MIDBKLBIRGNCIK COUR4IT. 155« Jaargang. Donderdag 9 Mei. Middelburg 8 Mei. KAMEROVERZICHT. Onderwijs. Ingezonden Hededeelingen. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Kunst sn Wetenscüappen. Verschillende Berichten 110 1912. Dua courant Ter»chynt d a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Fee«tdage>. p« kwnrUal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummert kotten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectuuen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advtrtentiön voor het eeritvolgende nummer moeten det middag* vóór ééi umr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön ik 20 cent per regel. By abonnement vae'. lager Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 11 regelt f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemen. Tot de plaatting van adverten'iën en reclamet, niet afkomttig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlgeMeen Ad verte* ti©.Bttïr an A. DE LA DA3£ As., N.Z. Voorburgwal Asoftterdaa». Bij deze couriuit behoort een bijvoegsel. De coalitie-band losser. Maandagavond riep de ..Standaard" alle rechtsche leden op, daar bij het verwerpen van Wentholt's schip heel het ministerie voor de vraag zou staan van de verantwoorde lijkheid om gedurende vijf of zes jaar onze vloot te loten verloopen. Minister-president Heemskerk stelde Dins dag de Kabinetskwestie alleen ten opzichte van de motie-Lohman, die toen ingetrokken werd. Ten opzichte van het voorgestelde schip zei hij Diet meer dan de afstemming „zeer ouraadzaam" te achten, maar hij voegde er aan toe dat er „ook zakelijke ongelegenheid uit kon voortvloeien, die men misschien zeer spoedig zal betreuren.'" Toch voelden tien van de 12 christelijk historischen, elf van de 26 katholieken, en twee van de 21 anti-revolutionnairen de vrijheid om tegen het voorstel van het pantserschip te stemmen. Bovendien hadden vier anti-revolution- nairen en zes katholieken geen gevolg gegeven aan het te-wapen-roepen der „Standaard". Van links was alleen de heer Roodhuijzen wegens ziekte afwezig. Dat pantserschip-voorstel is natuurlijk op zich zelf niet politiek. Maar wanneer <>n de partijleider Kuyper èn de coalitie-leider Heemskerk zich vooraf zoo waarschuwend uitgelaten hebben, is het tegenstemmen van rechtsche leden wél een politiek feit van belang. Al heeft de heer Lohman ten slotte zijn motie ingetrokken ter wille van het coalitie kabinet, de indiening daarvan, en daarna het stemmen tegen het schip, blijft voor het ministerie een ernstige waarschuwing, om niet te vast op den coalitie-band te rekenen ten opzichte van deze groep. En men weet dat die groep is tegen de bakkerswet, tegen de ziektewet, tegen de invaliditeits- en ouderdomswet. Die uiting van onafhankelijkheid der christelijk historischen, nagevolgd of verge zeld door nog elf katholieken en zelfs door twee anti-revolutionnairen, is o. i. het groote feit van den dag van gister, - belangrijker dan de val van minister Wentholt, wiens ministerieele loopbaan maar al te veel herinneringen fopwekt"aan beginselloos ge schipper, en aan de opoffering van verdien stelijke opper-offfcieren aan zijn als „christelijk minister" aangeleerde godsdienstige verzor ging der schepelingen. Dat hij gevallen is, verheugt ons. Maar het heoft niet de blijvende beteekenis van dat andere. Tweede Kamer. Zitting van. Dinsdag. Wanneer men het niet reeds door de vooraf gaande gebeurtenissen had geweten, dan zou den de ramen van den voorgevel van het Ministerie van Justitie het verteld kunnen heb ben, dat we dezer dagen in de hooge poli tieke sferen waren. Tot zeer laat op don avond, tot bijna op het middernachtelijk uur, bleven gisterenavond die ramen verlicht, tan bewijze, dat daar de raad van Ministers in vergadering bijeen was om te overwegen welke de houding van het Kabinet in de kwestiel van het pantserschip zou zijn. Minister Heems kerk was Vrijdag den krijgsman gelijk, van wien Vondel zegt, dat hij veel wint, al wint hij niet dan tijdl En hij keek ook rond als een krijgsman 1 Men mag aannemen, dat de sodert verloopen vier dagen niet onbenut zijn gelaten; dat er veel is gesproken, overlegd, bepraat; alles achter de schermen! Zoodoende viel er heden te spreken van een dag van groote politiek met al de uiter lijke en innerlijke kenmerken daarvan. Onrust in de Kamer, die zeer talrijk was opgeko men; nieuwsgierigheid buiten de Kamer, waar mem zich verdrong om een goed plaatsje. De val van een MinisteT is nog altijd de moeite waard om bjj te wonen, en sedert an derhalf jaar geleden generaal Cool viel door de stemmen van degenen, die heden trachtten Minister Wentholt te redden, was -van dien. aard niets te zien geweest. Had men echter tooneelen van verwarring en opwinding ver wacht, dan Ik wam men liedrogen uit; de Tweede Kamer heeft zich zelve doen zien wat gebeuren kan als men den hurtstochten te veel het woord laat, en zij maakt nu eenigszins den indruk van den ondeugenden jongen, die eens heeft willen zien wat er zou gebeuren wanneer hij een zekeren bal door een /zeker raam trapte, en die volbrengen dier daad toch eenigszins schrikt van do belangstelling, daarvoor getoond. Geen onvertogen woord bijna viel heden te coil- stateeren, en alleen een zouteloos grofheidje. van den heer Duys aan het adres van Minis ter Wentholt temeer te veroordeelen omdat do Minister toen reeds gevallen was ver stoorde aan het emde even de stemming Maar ook slechts even en niet meer! Minister Heemskerk had het eerst het woord Achter de Ministerstafel met aan beide zijden van zich de vier zetels bezet, stond hij langzaam op om het weinige te vertellen wat fay te vertellen had. Hij nam zeer beslist stel ling tegen de motte van don heer Lohmau, welke een grooter uitstel zou brengen dan deze deed voorkomen; hij verklaarde liet niet met zooveel woorden, maar hij gaf vrijwel te kennen, dat deze motie, hoe goed zij ook) bedoeld was, door geheel de regeering niet kon worden aanvaard Minister Heemskerk weersprak met stelligheid, dat het gevraagde schip een politiek schip mocht heeten; minis ter Heemskerk wilde er de politiek geheel buiten hebben, en liet slechts de techniek het woord. Doch hij stelde zich niet voor den Minister van Marine; hij gaf wel met klem te kermen, dat afstemming van het schip onraadzaam zou zijn en ook practisclie ongelegeatheden 'kon brengen; hij nam ook met een enkel woord den Minister Wentholt persoonlijk in bescherming toen liij er onder vrij luide protesten intusschen op wees, dat bewilligen in nieuw uitstel diens karakter opnieuw door het slijk zou dot-u sleuren, maar hel verwachte „onaannemelijk" kwam niet over zijin lippen De Kabinetskwestie werd niet gesteld. Mi nister Wentholt bleef alleen staan De heer Lohman was zichtbaar en hoorbaar ontsticht over de houding van het Ministerie» tegenover zijn molie. Hij had der Regeenng plank willen toesteken om het haar ge- (makkelyk te maken zich uit de impasse te redden; wilde men deze hulp niet, dan zou hij rondweg zeggen wat hij te zeggen had. Hij zag voordeel in datgene wat zijn motie vroegliet uitstel daarvoor vereischt, behoefde niet lang te duren als men den gewonen „vervloekten pajperassenboel" maar achterwege liet en vooral de Indische bureau cratie niet in deze zaak mengde. Voor he|m tai de zijnen was het niet allereerst de vraag wie aan het roer is; wel of het landsbelang bij de te voteeren uitgaven voldoende gebaat naar verhouding tot de uit te geven soni^ Hij achtte het voorgestelde schip niet te beantwoorden aan de eischen, welke men op dit punt kon stellen; hij trok zijn motie in, welke nu tegenover de Regeering haar bedoe ling had verloren, maar hij zeide het ronduit, dat hij nu ook togen het schip zou stemmen. Kort on scherp, gelijk hij zijn kan, toonde, de heer Lohman zicli heden weer een staats- met eerlijken en ruimen blik, die toch maar heel weinig gemeen heeft en gemeen wil hebben met den „van God gegeven leider Toen, na een paar korte replieken van den heer March an t, die terecht den moed prees van do officieren, die kritiek hadden durven uitoefenen en van den hoer Hugenholtz, die constateerde dat niemand technisch het pant serschip had verdedigd, ging de Kamer haar werkzaamheden regelen De voorzitter deed thans definitief het voorstel pm op 21 Mei met de Ziektewet te beginnen. De heer Patijn mocht betoogen, dat de tijd veel te kort was en dat niet alleen de belanghebbenden in den lande, maar ook de Kamerleden zeiven het pas verschenen rap port der commissie niet voldoende konden bestudeerende heer Goeman Borgesius moclit het zeer juist een onbekend parlementair procédé achten een vasten datum voor ge wichtig nieuw werk te bepalen, terwijl men nog midden in ander gewichtig werk zit, de heer Schaper mocht deze haast te groot ach ten niets hielp, de voorzitter bleef bij zijn voorstel En de rechterzijde stond in haar geheel achter hem. Het voorstel van den heer Patijn om eerst pp 28 Mei met de Ziektewet te beginnen werd verworpen met 49 tegen 41 stemmen, het voorstel van den heer Troclstxa om diens pen- sioenmotie te behandelen tegelijk met de al- gomeene beschouwingen van de Ziektewet on derging gelijk lot in eene zuivere rechts-link- sche fetemming, nadat de sociaal democratische leider in het voorafgaand debat aan het adres Van ,,De Standaard" zijn toorn had uitgestort. Slechts het voorstel van den heer Treub pm zijne interpellatie betreffende de fmancieele conclusie voor het spoorwcgbeleid alsnog op de agenda te plaatsen werd aange nomen Maar of daarvan veel zal komen na de Bakkerswet valt te betwijfelendc voorzitter was althans zoo verstandig den heer Van Veen geene toezegging te doen met betrekking tot zijn ,w<ensch om ook de militaire recht spraak, zeer terecht door hem een zaak van nationaal belang geheetcn, op de agenda te plaatsen. En toen kwam de slotacle van het spel van het pantserschip. De aandacht was niet groot meer; men wist wat er komen zou, maar de ernst van het oogonblik bracht stilte. De premier deed wat de loyauteit voorschrijft; hij waarschuwde rechts tegen een negatief votum; met links liet hij zich niet meer in! Tevergeeft echter. Met overweldigende meer derheid van 63 tegen 26 stemmen werd het eerste, liet beginselartikel van liet pantser- schip, verworpenmet links stemden bijna al de katholieken en de geheel christelijk- liistorisehe groep tegen. Te midden der ge bruikelijke stilte waarin de heer Duys een vrij groffe interruptie wist te plaatsen, grof vooral tegenover een gevallen tegenstander vroeg Minister Wentholt schorsing van de ver dere behandeling, welke natuurlijk werd toe gestaan. En te midden van ecnige emotie liep de Kamer leeg om morgen bijeen te komen, teneinde dan, vrij ongedacht tocli nog, niet de Bakkerswet te beginnen. Minister Wentholt doe dus wat hij, om het met eere te hebben kunnen doen, reeds veel vroeger diende te hebben gedaan hij gaat lieen. Hij gaat werkelijk heen, gekomen in een linksck kabinetgevallen in een rcchtsck te Middelburg, is op de gebruikelyke wijze de bronzen medal je voor trouwen dienst uitgereikt. Uit Walcheren. Hedennacht is bij V a i k o n i s s e gestrand en met hoogwater blijven zitten een groote vrachtboot, liet Engelsche schip „Sunder land". Het zit hoog op 't strand Uit Zuid-Beveland. Maandagavond hield de heer Ten Bosch uit Den Haag op uitnoodiging van het ge meentebestuur te Kapelie een lezing over het oprichten van een electrische centrale voor Kapello, KLoetinge, Wilbelminapolder en Kattendijke. Een paar honderd personen woon den de vergadering by. Door een ongelukkig toeval waren vele materialen, waarmee de spreker het gesprokene moest toelichten, te Capelle bij Z.zee terecht gekomen gelukkig, dat hij nog ©enige zaken, noodig om eleclrisch licht te laten zien, uit Vlissingcn had kunnen laten komen. Meer dan een uur lang hield hij de gemeente bezig met te spreken over het nut der clcctrieiteit als kracht voor ver lichting, ©n als kracht oin werk te verrich ten. Met don spreker traden in hel debat de lieer C. I Boer uit Utrecht en de heer Van der Brugge, die beiden een pleidooi leverden voor het gas. Uitvoerig diende de heer Ten Bosch beide heeren van repliek De burgemeester dankle ten slotte de beer Ten Bosch voor zijn gehouden voordracht Tegenwoordig wordt in Rilland Bath veel zeekraal gesneden, hoofdzakelijk op de kabinet. Maar verdere gevolgen zal het votum schorren tegen den Scketdedam grenzende niet hebben. Het pantserschip is geen deel Een paar personen in Goes woonachtig bren- van het regêeringsprograni, aldus de heer geil hier reeds enkele weken door en verzen- Lohman en Minister Heemskerk, mocht hij don iéderen dag een paar zakken met zeekraal naar hunne woonplaats .alwaar ze verkocht wordt. Ook uit Kruimngen komen iederen dag eenge jongens met dit doel hierheen. Het schijnt dat deze arbeid goed loonend is, daar een paar hunner werkzaam geweest zijn bij de bcdijkingswerken alhier, alwaar zij een weekloon verdienden van f 8.50, doch toen de lijd van de zeekraal aangebroken was, lieten zij spoedig liun arbeid varen om verder met het zeekraal snijden den kost te verdienen. ook al stemverheffend spreken, liet het „on aannemelijk" tegenover een negatief votum achterwege Hij ma| nu de kunst gaan be oefenen om in deze omstandigheden en met 1913 in zicht een nieuwen bewindsman voor Marine te vinden Wie wil? V. d. M Naar het „IObld." verneemt is de heer Th. M. Ketelaar, Maandag tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland gekozen, voorne mens het ambt. van schoolopziener voor het arrondissement Hilversum eerlang neer te leg gen De heer Ketelaar- wenscht niet onmid dellijk voor deze functie te bedanken, daar hij er prijs op stelt ecnige loopende zaken nog zelf te doen SPORT. Olympische spelen. Zondag zijn te Stockholm de Olympische 6pelen begonnen met tennis-wedstrijden, waaraan Denen, Zweden. Engelschen, Fran- schen, Australiërs en Tsjechen hebben deel- Ziekewagens, -Stoelen, enz. Hand Driewielers met Free-Wheel. Firma Th. A.A.Simonis. Den Haag. .Uit Middelburg. Op öljangen leeftijd is le Scheveningen overleden de heer L van Krimpen, sedert 1908 hoofdingenieur van den provincialen terstaat van Friesland. Daarvóór was hij van 1897 af, ingenieur van den polder Walche ren. De „Leeuwarder Crl." schreef naar leiding van zijn overlijden „Met liefde ©n ijver voor zijn belangrijk ambt vervuld, bleef bij, ofschoon reeds sedert geTuimen tijd lijdende, zich tot voor enkele weken Jnet toewijding aan zijn werkkring wijden. Slechts noode was hij er toe te be wegen rust en zoo mogebjk herstel te zoeken, dat hem, helaas, met beschoren was te vinden. Humaan en aangenaam in den omgang, wist hij zich de sympathie en de vriendschap van velen te verwervenin den dienst was hij uitermate correct en onkreukbaar de pro vincie vetliest in hem een toegewijd en plichtgetrouw ambtenaar". Ook hier ter stede ligt de herinnering aan den bekwamen ingenieur nog versch in hel geheugen. Hoewel hij zich weinig in het open baar leven bewoog, dient toch vermeld dat vooral door zijn toedoen de „Veieeniging tot in standhouding van oude gebpuwen" werd op gericht. Voorts was hij lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en eenigen tijd voorzitter van hot Natuurkun- kundig Gezelschap. De Walchersche Zakgids, uitgever R. M Smits is weer verschenen. Deze gids wijkt in vele opzichten af van haar voorgangers. Het vouwkaa,rtje is door de vele toevoegingen aangegroeid tot een handig boekje. Aan de gids zijn toegevoegd een opgave der schip pers, bodeloopers en vrachtrijders. Verder is de vermeerderde postgids opgenomen en de lijst der diensturen van de hulptelegraaf- en toletooinkan lóten op dit eiland. Dc lijst der kantoren en bureaux heeft een uitbreiding on dergaan. Ook is opgenomen do dienstregeling van de stoompont Moerdijk-Wiilemstad. Voor automobilisten van en naar Zeeland is deze van het grootste belang. We verwijzen verder naar achterstaande advertentie Verschenen is, de zomerdienstregelingder openstelling van hol postkantoor, pakketposl de lichting der brievenbussen enz. Deze dienstregeling is aan het postkantoor ver krijgbaar Aan den sergeant-majoor administrateur L. B. Nuijtetn van Ket 2c bataljon 3e regt. mf. Uit Z.-Vlaanderen O. D. D. van D die de vorige week Donderdag te Terneuze» bewusteloos in de weide werd opgenomen waaruit hij een paard wilde halen, ligt nog steeds i n vrijwel bewusteloozen toestand in het ziekenhuis. Ned. H erv. Kerk. Bedankt: voor Oud-Beierland ds. S. van Dorp te Bodegraven. Chr. Gereform. Kerken. Beroepen: te Woerden ds. L. de Bruyne te Bunschoten. Bedankt: voor 's Gravendeel ds. M. den Boer te Dordrecht Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Middelharnis ds. C. Staal te Oo^terlandte Ierseke ds. H. Roelofsen te Bruinisse. De uitgevers Oosterbaan en Le Cojntre te Goes hebben een werkje het licht doen zien getitteld „De ondergang vau de „Tita- nac Het boekje is bewerkt door don heer E. C J. Kuyper, redacteur van het „Handels blad" en bevat verschillende foto's van 't schip ©in sommige leden der bemanning en een plattegrond van de boot De H. Y. „Het Tooneel", directeur Willem Royaards zal in het theater „De Seinpost" te Scheveningen van 1 tot 15 Juni voorstellingen geven. Het zal dan o. a. opvoeren „Die fünf Frankfurter," van Carl Rössler. Herman Heijermans schijnt van plan in Indië eene serie humoristische en andere voorlezingen te gaan houden. De Engelsche bladen herdenken den dag, dat honderd jaar geleden de dichter Robert Browning geboren werd. Den 17den Juni zal een standbeeld voor Bacon, den Engelschen dichter, wiens naam vaak in verband met dien van Shake speare genoemd wordt, in Engeland onthuld worden door Balfour. In oen Belgisch plaatsje ontstond tn een danszaal een gevecht tusschen twee jonge n. J G, wierp een glas naar het hoofd van C L die, aan 'l voorhoofd getroffen, ineenzakte. G. greep hem toen bij het hoofd en sleepte hem de straal op, oni hem af te maken. L. slaagde er in op te staan en te vluchten. Een tiental meters verder gekomen keerde hij zich om en loste een revolverschot G. werd niet getroffen, maar de kogel trof een vrouw in den buik. Men heeft den kogel niet kunnen verwijderen en de toestand van het slachtoffer is hopeloos L. die verdwenen was, is Maandag aange houden en in de gevangenis van Charleroi ojpgesloten Een 13-jarige Belg had aandachtig de avonturen gelezen %an Bonnot Hij besloot den bandiet na te doen en met een bijl gewapend kwetste hij zijn vader aan den arm. Deze was onmachtig zijn zoon te ontwapenen en vluchtte weg. Woedend drong do knaap by een buur man binnen, nam er een geweer en honderd patronen en verschanste zich in huis, roe pend „Men moet mij dynamiteeren als Bon notToen schoot hij op al wie naderde. De gendarmen slaagden er niettemin in, te naderen. Zoodra de knaap het bemerkte, klom hij naar boven, sprong door een zoldervenster, ontwrichtte zich den pols en liep naar een na burig bosch, achtervolgd door de gendarmen. De jonge bandiet schoot aanhoudend op zyn achtervolgers en toen zijn kogels op waren, hielden de gendarmen hem aan Naar de ge vangenis geleid, bekende de knaap dat de avonturen van Bonnot hem het hoofd op hol hadden gebracht. Aan de Deensch-Duitsche grens heeft een daar gevestigd Ncderlandsch sigarenma ker Van den Berg, voor de oogen van zijn 6 kinderen zijn vrouw vermoord Van den Berg was anarchist Toen we onlangs een nieuw plan tot ver meerdering der reddingsmiddelen op schepen lazen, werden we getroffen door de lakonieke mededeeling, dat met de uitbreiding, die het gebruik van de draadlooze telegrafie ge nomen heeft, in de booten slechts weinig of geen leeftocht behoeft aanwezig te zijn. Als om die stoute bewering te logenstraffen komt het onderstaand bericht notabene omtrent een druk bevaren zee als de Middellandsche Het zich op reis van Algiers naar Marseille bevindende Fransclie stoomschip „Felix Touache" kreeg het Engelsche zeilschip „Wirk- dale" in zicht, dat het volgende noodsein gaf - „Levensmiddelen uitgeput. Sterven van hon ger." Do gezagvoerder van de „Felix Touache" liet onmiddellijk levensmiddellen aan boord van bet zeilschip brengen, welks kapitein ver telde, dat hij v/oor 22 dagen Gibraltar had ver laten en sedert tengevolge van averij in de Middellandsche Zee had rondgedobberd Opnieuw is de Missippi buiten haar oevers getreden 30 personen verdronken. DE ONDERGANG DER „TITANIC." Dinsdag heeft het hof van onderzoek te Londen zijn zitting hervat. Bekend was ge maakt, dat de pasasigers van verschillende klassen één vertegenwoordiger moeten benoe men, qm als hun advocaat op te treden.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1