derde blad Middelburg 13 April. Verschillende Berichten Ingezonden stokken. T ort*H- uweti b* op it Maandag 15 April 1912, no. 89. willen verlengen, terwijl hij zich bereid STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Definitieve .aanstelling P. C. de Does. De tijdelijke leeraar in het vak teekenen de Burgeravondschool en de Avondschool voor handwerkslieden P. C. de Does heeft in 1911 met goed gevolg examen in het rechtlijnig pn het bouwkundig teekenen. Naar aanleiding daarvan hoeft hij aan B. «n W verzocht een vaste aanstelling als leeraar te mogen ontvangen in plaats van de "tijdelijke, welke hij tot nu toe bezat, omdat hij wettefijk niet bevoegd was, en die jaar lijks werd vernieuwd. De Minister van Bin- fiesiiandsche Zaken en de inspecteur van het middelbaar onderwijs de Gvool hebben daar tegen geen Ibezwaar De Commissie van toezicht kan zich met het verleenen van een vaste aanstelling niet reseenigen, op grond van een advies van den directeur dei scholen, dat hem in den loop van dezen cursus is gebleken, dat de heer dB Does te stellen heeft met de orde zijn klasse. Op een nader schrijven onzerzijds heeft de directeur nog medegedeeld, dat de resultaten Van het onderwijs van den heer De Does als voldoende kunnen worden beschouwd. „Wjj kunnen niet nalaten, schrijven B. en W„ onze bevreemding uit Ie drukken over de mededeoling van den directeur over de mindere geschiktheid van den heer de Does om orde te houden, welke zich cursus zou hebben geopenbaard. De heer de Does is toch sedert 1893 als leeraaT in dienst en is steeds zonder eeoige opmerking noch van de zijde der commissie noch Van den vorigen directeur voor her benoeming voorgedragen, wat toch. indien de wanorde in zijn klasse zoo beduidend was, dat hg1 niet voor een aanstelling tot vasten verklaart de pacht mot f 10 por hectare te verhoogen en alzoo te brengen op f 100 pea- hectare. B. on W. herinneren er afin dat Poppe sedert 1898 pachter is van de ook thans weer in huur gevraagde landerijen en dijk. Laatstelijk in 1905 werden zij bij hetzelfde besluit, waarbij aan Quist de naburige lan derijen' werden verpacht, en op geheel gelijke voorwaarden, aan hem in huur afgestaan Op dezelfde gronden nu, waarop B. en W. voor stelden Aan de Wed. Quist. de bij haar in pacht zijnde gronden weder te verpachten, stollen zij voor ook het verzoek van adregsant in te willigen. Luifels en pothuizen. Wjj deelden reeds mee het adres van „Heemschut", tot schrapping van artikel 59b der Bouwverordening, hetwelk het herstellen en geheel of gedeeltelijk vernieuwen van alle' uitstekken, pothuizen, luifels, stoepen, ban ken en kelderingangen verbiedt, of ander? het fu-likel alleen toepasselijk te verklaren op enkele met name genoemde stra- het door den Raad volstrekt nood zakelijk (wordt geacht. Dit verzoek werd ondersteund döDT „Neha- lennia". De commissie van siraherordening schrijft naar aanleiding hiervan Waar aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid is gelaten om vrijstelling te ver leenen. van de door de adressanten bedoelde verbodsbepaling in arl 59b der bouwveror dening en waar dat college meermalen blijk gaf dat het allerminst in de bedoeling hgt orn verzoeken- om vrijstelling dier verbodsbe paling >te Weigeren, waar zij zonder groot bezwaar verleend kunnen worden, zooais reeds voldoende gebleken is o a bjj het ver nieuwen van den luifel aan de woning van den heer van der Harst aan do Pottenmarkt, waar het verkeer toch eigenlijk opnuming ge wettigd zou hebbenbij hot vernieuwen van den luifel aan het vreemdelingenverkeer, ver-, schillende keldermgangen, uithangborden enz. bestaat er naar hel oordeel der commissie geen reden om aan bet. gedane verzoek te vol doen. Integendeel zou eenc wijziging der verorde ning als door de adressanten gevraagd wordt, zeer te betreuren zijn, daar men zich dan den weg zou afsnijden om in enkele gevallen tot eene zeer gewenschte verbetering te komen on dit licht aanleiding zou geven tot het scheppen van. een toestand, die zelfs de adressanten niet zou 'kunnen bekoren Het moge al waar zijn, dal. op enkele plaat- luifels, pothuizen en andere uitbouwen en? kunstboter. Proces-verbaal wordt opgemaakt en het boertje zegt in dienst te zijn van den dominee. De rechter zal *u uit te maken hebben, wie hier strafbaar is, de edele gever of de dominee-boterhandelaar. hier ter stede een aardig, schilderachtig ge zicht opleveren, hel. is toch ook zeker niet minder waai, dal er heel wat van die uitbou wen binnen de gemeente bestaan, die toch eigenlijk maar zeer weinig fraaie uitwassen die niet te spoedig kunnen worden opge- F,cn jeugdige kantoorbediende, die zich eenige weken geleden ten nadeole van zijn patroon te Rottendam aan diefstal van onge veer fllOO heeft schuldig gemaakt, ia te Pa- vijs aangehouden en zal uitgeleverd worden. Op zijn reizen door Duitschland en Frankrijk is het gestolen gold verteerd. Een stuurmansleerling, met liet stoomschip „Medan" uit Indië te Rotterdam aangekomen, is naar zijn oude-rs te Winschoten vertrok- ken, doch daar niet. aangekomen. Meai vreest, dat hem een ongeluk is overkomen De Zandstraat te Rotterdam stond op stelten, loon liet gerucht zich verspreidde, dal in do woning van. een vrouw, in die straat, twee kinderen waren gevonden, beiden ver- kooiende in een niet to beschrijven toestand van vervuiling en ellende. Vooral de vrouwen liepen ta hoop, onder hel uiten van bedrei gingen tegen de moeder, die nergens te vinden was Men riep de politie te hulp. oen genees heer werd er bijgehaald en boido kinderen werden naai- het ziekenhuis gebracht en al daar ter verpleging opgenomen Het zijn een jongetje van 9 maanden en een meisje van 2i/a jaar De moedei' werd door de politie op gespoord. Zij vermaakte zich in een kroeg, do vader zit ui de gevangenis opgesloten. In het ziekenhuis te Rottevdarn is ter verpleging opgenomen een 3-jarig knaapje, dat heete koffie over hot lichaam heeft gekregen, daardoor uitgebreide brandwonden aan hals, rug en linkerarm opliep. De man uit Sliedreclil heeft bekend den brand van Woensdagnacht opzettelijk te heb ben veroorzaakt. - In «te lakstokerij van de Maarlemsche Verffabnek te Haarlem is een ketel gespron gen Het dak vloog van het gebouw. Door do brandende lak' werden twee werklieden ern stig aan het hoofd en. handen gewond Zij zijn naar hot gasthuis overgebracht. De eene zou juist den volgenden dag gopensionneerd worden De oorzaak van het ongeval is nog onbekend Uit het water van de Schippersgracht te Amsterdam is het lijk van een ongeveer 40-jarige vrouw opgehaald. De vrouw i« onbekend. Wat die duiven betreft, men weet, dat hot wed-vliegen van duiven in België een geliefde en inhcemscho sport is. Onder de Rijnschippers in Duitschland blijft hot nog woelig. Da patroons willen, het weekloon van 2 tot 3 mark verhoogen, maar de leiders der beweging zijn daar niet mee tevreden. Ze wenschen o. a. verkorting van arbeidsduur, verhooging van loon, voldoende nacht- en Zondagsrust en beter logies aan boord Vrijdagmorgen is er in do rue de Lyon le Parijs oen bom ontploft, binnen in een auto taxi, waardoor de romp van het rijtuig stuk werd geslagen en de stukken op grootcn afstand werden geworpen. De chauffeur en een voorbijganger wei-den gekwetst. Ofschoon er niets bij wordt gemeld, zul dit ongeluk wel met de slaking der auto-bestuur ders in verband moeten worden gebracht, die al maanden voortduurt en gedurende welke reeds meermalen tot feitelijkheden werd o werd van de moeder weggerukt, en deze laatste met vier bajonetsteken doorstoken. De negers zijn echter een taai ras en ook deze vrouw kwam er bovenop. Nog verschillende andere, zwarte geven— Senen werden door de soldaten op last van en sergeant zonder vorm van proces neer gelegd. Ook werden dorpen in brand ge sloken. De bloedhond ie voor die gruwel daden met 10 jaar dwangarbeid gestraft. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. teenaat m aanmerking kan komen, even goed ndmd en de commissie gelooft, wanneer de had moeten leiden tot zijne niet-herbenoemmg adressanten de verschillende ontwerpen voor tot tijdelijk leeraar. Waar overigens de re- 1 reclame- en uithangborden eens onder de oogen suitaten van z'yn onderwjjs voldoende zijn. j kreeg-, welke men af en toe aan Burgemeester achten wjj dezen grond van niet voldoende eJl Wethouders voorlegt om daarmede de voor- gewicht, om hem daarvoor een vaste aanstel- naamsle winkelstraten in de stad te versieren, ling te onthouden. dat dan hun verzoek zeker wel in de- pen. zou Het belang, (lat voor den lieer de Does in 1 gebleven zijn. een vaste aanstelling is gelegen, is dat hij i Door aan het gedane verzoek te voldoen zich daardoor mettertijd een pensioen ver ze- men de beslissing over het al of niet bllij'- kort, (woaxby zijn jaren als tijdelijk leeraar TOn voortbestaan en zelfs over het uitbreiden medetellen. ook van alle mogelijke lcelijke uitwassen, enz Ontslag moj G W. van Dellen. geheel in handen stellen van de respectieve-. B. en. W stellen voor moj. G. W. van Dollen j ]jjk0 eigenaren, die dan naar eigen inzicht zou- op haar aanzoek eervol ontslag te verleenen j den kunnen bouwen en verbouwen en die, een als onderwijzeres aan school A, '«et. ingang enkele uitzondering daargelaten, daarbij zeker in den regel niet geleid zouden worden door ran 1 Juni a Verzoek Ned. Isr Kerkbostu ui Hc-f kerkbestuur der Ncdrrl. Israël. Hoofdsy- gogo alhier, deelt mee dat het zich genood zaakt ziot, wegens vermindering van het aantal gemeenteleden, liet gebouw Langedelft H no. 6, iu eigendom loebehoorende aan de Godsliui hun meer of minder ontwikkeld gevoel voor stedenschoon, doch alleen zullen berekenen wat hun het meeste vooTdoel oplevert Het komt de Commissie voor dat een beslis sing als hiervoren bodoeld wordt, heel wat veiliger is in handen van B. en W., die daar zen auuer, ie verlaten; treden, waarom het I door een enkele maal in de gelegenheid ge- zich tot B en W wendde met het beleefd steId worden om zoo noodig in te grijpen, en verzoek haar een lokaal af te staan, met vrij j die toch, onverschillig in welk stadsgedeelte gebruik van vuur en licht, tot het geven van ook, geacht moeten worden vrijer te •godsdienstonderwijs B. en W. zoggen dat er bij hen geen be zwaar bestaat aan bedoeld bestuur een lo kaal in een der scholen af te staan De bedoeling is daarin godsdienstonderwijs te geven des Zondags van 9—1 uur, des Maan dags, Dinsdag en Donderdags van 5—7i/2 uur en soms des Woensdags van 25 uur. Er is m school C een geschikt lokaal be schikbaar, dat voor het gewone onderwijs niet wordt gebruikt. Het hoofd van school C heefl tegen gebruik maken door het kerkbestuur geen bezwaar Verzoek J. Sandersc Van J. Sandcrse, landbouwer te Koudekerke, LajigevicLe-buitensingel, pachter van het per ceel bouwland, gelegen aan den Langeviele- bmtensingel, kadastraal bekend sectie D no 973, gemeente Koudekerke, en eigendom van de gemeente Middelburg, is een schrijven in gekomen, meldend, dat hij bovenomschreven stuk bouwland reeds een en twintig jaren van de gemeente Middelburg in huur heeft en die- h,uur daarvan 1 November 1912 ten einde loopt; dat door liem al die jaren de zeerhoogc pachtsom van f 229 per jaar is betaald; en verzoekt om de pacM. van bovenbedoeld stuk bouwland, onder dezelfde voorwaarden en pachtsom opnieuw met 7 jaren te willen ver lengen B. en W wijzen erop dat Sanders© hot land op uitstekende wijze bebouwt en hoogo pacht betaalt, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat hij openbare verpachting een hoogeren prijs zou worden vorkregen Waar nu de gemeente do zekerheid heeft, dat het betrokken land bij den tegenwoordigen pachter in goede handen is, terwijl deze van zijn kant gaarne conigo zekerheid heelt omtrent den duur van zijnen pachttijd mot het oog op bemesten stellen B. en W. voor op hot ver zoek gunstig te beschikken. iVorpachling van do Oude Haven Willem Poppe, pachter van een. ge deelte dor landerijen van de Oude Middel- burgselie Haven en van den Westelijken Ha- vendijk, verzoekt de pacht met zeven j'aren kunnen oordeelen ever het al of niet schelijke om iels te behouden of wel op te ruimen dan de betrokken eigenaren. De Commissie stelt voor op het. verzoek af wijzend te beschikken. Instructie onderwijzers. Brj Raadsbesluit van 24 Januari 1912 wer den de jaarwedden van de onderwijzeressen, uitsluitend in de handwerken van f 175 ver hoogd tot een maximum van f 215. Ten gcvjolge van die wijziging dient ook art. 9 van de instructie voor de onderwijzers (cell. po. 30) te worden veranderd. Daarin staat, dat (onderwijzers(essen) met een jaar wedde van meer dan f 175 in de Gemeente moeten wonen. Dit zal moeten worden f 215, waartoe B. en W. een voorstel doen. Het Rademachersvoetpad. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 28 Febr. 1912 wordt door B. en W voorge steld het Rademacliersvoetpad van den lig ger der wegen en voetpaden af te voeren Te Doetincbem heeft ?,ich een honderd tal neringdoenden met een adres tot den Raad gewend met verzoek, spoedig een ver ordening vast te stellen voorschrijvende de winkelsluiting des avonds te 9 nur. Een gegeven paard. Dezer dagen werd, zoo lezen we iu de „Res. bode", een predikant in een Zuid-HollandscLe ge meente 'door een zijner gemeenteleden een pot boter vereerd. De dominee proeft de boter en vindt ze niet lekker. Hij verzoekt een boertje die boter op de markt voor hem te verkoopen. Ons boeitje neemt metdoori- nee's pot. boter, gemerkt met „natuurboter", plaats in de rij. De boter wordt aan een keuring onderworpen en bevonden te zijn Sedert een maand heeft Sarah Bernhardt eiken avond in haar schouwburg te Parijs bi do rust van Rostand's „Aiglon". m het cos- tuum van haar rol, zelve geld ingezameld voor de militaire vliegerij in Frankrijk Aan de „Matin" heeft zij thans het bedrag van haar inzameling gezonden 20.000 frank. In een be minnelijk eenvoudig briefje vraagt zij het vlieg tuig, dat voor dit geld gekocht zal worden, ,1'Aiglon" te noemen De dokwerkers der haven van Lorient hebben de algemeene shaking uitgeroepen. Zij hebben de werklieden van al de werkplaatsen daartoe overgehaald Bij Chalon sur Saöne zijn een mijn werker en zijn schoonzuster aangehouden, wegens moord op hun broer, respectievelijk man. De kolendelver heeft verklaard, dat zijn schoonzuster haar echtgenoot gedood heeft en dat hij slechts het lijk in het kanaal beeft geworpen. In hevig» termen voer hij tegen haar uit. De vrouw daarentegen erkende, dat ze de minnares van den eerste was geweest, maar loochende haar man te hebben vermoord, >dien zij zoo lief had." Woensdag is kanunnik Gadenne, pastoor van Rildes, in Frankrijk, zijn. 107e jaar ingo treden De oude lieer kan nog slechts eenige minuten rechtop blijven, en wanneer hij loopt, moet hij ondersteund worden. Hij kan moeilijk de personen herkennen die hem komen be- i 11 K S toom vaar tmjj. „Nederland" „Koning Willem Hl" \uilrcas) verliet 11 April van Genua„Koning Willem I" (thuis reis) vertrok 12 April van Colombo, „Celebes" (uitreis) passeerde 12 April kaap St. Vincent; „Lombok" (uitreis) passeerde 12 April Pe- rim; „Madjira" uitreis) arriveerde II April l» Padang. Holland Amerika-ljjn. „Sloterdijk" van. Rotterdam naar Bostonen Philadelphia, passeerde 12 April Down .Maartensdijk" van Rotterdam naai- BaHimow en Newport. News, passeerde 12 April Prawie Point; „Nieuw Amsterdam" arriveerde 10 April van New-York te Rotterdam„Zeeland" ver trok II April van Portland (Me) naai' Ham burg Kon. Holl. Lloyd. „Kernland" (thuisreis/ passeerde 10 Apijl St ..Vincent. „Zeelandia" (thuisreis) vertrok 12 April van Vigo; „Zaanland" vertrok 11 April van Buenos-Ayres naar Amsterdam Kon. West-Ind. Maildienst „Prins Willem 1" vertrok 12 April van Am sterdam naar Paramaribo Diverse Stoomvaartlijnen „Prinz Eitel Fnedrich" arriveerde 12 April van Singapore en Penang te Anistenhtin „Alcinous" vertrok 11 April van Shanghai naar Amsterdam„Rhesus" van Japan en Soi gapore naar Amsterdam, passeerde 12 April Dimgeness. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 16 April Bruinisee, Hofstede, Fiawe 17 April Koudekerke, Inspan, Loeff. 17 April, St. Kruis, Bouwland, Mf». 19 April Middelburg, Schcepsaibraak, Polak en Gobetz. 19 April Sopburg, Huis, Struve 20 April Gróede, Smid» inventaris, Brorwt 25 April Middelburg, Huizen, Stro va 30 April Aagtekerke, Inspan, Hosang. 1 Mei Zoatetende, fa span, Loeff. Bjj de omrastering van de nieuwe begraafplaats te Hilversum werd het lijkje ge- ronden van een doodgeboren kind, in een dood kistje gelegd. Bij onderzoek bleek, dat de vader alle formaliteiten had vervuld en daarna met het benoodigde geld voor het begraven het kistje zou gaan bezorgen. Hij heeft toen op zijn weg een vriend ontmoet en is met 'dezen het geld gaan verdrinken, na het kistje op de begraafplaats te heblien neergezet. Er is pro s'verbaal opgemaakt Op last van de justitie is een verdacht huis inde Cellebroederstraat te Utrecht ge sloten. - Een bewoonster werd door de politie aangehouden, en de houdster, te Driebergen woonachtig, werd naar Utrecht overgebracht. Het tijk van een landbouwer te Melick, die sedert 14 Maart werd vermist, is te Roer mond uit de Roer opgevischt. Een vrouw te Wijk heeft men ver dronken in een sloot gevonden. Daar zij toevallen leed, vermoedt men, dat zij bij het waterscheppen een toevul heeft ge kregen en voorovei is geslagen. Een 17-jarig jongmensch te Staphorst, die aan vallende ziekte leed, kwam Pausch- maandag te vallen en kreeg een pot kokende soep over zijn gezicht en lichaam. Hij is na veel lijden bezweken. - Een gepensionneerde Oost-Indische mili tair te Smildc wordt sinds Maandagnacht ver mist. Zijn pet is drijvende in de hoofdvaart gevonden Naderhand is ook zijn hjk opge haald Te Oudemieden, bij Leeuwarden, is het 6-jarige jlochtertje van een arbeider woning in een sloot verdronken. Woensdag zijn 28 kwelderschapen van een landbouwer te Uithuizen, in de provincie Groningen, door het water verrast en ver dronken. Te Vlagt wedde heeft een boerenknecht Paaschmaandag 27 eieren verorberd De dagelijksche mop. De prnctische tanteEn zou je na den ken, lieve, dat jij geschikt bent om met een armen man te trouwen Het met goeden moed bezielde meisje: O ja, dat is in orde. We gaan in een hutje vronen en ik kan al grieBmeel-pudding maken. -- Van het familie-drama, waarover onder „Laatste berichten" in ons jongster mer heeft gelezen, vindon we in een Vlaamsch blad oen andere lezing, die de misdaad tot minder ernstige afmetingen terugbrengt, omdat ons bericht van broeder en zustermoord ge waagde. Volgens hot „Hblct. van Anlw." dan hooft nabij Assche, in een hoeve, bewoond door de familie Polsvloot, in een twist over het mis sen van duiven een van de twee broeders een bijl zos van zijn noven en nichten getroffen. Een der neven is aan zijn wonde bezweken De Fransche koloniën Dahomey en Senegal krijgen nieuwe postzegels. Op dien voor Dahomey ontwaart men een inboorling, die langs den stam van een palmboom naar boven klimt, om de palmolie te verzamelen. De postzegel, die voor Senegal moet dienen, toont een hoek van een katoenmarkt- Men gelooft niet, dat de zegels vócir het einde van dit juur in omloop kunnen wor den gebracht BIGAMIE. Een directeur van een weekblad was in 1905 met juffrouw G., een openbare onder wijzeres te Nico gehuwd. Hij vertiet haar ech ter spoedig en beide echtgenooten bcgoxuicn oen proces, dat geheele of gedeeltelijke schei ding wilde, maar dat niet werd doorgezet In 1907 ïnaakte dezelfde heer, L. geheeten, nogmaals een echtscheidings-proces aanhan gig, doch nu to Genëve. Hij gaf voor, dat zijn vrouw was weggeloopen en, bloedverwan ten Srfln. hem, die oen aanzienlijke betrek king aan de prefectuur te Nice bekleedden, bevestigden dit feit. De echtscheiding werd dus uitgesproken. De lieer L. was nu vrij en trouwde in 1908 mot juffrouw Thórèsë S., maar liet ook haar zitten, nadat hy, zegt men, haar bruidsschat (opgegeten had, zooals liij vóórdien had opge- rnaakL, (wat juffijouw CK m het huwelijks bootje had (meegebracht. Deze, <Ic eerste eclitgenoote dus, hoorde vervolgens, |dat buiten haai medeweten de scheiding tusschen liaar en haar man was gesproken. Ze maakte daarop twee processen (aanhangig, het eene te Nice, het andere Genève Het cerate moest het tweede huwe lijk van L. nietig verklaren, terwijl hel tweede bet £chtscheidings-proces moest doen herzien Ook vervolgde zi; de bedoelde bloedverwan ten van L, wegens het afleggen van een val sohe getuigenis. Juffrouw G., of mevrouw L. hoe (men wil, won heide zaken. Ilaax man ging in hoogor beroep, maar kwam met de kous op het lioofd terug. Ten slotte heeft deze strydlustgio dame de» heer L. wegens bigamie aangeklaagd. Deze werd aangehouden, juist, toen }ry tot „officier de l'instruction pu- blique" was benoemd Lngezonden stukken worden in geen f teruggezonden- TROPEN-WAAfiZIN. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING OP KERKELIJK GEBIED. Waar op kerkelijk gebied „evenredige ver tegenwoordiging" thans ook in onze goede stad Middelburg, door het oprichten van een nieuwe kerkelijke kiesvereeniging, welfcp dti beginsel in haar vaandel geschreven hoeft, actueel is, wil u misschien, M de Rod., het bestuur dier Vereeniging wel eens eeoigp plaatsruimte in uw blad afstaan, om in he4 kort even te zeggen wat deze niepwe Ver. beoogt. Onnoodig is dit zeker niet Ofschoon, de (uitdrukking „evenredige vertegenwoordiging'', zou men zoo zeggen, duidelijk genoeg voor zich zelf spreekt, ondervinden wij 'took dagp- lijks, hoe meer dan óón van het doel dal beoogd wordt, zich een geheel verkeerde roor stelling maakt Sommigen zeggen „ze willen de kerk ia handen der vrijzinnigen spelen", anderen zeg gen (het komt op het zelfde neer): „de ortho doxen moeten er uit." Laat ons direct zeggen dat geen van dene beide of daaraan verwante motieven tof de oprichting der nieuwe Kiesvereeniging heeft geleid, maar dat alleen het volkomen bijbelscli jen christelijk beginsel der verdraagzaamheid en niet minder het nog steeds door alle welden, kenden hooggehouden beginsel van „goed recht" de twee hoofdfactoren zijn geweest, welke de oprichters lol hun daad hebben geleid Ook in onze Middelburgsche kerkelijke ge meent© is dat beginsel van verdraagzaamheid Iond^r do tegenwoordige omstandigheden een zaak die men wel zoeken maar moeilijk vin den kan Ook hier verslindt de strijd om de macht vaak de beste krachten, worden vele wel don kenden door dien strijd afgestooten en heeft de vraag: „zijt gij Christen in Jezus' geeet?" moeten plaats maken voor de vraag „zijt jjij confessioneel, ethisch of modern?" Do betreurenswaardige gevolgen van dezen droevigen toestand, ze behoeven hier uiet Uit eengezet te worden, zij worden gevoeld niet alleen op het terrein van het kerkelijk leren, maar 'werpen haar donkere schaduwen ook op menig ander gebied. Zoo mogelijk, wil de nieuwe Kiesvereeniging door haar streven en werken in dezen tren Barre staaltjes worden weer uit Bel gisch Kongo van daar voorkomenden tropen- waanzin gemeld. Een onderofficier Mombach rigen toestand een heilzame omkeering be hoorde, dat een neger-soldaat door een i - werken. boorling was dood geschoten, waarop de Zij gelooft dal het boter is in plaats ra laatste door een soldaat wear was neerge- verwijdering te stoken aaneensluiting te zoe legd. Zinneloos van woede, beval Mombacb ken van allen, die willen gaan in de ljjn, door alle negers in den omtrek van Rutubitu,Jezus aangewezen „niet veroordeelen maar waar de moord was gebeurd, te vellen. In I redden." die dagen was het daar een waar bloedbad. Zij is van meaning 'dat onze Ned. Herv. Later bleek, dat de inboorling in een aan- Kerk met haar 2i/s millioen zielen, die alle. val van zinsverbijstering, door de slnapziekte klassen der maatschappij bereikt, en die door veroorzaakt, bad gehandeld. hetgeen in haar boezem gebeurt van oolxv Doch Mombach's woede was nog niet be-rekonbaar nul of nadeel voor geheel het volk koeld. Yier negerinnen werden op een rij kan zijn,r uim genoeg is om niet te behoeve* gesteld en koelbloedig neergeschoten. Twee uit te stooten, maar allen met behoud van dier vrouwen waren echter niet dood *u eigen geloof en eigen opvattingen de gelegen hebben later voor de rechtbank tegen dit heid kan bieden samen te werken ter bever- gevaarlijke heerschap getuigd. Een kind dering van het Koninkrijk Gods.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 9