BIJVOEGSEL Middeltaarg 2 April. FEUILLETON. NAPOLEON TE DRESDEN. "J** o* tas Woeisdag 3 April 1912, m. 80. Kamer ran Koophandel en Fabrie ken te Middelberg. (Zie het verslag in bet Eer8 te blad). ingekomen stukken. Do K. v. K te Londen over de Tarie f wet. Ingekomen is oen afschrift van het adres van do Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen aan den minister van financiën inzake de Tarief wet In dit adres wordt er op gewezen dat het der Ka mot mogelijk is geweest sedert moer dan twintig jaren in het wereldcentrum de uitbreiding dei- Jiandelsrelatiën tusscben Ne derland en Engeland te bevorderen omdat in beide landen een gematigde handelspolitiek wordt toegepast. Met leedwezen heeft de kamer vernomen dat de regeering den weg der bescherming op wil gaan, wijl deze gedragslijn slechts ma- deeligoi invloed kan oefenen op de pogingen in den vreemde tot verlevendiging van den nationaleii handel en nijverheid. Vooral sedert in 1862 de tariefswijziging van minister Betz tots Jand kwam ontwikkelden zich handel, en scheepvaart en nijverheid in groote mate. Mocht echter ions vaderland, zonder te letten op de ongunstige resultaten die de elders ge volgde protectionistische handelspolitiek af wierp, tot verhooging van invoerrechten over gaan, zoo wordt daarmee een sprong in het donker gedaan, waarvan do gevolgen, vooral m deze tijden van politieke onzekerheid, niet zijn te overzien Niet alleen dat het overgaan tot bescherming zou leiden tot maatregelen van weerwraak van de zijde van andere han delsvolken, die de onderlinge verhoudingen niet aangdetvaam zullen, maken, doch tevens zouden de met zooveel moeite en voorzich tig staatsbeleid verkregen vermeerdering van onzen uitvoer noodzakelijk teruggaande cy- fors gaan aan toon en Het adres wijst verder op hel stijgen dien tengevolge van den toch reeds zoo hoogen levensstandaard De koopkracht zou ten zertrsto worden verzwakt bp invoering De Kamer verwondert zich over het voor stel der regeering waar allen, die Ver trouwd zijn met de behoeften van handel en nijverheid deze tariefwjjziging in strijd achten met het welbegrepen belang van Nederlands langen. Op doii duur zal van slyging der rijksinkom sten geen sprake zijn, zooals de regeering vermant. Aanvankelijk moge dit het geval zijn. doch de ervaring leert dat verhooging der invoerrechten leidt tot verminderden invoer. Niet in het knutselen met tarieven moet een finantieele politiek bestaan Wil men de schat-1 kist stijven daar is verhooging der nationale welvaart het eeoige middel. Vergrootingder nijverheidsartikelan, door het woekeren met Nederlands gunstige geografishce ligging acht de Kamer liet middel hier toe. Wanneer er op gewezen word! dat in Groot-Britannie een der politieke partpen ten gunste van bescherming pleit, dan antwoordt de Kamer daarop dat deze plannon weinig kans hebben te worden verwezenlijkt, wat nader wordt gedemonstreerd. Mocht de pro tectionistische party, tegen de verwachting in, zegevieren, dan was meer dan ooit ge boden dat Nederland aan zijn vrijzinnige han delspolitiek vasthoudt, het zou daarvan de vruchten plukken. Resnmcerende, meent de Kamer te Londen dat er niet de minste grond bestaat om tot proefnemingen op het gebied van handclspoli- Naar het Engelsch van PRINSES LOUISE VAN TOSCANE. (Te voren kroonprinses van Saksen.) Zo zuchtte en haar blikken dwaalden naar do Sèvres-klok op den schoorsteenmantel Vijf nur, en de estafette, die Napoleon's komst zon moeten aankondigen, is nog niet eens terug. Ongeduldig schelde ze. Heinze verscheen op den drempel. Heinze Uwe Majesteit beveelt? Vraag Mevrouw Schroder eens naar de bneven en zie, dat ze door een vertrouwd persoon besteld worden, die ze naar het Beiersche hof te München knw brengen. Zooals uwe Majesteit beveelt Heinze verliet daarop bet vertrek. „Waarom zou ik die vertrouwde persoon niet kunnen z ijn zei hij in zich zelf „Waar om zou Hare Majesteit m ij niet naar München zanden? Dan zou ik zeker een lintje krijgen." Zacht fluitend, daalde hy de trappen af, maar plotseling hield hy stil, stom blijvend vior tiek Amerika «i Spanje verlagen hun taneven verhooging ui Nederland zou een treurige blaiizjjde vormen in de geschiedenis van ons vaderland. „Handelsbelang" er» meerder garnizoen Van do Vcreeuiging „Haadelsbilang is hit volgende schryven ontvangen Het is aan het bestuur van „Handelsbe lang gebleken dat, nu de leger wet is aangeno men, voor Middelburg kans op meerder gar nizoen bestaat - Wij behoeven U by den tegenwoordige!» toe stand van Middelburg, niet te wijzen op het groot belang dat hiermede voor onze goede stad op het spel staat en vertrouwen dan ook dat U gaarne met ons zult willen medewerken om deze kans te bevorderen Wy voegen hierbij een copic van ons ver zoekschrift, aan den Munster van Oorlog, met beleefd verzoek dit door Uw geacht collogo te doen steunen in den vorm van een adhe- sioadres aan Zijne Excellentie den heer Mi nister van Oorlog te 's-Gravenhage Het adres aan den Minister luidt als volgt „Aan Zyne Excellentie den heer Minister van Oorlog 's Gravenhage Geeft met den meest vcrschuldigden eerbied te kennende Vereenigïng voor den handel - dnjvenden en tndustrieelcn Middenstand, ge naamd „Handelsbelang' gevestigd te Mid delburg en goedgekeurd bij Koninklijke Beslui ten van 22 Augustus 1899 no. 48 en 11 November 1902 no. 47 dat adressante, als vertegenwoordigster van bovongemelden groep Middenstanders, steeds heeft te waken voor de belangen van hare leden en dit met fe meer opgewektheid doet indien, gelijk hier het geval is ,die belangen onmiddellyk verband houden met die van harp goede stad zelve dat Zeeland's hoofdstad volgens de geschie denis, voor wellicht vijftig jaar geleden, zicb verheugde in een zeer bloeienden en welvaart aanbrengenden handel, die haar den naam van Zeeland's koopstad deed verwerven, een naam, die nog heden tendage voortleeft, doch helaas, metterdaad slechts in herinnering wordt gehouden, enkel door overlevering, ver mits Middelburg in den loop der jaren door vertrek van kapitaal en industrie, langzamer hand gaat behooren tot de steden, waarop het stempel van verval hoe langer hoe meer waarneembaar wordt. Immers alles wat nog eenigermale lot Middelburg's ouden roem bij droeg en een zekere mate van wolvaart bleef bestendigen, werd in den laatsten tjjd aan deze stad onttrokken. Zoo werd het kantoor van waarborg pp goud- en zilverwerk naar Rosendaal, de Directie der Directe belastingen naai* Breda on de Rijksnorm aal school naar Vlissingen overgebracht, terwijl de Zedenwet, die het voortbestaan van het Bookmakersbe- dryf verbiedt een bedrijf waarvan de uit voerders groot geldelijk voordeel aan de stad en hare neringdoende ingezetenen brachten het hare deed om Middelburg te brengen ver beneden den rang, dien het als hoofd plaats cener bloeiende provincie verdient in te nemen dat, gezien het hierboven aangevoerde, thans zeer reel gebouwen onverhuurd zijn, de koop- waarde der huizen, naar schatting, met dertig procent is gedaald en zoo geen verandering ten goede komt, Zeeland's hoofdstad gedoemd is tot kwynend voortbestaan dat adressant© eenc bemoedigende gedachte in zich voelde opwellen bij de aanneming der iegerwet, omdat zij daaruit de mogelijkheid veronderstelde dat Middelburg wellicht voor meerder garnizoen in aanmerking zou kunnen komen, waarin voorzeker een heilzame vergoe ding zou worden gevonden voor de aan deze Stad onttrokken bronnen van welvaart dat, zooals boven gezegd, een groot aantal heerenhuizen te Middelburg ledig staan, zoo dat er voor hoeren Officieren gelegenheid te over is om tegen zeer billijken huurprijs ruim en goedkoop le wonen, terwijl er door aanwezigheid van Gymnasium, Hoogere Burger school andore uitnemende inrichtingen, ruimschoots gelegenheid is om zijne kinderen van degelijk en goedkoop onderwijs te doen gebruikmaken Redenen waarom adressante Uwe Excellen tie eerbiedig verzoekt, te willen beschikken dat Middelburg wordt aangewezen voor meer der garnizoen, zoo mogelijk voor twee batal jons niet don Staf. Waar adressante nog steeds blijft hopen dat Middelburg nog eens een tijd van opkomen moge beleven, legt zy hopend en vertrouwend een Fransch cavatene-officier, met liooge rij laarzen en. een druipende jas, die de trap pen opkwam. Toen de officier den lakei ont moette, sloeg hy aan tegen zyn bonten kol bak en vroeg: Kan ik persoonlijk even met den koning van Saksen spreken, om hem een brief van mijn keizer te overhandigen? Heinze knikte heftig van ja, hoewel hij er natuurlijk geen woord van verstond. Toen hij echter een door Napoleon eigenhandig geschre ven brief zag, dien de officier uit zijn ^>orte- fueille te voorschijn haalde, zei hij „pui, oui", en rende naar de anti-chambre, om den Fran- schon officier aan te dienen, die door kamer heer Von Rockwitz ontvangen werd. Frede- rik August las do weinige woorden in Napo leon's handschrift, waarin werd verzekerd, dat hij Leipzig dien avond zou bereiken. Daarna ging hi; met den. brief in zijn hand naar de prachtigo ontvangstzaal, waar de koninklijke familie nog steeds wachtte. Intusschen waren alle schikkingen in do eetzaal getroffen; de tafel spreidde een luis ter ton toon, die het oog van iederen beschou wer moest bekoren. Beneden was alles in orde. De keuken- klerk schreef de spijslysten op porseleinen tabletten ,uit. Het sloeg zes uur Het uur klonk van de verschillende torens, de een na don onder De straten waren vol van oen wachtende menigte Do 'toortsen wierpen hun roodon gloed op de sneeuw, die in groote hoopen lag samen geschept aan beide zijden hot lot harer goede stad in Uwer Excellentie s hand." Het jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende omtrent de algemeene beschouwingen „Hot afgeloopan jaar was voor onze stad en omgeving niet ongunstig, ofschoon geen feiten van buitengewoon gewicht zyn to vermelden. Do bestaande zaken konden voor een deel wor den uitgebreidvoor een ander deel bleven zy op den zelfden voet voortgaan Nieuwe zaken worden niet opgericht. De in dit jaar plaats gehad hebbende uit tocht der bookmakers, oen gevolg van de aan neming der zedclykheidswettcn, is voor velen een gevoelig verlies geweest. Voor grooto financieel© rampen bleef onze gemeente gelukkig gespaard Omtrent den toestand van den landbouw en veeteelt kan het volgende worden medegedeeld. 1911 was ongetwijfeld oen buitengewoon jaar Het voorjaar kenmerkte zich door vast, droog koud weder, waardoor de weiden geen beste toekomst voorspelden By het begin van den hooioogst kwamen nog enkele natte dagen voor, waardoor het eerste hooi niet zoo goed van kwaliteit was. Daarop is echter spoedig een zoo heetc en droge zo- mor gevolgd, als zelden is voorgekomen Een gevolg was groote schaarschte van veevoeder en drinkwater. Op de veldvruchten was de hitte natuurlijk van grootcn invloed. Over het geheel was tie oogst bevredigend, van aardappelen zelfs zeer goed. De suikerbieten, waarvoor vrees bestond, dat zo klein zouden zijn, vielen mede Proeven met nieuwe vruchten en. mot nieuwe meststoffen werden niet genomen De paardenfokkerij gaat, hoewel langzaam, vooruit, vooral veulens en jonge paarden gin gen goed van de hand voor loonende prijzen hi den aanvang van het j.tar was dit ook het geval niet rundvee, doch ten gevolge van het mond-en klauwzeer was aan den handel spoedig oen einde gemaakt Door die ziekte heeft het vee veel geleden, wat de melk en de boter duur maakte; ook het Slachtvee was schaarsch en duur. De varkensfokkerij gaf goede resultaten. De geiten- fokkerij breidt zich steeds uil. Zoowel de paar. den- als de stierenkeuringen hadden geregeld plaats. De gewone cursussen in landbouw, paarden kennis en lioefbcslag hadden geregeld plaats. Het examen voor hoefsmid had geen zeer gunstig resultaat rapporten. De marktkweslie In handen van de heeren Den Bouwmeester, Ghijsen en jhr. Van Adrichem Boogaert is ge steld eeu schrijven van Burg. en YVeth. met een adres inzake den verkoop van sigaren op de Markt met de daarbij behoorende adressen. Deze commissie lieeft daarop het volgende advies uitgebracht In den laatsten Lijd is het aantal kramers dat onze markt bezoekt met allerlei artikelen lielangrijk toegenomen. Daaronder zijn oen paar vreemdelingen en ook een stadgenoot die in sigaren handelen Deze uitbreiding brengt als van zelf spre kende met zich mede een uitbreiding van het aantal marktbczoekers. Een en ander geeft aan de markt een groote levendigheid, die op haar beurt, vooral in den zomer, een groot aantal vreemdelingen trekt, die niet komen om op de markt te koopen, maar om het schilderachtige der kleederdrach ten en. het drukke gewoel te bewonderen. Dezo vreemdelingen, verteeren hier ter stede zeer belangrijke bijdragen, zooals meerdere ondcrteekienaars van de adhaosie-betuiging aan het verzoek van adressante lot hun voordeel ondervinden Niet alleen echter de vreemdelingen doch ook de markt bezoekers, die naar hier komen om inkoopen te doen, brengen veel geld in de stad, daar zij voor een groot deel die inkoopen niet doen op de markt, maar in de winkels Ook dit. zullen velen der bovenbedoelde on derteekenaars moeten erkennen Het is dus een niet te loochenen feit, dat een door verkoopors goed bezochte markt, eene vergrooting van het aantal bezoekers medebrengt, waarvan de winkels in het alge meen, belangryk profiteeren. In hoeverre nu alleen de sigarenliandelaars door den bloeienden toestand der markt na doelen ondervinden, is aan de commissie niet voldoende bekend, maar zy betwijfelt, dat er sprake zou zijn van „enorme schade" van de straat. Fyne sneeuwvlokken vielen nog steeds. In het koninklijk paleis steeg het onbehagelijk gevoel van opwinding, waarmee de komst van Napoleon werd verwacht. Hoe meer tijd verliep, des te ongeduldiger werd Frederik August, terwijl hy tegenover de groote, I marmeren vuurplaat zat, waar een groot vuur gezellig in brandde. De prinsessen Elisabeth en Cunigunde gaven luide aan haar ontstemming lucht. En nu moeten we weer wachten, terwyl het eten koud wordt en bederft, zuchtte prin ses Elisabeth. Ja, zei prinsis Cunigunde geprikkeld en al die moeite voor dien ongelooflijk slecht opgevoeden parvenu Frederik August klopte met zyn schoenen op den grond en schoen niet te hooren wat Zijn tante opmerkte Ik ben die complimenten en al dat buigen en knikken voor den Corsicaanschen boer beu, zei do koningin met een verontwaardigde slem. Zij stond op en schelde heftig. Heinze ver scheen en stond in zyn gewone, gehoorzame houding in de deur-opening De koningin gaf bevel, dat dadelijk eer» man te paard don weg moest afrijden, dien de keizer moest volgen, met de instructie, terug te galoppce ren, zoo gauw als de voorrijders van den kei zerlijken stoet in het gezicht waren, om de komst van den keizer te melden De pendule van Sèvres-porselem op don schoorsteenmantel sloeg zacht negen, nog was Napoleon niet verschenen Bovendien keerde Het zyn toch voornamelijk de buitenmen- schen, die op de markt sigaren koopen, waar naast misschien een enkele stedeling, docb zeker is dit getal onbeduidend en zal dan ook van groote vermindering van het debiet uit dien hoofde, wel geen sprake zijn. Maar zelfs al ware dit het geval, dan nog Zal door hot middel, dat adressante aan de hand doet, Jiet doel in het gohepl niet wor den bereikt, en zij in geen enkel opzicht ge holpen worden, terwyl er zelfs vrij groote zekerheid bestaat, dat daardoor hel «loei voor bij gestreeft wordt Wordt toch het marktgelrl vertiendubbold waarlijk geen kleinigheid, dan zal zeker het aantal fcnarklverkoopem. verminderen maar dit zal de Markt aan aantrekkelijkheid dom verliezen, waardoor ook het aantal be zoekers en vreemdelingen kleiner zal worden, wal de winkeliers, koffiehuishouders en. tot hun -nadeel zullen ondervinden Al vermindert, gelijk gezegd is, echter het aantal verkoo- pers, dan zullen zij toch niet geheel te weren zijn, en zoo zal er zeker tenminste één siga- renverkooper blijven komen, dia het liooge marktgeld zal kunnen betalen Hem zal zeker de klandisie verdwenen kooplieden ten deel vallen, zoodSFdo feitelijke toestand niet verandert. En intusschen zal de markt in korlon tijd zoo goed als verloo pen tot nadeel van velen en tot voordeel van niemand Wat betreft hel verzoek van adxessanto om op de markt, alleen „gebruikte goederen' too te laten, komt het de commissie voor, dat zij daarby niet lang behoeft stil Ie staan. Het zal toch in vele gevallen niet uit to maken zijn wat onder „gebruikte goederen.' moet worden begrepen, en bovendien zou dan van de markt nagenoeg niets meer overblyven. Op grond van het bovenstaande komt het de commissie, voor dat voldoen aan het ver langen van adressanlc in voislagen strijd zou zyn met de belangen van de neringdoenden in Middelburg en geeft zy aan de Kamer in overweging aan Burg. en Weth. te adviseeren den raad voor le stellen afwijzend op het ver zoek te beschikken. De dienst op de Zeeuwse he spoorlijn. We hebben indertijd melding gemaakt van do adressen van gelijkluidende strekking ver zonden aan den directeur-generaal der staats spoorwegen te Utrecht door de Bergen op Zoomsche Handelsreizigersvereeniging en de vereenigïng „Handelsbelangen' te Goes. Beide adressen, in afschrift aan de Kamer toege zonden vroegen verschillende wijzigingen m de dienstregeling der spoorlyn Vilssingen Rosendaal Op deze adressen wordt de ad liaesie der Kamer verzocht De adressen zijn gesteld m handen eeuer «commissi»1 bestaande uit. de heeren Boas son, Heijse en Boddaert. Deze zegt in baai' advies In verband met de gelijksoortige strekking van beide verzoeken heeft de commissie ge meend ze beide in ëén rapport te kunnen be handelen Omtrent het adres der Borgen op Zooanscho Vereenigïng doet zij hel volgende opmerken Het onder D en E. gevraagde (vragen be treffende lijnen ten Oosten en Noorden van Roosendaal Verslagg kan buiten beschouwing blijven, a's hebbende voor Middelburg geen belang Of voldoen aan hel verzoek A (den trein van 6.25 u. v. m. uit Vlissingen vervroegen 'tot 5 u. Verslagg.) in Middelburg nu wel zoo bijzonder zou worden toegejuicht staat bij de commissie volstrekt mei vast. Vooreerst zou de trein 1 Va uur vervroegd worden, wat het op reis gaan wel heel vroeg maakt en in de tweede plaats zou hy zoo krap op den laatsten mailtrein (een kwartier vroeger ver trekkende) volgen, dat hij ongetwijfeld vrij dikwijls te laat zou moeten vertrekken, wan neer de boot en daarmede de treinen ook maar 'iets te laat zijn. De ganschc aansluiting voorbij Roosendaal gaat dan verloren en de reizigers zitten hier in den nacht in hel station le wachten. Hel nut van vraag B. (trein 102 7 minuten vroeger doen vertrekken Verslagg.) ontgaat de commissie, speciaal gelet op Bergen op Zoom, of Wet moest zijn, dat dan den reizigers te Roosendaal de moeite wordt bespaard over te stappen. Dat kunnen zy echter voorkomen door te Bergen op Zoom inplaats van 8.11 te 8 uur te vertrekken. Naar aanleiding van vraag C (mailtrein 80 te dom stoppen te Middelburg, Goes en Ber gen op Zoom Verslagg.) is door de Kamer de estafette met het bericht terug, dat hij niets had gezien Aan de vensters van hel paleis stonden Fredenk August en de leden van zijn gezm, en keken uit op het plein, elkaar aflossend, om de toortsen van het be reden escorte in het oog te houden. Graaf Von Borsberg, de hofmaarschalk, ver wittigde den koning, dat, ten spyt van. do zorg, door den geheelen beuken-staf daaraan besteed de schotels koud waren geworden en dat het onmogelijk zou zijn, de spijzen Dp te dienen, zelfs al kwam de keizer op dat zelfde oogenblik Graaf Von Borsberg sprak nog met den koning, toen Heinze plotseling zonder klop pen de kamer binnenstoof. Z M. de keizer van Frankrijk komt Op hetzelfde moment klonken hoera's op van de menigte op straat Frederik August spoedde zich naar het venster en zag uit door de warrelende sneeuwvlokken Een es corte van Fransch© ruiters en Kozakken kwam aan gegaloppeerd. De dampende; paarden hielden voor het paleis stil Frederik August bleef wachten de keizer lijko reiskoets moest nu den hock van de straat omzwenken Maar de koninklijke, Sak sische familie werd teleurgesteld, toen men plotseling, achter den rug van den koning, de stem van den graaf Von Borsberg hoorde Wil Uwe Majesteit kolonel Du Marcho veroorloven zich zelf voor te stellen, op order van keizer Napoleon? Frederik August keerde zich om met vor reeds eenigo keeren besloten, gc*m. adhaesio meer te betuigen De Commiamo ziet geen enknle reden daarop terug te komen Resumeerendo is de Commissie van oordeel, waar het verzoek der B. o. Z 'schc Vereen» ging eensdeels voor Middelburg van geen be lang is en anderdeels zonder voordeel, dat er geen termen bestaan adhoesio te betuigen, weshalve zij adviseert het adres voor kennis geving aan te neme»» Het verzoek der Goesche vereeniging geeft «le Commissie aanleiding het volgende mee t® deelen Vraag 1 behelst hetzelfde als vraag A, nier boves» vermeld. Wordt voldaan aan vraag 2 (trein 102 te doen stoppen bv Vlak© en vroeger vertrek uit Vlissingen vooi aansluiting op Venlo Verslagg dan zal onze mooie och tend snel trein weldra in een boemeltroin gaan ontaarden. En da», onnoodig, daar men Vlak* kan bereiken en van daar Zeen wsch-Vlamde - ren met trein 338 Treui 91 van Roosendaal naai' Vanlo heeft do Commissie niet kunnen vinden Waarsohyn lijk wordt bedoeld 338 Roosendaal— Breda en. 91/111 Breda—Venlo Aangezien - mede op verzoek on zei' Kamer de gevraagde aan sluiting reeds sedert eeoige jaren bestaat is hier geen wijziging noodig Zie voor vraag 3, vraag C boven genoemd Vraag 4 (trein 346 aanmerkelijk later todoen vertrekken uit Vlissingen Verslagg.). Met vol doening aan dit verzoek zouden wellicht meer de re personen zijn gebaat, doch het komt de Commissie voor, dat deze materie buiten den werkkring der Kamer ligt en meer tot dien van Vrecnutolvngenverkeer behoort. Hetgeen onder B wordt gevraagd (do goederentrein, die 's morgens 6 uur Goes pas seert, te doen stoppen voor opnemen van rei zigers te Bergen op Zoom, Goes en Middelburg voor aansluiting op Breskens en Teraeura» Verslaggacht de Commissie voor Middelburg van geen belang, bovendien wijst zy er op, dat men, met dien trein reizende, te Vlissingen nog een uur zou moeten wachten vóór de boot van 7 50 vertrekt. De Commissie adviseert derhalve ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen Verlegging punt van vertrek Zie rikzeesche boot van Middel burg naar Vlissingen De Commissie, bestaande uit de heeren Bou dewjjnse. Van der Harst en Bosman, heeft het volgende advies uitgebracht in zake dim Pro vincialen Stoombootdieost op de Oostorschnkle, naar aanleiding van het adres tot deze Kamer gericht door de Kamer te Vlissingen Naar aanleiding van het in hare handen gestelde adres van de Kamer te Vlissingen om de Prov booten van den dienst op Zip rikzee van Vlissingen te laten varen heeft de commissie de eer het volgende als haar ge voelen mede le deelen te de eerste plaats heeft zy nagegaan, of er teamen bestaan aan het verzoek de gevraagde adhaesie te betuigen en zy heeft danriaei naast, elkaar overwogen het. n u t van dó wijziging en de bezwaren daartegen. Voor Middelburg zal zy m het ge heel geen nut hebben en ook voor Vlts singe n en Zeeuwsoh Vlaanderen en S V-houwen komt het de commissie hoogst denkbeeldig voor Voor Vlissingen, omdat de Oostersohelde booten zullen moeten vertrek ken uit de buitenhaven (anders kunnen de reizigers niet van de eene boot op de andere overgaan) on de Vlissingers dau veel eenvpu voudiger en sneller óf per tram óf pea- trein naar Middelburg kunnen gaan en vopr Z. Vlaanderen en Schouwen, omdat de com missie oVertuigd is, dat er slechts een zeer gering verkeer tusschea die twee deelen Tan Zeeland bestaat en bovendien wat betreft de reizigers, idie piet de raorgenboot naar Zie- rikzee willen, deze even gemakkelijk per trein van Vlissingen naar Middelburg kunnen gaan en vandaar verder per boot. Ook voor reizi gers van Zierikzee bestaat thans een alles zins voldoende aansluiting, daar de reiziger» van Middelburg per trein van 11.45 naai Vlissingen kunnen reizen voor de booten van 12.10 naar Breskens en Neuzen. By de mid dagbooten is van aansluiting te Vlissingen in het geheel geen sprake, daar deze op tij moeten varen en op steeds veranderende uren. Wal betreft het goederen vervoer, wrat van de Vlissingsche Kamer meent, dat hel door de wijziging zeer zal worden gebral, doet do commissie in de eerste plaats pp merken, idat zy zeer betwijfelt ,of er wel noemenswaard goederenvervoer beslaat of ooit onlwaardigd gelaat en zei kort Ik zal Uwe Excellentie verzoeken, dien heer uit mijn naam to ontvangen Uw» Excellentie kan mij dan later overbrengen, wat de keizer wenscht De koning keerde zich op de hielen om en verliet de ontvangzaal. De andere leden van de koninklyke familie volgden zijn voor beeld VI. Wederom toeeischte er ©en gejaagde bodry vigheid langs de gangen en over de trappen van het paleis, welke door enkele olielampen en kaarsen spaarzaam verlicht werden. De paarden stonden in de koninklyke stallen gereed en werden met eenige moeilijkheid voor «ie zware reiskoetsen gespannen. Kreten on vloeken drongen vanuit de keuken door Den kraag van zijn pels tot de ooren op geslagen, daalde Frederik August langzaam de trappen af De opperhofmaarschalk ging eer bicdig aan zijn linker hand en sprak tot hem met een zachte en dringende stem, Frederik August schoen niet te luisteren en keek on verschil lig naar beneden langs do treden. De reiswagen wachtte aan de poort en do kon mg wendde zich. voor hy uitstapte, tot den hof maarschalk - Myn waarde Borsberg, zeide hij droevig ik verdiende niet, door den almachtiger keizer als een lakei behandeld te wordeo, We zien elkander morgenochtend om 9 nut terug, als Napoleon in Dresden aankomt (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5