&LK BIJVOEGSEL Middelburg 13 Mei. FEUILLETON. CHADSJI MOERAT Uit de Pers. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Ingezonden Hededeelingen. Landbouw. Dinsdag 14 ïei 1912, no. 114. woordig niet meer gezonden, de openbare Kennisgeving, die voor allen verbindend ie en die allen „worden geacht te kennen" (o vriendelijke Sint Bureaucratius), heeft plaats door aanplakking aan 't gemeentehuis. Welk gemeentehuis ongeveer twee uren Loopens van de woning van den betrokken, tuin werker verwijderd is. - en waar hij niets te maken heeft. Maar. als hij hals over kop van vrouw en kónd/eren afscheid neemt en zich bij zyn garnizoen nog 's avonds laat kan komen aan len, - verheugt hem zijn overste met 10 dagen politiekamer wegens 't verzuimen van aan de oproeping tot den werkelijke» dienst ge hoor le geven! DE VERKIEZING VAN DEN HEER KETELAAR. Do verkiezing van den heser Th Ketelaar tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, in de lp laats van mr. Ferf, geeft den Am sterdam schcn correspondent van de „Prov. Gron. Crtaanleiding tot de volgende n Tte heer Ketelaar ia vTyriivnig-democraat, doch zijn candidatuor is vooral gepousseerd door de Unie-liberale kiesvereeniging „Vooruit gang," welke thans onder leiding staat van den stadsadvocaat mr J. Kappeijne van de Cop- peJlo. mede lid van het college van Gedeputeer den. Het pikante van het geval is, dat juist van vrijzinnig-democratische zijde nogal sterk geageerd is tegen het gedeputeerde-zijn van mr. Kappeijne, zelfs is van die zijde bij de regeering het foimeele bezwaar ingebracht dat hert ambt van stadsadvocaat ouvereenigbaar zou wezen met dat van gedeputeerde, jwelk bezwaar echter is afgewezen. Voor mr Kappeijne kon dit echter een reden zijn om minder welwil lend gezind te zijn tegenover de vrijzinnig-de mocraten, vooral omdat van rechts een uitne mend man voor gedeputeerde werd voorge dragen mr D. E. van Lennep, wel een man van rechts, doch iemand die volstrekt niet door partijzucht is verblind, een begaafd jurist, goed kenner van ons staatsrecht en die als burgemeester van Heemstede over voldoenden vrijen tijd beschikt om het ambt naar behooren te vervullen Toen men echter mr. Kappeijne op dezen candidaat wees, verklaarde deze aan den heer Ketelaar de voorkeur te geven omdat mr Van Lennep nog wat jong was! Bij volgende vacature in het college van Gedepu teerden zou er wellicht aanleiding zijn om hem eens te denken. Het gevolg is geweest dat de heer Ketelaar tot lid van Gedeputeer de Staten is gekozen. Maar wie aan politiek doof. en dat zijn er velen te Amsterdam denkt aan de Kamerverkiezingen van 1913 en ziet in het doordrijven van deze benoeming een zet om de vnjzinni g-democraten tot wederdien sten tegenover de vrijzinnigen te pressen Ik wil het beste hopen, ofschoon dergelijke poli tieke „omkooperij" mijn sympathie niet heeft, en hoewel ik vrees, dat de vrijzinnig-democra ten op het kritieke oogenblik niet aan deze gulheid zullen denken. Bovendien echter ben ik benieuwd, welke houding de linkerzijde zal aannemen nu weder een vacature in het college van Gedeputeerd© Staten, ontstaan door den dood van mr. J A. Sillem, zal moeten vuld worden. Zal men daarvoor nu mr Van Lennep in aanmerking brengen? Of zal men hem weder te jong heeten en weder een i van links kiezen? EEN ERGERLIJK FEIT Het Departement van oorlog, schrijft het „Hand.", bljjkt een goed nuddel te hebben uitgedacht, om de populariteit der militaire her halingsoefeningen, die gelukkig toch onder ons volk reeds zoo groot is, nog aanmerkelijk te rerhoogenl Zie hier wat wij ontleenen aan de feiten, ons van een afgelegen plek op het platte'1 laad door een onzer lezers medegedeeld. Een eerzaam tuin werker, echtgenoot en va der. ontvangt op zekeren dag ('t is Woens dag) van den veldwachter de onthutsing- verwekkende boodschap, dat hij reeds den voor gaanden Maandag in een een paar uur sporens gellegen garnizoen als landweerman had moeten opgekomen zijn, om 6 dagen dienst te doen Oproepingen, zoo luidt de nadere toelichting, worden daarvoor tegen 16. van Leo Tolstoi. (naar de Duitsche vertaling). De zoon nam zwijgend het hout met het latjo en de arbeid ging nu in vierkwartsmaat tap, trapa, tap, trap tapa tap verder. „Trap" viel telkens na drie lichtere bonzen de zware dreun van den oude. Een nek heeft hij, zoo dik en zoo vet als een echte meneer En mij valt de broek van mijn lichaam, zei de oude, terwijl bij weer zijn beurt oversloeg, en den vlegel, om niet uit de maat te komen, tenminste door de lucht slingerde. Eindelijk was de heele rij gedorscht de vrouwen grepen naar de harken en brach ten daarmee het stroo op een hoop. Een gek was Petroesja, dat hij in plaats van jij soldaat is geworden. Jou hadden ze tenminste in dienst je domheid eruit ge seld, en hij had hier tegen vijf zulke r schm, als jij bent, opgewogen. Nu, laat dat maar zoo zijn, vadert jé, zei de schoondochter op sussende» toon. De hulp der socialisten. Onder den titel „Non tali auxilio" (niet met zoodanige hulp) wijdt „De Tyd" een hoofdartikel aan het feit dat de Bakkerswet reeds voor goed gevallen zou zijn, hadde Mi nister Talma bij de stemming over het amen- dement-Snoeck Henkeroans niet den steun ont vangen van de socialisten. Het blad meent dat er reden voor bestaat daartegen een ernstig woord t© doen hooren. Wat wij den laat.sten tijd omtrent sociale wetgeving tc zien en te hooren kregen, stemt het blad allerminst lot volstreke gerust heid. .Ongetwijfeld, geen Minister heeft het m zijn macht le beletten, dat socialistische afge vaardigden voor zijn ontwerpen stemmen. Vast staat eveneens dit christelijke kabinet heeft bij zijn (optreden sociale ontwerpen op het pro gram gesteld en alle partijen Rechts, welke dat program hebben aanvaard en op het eigen program overeenkomstig maatregelen van socialen aard. hebben opgenomen, zijn ver plicht de Regeering by de uitvoering van het gemeenschappelijk program pp eerlijke wijze ter zijde te staan, ten allerminste haax daarby geen hinderpalen inden weg te stéllen Voor ons zelve zijn wij van dien plicht overtuigd en hopen in de vervulling daarvan niet te kort te schieten. Van den kant der Regeering evenwel mee- nen wij, dat andere plichten daartegenover 'staan. Allereerst de plicht tot gemeenschappelijk overleg met de bevriende parlementaire par iyen.' Het stemt tot bezorgdheid, gaat „De Tyd" dan voort als men bij een stemming als die van jl. Donderdag een aanzienlijk deel der rechterzijde zich lijnrecht tegenover de Re geering ziet stellen, nadat deze, met hand having van haar „radicaal" standpunt, goed bedoelde pogingen van bevriende zijde, om tot overeenstemming te geraken, volstrekt had a%ewezen- Het stemt tot bezorgdheid te zien dat het aldus door de rogeeriag tegenover hare eigene vnenden streng en onveranderlijk ge handhaafde wetsontwerp plleon door de hulp der socialistische stemmen voor een defini tieve nederlaag is kunnen gered worden. Het stemt tot bezorgdheid te moeten den ken, dat het binnenkort bij de behandeling der verzekeringswetten tegen ziekte, ouderdom en invaliditeit misschien óók zóó zal gaan. Eindelijk, t stemt tot bezorgdheid te moeten iienken, in welke positie de rechtsche partijen in de Eerste Kamer zullen te staan komen tegenover wetsontwerpen, welke haax welis waar door een bevriende regeering worden voorgelegd, maar welke door een aanzienlijk getal geestverwanten in dc Tweede Kamer, pis in strijd met 's Lands belang, in strijd pok mot de gemeenschappelijk beleden begin selen werden afgewezen en welke alleen door de par tij zuchtige hulp der socialisten liare vergadering konden bereiken. den raad van toezicht op de Rijks!- postspaarbank, benoemd tot lidder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw is bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië benoemd aangesteld tot officier van mgezondheid der 2de klasse, de arts S. W. A. Tjon Akien. De gewone audiëntie van de ministers van Oorfog en van Landbouw zullen deze week niet plaats hebben. By resolutie van dón Minister van Kolo niën zyn A. Rcynders, Tj. Swart en G. L. van Vloten ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, ten ein de, na te zijn benoemd tot comlmies 3de kl„ te worden belast met de waarneming der betrekking van commies 2de kl. bij den post-, telegraaf- en telephoondienst daar te lande, en is mr. F. A Folkevsma ter be schikking gesteld van den Gouverneur-Gene raal, om te worden geplaatst in rechterlijke betrekkingen daar te lande. By kon. besluit is aan mr. A. P. Th. Eyssel, op verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking van presi dent van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor do vele en belang rijke diensten, doo rhem in verschillende rech terlijke betrekkingen aan den lande bewezen is dr. D Romeyn, geneeskundig inspecteur der spoorwegdiensten, te Breda, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is mr. G. H. M Delprat te Rotterdam, lid Met z'n zessen zyn jullie nu en allen moeten eten hebben en geen een, die kan werken. Petroesja, ja, - die heeft me voor twee gewerkt Op het door de sneeuw gebaande, nauwe lijks zichtbare voetpad kwam de moeder over dien hof. Haar voeten waren nauw met wol len lappen omwikkeld en staken in nieuwe schoenen van boombast, welke knersten over de sneeuw. De beide mannen bezemden het nog met kaf vermengde stroo op een hoop, terwijl de vrouwen dien vloer veegden. Do ambachtsheer was daar, zei de vrouw, alle mannen moeten voor den spandienst aantreden. Tegels moet jullie aansjouwen. Kom, het ontbijt staat klaar. Mooi. Span den roodbruine voor en maak, dat je weg komt, zei de oude tot Akim. En pas op, dat ik niet weer over je te klagen heb, zooals zoo even. Stel je Petroesja maar als voorbeeld Toen Petroesja thuis was, moest hij de scheldwoorden hooren, morde Alom, toen zijn vader heen was En omdat Petroesja niet hier is, blaft hij mij aan. Je verdient niet beter, zei de moeder verwytend Dan was Petroesja toch een ander mensch. Ja wel. Al gped, bromde Akim. „Al goed", zeg je? Heb jij misschien niet alles aan drank besteed? Én nu zeg jo hog: „al goed"? Haal toch niet altijd oude koeten uit de Door zijn aanstaand vertrek uit Colijnsplaat heeft de heer J. Ver meulen ontslag genómen als lid van het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, van welk college hij verscheidene jaren president is geweest. Zondag 12 Mei, des namiddags 2 uren, werd i n het voorgedeejto der Ned. Herv. kerk te Aardenburg de in ons vorig nummer reeds vermelde tcntqopstelling van Bijbel sche volkskunst geopend dooT ds. Ort, die naar men ons schrijft,' tevens zoo vriendelijk was den bezoekers do noodige inlichtingen aangaande de verschillende reproducties te geven. De tentoonstelling binnenkomende, krij gen we aan onzen linkerkant in het bovenste vak een idéé van Christelijke schilderkunst, die heel fijn is weergegeven in de „Catacom ben". Heel interessant is het „Heilig Avond maal" van Leonardo da Vinei. Verder zyn tal' van reproducties van Albrecht Diirer Rembrandt aanwezig. Ook verdienen in hoogo mate de aandacht de „Gelijkenissen" van E, Burnand. De voorkerk, die met groen ver sierd is, maakt een prettigen indruk en doet het Jbestuur der Vrijzinnig Hervormde vereeniging alle eer aan. Deze verzameling! reproducties zal ongetwijfeld een groot aan tal bezoekers tot zich trekken, die zeer zeker niet onvoldaan huiswaarts zullen koeren. In de »Kölnische Zeitung" lezen we, dat de bisschoppen van Zuid-Duitscbland overeen zijn gekomen, vier katholieke feest dagen af te schaffen, nl. de drie Maria-da- gen (Lichtmis, Boodschap en Ontvangenis) en den Jozef-dag. Ned. H e r v. IC e r k Beroepen: te Oosternijkerk ds. D. van Luttervelt te Weesp. Aangenomen*, naar Babyloniënbroek en Hill D. M. Blankert, cand. te Rotterdam. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Nieuw-Beijerland ds. N. H. Beversluis te Paterson New-Jersy, (N.-A.) Ook de lieer IV. de Haan zelf, de compo nist van „Het Sprookje en het Leven", heeft in een brief aan den directeur van „Tot Oefening en Uitspanning", den beer J. Cleuver, zijn dankbaarheid geuit voor de „onvergete lijk prettige dagen", die hij h 1 e r gehad heeft. Vóór zijn vertrek had hij er reeds herhaal delijk |Op aangedrongen dat zijn dank zou worden overgebracht aan de leden van het koor. Thans heeft hij aan den directeur nog eens zijn erkentelijk betuigd voor de mees terlijke wyze waarop deze het werk had inge studeerd. „En dat uw koor zoo zong", voegt hij er aan toe, „was niet de daad van eenige weken of (maanden, maar is de vrucht van uw echt artistiek en meesterlijk werken, waar voor Middelburg u niet dankbaar genoeg kan zijn." Men bericht aan de „N. R. Crt."; Dank zij de offervaardige medewerking van reien uit de stad harer geboorte en uit andere plaatsen tn binnen- en buitenland, zelfs uit St. Petersburg, zal de commissie tot huldiging jedadhtenis van. mevr. A. L, G. Bos boom Toussaint slagen in haar voornemen, om het borstbeeld van deze begaafde schryf- geplaatst op voetstuk, naar het ontwerp van den beeldbouwer Falise, op 16 Sept a.s. te doen onthullen. De commissie mocht, van het Vorstelijk Huis belangstelling ondervinden. Immers bij den penningmeester der commissie werd ontvangen f100 van H. M. de Koningin- Moeder, f 150 van H. M de Koningin en f 25 n Z. K H. den Prins der Nederlanden. De heer J. L H. Beijens te Nijmegen, heeft zyn kostbare ethnographische verzame ling, bevattende ongeveer 2000 voorwerpen uit Oost- en West-Indië, de Molukken, Afrika enz aan de gemeente Nijmegen voor het Gem. Museum ten geschenke aangeboden. Dat een zoo kostbaar geschenk dankbaar werd aan vaard laat zich denken Eenige dagen geleden vermeldden we, dat Hugo Verriest, de bekende pastoor in bet West-Vlaamsche Ingoyghem, zijn ont slag had genomen, omdat de bisschop van ~w gebeten op sijn levendig letterkun dige betrekkingen met de Noordelijke Neder landers, een coadjutor of dwarskijker naast hem had gesteld. Naar H. Linnebank nu in de „Tijd" mee deelt, was de bron waaruit ook wij het bovenstaande putten niet zuiver. De pastoor voelde nl. dat hij zijn kerkelijke plichten niet meer naar behooren kon waarnemen, vroeg daarom zijn ontslag en kreeg als gunstbewijs van bisschop Waffelaert een oud leerling als opvolger. Wel bad hij reeds jaren een coadjutor naast zich, maar over de aanwezigheid van dezen persoon scheen Verriest nooit ontstemd. In den Paryschen schouwburg „le Cha- telet" is „Hélèae de Sparte" van Emile Ver hoeren vertoond. In het theatre de la Porte Saint- Martin is een nieuw tooneelstuk van Paul Bourget en André Beauniers vertoond, een tendenz-werk tegen het republikeinsche par lementarisme in het huidige Frankrijk: »La Crise". De opgravingen naar de Castra Romana op de Peutinger kaart aangegeven als het Forum Adriani, op het weiland naast het bui tengoed Arendshurg te Voorburg, zullen, naar men aan de „,N. R. Crt" meldt, wederom aanvangen den 20 Mei en tot 10 Juli duren. Ze zullen plaats hebben evenals voorheen, onder leiding van dr. J. H Holwerda. Ook thans pullen toeschouwers zooveel mogelijk worden geweerd. Nu ia onze omgeving zooveel over electriciteit gesproken wordt, vermelden wij de verschijning van een boekje, dat in zijn titel zijn doel reeds voldoende aangeeft «Alles electrisch een gids voor leeken die electriciteit willen gebruiken voor licht of kracht," zeer vrij bewerkt naar de bekroonde Duische uitgave van H. Zipp, door L. A. S. Rosman, electr. ing. Het boekje dat bij de uitgevers Van Mantgem De Does te Am sterdam verscheen, is tegen den prijs van f 0,25 verkrijgbaar. sloot zei de schoondochter. De oneenighedd tusschien. vader en zoon be stond al lang: spoedig, nadat Peter soldaat was gewonden, was die begonnen. Toen al was de oude erachter gekomen, dat hij een koekoek tegen een valk had geruild'. Wel was het naar zijn meening billijk geweest, dat de jongste, kinderlooze broeder voor den oudere, die een gezin had, optrad- Akim toch had vier kinderen, Peter daarentegen nog geen. Maar Peter was een flinkarbeider net als de oude; fiksch en handig,k krachtig en taai, en voornamelijk' hij was met hart en ziel bij wat hij aanvatte. Nooit zag men hem met leege handen. Zag hij ergens iemand arbeiden, dan moest hy, precies als de oude, meehelpen. Hy ham de zeis en maaide het koren, laadde een wagen, hakte een boom of versplinterde de takken. Met een bezwaard gemoed zag zijn vader hem wegtrekken, maar op het oogenblik was daar niets aan te doen. De dienst was als de dood. Wie soldaat werd, was zoogoed aJs verloren voor zijn gezin. Het had geen zin, aan [hem te denken of om hem te schreien. Slechts zelden, wanneer [hij zijn oudsten zoon een voorbeeld wilde stellen, dacht de vader aan Peter. De moeder daarentegen sprak meermalen van hem en drong er bij haar man al sinds lang, al sinds bijna twee jaar, op aan, hem wat geld te zenden. Maar de oude had nog altijd gezwegen, als ze daarover begon. De boerderij der Koeronkows gold voor rijk schappelijke wereld eenstemmig geprezeu. Aan de Deensche fondsen .waaruit deze on derneming tot dusverre is bekostigd, moest evenwel met ingang van 1912 een andere be stemming worden gegeven. Ten einde deze zoo byzonder belangrijke publicatie niettemin te kunnen voortzetten, heeft een aantal geleer den uit verschillende landen zich vereenigd om de daartoe benoodigde gelden byeen te brengen. Volgens hun plan zal Nederland, dat, gerekend naar het aantal schepen, daarbij verreweg het grootste belang heeft, een derde der kosten en wel f 3000 per jaar, gedurende 10 jaren voor zyn rekening moeten nemeti Reeds zyn van particuliere zijde belangryke bijdragen toegezegd en bestaat gegrond uit zicht, dat ook de regeering zich niel onbe tuigd Zal laten. B. en W. van Amsterdam stellen voor tien jaar lang f 1000 per jaar te geven DE SONTTOL ALS GESCHIEDBRON. De heeren imr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, mr. S. Muller Fzn., rijksarchivaris in Utrecht, en prof. dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, hebben zich tot B. en W van Amsterdam gewend met een verzoek om geldelijke» steun voor het verwerken en uit geven der gegevens, welke de te Kopenhagen bewaarde rekeningen van den Sonttol bevat ten, voor zoover zij voor de handelsgeschie denis fvan (beteekenis zijn. Deze rekeningen die van 14971857 bijna volledig bewaard zijn gebleven bevatten nauw keurige opgaven aangaande het aantal sche pen, de havens van herkomst en bestemming en ook aangaande de grootte en den aard der lading van alle schepen, die in genoemd tijdvak van ruim drie en halve eeuw de Oost zee binnenkwamen of verlieten. Reeds ge durende een tiental jaren zijn te Kopenhagen de voorbereidende stadiën en werkzaamheden Verricht, jam tot publicatie dezer tabellen is dan ook reeds Verschenen en door de weten- en de oude had geld overgelegd, maar toch had hij om niets ter wereld aan zijn spaar duitjes willen kooien. Toe» zij nu den naam van haar jong sten zoon zoo dikwijls Uit zijn mond hoorde, besloot zij, hem te verzoeken.', hij zou toch, zoodia hy de haver verkocht had, zyn zoon minstens een roebelt je zenden. Die gedachte bracht ze tot uitvoering' toen het jonge volk aan het werk in de hoeve was gegaan en zij met den oude alleen bleef, overreedde ze hem, van de met de haver te Iden een roebeltje naar Twaalf schepels haver werden m zakken gedaan, nadat deze gewand was, en over drie sleden verdeeld, om in de stad verkocht te worden. Door den koster had de moeder een brief aan Petroesja laten opstellendien gaf ze nu den oude mee, die de haver zélf naar de stad wilde brengen. Hij beloofde haar, er een munthiljotje ter waarde van een roebel in. te sluiten en. den brief van de stad uit aan zijn zoon te zenden Hij borg den brief in zijn buidel, deed zyn gebed, trok den nieuwen tpels en de kaftan daarover aan en nam op de voorste slede plaats, om baar de stad te glijden. Op de 'wste slede zat zijn kleinzoon. In de stad act hij zich den brief voorlezen en luisterde opmerkzaam, ter wijl zijn hoofd telkens goedkeurend knikte. In den brief zond Petroesja's moeder haar zoon in de eerste plaats haar zegenwenschen, daarna de beste groeten van allen, meldde Op de Zaterdag te Axel markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aangevoerd 36 stuks. Er werden acht pee mies van vijf gulden uitgereikt, n.l. aan de heeren: D. Timmerman te Axel; F. van Hóeve te Axel (2 prijzen), J. J. Michielsen te Ax»!, A. Aerts te St Jansteen, C. Spiessens be Westdorpe; J. Heynsdijk te Hulst en H Bonte te Koewacht. Er was weinig handel. Bij de voorbereiding van de excursia van leden der Koninklijke Nederl. Land- bouwvereeniging naar Zuid-Zweden is geble ken, dat de Landbouwvereeniging te Balruö, en verschillende inrichtingen en landbouw bedrijven het reisgezelschap op bijzonder voorkomende wijze zullen ontvangen, maar dat algemeen de vrees bestaat dat door het gezelschap de smetstof van mond- en klauw zeer zou kunnen worden overgebracht. Na ampele, bespreking werd vastgesteld, dat de K N. L. iedere veehouder, wiens vee aan mond- en klauwzeer lijdende is of geweest is sedert korten tijd en iederen veehouder, afkomstig uit een streek, waar het mond en klauwzeer in hevige mate heersclxende is, van deelneming aan de excursie zal uit sluiten. Het Dagelij ksoh bestuur der K. N- L. besloot in zijne vergadering van 10 Mei 1912 aan deze bepaling streng de hand te houden, ook tegenover personen, waarvan het tijdens de reis mocht blijken, dat zij in strijd met deze bepaling zyn medegegasn. In Dmtschland heeft huis gevonden, dat bij gebreke van een hol len boom de diertjes geheel van wae en takjes hadden opgetrokken. Het dak bestond uit eerstgenoemde stof, terwyl do denne- takjes ,als steunpunten dienden. Alweer dus een bewijs voor den ijver en de schranderheid der byen. hem den dood van zyn peetvader en doelde aan het slot mee, dat zyn vrouw Axinia niet by hen had willen blijven e» nu by vreenute menschen in den kost was. Ze gedroeg zich naar (men vernam, eerbaar en behoorlijk Ze schreef, hoe zyn vader een roefcel-bil jet in den omslag zou sluiten en ten léste had ze den koster nog onder tranen opge dragen, haar eigen. diepe smart en bekomme ring in echt roerende woorden uit te druk ken. „Geloof (my, mijn innig geliefde zoon, mij* hartelijk (beminde Petroesja, dat ik me nit verlangen naar jou, God kan het getuigen, de pogen heb uitgeweend. Mijn lief, goed kind, waarom heb je me in den steek gelaten?" By deze plaats was de oude vrouw in tie nen en weeklachten uitgebarsten en tot den koster had zo gezegd „Nu is het genoog", en met die woorden had de koster den brief pok gesloten. Maar noch het bericht, dat zyn vrouw het huis zijner ouders verlaten had, noch de vaderlijke roebels noch de laatste groeten zijner moe der zouden Petroesja nog bereiken. Debrief kwam met het geld en de mededeling terug, dat Petroesja in den oorlog als verdediger van den tsaar, het vaderland en het zuivere Russische gelppf gevallen was. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6