MIBDELMBGSCHK C0ERA1IT Dinsdag 7 Mei. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. r. 10» 15»' Jaargang. 1912. Sm oomrint T0n?ti.nt d.gelljki, mst wt"°»4iring .in Zou- u Praitdigii. Si p.r kwirtial, «one! «or Middelburg all roor aUa pluutieu iu Nedorlaud (ruuce pp Af.nnderliike uammen koiten S rent Advertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden Pro»pectn*sen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. A.iv«rte*tiön voor het eeritvolgende nummer moeten des middag, vóór aan het bureau bezorgd zijn. Advartestiilo a 20 .'eat per regel. Bij abonnement vs*: lager. Geboorte-, dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke rage! meer 20 cent. Reclame» 40 eest per regel. Groote letters naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclame», niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AUgetaees AdTertentfie-ffiwrt an A. SP F. LA MAK As., N.Z. V oorbBrgwai Ausaterdan. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. DE Middelburg 6 Mei. DRAADLOOZE TELEGRAFIE „ZEELAND". De schrijver van de meedeeling in de »N. R. Ct." heeit. op onze bestrijding geant woord in een met X. onderteekend inge zonden stuk, waarvan het zakelijke is, dat de schrijver toegeeft dat de telegrafist offi cieel geen uur van rust heeft, maar volhoudt dat, blijkens hem bekende feiten, het toestel jiQms een uur onbeheerd is Wij kunnen tegenover die niet nader toegelichte bewering natuurlijk niet anders doen dan onze informatie te stellen, volgens welke <le telegrafist gedurende de heele reis op 2ijn post is. En in dat opzicht vervalt dan de beteekenis der opmerking van den schrijver dat er bij draadlooze telegrafie geen waarschuwer is, en dat de telegrafist dus niet kan gaan wandelen. Dat bij de Mij „Nederland" verleden jaar nog het systeem bestond van om het uur aanroepen, bewijst natuurlijk niets tegen den dienst bij de „Zeeland." Het „kleinzielige feit" van het beboeten van een telegrafist door het Hoofdbestuur der Eunkentelegrafie -omdat hij met een Marconi-systeeru in verbinding was getre den, houdt X. vol. DE SPELLINGKWESTIE. liei Hoofdbestuur van. de Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal" heeft aan den minister van binncnlandsche zaken een adres .gericht, waarin het zegt ernstige bezwaren te hebben togen het onlangs ver schenen Verslag der Staalskommissie van 1909, en Wel hoofdzakelijk togen do aanbevolen dwangmaatregelen, die moeten leiden tot on derdrukking van allo ook maar «enigszins belangrijke wijzigingen in de schrijfwijze van m taal, en bovendien een schrille tegen- stolling vormen mot de theorieën van vrijheid en staatsonüiouding, in datzelfde verslag ver kondigd en aangeprezen. Adressant vorzookt daarom den minister te willen bevorderen, „dat de Regering maat regelen treffe, waardoor aan de spelling van onze taal een gepaste vrijheid verzekerd worde, en wel door te besluiten le. Wanneer naast het bestaande spelling stelsel een ander opgekomen is, d.'.t in schillende bevolkingskringen een groot a' tal voorstanders telt en doordringt m de praktijk, worden de schoolautoriteiten gemach tigd do onder hun toezicht staande scholen to veroorloven hot nieuwe spellingstelsel toe te liassen. Tegelijkertijd worde dan deniouwo spoiling toegelaten op alle van overheidswege ai te nemen examens. 2o. Wanneer blijkt dat de nieuwe spelling in de breedste kring gevolgd wordt, gaat do Regering er ook zelf toe over, zich van die sohrijfryijze te bedienen." Mochten er bij den minister bezwaren be staan om reeds aanstonds mede te werken tot hot treffen van een besluit in dezen geest, dan neemt het Hoofdbestuur de vrij heid hem eerbiedig in overweging te geven, n i o t tot het nemen van eenigen maatregel in doze over te gaan, alvorens hem zal zijn toegezonden een in bewerking zijnde beoor deeling van het verslag der bovengenoemde Staalskommissie, met de noodige aanvullingen, HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Nadat de Koningin Zondagmorgen te negen uur persoonlijk prinses Juliana naar het Von delpark had gebracht, keerde zij tegen tien uur naar het paleis terug, vanwaar zij met prras Hendrik en gevolg te voet naar de Nieuwe kerk ging voor het bijwonen van een godsdienstoefening. Dr. C. A. ter Linden hield daar oen predikatie naar aanleiding van het laatste gedeelte van het 19e vers van Johan nes 20; „Vrede zij ulieden s Middags werd door de Koningin en den Prins, na een rijtoer, het jaarlijksch bezoek aan „Artis" gebracht, Even later kwam daar ook prinses Juliana per auto. Zij reed in het rijtuig met haar ouders naar het paleis terug. De koningin en de prins hebben Zater dag een bezoek gebracht aan de Drucker- colleclie in het Rijksmuseum te Amsterdam. De Isroëls-zaal had ditmaal de bijzondere belangstelling van H.H M M. Hier bevinden zich 13 schilderijen en 10 aquarellen van Joseph Israöls,"welke niet behooren tot de collectie, maar in bruikleen zijn afgestaan. Toen de koningin voor deze stukken haar bijzondere belangstelling toonde,deelde de beer Drucker baar mede, dat deze ook door hem aan den staat worden geschonken, in het volste vertrouwen, dat de door dr. Cuypers ontworpen uitbouw van bet Drucker-museum tot stand zal komen, opdat hij in staat worde gesteld nog meer schenkingen te doen. De beer Drucker wensebt n.l. niet, dat zijn collectie verspreidt zal worden, doch dat zij bijeen blijve. De »N. R. Ct« voegt hieraan toe, dat juist Zaterdag de acte, waarbij de beer Drucker de nieuwe schenking aan het rijk doet, te 's-Gravenbage onderteekend werd Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De voorbereidingen voor het op den 2dcn Pinksterdag a 1 h i e r door „Middelburg Voor uit" te houden festival schieten goed op. Het openingsconcert, zoo deelt men ons mee, zal des voorin, om 8 uur gegeven Wor den door liet muziekgezelschap „Vooruitgang is ons Steeven." van Souburg, het morgen- concert door ,De voreenigde Werklieden" Temjeuzcn, liet avond-concert door het „Mid- delburgsch Muziekkorps en het slot-concert door het gezelschap „Aaxdenburgsch Fan faren." Er zal eene groote optocht van al de deel nemende gezelschappen gehouden worden, tij dens het eigenlijke festival in den namiddag- zullen niet minder dan 16 muzikale wande lingen gemaakt worden, terwijl aan den fak keloptocht naar het vuurwerk zal worden deel genomen door „Aardenburgsch Fanfaren" en „Vooruitgang is ons Streven". Het vuurwerk belooft inderdaad iels moois te worden en ook het programma der welwil lend door „Medioburgum" aangeboden tumuit- vooring belooft bed wat Voor de deelnemende gezelschappen zijn geld prijzen beschikbaar in totaal f 245, benevens niet minder dan 28 verguld zilveren en zilveren medailles, waaronder zeer mooie exemplaren en een zilveren lauwerkrans. Van de bekende reclame plaat zijn door wel willende hulp van „Vreemdelingen verkeer" 150 exemplaren in Noord-België verspreid ter wijl 550 exemplaren in alle plaatsen van Zee land de bevolking kond dóen van Midddburg's voornemen om op 27 Mei eens flink feest te vieren. De tent op het Molenwater wordt gereser veerd voor die gezelschappen, welke dien dag stail mochten bezoeken cn ofschoon niet deelnemende aan het festival, tot verhooging der feestelijke stemming een paar nos ten beste mochten willen geven. Hot. officieel programma, waaraan hard ge- Werkt wordt en dat een heel aardig boekdeeltje belooft te worden, zal denkelijk 8 dagen vóór het festival verkrijgbaar zijn. Do medailles enz. zullen ©veneens 8 dagen voor hot feest geëxposeerd worden in één 'der etalages van de firma F. 11. den Boer. Wij hopen dat 27 Mei én voor „Middelburg Vooruit" èn voor do bezoekers onzer stad zomerschon dag zal moge zijn, daarvan toch hangt voor hot grootste deel het welslagen van het festival af Uit Vlissingen. De opening der Zeebaden te Vlissingen is door Burg. en Weth. bepaald op 26Meie.k Tot concierge der Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden te Vlis singen is benoemd do heer P. Sinke Do gemengde zangverceniging „De Volks- em" te Vlissingen, directeur de heer II. C. do Waal, trad j.l. Zaterdagavond voor bet eerst op in het openbaar in de groote zaal van den hoer Buning, waar zij met luid applaus werd begroet door de meer dan 300 Door den heer J. A. Pieterse van Wijck werd als president liet doel en streven der veneeniging uiteengezet. Uit zijn toespraak bleek, dat de vereeniging bestond uit 60 Den directeur werd bij het derde nummer, n.l. „Het lied van Mei", door mej. Pieterse van WijckVan Ooijcn Lamerse namens de damesleden een bouquet aangeboden. Gedurende de uitvoering gaven zich 14 per- >nen op als lid voor deze vereeniging. Een net en gezellig bal, onder leiding van •n beer Pieterse van Wijck hield de vele aanwezigen tot ver na middernacht bijeen. Uit Walcheren. Do installatie van den nieuwen burgemees- kt van St. Laurens, den hoer L. Melse aldaar, zal plaats hebben op Dinsdagmiddag 14 Mei a s. Op (ben dag zullen er verschik in de gemeente geschie den Vele ingezetenen zijn reeds druk bezig met het maken van toebereidselen tot liet aanbrengen van versieringen enz. Zondagmiddag om half zes uur kwam dooi den Abeelscben zandweg iemand op een mo torfiets aan. Op een "lioek gekomen maakte 3iij zijn draai te kort, Zoo dat de fiets om wiel, de berijder kwam in de sloot terecht, wonder boven wonder kwam hij er met een paar natte voeten en een geschonden neus af In de afgeloopen week werd by de directie der stoomtram Walcheren bericht ontvangen dat uit een mand met versclie visch een 20-tal visschen- ontbraken.. De marechaussees werden gewaarschuwd, stelde een onderzoek in, en namen bij den conducteur C v H., die voorloopig schorst, een partijtje versclie visch in beslag. o Uit Zuid-Beveland. Men schrijft ons tot Goes- Een zoogenaamde vriendschappelijke wed strijd)-rage" werd Zondag j.l, alhier weer ge leverd. Eenz oogenaamde vriendschappelijke wed strijd tusschen twee Goesche voetbalvereeni- gingen is n.l na de rust gestaakt moeten worden wegens voet- en handtastelijkheden van partners. In een te 's-Gravenpolde r dezer da gen gehouden gecombineerde vergadering der colleges van Burgemeester en Wethouders van Baarland, Ellewoutsdijk, Hoedekenskerke, 's-Gra- venpolder, 's-Heer-Abtskerke en Nisse is be sloten pogingen aan te wenden om te trach ten het ontworpen tramwognet op Zuid-Beve land tot te breiden én wel m dien geest, dat al de genoemde gemeenten daarin ook worden opgenomen en aldu3 ook die gemeenten in rechtstreeksclie verbinding met Goes worden gebracht. Een comité is gevormd, bestaande tot ver tegenwoordigers dier gemeenten, dat zich zal belasten met het ontwerpen, van de noodige plannen, richting der lijn, enz. en aanraking zal zoeken met het bestaande tramwegcomité voor Zuid-Beveland. Aam de bij het plan ge- interesseerde gemeenten en waterschappen is reeds verzocht te willen mededeelon of zij in principe bereid zijn financieelen steun te verleenen. De op de Oosterschelde gestrande vracht boot „Ristelhueber IV" is vlot gekomen en heeft de overgeladen goederen weder inge- Uit Noord-Beveland. Dinsdag 14 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Kats, Colyns plaat, Wissekerkc en Kortgene. Uit Z.-Vlaanderen 0. D. Omtrent de audiëntie van mosselhandelaars tot Philippine bij den minister van finan ciën deelt men ons nog mee dat een drietal mosselhandelaars in gezelschap van den hoer Vorsterman van Oijen, hun opwachting bij den Minister maakten ten einde over vermindering van pacht der mosselperceel-en te spreken, met het oog op de schade, ontstaan door den storm van 30 September 1910. "a een aandachtig gehoor beloofde de mi nister een nader onderzoek te doen instellen en zoo mogelijk aan bun wenschen te gemoet te komen. De mosselhandelaars leven hierdoor weer op hoop, dat ook bun de geleden schade ©enigs zins vergoed zal worden. Het is te hopen, dat zij in hun verwachting niet teleur ge steld worden, schrijft onze correspondent - De Ring „Goes" van Chr. Jongelings- vcreenigingen, aangesloten bij liet Ned. Jonge lingsverbond, in samen working mot den bondsring „Ztod-Beveland" van jongelings- vereenigingen op geref. grondslag hoopt dit jaar, 27 Juni a.s., zijn 10e zomerfeest te vieren in een fraaien boomgaard van den heer Boonman te 's-IIeer-Arendskerke. Verschillende sprekers van naam zullen liet woord voeren, terwijl hef muziekgezelschap „Hosanna" van Goes wederom zijn medewer king zal verleenen. Op Zondag 23 Juni a.s. des namiddags drie uur zal een openluchtbijeenkomst van Vrijzinnige Godsdienstigon gehouden wor- n in het Mastbosch bij Breda. Ned. Hen. Kerk Beroepen: te Leerdam ds. W. Zijlstra te Groot Ammers. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Houwerzijl en Scboo- nebeek ds. G. Kerssies te Wolvega. Chr. Gereform. Kerken. Beroepen: te Boskoop ds. J. van Vliet te Vlaardingen. Op het 47e Tonkünstlerfest von dem Algemeinen Deutschcn Müsikvorein te Dantzig, to houden 31 Mei a.s., zal o, a. worden uit gevoerd liet symfonisch gedicht- „Na zons ondergang aan. Zee" van Frederik van Eeden. gecomponeerd door Otto Lies te Goes Van denzelfden componist werd door de bovengenoemde veroeniging in 1910 uitgevoerd „Drci Gesënge met Orchester Heden is te Brussel de zgn. «Lente salon" geopend. Daarbij is een internationale tentoonstelling van hedendaagsehe, gods dienstige kunst gevoegd. Uiiöerwijs. - Met ingang van 6 Mei is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school in do Wijngaardstraat le G o e s de heer A. P. Steketee, aldaar Tot onderwijzeres aan de Meisjesschool te Goes is voor den tijd van één jaar be noemd mej. N. Kruijs Voorbergje, onderwijze res te Kruiningen, met ingang van 1 Sep tember a.s. Burgemeester en Wethouders van Goes benoemden met ingang van 1 Mei j.l tol delijke onderwijzeressen aan school Bde dames G. J. M. de HuQu te Goes, F J, J Tol te Vlissingen, en J W Fran^oijs te Yer- seke, terwijl de heer M. G. van den Ende te Goes tot tijdelijk onderwijzer aan dezelfde school werd aangesteld, Zaterdag slaagde te Arnhem voor het examen van onderwijzeres mej. D. G. Rijken, leerlinge der Rijks-Kweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn, geboren te Mid delburg. Geslaagd te Ostende voor 't examen 2e stuurman groote vaart de heeren E. Decrop, J Barbé en. F. de Schepper Bij res. van den Min. van Kol. zijn W. Louwo en J. C. Stam ter beschikking ge steld van den Gouv.-Gen van Ned.-Indiê, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde kl. bij het operib. Eur. 1. o daar te lande. Landbouw. - Zaterdagavond werd door eenige groente- kweekers te 's-Ileer Arendskerke een afcL van de Middelburgscho Vereeniging op gericht. Elf leden traden toe en kozen tot bestuursleden de lieexen P Wisse. W. v. d. srge en M. Lokerse. Dienzelfden avond werd aldaar een ver eeniging opgericht van oud-leerlingen van tuinbouwcursussen Terstond traden 14 leden toe. Tot bestuursleden werden gekozen W. P. Markusso ion J. M. op 'tHof te 's-Heer Arendskerke en M de Wilde te Hemkenszand Het mond- en klauwzeer in Nederland in 1911. Vanwege de Directie van Landbouw ver scheen een lijvig rapport van 178 bladzijden over bet mond- en klauwzeer in ons land 1911. Zooals uit de inhoudsopgave blijkt, bevat bet, behalve eene inleiding, zes hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk handelt over bet ver loop van het mond- en klauwzeer tot 1 Mei, bet. tweede over het verloop na 1 Mei. In hoofdstuk III wordt de ziekte zelf besproken, baar oorsprong, aard en wezen. Het vierde hoofdstuk geeft een overzicht van de maat regelen, welke hier te lande in 1911 zijn aangewend. In hoofdstuk V wordt een beeld gegeven van het voorkomen van het mond en klauwzeer in het buitenland en van bet geen in onderscheiden landen ter bestrijding van deze ziekte is gedaan. Ten slotte wordt in hoofdstuk VI aange geven, welke maatregelen in de toekomst, 1 mede op grond van de in 1911 opgedane ervaring, tegen deze ziekte moeten worden aangewend. Bovendien zijD in het rapport opgenomen een tiental kaarten van ons land, aangevende den stand der ziekte in ieder der maanden van April tot en met December. Van belang is hetgeen de schr ver, de heer Remmelta in het laatste hoofdstuk mee deelt over de gedragslijn die in de toekomst moet worden gevolgd. In de eerste plaats bespreekt schrijver de vraag of men het nemen van mnatregelen achterwege moet lnton en den veestapel moet laten doorzieken. Velen raden dit aan, aldus redeneerende«als nu alle dieren de ziekte hebben gehad, heeft de smetstof geen voedsel meer om voort te kunnen woekeren en het lijden is geleden». Dit is, zegt dr. R. zeer juist gedacht, wanneer het enkele stalleu betreftook mogelijk nog voor eene kleine streek, maar voor het gelieele land bedriegt men zich. Men rnakt op die wijze de ziekte nooit kwijt, zooals schrijver aan de hand van de in de jaren 1892 tot 1912 opgedane ervaring aantoont. Sommigen verwachten alle heil van een serum of eene entstof, die de wetenschap ons in de toekomst zal brengen. Nu is er over de te verwachten resultaten van een Bernm nog niet veel positiefs te zeggen. Er op rekenen, dat dit in de toekomst het middel ter bestrijding der ziekte zal zijn, kan men in elk geval niet. Men zal dus naar doeltreffender maatregelen moeten uit zien. Na er nog eens op gewezen te hebben, hoe de oorzaken van de groote uitbreiding in 1911 gelegen zijn in niet tijdige aangifte, in onwillekeurige en opzettelijke verspreiding van smetstof en in gebrek aan mid delen om de gegeven voor schriften te handhaven, komt de schrijver tot de bespreking der in 't vervolg te nemen maatregelen. Ook als er geen gevaar voor het binnen dringen van het mond- en klauwzeer is, moet het verbod van invoer van herkauwende dieren en varkens en van sommige daarvan afkomsoige producten blijven gehandhaafd behoudens de toe te stane vergunningen. Bij het dreigen van eenig gevaar worden onmiddellijk strengere maatregelen genomen befreffende vergunningen tot invoer, grens verkeer, invoer veevoeder, het toelaten van vreemde handelaren op markten enz. Er wordt begonnen met het voorbereiden voor hunne taak van een corps bewakers. Het wordt verboden de nevenproducten der zuivelfabrieken anders dan gepasteuriseerd., af te leveren. Stalinspecties worden gehou den. Van Rijkswege wordt toezicht uitge oefend op het vee, dat ter markt wordt toegelaten. Biij het optreden der ziekte gór den krachtiger maatregelen dan tot dusverre gebruikelijk waren, genomen om dit optreden tot enkele gevallen te bepevken. De in dezen door de veehouders op te volgen voor schriften zullen moeten worden verscherpt. De bestrijdingsdienst zal zoodanig moeten worden gewijzigd, dat snel en krachtig optreden mogelijk is. De burgemeester, die zoodra een geval is aangegeven, strenge voor- loopige maatregelen neemt, geeft onmiddel lijk kennis aan den districtsveearts en den chef van den veeartsenijkundigen dienst, onder wiens leiding de uitvoering der uit roeiingsmaatregelen geschiedt. Deze laatste plaatst in de besmette streek zoo spoedig mogelijk een deskundige met voldoende assistentie van veeartsen, veeopzichters en politie, om verzekerd te zijn van eene behoorlijke uitvoering en handhaving der maatregelen. Deze deskundige lean de dis trictsveearts zijn, maar ook een ander. De schrijver vleit zich, dat bij voldoende medewerking van de zijde der veehouders het met dit stelsel mogelijk zal zijn de uit breiding der ziekte te voorkomen. Ten einde de medewerking der veehouders te ver krijgen, zal vergoeding voor bedrijfsschade moeten worden verleend- Voorts wordt er op gewezen, dat de Vereenigingen nut zou den kunnen stichten door in elke plaats bij het dreigen van het mond- en klauw zeer eene commissie te vormen die zich tot taak stelt leiding te geven aan de mede werking der veehouders door hare aandacht te schenken aan alle middelen, die de vee houders zelf ter hand kunnen nemen, om de uitbreiding der ziekte te voorkomen. Ten Blotte wordt de wensclielijkheid betoogd, dat de Regeering bij de nadere uitwerking van het aangegeven schema overleg pl -egt met eene commissie, gevormd uit vertegen woordigers van landbouwers, die tevens van advies zou kunnen dienen bij hot vaststel len der gedragslijn, zoo onverhoopt de po- giDgen, om de ziekte te localiseeren, Diet mochten slagen. 8POR T. VOETBAL. Zeeuwsche competitie. Voor de Zeeuwsche competitie werd alleon gespeeld de wedstrijd ,,M. V. V O. II" „Vlissingen", op het terrein achter de meel fabriek. De Olympian on speelden tot rust onvoltallig, maar hadden toen toch do leiding weten le krijgen. De rust ging in met 21.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1