M1DDELBURGSCHE COERAKT. W oensdag 8 Mei. 1- 109. loS" 1912. Du* eomrut veriehyat dagelyki, met uitzondering van Zon- en Feeitdage». fry* p« kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaataen in Nederland fraaco pp. f2. Afzonderlijke aummeri koiten 5 cent Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipecfcuiien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdverUntifla voor het eeritvolgende nummer moeten dei middag, vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. Advortemtiëa A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte», dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50olke regel meer 20 cent. Heclamet 40 cent per regel. Groote letten naar de plaati, die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiën en reclame*, niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het Alfeween Advertentle-Bir* an A. DE LA HAB Ac., H.Z. Voarbnrgwal £66, Amsterdam. Middelburg 7 Mei. OOST-INDIE. De Chineezon-quacatic. Den lOen April zijn per stoomschip „Van Noort" naar Batavia verscheept, ten ei van daar uit naar hun land to worden terug gezonden, 21 Macoërs, zijnde raddraaiers van de jongste relletjes te Socrobaja. Nog steeds blijkt, dat de eendracht in de Chineesche gemeente door de gebeurtenissen in China werd verstoord. Telkens leest men nog van geharrewar tusschen de lieden, die de haarvlecht afzwoeren, en de conservatieve partij. Wij vernamen, zegt het „N. v. d. D. N. I.", dat bij de a.s. Chineesche feesten aan alle Chineezen welke nog een haaistaart dra gen, den toegang tot het feestterrein zal wor den verboden. „liet Chineesche feest alhier is wederom uitgesteld, omdat men met Batavia en Soera- baja niet tot overeenstemming kan komen, aangaande de bepaling van dei dag", vernam de „Expres". De Jong-Chineczen schijnen 'dus ook onderling het niet geheel met elkander eens te zijn. Meermalen werd reeds de aandacht geves tigd op het streven onder de Chineezen zeiven, om de erfenis-aangelegenheden in westerschen zin te regelen. Het „N. v. d. D. v. N.-I." „Onder de Chineezen alhier begint men het onbillijke in te zien van de gewoonte om slechts manneljjken nabestaanden van een over ledene recht te geven op diens erfenis en de vrouwelijke bloedverwanten uit (e sluiten. Men wil het daarheen leiden, dat bij een sterf geval de Nederlandsche erfenis-wet zal "worden toegepast." Timor. Naar aanleiding van de terugkomst van den kolonel Van Rietschoten op Timor, terwijl hot vrijwiel reeds vaststond, dat de resident Knappert het bestuur zou aanvaarden, schreef men uit Koepang aan het „Soer. Hbld „Vanwaar deze plotselinge verandering in de gojavemementeele plannen? U zult dat op Java beter weten dan wij hier. Maar de ver onderstelling, dat deze plotselinge terugkomst in eenig verband heeft gestaan met de mede- deeling van den minister van koloniën in de Kamer, dat aan Portugal een voorstel was ge daan, waarop binnen niet te langen tijd ant woord werd verwacht, zullende wij anders over gaan tot volledige gezagsuitoefening in het be twiste gebied, lijkt niet gewaagd, 't Is even wel even zeer mogelijk, dat de reden van de terugkomst van den heer Van Rietschoten an andere feiten is gelegen. De Poriugeezeri stonden toen en staan nu vooral er slecht voor. Er heerscht in hun ge bied zoowat allerwegen opstand. Enkele ben- ten gs zijn vrijwel ingesloten en worden uitge hongerd. De hoofdplaats wordt bewaakt door Jui ran Poeloe Kambing en het oorlogsschip .Patria". Om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, worden onze grenzen goed be waakt. Er is reeds tweemaal een detachement van hier. (weggezonden, jterwijl ter |dan toch altijd twee compagnieën lagen. Einde Februari heb ben onze troepen den Boeloe-boeloe bezet, die op de grens ligt van Lakmaras 'en Lamak Hi- too. De Portugeesche benteng op den top was toen verlaten. Meer nieuws van deze zijde is er niet. langzamerhand wordt het actieve bestuur over de geheele residentie uitgebreid. Er is inu pas weer een officier gezonden, als civiel-ge- zagjiebber naar de Zuid-Wester-Eilanden. Op Roti zijn oneenigheden tusschen bevol king en gouvernement ontstaan, maar een de tachement militairen, dat er werd heengezon- heeft de rust spoedig zonder geweld Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit: is benoemd tot sub.-griffier bij het kanton gerecht te Amsterdam, mr. G. J. van Brakel, waarn. griff. bij de arrend-rechtbank en het kantongerecht te Haarlem, wonende te Bloe- mendaal; is bevorderd tot hoofdcommies der tele graphic, R. A. Dekker, thans commies der tel 1ste kl.; is eervol ontslag verleend aan K. Singels, commies der post. 2d© kl. i van de Ministers van Water staat en van Marine zullen op Vrijdag 10 Mei a.s. niet plaats hebben. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Naai wij vernemen hebben zich voor in Juni a.s. te Vlissingen te houden muziekfeest ter gelegenheid van het 35jarig bestaan van Vlissings Mannenkoor reeds meer dan 20 gezelschappen aangemeld. liet feest belooft dus wel te zullen slagen. Het tc waterlaten van bel stoomschip „Pon- tianak", tóp „De Schelde" ih aanbouw voor den iRotterdamschen Lloyd, is bepaald op 18 Mei a.s. De pfficjer van gezondheid lc klasse bij de Kon. Ned. Mar. D. J. Vrijdag wordt te Vlis singen (gedetacheerd. In de gisterenavond te Vlissingen dooi de Vrije Liberale kiesvereeniging gehouden algemeene vergadering zijn voor de a.s ge meenteraadsverkiezingen voorloopig candidaat gesteld in district 1 de heer J. J. Krijger, en wanneer deze zich de keuze niet laat wel gevallen de heer R. G. Graad t van Roggen en in district III de heer J. G. de Jonge. Uit Walcheren. Toen Maandagnamiddag de landbouwer W. uit St. Laurens te Gaptnge was met oen kar, waarvoor een jong paard gespannen was, geraakte het dier door passeerende school-» kinderen verschrikt en sloeg op hol. De smids knecht S. achtervolgde het hollende dier per fiets en wist het te grijpen en tot staan te brengen, waarvoor bij door genoemde land bouwer word beloond. Gelukkig liep het voor val zonder persoonlijke ongelukken of, hoewel op dat pogen blik toch beide scholen uit- gingen- Te Aagtekerke (maakten «enige veld- arbeiders bezwaar tegen den aanvangstijd der werkzaamheden te half zes en besloten eerst te 6 ure te beginnen. Eenige werkge vers hebben nu echter hun dagloon voor de zomermaanden van 1 op f 1.10 gebracht, waarvoor do arbeiders zich verbonden hebben Weer te half zes aan 't werk te gaan. Uit Zuid-Beveland. Maandagavond is in de schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" te Goes het nieuw plankier met oploopende zitplaatsen ingetvjjd bij een uitvoering van de tooneelvereeaiiging „Onderling Kunstgenot." Vóór het scherm op ging richtte de voorzitter, de heer D. A. Constandse, zich tot het talrijk opgeiomen, publiek om de erkentelijkheid der vereeniging te betuigen aan hen die extra-bedragen heb ben geschonken voor bestrijding der kosten in het plankier. De opvoering door de vereeniging gegeven van „Het redelijk bewustzijn", van Albert van Waasdijk, was zeer verdienstelijk. Getrouw aan onze gewoonte van liefhebberijvoorstel lingen. geen uitvoerige bespreking te geven, bepalen wij ons tol deze korte meedeeling. Door het wegnemen van een verkeerden regel by do correctie is het bericht in ons vorig nummer over een wegens voet- en hand tastelijkheden gestaakten voetbalwedstrijd te Goes, dwaasheid geworden. Het begin moest luiden: Een sprekend bewijs van voetbal(wedstrijd)- rage werd Zondag 1.1. te Goes geleverd. Een zoogenaamde vriendschappelijke wed strijd, enz. Dezer dagen vond de landbouwer J. Gle- im te Schor e, op zijn hofstede, in den grond eon zeldzaam zilveren muntstukje. Naar een deskundige ter onderzoek opge bonden deelde deze mede dat het muntje voor stelde Graaf Floras III van Holland (1157— 1190).Het omschrift „Hollant" is nog gedeel telijk leesbaar. Het hoofd van den graaf is door een net vormige muts gedekt. De keerzijde heeft een kort dubbelkruis in balletjes eindigende, het zoqgenaajmde Hol land sche Kruis. De letter X (Fl,o zijn nog gedeeltelijk zichtbaaT. Het muntje is zeldzaam, terwijl ook de vindplaats zeer merkwaardig wordt genoemd. Uit Noord-Beveiand. In do Maandag gehouden raadsvergadering n Cplijnsplaat werd op verzoek aan den heer J. Vermeulen eervol ontslag verleend (hoofd der openbare school met ingang van 1 Juli a.s. Daarna werd ingewilligd het verzoek der heeren M. van der Weele en J. Huissoon om afschrijving van den hoofdelijken omslag vaD wijlen P. van der Weele. Mioemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer S. van der Pejjl, in plaats van den heer J. Tazelaar ,die als zoodanig bedankt beeft. Aangenomen werd ten slotte het voorstel van Burg. en Wetb. lol hel aangaan van geldlcening van f 42000 Jn de Maandagmiddag gehouden vergade ring van ingelanden van den polder Nieuw- Noord Beveland bleek uit de rekening van den ontvanger-griffier, dat de inkomsten hadden bedragen f 16.319 74 de uitgaven f 13.612.16&, goed slot f 1707.57&. Begrooting dienst 1912/13 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 10.330 98* met een post voor onvoorzien van f 1506.70. Voider werd bestoten lot den aanleg van 425 31. grintweg. Van de 15 ingelanden waren 1-1 tegenwoor dig pf vertegenwoordigd Uit Tholen- Toen dezer dagen de postkar, die van Ber gen pp Zoom over T h o 1 e n naar S t a n i s s e rijdt, aldaar aankwam, bleek aldus het „Hdbl." een van de postzakken door een groot gal in den bodem van de kar ver dwenen te zijn. Wel werd op de terugreis de zak (met inhoud teruggevonden, maai- ver scheiden brieven waren onderlusschen ge opend en een aangcleekende brief was ver dwenen. Uit Z.-Vlaanderen O'i D. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen aan „De Tijd" Wie, die eenigszins met de toestanden in Zeeuwsch-V laanderen bekend is, zal niet gaar ne toegeven, dat drankbestrijding daar geen Overbodige weelde ds. »t Mag misschien w zijn, dat de jenever daar niet zulke hooge triomfen viert als in sommige andere streken van ons vaderland zeker is 't dat Zeeuwsch- Vlaanderen gebukt gaat onder een bier-alco- bpldshie poo groot als nergens elders. Het feit, dat men gemeenten aantreft met op 17 inwoners toen herberg, maakt elke verdere bewijsvoering overbodig. Geen wonder, dat reeds herhaaldelijk po gingen aangewend Werden om tegenover dien wassenden biervloed een georganiseerde drank bestrijding te stellen, tn verschillende gemeen ten werden Kruisverbonden opgericht, waar van de meeste na een kort bestaan weer ver dwenen. Verschillende factoren werkten daar toe mede. De voornaamste was wel het gemis aan een centrale leiding en reeds lang wer den pogingen aangewend om dit euvel weg He (nemen. Zondag kregen die pogingen haar beslag. Op initiatief van Breda's Kruisverbond werd in Zeeuwsch-Vlaanderen een centrale organi satie in 't leven geroepen, welke zijn zetel zal hebben te Hulst. Van allo kanten waren de Zeeuwen opge komen naaT Hulst om door hun tegenwoordig heid blijken van beLangstelliïig te geven. Met een gloedvolle speech van den heer Verhoe ven uit Princenhage, algemeen secretaris van Breda's Kruisverbond, werd het bestuur geïn stalleerd. Verschillende (besprekingen werden gevoerd, die pile de beste verwachtingen voor de toekomst koesteren, waarna de bekende drankbestrijder H. Prfnann S. J. nog eens even de verschillende plichten van den recht- geaarden drankbestrijder (onderstreepte. Voorzitter van 't bestuur voor Zeeuwsch- Vlaanderen is de heer J. Giïïesen te West- dorpesecretaris de heer M. van Goethem te Sas van Gent. Kerknieuws. - Ds. P. Stemelink ran Hoogeloon, hoopt op den 2den Juni a.s, des namiddags te Me- liskorke zijn intree te doen, na "des voor middags te zijn bevestigd door ds. G, de Wijk van Zoutelande - H. M. de Koningin heeft benoemd tot hofprediker den heer E. Lacheret, predikant to Parjjs, oud-predikant aan de Waal sche ge meente te 's-Gravenhage. Aldus luidt een bericht in verschillende bladen. We vermoeden echter dat het hier geldt de betrekking van hofkapelaan. De heer E. Bourlier, die doze functie vervulde is on langs overleden. Hofprediker is dr J K. Gemat sen Ned. Berv. Kerk Bedankt: voor Oud-Vossemeer d9. J. G. Woelderink te Ottolandvoor Kamper veen (0.) ds. A. Prins te Rouveen voor Arnhem dr. B. van Meer te Apeldoorn voor Kiel-Windeweer ds. N. W. Posthumus te Eijsden. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Leiden ds. J. A. Don- ner, em.-pred. te Breda fen dé. Roorda te Bredate Hoogkerk (Gr.) ds. P. Bos te Delfzijl. Bedankt: voor Bunschoten ds. J. A. de Vries te Zaandam. Kunst en Wetenscüappen. H. M. de lvomngiu-Moeder is voorne mens 20 Mei de Wagner-uitvoering van „Par sifal" te Amsterdam bij te wonen, vergezeld van de vorstin van Bentheim, Hr Ms. zuster, die tegen dien datum Ie Soestdijk verblijf komt houden. Rembrandt's „Portret van een koopman" is voor f 625.000 in handen overgegaan van toen Amerikaan, H C. Frick. Het schepenen-college van Antwerpen heeft beslist een gouden gedenkpenning ter eere van Max Rooses te laten maken. Het eeremetaal zal den heer Rooses bij de ont vangst ten stadhuize aldaar, op Zondag 19 dezer, worden overhandigd.- André Laten heeft voor zijn roman „l'Elève Gilles" de „grand prix littéraire" ter waarde van 10.000 frank van de Académie franqaise gekregen. Professor Froriep meent in het knoken- huisje van de begraafplaats te Weimar den echten schedel van Schiller ontdekt te heb ben. Men weet, dat het doodshoofd, dat se dert 1825 als de schedel van Schiller bewaard wordt, niet authentiek is, zooals de hoog leeraar Wekker in 1881 heeft aangetoond. Behalve nu, dat de vorm van den bedoelden schedel overeenkomt, met het gipsafgietsel, dat van Schiller op zijn doodsbed werd gemaakt, mist hij ook de tand, welke volgens getuigenis van een der dienaren des «lichters, ook idezen ontbrak. De leden van hel anatomisch genootschap in Weimar scharen zich aan de zijde van Froriep. Tusschen de weduwe van Ernst. von Wildenbruch, bier vooral als dichter van het herhaaldelijk voorgedragen „Hexenlied" be kend, en de Schiller-stichting te Weimar is de volgende schikking getroffen: na den dood van mevrouw von Wildenbruch wordt de villa eigendom der genoemde stichting. Deze verplicht zich, een deel daarvan voor een Wildenbruch-museum te bestemmen ter wijl een andere afdtoeling van het blijkbaar ruime buitenhuis als tehuis voor verdienste lijke schrijfsters of vrouwelijke verwanten van Duitsche auteurs wordt ingericht. Ten slotte zal de stichting zelf haar zetel van Weimar naar die woning verplaatsen. Ook op haar gaat het vermogen van den romantischen dichter over, als diens weduwe overleden is. De keizer van Duilscliland heeft het Arehaeologisch Instituut te Berlijn een be langrijke, oudheidkundige ontdekking geseind. Het geldt de blootlegging van den tempel van Asklepios of Apollo (de «aam va» wie daarin vereerd werd staat niet vast) op dat eiland, die 90 jaar geleden door de Engelschen was ontdekt, maar dien men weer verdwenen waande. Het bleek dat verschillende onderdeden nog in gaven toestand waren. Deze zullen op nieuw (worden opgezet. Onderwijs. - Men schrijft aati de „Ned." dat door het hoofdbestuur van. de „Vereen, van Chr. On derwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de 0. B." een langdurige discussie is ge houden over do gemeenschappelijke salarisactie. De meerderheid van het hoofdbestuur stelt l aan de algemeene vergadering voor houjden te Arnhem op 28 en 29 Mei: „De algemeen© vergadering machtige het hoofdbe stuur pogingen in het werk te stellar de tot heden gevoerde gemeenschappelijke salaris- actie to vervangen door een federatieve, opdat een meeting, als in Den Haag heeft plaats gehad, zich niet herhale." Voorts wordt voorgesteld het hoofdbestuur te machtigen tot het benoemen van een com missie, bestaande ujt leden der Vereeniging uit alle districten, om een Centraal Bureau in te stellen in de hoofdstad des Rijks, tot het verkrijgen van alle inlichtingen en adviezen, die kunnen strekken tot de vervollediging en propageering van het Christelijk onderwijte. - De commissie voor de machinisten-exa mens, bedoeld in art. 8 der Schipperswet, zal, pvereenkomstig de bepalingen vervat in hel reglement voor de machinisten-examens, en Ihet sleepvaartreglement, aanvangende 28 Mei a.s., zitting houden te Utrecht. De aan vragen om tot die examens te worden toege laten moeten den voorzitter der commissie vóór 18 Mei bereikt hebben. Zio voor nadere bijzonderheden „St. Crt no. 106. Leeraren aan de Rijksopvoedings gestichten voor jongens. In verband met de lioogere eischen, welke ma fte reorganisatie der Rijksopvoedingsge stichten voor jongens aan ondenvjjs en op voeding in die inrichtingen mogen worden ge steld en levens ten einde aan de opvoedende ambtenaren bij genoemde gestichten, die blijk geven van voldoende bekwaamheidruimere ambtelijke vooruitzichten te openen, ligt het in de bedoeling van liet Departement van Justitie om, nadat de daarvoor noodige fond sen op de a s. Staatsbegrooting zullen zijn toegestaan aan bedoelde Rijksopvoedingsge stichten een nieuwe betrekking in "het leven te roepen, namelijk die van leeraar Deze leeraren zullen zijn Ie onderscheiden in drie groepen, n.l- a leeraren, belast met gestichtsopvoeding (d. i de leiding van verpleegden buiten de school of arbeidsuren), b. leeraren belast met schoolonderwijs, en c leeraren belast met vak onderwijs. De jaarwedde dezer leeraren zal bedragen voor groep a. ten minste f 1200 en ten hoogste f1600, voor de groepen b. en c. ten minste f 1300 en ten hoogste f 1700. Voor allen zal aan de betrekking verbon den zijn het kosteloos genot van ambts woning, of, bij gemis daarvan, een toelage van f250 's jaar atevens genieten zij vrije genees kundige behandeling Ten einde dezen rang te kunnen bereiken zal men in de eerste plaats met vrucht moe ten afleggen een examen voor candidaat-op- voedend ambtenaar, hetwelk evenals de heide vorige jaren, ook dezen zomer zal gehouden worden. De eischen voor dat examen en ver dere bijzonderheden zullen binnen enkele we ken in de „SI. Crt worden bekend gemaakt Dooi' de candidaat-opvoedende ambtenaren wordt, deelgenomen aan een cursus in de hoofdbeginselen der opvoedkunde en daaraan verwante vakken, welke zoo spoedig moge lijk na bovengenoemd examen op nader aan te ■wijzen plaats zal worden gegeven. Voor ten behoeve van den cursus gemaakte reis- en verblijfkosten zal een vergoeding worden ver rekt. De candidaat -opvoedende ambtenaren, die evembedoelden cursus mei vrucht hebben ge volgd en ten minste één jaar in de gestich ten 'werkzaam zijn geweest, worden bjj ge bleken geschiktheid benoemd tot opvoedend ambtenaar. Diegen© van de opvoedende ambtmanen, welke voor bevordering tot leeraar in aan merking jwenschen te komen zullen moeten deelnemen aan drie cursussen, welk» met tusschenruimten van telkens een jaar, gedu rende enkele weken zullen worden gehouden Uiterlyk een jaar na den derden cursus zul len de deelnemers worden onderworpen aan een theoretisch en practisch onderzoek be treffende de bij de cursussen onderwezen vak ken. De opvoedende ambtenaren, die dit exa men met goed gevolg afleggen, worden be noemd tot leeraar. Verschillende Bericöten Aan „Het Volk" wordt verzekerd, dal tusschen liberalen en vrijzinnig -demokrater! in het district Zaandam is overeengekomen, dat het vnjz.-dem. Kamerlid dr. Bos de ge zamenlijke kandidaat dier partijen zal zijn voor de Kamerverkiezing van 1913. Tot candidaat der. S. D A P. voor de Kamerverkiezingen in 1913 is in het district Den Helder gekozen de heer C. Thomassen te Amsterdam De gemeenteraad van Roermond heeft Zaterdag besloten met 10 tegen 2 stemmen, tot invoering van den lOurigen arbeidsdag voor gemeentewerken Te Edain is mej. de wed K. Bei/er 100 jaar pud geworden. Het R Kath. gesticht, waarin zij wordt verpleegd, vlagde, evenals tal van woningen. B en W zijn haar officieel komen begroeten en ook de geheele burgerij beeft belangstelling getoond. De oude vrouw is nog vrij gezond. Naar aanleiding van de aan de heeren P. L. de Vries, gemeente-secretaris van. Zandvoort C. Names Gorter, journalist te Alkmaar, verstrekte opdracht om voorbereidende maat regelen te nemen voor een gemeenschappelijk» reclame der Hollandsche Noordzeebadplaatsen in het buitenland, is te Amsterdam eene ver gadering gehouden van afgevaardigden van ver tot bevordering van het vreemde- in die badplaatsen en andere be-

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1