bijvoegsel Middelburg 3 Mei. FEUILLETON. CHADSJl MOERAT. Dit de Pers. Kunst en Wetenschappen. Verschillende Berichten. 7A» DB van Zaterdag 4 Hei 1912, no. 106. Amendementen op de Ziekte- en Radenwet. Teil vervolge op hetgeen we in. ons vorig remmer meedeelden nit het rapport der voor bereidingscommissie van bovengenoemde wet. laten we bier een uittreksel volgen uit de lange reeks van amendementen Do heeren (Treub en Teenstra hebben een elftal amendementen.'ingediend ,op het ontwerp - Radenwet. Het doet van deze amendementen is den grootschen opzet der Raden van Arbeid tot bescheidener afmetingen terug te bren gen. De heer Roodhuyzen heeft een achttal amen dementen pp het ontwerp-Radenwet voorge steld, beoogend het actief en passief kies recht voor de Raden van Arbeid te beper ken tot de arbeiders. De heeren De Wykexslooth de Weerdesteyn en Aalbcrse hebben pok een achttal amende menten pp het ontwerp-Radenwet voorgesteld betreffende geheimhouding en de eischen voor de Verkiesbaarheid fpt lid of plaatsvervan gend lid van den Raad van Beroep gesteld. De heer Duys en de andere Leden der sociaal-democratische fractie hebben 22 amen dementen op de Radenwet ingediend. Zij stellen o.m. voorde z.g. losse arbeiders niet buiten te sluiten, de z.g „welstands- grens" te stellen op f 5 ook handelsreizigers in dienst van een buitenlands gevestigde on derneming in de verzekering op to nemen ami den Raad van Arbeid voor 2/3 uit arbei ders-leden te doen bestaan om niet alleen Nederlanders doch ieder die tot de verzeker den behoort kiesgerechtigd te doen zijnen dan op 21 jaar om voor het geheele land Voor de Raden van Arbeid de evenredige vertegenwoordiging in te voerenom de openbaarheid voor te schrijven voor de ver gaderingen van de Raden van Arbeidom te bepalen dat de voorzitter en de leden van den Raad van Arbeid niet gerechtelijk ver voegbaar ;rijn wegens de sten of meening, door hen in de vergadering geuitom ook het bestuur van den Raad van Arbeid voor s/s te laten bestaan uit arbeidersledenom te bepalen dat tegen een beslissing van den Verzekeringsraad ter zake van weigering, van cipheffijig ©n van weigering van opheffing eöner gemeenschappelijke regeling ieder der betrpkken Raden van Arbeid bij de Kroon in beroep kan komen (het ontwerp eischt ge- zamielijk beroep op de Kroon)om de belang hebbenden ook in den verzekeringsraad over wegenden invloed te geven in den gang van zakenpmi de verhouding tusschen arbeiders- en werkgeversleden in den verzekeringsraad pok te stellen op die van en 1/3. De heer Patijn stelt voor om in de wel te betrekken de (arbeiders die niet in een onder neming fcverkzaam zijn, met name ook de dienstbodenom de arbeiders 2/3, de werkge vers 1/3 der leden van den raad van arbei'd te laten kiezen; om wettelijk te regelen, voor welken raad van arbeid de arbeider kies gerechtigd is en om te doen uitkomen dat tenzij de raad van arbeid dat adres wenscht, de betrekking van secretaris van den raad zal zijn een hoofd-, geen bijbetrekking. De hoer Van.Vuuren stelt o.a. voor om uit breiding V,an de verplichte verzekering1, bui ten de wet om, alleen mogelijk te maken bjj algemeenen maatregel van bestuur. Nog beeft de heer Patijn een reeks amen dementen ingediend, waarvan één strekt om de Kamer te laten beslissen of behalve uit- keering van ziekengeld ook geneeskundige hulp zal worden gegeven. Voorts om1 de schadeloosstelling wegens be- 9*) van Leo Tolstoi. (naar de Duitsche vertaling). Toen hij zijn paard inhield, hoordé bij niets meer van zijn vervolgers, ook de ha nen waren niet meer te hooren. Bovendien klonk het ruischen van. het water in het boscb nu duidelijker en van tjjd tot tijd weerklonk de klagelijke schreeuw van een nachtuil. De donkere wand van het woud scheen vlakbij. In dat woud werd Chadsji Moerat door zijn Moeride verwacht. Toen hij den zoom van hot bosch bereikt had, liield hij stil, Het een schellen fluittoon hooren, en luisterde toen op nieuw in de nachtelijke stilte. Reeds op het zelfde oogenblik. weerklonk een zelfde sein uit het bosch. Chadsji Moerat zwenkte van den weg af en reed dwars door het boscb. Toen hij ongeveer honderd passen had afgelegd, zag hij oen vuur tusschen de boomslammen schemeren. Menschelijke gedaanten waren om dat Vuur gelegerd, waarvan de schijn op een in de nabijheid grazend, aan drie been en gebon- Voor nummer 8 van het feuilleton zie men ons blad van 2 Mei drijfsongevallen niet te brengen ten laste van de ziekenkassen om te vopjikomen dat het ziekengeld Jager gesteld wordt dan op 70 honderdsten van het gemiddelde der loon- klasse, De heer Duys c. s. hebben ook nog een aantal amendementen pp de Ziektewet in gediend, strekkend p.m. om uitdrukkelijk aan de Raden van Arbeid de bevoegdheid te ge ven ,ook de dienstboden in de verzekering op te nemenom de tijdelijke nitkeenng gelijk te doen zijn aan het loonom de uitkeering te doen ingaan van af het oogenblik der ar beidsongeschiktheid om de achtereenvol gende ziekengelduitkeering te stellen op 12 maanden om althans bij zwangerschap een uitkeering te geven gelijk aan het volle loon om te zorgen dat kraamvrouwen niet te vlug nh de bevalling aan den arbeid gaan en vóór de (bevalling niet te lang aan den arbeid blijvenom in geen geval aan do Raden van arbeid toe te staan lager dan 70 pCt. van het gemiddelde der Loonklasse uit te keeren om na het eindigen der uitkeering nog een verminderde uitkeering (reduced benefit) te geven,om uitdrukkelijk -te bepalen dat voor iedere gevarenklasse slechts één premie wordt vastgesteldlom de drie laagste loonklassen van premiebetaling vrij tc stellenom on beperkt de toetreding tot een bijzondere kas toe te laten, zonder verplichting lid te wor den van de vereeniging waarvan de kas eigen dom isom te voorkomen dat een z g. „hos- pitanlenstclsel" |ojitslaatpm tegen te gaan de bekende truc van fondsen en kassen, die, wanneer zij een hunner leden wensehen uit te stopten, dit^doen door eenige weken de contributie niet op te halen en dan z.g. wegens „wanbetaling" den betrokkene te rjoyeeren. De lieer "Kooien stelt o. m. voor te bepa len joon de bijzondere onderwijzers uit tc schakelen omdat bij kortstondige ziekte het salaris doorloopt en voor langdurige ziekte een regeling is getroffen. De heeren Aalherse en Passtoors stellen o. m1. voor om wel ziekengelduitkeering te ge ven joyer de met de Zondagen gelijk te, stel len feestdagenom te bepalen dat de premie voor den werkgever grooter zal zijn naarmate het loon van den verzekerde lager is. De heeren Trcub en Teenstra stellen o m voor de ziekteverzekering gescheiden te hou den van de ongevallenverzekering. De heeren Aalbcrse, De Wijkerslooth de Weerdesteyn en Passtoors stellen voor de bedrijfsongevallen buiten de ziekteverzekering te laten Nog zijn door de heeren De Wijkerslooth en Aalherse eenige amendementen voorgeJ steld, terwijl eindelijk de heer De Wijkerslooth nog een reeks bepalingen voorstelt om bet voortbestaan mogelijk te maken van de Land- bouw-onderlinge en de onderlinge ongevallen verzekeringen van den Boerenbond. De Decauville-trém - Hansweerfc-Vlake. In het gister kort door ons vermelde schrijven van den heer J. A. van Heel, voorzitter van het Tram-comité voor Zuid- Beveland, in antwoord op het artikel der „N. Z. Crt." wordt er op gewezen dat het in 1909 genomen Statenbesluit om aan te leggen een Decauvilletrum Hansweert, West via Sehorebrug naar Vlake, door allerlei omstandigheden dusverre onuitgevoerd is eerst nu zou kunnen worden begonnen met den aanleg, en als die in 9 maanden klaar zal zijn, mag men dankbaar wezen. Het Comité voor den Zuid-Bevelandtram heeft H.H. Gedeputeerden medegedeeld, dat zij met het deel tramhaven Hansweert Station Kruiningen gereed zou zijn op het tijdstip, dat de tramhaven gereed is, dat is in 950 dagen, zooals het bestek van aanne ming van derde sluis en tramhaven luidt. Bet verschil is derhalve twee jaren. Aan nemende en toegevende, dat de oude dili gence dringend verbetering behoeit, en men de passagiers der boot op meer moderne wijze dient te vervoeren, zoo is er iocb wel door Ged. Staten eene wijziging in dien dienst te brengen door nieuwe omnibussen met jonger en beter paarden of eene be spanning van vier paardenof door auto-bussen, waardoor de tegenwoordige kosten vau circa f 3800 's jaars niet behoe den, maar gezadeld paard viel. Vier mannen zaten rond dat vuur. Een van hen stond vlug op, kwam op Chadsji Moerat af en greep naar zijn teugel en den stijgbeugel. Het was Chadsji Moerat's eigen broeder Cha- nefi, die zijn. huis en zijn goederen beheerde. Doof dat vuur, zei hij, terwijl Chadsji Moe rat van het paard steeg. De mensclien bij het vuur begonnen dade lijk dit te dooven, doordat ze de brandende hoopen uiteen wierpen en de smeulende tak ken uittrapten. Is Bata hier geweest?, vroeg Chadsji Moe rat, op den viltmantel toetredend, die op de aarde lag uitgespreid. Ja. Hij is al lang weg met Chan Mahoma. Welken weg zijn ze ingeslagen? Dezen, antwoordde Chanelji; hij wees in een /ichling, die tegenover gesteld was aan die, waaruit Chadsji Moerat gekomen was. liet is goed, zei Chadsji Moerat en be gon zijn buks Ie laden. Wij moeten wachtposten uitzetten. Ze hebben me nagezet, zei hij toen tot een der mannen, die nog be zig was, het vuur te blusschen. Dat was de tselsjenze Hamsaio, dien Chad sji Moerat had aangesproken. Ilamsalo trad op den vilten mantel toe, greep een in een foedraal stekende buks, die daar lag en begaf zich zwijgend naar den rand van de open plok naar die zijde, waar Chadsji Moerat vandaan was gekomen. Eldar die afgestegen was en zijn paard, evenals dat van Chadsji Moerat, met (opgerichte kop aan de boom en in de na ven te worden opgevoerd tot naar schatting 8 a 10 duizend gulden 's jaars voor de ex ploitatie der Decauvilletram. De aanleg zelve is destijds op f 60.000 becijferd. Welk nut beeft een tram die 60 passa giers zal kunnen vervoeren, zooalsde „N. Z. Ct." schrijft, als er toch in den regel nooit meer dan 1/4 of 1/8 van dat aantal komt, terwijl goederenvervoer er niet mede ge schieden kan. De „N. Z. Ct." noemt de tegenwoordige aanlegplaats veilig en goed. Is u wel eens op de boot geweest, wanneer „een sloep" in de voorhaven den toegang daartoe versperde, en minuten oponthoud gat vraagt de heer Tan Heel. U overziet heelemaal de kans die er is, dat de Minister, na het gereed zijn der nieuwe haven, zeg gen zalverhuist daarheen. En die kans is erzeer politiek schijnt de Minister te hebben gezegd vooralsnog kan die steiger er blijven, maar elk oogenblik kan de wen- schelijkheid van intrekking der vergunning blijken. De heer Van Heel vraagt dan de Huyghe- baert-trum te bezien uit een groot algemeen provinciaal belang, niet het belang van enkele reizigers uit het 5e district alléén. De boot van Walsoorden legt aan in de tramhaven even veilig aan die zijde als aan de Westzijde volgens getuigenis van in dien dienst ervaren kapiteins en stuurlieden; zij vindt daar gereedstaan de train, die passa giers en goederen onmiddellijk (want zij heeft op niets anders te wachten) ver voert via het belangrijke dorp Kruiningen naar station Kruiningen; iets goedkooper voor reizigers naar Holland, iets duurder voor die naar 't Goesche land dan van Vlake. Maar u zult mij toegeven, dat er wel driemaal zooveel reizigers naar Hol land gaan, dan naar Goes, en het prijsver schil is bovendien niet noemenswaard. Voorts gaat de tram naar Ierseke met zijn groote visschersbevolking, met zoovele be langen voor mossel- en oesterhandel met het vijfde district en Belgiöen dan naar Wemeldinge met grooten fruithandel. Beide plaatsen genieten daarvan en zullen doen toenemen de passagiers-aantallen met de boot naar en van Walsoorden. En die drie groote gemeentenKruinin gen, Ierseko en Wemeldinge hebben niets, niets aan de Decauville en kunnen er nooit gebruik van maken. De heer Van Heel wijst dan op bet onmo gelijke om van de Westzijde aanlegplaats over de drie sluizen te loopen naar het eind punt van de Huyghebaert-tram, op de gelegenheid door den tram geboden om te Wemeldinge een verbinding te krijgen met Zierikzee, en op het feit dat de staatsspoor nooit zal toestemmen sneltreinen te doen ophouden én te Vlake èn te Kruiningen. Betreffende de handhaving der subsidie aanvragen door den heer Huyghebaert, hoe wel hij wist dat de Decauville-tram was aangenomen, sehryft de heer van Heel Bij de behandeling der subsidieaanvrage werd destijds in de Staten gezegd dan kan de Decauville opgebroken en naar Noord- Beveland verlegd .worden. Maar toen was het nog niet bekend, dat het deel Hans weertstation Kruiningen er z 0 0 spoe dig komen kon, en met dat feit voor oogen komt het mij voor te zijn een minder doel treffend gebruik van Provinciegelden, wan neer het besluit van 1909 niet eerst in de Julivergadering der Staten opnieuw zou worden bezien in het licht der feiten van 1912. Trouwens, ook van Statenleden buiten Zuid-Beveland is een adres aan Ged. St. te dien einde verzonden. Ten slotte protesteert de heer Van Heel tegen de uitdrukking sbietentram". Het personenvervoer is even goed in haar belang. En in dit verband moet men ook niet vergeten dat, als de trammaatij. het post vervoer verkrijgen wil, wat ook een belang rijk punt voor de exploitatie-uitkomst is, zij voor een regelmatige en snelle reisgele genheid natuurlijk zal hebben te zorgen. Naar het j>Hbld." verneemt, bestaat bet voornemen, in het najaar van 1913 te Amsterdam een muziekfeest te houden. Dit feest zal staan onder leiding van den heer Willem Mengelberg en gegeven worden in het Concertgebouw. De besprekingen over dit plan zijn in vollen gang. bjjheid had vastgebonden, liep ook met de buks pp schouder naar den rand dezer open plek. Het vuur was gedoofd, en het bosch leek nu niet zoo zwart meer als tevoren. Aan den hemel blonken de sterren, zjj het ook met zwakken glans. Chadsji Moerat zag naar de sterren op. hij zocht het zevengesternte, dat reeds tot op de helft van de lucht was gestegen. Ze zeiden hem, dat het lang na middernacht, was, en dat het dringend tijd was, het nachtgebed te verrichten. Hij deed zich door Cbanefi het bekken overhandigen, dat steed6 bjj de an dere goederen werd medegevoerd, trok zijn vilten ijnantel aan en begaf zich naar het water. Hij trok zijn schoenen uit en waschte zich de voeten, waarna hij met bloote voelen op den uitgeapreiden mantel trad, neerhurkte en dan pogen en ooren met vingers dicht houdend, met naar het oosten gewend gelaat het gewone gebed lispelde Toen hij bet gebed voltooid had, keerde hij naar het kamp terug, zette zich daar naast de zadels en andere zakken od den mantel, steunde de ellebogen op de knieën, liet het hoofd zinken en verdiepte zich in zijn gedach ten. Chadsji Moerat bad steeds in zijn geluk geloofd. Als hg iets ondernam, was hij van tevoren steeds overtuigd, dat het succes hem gewaarborgd was, en inderdaad had hij in den loop van zijn stormachtig, door strijd en oorlog heftig bewogen leven bjjtafi steeds We hebben eenige weken geleden de stichting van een museum-1812 te Moskou vermeld. Gravin Lydia Rostopsjiue, klein dochter van den geljjknanrigen generaal, die in 1812 gouverneur-generaal dier stad was, heeft nu het museum een brief van dezen doen toekomen, waarin bij een zijner vrien den doet verstaan, dat Moskou bij de nade ring van Napoleon, op zijn bevel (dus niet door de Franschen, zooals wel gedacht is) in brand is gestoken. KINDEREN EN DE BIOSCOOP. De Pruisische minister van onderwijs heeft in een kabinetsorder een belangrijke kwestie ter sprake gebracht en wel den invloed, dien het bezoek van de bioscoop op schooljongens en -meisjes uitoefent. Het kinematograaf-theater, aldus de mi nister, heeft, niet alleen in de groote steden, maar ook in de kleinere plaatsen over het geheele land zulk een uitbreiding verkregen, dat bet overmatig bezoeken lezer inrichting door kinderen, niet alleen tot lichtvaardig geld uitgeven verleidt, doch ook door de ontoereikende ruimte der inrichtingen een ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert. Voor alles echter werken de meeste der lichtbeeld-vertooningen schadelijk op de zedelijke gevoelens, doordien zij vaak on- welvoegelijke en afgrijselijke scenes vertoo- nen, die de zinnen opwekken, de fantasie ongunstig beïnvloeden en wier aanblik der halve op het licht ontvankelijk gemoed der jeugd even vergiftigend inwerken als por nografie en prikkellectuur. Deze afkeurens- woordige vertooningen, maken 't tot een plicht voor de overheid, maatregelen te treSen, om de jeugd tegen, van het ver- toonen van lichtbeelden uitgaande schade lijke invloeden te beschermen. De minister wil daartoe komen, door op het bezoek der bioscopen dezellde be perkende voorschriften toe te passen, welke in Duitsebland op het bezoek door jeugdige personen van openbare concerten, voordrach ten en tooneelvertooningen toepasselijk zijn. Ook acht de minister het op den weg van het schoolbestuur te liggen, om de ouders bij voorkomende gelegenheden op het voor hun kinderen misplaatst bezoek te wijzen. Bovendien dringt de minister er op aan, dat de eigenaars van bioscopen er toe zul len om speciale voorstellingen te geven, die door hun opvoedende kracht, zich bij uit stek voor het bezoek van jeugdige personen eigenen, en dat zij bet program zoo moge lijk in overleg met het schoolbestuur vast stellen. SPOBT. V d r i n e s. In den toestand van Védrines is een zoo gunstige verandering gekomen, dat men hem buiten gevaar acht. Védrines heeft gisterenmiddag het Le gioen van Eer gekregen. Hij was geheel bij kennis en zeide, dat hij de ridderorde misschien verdiend had, doch niet ditmaal. Hem werd geantwoord, dat hij haar meer dan tien maal verdiend had. Naar de „N. R. Crt." verneemt i6 het bericht in het „Vad.", dat oók door ons gemeld is, dat H. M. de Koningin zich in beginsel en onder zekere voorwaarden be reid heeft verklaard een paleis op Zorgvliet te aanaarden, van allen grond ontbloot. H M. heeft zich nimmer over deze aangelegenheid uitgesproken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft van den minister van buitenlandsohe zaken bericht ontvangen, dat, blijkens telegrafisch bericht van. Hr. Ms. ge zant te Konstantinopel, de Turksche tegeering heeft besloten de Dardanellen wederom voor de scheepvaart open te stellen- Hoewel er weinig vooruitzicht is op een regeeruigssnbsidie voor deelneming van. Neder- landsche firma's aan de wereldtentoonstelling te Gent in 't volgend jaar, hebben de Ver eeniging voor Tentoonstellingsbelan gen en de Ned. Vereeniging van exposanten in Maart een geluk gehad. Hij hoopte, dat het ook ditmaal niet anders zou zijn. Hij 9telde zich voor, dat hij jnet de troepen, die Woronzow te zijner beschikking stelde, tegen Sjamyl zou optrekken, hem gevangen nemen en zich op hem wreken zou, dat de Tsaar hem daarvoor beloonen en hij niet alleen over Awarië, maar pok (Over het geheele, onderworpen Tsjetsjnn heerschen zou. In deze gedachten verdiept, was hij tegen zjjn eigen wil ingeslapen. In den droom zag bij, hoe hij met zijn ge trouwen onder gezang en luid krijgsge schreeuw „Chadsji Moerat komt" op Sjamyl losstormde, hoe hij dezen met zijn vrouwen ge vangen nam en hij hoorde het weenen en zuchten der vrouwen. Ilij ontwaakte uit den droom; het strijdlied „La Illaha!", destrijd- kreet „Chadsji Moerat komt" en het schreien der vrouwen van Sjamyl was in werkelijkheid niets finders dan het huilen, schreien en lachen der jakhalzen, die hem uit den slaap hadden gewekt. Chadsji Moerat hief het hoofd op, zag naar de reeeds tusschen de boomstammen lichtende ochtendschemering en vroeg een der Moeriden, die een weinig terzijde van hem zat, of Clian Mahoma al terug was. Toen hij vernam' dat Chan Mahoma nog niet was te ruggekeerd, liet bij het hoofd opnieuw zinken en sluimerde dadelijk weer in. Hij werd door do vroolijke stem van Chan Mahoma gewekt, die met Bata van zijn zen ding terug was gekeerd. Chan Mahoma zette zich dadelijk bij Chadsji Moerat neer en be gon Item te vertellen, hoe de soldaten hem commissie benoemd, die zal onderzoeken in hoeverre onder de handelaren en industrieel en hier te lande geneigdheid bestaat te Gen' te exposeeren. Die commissie heeft thans circu laires rondgezonden, waarin wordt verzocht mee te deelen of men in beginsel tot doet neming bereid is. - De hoofdcommissaris van politie te s-Gra- venhage, die, ook uit naam van bet. personeel, aan den prefect van politie te Parijs, een brief van deelneming had gezonden, naar aanleiding van den heldhaftige» dood van den adjunc inspecteur van den veiligheidsdienst, den heer Jouin in zijn strijd met de auto-bandieten, beeft van den heer Lépine een schriftelijke dank betuiging ontvangen, waarin deze zich zeer getroffen betoont over dit bewijs van sym- palhio van de bmlenlandsche kameraden Het. getal werklooze diamantbewerkers is blijkens de laatste opgave weder gedaald, en wel van 1832 tot 1500 VERVOER VAN RIJWIELEN PER SPOOR. Sedert de invoering van de nieuwe tarieven zoo deelt de „Kampioen" mee, ontving het bestuur- van deal A. N W. B tal van kloch- ten, naar aanleiding van het feit, dat geen rijwielen meer werden bevracht zonder ver toon van plaatsbewijs van hetzelfde traject. In beginsel is deze ^iscb geenzms onbil lijk 1e noemen, docli in de praktijk brengt de strenge handhaving daarvan allerlei mo<-i lijkhedeai mede. In verband hiermede werden verscliilktuie besprekingen gehouden met de directies der beide groote spoorwegmaatschappijen en is de volgende regeling getroffen „Als algemeene regel geldt, dat een rijwiel slechts als bagage wordt bevracht voor het traject, waarvoor een plaatskaart wordt ge toond Om evenwel te voorkomen, dat reizigers te goeder trouw, moeilijkheden van dit voor schrift ondervinden, hebben de spoorwegbe sturen hun stations opgedragen bij de toepas sing daarvan, op vrijgevige wijze te werk te gaan Zoo kan hét voorkomen, dat een reiziger tengevolge van de een of andere omstandig hedd, slechts voorzien is van een plaatsbewijs voor een gedeelte van het door hem af te leg gen traject (b.v. omdat hij een dag op em station onderweg wil overblijven, of omdat in zijn kilometerboekje niet meer een vol doend aantal kilometers beschikbaar is, of omdat iemand, reizende naar een station van 'n lokaalspoorweg op welke geen 1ste klasse rijtuigen loopen, een plaatskaart 1ste kl. neemt of zijn kilometerboekje 1ste klasse doet afstem pelen naar het overgangsslation, om van daar uit een plaatsbewijs voor de lagere klasse te nemen enz maar desniettegenstaande zjjn rijwiel terstond wil doen inschreven naar het einddoel van zijn reis; of dat een reiziger rich vooraf naar een zeker slation wil begeven, maar inmiddels zijn rjjwiél reeds wil doen bevrachten naar een ander station, dat zijn eigenlijke bestemming is en dat hij spoedig zal bereiken. Maakt in gevallen als de hiergenoemde of in andere gevallen van denzelfden aard de lie langhebbende aannemelijk, dat h;j is een rei ziger te goeder trouw, die zijn rijwiel als reisbenoodigdheid voor zijn persoonlijk gebruik op reis medeneemt, dan zal het spoorweg personeel bevrachting van bet rijwiel als ba gage niet weigeren, ook al wordt niet gefceei voldaad aan den eisch, dat een plaatskaart moet worden getoond voor de reis, waar voor inschrijving van het rijwiel als bagage wordt verlangd." Te Rotterdam is uit de Maas nabq oe Maaskade, ongeveer ter plaatse waar bij ver dronk, opgehaald het lijk van een 6-jarig-® knaap uit de De Rurjterstraat. In bewusteloozen toestand is te Rotter dam naar het. ziekenhuis overgebracht een Noorsche zeeman, die op den Schiedam schee dijk tegen een motorwagen van de electrische kram geloopen is, tengevolge waarvan hjj te gen de straat is geslagen en een schedelbreuk gekregen heeft Op een politiebureau te Rotterdam heofc zich gemeld een winkelbediende, mededeelende dat hij zich te Amsterdam ten nadeele van zijn patroon aan verduistering van f 35 heeft schuldig gemaakt De jongen is naar Amster dam overgebracht. ontvangen en tot den vorst in eigen persoon hadden gevoerd, hoe hjj met den voorst per soonlijk gesproken had, hoo de vorst zeer ver heugd was geweest en hem beloofd had, met hem aan de andere zijde van de Migik, op de ppen. boschplek van Sjamyl, waar de Russen hoornen wilden vellen, een samenkomst te zul len hebben. Bata plaatste telkens tusschen het verhaal van zjjn reismakker eigen opmer kingen en vlocht van zijn kant allerlei bij zonderheden in. Chadsji Moerat vroeg zijn boodschappers dringend en zeer nauwkeurig naar den let terlijken vorm van het antwoord, dat Woron zow op bet aanbod van Chadsji Moerat, naar de Russen over te loopen, gegeven had. Zoo wel Chan Malioma als ook Bata antwoordde eenstemming, dat de vorst beloofd had, Chad sji Moerat als zijn gast te ontvangen en zoo goed fils mogelijk was te behandelen. Chad sji Moerat vroeg nog naar den weg en toen Clian Mohama hem verzekerde, dat hjj den weg op zijn duimpje kende en hem veilig tor bestemder plaatse zou voeren, nam hij wat geld uit de zak en gaf Bata de beloofde drie zilveren Jroebelslukken. Zijn 6oldaten echte* beval hij, uil de zakken do kostbare, met goud versierde wapenen en de uit lamsvel rer- vervaardi^de mutsen met den tulband te lia- len en zich zelf uiterlijk zoo blank en proper te poetsen, dat ze in de oogen van de Rus sen een goed figuur maakten. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5