f SLECHTS ÉÉN STAP bijvoegsel FEUILLETON. fihdijsiroop VAK Donderdag 25 ipril 1912, no. 98. Middelburg 24 April. BriBten uit de Ganzestad. Ter voorkoming van misverstand voor een deal van de lazers van. uw blad. acht uw briefschrijver, mijnheer de Redacteur, het met OTorbodig eraan le herinneren, dat Goes ook wel de Ganzestad wordt geheetea wegens het roeren van een gans in het stedelijk wapen. Hoe nu Goes aan die heraldieke gans ge komen is, is niet met volkomen juistheid te zeggen. De meest voor de hand liggende verklaring ervan is wel, dat in den. grijzen voortijd op de lage gronden rond het toenmalige Goes véle ganzen aangetroffen, werden in 776 was Goes reeds bekend als een gehucht en dat dit aanleiding zou gegeven hebben om do gans op het stedelijk wapen af te beelden, wat de alvermogende spraakmakende gemeente ertoe gebracht zal hebben haar stad met den naam van Ganzestad (te betitelen. Eertijds heette Goes Gosaha, welk woord doet denken, aan Gusa, dén oud-Duitschen naam voor gans. Nu is er nog een andere meening over den oorsprong van den naam Goes, waarmede de gans niets te maken heeft, en welke naam zou afgeleid zijn van het oud-Deemsche woord' woord Gosum, dat welig weiland beteekent of van het Engeflsche woord goose (gans) dat Uitgesproken .wordt goes. Wat hiervan ook zij, de gans prijkt in het stedelijk wapen en Goes wordt tot heden ten dage de Ganzestad genoemd. Op een der voormaligs pookten was de gans aangehracht ajs windvaan, terwijl wij hier nog aantreffen de Ganzepoortbrug en de Ganze- poortstraat De vroegere magistraatspersonen, hebben dus zorg ervoor gedragen, dat de gans bij de na komelingschap niet. in de vergetelheid is ge raakt In lateien, in onzen tjjd is door de stede lijke overheid de gans min of meer veron achtzaamd geworden. Zoo ziet men thans in do stadsvesten zwanen, inplaats van ganzen rondzwemmen, welke zwanen onder de auspi ces van het stedelijk bestuur staan. Een verloochening alzoo van den traditio- neelen stad svo gel is bier te constateeren. Nu moge de zwaan de gans overtreffen in sierlijkheid van lichaamsbouw en als een. meer chique en elegante stoffeering van het water vlak aan te merken zyn, toch zou de gans er een beter figuur maken als zjjnde de er kende stadirvogel, zooals het stedelijk wapen te verstaan geeft. Evenals vroeger te Middelburg een arend op stadskosten werd verzorgd ik meen in een kooi in den voorgevel van het stadhuis in aansluiting met haar stedelyk wapen, dat een arend draagt, zoo zou het wei zoo eigenaar dig zijn, wanneer de Goesche vroedschap van zijn zin voor heraldiek en tevens voor sym boliek blijk gaf door da gans inplaats van den zwaan onder zijn bescherming te nemen. Met dit al zyn. en blijven de Goesenaaxs Gansesthdter en zullen wel nooit tot zwanen- ridders geslagen worden. Dan is de gans het zij hier ter loops opgemerkt naar de symbolieke beteekcnis vooral niet minderwaardig dan de zwaan. De gons toch was de vogel, die aan Juno, de gadevan Jupiter was gewijd, terwijl de zwaan, voorzoover mij bekend, op zulk een hooge onderscheiding niet kan bogen, alleen speelt zij in de sage van den Zwanenridder een rol. Ik heb gemeend deze lofspraak op de gans naar voren te moeten brengen om de Ganse- CHADSJI MOERAT. 2*) van L«o Tolstoi. (naar de Duitsche vertaling). Deze Chadsji Moerat was de om zijn helden- daden beroemde, koene Nahib districts hoofd) van Sjamyl, die nooit anders dan met zijn veldteeken uitreed en steeds door eenigo dozynen, fanatieke Moeriden leden van een Mohammedaansche aecte) was omgeven, die om hem heen stoute oefeningen te paard uitvoerden. Ditmaal echter reed hy, in zijn basjlyk en zijn mantel gehuld, slechts door een enkel man begeleid, naar het dorp en trachtte klaamlykelijr zoo weinig mogelijk ge zien te worden. De mond van zijn buks kwam onder den mantel te voorschijn. Zyn scherp blikkende, zwarte oogen boorden als het ware Ju het gelaat van eiken afzonderleken dorps bewoner, die hem tegen kwam. Toen Chadsji Moerat in het midden van het dorp gekomen was, reed hy de hoofdstraat niet verder, die naar de miprkt voert, maar hnks boog hij in een smalle steeg af. Hjj treed ^oor nummer 1 van het feuilleton de men het Mad ran 23 April, No 96 stadters to overtuigen., dat er niets kleiuec- rweds in deze benaming is gelegen. De waakzaamheid van de gans is bovendien algemeen bekend, sinds zij het Kapitool heeft gered, door de Romeinen mot hun alarm gesnater te waarschuwen voor een dreigende overrompeling door den Galliër Brennus. En dat de Goeseuaars eveneens waakzaam heid aan den dag hebben gelegd om hun veste rrjj te houden van vreemd „gespuis", van Vlamingen en anderen, hiervan zyu in de ge schiedenis van Goes schitterende bewijzen ge boekstaafd Waar Goes zooals reeds is opgemerkt een zeer oude plaats kan genoemd worden en in bet begin der 15e eeuw reeds ais stad werd aangemerkt, toen met den bouw der thans nog bestaande grocra Maria Magda- tenakerk het oostelijk gedeelte werd be gonnen, zyn er zoo goed als geen groote ge- bauwen uit den ouden tijd meer te vinden behalve de zooeven genoemde kerk en dan nog een woonhuis aan de Turfkade, dat ook in de rubriek van merkwaardige gebouwen in uw blad voorkomt. De groote kerk, zooals men ze in de wan deling noemt, staat er als een. monument van prachtige bouwkunst en, dank zij de restau ratie, door het Ryk vóór een paar jaar ter hand genomen, wordt zij uit haar vertrampo- neerden en zeer verwaarloosden staat, zoo van binnen, wat betreft het westoljjk deel, als van buiten, gebracht tot haar vroegere schoon heid wal aangaat de buitenmuren en ramen. Zoo is het. groote raam aan den. hoofdingang opnieuw een wellust voor de oogen geworden, er gaat van die lijnen en bogen een groot© bekoring uit, welke de hooggestemde, dichter lijke, religieuze gedachten van den bouw meester in beeld brengen en ons, 20e eeuwera, in gedachten terugvoeren naai- de 15e eeuw, toen de kerken „als een gemetselde hymne, als een psalm" oprezen. Het huidig interieur der kerk ademt door do (j-ercahijniseeriag, die dagteekent van af 1578, toen de Vlissingsche predikant Gerobulus do eerste godsdienstoefening der Hervormden erin hield, nadat de beeldstormerij ze zoo goed als onbruikbaar had gemaakt voorden Roomsch- Katholiekeu eeredienst, een heel anderen geest dan dien de bouwmeester bedoeld heeft met zyn diep opgevatte, harmonische samenstelling van dm spitsboogstijl met zijn eigenaardige belichting, en toch niet melancholische licht- toetsen. Tot eer van mijn stadgenooten dim ik hierbij te voegen, dat ook zjj niet achterwege zijn. ge bleven in het verleenen van geldelijken steun voor het verrichten van het restauratiewerk aan de berk, dat onder deskundige leiding ge schiedt en nog lang niet voltooid ïs. Wat liet reeds genoemde huis, met zyn trapgevel aan d© Turfkade aangaat, dit staat ex als een slachtoffer van deerlijke mishan deling in architectonischen zin. Het boven gedeelte van den voorgevel is uit den stijl ge raakt door het wegbreken der „trapjes" en het daarvoor aanbrengen van een leelijken, smaak- loozen, boogvormigen top en. de teebening van het oude metselwerk is door de verfkwast op onmeedoogende wijze besmeerd. Het sternen wapenbord, vertoonende in het midden een dubbelen arend, geflankeerd door een leeuw en een griffioen, dat eens aan deze gevel prijkte, is thans verhuisd naar den oud-rommelhoek. Een jaartal of ©enig opschrift is niet meer er op te bespeuren, wel zijn er nog half uitge beten strepen en lijnen zichtbaar, doch die niet meer te ontcijferen zijn. Waar de tegen woordige bewoner wegens de hooge kosten, niet kan overgaan tot een restauratie in stijl van deze werkelijk fraaien gevel, zou ik een beroep willen doen op de offervaardigheid van belangstellenden in de overgebleven, bouwwer ken uit het einde der 14e of begin der 15e eeuw, uit welk tijdperk dit huis dagteekent om te trachten dat prachtgeveltje in zijn oor spronkelijker! vorm te herstellen. Mochten er onder de lezers van uw blad zijn, die blijken van sympathie met dit restau- ratieplannetj© wenschcn te geven, dan ver zoek ik hen deze te willen toezenden aan de redactie van dit blad, die wel zoo vriendelijk zal willen zijn ze aan mijn adres te doen toe komen. Een volgende maal hoop ik te schrijven over meer recente zaken uit do Ganzestad, er zijn groote bouwplannen aanhangig op een schilder achtig gelegen terrein. GANZEMAN. 22ste van Grasmaand 1912 tot de tweede, te halver hoogte van. den berg in de helling ingegraven hut van die steeg, hield zyn paard in en zag om zich heen. Onder het schutdak voor do hut. was nie mand te bekennen. Toch lag op het dak, achter den frisch met leem bestreken schoor steen, een man onder een schapevacht. Chadsji Moerat stootte hem met het handvatsel van zyn ryzweep aan en klakte met de tong. Van onder de schaapsvacht kwam een oude man mot een slaapmuts op het hoofd te voor schijn, die in een afgedragen, vettig glim mende besjmet gehuld was. Do oogen zonder wimpers van den oude waren, rood en ont stoken en om ze te openen, moest hij meer dan eens heftig met de oogleden knipperen. Chadsji Moerat mompelde den gewonen groet: „Salem aleikuml" en onthulde het ge laal „Aieikum salem". mompelde de oude glimlachend met den tandeloozen. mond, na dat hij Chadsji Moerat herkend en zich op de spillebeonen opgericht had. Daarna trok hy niet zonder moeite zijn naast den schoor-.; steen staande pantoffels met de houten hak ken aan, stak, zonder zich te haasten, de armen door de mouwen van zijn voddige, niet overtrokken vacht en klom langs de tegen het dak staande ladder naar beneden. Terwijl hy zich kleedde en naar beneden klauterde, (bewoog hij gestadig hot op een dunne, rompelige, verweerde hals rustende hoofd hoen en weer en wilde zyn rechter - stijgbeugel vasthouden Maar de vlugge Moe ride, dia met Chadsji Moerat mee gekomen GEMEENTERAAD VAN ARNEMUIOEN. Dinsdagmiddag te half twee uur hield do gemeenteraad van Arnemuiden onder voor zitterschap van mr. H- F. Lantaheer, burge meester, een openbare voltallige vergadering. Na het lezen, der notulen en mededeehngen, waaronder het gemeenteverslag over 1911, was aan de orde het vaststellen der voorwaarden van aanbesteding van het vrachtrijders werk. De voorzitter lichtte in den breede de voor gestelde wyziging toe, die voornamelijk be helst dat B en IV. voortaan zander eenige beperking, aan den aannemer kunnen opdragen waar en wanneer begrinding der wegen zal plaats hebben. De heer Franse zei bezwaar te hebben dat de raad hier alles uit de handen geeftgaarne zag hy in de voorwaarden opgenomen dat. de begrinding moet plaats hebben tusschen 1 October en 31 Decembervoor elke week latere oplevering wil hij f 5 boete stellen Na eenige bestrydiag door den voorzitter werd deze aanvulling in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3; tegen stemden de heeren H. van Eenennaam, J Wisse en S van Een eernaam. Vervolgens werden de voorwaarden met al gemeene stommen vastgesteld Een voorstel inzake het onderhands verjiach - ten van het recht tot het weghalen der com post aan F P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, werd met al gemeene stommen aan genomen; de dnur der overeenkomst is 5 jaar. Een concessie-aanvrage der Vlissingsche gas fabriek tot. het leggen van gasbuizen in ge meentegrond werd na een verdienstelijke toe lichting door den voorzitter met al gemeene stemmen aangenomen. Vorder werd aan 0 van Eenennaam con cessie verleend tot het leggen van rioolbuizen door gemeentegrond. Een wijziging van de begrooling 1912 ging onder den hamer door. Naar aanleiding van punt 8 der agenda zei de voorzitter dal de begraafplaats te Klevers- kerke benevens een gedeelte pastorie-tuin ten onrechte op naam der burgelijke gemeente staan. Ilij vroeg machtiging het noodige te doen dat die perceelen ten name der Herv. Gemeente worden gesteld, wolke machtiging hem met al gemeene stemmen werd verleend. Verder werd aan B. en W een crediet van f50 toegestaan tot herstel van een zinkput en rioleering in de Molenstraat. Bi} de rondvraag vestigde de heet S. van. Eenennaam de aandacht op niet naleving Van art. 71 der politieverordening. De voorzitter zei te gelooven dat hier wijziging noodig is, wil het aït. van kracht zijn; hij hoopte spoe dig den raad met een voorstel te bereiken. De heer Franse geeft B. en W. in over weging geen geldleeming aan te gaan tot aan leg der nieuwe begraafplaats, maar het werk over vijf jaar te werdeelen, een en ander geeft een voordeel van f280. Dit idee leek den voorzitter sympathiek als het eenmaal aan de orde komt zal hij or rekening mee houden. De heer Crucq vroeg welk plan B en W. hebben met de oude dokterswoning; hij Ss van meening dat voor een publieken verkoop het nu de weiaangewezen tyd is. De voorzitter zei, dat wanneer de raad verkooping wen- schien mocht, het dan zeker kort dag is. Hij hoopte spoedig een voorstel te doen De heer Pouwer bracht een klacht over van enkele bewoners der Molenstraat over de sloot achter Iran woning, genoemd raadslid bad zelf ook een onderzoek ingesteld en afgaande op zijn bevinding kreeg de raad zeker de overtuiging dat het geen artikel van Bóldoot is dat zich daar bevond. De voorzitter zei dan ook zooveel mogelyk toezicht te zullen houden Niemand meer het woord verlangend sloot de voorzitter de vergadering en gingen allen in verwachting van het nieuwe licht huiswaarts Uit de Staatseonrant. By kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het airond 's Gravenhage, ter standplaats 's Gravenhage, G. vau Poeteren, cand.-notaris aldaar is benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter standplaats de gemeente Val kenburg, J W Huynen, candidaal-notaris te Maastricht is benoemd tot burgemeester der gemeente Rotterdam, mr. A. R Zimmerman was, sprong schielijk van het paaid, duwde den ouden man torzijde, en vatte in plaats van dezen den beugel. Chadsji Moerat zat af en trad licht hinkend onder hot afdak. Uit de deur van de hut kwam hem een flinke, ongeveer vijftienjarig© knaap tegemoet, die met zyn zwarte oogen, welke aan rype krieken deden denken, vol verbazing de menschen, welke daar aankwa men, aankeek. Ga naar de moskee en roep je vader, beval hem de oude. Toen ging hij Chadsji Moerat voor en opende dezen de knarsende deur van de hut. Toen Chadsji Moerat den drempel over schreed, kwam uit de deur, die naar het bin nenste van de hut voorde, een niet meer jonge, slanke, magere vrouw te voorschijn in een rood© besjmet over het gele hemd en een wijde, blauwe breek Uw binnenkomen zij gezegend, wenschte zy, boog diep en bereidde aan den voorwand voor den gast een zetel uit de kussens, die ze mee bad gebracht Een lang leven zy je zoons beschoren, antwoordde Chadsji Moerat, ontdeed zich van den mantel, het geweer en de sabel en gaf alios aan den oude over. De oude hing de buks en de sabel voorzichtig naast de aan den Wand hangende wapenen van den huisheer aan een paar spijkers, tasschen. twee groote bekkens, die aan dan gladden, bLank ge witten muur glansden Chadsji Moerat schoof de op zyn rug faan- is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland jhr. S van Citters zyn benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw mtr. A'. J. A A. baron van Heem stra, burgemeester der gemeente Arnhem tot officier in. de ord© van Orauje-Nassau R. J. C T. Kolfschoten, lid van den raad der gemeente Arnhem, voorzitter van het bestuur der Vereeniging van den H. Vincentios van Pauto aldaarmr. J L C. van Essen, secrota- ris der gemeente ArnhemH. F Schoenmaker, pastoor, kanunnik en deken der Rootejch- Katholieke Kerken te Arnhem, voorzitter van regenten van het gesticht „Insula Del" tot ridder in de orde van Oranje-Naasau ds A. M. Knottnerus, voorzitter van het be stuur der Johannastitehfing tehuis voor ge brekkige en mismaakte kinderen, te Arn hem; zuster C C F. H. M. von Lepclj be stuurslid dierzelfde stichting en moeder-direc trice van het Nedforduitsch Hervormd Dia- canessiehuis aldaar F. .T Tcrlaak, commis saris van politie te Arnhem H. Minkman Jzn., 1ste voorzitter van het bestuur der vereeniging „Oranjedag", te Arnhem Verschillende Berichten Naar het „Vad" verneemt, heeft H. M. de Koningen zich in beginsel en onder zekere voorwaarden bereid verklaard een paleis te aanvaarden op Zorgvliet, te 's Gravenhage, waardoor dan de gemeente de beschikking zou krijgen over het terrein van het tegen woordige paleis om daar een nieuw raadhuis 1e stichten Vast staat, zoo zegt het blad, dat van B. en YV. in een der eerstvolgende raadszittingen mededeelingen omtrent deze aangelegenheid kunnen worden tegemoet gezien. Uit) Voorburg meldt men aan de .,N. Cl dat dr. Blooker, oud-lid van de Tweede Kamer, sedert ©enigen tijd ernstig ongesteld is Zijn toestand geeft reden tot bezorgdheid Het „Vad." weet. nog mee te deden dat er geen uitzicht op herstel meer bestaat. In de Maandagavond gehouden vergade ring van. de afdeeling Amsterdam III van de S. D. A. P is een door het bestuur voorge stelde motie met op een na algemeene stemmen aangenomen, waarin de afdeeling haar spyt uitdrukt over liet niet-behandelen op het Leid- sche congres van allerlei z.g. kleinere voor stellen, speciaal van die welke betrekking heb ben op de organisatie der party. Deze afdee ling meent, dat vóór de winterkampagne, die het verkiezingsjaar 1913 inleidt, de organi satie der party in overeenstemming moet wor den gebracht met de taak, die de party in het algemeen thans heeft, en de breeder© Werk zaamheid, die haar bij de verkiezingen wacht en verzoekt het partijbestuur een kongres bij een te roepen te 's-Gravenhage op Zondag en Maandag, voorafgaande aan rooden Dinsdag, ter bespreking van de organisatie -voorstellen, die op het Paasch-kongres zijn moeten blijven liggen. Zij noodigt de afdeeliagen der partij uit bij het P. B. adhaeste te betuigen aan dit verzoek. Hel „Centrverneemt, dal de vorige week in Den jHaag een vergadering heeft plaats gehad van deal hoofdraad der St. Vincentius- i vereeniging met liet hoofdbestuur van het ge nootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen, om een bespreking te houden zake de ree las see ring van ontslagen gevang©- nen. Voorlezing werd gedaan van een schrij ven van den minister van justitie, waarin deze erop aandrong den arbeid met vereende krach ten aan te vatten. Er werd besloten een ge mengde commissie te vormen, om in dien geest werkzaam te zijn. Naar aanleiding van deze vergadering had reeds te Utrecht een bijeen komst plaats gehad van den hoofdraad van St. Vincentios met de voorstellers van de bij zondere raden of conferenties uit alle plaat sen des lands, onder welk ressort strafgevan genissen of rijksopvoedingsgestichten bestaan Naar het „Hbld." verneemt, is een wijzi ging gebracht in het reglement voor den dienst der rijkstelegraaf Daarom zal van 1 Mei a.s af de verplichting zijn opgeheven om de af gifte van telegrammen te doen geschieden te gen onderteekening van een ontvangstbewijs door of namens den geadresseerde. Slechts in enkele gevallen zullen die ontvangstbewijzen worden gevorderd. gende pistolen recht, schreed op de kus sens toe en zette zich daarop neer. De oude hurkte naast hem op de bloote enkels, sloot do oogen en hief de armen met de uitgestrekte handen naar voren. Chadsji Moerat deed het zelfde, daarna streken beiden, een gebed mur melend, zich met de banden, over het gezicht en vereenigden die bij de spits van den baard. Ne chabar?, vroeg Chadsji Moerat den oude. wat zoo veel beteekent als: wat heb je voor nieuws? Chabar ick, volstrekt niets, antwoordde de oude man, terwijl hij met zyn doode, rood© oogen Chadsji Moerat niet in h©t gelaat, maar pp den baard keek ik woon buiten tusschen de bijenkorven en ik ben vandaag maar eens hierheen gekomen, om mijn zoon te bezoeken. Hij weet meer. Chadsji Moerat begreep, dat de oude niet wilde zeggen, wat hij wist en wat Chadsji Moerat eveneens moest weten Hij knikte even met het hoofd en vroeg niet veider Aangenaam nieuws tenminste is er niet, voer de o ude voort slechts zoo veel weet ik, dat de hazen nog altijd overleggen, hoe zo de adelaars zullen verjagen. De adelaars eten echter nu den een, dan den ander van hen op. De vorige week hebben de Russische honden den menschen in Migiz hun hooibergen ver brand. De schedel moge hun barsten, sprak do oude grimmig met zijn heescho stem De Moeride van Chadsji Moerat trad bin nen Met de krachtige beencn groote stappen makend, ging hSj nauwelijks hoorbaar over den Ingezonden Mededeelingen. Da Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo. genaast onvoorwaardelijk asthma, slijm- an kinkhoest, verouderde on verwaorlootde verkoudheid, den hevigstsn hoest, pleuris influenza, bronchitis en allo borst- en long aandoeningen. Voorkomt de Tering. De Abdijsiroop kost per flacon f 1.—, Z— en f 3.50. fcisclit roodrn band m. Iiamlteekenine v/d Oen.-Agcnt: L. I. AKKER, Rotter jam Ver- krijsbaar bij alle drogisten en apotheken Op aanstichting van de plaatselijke afdoe ling van dec. Bond van Nederl Onderwjjoars is te Den Helder een voorloopig comité sa men gesteld met het doel, stappen te beramen tot het oprichten en in stand houden van een openbare leeszaal en bibliotheek; De Amsterdamsche bladen deeleai mee, dal het plan bestaat op de Loidschekade, naast het American-Hotel, eon nieuw hotel te bouwen. Er zal plaats zijn voor 200 bedden, terwyl aan het hotel een restaurant wordt verhonden ,en op het dak oen terrastuin wordt aangelegd. Het muziekkorps van het Leger dos Hetls te Utrecht heeft Zondagnamiddag een. uitvw ring van gewijde muziek gegeven in het Hooge landspark aldaar. Op het programma kwam o.m. voor het lied „Nearer my God to The*1'', dat volgens de berichten door de scheepsfcapel van de „Titanic" gespeeld werd kort voor dat dit schip zonk. Staande, de hoofden ontbloot, spoelde het muiziekkorps dit lied viermaal, telkens de woorden van elk der vier verzen zingend Her halend Lie.derenblaadjes waren onder het publiek rondgedeeld, waarop de woorden voor kwamen. Door de zusters werd onder het publiek geld ingezameld. De opbrengst was f 121dit geld, vermeerderd met eenige giftjes, komt ten bate van de nagelaten betrekkingen van de verongelukten („N. R. Crt"). Van Texel meldt men aan de „N R Ct." dat thans naar Amerika veel zeegras wordt verzonden Ook aan boord van de „Titanic" waren 600 balen geladen. Er wordt thans voor het zeegras van f 2 40 tot f 3.60 besteed per 100 kilogram Een landbouwer, woonachtig op hot eiland Ilselmmde, heeft bij do politie to Rot terdam aangifte gedaan, dat hem in een. buis op den Boerensteiger een portefeuille me» f 2200 aan. bankpapier is ontstolen. De por tefeuille was in een binnenzak van zyn. vest geborgen. In verband met dezen diefetaUzya in verhoor genomen twee zusters en een man, met wien een van die zustere leeft Zij ontkennen den diefstal, en een huiszoeking in hun woning heeft geen resultaat opgele verd. Van het gestolen geld is niets terug gevonden. Een bootwerker le Rotterdam is op de Hoogstraat door een rijtuig overreden. Een voor- en achterwiel gingen hem over de borst en kwamen met zijn hoofd in aanraking. D© man Werd aan het hoofd verwond an in wending ernstig gekwetsl uit vast gestampte aarde bereiden vloer, legde dadelijk evenals Chadsji Moerat zijn vilten mantel, buks en sabel af, slechts den dolk en de pistolen bij zich houdend, en hing alles aan den denzelfden spijker, waaraan reeds de wapenen van Chadsji Moerat hingen. Wie is dat?, vroeg de oude aan. Chadsji Moerat, terwiyl hij o pden binnentredend©! wees Dat is mijn Moeride. Eldar heet hy, zei Chadsji Woer&l. Het js goed, sprak de oude en wees Eldar een plaats naast Chadsji Moerat op een viltdeken aan. Eldar ging zitten, sloeg de boenen over el kander en liet zyn mooie oogen, die aan de pogen van een ram deden denken, op hot ge zicht van den spraakzaam geworden, ouden man rusten De joude vertelde, dal in de vorige Week een paar flinke jongens uit het dorp twefl soldaten hadden gevangen genomen den oenen hadden ze gedood en den. anderen, naar We den** in Sjamyl gezonden Chadsji Moerat hoorde verstrooid naar het verhaal, keek "naar de deur en luisterde naar de geluiden, die van buiten af de hut binnendrongen. Onder hot afdak voor de hut doden zich voetstappen hooren, de deör knarste en de huisheer trad binnen. {Wordt vorrolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5