MIIDELBURGNCHKCOCRAMT. w Maanda 20 Mei. I*. 118 ii>5" Jaargang. 1912 i en 3© ret, lui- U r* Om. eoura.t ver.chijnt dagelijk., met uitzondering van Zou- em Fee.tdage. p,r kwartaal, zoowel voor Middelburg al. voor alle plaatien in Nederland franco pp. f2 Afzonderlijke nummer, ko.ten 5 oent abonnement op voordeelige voorwaarden, z^jn aan bet bureau te bekomen. Advertentidn Pro.peotui.en voor hot eantvolgende nummer moeteu de. middng. vódr aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiëm 20 oeat per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel, f 1 50elke regel meer 20 cent. Reclame3 40 tent per regel. Groote letter, naar de plaat., die r\j innemen. Tot de plaat.ing van advertentiön en reclame», niet afkom.tig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i. gerechtigd het AIjceKeen Advertentte-B*»» ftu A. DE LA MAR Am., N.Z. Towbirgwal *05, Amsterdam. Pit nummer bestaat uit drie bladen en en Kinderblad. EERSTE BLAD. Middelburg 18 Mei. Uit Zuid-Bevoland. Vrijdagavond hield de afd. Goes van „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van den heer W N. G. Coenen een vergadering die werd bijgewoond door slechts 3 bestuurs- en 6 gewone leden. Hot aantal leden bedroeg, zooals in het uitgebrachte verslag over 1911 werd medege deeld 365 op 31 Dec. 1911 In dat jaar werd Imeer dan ,in het vorig gebruik gemaakt van de verplegingsarliikelen der afdeel ing en 3600 K.G. ijs uitgereikt in porties aan de zieken. De rekening over het afgeloopea jaar wees in ontvangst f2029.346, waaronder good slot van 1910 f 849.28° en een erflating van wijlen mevrouw Wed Z. D. la Molthe ten bedrage van f 728.11 en in uitgaaf f 1649.16° w.o. aankoop van een Pandbrief van f 980 61, goed slot van deze rekening is alzoo f 380 18. De afdeeling heeft dus feitelijk thans te beschikken over f 1360.79. Het voorstel van het bestuur tot aankoop van 2 ligtenten, bleek na de discussies slechts ten doel be hebben de meening der ver gadering te vernemen over bot bekomen van een terrein, voor- hot plaatsen van lig tenten, waartoe bereids door den voorzitter stappen zijn gedaan, doch zonder goeden uitslag. j Met het bestuur waren' de aanwezige leden voor het aanknoopen van onderhandelingen met het algemeen armbestuur voor het afstaan van een daartoe gunstig gelegen terrein, ge legen aan het einde van het Bergpad; waar toe een commissie werd aangewezen, be staande uit de leden van het bestuur en de heeren T. II. Siemelink en L. Duvekot Cz. Tot afgevaardigde naar de op 5 Juni a s. te houden algemeen© vergadering der veream- ging Zuid-Beveland „Het Groene Kruis" werd door den voorzitter aangewezen de heer T. H Siemelink, wien door de vergadering bij meerderheid van stemmen werd opgedragen het voorstel der afd. EUewoutsdijk tot wijzi ging van art 13 van het Algemeen Huishou delijk Reglement te steunen Nog werd de heer G van der Hoek, die niet ter vergadering aanwezig was, met alge- meene stemmen als bestuurslid herkozen In het arlikel betreffende de Zuid Beve- - landsche waterleiding is ten onrechte ge- ïss mgen valt een ruim ge- me]jj dat het pompstation al proef gepompt bruik van boeken te constateeren. Het aantal uitgereikte (boeker, bedroeg 757 """<£>1 Do' officieel» beproeving va» de machines het jaar to voren temgl het gemtddelde I moel tols rmntal lezere met 26 toemrm In t geheel I met oog 40 kilometer bnis kenden in 1911 n.tgere.kt 8121 boeken tegen d m tehoort 5082 vijf jaar terug. Het bestuur schrijft deze - - - - vooruitgang toe aa briek vakliteratuur. Git Stad sr ProYinsie. Uit Middelburg. Hedenmiddag is op de begraafplaats al- faiex ter aarde besteld de heer J. J. M de Borst Verdoom, in leven leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Velen waren rond. het graf verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen. O.a. werden opgemerkt, de rector, curatoren, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen van het gymnasiumafgevaardigden van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs, waar- va» de overledene vice-voorzitter was, bene vens vele andere belangstellenden. Aan het graf wend niet gesprokeneen zwager van den overledene dankte voor de bewezen eer. Tot inspecteur van politie 2e klasse alhier is benoemd de heer A. P. Schreu- der, volontair bij de politie te Alkmaar. Gisteren is alhier aangehouden de 23 jarige I. 0., lichtmatroos, tegen wien door de arroncL-rechtbank te Rotterdam dd 27 Jan. 1911 rechtsingang was verleend, met bevel tot instructie en. bevel tot gevangenneming. O heeft te Nantes in Frankrijk diefstal ge pleegd aan boord van een Nederlandsch vaar tuig. Smds dim tijd heeft de man rondgezwor ven dn Spanje, Amerika, Zweden, Noor wegen en Duïtschland Bij den optocht naar Nieuwland werd hij door den inspecteur van dm Dokier opgemerkt onder de mede-feest vierenden. Dienzelfden dag kon hij niet meer worden gearresteerd, maar gisteren wist men bent te pakken. Hedenmorgen is de man door de recherche naar Rotterdam, overgebracht Eten Duitscher J. C. L. die zonder midde len van bestaan alhier rondzwierf, is aan gehouden en naar het huis van bewaring over gebracht. Hjj zal naar D.uitschland worden Als dijkgraaf werd herkozen de heer Iz. van Waarde. Op voorstel van één der ingelanden werd besloten de „tweede" en „derde" weg in deze gemeente voor rekeninjpvan dezen pol der te verharden met eon later te beslissen kunstbedekking De dijkgraaf Iz. van Waarde voornoemd en de gezworene van dezen polder Jan de Vogel hebben dit jaar dertig jaar als zoodanig zit ting in het bestuur. Uit Vlïssingen. Blijkens het jaarverslag der Nuts-Biblio- bij d© in den aanhef genoemde gemeenten ZSnZSïJSjr d" mftee,a,De der ook nog Kattandijke gotttcld te tvord». De heer A C. Bijl te Vlissingen is aangesteld als dagelijksch opzichter bij het „de Breed© watering bewesten 3 3.— A— Op Hemelvaartsdag wnrden met de elec- trische tram VlissingenMiddelburg 6000 per sonen vervoerd. („VI. Ct"). Uit Walcheren. Vrijdag vergaderde op het oude dorp in de gemeente Nieuw en St. Joosland de polder Nieuw Sint Joosland De rekening over het jaar 1911/12 werd vastgesteld in ontvang op f 958.54 on in uit gaaf op f 928 95, alzoo met een batig saldo van f 29.59 De begrooting voor bet jaar 1912/13 word in totaal goedgekeurd tot een bedrag van f 927 44 in ontvang en uitgaaf. Op voorstel van het bestuur werd het dijk- geschot met 25 ct. per H A. verhoogd en go- bracht op f 3.25 per H A. Besloten werd aan het gemeentebestuur al daar een schrijven te richten houdende ver zoek de hoofdwegen in die gemeente, welke nog niot verhard zijn, ook te verhardon De polder Oud Sint Joosland vergaderde ook dien dag op die plaats. De rekening werd goedgekeurd en wijst een totaal bedrag van ontvangsten aan ad f 598.02, terwijl de uitgaven bedroegen f 542,17° alzoo een batig saldo van f 55 84°. Het djjkgcschot werd evenals het vorige jaar vastgesteld «op f 2 per H A., terwjjl de be grooting voor 1912/13 in ontvang en in uit gaaf werd vastgesteld op f 678.31°. Te 's-G ravenpolder vergaderden Woensdag ingelanden van het Waterschap 's-Graven polder. De rekening dienst 1911/12 werd goed gekeurd in ontvangst op f 2184.16,in uitgaaf op f 2118.12 met een goed slot van f 66 04. De begrooting voor 1912.13 werd vast gesteld op f2207.05'. met een sluitpost van f 118.55*. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 6. per H.A. Nog werd in beginsel besloten subsidie te verleenen aan het tram-comité, zulks naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het comité tot uitbreiding van het tramplan door Zuid-Beveland. Uit Noord-Beveland. in de Vrijdag te Colijnsplaat gehou den vergadering van ingelanden van den pol der Oud-Noordbeveland waren tegenwoordig of vertegenwoordigd 42 ingelanden van de 49. De rekening over den dienst 1911/'I2 be draagt in ontvangst f 131.055.07°, in uitgaaf £127.535.52, goed slot f 3519.55°. De begrooting voor den dienst 1912/13 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 50.135.91° met een post voor onvoorziene uitgaven van f 4954.79. Besloten werd om den Oost- en Westnol der voormalige Paardenkuip te bezetten met Vilvoordsche en Bazallsteen, met bijlevering van do benoodigde materialen, berekend op pl.m. £5245. Nog werd besloten om te voldoen aan 1 ver zoek van don Loendert Abrahampolder, om de bijdrage aan dieet polder te verhoogen van f40 op f100 per jaar en zujks gedu nde 20 jaren. Het dijkgeschot werd bepaald op f27 per hectare. Daarna werd opgemaakt de voordracht voor «weren© des polders wegens periodieke af treding van den heer A J. Ridder 1 A. J. Ridder, te Colijnsplaat2. M van der Weelo Pz., idem; 3. P Zuijdweg te Cats. Uit Tholen. In de j.l. Woensdag to St. Ann aland gehouden vergadering van ingelanden van den polder Moggershil werd behandeld en vast gesteld de rekening over 1911/12 en wel in. ontvang op f 5478.41 en in uitgaaf op £5616.55°; het nadeelig saldo bedraagt alzoo f 138.14°. Do begrooting voor 1912/'13 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 2172.92. Het dijkgeschot weTd bepaald op f50 per H.A. tegen f30 in den vorigen dienst. Bovendien moet nog betaald worden fl.20 per H.A voor bijdrage aan den calamiteuzcn Oud Kempens hof stede polder. Kerknieuws. Voor een klem gehoor trad te Vlissingen gisteren, Vrijdagavond,daartoe uitgeruoodigd door het bestuur der onlangs opgerichte vereeniging van Vrijzinnig Her vormden, op ds. K. Nobel van Geertruiden- berg, die in een gezellige causerie de- in richting dor Ned. Herv. kerk schetste en een idee gaf van de bescheiden plaats (he dm Vrijzinnigen in die kerk wordt toegekend Hij bepleitte in een gloedvolle rede hot goed recht der Vrijzinnigen en maakte hot den aanwezigen duidelijk dat zij wel degelijk in de kerk behooren. Een aantal personen teekende het bekende adres aan ten kexkeraad. terwijl enkelen zich als lid opgaven Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Nieuw-Beerta ds. G. de Boer te Lippenhuizen te Oud-Beierland d6. P. de Looze te Waarder. Bedankt voor Maartensdijk D. E. J. Hupkes te Staphorst. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Stroobos ds. J. D. Speelman te Velsen, die voor Wons en Eng- wier beeft bedankt. Bedankt: voor Nigtevecht ds. P. Juk- kenekke J.Bz. Onderwjjs. De heer J. Maas te 't Zand Koudekerk©), oud-leerling van de Christelijke Kweekschool te Middelburg, is benoemd tot onderwijzer boven het wettelijk getal aan de Gereformeerde school te 'tZaad BUITENLAND. RIJKSLAND EN RIJKSDAG. Zooals uit wat onder „laatste berichten' in ons vorig nummer reeds over de rede van den socialist Scheideraann omtrent de woorden van Wilhelm II naar aanleiding van Elzas Lotharingen viel op te maken, heeft deze in den Rijksdag een ontzuglijk rumoer verwekt. Buitensporig ging de oud-ondervoorzitter te beer tegen Pruisen en zijn Huis van af gevaardigden, zoodat op een gegeven oogen- blik de rijkskanselier en op diens teeken alle vertegen woo idigers van den Bondsraad, de zaal verlieten. Daarna zette Scheidemann zijn rede voort en raakte in heftig conflict inet Klimpf den president, over diens leiding. Als oud zij bet' ook kortstondig collega van dezen moest hij zich over zijn gedrag zeer ver wonderen, aldus Scheidemann. Toch schijnt de besluitelooze houding van den voorzitter de onrust, ook bij de andere partijen nog vermeerderd te hebben. Zoo bleet Kiimpf machteloos, toen de spreker zeide, dat de vorst zich aan woordbreuk bad schuldig gemaakt. Gedurende het verder verloop der zitting bleven de regeeringsbanken leeg. Rijkskan selier, staatssecretarissen noch commissaris sen zijn daar verschenen, toen na Scheide mann de conservatief' Von Scbwerin Löwitz en bet lid van het centrum dr Spabn bet woord voerden. Spahn zinspeelde eenige malen op de afwe zigheid van Bctkmann Ilollwcg. Hij wilde de zen althans eenige wenschen door middel van het stenografisch verslag kenbaar maken. De president imoest zich verscheiden interrup ties vanuit de vergadering laten welgevallen, die hem zijn zwakke houding verweten. De wildste geruchten deden in den Rijksdag naar aanleiding van het gebeurde de rondo Zoo beweende men dat de Bondsraad een ver gadering hield, en dat de rijkskanselier met den keizer die in Homburg vertoefde, had getelefoneerd, om dezen de ontbinding van het Parlement te raden. Terwijl een nationaal-liberaal Scheidemann bestrafte, verschenen eenige staatssecretaris sen en daarna Von Bethmann Heilweg opnieuw' jn de zaal. Deze begon over de fabriek in Grafen- staden (Elzas-Lotharingen), welker directeur een anti-Duitsche propaganda voert, wes halve 6e rijksregeering tijdelijk haar bestel lingen aldaar had geschorst, totdat de be doelde persoon zou zijn ontslagen. Deze cam pagne heeft vooral in de Fransclie pers de aandacht getrokken Uier weidde de kanselier over uit, of schoon iedereen bijna in Duitschland het met de lankmoedige houding der regeering eens is, klaarblijkelijk, om het punt, waar het om ging, de woorden, door Wilhelm in een par ticulier onderhoud gesproken, te verdoeze len Hollweg betreurde de onbescheidenheid Van een Fransch blad, dat deze uitlating het eerst beeft wereldkundig gemaakt, legde de bedoeling van den monarch uit, maar stelde zich volstrekt voor diens oordeel verantwoor delijk Men is in Berlijn van meening, dat de taal van Scheidemann zoowel als de slappe hou ding van Kiimpf den rijkskanselier uit een las tig parket hebben gered, door de aandacht van de hoofdzaak af te leiden De rede word sterk toegejuicht, behalve door de socialis ten, die sisten. Aan het slot der zitting kwam een ander socialist de woorden van Scheidemann ver zacliten. Best mogelijk, dat dit incident ove rigens voor den president nog een staartje heeft. (Eerst te toegevend, heeft deze hot later met tc scherpe strengheid verbruid Ook zullen de linkerpartijen van den overkant heel Wat knoeten hooren over de houding van den (taan, dien deze eenige maanden geleden den post van eersten vice-president waardig keurden. INTERRUPTIES IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Tegenwoordig viert de statistiek hoogtij. Er bestaat letterlijk geen gebied, waarop men zich niet beijvert, de daarop zich. voordoende fei ten te groepeeren en zoo helder mogelijk voor te stellen De „Kölnische Zg." brengt nu echter een statistiek betreffende een stof, die nog weinig op die wijze zal zijn in beeld gebracht Dit blad heeft ml het aantal inter rupties berekend, die gedurende dat deel van de zittingen van den Pruisiscben Landdag zijn gemaakt, welke in den verloopen herfst be gon en op 9 Mei 1.1. met de 68ste vergade ring eindigde Korte tusschenroepen als „zeer goed" enz. zijn verwaarloosd Natuurlijk staan de sociaal-democraten bo ven aan de lijst met 1038. Op hen volgen de toeroepen van rechts (zonder bepaling der fractie) met 316. Het centrum heeft 214 van die verontrustende kreten geslaakt, de conser vatieven 159. Links (alweer zonder aandui ding der afzonderlijke partijen) komt er met 170 op voor. De nationaal-liberalen hielden zich koest, evenals de vrij-conservatieven. Eerst genoemden prijken daar met 65, de an deren met niet meer dan 59. En zoo de andere, kleinere fracties naar evenredigheid. De 6 socialistisch© leden hebben dus heel wat vaker hun gemoed lucht gegeven dan de 437 andere afgevaardigden tezamen. BEZOLDIGING VAN FRANSCHE DIPLOMATEN. Paul Deschanel, de bekende, FraDScbe afgevaardigde, die thans te Weenen vertoeft, is al gedurende verscheiden jaren met een onderzoek bezig naar de salarissen der Fransclie diplomaten. Uit de cijfers blijkt, dat die dikwijls onbegrijpelijk laag zijn. Zoo krijgt een attache bij een ambassade, welke post men niet dan na een moeilijk vergelijkend examen bereikt, een vergoeding van 1500 frank. Men zegt dan wel dat de diplomaten vrmogend viin, maar dvt is lang niet altijd het gevel. Plaatsvervangende consuls in steden, waar bet leven duurder is dan te Parijs, maken jaarlijks 7000 frank. Vice-consuls, moe'en somtijds weer voor een waar hongerloon werken. Ook in de boogere graden komt een dergelijke slechte betaling voor. Dit nijpt te meer bij deze categorie van personen omdat bij ben bet „stand ophou den" levenszaak is en ze ook door bun uiterlijke levenswijze het rijk, dat ze ver tegenwoordigen, moeten eeren. Men wil de salarissen nu verbeteren, in dier voege, dat bet traktement voor de gezanten op 40.000 Irank gebracht wordt en die voor de lagere ambtenaren naar gelang daarvan worden verhoogd. Voortaan zal de levensstandaard in de stad, waar de gezant, de consul of diens ambtenaren gevestigd zijn, de basis vormen voor het honorarium, dat ze zullen genieten, wat wel de meest billijke regeling sch^nt, omdat de duurte van het leven in de ver schillende steden zoo verbazend uiteenloopt. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het geluk dient de Itahaansche wapenen De minister-president Giolitti heeft in de Kamer medegedeeld ,dat generaal Ameglro het Turksche garnizoen van Rliodus heeft om singeld en verslagen. Het garnizoen heeft zich vanmorgen pp voorwaarde van militair eer bewijs overgegeven. De socialisten namen aan de vreugdebetoo- ging deel. De be zei Ling van Turksche eilanden door Italiaansche troepen gaat ongestoord door Nu zijn Malona en Koladon aan de beurt ge komen. De vijand was omsingeld en verslagen en werd verstrooid met achterlating van 83 doo- den, 26 gewonden en veel wapenen en schiet voorraad. De Italianen hadden 4 dooden en 26 gewonden. Ten slotte gaf het Turksche gar nizoen ?ich pver op de voorwaarden van generaal Ameglio, aldus Giolitti in de Kamer te Rome De oorlogs-correspondent, die voor deu »Dailv Chronicle" den oorlog in Tripolis aan Turksehen kant volgde, is in een ge vecht bij Derna door een kogel gedood. Zooals uit de herbaalde mislukkingen dior pogingen kon worden afgeleid, is bij de jongste ministerconefrentie te Livadia vol gens de „Vossische Zeitung" besloten van verdere bemiddelingsvoorstellen voor eon vrede tusschen Italië en Turkije af te zien Als bet bericht waar is, dat uit Sofia naar Rome geseind wordt (maar de plaats van be stemming doet ons twijfelen aan de betrouw- baariieid), dan is het nog gevaarlijk varen in de Dardanelten, hoewel die hedenochtend officieel geopend zijn verklaard Dat behelst nldat de kaart van de plaat sing van de mijnen in de Daxdanellen ver leden week vernietigd is bij do ontploffing van de Turksche sleepboot, die toen heeft plaats gehad. Beknopte Mededeelingen. De ontbonden Belgische Kamer telde 166 leden, verdeeld als volgt: 86 katholieken, 44 liberalen, 35 socialisten, 1 Daensist, die meest met de linkerzijde mee stemde. Op die wijze berekend, had de rechterzijde dus slechts oen meerderheid van 6 stommen. Naar men weet, wordt de nieuwe Kamer met 20 loden uitgebreid. Men hoopt, dat het meerendeel «lier zetels aan het zgn. cartel (verbond van liberalen en socialisten) zal toevallen. WiDslon Churcbil, Engeland's minister vun marine, zal een suppletoire begrooting indienen tot bestrijding van de uitgaven voor aanbouw van en proefnemingen met luchtschepen en voor het vervaardigen van onderzeebooten. Volgens de „Pall Mall Gazette" zalGroot- Britannië in 1920 98 dreadnoughts en pant serkruisers van den eersten rang bezitten, wat een verhouding tusschen de Britscho en de Duilsche vloot zal maken als van 3 tot 2. Ook een invloedrijk man uit het Duit- sche Rijksland, burgemeester Blumenthal, oud lid van don Rijksdag, thans zitting hebbend in de Eerste Kamer van het Rijksland, heeft zijn oordeel over do bekende woorden des keizers ten beste gegeven. Doch in de Parrjscho .Matin". Daar zegt hij, dat het hem niet veel kan schelen, of dat land tot een Pruisische pro vincie gemaakt wordt, „vooral als men aan het regime denkt, waaronder wjj sinds 40 jaar leven." Men begrijpt, hoe Duitsche bladen toornen over deze „Frankreich freundliche" uitlating dat blad! Even voor twaalf stoomde Vrijdag de „Dannebrog" met het lijk van Frederik VIII de haven van Kopenhagen binnen- Daar wachtte een hoog gezelschap. fröber Jr,

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1