MIDRELRFRGSCHE COFRART. R\ 85. 155* Jaargang. 1915. Woensdag courant versohyat dagelyk», met uitzondering van Zozs- en Poettd&ge*. Prij» per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatten in Nederland franse pp. f 2. Afzonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentifln bij abonnement op yoordeelige voorwaarden. Proipeotuuen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advartentiüa voor het eerttvolgende nummer moeten de» middag* vóór één aar aan het bureau bezorgd zijn. LO April. Advertentiën i 20 eent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- »n alle andere familieberichten en Dankbetuigingen Tan 17 regel» f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 eent per regel. Groote letten naar de plaat», die zij innemon. Tot de plaatting van advertentifln en reclame», niet afkomttig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bart A. DB LA HAB Am., N.Z. Voorburgwal $è«6, Aouierdam. B?j deze courant behoort een bijvoegsel, I>» gewone opgave van den spoordienst vindt men in het Bijvoegsel Middelburg 9 April. Dr. KUYPER OVER ZIJN EIGEN HERLEVING. Maandag heeft te Utrecht de feestelijke her denking van het 40-jaxig beslaan, van de „Stan daard" plaats gehad, waarbij prof. dr. H. Vis- scher em uitvoerige rede en verschillende per sonen een korte toespraak hielden, en waar een som gelds werd overhandigd als eerste steen voor een Kuyperfonds, dat moet dienen voor propaganda van do anti-rev. beginselen in '"t bijzonder door middel Van meerdere ver spreiding van „De Standaard". In antwoord op al die huldebetuigingen hield dr. Kuyper een rede, dio hij met do volgende opmerkingen inleidde Ei is iets met mij gebeuld. Kalm in de rest dentie levend, buiten het anti-revolutionairei Volk, jhdb ik op uitnoodigmg een woord gesptp- kea te Leeuwarden, te Groningen en daar on dervonden een storm van bijvalsbetuigingen, van sympathie, welke ik nog nimmer ontmoet had. Toen nu „De Standaard" 40 jaren bestaan had, heb ik gemerkt dat men mij ook bij die gelegenheid hulde wilde biedenik merkte dat ik nog leefde in het hart van het anti, revolutionaire volk. Wat is nu de reden van al dezen bijval gc weest? heeft spr. zich afgevraagd. En hij heeft daarop tweeërlei antwoord gevonden. In ou vei good gevonden mij het leven zuur en~Mter Te maten, getracht mij persoonlijk te treffen en het zelfs aangedurfd glikspetten van den weg tegen mij op te doen. komen. Spr. taeent n,u de reden van al de hem geworden bijvals betuigingen. hierin to moeten vinden, dat het antirevolutionaire volk heeft willen zeggen al datgene wat u aangedaan wordt, willen we met liefde vergoeden. (Luide bijval). Een andere reden kan hierin gezocht wor den, dol men gedacht heeft dat bet op oen eind loopt en. over een luttel aantal jaren in „De Standaard" gelezen wordt„Heden over leed en ontsliep in Jezus dr. A. Kuyper", On voor dat hij weggaat, er nog eens een warm woord jegens hem gezegd moest worden. Hier voor bestond oorzaak, zeide spr. In de laatste 1i/b jaar heb ik een tijd doorleefd, dat ik dacht, mijn einde is naderende of althans het einde van mijn politiek loven. Het gehoor nam af, een keelaandoening kwam daarbij, daar mede ging gepaard een inzinking van mijn levenskrachten En ziet nu is dit alles gekeerd. Door aan wending van een nieuw middel behoeft spr. sinds drie maanden geen gehoorbuis meer te gebruiken. Ook met de keel gaat het weer em na eei kuur te Weissenhirz bij Dresden ondergaan te hebben, is hg als verjongd daar vandaan gekomen. lateren voorzitter, dr. Börngen, president van het gerechtshof te Jena, maakten grooten indruk. Op 1 Januari 1912 telde „dg nieuwe vereeniging reeds meer dan 1200 leden, groo- tendeels in Duitschland, enkele ook in Neder land; Oostenrijk en Zwitserland. Om het recht en het rechtsleven te moderniseoren wil zij invloed oefenen op de opleiding der rechtsge leerden, pp de wetgeving, de rechtspraak, het landsbestuur, de openbare meening. Voor een en ander zijn verscheidene sub-commis sies ingesteld, waarin mannen van den eer sten rang zitting hebben De leidende beginselen kon men o.a. leeren uit deze leuze: wetten, verordeningen en vonnissen moeten eenvoudig en gemakkelijk verstaanbaar zgn, z^j moeten uit een oogpunt van taal en uitdrukking tot voorbeeld kunnen strekken, (ppdat het geschreven en liet ge sproken recht tot het volk kan doordringen en niet reeds door den vorm ate iets vreemds wordt beschouwd. Hoe men wil werken, moge door een twee tal voorbeelden worden aangetoond. Bij de opleiding der juristen wil men bjj aderen nadruk gelegd zien op de kennis- rning van hetgeen in het werkelijk leven voorvalt. Niet alleen wetsartikelen en ge leerde stelsels moet de jonge rechtsgeleerde zich inprenten, hg moet in de maatschappij rondkijken en zien wat daar omgaat, De me dewerking van de mannen van landbouw, nijverheid en handel wordt ingeroepen, op dat Zij den aanstaanden jurist gelegenheid zul len bieden, in het bedrijfsleven door te dringen Een tweede voorbeeld. Onlangs heeft men uitgegeven en ter verspreiding voor geringen prijs verkrijgbaar gesteld, eenige blaadjes, in houdende tal van nuttige wenken omtrent de wgzo waarop, zelfs zonder eenige verandering in do wetten, het burgerlijk proces kan Wr- den verbeterd, vereenvoudigd en van nutte- franjo ontdaan, indien slechts rech ters en advokaten daartoe willen samenwerken. derlandsche rechtswezen niet vreemd. Al be hoeven wij nog niet dadelijk het Duitsche voor beeld. te volgen en een nieuwe vereeniging op te richten, toch kunnen wg ons voor deel doen met hetgeen daar geschiedt. Een ieder doe wat zijn hand te doen vindt, op dat de band tusschen het volk en zijn recht nauwer worde CHINEEZEN EN INLANDERS. uit Soeka- RECHT EN VOLKSLEVEN. Onder dit opschrift schrijft H. L. D. (mr. H. L. Drucker) in „De Wereld" het volgende: „Op het gebied van het rechtswezen heb ben Duitsche wetgeving, wetenschap en prac- tijfc ook buiten de grenzen van het Rijk een grooten, en in menig opzicht wèlverdienden, invloed. Daarom schijnt het van belang, de aandacht te vestigen op een merkwaardige beweging, die daar sedert eenigen tijd is ont staan en geleid heeft tot de oprichting eener krachtige vereeniging onder den naam: „Recht mod Wirtschaft" (recht en volkshuishouding). Het besef, dat er in recht en rechtshantee- tring heel wat moet worden veranderd, wil men weer nauwere aansluiting krijgen bij het (volksbewustzijn, heeft in de laatste jaren, niet het minst in Duitschland, op velerlei wijzen uiting gevonden. Soms klonken de alarm kreten zelfs al te heftig; zoo verwekten bij zondere opschudding de geschriften van een jadvokaat te Karlsruhe, dr- Ernst Fuchs. Het kwam er op aan, de krachten te verzamelen, de bruischende stroomen in goede bedding te leiden. De roepstem daartoe ging in het begin van 1911 van Jena uit. Spoedig waren 400 aanzienlijke mannen bijeen rechtsgeleer den van allerlei maatschappelijken werkkring: rechters, hoogloeraren, advokaten, bestuurs ambtenaren; en daarnaast leidende mannen jpt andere wetenschappen, uit handel en in dustrie die oen proclamatie voor „het recht van onzen tijd" in het licht zonden. Htm op roeping vond allerwege gehoor. Het energieke, en tevens bezadigde, woord van den leider en dan moet dat tot een botsing leiden. Een voorbeeld daarvan is het volgende, ruim maanden geleden in het station Tji-batoe voorgevallen. T.usschen een Chinees van Djokdja of Solo en een inlandschen priaji was een woordenwisseling ontstaan, tengevolge van een ongepast woord dat de Chinees zich in den trein zou hebben laten ontvallen jegens de echtgenoote van den inlander, die zeer appetijtelijk uitzag. Voor zoover ik het gesprek gehooid had, had de inlander geen enkel ruw woord gebezigd, toen do Chinees tegen hem uitvoer en hem met „Ioe" aansprak De inlander, zich toen tot mij wendende, zeide njij nog in goed Hollandsch: „als die onbeschofte vent zoo tegen mijn grootvader gesproken had, zou hg hem met zijn kris hebben dood gestoken Dit is' zeker, dat, indien niet door hel be leid der besturende ambtenaren do verschil lende elementen der bevolking gehouden wor den binnen hun natuurlijken, door den tjjd gesanctionneerden sfeer, op den reeds zoo zwaai' beladen rug der regeering een nieuwe last gelegd zal worden in den vorm van haat tusschen do verschillende rassen. redactie van de „Java Bode" teekent hierbij aan dat zij, hoewel zij dit schrijven gaarne (plaatst, omdat kennisneming van de daarin vermelde feiten van nut kan zijn, toch gelooft dat deze medewerker door een al te donkeren bril kijkt. Men schrgft aan de „Java-Bode' boemi; Het onderzoek naar de vechtpartijen tus schen Chineezcn en inlanders bij gelegenheid het tjap gohmeh feest te Tjiandjocr waar bij 4 Chinee zen en 2 inlanders vrij ernstig gewond zijn, heeft, hoewel pas begonnen, aan 't licht gebracht dat de verhouding tusschen de Inlanders en Chinee zen aldaar niet, goed ge noemd kan worden. Indien mijn zegsman juist ingelicht is, dan zou dat ook op andere plaatsen in do Prean- ger het geval zijn, volgens hem moet do aan matigende houding der Chineezcn1-in den laat- sten tjjd daarvan de oorzaak zijn. Ik acht het bepaald noodig dat deze zaak onder de aandacht der regeering gebracht wordt. Tot dusverre hebben de verschillende elementen der bevolking hier vreedzaam naast elkander geleefd en het zou zeer te betreuren zgn, indien rassenhaat, met al "den aankleve dien, hier wortel vatte. De Chineozen zei zouden hiervan in de eerste plaats de madeolige gevolgen ondervinden. Ib hot onte- olijk waar, dat zij voor den handel en do njjverheid een hoogst nuttig element der bevolking zijn, het behoud van de rustonder de inlandsche bevolking moet ongetwijfeld zwaarder wegen en indien zij door hun hou ding de rust op Java in gevaar brengen, zou den zjj ten slotte do regeering dwingen de vrijhoid van beweging ten hunnen opzichte weder te beperken. Wie eenigen tjjd als nauwkeurig waarnemer op Java vertoefd heeft, moet den indruk ont vangen, dat geen land tor wereld zoo gemak kelijk te besturen is als Java, dank zij de meegaande, om niet te zeggen slaafsche na tuur van den inlander jegens het overheer- schende ras, waarin hij ten gevolge van de karaktereigenschappen van dat ras, zijn meer- sedert eeuwen heeft gezien en ook tot nu toe is blijven zien, niettegenstaande voortdurend in aantal toenemende individuen, die de waardigheid van den Europeaan to grabbelen gooien. Tegenover de Chineezcn be staat dat gevoel van minderheid niet; zelfs een Croesus is in 'toog van den Javaanschen en Soendaneeschen aristocraat een „Chinees", d. i. oen gelukzoeker, op een stroowisch hier Uit Stad en Provincie. Dit Middelbsrg. Voor den gewonen jaarlgkschen schoonmaak zal het klokkenspel van den Abdijtoren van af Woensdag 10 April worden stilgezet Maandag 15 April wordt de nieuwe muziek geplaatst. ToLjaÖ8ïHa®?!,®0^Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer alhier is met ingang van 1 Mei 1912 benoemd do heer J. Broerso, thans expediteur aan een tuin bouwinrichting te Neede (Geld.). Zaterdagavond 6 April ongeveer 10 uur, ge raakte de 14-jarige loopjongen van een schoe nenmagazijn, door de duisternis misleid ineen diepe sloot bij den heer Noske op den Builen- ïgel, alwaar hij goederen had afgeleverd. De (drenkeling, ddie een mand met schoenen aan den arm droeg, schoot voorover in het water en weid door do zwaarte van de mand onder gehouden. Een aldaar toevallig aanwezig persoon mocht het echter niet zonder moeite gelukken den jongen bij de beenen te grijpen en op den kant der sloot te trekken en hem alzoo van een wissen dood te redden. Dit Walcheren. Do afdeeling Scrooskerke van de Ver eeniging tot Chr. verzorging van krankzinni gen in Zeeland hield Vrijdagavond haar alge- mcene jaarvergadering. Na een openingswoord van den voorzitter en een uitvoerig verslag van den secretaris deed de penningmeester rekening en verantwoording. De ontvangsten over 1911 bedroegen f 182.691/» en de uitga ven I 165.Ö0i/s. Aan de stichting werd afge dragen f 140. De aftredende bestuursleden L. Melse Jz. on W. Melis werden als zoo danig herkozenhet benoemen van afgev, digden naar de a.s. aJgemeene vergadering werd aan de bestuursleden overgelaten. Ofschoon Serooskerke van al de dorpen van Walcheren, ja zelfs van geheel Zeeland (be halve Zaamslag) het meeste geld opzendt naar Vrede-Rust .werden de aanwezigen opgewekt bjj hog-niet-leden de liefde voor de stichting to vermeerderen. Zelfs werd door de verga dering besloten, dat op de algemeene verga dering te Middelburg gesproken zal worden om te trachten afdeelingen te slichten op plaatsen, waar er nog geen zijn. Do vergade ring had voornamelijk het oog op Oostkapelle .Vrouwepolder en eenige andore Walchersche In het verslag van de vergadering van hel bestuur van den polder Walcheren is een abuis geslopen. Het bedrag van de schade door do Germanicus" aangebracht is niet f 12.000 maar f 1200. Een waardeloos nulle tje heeft hier weer groote dingen De schietoefeningen tot verhooging van 's Lands Weerkracht zullen, voor zoover zij ressorteeren onder hot garnizoen Middelburg, worden gehouden gedurende het tijdvak van 1 Mei—30 Augustus a.s. en wel: te Goes eiken Zaterdag van 6—8 n.m. op de baan der schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" Kruiaingen eiken Woensdag van 6.307 30 n.m. op de baan der schietvereesii- ng „Christiaan do Wet"; en te Middelburg eiken Zaterdag van 1—4 n.m. op de schietbaan langs den Wesfdijk. Tengevolge va» overgroote drukte te Ant werpen (pioeten de binnenkomende zeil- en stoomschepen, met .uitzondering van de vaste booten, in. de roede Vlissin gen, ankeren om instructies af te wachten ulvorens naar Maandagmorgen is op het strand te Zou te 1 a n d e aangespoeld het lijk van een onbe kend vrouwspersoon eenigzins in 't begin van ontbinding p. m. 50 jaar oud, lang 1.50 M gekleed in een blauw gestreept katoenen hemd een grijze trico broek, een dito onderliifie. kleed, ieen paai' zwart gebreide kousen, sa een paai' zwart leeren rijgschoenen. Voorts is bij onderzoek op het lijk gevonden drie bankbiljetten elk van tien dollar, twee portemonnaies inhoudende een zilver geldstuk (ï/t dollar) zeven double vingerringen, twee dito armbanden, drie dito oorringen, twee dito (oorbellen met zwarte steenen en een pennemes toet 'paarlemoer heft. Herkomst van het lijk is niet te bewijzen. Alle kleeding was ongemerkt. Op last van den Burgemeester is het lijk in het lijkenhuis gebracht, alwaar do dood- schouw is verricht door den heer J. J. van dor Harst, arts te Koudekerke do (commissie was toegelicht, werd met aJ gemeene stemmen besloten tot het stichten en in eigen beheer nemen van een gasfabriek, •en do uitvoering op te dragen aan de Mg. tot exploitatie va» gemeentebedrijven te Utrecht B. «m W. werden gemachtigd do noodige gel den te leencn en het benoodigde bouwterrein aan te koopen Op Ido aanbiedingen van andere verhchtings- niaatschappijcn werd afwijzend beschikt. Te Krabbondgke, te Rilland-Batb en Waarde worde» pogingen aangewend tot het oprichten va» een gemeenschappelijke gas fabriek voor deze drie gemeenten Burgemees ters en wethouders van deze gemeenten heb ben er reeds voor vergaderd, en de zaak zal eerstdaags bij de raden ter sprake komen. („N R Ct."). Uit Noord-Beveland. Zaterdagmiddag werd te C'olgns plaat gearresteerd de (milicien I H. van het 3de regiment uit Middelburg, die zonder vergun ning Zgn garnizoen had verlaten Onder politie toezicht is bij naai zijn gar nizoen teruggebracht. Dit Scboawen-Duireland Te Brouwershaven werd Maandag door de schietvereeniging „Prins Maurits va» Nas ipen feestelrjko opening der schietbaan gehouden, gecombineerd met ecai wedstrijd in prijsschieten. Er werd met drie ploegen ge schoten, waarin resp. vielen, twee, vier «i drie prijzen Door het muziekcorps Apollo" werden eenige nummers ter opwekking gegeven. Hot weer leemte zich nu wel niet bizondei' t een openluchtfeest, daar het stormde, doch Zaterdagmiddag heeft de kooiman in de eendenkooi van den heer Del Campo te Anna Jacobapolder een postduif ge vangen. Op den linkervleugel draagt ze no. 5933, terwijl aan den rechterpoot een ring is, waarop het merk no. 207 Thielt voorkomt. Dit Zuid-Beveland. geveer kwart voor 2 brak brand uit in de houtschuur van den timmer man F. Verburg te Wolphaartsdijk. In de schuur bevond zich een voorraad hout, cement, steenkolen, twee fietsen enz enz. Alles werd een prooi der vlammen. Gelukkig, dat de wind niet sterk was, waardoor de belendende gebouwen gespaard bleven, want de middelen om den brand mees ter te worden faalden, wat is toe te schrij ven aan den slechten toestand der spuiten. Nadat ze ongeveer 3 kwartier ter plaatse waren en het gevaar geweken was, begonnen ze pas water te geren. Oorzaak vap. den brand tot nog toe onbekend. Assurantie dekt de schade. Op de Zaterdag j.l. te Heinkenezand ehouden veemarkt waren aangevoerd én schaap en één lam. Zaterdagavond vergaderde de raad van W e- nieldingo, waarbij aanwezig waren alle Wanneer nu die measchen plotseling een aanmatigende en ik spreek ton deze op grond van eigen ervaring hoogst on gepas ten toon tegenover den inlander gaan aannemen. Dit VliBBlngoa. Door Burg. en Weth. van Rotterdam, is, met ingang van heden, benoemd tot opzich ter bg de gemeentewerken afd. havenwerken, de heer C. B. Koolo te VI is sin gen. De kapel van den heer Bekker ga! gisteren middag een matinee in het Concertgebouw aan de Emmastraat te Vlissingen- Dat deze muziek hier nog steeds in den smaak valt, bleek wel uit de goed gevulde zaal en het applaus na de diverse nummers. Tengevolge stormweer van het W. Z. W. moest de loodsdienst op de Schelde van Maan- tot heden worde» gestaakt. Maandagmiddag is aldaar binnengekomen de Duitsche lichter „Irma", gesleept door de sleepboot „Elbe". Na in do petroleumhaven te zijn gemeerd, is het schip tengevolge van den storm van zijn touwen geslagen, op drilt geraakt en zoo tegen den kaaimuur geslagen, dat de arduinen dekstcen gebarsten en de muur ontzet is. Het vaartuig kreeg een grooten deuk in «ten boog. Op het verzoek van den „A. N. W. B." op verschillende plaatse» hier, aan de hoofd wegen borden te plaatsen werd afwijzend be schikt. Op een verzoek van M. Schouwenaar Jz om een uitweg voor een nieuw te bouwen woning, zal getracht worden die van het rjjk te verkrijgen Aan den heer Huijgebaerd wordt op zijn zoek de subsidie voor de Zuidbevelandsche tram met 50 gulden verhoogd en nu gebracht op f 350 per jaar en niet langer dan 20 jaar met beding dat de tram in 1915 in exploita tie zal komenals commissie voor het tram plan werden benoemd de hoeren P. Linden- berg, J. Lindenberg cn wethouder De Broe- kerd. Met het oog op hot groote aantal leerlin gen aan de handwerkschool stelden B. en W. pp Verzoek van het hoofd van genoemde school voor een helpster aan te stellen. B. en W, worcten «emachtigd een holpBtcr op to roepen tegen een jaarlgksche belooning van 50 gul den. Nu het plan en do begrooting voor het Stichten Van een steenkolen-gasfabriek door Dit Z. - Vlaanderen O. D. Zaterdagavond is te Terneuzen een conferentie gehouden tusschen do vertegen woordigers der firma Little 4 Johnston, en de daartoe uitgenoodigde bootwerkers uit het oude vaste personeel m tegenwoordigheid van den waara. burgemeester, den heer A. Visser, den wethouder, den. heer D. J. Does. en den benoemden burgemeester, den heer J. Huizinga. In die conferentie werd vanwege de firma te kennen gegeven dat zg' genegen was de oude werklieden van de vaste ploegen, met uitzondering van de 5 de vorige wede ontslagene», weer terug in het werk te stel len en dat deze Dinsdagmorgen hot ,weik konden hervatten. Er werd bepaald aan vast gehouden dat de 5 voornoemde personen niet terug in do vaste ploegen kunnen worde» aangenomen. Geen bezwaar zou er tegen worden gemaakt, om hen te Laten mede wer ken in. de los60 ploegen die, naar gelang lie werkzaamheden dat vereischen, worden Aan het werk gezet. In een Zaterdagavond gehouden vergadoring «ter bootwerkersvereeniging werd besloten op dat voorstel niet in te gaan, en te kennen gegeven dat niemand bij do firma zal gaan werken, als de 5 uitgestotenen ook niet ia de vaste ploeg worden teruggenomen. In een Maandagvoormiddag gehouden ver gadering is dat besluit bekrachtigd. Ondanks do verzekering van de firma dat Zij1 er geen bezwaar tegen heeft dat do werk lieden zich vereenigen en mannen van haar personeel deel uitmaken van het bestuur, blijven de werklieden hot ontslag, met name aan de 2 bestuursleden van „Recht en Plicht", be schouwen als gericht tegen do vereeniging zelve, die, wanneer zij in dezen strijd niet kan overwinnen, ook tegenorar do andere patroons machteloos zal slaan. Het spreekt echter van zelf ,dat er velen onder hen zijn, zoo niet allen, die hard naar hot eind van den strijd verlangen, al is het dat het meerendeel niet terstond met gebrek zal hebben te kampen. Zij vertrouwen echter dat ook do betrokken firma door de stag- natio in don gcregelden dienst zal gedrongen worden aan hun verlangen tegemoet te ko men, en houden daarom vol, waartoe ook zeker voel zal bijdragen de omstandigheid dat juist de 2 voormannen der vereeniging, dié Zich hebben laten vinden pm op te treden voor totsverbetering der bootwerker» in hot algemeen, bjj de ontslagenon zijn, e» zjj vooral dezen zullen trachten to redden, ai is hot ten koste vp» groote schade voor- hen zelf.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1