Recbtzaken. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. fleering werd opgericht93 personen traden als lid der afdeel ing toe. In de eorstvolgen- vergadering zal een bestuur gekozen worden. Uit Z. - Vlaanderen 0. D. Men sdir^ft ons uit Terneuzen: Uit verschillende gegevens van welingelichte rjjde verstrekt, valt af te leiden dat het voornemen" om de kantonreohtersplaats al hier niet to vervullen, reeds verder gevorderd is dan eerst werd vermoed. Van verschil lende zijden worden dan ook reeds pogingen aangewend, om zoo mogelijk nog oen andere oplossing in deze zaak uit te lokken, daar vooral met hot oog op de drukke scheepvaart alhier, die zoo dikwijs de tusschenkomst van een kantonrechter noodig heeft, noodzakelijk is dat deze ten allen tijde kan worden be reikt, wat niet hot geval zou zijn als deze elders (woont Uit Z. - Vlaanderen W. D. Vrijdagmorgen is de beurtschipper M J. van den Heuvel, van Wielinge gemeente C a d- zand, met zijn pavüjoenschip genaamd „Jannoke", uitvarende uit de haven Wielinge, naar Rotterdam, door den zwaren Westen wind met zijn schip over do Oostorherm geslagen, ■en. zoo gestrand op oen. tien meters af stand van den teen der duinen. De lading, bestaande uit graan en andere koopwaren, wordt in wagens geladen en ver voerd. Bij afloopend water zal getracht worden het schip met een sleepboot vlot te brengen Het schip heeft het roer, anker en ketting verloren. Assurantie dekt do schade Te Sluis werden Zaterdagnamiddag door do Vereenig ing floral ia, afdeel ing van het Nutsdepartement Sluis-Aardenburg aan een vijftigtal gezinnen gratis de volgende gewor teld© plantjes Salvia Feuerball, Salvia Zu rich, adiantums. geraniums, lobélia's, bego nia's en hortentia's ter kweeking uitgereikt. TEGEN BRANDGEVAAR BIJ TORENS EN KERKEN. De herhaalde kerk- en torenbranden van den laatsten tijd hebben opnieuw do aandacht ge vestigd op hot gevaar dat voor waardevolle monumenten dreigt, wanneer de hulp van loodgieters voor reparatie moet worden in geroepen Hoe menigmaal is niet onvoorzich tigheid oorzaak geweest van kerk- en toren branden, plus peg de vele gevallen waarin do [brand een onmiddellijk gevolg was van het Werken van loodgieters, waarbij ze zelf de> grootst mogelijke voorzichtigheid betracht ten Het werken met soldeerlampen en ben zinebouten heeft meer dan eens tot gevolg ge had dat hel hout onder de zink- of loodlaag begon te smeulen en vlam vatte Steeds is er op middelen gezonnen om daar aan een eind te maken, om te verhinderen dat deze moderne gereedschappen koudon worden gemist en dat ook de z.g. vuurwa gen niet langer noodzakelijk was bij het werk. Want de grootst mogelijke voorzichtigheid van den (meest vertrouwden werkman kan toch ongelukken soms niet voorkomen. Een verbod om vuur bij het werk te hebben en do soldeerbouten naar de bestemde plaats te transporbeeren leverde geen noemenswaard bezwaar op, wanneer die plek niet veraf go- legen was of ,op niet te hooge punten, doch het werken op kerken en torens en daar juist zijn <le veiligheidsmaatregelen het meest gewenscht ging minder gemakkelijk, was, wanneer 't punt heet hoog was gelegen, byna ondoenlijk, want dé bouten kwamen koud ter plaatse en 't was niet meer mogelijk om daarmee 't metaal te smelten en in de scheu ren en naden te doen Ioopen. Op even evenvoudige als vernuftige wijze heeft de heer Brouwer, de gemeente-bouw meester <te Middelburg, dit bezwaar onder vangen. Persoonlijk zijn we getuige geweest van het uitvoeren van soldeerwerk op de door hem ontworpen wijze en inderdaad mag men zeg gen dat thans een afdoend middel tegen brandgevaar vair de zijde der loodgieters ge vonden is. Op don Abdij toren, ter hoogte van ruim vijftig meter, was men bezig scheuren te sol- deeren in oen vloerbedekking. De wijze waar op 't werk wordt verricht is de volgende. De bout wordt beneden verhit. Hij wordt Sn een bus gedaan en dan opgeheschen. De constructie dezer bus is 't juist, die waar borgt dat de bout niet afgekoeld boven aan komt. De bus is gemaakt met dubbele wanden ©n bodem en. voorzien van. eenzelfde deksel. De tussclienruimte is gevuld met asbest. Zoodra de bout er in is gedaan, wordt de bus gesloten en langs den buitenkant van den toren opgehaald. Wanneer deze boven aankomt, na een reis door het luchtruim van ruim anderhalve minnut, is de bout uitste kend, voor het werk geschikt. Op de plaatsen die gesoldeerd moeten worden ligt het sol deersel in smalle en. dunne reepjes opgesta peld en 't opdrukken van den bout doet onmiddellijk het metaal smelten. Deze vrij eenvoudige uitvinding zal den liefhebbers van de oude bouwwerken onge twijfeld zeer 'welkom zijn I Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg. In do heden (Maandag) alhier gehouden openbare terechtzitting van dien Raad had de uitspraak plaats in zake H. d, M., Mid delburg, waarbij de beslissing der Rijksver zekeringsbank werd vernietigd en aan klager word toegekend-. a. genees- en heelkundige behandeling ter zake der linkerbeembreuk b. met ingang van 10 Augustus 1911 een rente, waarvan het bedrag wordt bepaald *op f0.966 per werkdag SPORT. VOETBAL. Zeeuwsche competitie- De Zeeuwsche competitie loopt op het eind. De laatste weken werd ze spannend. Maar de dag van gisteren heeft verrassin gen gebracht, die de situatie al heel bijzon der maken. E. M. M. II had te spelen tegen Zee- landia III, dat nog geen wedstrijd won. Het resultaat was, dat E. M. M. II verloor. "Verloor nota bene, met 21. M. V. V. 0. II, dat zoo wat alle hoop al had opgegeven trok naar Goes en ver sloeg Zeelandia, met E. M. M. eigenlijk de canoidaat naar 't kampioenschap, met 4—3. 't Lijstje ziet er nu als volgt uit doel;. ff.—(«I. »erl. poet r.—t. se». E. M. M. II .11 7 0 4 14 40—32 1.27 M. V. V. 0. 11.12 7 1 4 15 36—23 1.25 Vlissingen. .11 6 1 4 13 3133 1.18 Zeelandia,Goesl2 7 0 5 14 57—19 1.16 Zeelandia II 12 7 0 5 14 34—20 1.16 Goes12 5 0 7 10 22—33 0.83 Zeelandia HI.12 1 0 11 2 9-69 0.17 We zien nu dus dat nog alleeB gespeeld moet worden tusschen E. M. M. II en Vlis singen. Wint E. M. M., dan is het kampioen, speelt het gelijk of verliest het, dan komt het kampioenschap aan M. V. V. 0. II. De kans van Vlissingen is zeer nihil. Het moet van E. M. M. winnen met 300 om kam pioen te worden. De E. M. M-ers zullen deze laatste partij niet gemakkelijk winnen. Ieder voetballer kent de verhouding tusschen E. M. M. en Vlissingen voldoende oin te begrijpen dat Vlissingen er alles op zal zetten om te win nen. En waar dan bovendien nog het E. M. M. elftal danig gebroken is, doordat eenigeder beste spelers van E. M. M. II thans voor het eerste elftal alleen spelen (waaraan ook de nederlaag van gisteren te wijten valt) zal die laatste wedstrijd ongetwijfeld zeer spannend worden. Al6 E. M. M. zoo speelt als gisteren, verliest het zeker het kampioen schap. Bij verliezen van E. M. M. II, komt deze club op de derde plaats, Vlissingen tweede en M. V. V. 0. II eerste. De beide nederlagen van Zeelandia uit Goes, n.l. tegen Vlissingen en tegen M. V. V. 0. H zijn voornamelijk oorzaak van dezen toestand. Van een politie-hond. Toen Darragon, de ook hier te lande bekende, Fransche rijwiel-kampioen dezer dagen naar gewoonte met zijn politie-hond kuierde, maakte een agent hem er merk- zaam op, dat de hond geen muilkorf voor had. De wielrijder antwoordde, dat het dier hem niet toebehoorde, maar toen de agent den leugen van Darragon bemerkte, vloog hij op den man nan. Natuurlijk kwam de hond tusschen beiden, waarna de veldwachter den wielrijder met zijn sabel een diepe snede op het hoofd toebracht, die evenwel niet gevaarlijk bleek. Darragon zal den al te ijverigen agent in rechte vervolgen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Het bestuur der waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Walzoorden heeft Zaterdagmiddag te twaalf uur, in het logement, bewoond door den heer J. F. Adriaansen Sr., te Walzoorden, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar aanbesteed het herstel, de vernieuwing eH het onder houd tot 30 April 1913, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd cala miteuze waterschap. Ingeschreven was als volgt: W. M. Ferdinandussen te Biezelinge voor f 7994, J. Cambeen te Hontenisse voor f 7825, P. Andriessen te Hontenisse voor f7815 en C. Klaa8sen te Zaamslag voor f 7687. Middelburg. Van 1820 Mei. BevallenM. Vader, geb. Visser, z.; S. de Zeeuw, geb. De Bruijne, z.; I. J. P. van Giezen, geb. Pouleijn, z.; M. van Beveren, geb. Dumay, z.; J. H Janse, geb. Meulmeester, d. OverledenC. Hollebrandse, wed. van 3. J. Oppen, 88 j,; M. de Wit, vrouw van J. Plnijmers, 35 j.; A. C. Bos, vrouw van T. N. van der Leij, 83 j. THERMOMETER EN VERWACHTING. 20 Mei. Thermometer alhier 8 u. vm. 61 gr., 12 u. 65 gr., 3£ u. nm. 64 gr. Telegrafische mededeeling van bet Kon Meteorologisch iastituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 765,7. te Horta. Laagste 754.9 te Valentia. Verwachting tot den avond van 21 Meizwakke tot matige Z.0. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer en dezelfde temperatuur. BRIEFWISSELING. B. J. do M. SeroaBkerk©. Reeds vermeld in ons nummer van 11 dezer. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS V0RIQ NUMMER. UIT DE STAATSCOURANT. Belast is met het bevel over het 16e landweerdistrict de luitenant-kolonel C. Hemmes van het derde regiment infanterie. OPSTAND DER ALBANEEZEN. SALONIK1, 18 Meif Tijdens een gevecht in de sfad Ipek vernielde de artillerie een der stadswijken. Een aantal vrouwen en kinderen kwamen om. 800 opstandelingen verzamelden zich in de buurt van Istok eu leverden heden gevecht tegen do troepen. Albaneozen uit verwijderde dorpen kwamen toesnellen om de opstande lingen te steunen en de aankomst van ver sterkingen voor de troepen te beletten. De troepen lieten de brug over de Witte Drin in do lucht vliegen De Albaneezen rukten op. De Wali van Salonilri nam ontslag en verliet plotseling de stad. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Donderdag 23 Mei a.s. komen in den raad van Vlissingen f>. m. aan do orde be noemingen. van twee onderwijzeressen, een voorstel vau Burg en WVoth. tot vernieuwing Van oen gedeelte borstwering aan den Boule vard De Ruyler, een voorstel om den con troleur der belastingen op te dragen de kas opname bij den gemeenteontvanger UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd: tot dijkgraaf te Iloedekenskerke, de heer J van der Linde, aldaar; tot lid van het uitvoerend bestuur van het water schap Sluis aan de Wielingen, de heer A. Bonte, to St. Kruis, en L Sturm te IJzen- dijke, tot voorzitter van het waterschap De Valfcenisse Gent, do heer J Kakebeeke te Krabbendijke en tot lid, de lieer C. Bal te Waarde. ERNSTGE TWIST. To Hom kregen gisteren bij gelegenheid van. de kermis zekere T. en D., beiden uit Roe r- mond hoogloopende twist. T. kreeg een doo- delijken messteek. D. is voortvluchtig. De verslagene laat een vrouw en 4 kinderen na. ARRESTATIE. De rijkspolitie te Oirschot heeft een 3tal personen in arrest gesteld als de ver moedelijke daders van de onlangs voorgekomen diefstallen in het liefdegesticht te Oerle, te Best en m de kapel te Westelbeerst Het 3-tal zwervers zal naar 's-Hertogen- bosch worden gebracht SCHILDERSATELIER VERBRAND. Gistermiddag is het Geldersrli atelier van den schilder Van Maurik aan den Piasmolen bij Gennep totaal afgebrand. De schade bedraagt ongeveer f 10 000. Niets was ver zekerd. BRANDEN. Te Uithoorn hebben twee branden ge woed. Zondagavond is brand uitgebroken in het station van den havenstoomlhootdienst Een 6-tal aangrenzende woningen werden een prooi der Vlammen. De. oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Zaterdagavond is een arbeiderswoning al daar, bewoond door H. 0., totaal afgebrand. De vrouw kon slechts met moeite haar 3 kinderen redden en bekwam daarbij brand wonden in 't gelaajt. DE ^GELDERLAND". Het Nederlandsche pantserschip „Gelder land". dat met adelborsten een oefenmgstocht doet, is heden van Aarhos naar Lauryic ver trokken UIT DEN HAAG. Congres S. D. P. Het Congres dor Sociaal Democratische Partrf heeft een motie aangenomen, eischende kosteloioze staatsziekenzorg en heeft besloten ,ter bereiking van dit doel tot het voeren van een. revolutionmairen strijd voor alge meen kiesrecht. Congres Vrijzinnig Democraten. Op de vergadering van de Vrijzinnig-Demo cratische partjj is Zondag besloten in het program op te nemen dat ouderdomsverzor ging in beginsel alle mannen en vrouwen zal omvatten en dat gestreefd zal worden naar de regeling der ouderdomsverzorging als een geheel, terstond en zonder over- gangsregelen een inkomen grens zal worden gesteld, (waarboven op uitkeering van ouder domsrente geen aanspraak kan worden ge maakt. Het bedrag der bijdrage zal afhanke lijk moeten worden gesteld van het inkomen van den belanghebbende en een zeker be drag van elk inkomen worden afgetrokken waarovergeen bijdrage zal worden berekend. H. AI. de Koningininde Residentie. H. M. de Koningin is hedenochtend om 10 uur in dc Residentie aangekomen en om 2 uur weder paar 't Loo vertrokken. Tijdens haar verblijf ontving de Koningin de Minis ters Heemskerk, Colijn en Kolkman. II. M. de Koningin benoemde een buitengewone zending, teneinde haar te vertegenwoordigen bij de begrafenis van den Koning van Denemarken op 24 dezer. 1913. Aan den bekenden beeldhouwer Louis Vreugde te Haarlem is cte vervaardiging opgedragen van. een monumentale reuzen vaas, bestemd voor eeo der openbare pleinen van 's Ilertogenbosch, waar in 1913 tor gelegen heid van het lQOjarig bestaan der Koninklijke toeken- en schilderschool groote feesten zul len [worden georganiseerd Dit monument is een geschenk dat de Ver- eenigjng ,,'s-Hertogenbosch' belang" te dier gelegenheid aan het gemeentebestuur zal aan bieden. STAATNLOTERIJ 5e klusse, la lijst. Trekking van helen Maandag. Prijs van f 1000 No. 2954 13568 400 4101 13914 200 7529 12052 16626 16671 100 246 4527 4577 7556 9218 10169 16408 17.661 DIEFSTALLEN IN VELP. In verband met de talrijke inbraken, de laatste dagen to Velp gepleegd, is gisteren door de politie te Emmerik op aanwijzing van de Amhemsche marechaussee de be ruchte B B. uit Velp gearresteerd. STAKING L0NDENSCHE SJOUWERS. LONDEN, 20 Mei. Tengevolge van een ge schil over het gebruik van ongeorganiseerde werklieden, besloten de sjouwerlieden in de haven van Londen te staken. 6000 man legden hedenmorgenden arbeid neer. De geheele handel in de haven wordt daardoor (bedreigd- DE TURKSCHE KAMER KONSTANTINOPEL, 20 Mei. In de Kamer diende de regeermg verschillende wetsvoor stellen in, o. a een voor grondwetsherzie ning, waarvan de Kamer do urgentieverkla ring aannam. Do Kamer nam met enkele re- dactie-vrijrigingcta het voorgestelde ontwerp aan. Bezienswaardigheden TE MIDDELBURG. De Abdijtorco. lederen dog van 'a morgen» 10—12 en 's namiddags van 25 nren. Aanmelding bjj den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad hnizeKosteloos op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, 's nam. van 1 tot 5 uren, mits men voor zien zjj van een gratis-toegangskaart, op een dor vorige dagen op de gemeente secretarie verkrjjgboar. Van Mei tot en met Augustus op werk dagen van '8 voorm. 10 tot des nam. 5 uren; op Zondagen van 12 tot 5 uren. Van de overige maanden op werkdagen van 10—3, Zondags van 1—3. Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker^, voor gezelschappen van 5 of meer perso nen 1.—. Aanmelding bg de stadsboden of concierge VenameUngen un het Zeenwseh ge nootschap der wetenschappen, o. a. Oud-WalcherNclie kamer. DeB Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrpdags van 10 tot 12 en van 1 tot 5 uur, deB Zaterdags van 1 tot 5 uren, op Zondagen van 1 uur tot 5 uren. Toegangs prijs f 0.25, voor den werkenden stand f 0.10 per persoon. Aanmelding bg den concierge van het gebouwWagenaarstraat- Kunstmnsenm. Verzameling van he dendaagsehe kunst. Schuttershof Toe* gang voor leden (met hunne huisgenooten) en voor begunstigers (persoonlek) kosteloos, overigens ad 25 cents de persoon iederen werkdag 's namiddags van 1 tot 4 uren. Abdijgebouwen met zuilengangen en XJHe eeuwsche zaal, benevens vergaderzaal van Provinciale Staten met tapijtbehangsels (gobelins), 's Morgens van 9—12 en 'sna middags van half 2 tot 5 uur. Aanmelding bg den bode-concierge P. Adriaanse Jr. Abdgpoort, hoek Korte Giststraat, A no. 132. Tapijtbehangsels (Gobelins) m het ge rechtsgebouw op het Hofplein. Iederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bg den coneierge, VLISSINGEN Oudheidskamer, gevangentoren, Zeeboule vard. Toegankelgk des Zondags, Maan dags, Woensdags en Vrgdags nam. van 1—5 uur. Toegangsprgs j 0.10 per per soon. Op andere dagen en uren op aan vraag bg den bewaarder. Badhuisstr. 37. Toegangsprgs 0.25 per persoon. Stoomschepen der Mij Zeeland. Toegan kelgk; de dagbooten van 9.30—10.30 vm., de nacbthooten van 25u.nm. Toegangs prgs f 0,25 per persoon. Kaarten ver- krggbaar ten kantore der Maatschappg. GOES. Oudheidskamer op hot Stadhuis. De Rauod- aaal met de door Geeraerts geschilderd, grauwtjes. Kosteloos op alle werkdage van 's voorm. 9 tot 's nam. 3 uren. Aan melding bg den conoierge. Iederen dag De groote SL Marl» Magdalen» Kerk Iederen werkdag. Aanmelding bg den koster der kerk Schoolstraat A 64a. Het slot Oostende of grafelgkslot van Jacoba van Begeren. Bet Gothischc huls op de Turfkade D 25 met fraaien gevel uit het begin der 16e eeuw. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 23 Mei. Rilland. Bestuur calamiteuze Zimmter- manpolder. Directiekeet lli/j uur. het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1912 van de aarde-, kram- rijs-, eteenglooiings- en andere werken. Aanw. Vrijdag 17 Mei van 8fya tot 10 uur en Maandag 20 Mei van 12 tol l'/j u Samenkomst directie-keet Vrgdag 24 Hei. Sti Annaland. Gemeentehuis, 11 uur. Herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April 1913 van de aarde-, kram-, rijs- en steen glooiingwerken aan de waterkeering van den calamiteuzen S uzarma -polder. Aanw. 17 en 20 Mei van 11 tot 1 uur. K ape tie. Bestuur calamiteuze Willem Annapolder, Gemeentehuis Kapelte, 12 nar Het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1913 van de aarde-, kram-, rijs- en ateenglooimgawerkeu aan de water keering van dien polder. Aanw. Vrgdag 17 en Maandag 20 Mei van 13 uur. Samenkomst woning waterbouwkun dige te Biezelinge. Zaterdag 25 Mei. Cortgene. Bestuur Calamiteuze Anna polder. Gemeentehuis Cortgene, 11 uur: het verbeteren en onderhouden tot 30 April 1913 van de aarde-, kram-, rgs-, steen glooiing en andere werken aan genoemden polder. Aanw. Zaterdag 18 Mei en Dinsdag 21 Mei voorm. van 10 tot 11 uur samenkomst directie- keet. Dinsdag 28 Mei. Z jj p e. Lokaal Veerhuis. 10.30 uur. a. Herstel, vernieuwing en onderhoud aar de-, kram-, rijs- en steenglooingswerken aan de waterkeering van calamiteus waterschap Bruinisse. b. Herstel stormschade aan en het maken van rijsbeslag op den zeedijk. Aanw. 21 en 25 Mei. Dinsdag 28 Mei. Hulst. Bij E. Catloir de Boy. 1.30 uur Het maken van 693 meter keiweg. Aanw. 28 Mei Vrijdag 7 Juni. Staven is se. „Hotel van Dalen". Huur. Herstel, vernieuwing en onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngwerfceki aan den „Oud-Kempenshofstedepolder" BUITENLAND. FRANKRIJK EN RUSLAND. We leven in een periode, waarin gezanten op belangrijke posten de algemeene aandacht trekken. Na Marschall is thans Louis, am bassadeur van Frankrijk bij het Russische hot aan de beurt. De «Echo de Paris» is het eerst met het bericht gekomen, dat tusschen beide regeeringen onderhandeld wordt over een terugroeping van Louis van dien post. De gezant noch zijn gezin kunnen aarden in de Peterburgsche lucht, vandaar, dat Louis zich weinig in de groote wereld ver toonde en niet den staat voerde, dien de vertegenwoordiger van den machtigen bond genoot in Rusland'» hoofdstad dient te voeren. Van den anderen kant wordt als bron der intriges tegen Louis opgegeven, dat bepaalde kringen in Rusland zouden willen, dat dit rijk zich bij Italië tegen Turkije aansloot, maar dat Louis zoowel als de Britsche ge zant zich daar sterk tegen verzetten. Onze lezers zullen dit opnemen, zooals dergelijke geruchten dienen te worden op genomen: met voorbehoud. In ieder geval is er wat gaande, maar blijkbaar is dit «wat» slechts van particuliere beteekenis, al moge een ander Fransch blad beweren, dat deze wisseling in de ambassade met verandering in de betrekkingen tusschen deze rijken zou samenhangen. Het schijnt dat deze actie is uitgegaan van Iswolski, den Russischen zaakgelastigde te Parijs, die hierbij te eigenmachtig is opgetreden. Over dezen vertegenwoordiger bestaat toch reeds in Parijs een zekere on tevredenheid. Naar echter verluidt, zal Louis werkelijk uit St. Petersburg verdwijnen, maar zal dit eerst na eenige maanden ge schieden. Naar we intusschen in de »Temps" lezen' verblijft Louis thans tijdelijk te Parijs. Poincaré heeft hem en Iwoslski in gehoor ontvangen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Op Rhodus zijn 750 Tnrksche gevangenen, onder wie 29 officieren, verder kanonnen en wapenvoorraden naar Italië ingescheept. Hiermee verdwijnt dus de in Konstanti- nopel gekoesterde hoop dat de Turken op dat eiland een guenlla-oorlog tegen de indringers zouden blijven voeren. In het geheel heeft generaal Ameglio 2300 Turken krijgsgevangen gemaakt. Volgens het Turksche ministerie van oor log werden in den strijd op Rhodus 200 Turken gedood, terwijl de rest der Torksohe troepen gevangen genomen werd. Zaterdag zijn eindelijk de eerste schepen na weken de Dardanellen weer doorgevaren. Ook de Nederlandsche Staatscourant brengt dienaangaande officiüel bericht. Blijken» be richt van onzen gezant te Konstantinopel zyn de Dardanellen Zaterdag 18 Mei, 's och tends 6 uur, weder voor de scheepvaart opengesteld. Te Napels worden 1100 uit Smyrna en Turkije uitgeweken Italianen verwacht. Men moet den Turken nageven, dat ze zich kranig houden onder allen tegenspoed, al doen de maatregelen soms komiek aan, met den werkelijken stand van zaken ver geleken. De regeering heeft nu de Kamer te Ko*- stantinopel voorgesteld, de bewoners va* Tripolis en Bengazi voor het loopende be- grootingsjaar van alle belastingen vrij te stellen en hun ook van achterstallige ver plichtingen te ontslaan. Tevens wordt ge vraagd, den minister van oo.log een crediet van f 12.000.000 voor oorlogsdoeleinden toe te staan. In ons vorig nummer meldden we, dat de Italianen weer twee eilanden Malona en Koladon hadden bezet. Dit bericht berustte op een vergissing. De beide genoemde namen dragen nl., naar we op een uitvoerige kaart Tan het eiland zien, twee plaatsen op Éhodufl.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2