Rechtzaken. Verschillende BeriGhten BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICETEN. Middelburgsche Courant bionen- en boiteniandsclie bladen. BUITENLAND. daarvoor naar *t oordeel van. tiet bestuur in aanmerking komen, verdeeld was onder do leer fasen Corthala en A. de Hujlu. lieden is door den officier van justitie alhier in vrijheid gesteld N. d. Z. colpor teur, wonende te Rotterdam, welke was ver- dacht van oplichting. Heden is voor den officier van justitie geleid H. P., koopman, wonende te Middel burgs verdacht van diefstal van kippen. Na gehoord te zgn is hjj naar het Huis van Bewaring overgebracht TEGEN DE PRIKKEL BIOSCOOP. Op initiatie! van de Vereenigiug «Hand werkers Vriendenkring» is te Amsterdam •en vergadering gehouden onder leiding van den heer H. Barnstein, ten einde middelen te beramen ter bestrijding van den verder- felijken invloed van de prikkelbiosooop. Te- genwoordig waren o.m. dr. J. H. Gunning Wan., J. W. Gerhard, K. E. J. Brands, Henri van Booven, dr. E. J. Abrahams, dr. A. Kropveld, Tb. M. Ketelaar, mevr. E. de Boer-Van Ryk, mr. Z. van den Bergh, J. H. Varenkamp Jr., mevr. De Vrïes-De Boer, P. J. 01 to. Betuigingen van instemming waren ingekomen van Mej. C. P. van As- peren van de Velde en de heeren M. 0. van de Rovaart. prof. G. A. van Hamel, rabbijn Al. de Hond Jr., prof. mr. D. van Embden, Henri Edersheim, Herman Robbers, dr. G. Bellaar Sprayt, S. J. Bouberg Wil son. Lod. van Mierop, mr. G. T. J. de Jongh, 8. Parsser, J. H. Rlissing, M. J. Broekhui zen en A. Bijkgraaff. Besloten werd tot bet vormen van een permanent comité van actie, dat met alle kracht den strijd zal aanbinden tegen het bioscoop-kwaad en dat tevens een model bioscoop zal inrichten en exploiteeren ideaal wat aangaat bet gehalte der te vertoonen films, waartoe de vereeniging «Handwerkers Vriendenkring" haar gebouw beschikbaar zal stellen. Het comité van actie is samengesteld als volgt: mr. Z. van den Bergb, voorzitter, dr. E. J. Abrahams, I. J. Drilsmo, Th. M. Ketelaar, P. Otto, Simon B. Stokvis, J. H. Varenkamp Jr., mevr. De VriesDe Boer en H de Vries Mzn., secretaris. - Een boerendochter te Nijemirdum, die de vorige week met niet voldoende beschermd oog naar de zonsverduistering heeft gekeken, lydt nu in erge mate aan verzwakking van het gezichtsvermogen. De burgemeester van Gent beeft aan de patroons en werklieken inzake de werk staking aldaar bij de havenarbeiders een nieuw voorstel gedaan, dat hierop neerkomt onmiddellijk 50 centimes verbooging aan de dockers voor alle werkeen tweede ver meerdering van 50 centimes in 1918, (zoo dat het loon op een eenvormig tarief van 6 frank gebracht wordt), mits verbintenis vanwege de dockers in een tijdverloop van 10 jaar geen nieuwe eischen te stellen. De afgevaardigde dockers beloofden het voorstel aan hun mandaatgevers over te brengen. Hedenochtend werd de beslissing ver wacht. Men heeft in Gent goeden moed, dat deze maatregel een einde aan de staking zal maken. L»atste berichten melden, dat de staking der havenarbeiders is geëindigd. De arbei ders hebben loonsverhooging gekregen. - Onder „Varia" vindt men in dit blad meer biezonderheden over de tentoonstelling van Gent. Als de voorteekenen niet bedriegen wordt bet in 1913 een succes. Het bestuur heeft nu reeds van de deel neming van Frankrijk, Griekenland, Ver- eenigde Staten, Brazilië, Argentinië, Canada, Perzië, Guatemala, Australië en Nieuw- Zeeland verzekering ontvangen. De onderhandelingen zullen de volgende week ten einde loopen met Nederland, En geland en Duitschland. gang van Hilkar's ryk hebben gezworen. Het drama volgtoorlog, woedende strijd, ontkete ning aller hartstochten en op het oorlogsveld één ruiter, eenzaam voortschrijdend, maar machtig het is do Dood. Gedurende den knjg ontvoert Duister waan Liana met haar kind, den kroonprins. Het gelukt IMkar echter beiden te bevrijden. De vijanden worden overwonnen, de rust keert weer. Vrede en welstand brengen geluk. Eens, wandelend „door da stille turnen, nu ons 't gesternte vriend'Ifflc tcgenlaclU"zooals Hil- kar zeide, bewonderen beiden de sterren en God's oneindige schepping en terugkeerend doorschreden beiden zwijgend de tcijda ka- /mtg stub ton, ieder /voor zich in heil'ge ge dachten verdiept." Hilkar wil nu van Wordegang weten of ieder van zijn volkeren eenmaal den dag zal be leven waarop hem de heilige tempel die hij zelf, vertoevend in 's Hemels nabijheidmeen de aanschouwd te hebben, zou worden ge- ppenbaard, waarop Wordegang hem zegt, dat bot wel hem gegeven zal zijn het paradijs der menschen te aanschouwen, maar dat zijn zoon eerst de uitverkorene zal zjjn, wie» hot gegeven is dit te betreden. „Ga voort", zoo Bproekt Wordegang tot Hilkar, „den weg hem ia banen; rust niet eer dat de nacht komt, dan breekt door u het -nieuwe (buizendjaar'ge Rtjlc eens aan." Hilkar's levenszon gaat onder Liane atierf rijn won (ia volwassen. Alwéér een auto-misdaad in Parijs, ofschoon de politie niet gelooft, dat Bonnot en consorten hiorbg betrokken zijn. Drie mannen bestegen op de Place d'Italio een taxi auto en zeiden den bestuurder naar Corbteil te rijden. Onderweg veranderden zo van plan en wilden naar hot Sênartbosch. Daar aangekomen, woei de hoed van een der inzittenden af en de chauffeur stopte, om den man gelegenheid to geven, dezen op te rapen Hij maakte daarvan gebruik, om den voerder poper in de oogen to werpen, waarop de eerste do vlucht nam Daarop zijn de drie heeren naar Parijs gereden, waar de wagen Vrijdagochtend onbeheerd werd gevonden We leven in een tjjd van verval schingen op allerlei gebied. Vervalschte suiker, kwak zalverij, onechte officieren In het Palais de Justice te Parijs dwaalde de laatste dagen een man rond, die met zijn vrouw m scheiding lag, en die, steeds beladen mot het dossier dier zaak, zich uitgaf voor advocaat. Zelfs waren eenige menschen naief genoeg geweest, den gewaanden rechtsgeleer de juridischen steun te vragen, waarvoor deze betaald was geworden 6 Het vrijmoedige heerschap is voorloopig ach ter slot en grendel geborgen 0n9 blad heeft gewaagd van de staking onder drie groofce, Japansche scheepvaart maatschappijen, waardoor buitenlandsche ver bindingen, o. a. jdie met Europa gestoord waren Deze staking is voorLoopig bijgelegd. Do ren ders hebben de zeelieden concessies gedaan voor do tegenwoordige reizen. Zes jonge, Australische kippen hebben een record geslagen. Deze dieren hebben bij elkaar in 12 maanden 1589 eieren gelegd, wat dus gemiddeld 264 eieren per kip gedurende dit jaar beduidt. Het record, dat tot nu toe door 6 kippen gedurende een jaar tjjds gehaald was, bedroeg 1564 eieren. OE STAKING OP DE „OLYMPIC." De White Starlijn b?leeft moeilijke tijden. Drie en vijftig leden der bemanning van de •Olympic" die te Portsmouth moest blijven liggen, omdat de stokers weigerden te ver trekken, als de reddingsmiddelen niet ver beterd werden, zijn gedeserteerd. Reeds zijn ze voor den politierechter verschenen en op borgtocht in vrijheid gesteld. De zaak is tot Dinsdag verdaagd. Onder de muiters bevinden zich 6 kwar tiermeesters. Voor Zondag kan het schip nu niet vertrekken, waardoor de passagiers zoowel als de brievenmalen naar Liverpool zijn gezonden om daar aan boord van de „Lusitania" de reis naar Amerika te aan vaarden. Opmerking verdient, dat de Nationale Matrozenbond de handelingen van de mui tende stokers en zeelieden verloochent en het bestuur erkent, dat handhaving van de tucht aan boord allernoodigst is. Voor den politierechter te Portsmouth hebben de muiters aangevoerd, dat zij be halve uit wantrouwen tegen de reddiog- sloepen zijn weggeloopen, omdat zij ook de nieuw-aangemonsteide plaatsvervangers van de stokers wantrouwden, aangezien laatst genoemden onervaren zeelieden zijn, waar mede zij niet geneigd waren hun leven te wagen Vlissingen. Van 2327 April. Ondertrouwd P. M. Corstanje, jm. 27 j. met P. S. C. Lerooij, jd. 22 j.; A. K. Senij, jm. 22 j. met P. C. J. Leenhouts, jd. 24 jJ. Looijse, wedr. 30 j. met C. de Waard, jd. 35 j.; E. W. Bleyenberg, jm. 22 j. met A. J. Bó'mer, jd. 19 j.; N, Schot, jm. 19 j. met M. C. E. Laport, jd. 20 j.; M. Hoogesteger, jm. 26 j. met M. Schout, jd. 27 j. Getrouwd: L. Schroevers, jm. 21 j. met S. Ho.lebrandse, jd. 26 j.; G. Pieters, jm. 30 j. met P. Schenk, jd. 28 j.; J. Lute, 23 j. met M. Labruijóre, jd. 24 j. B°vallen H. D. Lahaut, geb. Marannes, z.; P. J. T. de Waard, geb. De Vos, d.; L. A. J. Vanhove, geb. Tausendfreund, z.; J. Provoost, geb. De Meijer, z.; A. J Brink- huijsen, geb. De Koeijer, d.; J. M. Videler. geb. Aarsen, d. Overleden: J. J. de Veij, z, 4 m.; E. 01- denburger, wed. van W. de Grooth, 63 j. Na zijn rusteloos voortstrevend strijden en werken voor 't geluk van zijn kind en zijn volk, zit hij daar neer op hoogen ouderdom en peinst over het verleden zoowel als over de toekomst. Hg ziet een gestalte naderen, die hem zoe ken komt. Hot is Wordegang, die hem zegt, dat er geen stilstand is, geen vertoeven, dat pok hg zai moeten ondergaan. Maar Hilkar kan geen afstand doen van alles, dat hij vol bracht en vraagt of anderen dan vreugde moe ten beleven van zij werk of hij zelf dan moet ondergaan. En als Wordegang hem ant woordt: JU iets gaat onder Geen atoom gaat verloren, 't Heelal neemt u weer op, het fyroote, eeuwige ZIJN", dan roept Hilkar het Sprookje te hulp en zij, windend om 's Ko- nings voorhoofd haar tooversluier, brengt hem, droomend, in oen wond're wereld. Uit de duizendmaal duizerrde lichten'' van den boven hem zich welvenden starrenhemel nadert er één. Het is Liane I En Hillcar, haar herken nend, wil haar volgen in do oneindige ruimte „'t Heelal doorklievend, arm in arm van sterre itot ster." En nadat het koor, in een zang der droom- geesten, zingend van het Worden, het Ver gaan en 't Eeuwige ZgnK verstomd is, toont Sprookje aan Wordegang de kalme rust, die zich over Hilkar's gelaat uitspreidt, terwijl hij droomde van. zijn gelukkige hereeniging met Liana. THERMOMETER EN VERWACHTING. 27 April. Thermometer alhier 8 u. vm. 53 gr., 12 u. 67 gr., 3: u. nm. 62 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 768.5 te Vestmanoer. Laagste 751.3 te Biarritz. Verwachting tot den ,avond van 28 Aprilmeest matige in het Zuiden N.O. en in het Noorden N. wind, half tot zwaarbe wolkt, weinig of geen regen, koeler vooral in het Zuiden. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Examens 1. o. 26 April. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren D. Blok, Kruiningen, J. A. Boddinguts, Wemeldmgo, J. Dek, Krui ningen, C. J Kotvis, Hoofdplaat, VV. J. van Nieuwenhugzen, IJzendijke, en A P Steketee, Goes UIT AMSTERDAM. Hondententoonstelling. Do 8ste internationale hondententoonstelling is vandaag geopend. Krasnapolski. f Onder veel blgken van belangstelling is heden de heer Krasnapolski ter aarde besteld. Onvoorzichtig. Twee maanden werden geëischt tegen een baanwachter, die te vroeg de spoorboomen geopend heeft, waardoor een doodelgk ongeluk veroorzaakt is. OS. EW0LT. Da. Ewolt te Oosterzee wordt in zjju dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in den avond van 16 Februari 1912 opzettelijk zijn echtgenoote van het leven heeft beroofd door haar met kracht op of tegen het hoofd te slaan, te stompen of te schoppen, haar ge- welddadig bij den hals te grijpen om haar geheel of gedeeltelijk te water te brengen, ten gevolge van welke daden of een of meer daar van het leven door verstikking zoo goed als terstond uit zjjn echtgenoote gevloden is. VLUCHT NAAR ENGELAND. BRUSSEL, 26 April. Volgens een mededee- lang van de Aero-clftb zal de vlieger Hamel, wiens vertrek uit Compiegne naar Brussel ge meld is, rechtsstrceks naar Engeland vliegen ONDERWIJZER De heer A. Kunst, onderwijzer te Middel burg is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school ie Kloosterveen. HET WALCHERSCHE ZENDlNGSFEEST. Het Zendingsfeest, uitgaande van den Class. Zendingsraad van Walcheren, wordt gehouden op Woensdag 12 JUNI a.s. op 'tkasteel Wcsthove onder Oostkapelle (in ons vorig nummer werd abusievelijk 12 Mei gemeld). ONTSLAG GEVRAAGD. Door den heer J Vermeulen, hoofd der openbare school te Colgnsplaat, is tegen 1 Juli a. 8. eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekking. HEVIGE VAL De korporaal H. van hek corps ponteniers to Dordrecht deed Vrijdag een hevi gen val met zijn hoofd op de steenen van den weg. Naar 't ziekenhuis vervoerd, is de man heden morgen overleden. HET ONGELUK TE ZWARTEWAAL. Op de plaats waar het ongeluk bg Zwarte- waal plaats had, was sinds eenige» tijd een post ponteniers geplaatst, om toe te zien of het lijk van. den verdronken sergeant kwam aanspoelen. Tot nu toe werd echter niets gevonden, en de post is ingetrokken. Maar Wordegang was verdwenen. Het Sprookje, ïnet haar heerlijk idealisme, waardoor zij Hilkar's levensavond verhelderde, hem berusting en geluk bracht, heeft over Wordegang's heerschappij gezegevierd. Zie hier de hoofdgedachten van de Haan's werk. Natuurlijk vond de componist gelegen heid om menig détail als nevengedachte nader uit te werken, zoodat een geheel ontstond, dat de aandacht zeer gespannen houdt. De 7e Mei brengt ons een belangwekkend con cert. He< is dan ook niet moeilijk te voorspel len, dat er een groote belangstelling voor deze uitvoering onzer zangvereeniging zal blijken te bestaan. A A. NOSKE. Zonder eenige pi ysrerhooging belast de Administratie vat» de zich met het plaatsen van Advertentiën in alle BRAND Uit Leiderdorp wordt gemeld, dat het gesticht .Voordorp der Ned. Herv gemeente fn lichte laaje staat. Nader wordt nog uit Leiden gemeld, dat de brand pntstond. doordat een brandende petnoleumkachtei te dicht bij een kast kwam. De kinderen loonden allen gered worden Het nieuwe gedeelte van het gesticht verbrandde geheel, het pude gedeelte bleef staan. De brandweer uit Leiden was spoedig ter plaatse, zoodat men thans de brand meester is. UIT AMSTERDAM. De vierjaarljjksche. Hedenmiddag heeft de burgemeester van Amsterdam, als voorzitter van de regelings- qommisaie dor Viexjaarlijksche, de jury geïn- ataléerd DS. EW0LDT. Gemeld wordt, dat ds. Ewolt uit Ooster zee jzal worden verdedigd, door mr Van Gigch uit Amsterdam DOOR DEN TREIN GEGREPEN. To Echt nabg Roermond is vanmorgen een werkman door «ten trein gegrepen en vermor zeld. GEZONKEN KONSTANTINOPEL, 27 Apnl. Officieel wordt bevestigd, «lat de Italiaansche kruiser „Va- rose" is gezonken in de baai van Mondros. (Men zie ook onder „Beknopte Mededee- lingen"). AFLOOP AANBE8TEDINGEN. De landbouwvereeniging „Unitas" te Colijnsplaat heeft aanbesteed de leve ring van 114500 KG. Chilisalpeter. Inge schreven werd als volgt Maatschappij tot verkoop van meststoffen te Dordrecht, t 13.05 Eversdijk te Kapelle, f 12.99; P. J. van Aardenne te Dordrecht, f 12.97 A. Kole te Colijnsplaat, f 12.89 Blondeel te Aardenburg, f 12.85I. J. van der Have te Rotterdam, f 12.75 G. Daane te Ierseke, f 12.67; Firma Schipper te Kam perland, f 12.64: G. Glerum &Co. te Vlake, f 12.64; Firma Krijger te Krabbendijke, f 12.63K. Schippers te Oud-Vosmeer f 12.61; J. Kostense te Kruiningen, f 12.54. Alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de leve ring gegund. AFSCHAFFING DER STAATSKERK IN WALES. In haar langen strijd tegen het Hoogerhuis is ide fiberaio regoering verplicht, met ver schillende „douceurs" de partijen, die op het oogen blik de meerderheid samenstellen, zoet te houden. De Ieren krijgen „Home Rule", in dien het ontwerp althans veilig de constitu- tioneele hindemissen overwint, de arbeiders partij kan tevreden zijn met een hervorming betreffende de „trade-unions". Nu is voor de bewoners van Wales het bovengenoemde ont werp in het bijzonder bestemd. De eisch is niet nieuw. Reeds lang wekte de bevoorrechte toestand van de Anglikaan- sche kerk m Wales ontevredenheid. Toch da teert de meer coiicreete oppositie eerst van 1880. Toen drongen vier vijfden van de Wel- sche afgevaardigden op de scheiding van kerk en staat in hun gebied aan. Op het oogemblik zgn van de 34 Welsche leden van het Lager huis 31 het ontwerp gunstig gezind. In 1894 heeft Asquith, toenmaals minister van binnenlandsche zaken, een daartoe strek kend voorstel ingediend, dat zonder beraad slaging verworpen werd. Het volgend jaar op nieuw ingediend, viel het opnieuw doordat het liberale kabinet zijn plaats moest afstaan. Daarna is het in 1909 opnieuw uit de woe lige, (politieke golven opgedoken, om n» ein delijk zijn beslag te krijgen. Evenals de „Home Rule" is ook deze vraag zeer ingewikkeld en uit de meest verschillende bestanddeel©» /samengesteld. Daar is in de eerste plaats het schoon© verleden van Ierland, dat van de vroegste tijden af een min of meer vijandelijke tegenstelling tot de overige dee- ten van het rijk in godsdienstzaken toont. De Welschen zijn niet vergeten, dat, toen in 597 de heilige Augustinus, na van paus Gregorius I volmacht te hebben verkregen, in Engeland landde, Wales diens gezag weigerde te erken nen. Ze zijn niet vergeten, dat in de handen der Normandische koningen do kerk voorna melijk een middel tot verovering is geweest. Doch dat is alles uit de oud© doos. Den laatste» tijd met de kolendelversstaking is het overtuigend gebleken is Wales de haard van het Britsche socialisme. En «fit komt na tuurlijk in botsing met de Angfikaansche kerk, die de meest volkomen uitdrukking van de conservatieve maatschappij is. In dezen tegenstand worden de Welschen gesteund door de predikante» van andere ge meenten, want de vertegenwoordiger van de staatskerk heeft een onbetwistbaar gezag. Bo vendien heeft hij invloed in het gemeentelijke beheer goowel als in het bestuur van som- mi ge, menschlievende stichtingen. Doch de hoofdbron der ontevredenheid is, dat de vTÏje kerken van vrijwillige giften moe ten bestaan, terwijl de Angfikaansche kerk over jaarlijksche inkomsten van 250.000 pond sterling beschikt, waarvan een groot deel wordt opgebracht door bewoners van Wales, die niet tot die kerk bchooren. Een, in 1Ü0C ingesteld onderzoek heeft uit gewezen, «lat de inkomsten van de vier Wel sche diocesen in drie soorten kunnen worden verdeeld: een som van 19.000 pond st. van schenkingen, na 1663 gedaan: een som van 60.000 p. st. uit de algemeen© inkomsten van <lo Angfikaansche kerk; 181.000 p. st afkom stig uit schenkingen, die lot voor 1663 terug gaan. voorts giften van het Parlement en de opbrengst van tienden, tot het opleggen van welke belasting de Normandische koningen da kerk indertijd gemachtigd hebben. De tegenstanders staan dus sterk, omdat bovendien do vrije kerken 950.000 rolgelm gen tollen, terwijl de Angfikaansche niet ineer dan 300.000 kiekens onder haar vleugelen bergt Ook is er een precedent: een belangrijk punt in de politiek In overeenkomstige omstandig heden heeft een vorig Brilsch ministerie de noodzakelijkheid van de scheiding tusschen kerk en staat m Ierland erkend. De politieke hervormingen, die dit ontwierp wil, ontnemen den predikant der bedoelde kerk hun officieel karakter en de daaruit voort vloeiende voordeeten Inzonderheid zulten de 4 Welsche bisschoppen ophouden, als geeete lgke lords een zetel m het Hoogerhuis te hekheden. Voorts woedt 80.000 p. st., waar onder do inkomsten uit schenkingen van na 1663, aan de kerk gelatenmaar wat de schei: kin gen van vóór dat jaar betreft, evenals «ie tienden en de giften van het Parlement, dit alles zal als eigendom der natie beschouwd worden en moet liofdadigen doeleinden ten goede komen. Gebouwen enz bljjven het bi- zit der kerk. Niettegenstaande zjjn fiberaal karakter wekt het voorstel veel tegenstand. Bij de behandeling van hot ontwerp in hei. Lagerhuis kwam het tot een hevig incident tusschen Lloyd George en Lord Hugh Cecil, don broeder van don markies van Salisbury, daar de minister had gezegd, dat hij bg deeen maatregel den mees ten tegenstand ondervoed van hen, wier familieën ten tijde der hervor ming de Katholieke kerk het ergst hadden beroofd. De aartsbisschop van Canterbury heeft zich in krasse termen tegen het voorstel verklaard RUSLAND TEGENOVER HET BUITENLAND. Vnjdag heeft de minister van buitenlandflcho zaken van Rusland Sasonof in «ie Doem a welke vergadering, ook in de voor het publiek be stemde loges zeer druk bezocht was, een uitgebreide rede gehouden over de huidige, buitenlandsche betrekkingen, van Rusland. Hij begon, met. er op te wijzen, dat het vier bond mot Frankrijk en de overeenkomst met Engeland de beste vruchten opleverden. Ver volgens liet hij zich in vredelievende» geest ovor Duitschland, Italië en Oostenrijk uit, niet tegenstaande de jongste beproevingen, die de verhouding tusschen beide keizerrijken den laatsten tgd had moeten doorstaan. Sprekend over den Balkan toestand, kon de minister zich niet verhelen, dat het daar niet rooskleurig gestold was, maar toch hoopte hij, dat de rust er niet zou worden verstoord De sluiting der Daidanellen door do Turken deed belangrijk afbreuk aan de Russische handelsbelangen. Ifet Russische gezantschap had te Konstantinopel vertoognai in dien zin gedaan en er op gewezen, dat aan neulralo schepen bij verdrag de vrij© doortocht was gewaarborgd. Op het oogenbfik was men ge rechtvaardigd tot de verwachting, dat da Dardanellen zeer spoedig weer voor de vrijs scheepvaart geopend zouden worde»: Het verschil tusschen het standpunt va» Italië en dat van Turkije was zoo groot, dat een rechtstreeksche /uitwerking van. «te» stap tot bemiddeling der mogendheden voor de» eerstvolgende» tijd niet venvacht kon wor den. Toch zouden de mogendheden «ie pogin gen tot verzoening zoo spoedig mogelijk her nieuwen. De toestand in. Perzië dreigde geen buiten gewone verwikkelingen uit te lokken, dank zg de overeenkomst met Engeland van 1907. Men moest aannemen, dat het huidige Perzische kabinet met Russisch-Engelschon steun er in. slagen zou hert. land tot kalmte to brengen De Russische troepen zouden worden terug geroepen, zoodra de regeering van den Sjah in staat zou zijn, de rust met eigen kracht te handhaven. Het doel va» de Russische politiek kon niet de uitbreiding van de bezittingen in Azië zijn, «laar «fit de positie in Europa op den Balkan in gevaar zou brengen. Do Russische belangen verlangen, slechts, dat in het aangrenzende Mongolië zich geen in militair opzicht krach tiger staat vastzet. Do tweede taak van du Russische diplomatie was het handhaven van do goede betrekkingen met China. De leider der kadetten, Miljoekof, na den minister het woord krijgend, zeide: De nagver tusschen Engeland en Duitschland vormt do spil, waarom de geheel© wereldpolitiek draait Do wereldpolitiek is in ©en nieuw stadium getreden, doordat Duitschland tengevolge van de rechtstreeksche inmenging van Engeland zijn eischen moest matigen. Dat was voldoende om den vrede in Europa te doe» bewaren OPROER TE FE2. Uit de uitvo-rige mededeel ingen van den correspondent van de »Temps", die den regeeringscommissaris Regnanlt naar den saltan van Marokko heeft vergezeld blijkt, wat een ellende de Fransche officiei en tijden» die ploiseling uitgebarsten muiterij hebben moeten doorstaan. Een Franseh luitenant slaagde erin, do onder hem dienende, Marokkaansche soldaten van twaalf uur in den middag tot den volgenden morgen twee uur in bedwang te hondeD, hoewel de andere, opstandige Moeren hen beschoten en ze vier dooden hadden. Toen de trouw gebleven sjeriffi|nen nu bun broeders met buil beladen zagen, w< ren ze niet meer te bonden, weldra deden ook zij aan het oproer mee. Met vier tioaw gebleven manschappen slaagde de luitenant erin, te ontsnappen, met wedenemiug van de sluitstukken der kanonnen, wuardoor dus de muiters dez» niet meer tegen de Europeanen kunnen gebruiken. In een andere afdeeling van het inboor lingen-leger worden de Fransehe luitenants

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2