Ingezonden Mededeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Ianglmbbendeu en belangstellenden, waarin be sloten is dit jaar tot hot waken van die ge meenschappelijke reclame over te gaan, in cen achttal Duatsche en Oostenrijksche bladen. Be sloten werd in het begin van. October over te gaan tot do definitieve stichting van een bond van Xoordzeebadplaatsen Blijkens het jaarverslag van de Neder 1. ,Vereeniging tot bestrijding van hot tandbe derf" is te Rotterdam in een onderhoud met den wethouder van onderwijs aangedron gen op gemeentelijke voorziening in tandheel kundige Jiulp aan on- en minvermogenden Aan alle gemeentebesturen in Nederland werd kosteloos een schoolplaat over verzorging van het gebit verzonden Het aantal leden werd in bet afgcloopen jaar met 14 vermeerderd cn bedraagt thans 163. Te Rotterdam is bij het maken van ecu stelling fip het stoomschip „Stefani" oen werkman hij het uitbrengen van een touw bui ten boord, in het dok gevallen. Hij bleef be wusteloos liggen cn werd naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden. De man had den schedel en een ann gebroken. Op het hoofdbureau van politie te Rot terdam heeft zich vrijwillig gemeld een stoker, die meedeelde, dat hij in den nacht van 23 op 24 Maart met een vriend te Soest heeft ingebroken in een tjjdclijk onbewoonde villa. De man js naar Soest overgebracht. De Rottendamschc recherche heeft in zijn woning aangelxouden een magazijnbediende wiens* arrestatie de rechtbank heeft bevolen. Hij wordt verdacht ten nadeele van een pa pier- kantoorboekhandel op dc Gedempte Botersloot, gestolen te hebben grooto hoeveel heden schrijfbehoeften ,doozen met gummi, speelkaarten, linialen, verschillende papier soorten enz. Op don overweg van de stoomtram der 11. IJ. S. M- bij do Groothertoginnelaan te 's-Gravenhage tegenover hef diaconessonhuis ..Bronovo", is een heer, die daar wandelde en blijkbaar- het bellen van de stoomtram niet gehoord had, door de stoomtram aangereden. Hij kreeg een van dc wielen van de loco motief legen het achterhoofd. De ongelukkige werd in Bronovo binnengebracht, waai' een dokter den dood constateerde. Een Tójarige weduwe te Schevemngen bekwam! door het in brand geraken van een petroleumlocstel zulke ernstige brandwonden dat zij aan de gevolgen is overleden. Een vrouw te Haarlem lijdt sedert Don derdag aan slaapziekte. Haar toestand is hope loos. Door het omvallen van een brandend pe- troleumtoestel hebben, to Helder twee kinderen van twee en drie jaar ernstige brandwonden bekomen. Het oudste kindje is dientengevolge overleden. Te Uithoorn is een 4-jarig kind achter de ouderlijke woning verdronken. Te Breda waren eenige jongens in de militaire badplaats pan het varen, waarbij eén 8jarig ventje het ongeluk had te water te raken en jammerlijk te verdrinken. Het m,ocht niet baten de levensgeesten weder op te wekken. Te Buggenum is een 42jarigc kleermaker in de Maas verdronken Op de Waal is voor Nijmegen een roei bootje, Iwaarjn twee jongens, dat in aan raking (kwam met den staaldraad van een sleepbootje omgeslagenEen der jongens ver dronk. Een auto kwam bij Olst, door een defect aan de rem, met een boom in botsing, waardoor het voertuig geheel beschadigd werd Van Jde drie inzittenden bleef alleen een knecht van den eigenaar ongedeerd. De bestuurder kreeg een ernstige verwonding aan den schouder en de derde passagier een kneuzing aan het bovenbeen. Per rijtuig moesten ze naar Deventer vervoerd worden. Een ernstige bosch- en heidebrand heeft in het Dwingeloerzand gewoed. Verscheidene hectaren, toebchoorende aan verschillende eigenaren, zijn afgebrand Een 12-jarig knaapje te Valthermond is bij ongeluk door een 17-jarig jongmensch met een revolver door het hoofd geschoten. De ge kwetste is naar Groningen vervoerd. De dader die naar Assen, is gebracht, werd na een ver hoor voor den rechtcr-commissaris weer in vrij heid gesteld. De dagelijksche mop. Dat verliefde tweetal is nu al zoo lang aan het scharrelen dat het een Amerikaansch duel tusschen hen wordt. Wet, hij blijft hangen, óf zij blijft zitten. Bij een huiselijke twist heeft dc arbeider Le D te Brussel zijn vrouw en een dochtertje van 5 jaar met revolverschoten gedood. X., een bakkersgast van Brussel, zou wel dra in het huwelijk treden met bet meisje Z. Het paar h ad zich reeds gevestigd op een kamer welke X. op zijn kosten rijkelijk meubelen had. voorzien. Zelden of nooit waren verloofden gelukkiger 1 Toen X. Vrijdagavond van zijn. werk terug keerde, stelde bij vast, dat zijn harteliefje de plaat had gepoetst en dat, met haar, al de meubelen verdwenen waren, welk© het ver trek versierden, evenals eenige honderden franks, zijnde de spaarpenningen van den fopten verliefde. I Mot benepen hart eu tranen iu de oogen, ging X. zijn droevig avontuur vertollen in het commissariaat van politie. Men weet, dat de „Titanic" veel over komst vertoonde met de „Olympic" van dezelf de ljjn. Het hof van onderzoek te Londen naar de schipbreuk van liet eerste schip heeft daar om de „Olympic", die naar men weet wegens de staking van personeel te Southampton moest blijven liggen, nauwkeurig geïnspecteerd. Hier mocht niemand bij tegenwoordig zjjn. Het hof het 3 reddingsloepen uitzetten en inspecteerde later nauwgezet het kwartier der derde klasse passagiers, ten einde te kunnen beoordeeien, hoe de vrouwen daar' zoo noodig uit zouden kunnen ontsnappen. Het onderzoek naax de ramp te New-York is geëindigd. Reeds wordt aan de opstelling van het rapport gewerkt. lien Engelschman heeft een Britscli-In disch maharadje, die van Marseille zijn reis naar Londen voorzette, zijn kistje met juwce len ter waarde van 50.000 frank ontstolen. De dader is - Het schrikbewind der anarchisten in Frankrijk behoort nog niet tot het verleden. Telkens duiken dan hier, dan daar indivi duen op, die met de boeven in min of meer verwijderd verband blijken te staan. Het lijkt wel een verborgen netwerk, dat over geheel Frankrijk gespannen is. Zaterdag heeft een twintigjarig anarchist uit Nancy, Bill genaamd, in een dorpje in de buurt een timmerman Plachet dood geschoten, omdat de laatste Reinert, alweer een lid van het bloeddorstig gezelschap, aan de politie verraden had. Ook de man, die de schuilplaats van Carouy had uitgebracht deze was zeil de gastheer van den schurk beeft die verklaring met den dood door een kogel van de bende moeten bekoopen. Ten slotte is vastgesteld, dat Simentof aan de aanslagen te Montgeron en Chantilly heeft deel Op een boerderij bij Toulon zjjn twee kinderen levend verbrand. Terwijl Zondagmiddag te GaJeria Vitto- rio Emanuele te Milaan vol wandelaars was, heeft een onbekend persoon een priester met een hakmes vermoord en met een revolver twee vrouwen en een Nederlandsch toerist gewond. De naam van den. laatste wordt als Brinck opgegeven. De wonden zijn niet van ernstigen aard. De dader is aangehouden, weigerde zijn naam te noemen, maar verklaarde, dat hij sinds drie maanden zonder werk was en een vrouw en drie kinderen had. Do man is niet krankzinnig. Een bijzondere trein, die veteranen uit den burgeroorlog uit Texas naar een bijeen komst van veteranen te Maxcon in. Georgia bracht, ps ontspoord. Er zijn 10 gedooden 26 gewonden. 899e 8TAATS-LOTBRIJ. 4e klasse, le lijst. Trekking van Maandag 0 Mei. Prijs van f 1000 No. 1865 400 16073 200 5569 100 4905 8985 14811 18391 20453 Prijzen van f 65. 11 86 5644 7110 7437 19614 22 1548 5653 7134 19607 19633 40 1552 6825 7349 19613 THERMOMETER EN VERWACHTING. 7 Mei. Thermometer alhier 8 u. vm. 51 gr., 12 u. 62 gr., 3^ u. urn. 61 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van beden ochtend Hoogste barometerstand 771.6 te Perpignan. Laagste 748.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van Meimeest matige Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- onweersbuien en dezelfde temperatuur. RATl'.a, te Y 1 i i n e e n Woensdag 8 Mei nm. 6.06 Dondeidag. 9 7.08 Vrijdag. 10 vm. 7.58 Zaterdag 11 9.13 Zondag .12 10.42 Maandag 13 11.28 Dinsdag 14 12.- Vlissingen. Van 47 Mei. Ondertrouwd: H. Nijen- huijs, jnr. 35 j. met J. A. M. Bekaai-, jd. 26 j. BevallenJ. C. Roelse, geb. Kest, d,; M. van Zalen, geb. Gunst, z.; N. Visser, Kraal, d.; N. van der Linden, geb. De Kreek, z. Overleden M. T. Ras, ongeb. d. 90 j.; A. Weugj ongeb. z. 18 j. G o es. Van 57 Mei. BevallenH. M. E. Sehmid, geb. Krank, d. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Examens 1. o. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heerenJ. J. de Du, Oost burg, L. M. de Graaf, SL Maartensdijk, C Koelmans, Neuzen, J. C, Stoutjesdijk, Oud- Vossemeer, O. J. van Urk, Oostburg, J. J. A. Wisse, Breskens en H. Versloot, Neuzen. Vfior feuilleton was heden geen plaats UIT MIDDELBURG. Lokaal voor loting, enz. In het Prov, BI. No. 72 deelt de Commis saris der Koningin in Zeeland mee, dat te Middelburg voor de aflevering der militie- plichtigen, de zittingen van Militie- en Keu sraden en de loting in het vervolg niet meer zal gebezigd worden het Tehuis voor militairen in de Nieuwstraat, maar het Gym nastieklokaal op de Groenmarkt. A c te-ex a m eu s 1. o. Geexamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren J. Akkersdijk, W. C. Dekker, J. C. van Dien, J. C. Crucq, J. F. Flipse, allen te Middelburg en W. H. M. d'Haens en H. K. Hangelbroek, beiden te Hulst. MELKMACHINE. Heden, Dinsdag, werd op de Groote Markt te Goes de melkmachine „Delta", Deensch fabrikaat, in werking gebracht, waartoe twee koeien aan het proefmelkm werden onder- worpen onder bizonder groote belangstelling boeren en boerinnen, die in dicht opge pakte menigte er rond 9tonden. liet toestel is voorzien van twee gutta- percha-slangen, waaraan aan elk vier tepel- vormige buisjes zjjn, met een guttapercha- ringetje, waarin de speen van de uiers der koe -past. De machine wordt in beweging gebracht door middel van op en neer trappen, wat dan de noodige luchtzuiging veroorzaakt om do melk af te tappen, die in een met deksel gesloten emmer wordt opgevangen. In vier minuten is het melken van twee koeien afgeloopen. Twee koeien worden tegelijk van hun melk ontlast. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. In de zitting van de Tweede Kamer waren alle ministers aanwezig. De tribunes en loges waren dicht bezet. Voortgezet werd de behandeling van den aanbouw van het pantserschip voor Indië en de Imotie-Lohman. Minister Heemskerk bestreed de motie gens de samenkoppeling van het onderzoek maay het Indisch defönsievraagsluk aan de beslissing over het aangevraagd pantserschip. Afstemming van dit schip acht de regee ring ion raadzaam. Er zouden ook zakelijke ongelegenheden uit kunnen voortvloeien, welke de Kamer spoedig zou betreuren, De heer Lobman trok zijn motie in. Hjj wilde wel geld toestaan voor een schip voor Neder land, doch niet voor het aangevraagde schip voor Indic, zoolang niet vaststaat dat het past in een Indisch eskader. Spreker er kende dat afstemming van het schip politieke gevolgen kan hebben. Daarom was hij ook destijds voor uitstel van de beslissing geweest. Spreker kwam op tegen de veranderde hou ding van dr. Kuyper aangezien deze iu De cember beslist tegen» het aangevraagde schip was. En nu dringt hij in „De Standaard" op aan neming aan, omdat er anders gevaar voor een Kabinetecrisis dreigt. Spreker verheugde zich dat minister Heemskerk zich niet op dat standpunt had geplaatst. Het wetsontwerp voor don aanbouw van het pantseischip is verworpen met 63 tegen 26 stemmen. De minister van marine verzocht naar aanleiding van deze beslissing schor sing der verdere beraadslagingen. Na uitvoerige discussie is besloten 21 Mei te beginnen met de behandeling van de ziekte wet, zonder gelijktijdige behandeling van de motie-Troelstra. In parlementaire kringen neemt- men aan, dat het votum der Tweede Kamer van beden middag waarschijnlijk geen under ge volg zal hebben dan het altreden van den mi nister van Marine. VERKIEZING GED. STATEN. In de lieden te Haarlem gehouden zit ting der Provinciale Staten van Noord Holland werd bij tweede stemming tot lid van Ged Staten (vacature Ferf) gekozen de heer Th M. Ketelaar. STiVVtNLOIKKtJ 4s klasse, 2e lijst. Trekking vmi 1 cd p Dinsdag. Prijs van f 2500U No. 13199 1500 7062 1000 2199 3492 400 1115 18647 200 5159 13029 20079 100 13977 14539 19661 UIT AMSTERDAM. Ilooger onderwijs. De jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs, op gereformeerden grond slag, 2a\ gehouden worden op Dinsdag 4 Juli te Haarlem- Dr Kuyper zal deze vergade ring leiden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. H M. de Koningin-Moeder, die gisteravond to Amsterdam aankwam, om enkele da jen in de hoofdstad te vertoeven, heeft heden reeds eenige liezoeken afgelegd. Van morgen omstreeks kwart voor tien werd reeds door H. M. do Koningin-Moeder uit gereden tot liet brengen van een bezoek aan do Viorjaarljjkscho in het Stedelijk Museum. Om kwart over twee vertrok H. AL da Koningin-Moeder van liet Paleis, om het eerst een (bezoek te brengen aan de Luthersche Diaconesseninricliting, aan den Koninginnen- weg 3. Aan den ingang werd zij opgewacht en erwelkomd door den voorzitter den heer J. W G. Kirberger, waarna in de keurig ver sierde eetzaal de overige bestuursleden en den predikant-directeur ds. Th. E. Isaachsen, aan H M. werden voorgesteld. Een der bestu rende zusters mej. L. Kruger, leidde daarna H. M. rond. Eerst werd het Moederhuis en daarna het Ziekenhuis bezocht. Nadat ook nog een be zoek gebracht was aan de kapel, en aan H. M. in de eetkamer een kop thee werd aangeboden, verliet de Hooge Bezoekster deze inrichting voor -een liezoek aan het Tehuis voor schoolgaande kinderen aan de Nic. Beets - straat Aan den ingang van het gebouw werd de Koningin-Moeder opgewacht door jockvrouwe E. C. Boddaert, voorzitster van deze stichting, den. heer D. W H. Patijn, vice-president, mr. Everts, 1b secretaris, en mr. H. A. L. Visser, penningmeester. H. M. had als haar wensch te kennen gegeven zoo min mogelijk vol wassenen om haar heen te zien. In de aangrenzende eetkamer zaten een 24-tal kinderen om een eettafel, wachtende op dcs\ welkomstgroet., -die door freule Boddaert tot H M. werd uitgesproken De kinderen vingen daarna aan mei het zingen van het „Wilhelmus", waarna het lied j van de „Boddaert Tehuizen" ten gehoore werd gebracht. Met belangstelling volgde H. M. dc] kinderen, die zich toen aan den warmen en I lekker klaargemaakten disch tegoed deden. Na nog een kort poosje in dit zaaltje ver toeft te hebben, werd H. M. naar boven geleid, waar zich het bestuurslid J. E. Joa- chimstahl, bevond, die aan H M. werd voor gesteld. Daar deelde freule Boddaert het een en ander mede <>ver haar ervaringen die zij in de 9 jaren van haar practijk ondervonden bad van kinderen die ten kwade neigden. Vervolgens werd de timmerwinkel bezocht, waar eenige jongens druk bezig waren met het schaven, en daarna de isoleerkamer, de kamer !waar onwillige kinderen worden af gezonderd. Het bezoek duurde ruim een half uur. Van hier werd teruggereden naar het Paleis. EEN AARDBEVING. Op den avond vafr 6 Mei is aan het mete- reologisch instituut te De Bilt een sterke aardbeving (opgeteekend, waarvan de regis treering 3i/a uur duurde. De afstand van het epicentrum bedragt truirn 2100 K.M. en ligt waarschijnlijk in N. N, W. of Z. Z. 0. lijke richting ZEELIEDENSTAKING. LONDEN, 7 Mei. Daar het antwoord der >Peniusalar Oriental Company" als onvol doende wordt beschouwd door de zeelieden, welke gisteren een grootere blanke beman ning op de schepen vroegen, zijn alle man nen op de schepen uangemaand, om morgen te staken._ Ze rekenen op steun der trans port-arbeiders. ITALIË EN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 7 Mei. De wegneming der mijnen in de Dardanellen is hedenmor- gen (bcgoplnen. De Jnilitaire kojnmajidant van Rhodus seinde over den uitslag van het gevecht van 4 Mei de Turken namen een stelling in op een gun stig geiëgen .punt, buiten het bereik der ka nonnen van het Italiaansche eskader. Aan Turksche zijde werden een luitenant cn eenige soldaten gewond. Vergaderingen, Concerten enz. MIDDELBURG. Vrijdag 10 Mei. Openb les zangschool U. h. V v. b. T." Con- certz. 7i/2 u. VLISSINGEN. Woensdag 8 Mei. Jaarvergadering Mij „De Schelde". Kantoor Maat schappij" 2 u. KOUDEKERKE. Vrijdag 17 Mei. Jaarverg- Stoomtram Wal cheren Kantoor Mij. 1». TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 9 Mei. Middelburg. Polderbestuur Walcheren Poldergebouw Abdij. Het bouwen van een nieuwe brug. met gemetselde landhopfden in don Plompertwcg, gem. Aagtekerke. Inl. ppziebter Noordwatering. Aanw. Dins dag 7 Mei vioorm. 11 uur. VOOR DE BEDIENDEN. De nieuwe, -Engelsche wet op de werk uren in winkels, restaurants enz. is deze week in werking gelreden. Volgens deze wet moeten de bedienden m bedoelde verkoophuizen, waar kleinhandel ge dreven jrordt, per week, uitgezonderd den Zondag, nog een halven dag vrij liebben. De bepaling van. dien dag wordt aan de patroons overgelaten. Slechts in bepaalde omstandig heden kan het gemeentebestuur dien dag voor schreven. Natuurljjk kunnen apothekers, restau rants enz. die uren niet sluiten. Dan moet dus door middel van een ploegen-stelsel aan de wet. worden voldaan. Voorts hebben de bedienden recht op drie kwartier tot een uur voor de maaltijden, ter wijl hun wier werkdag tel 7 uur loopt een half uur voor thee-drinken moei gewaarborgd worden. Waar vrouwen werken moet minstens één stoel voor drie «-ouwen zijn. Ook de kinderarbeid worejt daarbij beperkt. Niemand mag gedwongen worden, langer dan zes uur achtereen te werken. Na dien tijd is een minimumrust van 20 minuten voorgeschreven. Sommige bepalingen ondervinden geen, an dere daarentegen krach li gen tegenstand bij de belanghebbenden DE FRANSCHE RAADSVERKIEZINGEN. Zondag hadden in de 36.000 gemeenten, van Frankrijk de verkiezingen plaats tot her nieuwing der gemeenteraden. Te Panjs zijn deze verkiezingen kalm voor bijgegaan, ze brachten geen veranderingen in de samenstelling van den raad, wiens con- servatief-liheraal-oiationfllistische en anU-30- cialistische meerderheid zal blijven bestaan. Bij icierste stemming zijn 55 uittredende leden herkozener zijn 25 herstemmingen noodig. Van do 55 herkozen leden zijn er negen mo narchistische conservatieven, 7repub!ikeinsch- conservatieven, 16 gematigde en onafhankelijke republikeinen, en 3 bij de gematigde gerekende Links-republikeinen, zegge 35 van de rech terzij tegen 20 radicalen, radicaal -socialisten, en socialisten. 's Avonds gaf de bekendmaking der uit slagen geen aanleiding tot betoogingea ot; woelingen. Van erge incidenten in de rest van Frank rijk hebben wij tot nu toe niet gehoord. Abbé Lcmire, van wiens niet-verkiezing een „Laatste bericht" 111 ons vorig nummer melding maakte, spande daar met de anti- clericalen samen. Vandaar dat de katholieken een andere lijst tegen die van Lcmire hebben, gesteld, welke lijst het pleit gewonnen heeft. Maandagmiddag om 12 uur was de uitslag Sn 329 van de 359 arrondissementen bekend. De vereenigde socialisten hebben de meerder heid in 4 hoofdplaatsen, de republikeinsche socialisten in 3, dc radicalen en socialis tische Sadicalen in 111, de republikeinsche linkerzijde in 55, de progressisten in 21. en de nationalisten en reactionnairen iu 28, To taal 222. Iu 107 hoofdplaatsen wordt herstemming gehouden. De bladen constateoren een vooruitgang der gematigden en der socialisten, tusschen wie de radioalen in de verdrukking komen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Omtrent het door de Italianen bezette eiland Ilhodus is het volgende niet zonder- belang. Het heeft achtereenvolgens onder tiet bestuur van Grieken, Perzen, Romeinen en Turken ge staan. Van de eilanden in de Egeïsc-he Zee ligt Rhodus het meest oostelijk, en meet 45 mijlen in de lengte tegen 20 tot 25 mijlen in. de breedte. De colossus van Rhodus, welke Apollo, den beschermer van het eiland voor stelde, stond aan den mond van de haven. Dit beeld was 105 voeten hoog eu een der zeven wereldwonderen, doch is dooreen aardbeving verwoest. Op het eiland wonen 29.000 zielen, van wie 21.000 het christendom belijden, terwijl de anderen Mohammedanen, en Joden zjjn. De hospitaal-ridders van den heiligen Jo hannes bezetten het eiland in 1310 als een basis voor hun operalies tegen de Sarracenen. In 1522 hebben ze Rhodus weer ontruimd. Toen generaal Ameglio aan het hoofd zijner troepen de stad Rhodus binnentrok, werd hij door de bevolking vriendelijk ontvangen. Maat regelen zijn. genomen, om de veiligheid en het voortgang-hebben der openbare diensten te waarborgen. In Konstantinopel is men in ambtelijke Turk- scho kringen vol vertrouwen, dat dc Italianen liet eiland weer zullen moeten ontruimen. Blijk baar rekent men er op een afm attention gucTilla-owlpg. In elk geval zegt men den ver dedigingsoorlog in Tripolis en Barka vastbeslo ten te zullen doorzetten. De aanval op Rho dus Was voTwachl en had geen indruk ge maakt. Do correspondent van de „Külmische Zei- tung" m Konstantinopel weet te berichten, dat do Italianen het eiland Lemnps ais basis voor de luchtvloot zullen beschouwen, om vandaaipji met vliegmachines de versterkingen

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2