feuilleton: BIJVOEGSEL Middelburg 15 April. Uit de Pers. PLICHTSBESEF. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Landbouw. Onderwijs. Ingezouden Medsdeelingeu. Verschillende Berichten VAH DB VAN Diisdag 16 April 1912, no. 90. ËNGELSCHE VERZEKERINGSWETTEN Door den Minister van Lanpbouw, Niiver heid en Handel werd aan jhr. mr. B. C. de S&vornin Lohman opgedragen het instellen TBn een onderzoek naar de werking en inrichting vun Friendly Societies, ookj in verband met de taak, die aan deze instel lingen te vervullen zal worden gegeven, nadat de >Natioual Insurance Bill" tot stand zal zijn gekomen. De heer De Savornin Lohman heeft thans- een uitvoerig rapport hierover uitgebracht. Om aan de opdracht te kunnen voldoen heeft de steller zich allereerst in verband gesteld met het registratie-bureau der Friendly Societies om het materiaal te ver zamelen, waaruit zou kunnen worden geput bij de beschrijving van de werking en inrichting van deze vereeiriging. Daarna werd contact gezocht voor hetzelfde doel met leiders van de Friendly society-beweging. Deze personen konden tevens inlichtingen en publicaties verschaffen, die betrekking hadden op de houding, door Friendly Societies tegenover den National Insurance Bill aange nomen. De inhoud van dat ontwerp, gelijk het werd ingediend en gelijk het ten slotte tot 6tand kwam, kon het best worden nage speurd uit officieels publicaties daarover, parlementsdebatten enz Eindelijk werd door hem de houding der dokters nagegaan uit door de British Medical Association gepu bliceerde stukken, die hem door den secre taris van dat lichaam ter hand werden gesteld. DE STRAF VOOR OPENHARTIGHEID De heer Baron, de katholieke onderwijzer die op zoo'n krachtige wijze deelnam aan de salaris-actie, heeft zijn vrijmoedigheid moeten boeten door verwijdering uit de redactie van het blad „De Katholieke school." In het nummer van 28 Maart 1.1. deelt de redacteur A. Baron mee, dat rijn naam vermoe delijk niet meer zou voorkomen in den kop van het blad, wat hem leed deed, o.a. om de f 50 die hjj daarmee derven zou. In het daarop volgende nommer was inder daad zjjn naam verdwenen, en treden twee andere personen in zijn plaats op. In het „in leidend woord" waarmee de nieuwe redactie haar taak aanvaardt, deelt zij niet mee, wat de reden is van de persoonsverandering. Tpch wordt in het genoemde blad met on verholen jafkeuxing geschreven over de be handeling der salarismoties in de Tweede Kamer. De houding van den heer Arts wordt „slap en wankelend" genoemd, van den heer Oosterbaan wordt gezegd dat hij zwak stond en zijn inconsequentie niet kon goed praten. Voorts zegt het blad in een ander artikel geen hoop te hebben gebouwd op den minister van B. Z „Maar dat de geheele rechterzijde in de Kamer met den Minister zoo krachtig ging meetrekken tot het strak, ja vooral stevig strak aanhalen der beurskoorden, nu het onze salarissen aanbelangt, dat hadden we niet dur ven vermoeden. Dat is ons groote en bit tere teleurstelling." Vrijheid en bureaucratie. Mr. S. van Houten heeft in zijn jongsten Staatkundigen Brief p.m. over het hier boven genoemde onderwerp eenige beschouwingen ge geven uit het Bngelsch 1. van RUDYARD KIPLING. Aldus, besloot de kapelaan van het regi ment: was de zaak in orde, geheel in orde. Ik ben zeer tevreden over Rutton Singh en Attar Singh. Ze hebben de vruchten van hun leven geplukt. Hjj vouwde de armen en zette zich in de verandah. De hcete dag was Voorbij en er hing een gezellige kooklucht over de tenten van hot regiment, waar mannen met naakt boven lijf af en aan gingen met uit blaren gevlochten borden en (waterkruiken. Do Subadar-majoor zat, zoo licht mogelijk gekleed, op een stoel, zooals zijn rangeischte, terwijl do Havildar-majoor, zijn neef, eerbiedig tegen den wand leunde. Het regiment was te huis en op zijn gemak in zjjn eigen kwartie- Subadar-majoor is de hoogste graad, die een inlander in het Britsch-Indische leger kan .bereiken. Hij is ongeveer gelijk aan dien ▼an kapitein ln 1913 gaan wy hel eeuwfeest vieren van pnze herwonnen vrijheid van buitcnlandsche pverheersching moge het ons gegeven zijn dan tevens pjize vrijheid op haar binnenlandse.lie vijanden te heroveren door een vrijheidslie vende meerderheid in de Tweede Kamer te verkiezen Dan kunnen wij werkelijk feestvie ren. Daarover toch kan men zich geen illusie tnaken met werkelijke vrijheid is het tegen woordig slecht brj ons gesteld. Nooit is onze bevolking dermate door justitie, politie, in spectie en spionage lastig gevallen als in tien tegomvoordigen tyd met, zijn drank-, leer plicht-, zedelijkheids-, woning- en arbeids wetten, bouvvverbod, bouw- en woningtoezicht, wmkelsuiting lenz. enz Nooit maakte zich onze auto-, laristo- of pluto-cratie zoo breed of greep zij zoo diep in het leven m, als tegen woordig on zo almachtige bureau-eratic in staaf en gemeente, 'i Zijn wel, zoo goed als alle, onderwerpen waaraan de wetgever iets te doen haxl, roaaa' kleine maatschappelijke kwa len en gebreken werden benuttigd als aanlei ding om ,op gebied van honderdvoudigen om vang de vrijheid te verkorten. Een Romeinscb Keizer, ik meen Titus, achtte eiken dag verloren, waarop hij geen goede daad verricht had Zoodra wij eens een werkelijk liberaal ministerie krijgen, zal het eiken dag verloren moeten rekenen, waarop het niet gesterkt heeft aan afschaffing en inperking van straf bepalingen en bureaucratische bemoeiingen. Waai- deze laatste in beginsel moeten blijven bestaan, zal een goed geregeld administratief hooger [beroep de tyrannie der uitvoerende organen moeten breidelen. Sedert het goede beginsel van strafwetgeving niet meer in acht genomen wordt, dat den volwassenen met hun wil geen onrecht geschiedt (volenti non fit mjuria) en ifien hen met justitie en politie tegen eigen zwakheid gaat beschermen, zelfs pok in handel en wandel belemmert, dok al benadeelcn rij niemand, enkel omdat zij han delen in strijd met economische of zedelijke begrippen van onze wettenmakers, is alle waarborg voor werkelijke mdividueele vrijheid verloren. Door gemis aan vrijheidszin is ook brj den opzet, en de redactie van straf- en dwangwetten te veel het voor de vrijheid ver derfelijke stelsel gevolgd, dat men de omschrij vingen van het strafbare en verbodene maar wat ruim pam, om toch vooral niets door de mazen te laten slippen in het vertrouwen dat het openbaar Ministerie en de admi nistratieve autoriteiten van hun bevoegdheden leen gematigd gebruik zouden maken en, ook al waren de "woorden wat ruim, de bedoelingen zouden eerbiedigen, zoo zij in memoriën van toelichting of ministerieele redevoeringen pour le besom de la cause meer beperkt werden voorgesteld. Als voorbeeld baalt schr. de zedelijkhcidswet aan. Terwijl terecht het obscene, d.i. objec tieve vuiligheid wilde beslrijden, geeft de omschrijving van dit begrip in de wel als „aanstootelijk voor de eerbaarheid", die pen meer subjectief karakter heeft, aan de denun ciatie van zeloten vrij spel en weet niemand meer wat hij mag vervaardigen of vërkóbpen, dat uiot zorgvuldig bekleed en ingekleed is, en hoe met kunstwerken te handelen uit een tijd, waarin geen valsche preutschheid heerschte. Tienduizenden overbodige strafver volgingen hebben jaar op jaar plaats, omdat men in haar tegenwoordige redactie drank wetten maakte, terwijl een verhoogd patent- of vergunningsrecht en de bevoegdheid om dron ken lieden, die op de openbare straal zelf ge vaar liepen of anderen molesteerden, in ver zekerde bewaring te nemen totdat zij hun roes hudden uitgeslapen, vollcomen voldoende waren, pm al het beoogde goed te bereiken. Om puders, die hun kinderen uit zorgeloosheid of iwinzichL van school-onderwijs verstoken lieten, ter verantwoording te kunnen roepen, maakte de wet alle, ook de beste ouders re- kenplichtig aan de overheid, allereerst aan den pndenvijzer, ter zake van elk schoolver zuim, dat rij in het belang van het kind acht ten, en legde men den grond voor overgang van het gezag over en de zorg voor kinderen van de puders op de overheid. En zóó haast op elk gebied der overheidsbemoeiing Een pnv.erdach the wijs In „De Wereld" het vrijz.:dem weekblad, schrijft K. Den 4en April sprak te Weesp in een open bare vergadering ter verdediging van „De Tariefwet" de heer Huizinga, anti-rev. pro pagandist en burgemeester van Ter Neuzen, door den voorzitter aangekondigd als „Zjjn Edelachtbare." ren zoowel als in zijn eigen district, dat zyn1 naam ontleent aan dien groolcn, Mohamme- daanschen heilige, die vereerd is door keizer Jehangir en bemind door Guru Har Gobind, den zesde van de groote Sikh Gurus. Geheel in orde, herhaalde de regiments- kapelaan. Geen. Sikh spreekt zijn regiments-kapelaan tegen, die hun het heilige boek van'deGrunth Sahib verklaart, en die de levens en legenden van alle Gurus kenl Do subadar-majoor boog zijn grijze hoofd. De Havildar-majoor kuchte eerbiedig, om de aandacht te trekken en verlof te vragen tot spreken. Ofschoon hij de neef van den subadar- majoor was, en ofschoon rijn vader twee maal zooveel land bozaf als zijn oom, wist hij zijn plaats in het leger te bewaren. De Subadar-majoor bewoog even een hand met een ijzeren hand om den pols. Was er misschien een vrouw in het spel?, vroeg de Havildar-majoor gedempt. Ik was niet hier, toen dat plaats had. Ja, ja, ja, we weten allen, dat jij in Engeland met de Sahibs braste. We zijn allen verwonderd, dat je nog Punjabi kunt spreken. De keurig verzorgde baard van don Suba dar-majoor stond recht naar voren. Het ging niet om een vrouw, gromde de regiments-kapelaan. Ruttöm Singh en Attar Singh waren de oudste van vier bra.-rs. Deze vier bezaten een grondgebied hoe Spreker gaf in zjjn betoog zulk een schit terend bewijs voor de stelling, dal protectie de prijzen verhoogt, dat '1 verdient in wij der kring dan zijn gehoor van dien avond bekend te worden Ik heb, zoo vertelde de burgemeester-pro pagandist, met allersmakelijksten omhaal, een vriend, handelaar in manufacturen en welge steld burger. Deze gelukkige vriend begaf zich pnlangs naar Duitscliland om daar inkoopen te doen tegen contante betaling. Hij vervoegde zich bij een fabrikant spreker noemdenaam en toenaam en vroeg de prjjseourant. Een blik daarin was voldoende om hem te doen uitroepen „Maar in de noteeringen, die u mij thuis toezendt, zijn de prijzen lager I" waarop de fabrikant antwoordde „O bent u Hollander, ja, dan heb ik voor u een andere noteeringDe prijscourant voor Holland kwam voor den dag en de vriend van onzen anti-rev. propagandist kon goedkoop inslaan, omdaf hij geen „beschermde" Duit- schor was, maar een onbeschermde Hollander I Ziedaar het bewijs uit onverdachte bron, hoe de beschermde farikanl zijn klanten in eigen land meer laat betalen, omdat concur rentie uit den vreemde wordt uitgesloten, dan Iijj vragen kan op eigen markt. Niet tersluiks gebeurt, dat, doch fiks en openhjk door het doen drukken en verspreiden van verschillende prijsnoteeringen. Toch verdedigt men protectie, die ons land zegenen zal met deze verhoogde prijsnotee ringen t Is wel politiek, maar ons volk zal „po litiek" genoeg zijn om ervoor te passen Bjj kon. besluit is de heer dr W. P. Ruysch benoemd tol afgevaardigde van Nederland iri het Internatio naai Gezondheidsbureau te Parjjs is aan de Vrouwelijke commies der posteryen lste k! M. W C de Koning, op haai- verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; is benoemd tot gedelegeerde der Nederland sche Regeering voor het in de maand Mei 1912 te Philadelphia te houden Xllde intern scheep- vaartcongres, jhr C. J. A. Reigersman, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat in Noord- Holland, te Haarlem is, op verzoek, ingetrokken de benoeming van den heer A Deking Dura, oud-hoofding van den prov. waterstaat in. Overijssel en lid voor Nederland van de permanente internationale commissie voor de scheepvaartcongressen, Ie 's-Gravenhage, tot gedelegeerde der Ned Reg voor voornoemd congres By resolutie van den Min. van Kol. is H J. L. M van de Meerendonk ter beschikking ge stold van den Gouv.-Gen- van Ned.-Indië, om te worden benoemd tol ads.-ing. bjj den water staat cn 's lands burgerljjke openbare werken daar te lande De Min. van Landb., Nijv. en Hand brengt ter keflnis van belanghebbenden, dat bij den Octrooiraad kan worden geplaatst een werk tuigkundig ingenieur. Zie voor bijzonderheden „Sl. Crt." no 87. De directeur- generaal der posterijen en tele graphic maakt bekend dat bij den RjjksteJe- graafdiensl twee adspirant-ingenieurs kunnen worden geplaatst, op een bezoldiging van f 1200 's jaars. Zie voor bijzonderheden „St. Crt no. 87 Bij „St. Crt." no. 87 worden verzonden de verslagen van het college van curatoren van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut, over het jaar 1911, mot het daarbij bchoorend verslag omtrent den toestand en de werkzaamheden van dat instituut van de com missie van toezicht over het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee te Den Helder, aan gaande den toestand van die inrichting ge durende het jaar 1911; en over de werkzaam heden aan het Zoölogisch Station van dr R. Dohrn te Napels van 1 Januari tot 15 Fe bruari 1912. De Oud-Katholieke geestelijkheid heeft naar men aan „De Tijd" uit Utrecht meldt •en soort referendum of volksstemming uit geschreven over de vraag of de geloovigen vóór of tegen de alschaffing van het coeli- heette het dorp ook weer? o ja, Pishapur, bjj Tlioré, in de Banalu Tehsil, en den Patiala- staat, waar de menschcn nog in slaat zijn, een behoorlijke handelwijze te erkennen, als zo daarvan hooren. De twee jongste broeders beploegden het land der familie, terwijl Rutton en Attar Singh dienst namen bjj het regiment, overeenkomstig de familie-gewoonte. Dat is zoo, zei de Havildar-majoor. Dat is zoo de schikking in alle, goede families. Luistea- dan verder, ging dc kapelaan door De familie van moeder's zijde oefen den zwaren druk uit op de twee, jongste broeders, die het land in den Patiala-staatl bleven bewonen, ja ze waren onrechtvaardig tegen ben. De familie van hun moeder liet de dieren loopen door den oogst van de vier broeders toen die groen op het veld stond ze sneed het koren, toen dat rijp wasze versperden de heken, ze verontreinigden do bipnnen en ze dienden vaffeche aanklachten legen pile broeders bij het gerechtshof in De familie van moeder's zijde hoopte, dat de jonge mannen op die manier door middel van onrust stoken en nog eens onrust stoken en eeuwig onrust stoken zouden worden ge dwongen, hun landen in het Pishapurdorp te verlaten, dat ligt in Banalu Tehsil, in den Patialastaat. Indien de jongelieden weg trokken, zou al het gebied aan de familie van hun moeder komen. Ik ben geen regiments schoolmeester, jnaar hcgrjjp je het, mijn kind? baat der geestelijken zjjn. De desbetreffende circulaires zijn verzonden. Ned. H e r v. Kerk. Beroepen: te Hoogewoud (N. H.) P, G. Dijkema, oand. te Beerta. Bedankt: voor Jutphaas (toez.) ds. B. J. van Heijningen te Bussumvoor Wis- 8enkerlce Joh. Laurense te Oostkapelle. De Israëlieten en dc Violiors Voor een stampvolle zaal heeft Zaterdag avond te Amsterdam dr. A van Raallc uit Dordrecht een inleiding gehouden over hel onderwerp „De Violiers" Deze bijeenkomst was uitgeschreven door dc afdocling Amster dam van den Nedcrlandschen Zionistenbond. De spreker betoogde dat „Mark Violier" niet het type is van den „ramscher" en ook niet de doorsnee-Jood De schrijver Schürmaun heeft niet bedoeld de schildering van een be paald karakter maai- van een bepaald milieu, en daar hebben de joden zich evenmin iets van aan 1e Vrekken, als dat bijv. de Engel schen zich beleedigd voelen, als een Engel- sche ploerten familie wordt afgeschilderd Het feit echter dat zoovden „risjoes" (anti-semi- tisme) zien in dit stuk was naar de meening van den spreker een prikkeling der Zionisten tot greoter activiteit, omdat men zich tegen dat anti-8emitisme alleen kan pantseren door fier heid, zelfbewustheid en erkenning van eigen waarde Bij" het debat stelde de heer De Goeje in het licht dat Schürmann in dit stuk wel dege lijk al hot. hatelijke en anh-pathieke in den ramscher naar voren heeft geschovendat het vak van „ramscher" niet alleen door Is raëlieten wordt uitgeoefenden dat de vele liesprekingen een onverdiende reclame aan het stuk hebben gegeven. Een andere Bprekoide heer De Vries, noem de het op aandrang van eenige bekrompen Joden te 's Hertogenbosch uitgevaardigd ver bod om „De Violiers" op te voeren, een ver krachting van de kunst Blijkens het overzicht van den stand der wintergewassen was de stand der tarwe in Zeeland zeer goed, van karwij matig en van klaver dooreengenomen goed. Op initiatief van eenige Amsterdamsche handelaars in aardappelen 13 een Bond opge richt, die zich ten doel stelt den handel in aardappelen op betere grondslagen te vestigen, misbruiken tegen to gaan, de verhouding tus- schen kooper en verkooper te regelen, hoo- gere ei schen te stellen aan sorteering en wjjze van aflevering. In een open brief aan de Nederlandscbe Landbouwers zegt het Bestuur het op hoogen prijs te stellen, hen met het doel en streven van dezen bond in kennis te stellen, opdat niemand in de meening zal verkeeren dat do Bond vijandig tegenover den landbouwer zal komen te staan Sinds enkele maanden is in de Katho lieke pers het onderwerpde Katholieke universiteit aan de orde van den dag. Uit die besprekingen is overduidelijk gebleken, schrijft de »Res. Bode", dat er meer en meer enthousiasme voor een dergelijke stichting ontvonkt is. Een en ander was aanleiding dat eenige ▼oorstanders voor een zoo spoedig mogelijk te bereiken Ivatb. universiteit de handen in elkaar sloegen en plannen beraamden om de gevoerde debatten weer niet zonder resul taat te laten voorbijgaan. Met medeweten van den aartsbisschop van Ul recht kwamen zij bijeeD, om te beraadslagen over het stichten eener R. K Hoogeschoolvereeniging. Wijl zij van meening waren, dat de nieuw te vormen vereeniging in elk geval onder toezicht der S. Radboudstichting zou moeten werken, werden met het bestunr dezer stich ting connecties aangeknoopt. Een adres over dit onderwerp is rondgezonden. Begrepen, zei de Havildar-majoor grim mig. Pishapur is niet de eenige plaats, waar de beschermers zich van den grond meester maken inplaats van dien te beschermen. Maar misschien was er een vrouw tusschen de fa milie van de moeder. God weet het, zei de kapelaan van het regiment Vrouw of man of gerechtshoven, de jonge mannen mochten niet uit het land verdreven worden, dat krachtigens het erfrecht aan hen behoorde. Ze deden een beroep op Rutton Singh en Attar Singh, hun broeders, die bij p n s hadden dienst genomen, en aldus de wereld kenden, pm hen te helpen in den langen porLog legen de familie van hun moe der in Pishapur. Om die reden, omdat hun eigen land en de eer van bun huis hun dierbaar wasmoes ten Rutton en Attar Singh noodzakelijkerwijze dikwijls vragen pm verlof te krijgen, naar Paliala te gaan, om daar een rechtsvorde ring in te stellen. Het leek er niet op, be grijpt u wel, alsof ze naar hun eigen dorp terugkeerden, en, met jasmijn bekranst, op eere-zetcls zaten onder de boomen voor de oudsten van het dorp. Ze gingen terug, onj nieuwe onaangenaamheden Ie ondervinden, het- zy mot diefstal of verdwaalde koeien en toch hunkerden ze, pm weg te komen. Dat weet ik, zei de Subadar-majoor het leven was bitter voor hen beiden. Maar zij waren wel opgevoede menschcn. Het Zaterdag 27 dezer zaJ, naar ..IV Tyd" meldt, te 's-Gravenhage bjjeen komen de staats- commissie over de werkloosheidit behan deling en vaststelling van de rapporten van de zesde en zevende sub-commissie Het werk dezer commissie begint zijn voltooiing te na deren. Op de betreffende schriftelijk gestelde vragen van den heer Thomson heeft de minis ter van oorlog geantwoord, dat het inderdaad in de bedoeling ligt om te Utrecht geen in fanterie in garnizoen te houden. Het thans aldaar gelegerde bataljon is bestemd om te Harderwijk in garnizoen te komen De Commissie voor Vereenvoudiging van hel Journaal werd deze week in audiëntie toegelaten bij den Minister van Landbouw Handel en Nijverheid ter toelichting van haar, eenige weken geleden, gezonden adres Uit de medcdeelingen van den minister bleek, dat een vereenvoudiging van het thans voor geschreven. Journal slechts wacht op het rap port,, dat. daaromtrent door de scheepvaartin spectie moet worden uitgebracht De commissie kreeg, volgens het ..Hbtd." de verzekering, dat er in elk geval vereen voudigd zal worden. In verband met het bericht omtrent de te 's-Gravenhage ingevoerde contröle op de bioscoopfilms, ineidt de „N. CL1', dat een dar- gelijke censuur ook te Amsterdam bestaat en dat het reeds voorgekomen is. dat film- ret- boden werden. Ter plaatse van de raadselachtige nardver zakking to Hilfegom, heeft prof. Loné uit Utrecht een deskundig onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de temperatuur op den bodem van het gat 19° Fhr bedroeg en. aan do oppervlakte 42° Verder is vastgesteld dat hot gat niet is, gelijk eerst werd vermoed, een oude veenputdat evenmin het water in dit gat verband houdt met dat in de Haarlem mermeer. Ook werden een paar wellen in de Haarlemmermeer bezocht. Wel kon de hoog leeraar constateeren, dal de kleilaag welke hier overigens onder het laagveen ligt, ter plaatse van het gat ontbreekt. De hoogleeraar zal een en ander in studio nemen en dan nogmaals an Hillegom terugkeeren ZONSVERDUISTERING EN BLINDHEID. De Gezondheidscommissie te Rotterdam vestigt de aandacht op het groote gevaar, bij de zonsverduistering op Woensdag a.s. met onbeschermde oogen naar de zon te 2ien Her haaldelijk is daardoor sterke, onp>meeeljjke vermindering van gezichtsscherpte, zelfs blind heid ontstaan. Men zij dus gewaarschuwd en zie alleen met beschutte oogen, d w z. door een glas, dat zoo weinig mogelijk licht doorlaat. kostte niet veel moeite, om van kolonel Sahib verlof voor hen te krygen. Zo spraken ook met mij, zei de kapelaan „laat hij, die de vier, groote gaven ver langt, luisteren naar de woorden van heilige mannen Dat staat geschreven. Dikwijls toon den ze mij de papieren van do valsche pro cessen die tegen hen werden gevoerd Dik wijls weenden zij om de vervolgingen, die de familie van hun moeder bun berokkende Tocht dacht men, dat hun oogen om niets zoo rood zagen Zo weenden ook in mijn tegenwoordig heid, zei de Subadar-majoor: wel opge voede men schen met 9 dienstjaren ieder ach ter den rug. Ze deden alles naar behooren, zooals het Sikhs betaamt, zei de regiments-kapelaan toen de vervolging 7 jaar had geduurd, ging Attar Singh nog eens weer naar Pishapur. (voor de vierde maal in dat jaar) en hij riep de vervolgers samen voor do oudsten van het dorp, en hij wierp zjjn tulband voor huu. voeten en bezwoer hun bij zjjns vaders hoofd, hun vervolgingen te staken. Want hij zeido hun ernstig, dat rijn geduld tot zijn uiterste grenzen was gespannen en dat aan de zaak maar op één wijze een eind kon wordea gemaakt. (Wordt Tervcil gd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5