ISDDELBEBGSCHE COrRAMT. U- 83 1SS° Jaargang. 1912. Zaterdag 6 April. Middelburg 5 April. Uit de Staatsconrant. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Dm ooiiut Ter.ciiynt d.g.lijf. «löondmag Zol>- '"ttitgn. per Inrortaal, roorr.l voor Jtiddelbprg »1. root die pUet.su m Hederlaad franco pp. f2. Aizonderlyke aummeri konten S cent. Advertentiën bij abonnement op Toordeelige voorwaarden. Proipectanen daarvan zijn aan het bnrean te bekomen. Advarteatiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middag, vóór óéa I a r aan het boreaa bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regel* f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bare an A. DE LA HAB Az., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam. DE WERKSTAKING IN DE INVALIDITEITS- COMMISSIE. Onze verwachting, dat er nog wel iets zon worden afgedongen pp de juistheid van het communiqué der meerderheid van de iuvali- diteitscoïnïmssue, jis uitgekomen. Zoowel de Haagscke correspondent van het „Hand als „Het Volk" stellen in het lioht dat er jn dat communiqué iets ontbreekt, n.1. dat be sluit door drie rechtsche leden genomen om met half April map,r 1 April bijeen te komen, en volgens het „Hand zou de oorzaak daar van zijn, de hoogst ongewone weigering door den minister van het gevraagde mondeling overleg, en de door hem uitgeoefende drang tot meer spoed met de artikelsgewijze behan deling. Overigens is ook onze trouwens niet moei lijk op te maken verwachting .uitgekomen, dat ,er aan de rechterzijde met veel ophef zou worden gesproken van een „obstructie" poging der linkerzydc De „Tijd" noemt dat woord „obstructie" als opschrift boven een bestrijding van de be schouwing van liet „Hand." waarbij het ka tholieke orgaan zich beroept op een uitlating van jir De Visser in een Kamerredc van 18 Maart, volgens welke reeds vroeger beslo ten zou zijn in de stille week een commissje- vergadering ïe houden. Het „Centrum" zegt: „verdachtmaking,laaig- pratery, amendemenbenregen, afwezigheid, tu mult en obstructie, dit alles heeft men in den laatsten tijd als wapenen in den strijd tegen Ide j-egeermg zien bezigen." De „Nederlander" heeft het over vrijzinnige plichtsbetrachting, of liever, plichtsverzaking. En inmiddels onderzoekt de „Standaard" de vraag: „Gaat al wie te dezer zake de antwoordelijkheid droeg, inzake den uiterst tragen gang der sociale wetgeving vrij uit?" een beschouwing die geheel en al een beves- tigcg en versterking is van het vroeger tegen de commissie uitgesproken verwijt By kon. besluit zijn benoemd tot adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, de heeren 0. J. Lap, te Amsterdam, G. H. Bonman, te Rotterdam, en T. L. Mellema, te Groningen, en tot machine-expert bij de scheepvaartinspectie in het 3de district te Groningen, de lieer J. Komijn, te 's-Gravenhage. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 10 April 1912, des voormiddags te 11 uur. Uit Middelburg. Maandag 15 April a. s. bezoekt de Commis saris der Koningin de gemeenten W o 1- phaartsdjjk, 's Heer Arends kerke, Heink enszand en Kloetinge. Den 16dcn bezoekt hy de gemeenten, Bede, St Kruis en Aardenburg 't Zomerseizoen schynt in aantocht te zyn. Het vreemdelingenverkeer begint reeds weer. De laatste dagen hebben we verscheidene Kngelsche toeristen door de straten kunnen zien wandelen. Ze treffen, het niet erg. 't Is te guur en te koud nog voor ploiziertochtjes. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den vrachtrijder B. uit Kou dekerk© wegens het onbedekt vervoeren van vïeesch. Uit Vlissingeu. Door regenten van het gasthuis te V1 i s - smgen was aan den raad der gemeente machtiging gevraagd tot aankoop van perceel BeUamypark 3 voor f 12.600, tor uitbreiding van bet geslicht omdat de ruimte onvoldoende is voor opname van oude mannen en vrouwen en het gedeelte dat voor ziekenverpleging gebruikt wordt, in vele opzichten niet voldoet a«n de moderne leischen. B. «1 W hebben toen don gemeente-bouw meester gelast op te maken, een ontwerp voor om verbouwing van het gasthuis. Het bedrag va* de daarbij opgemaakte begrooting van Stoeten, k f 48.500 is aan B. en W tegengevallen, dat zy hun oorspronkelijk denk beeld, om den raad voor te stellen hij dc machtiging aan regenten tot aankoop van het bovenbedoelde huis tevenste besluiten tot het verbouwen van het Gasthuis, hebben laten varen. Waai evenwel, naar de overtuiging van B en W. groote behoefte blijft bestaan aan meer dere ruimte in het geslicht en het perceel Bellamypark no. 3 hiervoor kan worden be nut, adviseeren zij den raad de gevraagde machtiging aan regenten, te verleenen Wat betreft de door B. en W. verwachte toenemende behoefte ann uitbreiding van de ziekenverpleging, vooral bij do eventueele in voering van de aanhangige ziektewet, mee- nen tzij op hnancieele gronden vooralsnog niet te kunnen overgaan tot een voorstel om reeds thans definitief te besluiten tot de stichting van een nieuw ziekenhuis. De meerderheid van B. en W. wenschf evenwel dat de Raad besluit nu reeds een bedrag van f 6000 te voteeren zoo noodig te dekken uit geldlconing benoodigd voor opliooging van het terrein aan de Kerkhof- laan, dat reeds vroeger door den Raad als plaats voor een eventueel nieuw te bouwen Ziekenhuis is bestemd. De minderheid acht het niet noodig opi voorshands deze vrij belangrijke uitgave te doen. Do familie Lute te Vlissingen kreeg Maandag bericht dat baar 25-jarige zoon Char les te Sulina aan boord van het stoomschip „Themisto" uit den mast was gevallen en aan de gevolgen daarvan was overleden. Uit Zuid-Beveland. De Tooneelvereeniging „Onderling Kunst genot" te Goes, zendt een intcekenlijst rond ten einde by dragen 1e innen voor het aan brengen van een oploopend plankier in de schouwburgzaal In de op 15 April a s. te Goes te houden, vergadering van ingelanden van denSchcn- gepolder zal hel bestuur voorstellen, te be sluiten om aan het waterschap voor de uit watering door de Sluis in de Piet het verzoek te richten tot het stichten van een stoomgemaal of het aanbrengen van andere werken, welke kunnen leiden tot eene ingrijpende verbetering in de sualie, met gelijktijdig© wyziging van het regtement op het beheer der uitwatering door de Sluis in de Piet, in dien zin, dat niet meer de helft van de kosten voor rekening van den Sdiengepolder zullen komen, maar dat |de volledige jaarlyksche kosten aan die suatio verbonden, hectare's gewijs zullen Wor den omgeslagen over alle gronden van den Schengepolder en de achterliggende polders ge- zamenlijk. Voor de benoeming van een ontvanger-grif- it van den polder worden door het bestuur aanbevolen de heeren1. mr. J. A. A. fransen van do Putte, 2. I. D. Fransen van de Putte, en 3. P. C. de Geilek» allen wonende te Goes. In ide Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Waarde, werd aan den heer M. Geleedst toegestaan pm een stukje gemeentegrond te koopen voor het ver bouwen zijner (woning Op het verzoek van den klokluider J Ge leedst, om zijn bezoldiging als klokluider te verhoogea, werd afwyzend beschikt, evenals op een verzoek van den heer W E. de Jager om zyn minimum salaris te veshoogen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911 werd goedgekeurdde ontvangsten bedroegen f 1513.84de uilgaven f 1394.05 en een goed slot alzoo van f 119.78 Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1912 werd vastgesteld op een bedrag van f 1962. Ook werd nog besloten, dat do school de waterleiding zal aangesloten worden Te Hansweert werd Donderdagavond door een sleepboot binnengebracht de stoom boot „Wuta", die op de Wester Schelde de schroef had verloren Uit Tholen. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad van Tholen is met meerderheid van stemmen de gevraagde sub sidie voor de waterleiding toegestaan. Als een bewys, dat de intercommunale tele foon te Stavenisse in een groote behoefte voorziet, kan wol dienen het feit, dat ei het eerste kwartaal dezes jaars alhier 1550 telefonische gesprekken zyn gevoerd, terwijl er nog 676 telegrammen, zyn behandeld. Te Oud Vossemeer wordt in de laat ste jaren enorm veel bijgebouwd; in de laatste 25 jaren is zeker oen vierde deel der ge meente geheel vernieuwd. Voor arbeiders woningen, waaraan steeds veel gebrek wordt ook meer en meer gezorgd en dank zij de woningverordening, zijn de nieuwe van gemakken voorzien, welke aan de oudere ont broken. Wel wordt wat meer huur geëischt of wat meerdere opbrengst van hypotheek rente, maar algemeen wordt het betere aan de woningen zeer gewaardeerd. In de Kalisbuurt is men pp (het pogenblik weer aan zeven nieuwe woningen te gelijk bezig Uit Z. -Vlaanderen O. D. In de Donderdagavond te T e r n e u z e u gehouden vergadering van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken werd aan den heer H. J. Vooren, sedert 18 Febr. 1892 secretaris der Kamer, op zyn verzoek, wegens vertrek uit de gemeente op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend Het verzoek der Kamer te Vlissingen om adhaesie te betuigen aan het verzoek aan, de Prov. Staten om de prov. stoombootcn van den dienst op de Ooster-Schelde te doen doorvaren naar .Vlissingen, werd evenals een vroeger ingekomen verzoek van gelijke strek king aangenomen voor kennisgeving. Ingevolge klachten van den handel zal aan de spoorwegmaatschappij jMechelenTerneu- zen worden verzocht om het terrein waar dc waggons met goederen, die met wagens of karren worden aangebracht, te verharden, daar het nu dikwijls bijna onmogelijk is het terrein met geladen wagens te verlaten Ook zal worden verzocht de voor lossen op den kanaaldijk geadresseerde waggons pp den dijk te rangeeren, iets wat in den laatsten tijd door den stationschef, ondanks de verzoe ken daartoe, wordt geweigerd Getracht -zal worden een brievenbus te verkrijgen aan het station in den Coegors- polder te Sluiskil, zulks in verband met toeneming der bevolking aldaar, door het bou wen der teoces-ovens Aangaande do staking lo Ter neuzen valt weinig (nieuws mede te doelen. De sta kers en ook de werkolooze bootwerkers hou den zich rustig. Het bestuur wendt nog steeds pogingen aan om met de firma Little Johns- stone en Conferentie te kunnen houden. Naar aanleiding van het ingezonden stuk der firma in de „Ter Neuzensche Courant" is een open brief verspreid door den heer Heykoop waarin hij er tegen protesteert dat de firma door liet bestuur van Recht en Plicht of door hem onheusch is bejegend. Hij be schuldigt de firma het conflict te hebben uit gelokt en verklaart er niets tegen te hebben als de firma met het bestuur van Recht en Plicht" wil onderhandelen zonder hem. Hij wil een conferentie niet in den weg staan, doch wijst er op in andere plaatsen met veel grootere firma's aangenaam te hebben Tegen morgenavond is een openbare ver gadering voor vrouwen en meisjes der sla- kers belegd, waarin eene spreekster uit Mid delburg, nevens den heer Heykoop het woord zal voeren. In de Donderdag te Zaamslag gehouden vergadering van den raad werd als naar ge woonte aan den brigadier der ryksveldwacht een gratificatie verleend van f30, zulks ter zake van politiediensten voor de gemeente. Een voorstel om ook aan de brigade mare chaussee te Neuzen, die eveneens voor de gemeente politiediensten bewijst, een grati ficatie te verleenen, vond geen steun. Besloten werd tot het uitvoeren van rio- leeringswerken in de buurt Zaamslag veer, in het zg. Nienw Zaamslag en aan de slacht plaats. De raming bedraagt ruim f 1000. Aangezien het op de begrooting uitgetrokken bedrag niet toereikend is werd het besluit tot het aangaan eener leening van f 1200 in getrokken en besloten een leening te sluiten van ton hoogste f 2000 Besprekingen werden gehouden over het in 1898 op het dorpsplein opgerichte monument ter herinnering aan de troonsbestijging van H M. de Koningin De op hot voetstuk staande buste verkeert in vervallen toestand. Ver plaatsing en restauratie werd wenschelijk ge acht. Deze zaak zal worden overwogen. To Hengstdijk kwam Woensdagnamiddag de landbouwer M., van Boschkapelle door de gemeente gereden in zyn rytuig had een vijftal kinderen zitten. Nabij de kerk werd het paard onrustig en stapte M uit om het by den kop te grijpen doch het sloeg op hol en sleepte den voerman mee. Een 40-tal meters verder brak hot tuig en het rijtuig sloeg achterover; wonderlijk genoeg bekwamen de kinderen slechts lichte kneuzingen, maar het voertuig was gedeeueiyt yemield, zoodat men met het rytuig van een ander huiswaarts moest ryden Uit Z. -Vlaanderen W. D. Donderdag is voor lid van den gemeenteraad te Nieuwvliet, in plaats van Abr. Luteijn. overleden, slechts één candidaat gesteld, de beer J de Hullu-Luteijn zoodat die is gekozen TRAM EN COÖPERATIEVE BEETWORTEL SUIKERFABRIEK IN ZUID-BEVELAND. Men schrijft ons uit Goes Door den heer J A. van Heel alhier is in een ingezonden stuk, waarvan ook in het nummer van Woensdag 1.1 van uw blad mei ding is gemaakt, de aandacht gevestigd op het stichten van een coöperatieve beetwortel- suikerfabriek in Zuid-Boveland in verband met do txiunplannen in dat eiland Een nadere toelichting van deze beide voor Zuid-Beveland hoogst belangrijke aangelegen heden kan door uw berichtgever verstrekt wor den, die daartoe de noodige mededeelmgen heeft bekomen van den schrijver van boven bedoeld ingezonden stuk Allereerst zij hier begonnen met het tram- plan, dat vóór een paar jaar werd ontworpen door don heer Huygebaert. Als voorwaarde voor het verleenen van rijks- en provinciale subsidie werd gesteld, da», voor minstens f8091, zijnde liet één-derde der kos ten van aanleg door gemeenten en polders werd toegezegd als subsidie Tot dusver is die zooeven genoemde som niet verkregen kunnen worden, waarom dezer dagen .getracht wordt een hooger© subsidie van de betrokken polder- en gemeentebesturen te bekomen en waartoe enkele gemeenten zich bereid (hebben verklaard Bij de eerste aanvrage om subsidie is ruim f 6500 toegestaan. Een drietal gemeenten, Goes (wegens het brengen der tramroute buiten do stad), Cort- geno en Wissenkerke hebben op het eerste verzoek om subsidie afwijzend beschikt- Ten gerieve van de passagiers, die per boot Walsoorden uit of naar' het land van IIulsl komen of er heen gaan is indertijd door do Provinciale Staten besloten tem (Westen van liet kanaal to Hansweerd een Decauville-tram te leggen, die Hans weerd met. het station Vlake zal verbinden, aan welk tramplan nog geen uitvoering 'werd gegeven Ondertusschen is door het Rijk overgegaan tot hot bouwen van een derde Schutsluis te Hansweerd met een tram- en vluclilhaven ten Oosten van het kanaal aldaar Het ligt m de bedoeling van het tramcomité voor Zuid-Beveland om Hansweerd mede op to nemen in dc tramroute en een station te plaatsen ten Oosten van het kanaal aldaar, om vandaar over Kruiningen het station Ier- sekeKruiningen van den spoorweg te gaan. Hierdoor is liet leggen van een Decauville- tram van Hansweerd naar Vlake vrijwel over bodig geworden, wat aan de Provincie een beduidende uitgaaf voor die tram doet uitsparen Waar de tram in Zuid-Beveland het spoedig gemakkelijk vervoer van landbouwproducten beoogt, zoodat overladen der goederenwagens der tram in die van liet spoor niet noodig zal is bij den heer Van Heel de vraag rezen of het niet mogelijk zou zijn een beet wortel suikerfabriek op coöperatieven grondslag in Zuid-Beveland te stichten, in verband met het tot stand komen van bovengenoemde tram. Bereids zijn adhaesie-betuigingen met dit denkbeeld ingekomen zoo van landbouwers als van particulieren, en afgaande op de uitge breide cultuur van suikerbieten ia Zuid Beveland, zouden de landbouwers zeer zeker een voldoende hoeveelheid bieten kunnen le veren voor verwerking. Alleen de quaestie van het beschikbaar heb ben van de benoodigde hoeveelheid water, die een suikerfabriek vraagt, is totnogtoe het be zwaar geweest voor het stichten er van, doch do drinkwaterleiding in Zuid-Beveland zal dit bezwaar uit den weg kunnen ruimen. Het zal nu maar afhangen van den steun, die in de eerste plaats het tramplan zal krijgen of de Buikerfahriek er zal komen, waaroy ook wel mag worden gewezen op het groote belang dat de fruitteelt heeft by een snel vervoer. Ned. H erv. Kerk. BeroeponrtePeperga-Blesdijke (toez.) P. G. Dijkemu, cand. te Beerta, die bedankte voor Kolkorn. Bedankt: voor Dalfsen ds. W. Lodder te Vroomshoop. Gereformeerde Kerken. Beroepen: to Schiermonnikoog ds.J. H. Houtzagers te Kootwijk. Aangenomen: naar Piinacker-Noot- dorp de heer D. J. van Katwijk, cand. te Rotterdam, die voor de beroepen naar Scha- rendijke, Öosterzee, St. Jacobi-Parochie on Balk en Wyckel heeft bedankt. Onze oud-stadgenoot, do heer Dick Lysea, stelt zich voor Dinsdag 16 April as. ui da Concert- en Gehoorzaal alhier een concert to geven mot de harpiste, mejuffrouw Modi Fentscli, met medewerking van den heer A van Os, alhier, als pianist. Zie hier het pro gramma: Strauss. Cello-Sonate, Squire Prière; A. Lysen Elegie en Popper. Tarentelle, als collo - solo'sTrnecekSchubert-FantasieHas- selmans Ballade, beido voor harp-solo, Klau- well, Variational in D voor piano-solo en ten slotto drie stukken van Massenet, Saint-Saëns en Moskowsky voor harp en cello Do heer Lysen heeft zich hier vroeger reeds als cellist gunstig geïntroduceerd Velen zul len hem gaarne weer gaan hooren. Waar in dit seizoen niet dikwyls een gang naar het concertgebouw van ons is gevraagd, zal liet op den avond van 16 April aan belang stelling wol niet ontbreken A A. NOSKE. - In de gistemanuddag gehouden vergade ring van den raad van Rotterdam heeft de burgemeester medegedeeld, dat de volgende architecten door B. en W. van Botterdam zyn uitgenoodigd, vóór 3 November 1912 eenont werp voor den bouw van een nieuw raadhuis m te zenden. K. P C. do Bazel, architect to Bussum, M Brinkman en C. B van der Tak, architecten te Rotterdamprof. Henn Evers, hoogleeraar- te Delft, C N van Goor cn W. F. Overeijnder, architecten to Rotterdam, prof J. F. Klinkhamer, hoogleeraar te Delft, W. Kromhout Cznarchitect te Rotterdam; J A. G. van der Steur, architect to 's-Gravenhage Jan Stuyt, architect te Amsterdam Tot ons leedwezen, zoo teekent de „N R. Crtbij dit bericht aan, missen wij Berlage s naam De uitvoeringen van de Amsterdamscho afdeeling van Toonkunst en het Orkest van Mengelberg op het „Geisthches Musikfest" te Frankfort hebben veel succes De uitvoering van Mahler's achtste Symphonic moet een overweldigenden indruk hebben gemaakt, hoe wel de ruimte van het feestgebouw wat groot is voor do solo-stemmen Er was bij het pu bliek enorme geestdrift voor leider en uit voerders. Donderdagmorgen is o. a Diepenbrock's „Te Deimi" gezongen en volgens den correspondent van hel „Hand." hartelijk gewaardeerd Do solisten waren de dames Noordewier en Do Haan Manifarges, en de hoeren Urlus en Zal sman Donderdagavond had de generale repetitie plaats van dc „Matthaus-Passion Querido's pas in 5000 exemplaren vei schenen „Jordaan" is thans reeds geheel uit verkocht, zoodat een tweede oplaag ter perse gaat. Uit Dresden wordt aan de »Vossische Zeitung" gemeld, dat de muziekgeleerde Dr. Arthur Chitz een tot nog toe onbekend werk van Beethoven gevonden heeft. Het moeteen mooie andante met variaties voor cimbaal en mandoline zijn. Chits heeft het stuk gevonden onder de muziek-bistorische schatten van een graaf in Praag. Dezer dagen zal het werkje in Dresden op de in strumenten, waarvoor het bestemd is, uit gevoerd worden en de gelukkige vinder zal het binnenkort publiceeren. De uitvinder der draadlooze telegrafie, G. Marconi, is door de Italiaansche regee- ring benoemd tot senator over het leven, nadat hij vroeger reeds een andere hem toegedachte onderscheiding, namelijk de ver leening van adeldom, algewezen had. Behalve onderzoekingen in dehoogere luchtlagen omtrent de winden enz. zoowel als het zee-onderzoek en de vervaardiging van films van duizenden meters lengte, wordt nog het volgende vermeld aangaande de wetenschappelijke waarnemingen van Scott en de zijnen. Den geheelen winter door zijn waarne mingen gedaan betreffende het Zniderhcht maar er zijn slechts enkele fraaie Zuider- lichten geobserveerd. Topografische vraagstukken betreffende bergstelsels ia een ijsperiode konden op de plaats zelf' worden bestudeerd, hetgeen ook voor het beter begrip vun de topografische quaesties in streken, waar zooals bv. in deelen van West-Europa een ijstijd in vroeger eenwen geheerscht heeft van het greotate belang moet worden geacht. Dan zijn heel wat gegevens verzameld over de geologische formaties in het kust gebied van Zuid-Victoria-land. Behalve steenkool zyn geen mineralen van waarde aangetroffen. Ook fossielen werden ge- vonds*.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1