derde blad Middelburg 27 April. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Ouderwijs. Landbouw. Verschillende Berichten. 7*.* Dl VAK Maandag 29 April 1912, no. 191. Bij hxL besluit: zL benoemd tot ontvanger der registratie eb domeinen te ütrecht, J. L de Wijn, thans ontvanger der regis tralie voor de burgerlijke akten en der successierechten te Groningen en tot ontvanger der registratie en domeinen te GroenLo ,J. H. W. Soeters, thans ontvanger der registratie en domeinen te Rhenen ■ia J. P- van. den Berg, commies van den waarborg eai de belasting der gouden en zil veren werken te Amsterdam benoemd tot eesaieur by dat dienstvak te Schoonhoven is aan W. Blok, op verzoek, eervol ontslag! verleend als onderhavenmeester bij de Vis- schershaven te JJmuiden is benoemd tot hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer A. D Muller, tot dusver tijdelyk inspecteur voor de scheepvaart, te 's Gxavenhage is bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in. Ned. Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kL de arts dr. M. L. Feigenbaum, is benoemd tot ridder in. de orde van dra. Nederlandschen Leeuw de regent van Magetam, raden inas adipati Kerto Adi Ne- goro. Bjj res. van den Min. van Kol. is S. G. Jörgensen, ter beschikking van den Gouv. Gen. ran Ned. Indië gesteld, ten einde daar te lande te worden geplaatst als tijdelijk ingenieur big den dienst der Staatsspoorwegen en is H. J. van Lohuizen ter beschikking; gesteld van dien Gouv. om te worden be noemd tot ingenieur bg het mijn wezen daar te lande. Bet bestuur der kerkelijke kiesver- eeniging voor evenredige vertegenwoordiging „De Nederlandsche Hervormde Kerk" al hier heeft per circulaire het verzoek tot de leden dier gemeente gericht om als lid of als begunstiger de vereeniging in haar pogen te willen steunen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Drachten ds. F. Reitsma te Borculo. Bedankt: voor Doorn ds. Lammers te Rhenen. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Nigtevecht ds. P. Juk- kenekke te Kockenge. Aangenomen: naar Schoondijke G. R. Kuyper, prop. te Hilversum, die heeft be dankt voor: Willemstad, Ridderkerk, Haas trecht, Monnikendam, Westerloo en Krui- ningen. MODERNE PREDIKANTEN. Het »Weekbl. voor Vrijz. Herv." deelt mee, dat het Centraal Comité der Vrijz. Herv. Predikanten besloten heeft zelfstandig op te treden ter zake van den vrijzinnige-predi- kantennood. En wel op de volgende wijze Het ligt niet in de bedoeling, een fonds te vormen, maar een kas, zoodat de bijdra gen, die inkomen, terstond kunnen worden uitgegeven. Natuurlijk zal wel een zekere reserve moeten worden gemaakt, om toege zegden steun enkele jaren te kunnen vol houden, maar er zal toch niet eigenlijk worden gekapitaliseerd. Eendeels ligt hieraan de gedachte ten grondslag, dat het dan misschien mogelijk zyn zal, te steunen met niet al te geringe toelagen, die op zichzelf geheel onvoldoende zijn en alleen als aanvulling iets beteekenen, maar met bedragen, die werkelijk voor onbemiddelde jongelieden van belang zijn. Anderdeels wordt deze weg ingeslagen omdat het niet in het algemeen te doen is om het stichten van studiebeurzen, maar bepaald om te voorzien in het thans be staande tekort aan vrijzinnige predikanten, zoodut, als dat tekort is aangevuld, dit werk waarschijnlijk weer kan worden ge staakt. Er is een commissie van drie leden be noemd, om de zaak voor te bereiden en aan het Centraal Comité in zijn volgende vergadering een uitgewerkt plan voor te leggen. Van het hoofdbestuur van den Protestan tenbond, dat van de te houden besprekin gen op de hoogte was gebracht, kwam bericht in, dat het tegen het aanvatten van dit werk volstrekt geen bezwaar had. Ali nu na «enigen tijd een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid, moge het dan blijken, dat Telen hartelijk voelen voor dit levensbelang van de vrijzinnige richting in..?nze- kerk, dat er een voldoend aantal vrijzinnige predikanten aanwezig is, om de gemeenten te dienen En mogen dan de jongelieden komen om zich voor te bereiden voor het ambt -Aan den machinist J. de Geus is met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend, wegens benoeming tot leeraar bij de Zeevaartschool te V li s s i n g e n. De minister van justitie heeit bepaald dat het voorbereidend examen, bedoeld bij het vierde lid van art. 13 der wet op het notarisambt voor het jaar 1912, voor zoo ver het mondeling gedeelte betreft, zal wor den gehouden te 's-Gravenhage en heeft benoemdtot lid en voorzitter der Staats commissie, belast met het afnemen van ge noemd examenmr. S. Gratama, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage, en tot ledendr. P. V. Sormani, rector van het gym. te Nijmegen S. van Dissel, leeraar aan de 4de H. B. S. met 3-jar. curs. te Amsterdam dr. J. S. G. Gleans, leeraar aan het gym. te Leiden dv. C. A. A. J. Greebe, rector van het gym. te Gorichemmr. H. C. J. Groot, adj.-comm. aan het dep. van just., te 's-Gravenhage F. J. Heeris, directeur van de 1ste H. B. S. met 3-jar. curs. te AmsteröamJLD.Horii, directeur der R. H. B. S. te Helmonddr. C. te Lintum, privaat-docent aan de rijks universiteit te UtrechtJ. Looymaus, leeraar aan het R.-K. gym. te AmsterdamJ. J. van Rennes, leeraar aan de H. B. S. met 5-jar. curs. te EnschedeD. Stigter, leeraar a»n de 3de H. B. S. inet 3-jar. curs. en daaraan verbonden handelsschool te Amsterdam; S. L. Veenstra, inspecteur ter reclasseering van ontslagen gevan genen en verpleegden, oud-leeranr aan het Chr. Gym. te 's GravenhageM. van Westrienen, leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda; J. F. M. Wolf, leeraar aan de 2de H. B. S. met 5-jar. cur. te 's Gravenhage. (»Stct.'"l Ambachtsschool te Gostburg. Het verslag van de ambachtsschool te O pist burg over 1911 bevat behalve een pjortret van wijlen mr. P C. J. Henaiequin, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal; en beschermheer der school, een aan dezen gewijd In Memoriam, waarin herinnerd wordt aan reeds vroeger door den overledene gekoesterde plannen de teekenschool te Aar- denburg tot een ambachtsschool uit te brei den, een voornemen dat hij door ongesteldheid (niet meer ten uitvoer heeft kunnen brengen. Om die reden was het dat het bestuur inr. Hemnequin ,wien het niet meer vergund was den grooten stoot aan het ambachtsonder- wijs in dit district te geven, meende het (beschermheerschap der school aan te bieden hetgeen Iwerd panvaaxd. Van Kgne [warme belangstelling in het onder wijs en de leerlingen mocht hot bestuur her haalde malen de meest ondubbelzinnige blijken Ontvangen Verder in 't verslag dank gebracht aan den ^Inspecteur van het middelbaar onder wijs den. heer H. J. de Groot voor den. krach tige®. steun van hem gedurende 1911 tor be vordering van het ambachtsonderwijs ontvan gen- Met voldoening wordt herdacht het succes behaald met de tentoonstelling in April 1911, die door vier a vijfduizend personen, werd bezochthet bezoek was sommige dagen zoo groot dat door het gedrang velen en waaron der [natuurlijk ware belangstellenden en vak lui, niot behoorlijk de tentoongestelde voor werpen. konden bezichtigen dit is aanleiding geweest dat door het bestuur is overwogen bij nadere gelegenheden een klein entree te heffen van miet-leden. (Voor de Vrijdag gc- ppende tentoonstelling is de entree op 5 cent bepaald, waardoor een massa kinderen, die de tentoonstelling verleden jaar als een soort speelplaats beschouwden, het nu wel niet zoo druk zullen maken. Berichtgever.) De werkstukken die in 1911 niet kondon worden verloot, zijn in massa naar België verkocht onder beding, dat die werkstukken ter Voorkoming van concurrentie met do in deze streek gevestigde ambachtslieden, niet naar Nederland teruggevoerd mochten worden Uit het verslag blijkt verder, dat het onder wijzend personeel bestond uit den directeur en 5 leeraren. De school mocht aan geschenken ontvangen Een kist, inhoudende verschillende lood- pnoducten, waaruit het verloop der loodwit- fabricatie te zien is en een plaat in lijst met een ,8tal afbeeldingen uit de fabriek der firma G. Grene te Utrecht. 2. Een col lectie [wandtegels der firma De Luit Co. te Rotterdam en 3. Eenige monsters schil derdoek van Thomas en Strugck te Rotter dam- Het aantal leden en donateurs bedroeg in 1910 onderscheidenlijk 100 en 18; deze cg'fers waren in 1911 123 en 16voor 1912 meldden zich reeds -1 nieuwe leden aan, zoo dat een verblijdende vooruitgang te consta- fteeren is. BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN TE MIDDELBURG. Daar zijn van die dingen, waai een .verslag gever hoen giat mot zoo iets van „o, hemel, wat moet ik daar nu wel van maken", in de gedachte. Daartoe behoort ook oen ten toonstelling van teekeningen, als die thans in de ambachtssclioo! wordt gehouden. Gister avond was ze te bezien, van avond weer Er is daar hot werk tentoongesteld, door1 de leerlingen van de burgeravondschool 'en de avondschool voor handwerkslieden hebben vervaardigd. Eenige localen hangen of liggen vol inet teekeningen, van alle mogeljjkc en Onmogelijke voorwerpen Gaat men daar als leek-verslaggcvcr eens kjjken, dan mag men zich eerst wat ongerust gevoelen, met de goede en vriendelijke explocatio der leeraren blijkt er weldra heel wat te zien te zjjn. 't Eerste werk van de jongens der eerste klasse van de burgeravondschool 't begin dus van don vijfjarigen cursus, want do echo I-en vullen elkaar aan is ran den eenvoudigen aard Daar hangen teeke- i, als ze zoo genoemd kunnen worden, bestaande uit doodeenvoudig wat rechte Ijj- nen ,op "n stuk wit papier, 't Volgende vol, weer dezelfde lijnen, nu ruitjes vormend. Nog een verder vier driehoeken die oen vierkant vormen. Zoo gaat '1 langzaam verder. Al'moei lijker, al ingewikkelder. Als met de tiende teekening p£ zoo, een. ©enigszins aardig figuur is ontslaan, komt er een kleurtje aan Liefst wat machte stemmende kleuren, om, vooral bij de schilders, goeden smaak te kweeken. Er zijn teveel teekeningen om alle afzon derlijk te zien en nauwkeurig te boschouwen. Men loopt de rij langs. Bij de laatste teeke- tning, werkelijk goed, flink uitgevoerd, vraagt men pngeloovjg „is dat van 't zelfde jaar als dat eerste?" Ja, dat is 't eind van den eersten cursus. Dan gevoelt men rosepet voor 't werken daar. Dan kan men zien dat de leeraren heel wat doen om de jongens tot goede ambachtslui te maken, cn dat de jon gens althans 't gros - hun best doen om vorderingen te jmaken De volgende jaren wordt. werk steeds beter De ongeoefende hand, die men in de eerste teekening aan t weik zag, wordt vast, do lgnen zijn precies recht, de cirkels zuiver rond, de kleuren zijn niet meer doorgeloopen. Van de timmerlui ziet men eerst een bakje of een stoof geteekcod. dan een nok van een huis, weer later een eenvoudigen gevel, om te eindigen met een sierlgke wenteltrap uit gevoerd tot in uiterste finesses. Zoo ook do smeden*t begin is een schroef of iets van dien aard, "t eind een fraai inrij-liek of graf- hek. De bankwerkers debuteeren met een ge woon blokje en eindigen met 't ontwerp van een heele stoommachine of locomobiel En zoo steeds verder. Scheepsmakers die booten van allerlei soort ontwerpen, ouderwelsche zoowel als van nieuwe vinding, 't Mooiste teekanwerk ziet men natuurlijk bij de schil ders. Is bij de andoren kleur on kunst bij zaak, hij hun is dit 't voornaamste. En zoo is er zeor bezienswaardig werk. Ontwerpen voor wandversieringen, voor plafonds of vloe ren. Reclameborden, opvallend zonder schreeu wend te zijn, decoraties voor restaurants of winkels sierlijk en getuigend van goeden smaak en vasté hand. Als men dat alles heeft gezien en met aandacht heeft gezien, is men big eens kennis te hebben gemaakt met 't werk dier jongelui Maar men moet alles met aandacht zien. Dat doen weinigen. De meeste bezoekers zijn ouders der leerlingen, of broertjes of zusjes, vriendjes pf belangstellende familieleden. Die weiden, dan met 'n [sneltreinvaart je naar 'twerk van htm geleider de leerling zelve gesleept, p-m 't te bewonderen. Hebben ze dat lang genoeg gezien, dan besteden ze een even Jangen (of korten) tijd om de heele rest te beschouwen, vinden dat „ook wel mooi" en gaan weer huiswaarts. De leeraren vin den dat bezoek der ouders trouwens aange naam. 't Is een bewijs dat zjj voelen voor 't werk van bun jongens en willen zien of ze werkelijk gevorderd zijn. Maar ze komen niet alle. En die er komen mogen gerust ook 't andere wel pens bekijken. Ze kunnen dan vergelijkingen pinten En bovendien 't geheel is de moeite waard. STe Oud-Voseeineer zal zich de volgende week een Rijks-veearts vestigen; waar slechts één veearts de provinciale in het eiland zelf woonachtig ip, wordt gemeend dat een tweede voldoende praktijk zal knnnen krijgen. Het plan is, dat na eventueel© aanne ming in de Tweede kamer van de aanvul- lingsbegrooting betreffende het pontserschip de Eerste kamer zoo spoedig mogelijk weer zal bijeenkomen We ontvingen een lange Ijjst van in dustrie- en handelsondernemingen, die adhae- sie hebben betuigd aan hot onlangs door ons vermelde request, van industriooien aan de Tweede Kamer, betreffende de Ziekte- en Rad.en.wet. Onder deze ondersteuners vonden we vermeld.- „Houthandel, v.h. G. Alberts Lz. en Co te Middelburg en de Stoomvaart- Mij. „Zeeland" te Vlissingen. De federatie der S. D. A. P. in het dis trict Hoorn heeft zich tot de beeren W. de Jong (U.-L.) en H Ch. Veglel (A.-R.) gewend met het verzoek, bun standpunt ten opzichte van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen te willen uiteenzetten. Naar aanlei ding der ingekomen antwoorden besloot de federatie de Candida tuur van den heer W. de Jong Maandag bjj de herstemming te steunen. Op de algemeene vergadering van de districtsfederatie Emmen is, naar ,,Het Volk" meldt, tot definitief caudidaat voor de Tweede Kamer-verkiezing van 1913 ver kozen de heer J. A. Bergmeijer van Dordrecht. Het derde Jaarcongres van de Sociaai- Democratische Partij zal gehouden worden op Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei in Den Haag. Het „N. v. d. D verneemt dat mevr. de wed. S. Rosenthal-May een kapitaal van f 150.000 geschonken heeft aan het Ned. Isr Oude Mannen- er Vrouwenhuis on Ziekenhuis to Amsterdam. De burgemeester van Limmen. In do „A. CrL" lezen we het volgende af geluisterd gesprek te Limmen „Wat zullen we nu voor een burgemeester krijgen?" „Ja, dat weet ik niet, maar denk er om, eerst hadden we een gewoon burger Toen kregetn we een jonkheer. Daarna een baron. We moeten nu minstens een graaf hebben, wil do gemeente in haar voornaamheid niet achteruitgaan Nog een paar burgemeesters, dan krijgen wc hier op 't.laatst nog de Prins zélf als bur gemeester dezer gemeente." Toen een agent van politie te Rotterdam in liet politiebureau aan de Pauwensteog zijn koppel zou omdoen, viel de aan dien kop pel hangende geladen revolver op den vloer, niet het gevolg, dat het wapen afging, en de kogel dwars door zijn rechterbeen drong. Do getroffen politieagent moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Te Rotterdam is aangehouden een 11 jarig meisje dat den tuin was binnengdoopeii van een Weduwe in de Elisabcthstraat cn daar uit een taschje, dat in de serre lag, twee portemonnaies met ruim f 32 gestolen liecft. Zij was bij haar aanhouding in het bezit van het gestolene. Een juffrouw int Nieuw Borgvliet, heeft bij de Rotterdamsche politic aangifte gedaan, dat haar in den trein tusschen Bergen-op-Zoom en het station D. P., een taschje is ontstolen, inhoudende f 50 en eenige notarieele akten, De 47-jarige timmerman te Rotterdam, die op den Goudschenrijweg van een ladder is gevallen, welke door een paard omgestoolcn werd, is in liet ziekenhuis overleden Op den openbaren weg in de W'illebordus- stxaal te Amsterdam is een kinderlijkje gevon den, gewikkeld in een geel katoenenlap en m eenige kranten Bij Appelscha is ongeveer 5 hectare bosch verbrand Ook een arbeiderswoning, ging in de vlammen op. Te IAoesens, in de provincie Friesland, is een 3-jarig jongetje in een gierput geval len en, gestikt. De dagelijksche mop Dominee A,: Het volk heeit preeken noodig die het wakker schudden Dom. B-: Neen, broeder, het heeft preeken noodig die het in slaap maken. SCHEEPSBRAND. Vrijdagmiddag werd de hulp van de Zaaa- damsche brandweer ingeroepen voor een begin van brand in. het Engelsche s.s. „Hiligan'V Eggende in do haven te Zaandam. Het schip was beladen met rijst, die, naar men vermoedt, tijdens de reis is gaan broeien. Toen de dekken geopend werden, stegen dikke rookwolken omhoog. De balen die gelost wer den zagen geheel zwart, doch van vuur was nog niets te ontdekken. Reeds tijdens de reis werd een buitenge wone hitte waargenomen. Te Gibraltar werd 290 gr. F. geconstateerd. Zoolang het schip voer en alles gesloten bleef, ging het nog, doch toen men met het lossen begon en er lucht bjjkwam, nam het broeien toe De hitte was zoo erg, dat de ijzeren platen op hot dek krom waren getrok ken. Het ergst was "het in het 2e en 3e Tuim tusschen de bunkers Op het eüui van den. dag werd het blus- schingswerk, door de drijvende en rijdende motorspuiten der Vrijwillige Brandweer, ge staakt. Ten gevolge van de groote hoeveel heid water, die met 5 slangen in het ruim werd gespoten (ongeveer 1200 L. per minuut) wat niet zoo spoedig weer weggepompt kon worden, begon de boot over té bellen De ruimen werden nu gesloten, hoewel niet te zien was, dat de toestand beter was dan toen men met het blusschen begon. De boot houdt 7000 ton rijst (67.000 balen) in, bestemd voor firma's te Wormerveer en Zaandam. („Hbld"). DE ONDERGANG DER „TITANIC". De verhooren te Washington gaan onver droten hun gang. Het belangnjksté nemen we over. Allereerst uit mededeelingen, door Mar coni aaji de commissie verstrekt. Hem werd gevraagd, of, als het draadloos telegrafie-toesLaJ met een ander in verbin ding kpmt, dit door teen signaal wordt aan gegeven. Marconi antwoordde daarop, dat vroe ger dit door ecu bel werd kenbaar gemaakt, maar dat dil alarmsein is afgeschaft, omdat dat niet den man dien het aanging, alleen, maar alle passagiers waarschuwde Tegen woordig iwordt er dus in dat geval geen alarm gemaakt Voorts moest de uitvinder van de na^r hem genoemde telegrafie uitleggen, hoe het kwam ,dat. de „Carpalhia" met de geredden van de „Titanic" aan boord, niet geantwoord heeft op de radiotetcgrajtische verzoeken om inlichting van den dat vaartuig tegemoet gezonden kruiser en of hot waar was, dat Marconi den telegrafist op de „Carpathia" gelast had, Zijn mond te houden. Hij loochende dit Jaatste, maar meende het zwijgen van de „Carpathia" daaruit te kunnen Verklaren, dat hel den marconi-telegrafisten verboden is (zooals dat in Engeland inderdaad het gefval is) op eigen houtje als reporter op te treden, of doordat dit geen gebruik tus schen hen is, zooals de gewoonte in Amerika wil. Men (herinnert zich, dat de eerste draadloozo berichten zoo'n hinder hadden van do ama teurs, die 9hel hun seinen do verbinding tusschen de schepen en de stations op den vasten wal telkens onderbraken In verband daarmee heeft men. er op aangedrongen, deze afdeefing dor telegrafie, zooals dat in Groot Britannië het geval is, onder staatstoezicht te plaatsen. Maar wie zoo spreekt, vergeet, dat post en telegraaf in óe Vereenigde Staten in particuliere handen zijn, wat den dienst onvoldoende en kostbaar maakt De tegenwoordige postmeester-genei aal Hitchcock heeft eenige maanden getedan voor gesteld, dozen, tak van den algemoeoen dienst aan den staat to brengen, maar van do ejjde der belanghebbenden ondervond dit vporetel de hevigste tegenkanting. Men sprak reik van revolutionair en ultra-sjocipRstiech. Vrg'dag zijn er nog belangrijke voorvallen geweest. Een lid van de bemanning van. de „Californian" heeft bezworen, dat hg de vuur pijl-noodseinen van de „Titanic" gezien had, doch de kapitein weigerde er heen Ie gaan ouj hulp te verleenen. De kapitein, die eveneens een getuigenis gaf, pntkende dit. Hij zeide, dat hjj slechts éénmaal met do „Titanic" m verbinding ge staan had. jDat was om 10 u. 15 in den avond van den I4deu geweest, toen hij do „Titanic" had medegedeeld, dat hg midden tusschen het ijs zat en gestopt had. Het eenige antwoord was geweest „Houd je mond. Bljjf van mij ail" Hij bevond zich op een afstand van 19 Va mijl van do „Titanic" Om/ 6 uur in den morgen had hij ajieen eea noodsein gekregen door middel van de „Vir ginian." Zooals mm weet, was de mar com -teiegraf iat eenige minuten, vóór de seinen van de „Tita nic" hem bereiken konden naar bed gegaan Had lig deze nog opgevangen, binnen twee uur had de „Californian" de „Titanic" be reikt en alle opvarenden waren hoogst waar- sclujnlijk gered geworden. We hebben ons oordeel opgeschort over beweerde bevoorrechting van de hoogere klassen bij het redden, totdat we wisten, hoe veel vrouwen in die klassen aan boord van de »Titanic" waren en welk percentage van deze gered is. Inderdnad hoopten we, dat de cijfers zouden uitwijzen, dat daarbij geen onderscheid was gemaakt naar de be taling op het schip of maatschappelijken stand. Toch dwingen de nu openbaar gemaakte cijfers dit oordeel te herzien. Hier volgen ze achtereenvolgens van de 3 klassen en de bemanning. In de eerste kias: Totaal Gered Percent Mannen 173 58 34 Vrouwen 144 139 97 Kinderen 5 5 100 322 202 63 In de tweede klas - Mannen 160 13 3 Vrouwen 93 78 84 Kinderen 24 24 109 277 115 42 In de derde klas Mannen 454 55 12 Vrouwen 179 98 55 Kinderen 76 23 90 909 176 25 Tusschen de bemanning zijn de getallen de volgende Totaal Gered Pereent Mannen 875 189 22 Vrouwen 23 21 91 Van 1662 aaH boord zijnde mannen wer den er 315 gered, of 19 °/0; Van de 439 vrouwen, 336 gered, of 77 En van de 105 kinderen, 52 gered, of 49 Ieder kan du6 zelf zijn gevolgtrekking maken. Treffend is, dat meest alle vrouwen, stewardessen, die tot de bemanning behoor den in de reddingsbooten konden stappen terwijl slechts 22 °/0 van het mannelijk per soneel de ramp heeft overleefd. Maar wer kelijk gruwelijk doet het aan te zien, dat van de eerste- en tweede-klas-kinderen alle gered zijn, terwijl voor die der derde klas slechts 30 een plaats in de sloepen heb ben kunnen vinden. Alweer een ander schip, dat tgdeus de botsing van de „Titanic" met een ijsberg in de buurt was! Dit is de „Mount Temple". Sommige passagiers beweren, de noodsigna len van het ongelukkige schip bemerkt te hebben, maar de officieren van d© „Monnt Temple" zeggen dat ze daar niets van ge zien hebben. Inderdaad is dit vaartuig ojok doorgestevend, zonder hulp te bieden. Vijf honderd vrienden en familieleden wachtten .Vrijdag de „Mackay Bennet" met de lijken der j,Titanic" te Halifax af. De bjken van kolonel Astor, Isidore Straus, Hays ,dea president van den Grand Trunk- spoorweg, he vinden zich onder de herkende dood en, die dit vaartuig meevoert. Op een vraag naar aanleiding van het onderzoek naar de ramp der „Titanic" to Washington heeft lord Morley Donderdag namens de regeering in het Britsche Hoogerhuis ver klaajd, dat iedere staat, zonder van het in ternationale recht af te wijken ,hij ongevallen van vreemde schepen, waarbg burgers van het eigen volk waren omgekomen, een onderzoek kon instellen, hoewel het aan de Engolsche regeering niet bekend was, dat een dergelijk geval zich reeds had voorgedaan. Do be voegdheid pm getuigen, vast te houden be stond in de meeste landen, doch het sprak vanzelf, dat hg het gebruik maken van die bevoegdheid rekening werd gehouden met de getuigen zeiven en ook met de eischen van het onderzoek in bet land, waar hot schip thuis behoorde. De Engelsche regeering ver onderstelde niet, dat de Amerikaansche. com missie van onderzoek deze eischen zou vec- waarloozen Reeds lang is men doende de mo gelijkheid van een kanaal van Hasselt naar Leuven te overwegen. Dit grootsche werk, van onscbatba r ba.ang voor bundel en nij verheid, ligt reeds sedert meer dan veertig jaar ter bespreking. Eindelijk bestaat er goede kans, het te zien uitvoeren. In de maand Mei aanstuande gaat men met de opmetingen beginnen.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1