feuilletqTT BIJVOEGSEL Middellmrg 8 Mei. Dit de Pers. CHADSJI MOERAT. Uit de Staatscourant. Knnst en Wetenschappen. Verschillende Berichten- ▼Al Dl Donderdag 9 Hei 1912, no. 110. De nieuwe Petroleum, Maatschappij. In financieele en handelskringen wordt se dert korten tijd veel gesproken over een ge beurtenis in de petrofeumwereld, die ook daarbuiten alle aandacht verdient. We laten daarom hier volgen een overzicht dat „Spil und Haben" in zijn wekelijksch beursprafitje in „De Wereld" van Zaterdag jl. van deze kwestie geeft In het laatst der vorige week wist de zoo vaak goed geïnformeerde „N. R. Crt." den volke kennis te geven, dat in de havenstad van de Maas was opgericht de Nederlandsche Koloniaje Petroleum Maatschappij met een reeds geplaatst aandeelenkapitaal Van f 500.000 preferent en f 5.000.000 gewone aand. Zelfs in ons kleine vaderlandje is het oprichten van niet al te minimale maatschappijen een da gelijks voorkomend geval, zoodat de publi catie der „N. R. Crt." niet noodwendig een bijzondere beroering te weeg behoefde te brengen. En toch geschiedde zulks, want aan de Amstexdamsche beurs ontstond plotseling een beslist ^wakfcc stemming voor de aan- deelen Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij en van de met deze geal lieerde .maatschappijen. Tusschen een en ander bestaat nl. een sterk verband. De „Koninklrjke", om de oude maatschappij 'e noemen met den naam, dien men haar alge meen geeft, is er een, welke klein aange vangen onder de uitstekende leiding van wijlen den heer Kessler, zich langzamerhand heeft jopgewerkt tot een dusdanige finan- ciëele handelsmacht in ons land als er geen tweede bestaat. Bijna geen olieveld is er in onze Oost in exploitatie of de Koninklijke deelt er de lakens uit, hetzij -zij de productive koopt, hetzij zij het aandedlenkapi faal der exploiteerende maatschappij heeft verwor ven en zoodoende die maatschappijen heeft gemaakt lot zgn. holding companies der aan deden Koninklijke. Door haar nauwe ver binding met de Engelsche Shell Transport Trading Company, welke tot haar gevolg heeft gehad de oprichting der Bataafscho Petroleum Maatschappij en de Asiatic Pe troleum Company is de Koninklijke eén wereldmacht in het petipleumrijk geworden, welke alleen naast of tegenover zich had de berofemde pf beruchte Standard Oil Com pany pf New-Yersey, de schepping der Rockefellers. Was de Koninklijke tot voor enkele jaTen voor de Standard Oil een quan- "tité (négligeable, zij trok de aandacht der Amerikaansche groolmarkt, toen zij, met de Shell verbonden, allengs grooter gebiedpn veroverde, zich in Rusland en Rumenië nestelde en pok aanstalten maakte om naar Amerika zelf haar vangarmen uit te steken. Dat kon de Standard Oil niet gedoogen en zelfs al is liet waar, gelijk sommigen bewe ren, dat de Standard Oil het eerst aanval lender wijze optradde merkwaardige pelro- leumooTlog van het vorige jaar ontstond. Wellicht da,t er later gelegenheid zal zijn om op' grond van betrouwbare gegevens hier op terug te komen, ik volsta met de opmer king, dat pörlog langen tijd heeft geduurd en dat de Koninklijke-Shell-combinatie zich wist te handhaven. Men achtte in Europa het fpleit beslecht: de wereld zou worden verdeeld tusschen Koninklijke-Shell en Stan dard Oii, tot tijd en wijle een nog omvang rijker consolidatie zou mogelijk zijn. Men sliep in. Totdat het bericht in de „N. R. Crt." de geesten wakker maakte. Behalve de streken, waar de Koninklijke en haar onderhebbende 12*) van Leo Tolgtoi. (naar de Duilsche vertaling). Hij zegt, dat hjj zich aan niemand an ders heeft willen overgeven als juist aan u, omdat u de zoon van den Sardar (den ge neralissimus) bent. Hij schat u bijzonder hoog. Woronzow knikte ten teeken, dat hij hem voor zijn hoogachting dankbaar was. Chadsji Moerat zei daarna nog iets, waarbij hij naar zijn gezellen wees. Hij zegt, dat ook deze lieden, zjjn Moe- riden, evenals hij zelf den Russen dienstbaar zullen zijn. Woronzow Jiet zijn blik over de vier mannen zweven en knikte hun toe, Chan Malioma, de tsjetsjenze met demon tere, Zwarte oogen, knikte van zijn kant Worowzon toe en zei iets. dat van tame lijk vroolijken aard moest zijn, daar de sterk behaarde Chanefi met het volle gelaat daar- Voor nummer 11 van het feuilleton zie men ons blad van 7 Mei, nummer 108. maatschappijen in Oost-Indië naar petroleum mogen zoeken, zijn er nog uitgestrekte ge bieden, waar, op grond van geologische waar nemingen plie wordt vermoed. Een van die gebiedep is in Djambi, in het midden-Zuiden van Sumatra gelegen. De concessie om daar naar petroleum te boren, zou, meende men, aan de Koninklijke groep toevallen. Doch uit de pprichting der Nederlandsche Kolo niale maakt men, mi. terecht op, dat dit niet het geval is. Wie de man is, die de concessie heeft verworven is nog niet bekend, döch als vast staand kan worden aangenomen, dat bij geen Koninklijke-man is. En nu zou dat van niet zooveel beleckenis zijn, wanneer niet uit de namen van de bestuurders der Nederlandsche Koloniale bleek, dat men deze nieuwe maatschappij gereedelijk mag be schouwen als een dochter-maatschappij der Standard Oil. Een nieuwe maatschappij zou natuurlijk weinig kans van slagen hebben gehad tegenover de Koninklijke-Sbell-combi- natie met haar goede organisatie. Maai' als achter haar de Standard Oil staat, dan is 'de zaak anders. Dan zal de Amerikaansche maat schappij haar concurrent kunnen gaan bestrij den met plie welke haar evenveel of even weinig kost, wijl zij' niet uit Amerika moet worden aangevoerd en geen inkomende rech ten behoeft te betalen. Om die reden is de oprichting der Nederlandsche Koloniale een gevoelige slag voor de Koninklijke. Misschien zal later blijken, hoe het met de concessie- uitgifte is gegaan en welke voorwaarden de Tegeering heeft gemaakt. VoorLoopig staan we voor het feit, dat de Standard Oil, feitelijk door een achterdeurtje is binnen gedrongen in het gebied «der Koninklijke. De Amster- damscbe beurs en zij die belang bij olie waar den hebben zijn niet op hun gemak en hun peTs toornt af terdege tegen de mannen met Hollandschen naam, die zich leenen tot stroo- manncn voor de Amerikaansche plutocratie. Zij van him standpunt hebben gelijk, maar wanneer ik poog de zaak wat nuchterder te bezien, dan meen ik, dat het geven der con- concessie aan niet-Koninklijke-mannen een weloverwogen daad der regeering mag worden genoemd. De Koninklijke is de olieniacht in onze Oost en ik kan het me indenken, dat onze regeering, inziende op welke wijze de Koninklijke het oliebedrijf heeft weten te mo- nopoliseeren, er op bedacht is geweest een tegenwicht te scheppen. Is deze zienswijze juist, wel dan heeft nu de regeering gehan deld zooals zij handelen moest. Het hangt slechts van de concessievoorwaarden af, of zij behalve op het breken van een gevestigd monopolie pok bedacht is geweest op het belang van onze koloniën zelf op directe wijze Bij kon. besluit: is aan S. Lobman, op verzoek, eervol ont slag verleend nit zijn betrekking van notaris tp Haren is W. G. van AmsteJ, burgemeester der ge meente Oijen en Teeffelen, benoemd tot ridder in de (OTde van Oranje-Nassau. Bij beschikking van den Min. van Just, is benoemd tot tweede-klerk bij het Dep. van Just. H. G. J. Muuse, te Utrecht. Uitvoering van Willem de Haan's Cantate Het SpTookje en het Leven door de zangveree niging „Tot Oefening en U i tspanning". De uitvoeringen onzer zangvereeniging slaan hoog aangeschreven, dat weet men sedert jarenze worden steeds met belangstelling te gemoet gezien en meestal druk bezocht. Zoo was het ook Dinsdagavond. Een zeer tal- Tijk publiek, een mooie uitvoering en, door de aanwezigheid van den componist, den heer Willem de Haan, een feestelijke stemming. Het verblijdende van dit concert is voor velen, gelijk voor mij, stellig geweest, dat we onze eigen taal hebben hooren zingen, iets, dat te zelden gebeurt, dan dat wij het niet met blijdschap zouden constateeren. De Nederlander is in zekeren zin, cosmopo- liet, ook in zijn kunstbeoefening. Dat is goed en zelfs gewenscht, mits er geen geringschat ting voor producten van eigen bodem door ontsta. Die geringschatting is er langen tijd om lachte, waarbij zijn blinkend-witte tan den zichtbaar werden. De roodharige Ham saio wierp Woronzow slechts één blik uit zijn rood-pmrande oog toe en tuurde toen weer star op de ooren van zijn paard. Toen Woronzow en Chadsji Moerat nu met hun gezellen naar de vesting reden, maakten de soldaten die na ontbinding van een voor posten-keten hier en daar i n groepen samen schoolden, hun opmerkingen over den gast: Hoe veel moorden heeft hij op zijn geweten, die helhond. En nu zal hij nog bovendien mooi verzorgd worden, let maar op, zei de een. Best mogelijk. Ilij was ook Sjamyl's besle bevelhebber. Nu is het biet hem gedaan. Een flinke kerel is het toch, daar is niets tegen te zeggen. Een echte Dsjegit (held).» En de roodharigeI Heb je gezien, hoe scheel die keek. Als een roofdier. Dat moet een gemeene hond zijn. Hamsaio met het roode haar was hun bij zonder ppgevallen. Waar liet hout geveld werd, kwamen de soldaten, die (dichter bij den weg stonden, vlug toegeloopen, om den zeldzamcn stoei aan te gapen. De adjudant schreeuwde hun toe, ïnaar Wonronzow hield hem terug Ze mogen hun ouden kennis toch we! aan kijken, meende deze. Weet je wel, wie die man daar is?, vroeg Woronzow, de woorden langzaam met zijn Engelsche tongval uilspre kend, aan den het dichtst bij hem staanden geweest en nog is ze niet geheel verdwenen. Maar een sterke kentering is in de laatst© jaren merkbaar. Chauvinisme keur ik even sterk af aJs het tegenovergestelde ervan. Onze heerlijke taal zou niet ..te zingen zijn, en onze beste componisten ex met door geïn spireerd kunnen worden Och kom I Wie is er, die het nog durft ontkennen? Hebben we do bewijzen niet voorhanden? Maar ik herhaal, de tijden van ongeloof in eigen kunst ze zijn voorbij. Iedere natie, hoe klein ook, denke ,am het juiste woord van Hermann Grimm Eiste hohe künstlerische Tdtigkeü iat nicht su danken ohne ein Volk, das nicht miide wird Seine Künstler su- ern-euten An- strcngunyeii anzuspornen. Dc Nederlander is wakker geworden. Hij bezit geen aparte kunst, gelijk de Scandi- naviëTs, gelijk de Fianschen, maar wèl heeft hij een eigen kunst. Tot zelfoverschatting mag hij pniet komen, maar tot zelfrespect moét hij komen. Eigen kunst is eigen le ven I Mopr ik ben op weg een artikel te schrijven over het ontwakend zelfbewustzijn van jmusicaal Nederland. Ik zou daarmede gaarne voortgaan, omdat het besef van eigen bezit nog veel sterker moet worden, maar ik moet die lust bedwingen, omdat thans de uitvpering van Willem de Haan's Cantate liet Sprookje en hel Leven, die mij intus- schen aanleiding gaf het bovenstaande op te merken, mijn aandacht vraagt. Men weel, dat het werk reeds te Darmstadt, de woonplaats van den componist, te Barmen en in ons land, voor het eerst, in den Haag is uitgevoerd; overal werd het goed ontvan gen. Van de Haan's succes in den Haag was ik getuige. Het werk imponeerde inij, inaar ik vond hel le lang. Dat heeft de componisjb vermoedelijk ingezien en verscheidene gedeelten werden bekort, met het gevolg, dat het geheel er zeer door gewonnen heeft. Over den in houd en de strekking van hel proza-gedicht behoef ik, na hetgeeh ik er reeds over schreef, wel niet meer uit te wijden, maar ik moet even stil staan bij den tekst. De componist heeft bij de conceptie van zijn werk zijn gedachten uitgedrukt in het Duitsch en den tekst toen in het Nederlandsch vertaald. Die vertaling nu geeft niet overal onze taal op zijn mooist. Het zal wel altijd een bezwaar blijven om voor een koorwerk een geheel passende en aan alle eischen der aesletiek beantwoordende vertaling te vinden. Al viel deze dus niet overal gunstig uit, we zullen het werk niettemin gaarne aanvaarden, omdat de inhoud van den tekst met een lo gische ontwikkeling der ideeën, mooi is en de inuziek, die den tekst kleur geeft, van meer ïlan gewone beteekenis Wijkt te zijn, afkomstig van een kundig componist, van een uiterst gevoelig man met een rijn-besnaard gemoed, die niet alleen de tragiek, maar ook het wondere geluk van 'het leven kent en die dat nlles weet te belichtendie uit den kleurenrijkdom va» zijn palet de juiste linten weet te vinden om tafreelen, hetzij realistisch of uit een denkbeeldige wereld, to schilderen en in harmonische samenweving als één groot geheel, waarin 'smensclien hoogore gedach ten <ot uiting komen, aan ons geestesoog te doen voorbij gaan. Eertijds vergeleek ik, wat het componeeren op hoógen leeftijd betref!, Lorenz, den com ponist van Das Licht, met Haydn. En nu doe ik het Willem de Haan, al is hij jonger dan de Steüiner componist. Op dljarigcn leeftijd een werk le leveren, als de Haan deed, het getuigt van een» onver zwakt streven en kunnen, van een volkomen beheerschen der materie, van een benijdens waardige frischlieid van geest bovendien. Het moderne orkestkoloriet heeft voor Willem de Haan geen geheimen. Voor alle details van de hail deling wist hij mooie klankeffecten te combineeren. We! is waar, heeft de tekst dichter overal den componist gelegenheid ge boden misschien wel eens le veel tot detailschildering, maar er werd dan ook zeer hapdig gebruik van gemaakt. Tal van kleine trekjesde öijv're kabouters, de zwevende vo gels, de vaart ter helle, het strijdende ros of het feeënrijk vol glans en pracht, om maax enkele plaatsen te noemen, dat alles is ui terst geraffineerd, geïnstrumenteerd. En welk een effect pok bereikt de componist met de orgelklanken pis hij de Goddelijke macht aan haalt, wanneer lirj Hilkar Iaat zingen Dal is de eeuwigheid-, En hoe meesterlijk is het hem gelukt voor de gemoedsaandoeningen, hetzij aarzeling, angst, twijfel en smart, dan slodaat. Neen, Excellentie. Het is Chadsji Moerat Heb je wel van hem gehoord? Zeker, Uwe Doorluchtigheid We hebben hem dikwijls genoeg verslagen. Maar jullie hebben ook je portie van hem gekregen 1 Ongetwijfeld, uwe Doorluchtigheid, ant woordde de soldaat, zeer trotsch ddaaxop, dat hij met den hoogen officier had mogen spreken. Cliadsji Moerat begreep, dat over hem gepraat Werd en een vroolijke Jach glansde in zijn |0ogen. Woronzow keerde in de aange naamste stemming in de vesting terug. VI. Woronzow Was erg in zijn schik, dat liij, juist hij het geluk had gehad, dezen aarts vijand van Rusland, die na Sjamyl de mach tigste man in deze streken was, uit de ber gen gelokt en ontvangen te hebben. Slechts één ding was daarbij onaangenaam het opperbevel over de troepen in Wosdwi- sjenskoje lag in handen van generaai Meller Sakomelsky en de geheele afgelegenheid be hoorde eigenlijk tot diens arbeidsveld. Woron zow liad op eigen houtje gehandeld, zonder hem daarvan rapport uit te brengen. Deze ge dachte verbitterde hem een beetje de vreugde over zijn succes. Toen de vorst niet zijn gevolg en rijn gasten zijn huis had gebreikt, stelde hij de Moeriden wel hoop, vreugde of extatisch geluk, de juiste stemming te vinden I En de koren, ze zijn prachtig ippgebouwd. Met welk een jubel wordt HiLkax's geboorte bezongenhoe frisch het welkomskoor - Brengt bloemen en kransen en dayi Sppookje's oproep Hierheen, hierheen en liet zeer geslaagde slotkoor met zijn enorme climax. Ja, een climax is eigenlijk het geheele werk, want nergens verzwakt de inspiratie. Telkens brengt de componist door zijn kleur rijke instrumentatie en goede vondsten weel een verrassing. Trots do weglatingen is het werk nog vrij lang maar tè lang is het mij althans niet gevallen. Het orkest, zoowel als het koor, beide heb ben onder de bezielende, krachtige -leiding van den heer De Haan wien do heer^leuvcr zijn dixigeer-stai had afgestaan, het beste ge geven, dat wel mogelijk was. Er was een sterk contact tusschen leider en uitvoeren den, zoodat do rhytmisclie eenheid weinig Of niets te wenschen overliet. De solisten stonden niet vreemd voor het nieuw© werk. Hetzelfde viertal van dc Haag- sche uitvoering was ook hier uitgenoodigd. Alle waren him partjj meester. Voor mevrouw Anna StronckKappel, als „Liane", ligt de partij bijzonder goed. Haar npain noemen is haar prijzen, evenals trou wens die van mevrouw de Haan—Manifarges, „Sprookje", hoewel ik liet ervoor houd, dat het karakter van deze partij haar niet in staal stelt het hoogste te geven dat zij kan Do heer Jules Moes moge misschien van eenige overdrijving hij is de echte Bühnc- zanger, in zijn gevoelsaccenten niet zijn vrij te ipleiten, mij was zijn voordracht sympa thiek bij het hevigste temperament bleef zijn zang binnen de grenzen van klankschoonheid. De heer Th. Denys hebben we hier reeds meermalen gehoord en ook thans, gelijk vroe ger, maakte zijn zang veel indruk. Mits bij forto's zijn voordracht met te fbrsch worde, en daarvoor heeft zij neiging, munt deze zan ger steeds uit door zeggingskracht en fraai fkfaaiktimbre. De heer A van Os deed de dankbare orgelpartij, zooals we dat van hem gewoon zijn, pile recht wedervare». Mijn totaal-indruk, nu ik het werk voor de tweede maal hoorde, is, dat we trots de be denking tegen den tekst en hot veel uitwer ken van bijkomstige gedachten, te doen heb ben met «en belangrijk werk, waaraan een uitnemende en met zorg voorbereide uilvoe ring door onze zangvereeniging ten deel viel, Toen „Sprookje" zachtkens was opgeslaaii om „Wordegamgs" voetspoor te volgen en wij nog verwijlden in de droomwereld, waar de droomgeesten ons hadden heengevoerd, werden we uit onze mijmering gewekt door. een luide ovatie aan den componist, waarbij groot© kransen werden aangedragen en een hartelijk applaus van het publiek door de zaal golfde, waarmede de blijkbaar nog niet moe-gezongen kelen van het koor met groole warmte in stemden. Dat de heer de Haan den directeur Cleuver in die warme hulde liet deel en, was volkomen (begrijpelijk en verdiend. Al bleef de heer Cleuver op den concertavond non- actief, de geheele voorbereiding en insludee- ring twas zijn werk, Het welslagen van de» avond was dus voor een niet gering deel de vrucht van zijn arbeid. De avond was een triomf voor Willem de Haan, voor de zangvereeniging met haar leider, maai' ook vooronze eigen kunst 1 A. A. NOSKE. H. M de Koningin keert 9 dezer naar Het Loo terug. De reis naar Dobbin is uitge steld. De vier auto's die te Apeldoorn aan het station voor het vervoer gereed slaan, worden niet verzonden. Volgens in Binnenhofkringen loopende ge ruchten, meldt de „Tel.", zou het onver wachts verschuiven van de reis van H. M. de Koningin naar Dobbin, welke reis aan vankelijk op 9 Mei a s. was bepaald, oorzaak vinden in de bestaande onzekerheid in den poliüeken toestand van het oogen|blik. De nog pas onlangs gestichte r.-k. Mid denstandsbond lijdt reeds aan tweespalt, zoo dat nu een tweede bond van katholieke mid denstanders is geslicht. De nieuwe bond schijnt meer neutraal te zijn, d w. z. niet zóó onder leiding der kerk, als de (oude) r -katholieke bond. In de vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam op Donderdag 23 Mei zullen van Chadsji Moerat onder de hoede van den xegiments-adjudanl, terwijl hij zelf Chadsji Moerat zijn huis binnenleidde. De vorstin Maria Wassiljewna had haar pronkkleed aangedaan en verwachtte met baar zesjarig zoontje een flink kereltje met lange lokken, Chadsji Moerat in haar salon. Met een glimlach ontving ze den gast, die, de armen ove rde borst kruisend, voor haar bleef staan. Chadsji Moerat deed haar door middel van den tolk, die met hem meegekomen was, op plechtige wijze verklaren, dat hij zich pis een vriend des vorsten beschouwde, daar deze hem in zijn woning had opgenomen, en de leden van het gezin des vorsten waren hem even dierbaar als de vorst, zijn vriend zelf. Chadsji Moerat's uiterlijk, evenals zijn maniereu bevielen Maria Wassiljewna. Dat hij verlegen werd en bloosde, toen zij hem haar smalle, witte hand reikte, nam liaa.r nog meer voor hem in. Ze verzocht hem, plaats te nemen, vroeg hom, of hij koffie dronk, en liet, voor hij nog geantwoord had, deze komen Men bracht koffie, taiaar Chadsji Moerat dronk niet. Hij verstand |wat Russisch, maax kon deze taal niet spreken, en als hij iets niet verstond, glim-' lachte hij kinderlijk verlegen. Juist deze lach beviel Maria Wassiljewna even zeer, als hij Pöltorazkij bevallen was. Het zoontje met de lange lokken van de vorstin ,wien deze den vleinaam Boeljka gegeven had, stond naast zijn moeder en wendde geen blik van Cliadsji hot voorstel van B en W. lot liamiaanleg bewesten Delfshaven en hel prao-advies in zako optochten en spelen op de straten en openbare terreinen op den Zondag in behan deling komen Sedert cenigen lijd is de voorbereiding ter luuid genomen van het 10de internationaal woningcongres, dat op uilnoodiging van de Noderlandscho regeermg hier te lande zal ge houden woderu. Thans is nader bepaald, dat het congres zal bijeenkomen in het Kurhans Va Scheveningen, op 8 September 1913 .en vol gende dagen. Waarschijnlijk zullen drié dagen worden ingenomen door vergaderingen en drie door bezoeken aan verschillende gedeelten van het land Het bureau van het Internationale Co mité van MijnwerliJers-organisafies heeft, naar „Het VjoJk" meldt, besloten het internationaal mijnwerkerscongres te Amsterdam ie houden en wel' van 8 tot en met 12 Juli a.s. Te Beesd, in de provincie Gelderland, bestaat nog de gemeentelijke betrekking van schaapherder. De tegenwoordige, die dit baantje 40 jaren heeft bekleed, heeft bedankt, en B. en W doen tlians een oproeping van solli citanten. WETENSCHAPPELIJKE CINEMATOGRAFIE. Ter kon goedkeuring zullen worden aan geboden de statuten der Naainl. Vennootschap voor Wetenschappelijke Cinematografie, die zich ten doel stelt door een. vaste organisatiq to vereenigen, do verschillende toepassingen der ibioscoop op het gebied van industrie^ kunst, onderwijs, «economie en etiek, afge wisseld door gepaste ontspanning. Als directeur der vennootschap werd be noemd de heer D. de Clercq te Bloemendaal als gedelegeerd commissaris is gekozen de heer Maunts If Binger te Haarlem Ter voor lichting van het bestuur op het uitgebreide werkterrein werd een comité van advies uit genoodigd. Verscheidene personen van naam op verschillend gebied verklaarden zich be reid hierin zitting te nemen. Voor scholen, wetenschappelijke- en volbs- ontwikkeüngsvereenigingen hoopt de maat schappij het middelpunt en de vraagbaak te worden. De Maatschappij is van plan het geheel© land met een speciaal voor dit doel geconstru eerde Halle, met pl. m- 1000 zitplaatsen, te laten liereizen. 's Winters zal worden gebruik gemaakt van bestaande zalen, des zomers van do eigen, verplaatsbare Halle. De ochtenden en middagen zullen op deze plaatsen worden dienstbaar gemaakt aan de zoogenaamde „School-bioscoop", waardoor de kinderen van verschillende scholen, in overleg met de plaat selijke school-autoriteiten, bijeenkomen, om speciaje lesuren te volgen, waarbij in over leg (mjet de paedagogische leden van het comité een zeer vruchtdragende wijze van onderricht zal gevolgd worden. Een leerprogramma zal ten spoedigste aan de betreffende autoriteiten worden toegezonden, omvattende leerstof, zoo wel voor de lagere- als middelbare scholen. In eigen ateliers te Haarlem, zullen, voor- loopig door buiteaüandsche ervaren krachten, de Iienoodigde schoolfilms worden vervaardigd, ontwikkeld en afgewerkt. Mei een 12-tal groot© liedrijven zijn reeds overeenkomsten voor bioscopische opnamen gemaakt en nog velen zullen volgen, oni het beeld der Neder landsche industrie zoo volledig mogelijk te doen zijn. Aangezien van de voornaamste vereenigin- gen, die zich met hel organiseeren. van voor- drachten bezighouden, bestuursleden in het co- 1 mité zitting hebben, zullen buiten Industrie- en schoolfilms, pok voot hunne aföeeling speciale programma's ontworpen worden De aanvullingslijst der comité-leden, zal spoedig ter kennis worden gebracht daar van ver schillende zijden nog medewerking werd toege zegd, die men bij de omvangrijke taak zeer gaarne aanvaardt Aan den waterkant nabij den Feijenoord- dijk te Rotterdam is het lijk van een man met een schotwond aan den linkerslaap gevon den. Vermoedelijk is het een varensgezel van ruim 30-jarigem leeftijd. Op de linkerhand is een juntccr getaloueerd, en in epn zilveren! horloge, dat hjj droeg, zijn de letters S M of W. S. gekrast Bij afweziglieid van de bewoners is er gisternamiddag ingebroken in de woning van Moerat af, die hem steeds als een krijgsman van zeldzame dapperheid was afgeschilderd. Woronzow liet Chadsji Moerat bp zijn vrouw en begaf zich naar de kanselarij, om den daar toe in (aanmerking komenden personen de aankomst van Cliadsji Moerat mee te deeleu. Hij stelde een bericht aan generaal KoslowskjJ pp, den in Grosnaja liggenden bevelhebber van den linkervleugel van het Kaukasisch© Jeger en schreef een brief aan zijn vader. Toen ijlde hij naar huis, in de vrees, dat zijn vrouw wel eens verontwaardigd kon zijn, dat hij haar ïnet dezen wildvreemden, gevaarlijken mensch bad ppgcselieept, die eenerzijds niet gekwetst, aan den anderen kant echter ook niet te vriendelijk mocht worden behandeld. Zijn vrees was echter ongegrond geweest. Chadsji Moerat zat nog altijd op zijn plaats, hield den kleinen Boeljka, den stiefzoon van Woronzow pp den schoot en luisterde, het hoofd even gebogen, opmerkzaam naar den tolk, die hem de woorden va» de steeds glimlachende vprstin vertaalde. Maria Wassiljewna. had hem even te vore» doen zeggen, dat hrj toch niet ieder stuk, dat ju zijn bezit was, en dat den een of anderen, vriend beviel, zoo maar zonder meer moest weggeven, anders zou hij spoedig zoo naakt als Adam zijp. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5