M1BDËLBVRGNCHE COURANT Donderdag '25 April. jj. 98 is»* j-srgang. ton. D... courant Terïtbynt iegelijk., »et *>*- en F.e.ldegen, per kverteol, roowel roor lliddelbntg «1. TOor .lie plsateen in Nederland fre.ec pp. Afzonderlijke nummer» kotten 6 cent ,jvertenti6n bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Droipeotn»ten daarvan zijn aan het bnreau te bekomen. eerttvolgende nummer moeten des middag» vóór één tir aan bet bureau bezorgd zijn. A4v«rtentiün voor Advertentie* fi 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager Geboorte-, dood- en siie andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50o!ke regel meer 20 cent. Reclame» 40 geul per regel. Groote letter» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiön en reclames, niet afkom»tig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i« gerechtigd het Algeneen Advertentlt-BBi *n A. PB LA HAK Az., JS.Z. Voorburgwal Amsterdam. By deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 24 April. HET INCIDENT IN DE INVALIDITEITS- COMMISSIE. Mr. R. I H Patga geeft in het „Vad." een uiteenzetting van tie gebeurtenissen, die aaa- leiding gaven tot het niet verschijnen der leden van de linkerzijde in een der commis sie-vergaderingen. Hij vertelt daarin dat 9 Maart een commis sie-vergadering plaats had, waarin, besloten weid voor de arlikelsgewijze behandeling eerst Wjjeeu te komen in do week na Paschen. Den 12den Maart werd hij opgeroepen voor een den volgenden dag te houden vergadering, zonder dat het onderwerp van bespreking genoemd werd. Htj kon niet komen, evenmin als de heer Schaper. 'sAvpmds kreeg hij tele fonisch bericht dat de commissie besloten had de artikelsgewijze behandeling don len April te doen plaats hebben. Ilij kwam daar met nadruk tegen op, want hjj liad met het oog op het eerste commissie-besluit zijn tijd gere geld, zou den volgenden dag voor familie aangelegenheden naai- Zwitserland gaan, en had, in de daarop volgende weken weer zijn dage» reeds geheel ïngenobaen. Uit" Zwitserland teruggekeerd vernam hy, dat do vergadering niettemin pp 1 April was uitgeschreven De zaken liepen toen zooals hij gevroesd badde tijd ontbrak hem te «enenmale om het zeer omvangrijke en in gewikkelde wetsontwerp in zijn details be hoorlijk meester te worden, en zijn recht voor de verdere behandeling niet willende verspelen, bleef hg uit de vergadering weg, na daarvan vooraf schriftelijk te hebben ken nis gegeven. De andere leden der Commissie, tot de Umegrpep behoorende, die als z.g. bijzitters waren benoemd, gevoelden uit den aard der zaak weinig geneigdheid, onverwachts en on voorbereid in de plaa<9 van den heer Patijn te treden en verschenen op dien grond even min. Reeds was hem ter oore gekomen, dat de heer Schaper om analoge redenen als hij niet tegenwoordig zou kunnen zijn. Na de vergadering hoorde hjjdat de heer Schaper en zijn geestverwnaten inderdaad hadden ont- brpken. De heer Patijn betwist niet het recht van de meerderheid der commissie om op een vroeger besluit terug te komen. De omstan digheden waren inderdaad veranderd door niet verwachte -weigering van den minister om overleg met de commissie te plegen. Maar wel was hij zeer teleurgesteld, toen hij bij zjjn terugkeer in het land moest vernemen, dat men zijn billijke bezwaren togen het be- 8luit tot vroeger vergaderen was voorbijge gaan en dus feitelijk had besloten, zonder hem te vergaderen. Aan de bedoeling om opzettelijk de beide fithkscho leden in do uitoefening van hun rechten en de nakoming van hun plichten te belemmeren, heeft de heer Pa lijn geen oog en- blik gedacht, i „Het zal, zoo schrijft hij verder, naar ik ver trouw uit het bovenstaande aan ieder dui delijk zijn, dat er van een „politieke staking" tob de zijde van links ten deze in de verste Torte geen sprake is geweest. Ik weet niet, pf een staatkundige partij van het middel van pbstructie onder alle omstandigheden als ul- timuin reraedium afstand kan doendoch persoonlijk stuit het voeren van obstructie mij tegen de borst en tot dusver deed ik er «iet aan mede. Vandaar dat ik er veel prijs pp stelde, het dienaangaande ook tot mij ge richt verwyt af te wijzen en volledig licht over het gebeurde te ontsteken." VERPLAATSING RIJKSARCHIVARIS. Op een dd 27 Maart ingezonden schrifte lijke vraag van den heer De Stuers naai de reden van de verplaatsing van mr. C. C. D Ebell, Rijksarchivaris in Noord-Brabant, Daar het Rjjksarchivariaat in Overijsel, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken dd- 22 April geantwoord, dal hem in het voorjaar van 1911 een klacht bereikte tegen den Rijksar chivaris in Noord-Brabant, mr. C. C. D Ebell, als zou deze gedurende de jaren, die hij als zoodanig in functie was, zich aan ver schillende onregelmatigheden in zijn admini stratie hebben schuldig gemaakt. Deze klacht was van zoo ernetigen aard, dat de Minister het noodig achtte-de feiten ter kennis te brengen van den officier van justitie hjj de Arrond -Rechtbank te 'sHerto- geribosch i Het langdurig onderzoek door den rechter commissaris, belast met ,jie instructie van strafzaken, ingesteld, heeft, zoudgr volle klaarheid te hebben geschonken, tot de con clusie geleid, dat door mr. Ebell inderdaad zjjn administratie op weinig regelmatige wijze is gevoerd, maar dat hij niet ten eigen bate zich aan strafbare handelingen schuldig Jiecft gemaakt Toen wenschte de Minister van Justitie mede op grond van andere omstandigheden uit het rechterlijk onderzoek gebleken, der halve pm. redenen van opportuniteit, te over wegen, of bij toepassing van eenigen disci- plinaiien maatregel, cr niet termen beston den om de strafvervolging verder achterwege te laten. Nader verklaarde de Minister, dat alleen te kunnen doen, indien mr Ebell el ders in gelijksoortige of andere betrekking benoemd of pp andore wijze niet in zijn te genwoordige standplaats gehandhaafd zou blij ven. Aangezien de aan het licht gekomen feiten een disciplinairen maatregel ten volle wet tigden en mr. Ebell in geen geval langer als Rijksarchivaris te 's Hertogenbosch kan fungeeren, is aan H. M. de Koningin in over! weging gegeven hem naar Zwolle te ver plaatsten. Oil Stad en Provincie. Uit Middelburg. De Commissaris der Koningin deelt mede. dat de Militieraad in deze provincie zal zit ting houden te Middelburg in het Tehuis voor militairen in de Nieuwstraat voor het dpen van uitspraak omtrent vrijstellingen we gens broederdienst en eigen dienst en om tien t uilsluiting: op Maandag 29 April a.s. dos voorin: 10 voor de gemeenten op Walcheren; op Dinsdag 30 April a.s. des nam 1 uur voor de gemeenten op Z.-Beveland, Tholen, Schou wen en Duiveland; en op Woensdag 1 Mei a.s (des nam 1 uur voor de gemeenten in Zeeuwsch -Vlaanderen en op N.-Beveland Uit Walcheren. Dinsdagavond heeft te Domburg een ver gadering plaats gehad vaa de patroons met het bestuur van den werkmansbond en ©enige belangstellenden, ter bespreking van hel be wuste half uur koffiedrinken. De uitslag van deze vriendschappelijke bespreking was, dat do patroons niet konden toestemmen in de uitbetaling van. bet half uur, waarin niet ge werkt wordt. W© geloven en hopen intusschen, zegt onze correspondent, dat de staking haar einde nabij is. De opbrengst van den verkoop dorEmma- oem in de gemeente Nieuw-©n St. Joos- land bedroeg ruim vyf-en-twintig gulden. Uit Zuid-Beveland. In de op 23 April j.l. te Goes gehouden vergadering van ingelanden van den West- Kraaiertpolder werd het voorstel van den Schemgepolder om een stoomgemaal te stichten voor het waterschap „de Piet" en daarbij gelijk tijdig te besluiten de kosten der slichtingen, van het onderhoud van dat gemaal gelijk te verdoelen pver alle sohotbare gronden van het geheele waterschap met 10 stemmen tegen 2 stemmen voor verworpen, terwijl inde verga dering van ingelanden van den Noord-Kraaiert- polder hetzelfde voorstel met 7 stemmen tegen 2 stemmen vóór verworpen werd. Uitdo gemeemtenKruiningen,Yerseke t Wemeldinge is ©en adres gezonden pan God. en Prov. Staten van Zeeland, waar in adhesie is betuigd aan het in gezonden adres van twee leden der Provinciale Staten waarin aangedrongen wordt om de Décauvilletram Hans weert te laten vervallen nu er een tram- a zal komen Hansweert-Kruiningen (station). Er zijn te Yersoke 200 Emma-bloemjes verkocht en daarvoor 13 f34.50 ontvangen. Er waren bloempjes te weinig. Uit Z.-Vlaanderen, D. Te Oostburg zal in de maand Augustus «1 huisvlijt-tentoonstelling worden gehouden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het inzenden van antiek porselein en kunsten ij- werk Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Jelsntn Fr. (toez.) P. Dijkema, cand. te Beertate Kockengen ds. A. G. Ooaterhuis te Ternaard. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Bussum dr. J. Ridderbos te Meppel; te Giesen-Ond- en Nieuwkerk ds. P. Warmenhoven te Aarlanderveen. 0 u d-G ereform. kerk. Beroepen: te Kampen ds. C. de Jong te 's Gravenhage. Kunst en Wetenscüappn. De heer P. Westerhaan, thans verbonden aan de redactie van ons blad, is benoemd tot redacteur van het, „Leidsche Dagblad Naar Maandagavond op de repetitie van de zangvereeniging „Tot, Oefening en Uilspan ning" alhier werd meegedeeld zal bij de 7 Mei te geren uitvoering van W. de Haan's oratorium „Het Sprookje en hel Leven", de componist zelf zijn werk dirigecren Onderwijs. Aan de R, K. jongensschool ie Hulst is tot onderwijzer benoemd de heer W. Borm van Noordstraat (Hontenisse), oin Donderdag a. s. in functie te treden. Tot onderwijzer in de gymnastiek aan de rijks normaallessen te Oost burg is benoemd de lieer A. C. Kievit. Bij ton. besluit is aan B J Bouwmees ter jr., op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R H B. S. te 's Hertogenbosch De eenigen tijd geleden aangekondigde sa larismeetings van don Bond van Ned. Onder wijzers op Hemelvaartsdag zullen belegd wor den |te Alkmaar, Almelo, Arnhem, Assen, Breda, Groningen, Leeuwarden, Middelburg, Rotterdam en. Utrecht In elk van deze bijeen komsten zullen twee sprekers, leden vonden Bond, optreden. Als er iets hapert aan de de lipogeschool van Gent, die naar men weet eens de Vlaam se he hoogeschool moet worden, zijn de Vla mingen er als de kippen bij, om de vinger pp de wonde plek te leggen en op verbetering aan te dringen. Krasse middelen worden daarbij niet geschroomd. Zelfs dreigt het ka tholieke „Hbl van Antw.", den betreffenden minister Poullet voor de a.s. algemeenc ver kiezingen de gehoorzaamheid op te zeggen, als hij den wonschen der Vlamingen niet te gemoet komt I Wat is het geval V Proffessor de Ceulencer, die dertig jaar lang zijn lessen in de La- tijnsche epigraphie en kunstgeschiedenis in het Nederïandsch gaf, treedt af. Nu zijn er twee stroomingen onder zijn ambtsbroeders, betreffende do vraag, wie in Ceuleneer's plaats te kiezen. Een groep Fransch gezinde hoog leeraren, aldus het „Hand. van Antw." heeft een Waalsche candidatuur naar voren ge bracht Daar komt by, dat de Vlamingen juist op de bezetting van dozen zetel door hunner gebrand zijn, omdat die faculteit wel tot de belangrijkste en meest bezochte hoort Dus rumor in casa. Landbouw. Op de vergadering van de Oostelijk Zoeuwsch-Vlaanderensfhc Concoura-Hippique Vereeniging, gehouden Zaterdag 11. ten huize van den heer M. Koole te Axel, werd besloten do vereeniging samen te smelten met de Ver eeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard. Deze samensmelting was op voorgaande ver gaderingen reeds voorbereid en heeft nu haar beslag gekregen. Aan de loden zal eene cir culaire verzonden, hen inlichtende omtrent de voorwaarden waarop ze lid kunnen blyven van do Vereeniging van. Zeeuwsche Fokkers. De contributie blijft f 1.50 per jaar Alle eigendommen, zijn aan de nieuwe ver eeniging overgegaan, ook het good slot der rekening over 1911, dat bleek ts zjjn f 7 41. SPORT. Elfstedentocht per fiete Thans is de route voor den op Tweeden Pinksterdag te houden elfstedentocht per rij wiel als volgt vastgesteld Bolsward, Ilarlin gen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden, Sneek, IJlst (Sneek), Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Worfcum, Bolsward. Do A. N. W. B. heeft steun toegezegd en looft voor zijn leden, die den tocht volbrengen, een zilveren herinneringspenniiig uit, Alle deel nemers die hem volbrengen, krjjgen een her- inneringsmedaille. Vele rijwielfabrikanten sym- pathiseeren met dezen tocht en hebben tman- cieelen (Steun toegezegd De duur van den tocht wordt berekend op 12 uur Voorwedstrijden Olympische spelen. Den 26 Mei a.s. zullen, op het Schuttersveld, te Rotterdam de nationale athletische wedstrij den als voorwedstxij'den voor do Olympische spelen te Stockholm, worden gehouden De Ned. Athlctiek Unie heeft een programma samengesteld Behalve de gewone afstanden hardloopen, zal een Marathon-wedloop plaats vinden van Rotterdam naar Gouda v.v (onge veer 40 K.M-). Ver-spruigen, snelwandelen enz Lichten op vliegmachines. Een Vlaamsch vlieger, De Joncheire, onder nam in den naclit vluchten boven de Ameri kaonsche stad Philadelphia. Om zijn bewe gingen in liet luchtruim beter te kunnen doen volgen, had hjj vóór op zijn toestel een zoek licht geplaatst, terwijl ook de staart van een licht voorzien was. Als de vliegmaclüne meer nog dan 1ot nog 3 een vervoermiddel wordt, zal ook de lucht politie, zooals we nu in de groote steden een afdcelirig der politie voor het vervoer wezen hebben, dergelijke lichten voor de ma chines verplicht moeten stellen, opdat daar door mogelijke botsingen voorkomen wórden Verschillende Berichten- Op den avond \,ux Dinsdag 16 April j.l brak een hevige brand uit in een pand, waarin een zaak in koloniale waren en o.a. van oliën en verfwaren gevestigd was, te Necde. Ook een aangrenzend woonhuis werd aange tast en eveneens iu een vlammenzee herscha- pen. In het woonhuis stond een Lips-brand- kast welke papieren en voorwerpen van waar de polissen,, boeken en andere voorwerpen bevatte. Zij lag daar als in een gloeienden 1, omringd door de brandende, neerval lende brokstukken, aan alle zijden aan het vuur blootgesteld. Eerst na vier dagen was men liet, vuur geheel meester en w; *s avonds de puinhoopen der totaal afgebrande huizen zoover afgekoeld, dat tot opening der brandkast bon worden overgegaan. In deze kast Iwas alles nog in ongeschonden staat gebleven DE ONDERGANG DER .TITANIC". Meer en meer komt aan het licht, dat er ernstige fouten aan boord van het zwaar be proefde schip zïjn gemaakt, al moet men niet vergeten, «dal fle ondergeschikten in derge lijke omstandighcdeab gaarne de verantwoorde lijkheid op de hoogste autoriteit, in dit geval den kapitein of Ismay afwentelen, te eer, pmdat de eerste er niet meer is, om de ramp op te helderen. Een van de geredde stokers van de „Titanic" John Thompson, die zich nog in een hospitaal van New bevindt, heeft verklaard, dat mei de machinekamer van het gezonken schip van meening is geweest, dat de „Titanic" een recordreis moest maken. De bevelen wa ren, dat men zoo hard mogelijk moest stoken er waren oogenblikken, dat 77 omwentelingen waren gemaakt Het maximum was 78 en zoo bevestigt dez© verklaring volgens een ironi sche opmerking van den correspondent van de ,>Daily News" die van Ismay, dat het maxi mum nooit bereikt, is. Den geheelen Zondag, zeide de stoker, maakten jvij 77 om wen tellingen. De leden van de commissie van onderzoek uit den Amerikaanschen Senaat verwachten, dat liet onderzoek naar de ramp langdurig zal zijn, daar zij besloten hebben alle moge lijke inlichtingen te verzamelen. Er wordt verklaard, dat alle groote zeeva rende mogendheden met aandacht de resul taten. van het onderzoek afwachten, waarmede zij gelooven, dat de grondslag gevormd zal worden van nieuwe wetten, die op een inter nationale conferentie hullen worden ontworpen. Overigens houden de pogingen, om een der gelijke ramp ted voorkomen aan De Brilsche regeering heeft vertegenwoordigers van de groote, Engclscjio stoombootmaatschappijen ge hoord naar aanleiding van de vraag, hoe het met de reddingsmiddelen staat. De maat schappijen hebben verklaard, zoodra mogelijk afdoende maatregelen in dit opzicht te nemen En do Nederïandsch© trans-atlantischo Stoomvaartmaatschappijen 1 Ho© staat bet met do voorziening haxer schepend "en vertelt, dat bij' bet strijken van de laatste boot, kapitein Smith, op de commando brug staande, terwjjl het water hem tot de knieën reikte, een huilend kind, dat naast hem stond, in de armen nam en na de zeelie den van hun verplichtingen te hebben ontsla gen, met het kind in bot water sprong en dit in een boot zette, terwijl hij zelf weigerde, daarin plaats te nemen. De cijfers in de label van de „Frankfui tur Zeitung" (betreffende de capaciteit der red- dmgsbooten en het getal passagiers, dat bjj voltallige bezetting der schepen onverzorgd zou blijven ingeval een scliipbrcuk plaats zou heb ben, zijn wat de Norddeutsche Lloyd en de HalmburgAroerikalrjn Jietreft onjuist Beide maatschappijen hebben, hot blad ver beteringen doen toekomen, waarin deze er op wijzen, dat bet vervoer van het maximum aantal reizigers practisch tot de onmogelijk heden behoort, maar dat loch het aantal red dingsbooten lot boven het gotai, dat de wet telijke voorschriften cischcn, zal worden uit gebreid. Bovendien zijn deze voorschriften strenger dan de Britsche, waardoor de red dingsmiddelen van de „George Waslungton" der Norddeutsche Lloyd bijna alle opvaren den der „Titanic" hadden kunnen opnemer, onder wie de leden dcT bemanning Aan de Matin" wordt tut Nice gemeld dat leen aldaar wonende dame meent haar kinderen te herkennen in de beschrijving dei bladen van twee uit de scheepsramp geredde Fransche kinderen van 2 en 3 jaar, die al leen bekend zijn onder de namen van Louis en Lolo en die vergezeld waren van een pas sagiers, die jzich Hoffmann noemde. Deze kinderen zouden ontvoerd zijn door haarman, die haar een maand geleden verlaten had. De achtergebleven moedor heeft om de foto grafie der kinderen geseind Ingezonden Mededeelingen. BUITENLAND. OPROER TE FEZ. Gedeeltelijk in tegenstelling met het in hot vorig nummer vermelde, verluidt nu, dat het oproer in Fez zich volgens een van te voren beraamd plan heeft afgespeeld. Woensdag, 17 April, begonnen de sjeriffijnsche soldaten van een bepaalde ofdceling te muiten en ver- schillende instructeurs te dooden. Vandaar verbreidde het oproer zich. Alle Marokkaansche soldaten vielen do offi cieren aan en liepen de straten door, .uit roepend, dat nu de dag gekomen was, om de Europeanen weg te jagen. De bevolking ju belde hun overal geestdriftig toe. Afschuwelijk moet de aanval op de woning, waar do vier telegrafisten bijeen waren, ge weest zijn. De Marokkanen trachtten binnen te dringen, maar de Europeanen wisten dat te verhinderen, waarop de verwoede Muzelman nen brandende balken en petroleum in het huis wierpen, om dit in brand te doen vlie gen. Daarop zegt men, dat een der telegrafisten zijn kameraden heeft dood geschoten, opdat zij niet levend in handen der inboorlingen zou den vallen, waarna hij het wapen op zichzelf richtte, zonder zich echter terstond te doo den. Aan. de bekomen verwonding is de moe dige man later toch overleden. Drie Fransche journalisten hebben het ook hard te verantwoorden gehad. Ze hebben zich in hun woning moeten opsluiten, totdat hulp daagde. Het waren de verslaggevers van de Matin", de „dépêche Marocaine" en hot Havas-bureau

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1