand gesteund, een enkelen keer aangespro ken dooi- een hekend en invloedrijk lid der Kamer, do Minister Talma. Alles was gereed, men kon beginnen inet de eerste stappen voor de sociale verzekering waarnaar Nederland zoo verlangend uitziet; voor do verzorging van, den zieken arbeider co. (iliens ouden dag, waarop deze reeds meer dan twintig jaren geleden niet kon vrachten, geen dag en geen nacht. Er zyn beel wat nachten voorbijgegaan, er is menig ontwerp geweest en het beschreven papier is niet meer te becijferen alvorens het gekomen is tot don dag van heden. En het is zeer de vraag of het nu aangevangen spel van ver zekeringspleidooi dat spel, dat -een drama, een blijspel, wie weet niet wat kan worden, dan de finale oplossing en zoo het deze al brengt, of men dan deze finale oplossing niet later zal betreuren. Dat het in elk geval geen gewoon ontwerp is, waarmede wij in de eerstvolgende weken in het Parlement te doen zullen hebben geen ontwerp dat het een of ander gedetail leerd regeltmaar een ontwerp dat in zich zelf een maatschappelijk programma is, dat in de maatschappij in alle vertakkingen zich zal doen gevoelende hreede opzet, die de beide kundige sprekers van 'heden aan de algemeene beschouwingen hebben gegeven, moet wel een ieder, die daarvan nog niet overtuigd was, er van overtuigd hebben. De heer Treub was de eerste spreker; de heer Patijn volgde hem op en zal morgenochtend zijn rede hervatten. Hot wanen twee betoogen. van logiscfaen bouw en van uitnemende samenstellingtwee betoogen welke voor een groot deel elkander aanvulden twee betoogen ook, waarvan men er verzekerd van kan zijn dal zij het beste bevatten wat m algemeenen zin van de linkerzijde over ideze rechtsche ontwerpen zal worden ge zegd. De heer Treub ving zijne beschouwing aan met bet begin, den rechtsgrond of beter den maatschappelijken rechtvaardigheidsgrond voor de verplichte arbeidersverzekering Scherp cri- tiseerde hij het in het ontwerp van Minister Talma, dat hier niet als bij de ontwerpen van dr. Kuypor en van Minister Veegens een eer ste stap wordt gezet op den weg naar do algemeene verzekering, maar dal hier wordt uitgegaan van de overweging, dat het loon van den arbeider in loondienst zoodanig moet geregeld zijn, dat gerekend is op de voorzie ning ,in ziekte, ouderdom en invaliditeit. De spreker betoogde, dat de Minister feitelijk do socialistische theorie van de meerwaarde omhelst in zijn beschouwing over het loon van den arbeiderbestreed het Marxistische dat lijj in de leer van den Minister opmerkte, bet Marxistische, dat zelfs de socialisten niet willen Do heer Treub stelde op den voorgrond hoe de verplichte sociale verzekering gericht is tegen do verplichting om premie te betalen, welke hij een. ongemotiveerde aanranding van bet eigendomsrecht noemt En toen Minister Talma aanigszins lachend opkeek, toen hij to velde trok tegen do socialistische moti veering, waarop deze Minister zijn geheel ge bouw heeft opgericht, merkte de vrijzinnig- democratische spreker terecht op, dat de vraag van den rechtsgrond geen bijkomstige vraag is en nog veel minder een theoretische vraag alleen. De heer Treub zette uiteen hoe de Minister in de pracüjt, door Met zijn overgangstermijn iVan 75 jaar feiljelijk zijn beginsel toliandhaven en het toch door de Staatsbijdrage van ruim 7 öiillioen gpdupende deze drie kwart eeuw practisch ter zijde te zotten, geheel in strijd komt piet zijn theorie Bovendien zal deze theorie, die de regeling feitelijk maakt als een deel van hot arbeidscontract, van deze zijde niet aanvaard worden stemt men ten slotte vóór, dan gaat het buiten die theorie om, pmdat men bij sprekers vrienden betalen door den Staat wel degelijk gemoti veerd acht bij sociale verzekeringen Langdurig verwijlde dc heer Treub ook bij het verband lusschen de verschillende ver zekeringen; zoido met groote stelligheid, dat alle berekeningen over zoo langen tijd betref fende uitkeering en premie mank gaan, en dat de vraag slechts is wat men kan opleggen aan (de arbeiders, aan de industrie en aan den Staat. Ook de objecten der verschillende ver zekeringen werden door hem behandeld, en gecritïseerd .werd, dat de ziektebehandeling is uitgeschakeld en de wet beperkt tot de ziekteuitkeeringbij kleine ongevallen blijft Jiu behandeling onder de administratie der Rijksverzekeringsbank en de uitkeering onder de Ziektewet, wat, wol verre tot veroenvoudi ging te leiden, lot groote omslachtigheid aanleiding zal geven. De medici, wier hou ding tegenover den Minister bekend is, zullen zeker miet toet geheel hun hart aan deze rege ling {medewerkenmen moet ook daarmede rekening houden bij de financieele gevolgen van deze wet En al kan de heer Treub de poging tot organisatie toejuichen, welke de Minister heeft beproefd bij deze wet, de zeer eigenaardige lichamen, Welke lïij met de Raden van Arbeid wil schoppen, werden door hem allerminst gewaardeerd Die Raden geven geen zelfbestuurdie Raden geven alle macht in handen van de ambtelijke elementen in het lichaam, kunnen geen vertrouwen brengen, slechts papier ien nog eens papier. De heer Treub geloofde alleen in de Ievonskracht eener dergelijke organisatie, indien zij voortkomt I uit de maatschappij zelve, indien men aan- sluiting had gezocht bij wat uit de arbeiders zelven is (OpgekomenEn heel geestig en scherp tegelijkertijd voegde hij den Minister I toe, dat zijn Raden van Arbeid een soort van i wetgeving vormden, (die principieel ingaan tegen het grondbeginsel zijner pnrLij, dat reke- i ning wil houden met het historisch geworde- I nedie radicaler is dan de historische ten dens van de socialisten. De heer Palijn, die de tweede spreker was, I sloot zich geheel bij den heer Treub aan ving aan waar deze had afgebroken door de weinig systematische werkwijze van den Minister te critiseeren, door te doen uitkomen het geringe verband dat er logisch in zijne ontwerpen ligt, door te wijzen vooral op den langen tijd, die men op deze ontwerpen, eerst in gediend twee en een lialf jaar nadat het Mi nisterie aan de Rcgeoring was gekomen, liad moeten wachten. Hij klaagde er over, en zeker 1 niet ten onrechte, hoe weinig de natie in haar geheel kan begrijpen van wat hier thans gesproken wordt, kan gevoelen de belangen waarom hot gaat, en zeker nog meer, door haren indirecten invloed do besluiten zolve te wijzigen. En eveneens aansluitend bij den heer Treub begaf ook liij zich in oen scherp betoog tegen de Raden van Arbeid gelyk de Minister die zich gedacht hooft. Hij ontkende, dat deze Raden van Arbeid zelfbestuur zul len brengen, wees er op hoe het voornamelijk adviseerendo arbeid is, die hen is opge legd en .meende, dat door deze functies zekeij j niet gerechtvaardigd is het beweren van den Minister, dat luj deze organen noodig had voor de invoering van de Verzekeringswet. Het belangrijkste doel van het betoog van den heer Patijn gold wel zijn bezwaar, dat men de ouderdomsvoorziening aan de inva liditeitsverzekering had vastgekoppeld beide waren zelfstandig te regelen geweest, meende bij en de laatste dan gelijk in Engeland met de Ziekteverzekering tegelijkertijd. Nu men dit niet gedaan had, en dat was zijn groote grief, had men de ouderdomsvoorziening ge maakt tot een zaak van arbeidersverzekeringl inplaats van een zaak van sociale voorzorg in het algemeen. Beter dan het stolsel van dezen Minister is de Slaatspensioncering, desnoods naarDeensch model, het liefst naar Engelsch model Daar aan is verre de voorkeur to geven boven de oudordomsverzekering, die slechts ten goede komt aan een klein deel van hen, dio daaraan behoefte hebben.en van deze allen noemde de heer Patijn slechts de duizenden, dio kleine ondernemers zijn, en de vrouwen Aan al deze onbillijkheden komt de Staatspensioneering te gemoet, en daarom zou naar zijne meening oudordomsverzekering voor arbeidere een ver-j keerde weg zijn, al verkiest hij in beginsel I verzekering boven pensïoncering. Hij was voor de overgangsbepaling, bedoeld in art. 357 der Invaliditeitswet, maar in een wetsont werp als dit behoort deze niet thuis, is zij absurd, doch spreker zou bcido zijn oogea dichtknijpen, omdat dat artikel een reusachtige reclame voor de Staatspensioneering is. En toen, na nog even het zijne te hebben gezegd over de stelselloosheid der ontwerpen, het gebrek a^in eenheid in. de regelingen, welke hij reods vroeger aanvieltoen, na onder ge lach Minister Talma den raad (e hebben gege ven om den zomer te gebruiken toneindc de Invaliditeitswet om te werken en voor dis cussie mogelijk te maken, toen brak de spre ker op verzoek van den voorzitter af en kon digde ons aan, dat hij morgen nog wel het eerste uur zal noodig hebben om geheel klaar te tzyn. Des avonds zette men kalm alsof er niets was gebeurd, de behandeling van de motie van den heer Treub inzake het spoorwegbeleid voort. Men vatte het gesprek op waar het Woensdag wasi blijven stekendat de Regee ring tegenover deze motie niet vriendelijk zou stapn, en dat haar lot vrijwel was beslist, wist men tevoren. ,De avond bracht weinig nieuwsWat te zeggen viel, was gezegd 't duurde alleen wat langer dan men gedacht had. .V. d. M Hit Stad en PFOVinele. Uit Middelburg. De medailles en andere prijzen, die de ver- eeniging „Middelburg Vooruit" ter beschikking heeft voor het festival op Maandag a. s. lig gen ter bezichtiging in een der etalagekasten van do firma Den Boer op de Markt. Voor de medailles en ander© prijzen, die buiten de wedstrijden om worden uitgereikt, heeft men daar ze niet mogen worden uitge loot, een andere ook zeer goede regeling getroffen. O, dat drukfoutondhiveltje 1 We hoeren het griiiniken van pret, en we hebben er zelf ook Schik in omdat het dit maal ons zelf niet «yjyeft.-Het heeft nu het festival-comité te pakken met de namen van do muziekstukken op het supplement-program - En boel Och, dat „Stars and stripes" veranderd© in „Star und Strip", dat „Zinn- soldaten" veranderden in „Zimsoldaten" en nog een aantal kleinere fouten die we maar niet izullen opnoemen, is nog niet zoo ko misch. Maar dat wij verzocht worden „Am Phosphorus" te verwijlen, waar vermoedelijk Am Bosporus" bedoeld werd, dat heeft ons een kleine verkneutering gegeven in af wachting tot we zelf met een heerlijke fout voor ons leedvermaak gestraft worden Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier werd gisteren afgekeurd een partij j van twee en dertig K.G. uitgebeend vleesch, afkomstig van een uit nood geslacht kalf. Een voorstel van B. en W tot wijziging der politieverordening waarbij voortaan art. 71 den bewoner strafbaar stelt, werd met 6 tegen 1 stem aangenomen, tegen de heer H van Eenennaam. Een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. tc ArnemuiJen tol aankoop der j oude dokterswoning werd na breedvoerige be- spreking, op voorstel van B en W met 6 j tegen 1 stem in him handen gesteld om ad vies, tegen do lieer B. Franse. Naar aanleiding van punt 5 der agenda zegt de {voorzitter stappen bij rijk en provincie te willen doen ten einde subsidie voor re stauratie |dor schilderijen le verkrijgen, hij I vraagt of de raad nog altijd het bedrag van 50 gulden beschikbaar stelt, hetwelk toestem mend Jwcrd beantwoord. De voorzitter zegt epnige bespreking te wil len houden omtrent de school te Kleverskerke maar acht hot vooraf noodig, de deuren, te sluiten. Na heropening gaat nog een af- en over- schrijving onder den hamer door. Bij de rondvraag vestigt de heer Jobse de aandacht op het straatje op den. Molendijk; de jeugd schjjnt zich daar ten koste van den dijk en het straatwerk te vermaken. De voorzitter, ze gt herstelling toe Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering. Bedoeld vleesch was voorzien van goedkeu.- ringsstempels van de plaats van herkomst. Op de gebruikelijke wijze is een en ander onder toezicht der politie begraven Uit Zuid-Beveland. Men schrijft ons uit Goes: Het op den 2den Pinksterdag te Goes te geven festival door de harmonie „Euphonia" ter herdenking van haar 25-jarig bestaan, be looft een mooi muziekfeest te zijn, dat geopend wordt met een voor deze gelegenheid gecom- poneerden fcestmarsch door den directeur der harmonie, den heer J. Horst, welke marsch door <le 14 deelnemende gezelschappen aan dit festival en de feestvierende muziekvereetii- ging gezamenlijk zal worden uitgevoerd. Op de Groote Maxkt en de Beestenmarkt zul len de gezelschappen de verplichte nummers doen hoonen, terwijl in den tuin der sociëteit „V. O. V." een matinee en in de muziektent/ op ide Groote Markt en in de „Prins van Oranje" concerten worden gegeven De Zuid-Bevelandsche Turnbond houdt 's morgens een vereen!gmgswedstrijd in de schouwburgzaal der sociëteit „V. O V." en des namiddags wedstrijden in vrije oefe ningen en aan de brug en voor adspiranten een hinder wedloop. De uitreiking der wedstrijd- en herinnerings- medailles en de verloting der geldprijzen zul len 's avonds in do „Prins van Oranje" plaats hebben. Een schitterend vuurwerk met een slotnum mer van bijzonder groote afmeting, dat te zien zal gevendaar zou ik waarlijk gaan (neer schrijven wat een verrassing moet blijven. Extra-treinen, zoo 'smorgens als 'savonds; staan de feestgangers ten dienste, zoo uit Roozendaal als uit Vlissing.cn en terug. Me j. P., alhier, reed gisteravond op haar Door onduidelijkheid der telefoon werd in rijwiel langs den Seissingel, toen ze word het, in ons vorig nummer opgenomen ver aangereden door de wagen van de Vlissing- slag der "te Goes gehouden vergadering sche Waschinxichting De dame kwam zoo van de „Landbouw Onderlinge", gesproken hard neer, dat ze per rijtuig naar haar wo-van J. Kakebeeke inplaats van W. Kakebeeke, ning moest worden vervoerd. Het rijwiel werd en van wijlen rar. de Kruijs, in plaats van De erg beschadigd Kruïjf. Dinsdag nam J. R. te Goes een mes uil een snijmachine voor veevoeder om het op een veilige plaats, een boord, neer te leggen, waartoe hij op een bankje moest staan. Het bankje kantelde, J. R. verloor zijn evenwicht, met het mes nog in de handen, dat aan zijn hoofd, even beneden den slaap een snede van 10 c.M. lengte en 1 c.M. diepte toebracht. Gelukkig bleek geen slagader geraakt, er was niettemin veel bloedverlies. De wonde werd door een geneeskundige verbonden. In do laatste raadsvergadering van Wemel- ding e was met algemeene stemmen besloten tot het stichten eener gasfabriek. Thans is ten elfder ure door enkele burgers een ver zoek tot den raad gericht op het vroeger be sluit (terug te komen en om zoo mogelijk in plaats van gas- electrisch licht te ver j krijgen. Van wijziging zal wel geen sprake j zijn, daar reeds aanbesteding heeft plaats gehad en veel materiaal is besteld. Uit Z, - Vlaanderen O. D In de Dinsdag te Axel gehouden verga - l dering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoostcnblij Benoorden" werd be noemd tot dijkgraaf de heer M. W. Koster in do plaats van den heer P. Koster, die als zoodanig had bedankt. Besloten werd de jacht en visscherij onderhands te verpachten bij inschrijving. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij werd gedurende 20 jaar een subsidie verleend van f 133. De begroe ting word vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op f 11.106.93, mot een post voor onvoor ziene uitgaven van f429.43. Het dijkgeschot Uit Vlissingen. Op de gisterenavond gehouden algemeene vergadering der Vrij Liberale Kiesvereeniging „De Grondwet" te Vlissingen werd be sloten voor de as. gemeenteraadsverkiezing in het Ie district definitief candidaat te stcl- heer J. J. Krijger. Met het oog op de candidaatstelling van den heer J Smits in het III© distrikt door do Vrijz. Dem. kies vereeniging werd besloten zich te onthouden van het stellen van een candidaat in dat distrikt. Verschenen is de Nederlandsche, de Engel- sche en de Duitsche uitgave van den reisgids der Stoomv. Maatschappij „Zeeland" voorden römordienst 1912, Exemplaren van deze uit gaven 'worden door de Maatschappij steeds kosteloos versterkt. Tot strandwachters t© Vlissingen voor het (aanstaande badseizoen zijn benoemd J. van Locmen en A. W. van Ilaeydonck. Uit Walcheren. Dinsdagmiddag te half twee uur hield de gemeenteraad van Arne muiden onder voorzitterschap vanmr H. F. Lantshcer, burge meester, een openbare voltallige vergadering. Na het lezen der notulen en mededoehngen, was aan de orde vaststelling der voorwaar den, waaronder, door de Vlissingsche gasfa briek ,gas zal worden geleverd. Na voorlezing werden deze in stemming ge bracht en onveranderd met algemeene stem men goedgekeurd bedraagt le klasse f7; 2e klasse f6; 3e klasse fö; 4e klasse {4; 5e klasse f3; 6e klasse f2 en 7o klasse f 1 per H.A Te Koewacht trachtten in den nacht van Maandag op Dinsdag onbekende dieven in te breken in de villa, bewoond door detv heer C. D aldaar. Een der bewoners, aan oen der benedenramen gerucht hoorende, loste door een der bovenvensters een paar revolver schoten, waarop de nachtelijke ongenoode be zoekers het hazenpad kozen In de Dinsdag te Koewacht gehouden raadsvergadering nam voor de eerste maal zitting het op 9 April j.l. gekozen lid de heer C- van Doorselaer, die geïnstalleerd werd In dezelfde vergadering werd tot wethouder ge kozen, vacature wijlen Jac Pietors, de heer Th. Persijn, die 5 van de 6 uitgebrachte stem men (bekwam Men schrijft ons uit Philippine Onlangs kon men in het Belgisch blad „Hot Vaderland" lezen, dat België en Neder land tot overeenstemming gekomen waren om trent de zoo vaak besproken kwestie „Bou chautsche haven." Do zaak zou aldus gere- geld worden; De uitwatering van de Issabelle- sluis zou met een kanaaltje verbonden wor den om ten Noorden van don Stelle-polder in aansluiting te komen met het kanaal van Philippine. Door de bedijking, welke alsdan zou plaats hebben van den Stelle-polder naar het haventje van Biervliet, zou het haventje van Bouchauien vervallen en verlegd worden naar de Jssabella-sluis. Indien dit alles waarheid bevat, dan rijst do vraag. „Ho© zyn. onze Zuidelijke buren zooveel te eer op de hoogte van werken, welke op onzen grond moeteu uitgevoerd wor den, dan wij Nederlanders Een tweede vraag zou daarop dan moeten volgen en wel deze; „Zou met de verlegging van dat kanaaltje ook vrijdom gegeven worden om daar mosselen te lossen, \vat tot heden verboden was Het antwoord.op deze laatste vraag zou vangroot belang voor de mosselhandelaars van Philip pine zijn en een spoorslag voor hen kunnen wezen om terdege hun belangen te behartigen De Haagsche gemeenteraad .heeft het voorstel van B. en W. om den geschorsten onderwijzer Wan ink naar een andere school over te plaatsen, goedgekeurd met 26 tegen 12 stemmen, maar jnet dan nadat de lang zaamheid van handelen van B. en W. scherp gekritiseerd was UIT DEN RIJKSDAG. Twee of eigenlijk drie gewichtige besluiten heeft de Duitsche Rijksdag Dinsdag genomen. Ten eerste, het feit van den dag: de mili taire voorstellen waarom zooveel te doen ie geweest, werden en bloc aangenomen. Alle burgerlijke partijen stemden voor. De socia listen, die zich verzetteD, sisteD, maar dit ging verloren in het gejuich der andere groepen. Tevens heeft het beginsel der directe belastingen in verband met de vraag, op welke wijze aan de daardoor noodig ge worden gelden te komen, een besliste over winning behaald. Met 184 tegen 169 stemmen werd in principe tot uitbreiding der befaamde erflasteu besloten. Men herinnert zich, dat de rijkskanselier bet niet indienen van een dei gelijk voorstel, dat door de linke zijde algemeen gewensebt wordt, aldus verdedigde, dat biervoor in den Rijksdag geen meerder heid zou te krijgen zijn. Ook de anti-semieten stemden thans voor. Ten derde kwam de kwestie aan de orde, van een conservatieven afgevaardigde Panli. Deze had bij de laatste, algemeene verkie zingen tegenover een sociaal-democraat en een vrijzinnige gestaan. De tweede viel echter uit, Pauli kwam mot eeu socialist in her stemming. belgoen zijn .behoud was. Nu is echter gebleken, dat Puuli met den vrijzinnige herstemming had moeten komeDj daar ze bet met eenige stemmen van den so cialist won. Aldus adviseerde de commissie, met het onderzoek der geloofsbrieven belast, maar Pauli en zijn vrienden wenschten Dog een beslissing van den Rijksdag uit te lokken, die ongunstig voor de laatsten is uitgevallen. De kans bestaat du-, dat de linkerzijde aldaar met een lid versterkt wordt. KLASSEHAAT. De oud-staatssecretaris Dernburg en een bekend, Duitsck woning-deskundige, zijn wegens aanhitsing tot den klassenstrijd

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1