ACAO Ingezonden Mededeelingen. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN'S f^OINA EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO EN GIJ BLIJFT BIJ VIERKANTE BUSSEN DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. 1 Kg. 7a.. y*... Vio.. f 1,50 - 0.80 0.427a 0,18 aan zijn meester blijkt, wanneer hot van dezen een vriendelijke en zachte behandeling onder vindt De lezing, welke ongeveer 2tyj} duurde, werd mei aandacht gevolgd. In de pauze werden verschillende gcschriftjes uitgereikt, welke aan het doel van haar optreden bevorderlijk kun nen zijn Enkele personen Iraden als lid dor vereeniging toe Te Staveniase had Vrydagruorgen, bij hel zich naai' school begeven, de onderwyzer, de heer J. A D., hel ongeluk dicht bij do school, over een steentje misschien, te vallen mei het ongelukkige gevolg, dat hij m een naastbjjzynde woning moest binnengedragen worden Thans bljjkt, naar men verneemt, dat een ©rnsligo heupaandoening hiervan het ge volg is. Uit Z. -Vlaanderen O- D. Men schrijft ons Dat te Ter neuzen een rechtsche bur gemeester zou worden benoemd, was iets dat door zeer velen werd verwacht. Dit vermoeden ia bevestigd door de benoeming van den heer J Huizin ga. burgemeester van Axel Dat de keuze pp hom is gevallen, is door velen «net tevredenheid vernomen, die zijn werk zaamheid als burgemeester der aangrenzende gemeente volgden en die prijs stellen op een energieke werkkracht aan het hoofd der ge meente In do gemeente Axel wierd door velen (ook onder lien die niet tot zijn richting be- hooren) hot nieuws met spijt vernomen, al was het ook dat hot bericht niet geheel onver- wacht was. Reeds sedert eengen tijd is er, zooals wjj reeds meldden, onder de bootwerkers te Ter nop zen oen spanning ontstaan en de reeds jaren kwijnende boot werker sverceniging „Recht en Plicht" is na cenige vergaderingen weer opnieuw ingericht met enkele honderden léden We deelden reeds mee, dat een loonlijst met bijzondere bepalingen werd opgemaakt en aan do patroons gezonden. Daarin gaven do werklieden hun wenschon te kennen, terwijl zij verzochten met het bestuur der vereeniging over die lijst enz te willen con forceren. Door de patroons is daarop geen antwoord gegeven Naar het schijnt was er sprake van dat er den 1 sten April een of ander zou| gebeuren dat tot ecu oplossing of wel tot een (catastrophe zou leiden. Deze is echter nog ontstaan op een ongedachte wijze. J.l Zaterdagavond werd nl. aan den baas van de vaste ploegen der firma Little Johnston, die een vaste lijn op Londen exploiteert, me degedeeld dat allo werklieden werden ontsla gen Later werd door den stuwadoor der firma bekend gemaakt welke mannén heden morgen weer aan het werk konden gaan. Vijf der mannen werden uitgesloten, waaronder de voorzitter der boolwerkersvereeoiging. Nog dient te worden medegedeeld dat door de firma aan haar werklieden een hooger loon en verkorte werkdag was geboden, doch dat deze van meening waren geen contract te kunnen aangaan waarbij hun vereeniging niet werd erkend. In oen Zaterdagavond bijeengeroepen spoed- cischeïide vergadering werd besloten dat nie mand bij de firma zou gaan werken, wan neer ook de 5 buitengoslotenen niet werden aangenomen Van do oude ploegen is dan ook heden morgen slechts een man. aan hot werk ge gaan, die mot do marquours en anderen van het personeel buiten de werklieden eenigen arbeid verricht. Zondagavond arriveerde hier de heer A. W. Heykoop van Rotterdam, secretaris van oen Centrales! bond van Transport- en Havenarbei-^ ders, dio in een in allerijl bijeengeroepen ver-' pdering van do bootwerkers het woord voer- Tegen hedenavond gade ring bolegd. is een openbare ver- Uit Z.-Vlaanderen W. I Toen Zaterdag de Landweer in hot genot van groot verlof was gesteld werd de Land soldaat J. M. bij aankomst der Provincialo boot to Breskens door de politie op gewacht en in arrest gesteld, verdacht van diefstal van een som geld ten nadeele van de wed. B- te Schoondijke welke met een dans tent reist. Genoemde M. is schilder van beroep en heeft bij do wed. B. het orgel opgo- schildord. Van dio gelegenheid moet hij ge bruik hebbon gemaakt. Heden is hij naar het huis van bewaring t© Middelburg overgebracht. Verschillende Berichten. Het congres van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden zal 1, 2 en 3 Juli te Arnhem gehouden worden. Uit het buis van bewaring te Almelo is iemand, die in voorarrest zat wegens het stelen van tietsen, ontvlucht. In zijn cel zou door een timmerman zijn bank hersteld worden. Ven een onbewaakt oogenblik maakte hij gebruik den timmerman in de cel te sluiten. Den gevangenbewaarder gaf bij met een stuk hout, waarin een paar spijkers zaten een geduebten slag op bet hoofd, waardoor de man neerviel en vrij gevaarlijk gewond werd. Met behulp van een waterslang liet hij zich daarop van de tweede verdieping op den grond zakken en wist zoo te ontkomen. Hij werd dadelijk nagezet en het mocht de marechaussee na een paar uur gelukken hem ia een bosch weer te vatten. Uit Oostende schrijft men ons De coöperatieve winkel vereeniging voor rijksbeambten te Oostende heeft nooit in accuratesse ten aanzien van haar beheer uitgeblonken. Een viertal jaren geleden werd er in een der afdeelingen een tekort van 18.000 frank geconstateerd, ofschoon daarin nooit voor meer dan 50.000 frank goederen aanwezig waren. Thans heeft men in 3 af deelingen tekorten bevonden van respec tievelijk 1020, 2530 en 5580 frank, ontstaan gedurende het afgeloopen dienstjaar. Het merkwaardigste is, dat het bestuur zich maar weinig de zaak schijnt aan te wil len trekken. In de laatst gehouden bestuurs vergadering werd voorgestel 1 uit den boezero der leden een commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. Met 19 stemmen tegen 2 werd dit voorstel verworpen. Natuurlijk levert de houding van het bestuur ouder de leden Ijeel wat stof tot minder vleiende vermoedens. Men weet dat tegelyk met Amundsen ook een Engelsche expeditie onder leiding van den zeeofficier Scott tot de Zuidpool heeft trachten door te dringen. Het vaartuig van kapitein Scott, de «Terra Nova» is nu te Akaroa (Nieuw-Zeeland) aangekomen. Over het resultaat van de nasporingen wordt niets gemeld. Het in ons vorig nummer onder „Laatste Berichten" opgenomen nieuws omtrent de instorting van een ijzeren toren voor draadlooze telegrafie behoeft eenige ain vulling en verbetering. De laatste het eerst. Het gevaarte stond niet in Nadan (Ierland), doch in Nauen, ongeveer 30 K.M. ten westen van Berlijn gelegen. Het was het voornaamste station van draadlooze telegrafie van geheel de wereld, waar onder leiding van kundige ingenieurs de uitvindingen op dit gebied aan de praktijk werden getoetst. De toren was 200 M. hoog, na den Ei Heitoren te Parijs het hoogst# ijzeren boawwerk. Nog verleden jaar was op kei onderstel van 100 M. een punt van dezelfde afmeting geplaatst. Deze punt is nu door den storm van Zater dag links, het ondersluk reohts gevallen. De schade wordt op eenige honderddui zenden marken geschat. Persoonlijke onge lukken haddeD niet plaats.gQ| Zaterdag heeft in verschillende streken van Duitschland een orkaanachtige storm gewoed. In het Thllringerwoud zyn dui zenden hoornen «gestreken* Bij Erfurt wer den gebeele boomgaarden verwoest. Vrijdag en Zaterdag hebben in Duitsch land vier schooljongens de hand aan zich zelf geslagen. Van twee is bekend, dat ze tot hun afschuwelijke daad zijn gekomen, omdat ze niet over zyn gegaan. Een dergelijk verschijnsel moesten we onlangs vanuit Rusland melden. Waar moet dut heen Men zou natuurlyk onbillyk handelen, met alle schuld in dezen op de gestrenge veeleischendbeid leeraars te laden. Zooals Wedekind in »Frühlingserwachen" aantoont, speelt de overprikkeling der jeugd bierbij een belangrijke rol. Men zal dus goed doen, zoo veel mogelijk de oorzaken weg te nemen, welke die hyper-verfijning van zenuwen en verbeelding veroorzaken. Bij Werdau in Saksen werd sinds 15 Januari een herbergier van 75 jaar vermist. Teen nu zijn zoon, die sindsdien bet koffie huis drijit, dezer dagen wat ouden rommel in den z.g.n. melk-kelder opborg, sloeg hem daar een vreemde stank tegen. Hy riep een hond, die den bodem met de pooten om woelde. Toen men een ijzeren plaat vond, werd met hulp van anderen verder gegraven, weldra kwaui het lijk van den oude voor don dag. Men vermoedt,dat diens huishoudster van 20 jaar daar meer van weet. Kort na den lóden Januari is ze weggeloopen, z.g.n. om haar ouders in Pennsylvania op te zoeken. Ook is een arbeider, die daarnaast woont, aan gehouden. Hij heeft het meisje 's nachts naar het station gebracht. Eigenaardig is 't dat tegelijk met de 20-jarige een werkman uit dezelfde plaat9 verdwenen i9. In 1793 werd aan de Rhóne in Frank rijk een zekere Bartheleiny Thimonnier ge boren, die een eenvoudig kleermakersbediende werd, maar die een der belangrijkste, me chanische uitvindingen van de 19de eeuw op zijn naam heeft staan, nl. van de naai machine. In {1830 nam hij daar patent op, en stelde te Parijs, na met moeite geld te hebben gevonden, op een atelier 80 van die toestellen in werking. Deze werden evenwel vernield, daar het volk vreesde, dat die het handwerk zouden verdringen. Deed die machine niet meer dan 200 wentelingen in de minuut, nu is dat getal reeds 3500. In 1857 stierf de kranige uitvinder in gebrekkige omstandigheden. In Ljon gaat men thans zijn gedachtenis vieren- Te Parijs heeft een vrouw in een aanval van zinneloosheid haar beiden kin deren, die aan de taiel bun huiswerk zaten te maken, met een scheermes de keel afge sneden, en daama zich aan zich zelf ver grepen. Tengevolge van verkeerden wis^elstand stiet Zaterdagochtend om A unr de weelde- trein NizzaWeenen bij Milaan op een goederentrein. Machinist en stoker van den eersten werden gedood. Beambten van den anderen zijn licht gekwetst. Onder de reizi gers heerschte begrijpelijkerwijze hevige opwinding. Men herinnert zich, hoe eenige dagen geleden een dynamiet-ontploffing, door een noodlottig toeval veroorzaakt, eenige huizen te Oporto verwoest heeft. Bij het verder opruimen der puinhoopen heeft men nog meerdere overblijfsels van menschelijke lichamen gevonden, maar zoo deerlijk ver minkt en met kalk vermengd, dat het aan tal omgekomenen nauwelyks is vast l' stellen. Behalve 500 ijzeren hulzen, welke voor bommen moesten worden aangewend, waaruit blijkt, boe goed de barbier het met zijn medemenschen voor had, werd ook een mand gave eieren tusschen de brokken steen vandaan gehaald, welke van een boven verdieping naar beneden moet zyn gekomen. Een drijvende tentoonstelling zal te beginnen met Juni a. s. gedurende drie maanden ee» bezoek brengen aan de voor naamste havensteden van Noordelijk Westelijk Europa. Ook Nederland staat op de lijst. Deze heeft voornamelijk een handelsdoel. Het oponthoud van het stoomschip, dat de bebewuste voorwerpen vervoert, zal zoo zijn ingericht, dat de vertegenwoordigers der tentoonstellende firma's in gezelschap van tolken in staat zullen zijn, handeldrijvenden ook in het .binnenland te bezoeken. Om bezichtigers te lokken, zullen tevens echt Russische vermakelijkheden plaats hebben. karakters van het Chineesche alfabet over heen gedrukt, welke »voorloopige onzijdig heid" beteekeaen. De po9tzegelliefhebbers zullen dus de oude zegeis blijven zieD, die in 1910 waren gemaakt, die van oranje en zwart met de raak, de bruin-roode met den visoh, de roode met den vogel, nu door de vier let ters feedekt Ook de zegels, die ter herdenking van de troonsbestijging van den jeugdigen, nu verjaagden keizer werden gedrnkt, blijven geldig met den overdruk, evenals de nog oudere, waarvan een soort de waarde van 5 dollar vertegenwoordigt. Den eersten Januari 1913 zal rechtstreeksche, draadlooze-telegrafiedienst tusschen New-Tork en Londen geopend worden, met bijzondere vergemakkelijkingei voor pers- en handelsberichten. Het nieuwe bewind in China heeft, bezorgd, de gelden nit do staatskas te ver kwisten, last gegeven, de postzegels, die onder de vroegere regeering golden, in ge bruik te houden. Slechte worden daar vier DE AUTO-BANDIETEN. Eindelijk is er een tipje van den sluier opgelicht, die over de auto-bandieten in de omstreken van Parijs hangt. Te Berch-aan- zee is een zekere Andrö Soudy, genaamd Lambert op het oogenblik gevat, dat hy het «tation wilde binnentreden, om den trein naar Amiens te pakken. 0 Ofschoon zijn naam in verband met de boevenstreken nog niet genoemd werd, heeft hij daar toch een gewichtige rol in ge speeld. Hij was het nldie voor de deur van de Bank te Chantilly de menschen. onder wie den directeur, met een geladen karabijn op een afstand hield, terwijl zijn medeschelmen binnen het filia-1 uitmoord den en leeg plunderden. Hij hield in Berch bij een anarchist ver blijf, die Baray heet. Beiden zijn gear resteerd. Ze ontkennen echter, aan de genoemde daden schuldig te zijn. Op den pas 20-jarigen Soudy werd een browning- listool benevens 960 frank gevonden. In iet huis van Baray ontdekte men een doos met pationen. De naam van dezen laatsten wordt ook Baraille gespeld. Toen Soudy Zondag to Parijs word onder vraagd, beklaagd» hij zich„da6r ben ik werkelijk voor 6 muanden geknipt. Men houdt geen rekening met ons anarchisten." Hij heelt erkend, dat het geld, dat hij op zak bad, van diefstal afkomstig is, maar weigert te verklaren, van welken, om zijn medeplichtigen niet in ongelegenheid te bremgen. Al zijn de hoofddaders nog niet gevat, verschillende anarchisten en ander gespuis worden in verzekerde bewaring gehouden. Onder deze behoort mevrouw Maltrejean, directrice van het dagblad >1'Anarchie." Terwijl de anderen zwegen, heeft zij eenige onthullingen gedaan over de handelingen van dergelijke booswichten. Daarbij werd ze door een vrouwelijke advocaat bijgestaan. Mevrouw Maitrejean erkende, dat menigmaal in de bureaux van haar blad samenkomsten werden gehouden, maar dat daar slechts over maatschappelijke vraag stukken werd gesproken. Misdrijven werden er niet op touw gezet. Op de vraag, wie daar plachten te komen, antwoorde de strijd vaardige dame gewiekst, dat de anarchisten gewoonlijk de namen van hun maats niet kenden. »De een, zei ze, stelt nooit een onderzoek naar aanleiding van een ander in. Iedere vraag over de levenswijze van een kameraad, zijn naam of wat hij voordien bedreven heeft, wekt dadelijk argwaan." Toen de magistraatspersoon baar vroeg, van wie zij in tamelijk grooten getale de revolvers gekregen bad, die op het dagblad gevonden zijn, antwoordde zij, dat haar de namen van de personen, die ze daar hadden achtergelaten, onbekend waren. De vraag was van belang, daar men weet, uit welk magazijn ze ontvreemd zijn. Daar een militair zakboekje en een spaar- bankbotkje bij haar zijn gevonden, ver moedde men, dat zij papieren van den bur gerlijken stand vervalschte, om deze aan anarchisten uit te reike». Mevrouw Maitre jean sprak dit echter tegen. De bedoelde voorwerpen waren daar door een kameraad neergelegd, die een huiszoeking vreesde. Na dit verhoor werd de anarchiste weder naar de gevangenis teruggeleid. komswoord. Hij deelt mee dat de vereeoigW thans 104. kinderen verpleegt (27 buiten de stichting). Een groot verlies voor het bestuur was het sterven van ds. Hijmans. Maar on danks zulke smartelijke herinneringen (ook een verpleegd kind werd door den dood wegge nomen) is «r veel reden tot blijschap en dank aan God. Ter vergadering bleken aanwezig 33 afge vaardigden en 23 begunstigers benevens de dames die op do huishouding toezicht hou den en de directrice. Van de honderd Ned. Herv. gemeenten in Zeeland zijn er 77 lid der vereeniging. Beiden ds. Jonker, de secretaris, en me vrouw Jansen gaven een uitnemend jaarver slag. Do penningmeester deed zijn verslag, waar- i 't aan lichtpunten niet ontbrak. In 't bestuur worden herbenoemd de aftre dend© leden, die herkiesbaar zijn, de heeren v. Dis en Stoenkamer, en benoemd de hoeren Harink uit Goes en Tuijnman uit Middelburg. Behandeld werd een voorstel tot uitbreiding der stichting Besloten werd het bestuur te machtigen om aan te koopen een aan de stichting grenzend terrein en daarop, zoodra 't kon, een hnis te bouwen voor jongensafdeeling. LEGAAT. Door wijlen mr. P. C. J. Hennequin, in leven beschermheer der vereeniging «Am bachtsschool voor Oostburg en omstreken" is aan die vereeniging gelegateerd een som van t 5000, vrij van rechten. UIT DE 8TAATSC0URANT. Benoemd tot militie-eerste luitenant bij de infanterie de militie -tweede-luitenant J. B van Milaan van het derde reg. inf. BRAND. Te Den Ham (prov. Groningen) is tij dens een hevig onweer de toren van de Ned. rv. kerk afgebrand. Middelburg. Van 30 Maart1 April. BevallenL. Meerman, geb. Stevens, z.; J. Caljouw, geb. De Klerk, d. Overleden: P. Bolleman, 74 j. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot burgemeester te Terneuz J. Rui zin ga, met eervol ontslag als burge meester van Are). UIT DEN HAAG. Pest op Java. Een. regeeringstelegram van heden zegt ba- treffende de pestgevallen op Java gedurende het tijdvak van 13 tot 26 dezer in do afdeeling Malang: elf nieuwe pestgevallen, tien dooden. Den 27sten dezer is een Europeaan overleden. Te Madioen waren zeven doodelijke geval len. Te Soerabaja en Kediri elk een doode- lijk geval. VEREENIGING KINDERZ0RG. Do vereeniging „Kiriderzorg", gevestigd te Middelburg, hield heden haar zesde al- gemeene vergadering. De voorzitter ds. De Ligt opent haar nadat de vergadering gezon gen heeft Gez. 189 vr. 4 met gebed en wel- UIT DEN HAAG. N aar "Het Loo. De Koninklijke familie keert 16 April uajw Het Loo terug voor het jaarljjksch verblijf aldaar. Verworpen. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van R. K., arbeider en J. B T., timmerman zonder vaste woonplaats, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 12 dagen hechtenis Wegens landlooper^. Scheeps ongeluk, j het binnenkomen in de Schevemng6cho haven is hedenochtend een met vier personen bemande garnalenboot door een vloedgolf om verge worpen. Drie personen werden gered, een is verdronken. De omgekomene was weduw naar en dvader van twee kinderen GOED AFGELOOPEN. Heden morgen gingen een zestal bakken van de firma Bo6 te Hoek van Holland naar buil en om een zinkstnk te lateu zinken. Op elk daarvan bevond zich eén man. De bakken dreven evenwel af. Gelukkig wist men de opvarende personeu te redden. UIT AMSTERDAM. Valsche munters gearresteerd In een tapperij is Zondagavond te Am sterdam een valsche munter gearresteerd, die betrapt werd bij bet nitgeven van val sche dubbeltjes. De kastelein bemerkte dat hem vahch geld werd gegeven en hield de man aan. By touilleering vond men nog 20 valsche dubbeltjes bij hem, in zijn buis in de Bloematraat werden er nog een 60tal benevens de nodige werktuigen voor het maken van valsch geld gevonden. De man is recidivist en heeft gevangenis straf ondergaan wegens bet uitgeven van valsche guldens. INBRAAK. Hedennacht is ingebroken op het kasteel Maasbergen, nabij U t r e c h t, bewoond floor den oud-minister Godin de Beaufort. Tul rnn kamers werden, door do dieven onderzocht met een kaars en onder 't genot van een flesch wijn schijnt de brandkast te zjjn leeg geplunderd. Vele gouden en zilveren voorwer pen en een groot bedrag taan bankpapier wordt vermist. Onderzoek bad tot nu toe geen reflultfcnt. PRINS VAN WALES. LONDEN, 1 April. De prins van Wales is hedenmorgen naar Parjjs vertrokken. De ko ning was aan het station. ZEE-CONFERENTIE. ST. PETERSBURG, 1 April. De inteniotionjde conferentie voor do veiligheid van. do zoo- scheepvaart acht het wenachelijk, dat do Rus sische regeering het initiatief neemt, tot het inrichten van een geregelde conferentie voor de veiligheid der Zeescheepvaart, die mis stens allo drie jaren zou samenkomen SCOTT EN DE ZUIDPOOL. LONDEN, 1 April 1912. Het „Handelsblad- meldt, dat do Londensche bladen, m stryd met het Reuterboricht, melden, dot kapitein Scott niet aan boord van de „Terra Nova" is. Hij zond oen boodschapper naar de lig plaats van de „Terra Nova" op 3 Jan., oa te melden, dat hij oog een winter in bel) Zuidpoolgebied wilde blijven, om zijn arbeid af te maken. Hij was toen met zijn gezelschop nog 150 mijlen- van do Pool verwijderd en rukte steeds verder

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2