Beknopte Mededeelingen. ingezonden Mededeelingen. Verschillende Berichten Ingezonden Mededeelingen. Kerknienws. Onderwijs. Rechtzaken Landbouw. BELGISCHE LOODSEN. In de Belgische Kamer is het vergaan vjm een Belgischen loodskotter op hot tapijt ge- biachf De heer Augusteijns eest het verslag i>ra<ni Antw een mmistrieel bkS m -laakt"de nalati^erd en slordigheid, dia aan het departement van het zeewezen ten opzichte van de loodsen heerscht Hó verge lijkt dezen dienst met dim Nederlandschen m komt tot de conclusie, dat do eerste voor verbetering vatbaar is Hg wenscht veiligheids maatregelen en geldeljjken steun voor- de we duwen en wee zen Do heer Segers, katholiek afgevaardigde van Antwerpen, klaagt, eveneens Vlaamsch spre kend, over den gebrekkigen toestand der Bel gische loodsvaartuigen te Vlissmgen en dring om de concurrentie met de Nederlandsche vo te kunnen houden, op het 'n dienst ste en van stoomloodskottexs aan Dado spreker is do heor Frsnrk, dio. doem m hol Vtamsoh, vraagt de slralfcn mol to streng loe te paasea ook do voorbereiding der loodsen voor ver- betering vatbaar is. or>K) De heer De Broquevilte beantwoordt de spre kers Hij gaat breedvoerig de omstandigheden na kraarin het ongeluk is voorgevallen en betoogt, dat de bedoelde, Belgische vaartuigen van twee tuigen zeilen zijn voorzien, om den strijd met de Nederlandsche te kunnen vol houden Ten. aanzien van den loodsdienst te Vlissin- gen, verklaart hij, dat deze geregeld wordt dnor verdragen met Nederland, op grondslag van een eerlijke mededeelingzoolang Neder land den .stoombootdienst niet invoert, kan België het ook niet doen. Handelend over de motorboot, deelt hij mee dat zijn departement binnenkort een tweede zal aankoopen. Zondag 14 April zal een Vlaamsch Con gres te Luik gehouden worden, dat naast de verzorging van het katholieke geloof ook de behartiging van het Vlaamsch in het Wa lenland beoogt. Het staat onder eere-voorzitter- schap van den bisschop van Luik. Zondag hebben afgevaardigden van de 8 Duitsche vakvereenigingen, die de verschillende takken van transport-arbeiders omvatten, te Hamburg vergaderd. Deze arbeiders, die in Hamburg werkzaam zijn, vragen loonsverbooging. De stokers en machinisten zullen zich bij die beweging aansluiten. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal prins Heinrich van Pruisen, broeder van den Dnitschen keizer, in het aanstaande najaar het bevel over de oorlogsvloot aan vaarden. Ook de Franscbe regeering heeft het moeilijke vraagstuk van de ouderdoms verzorging op te lossen. Men heeft uitge rekend, dat er in dat rijk 12.000.000 personen in de termen vallen, bun ouden dag door staatszorg te doen verhelderen. Evenwel is uit de kringen der arbeiders lijdelijks tegenstand ten opzichte van de wet geboden, welke evenwel naar de meening van den minister van arbeid Bourgeois ver zwakt. Want nu die wet zes maanden be staat, hebben zich 6.713.562 menschen daartoe in laten schrijven en hebben dus aan de eischen van de wet voldaan. Van anderen kant .ordt evenwel opge merkt, dat slechts 1.232.000 hnn door de wet geöischte halfjaarlijksche bijdrage van 9 frank hebben betaald, wat dus een geheel anderen kijk geeft. De Italiaansche Senaat beeft het ontwerp tot invoering van het verzekeringsmonopolie van den staaf aangenomen. De Paus heeft Woensdag zijn gewone audiënties verleerid. Het bericht van zijn ongo- steldheid berust op een onjuist gerucht. De verkiezingen voor het Turksche Par lement zijn in vollen gang. Ze worden met hartstocht gevoerd. Een hooggeplaatst amb tenaar heeft verklaard, dat God vergiffenis schenkt aan wie de vijanden van het vooruit strevend comité vermoordt. hi Saloniki heeft de verk iezin gsopwinding bfcedige onlusten uitgelokt. Negen personen zopden door de. gendarmen gedood zijn; 10 tot 15 gewond. De sultan van Marokko heeft Dinsdag den Franschen gezant Regnault met veel praal ontvangen. Van de vermeende ont stemming des sultans blijkt niets. hl Mexico wordt de oorlog tusschen de regeeringstroepen en de rebellen op onmen- schelyko wijze gevoerd. Nadat er Zaterdag tusschen beide legers een botsing had plaats gehad, staken de regeeringstroepen het heide- I Kilo f 1.50 ©Zeer Zeeiv, Krachtig Voordeelig kruid, dat de omtrek wfjd en zyd bedekt, in 'brand, waardoor de verwonden omkwamen. Zondag behaalden de opstandelingen hun eerste, groote overwinnig. Om zich te wreken over dal in brand steken der heide, vul den ze een locomotief met dynamiet en he ten dio onbemand wegrijden. Met razende vaart kwam de helsche machine een helling af en 1 Hitste met een gepantsraden (rein, die vol kat met regeeringssoidaten, waardoor 60 van hen gedood en 100 gewond werden In aantal zijn de revolutionairen in de meer derheid. Een raadslid van Watergraafsmeer, de heer Ankersmit, heeft, naar ,,Het Volk" meldt, een ontwerp-verordening op de winkelsluiting ingediend, die zich zoo nauw mogelijk bij de Amsterdamsche aansluit. Hij heeft tevens het denkbeeld in overweging gegeven om vooraf van gemeentewege, zoo mogelijk met mede werking van de aldaar bestaande winkeliers- verceniging, het oordeel omtrent de wensche- lijkheid van een verordening te doen inwinnen bij de alhier gevestigde winkeliers*~en de in hnnnen dienst zijnde meerderjarige winkelbe dienden. De Voorstraat te Ncder-Asselt is onder- geloopen, zoodat. thans de overtocht per pont is gestaakt.Ook is men begonnen do Beer- sche [Maas, welke men na 15 dezer mag tegenhouden, door pphooging te keeren. De peilschaal te Grave teekenl thans 10.10 M. -|- A. P./ Een grondwerker, do 35-jarige Pieter de S., wonende te Rozen ber g-Lams w a ar de, in do gemeente Hontcnisse, en in dienst bij den aannemer H Nederlos, die verblijf hield in (een logement aan de Delftschevaart te Rot terdam, is in een put, gegraven voor liet leggen van riolen, door een rioolstuk, dat uit feen strop schoot, op buik en beide boenen getroffen. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood vaststellen Een timmerman is .op zijn erf aan den 's-Graveniveg in de Maasstad by het snoeien Uit een boom gevallen. De man kreeg zware kneuzingen «i is aan de gevolgen daarvan overleden. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is het öjarig kindje overleden, dat in een emmer heet water was gevallen en Baarbij ernstige brandwonden had gekregen. In de woning van een werkman in de Laanzichtstraat te Rotterdam is ingebroken. Uit een linnenkast werd f 50 gestolen. In een huidenzoutery op de Gedempte Boter sloot te Rotterdam is, toen daar nie mand meer aanwezig was, ingebroken. De dievein hebben een handwagen beladen met huiden weggenomen en zijn daarmede weg gereden. Te Overscliie is een 5jarig meisje in de vaart (achter de ouderlijke woning ver dronken. Om zooveel mogelijk bekendheid te geven iian de gezichten van hen, die verdacht wor den Üe automobielboeven uit Parijs te zijn en hierdoor een arrestatie of aanwijzingen, die tot arrestatie kunnen leiden, in de hand te werken, heeft de llaagsche politie na de verspreiding op ruime schaal van hun por tretten en signalementen, thans ook maatre gelen genomen, waardoor met medewerking van de eigenaars van verschillende bioscoop theaters in Den Haag de foto's van de ver- Bachten als stilstaand lichtbeeld op liet doel? zullen tv orden geprojecteerd. In een bleekerij te Leiden is een 18- jarig meisje dat daar werkzaamheden ver richtte, door een geopend luik gevallen en met het hoofd op een steen en vloer terecht gekomen. Haar toestand is ernstig. Een paar werklieden der reiniging heb ben, naar het „H. Dbl." mededeelt, bij het ledigen van ieen faecaliënton aan de Pape- toraivest, te Haarlem, een kinderlijkje ge vonden van bet mannelijk geslacht. Aangezien men van buiten af er toegang kan krijgen, bestaat de mogelijkheid, dat een niet-bewoner van het naburige hofje het kind in em der privaten heeft geworpen. Een omstreeks 14-jarige jongen klauteide langs em afvoerpijp van de Mozes en Aaron- kerk aan het Waterlooplein te Amsterdam en viel achterover, met het gevolg, dat hij met zijn rug in de pennen van hert. hek terecht kwam. Uit het Noord-Hollandscb Kanaal is bij do St. Maartensvlotbrug in de gemeente Zijpe opgevischt het lijk van een 60-jarig vekl- arbeider. Een 62jarige dame te Hilversum is door itwee spelende knapen omvergeloopen en zoo danig op de steenen terechtgekomen, dat zij overleden is. Bewoners van woonwagens, die in ver band met de paardenmarkt te Hilversum aan den Zwaluwenberg vertoefden, hebben herhaal delijk aanleiding gegeven tot klachten over diefstal. Toen twee politieagenten een der dieven hadden gearresteerd, kwamen enkele 'zijner makkers hem ter hulp en losten eenige schoten uit revolvers, zoodat de agenten ge noodzaakt waren den dader los te laten. Na dat pm hulp was getelefoneerd, heeft een escorte agenten den troep builen de gemeente gebracht. Een erg ongeluk gebeurde Woensdag te Tongeren. Iji een nieuw gebouw werkten eenige metselaars, toen plotseling een instorting plaats had. Een hunner werd gedood. Do tinderen, Vijf in getal, werden ernstig 'gekwetst. Naar het ,,A. D." verneemt, is uit de vooiloopig© hechtenis ontslagen A J H die verdacht werd schuldig te zijn aan moord op zijn 7-jarig dochtertje Maria, wier lijkje op Zondag 18.Februari te Beek gevonden weid achter een houtmijt. Thans bevindt zich in verband met deze treurige zaak dus alleen nog in het huis van bewaring te Arnhem de verdachte H B. De dagelijksche mop Mevrouw Jansen „Iedereen zegt, dat mjjn dochter haar schoonheid van my overgenomen heeft Wat zegt u ervan?" Mynheer Fransen „Wel, ik zeg dal het niet aardig van haar was alles van u weg te nemen. Wij hebben gemeld dat de dokwerkers Ie Gent ui staking zijn getreden. De eigenlijke oorzaak dier beweging schynt de volgende te Izyn Bij1 het openen der Nieuwe Zeevaartin stellingen (Port-Arthur) kon men geen dok kers vinden, die bereid waren voor het tarief van 5 fr daar te gaan werken het was te ver-, de verkeerswegen waren lastig, het aan schaffen van eten en drinken ging moeilijk Toen men hel dagloon op 6 fr bepaalde, kon men dokkers krijgen. Het loon van 6 fr. bleef, terwijl men in de Voorhaven op 5 ft-, bleef staan. Voor een paai' weken, nu, werd in de Voor haven (een (stoomboot met vlas gelost voor rekening eener firma, die gewoon was in Port Arthur te lossen. De dokkers kregen daar nu ook 6 fr. Dit kwam den vlaslossers van de andere booten ter oore en aldus werd de eisch tot loomsvorhooging ingediend. De staking breidt zich nog uit. Arbeiders aan de dokken en de pakhuizen hebben het werk neergelegd uit vrees voor de stakers De politie heeft een man en een vrouw te Brussel aangehouden, die er een brood winning van hadden gemaakt, in hotels to gaan logeeren en er dan van door te trekken, niet alleen zonder te betalen, maai- daaren boven nog uit kasten en laden meenemend tal wat. waarde had, als tafelserviezen, linnen goed, ejnz. Zy loochenden eerst, doch ten slotte bekenden zij en deden daarenboven een half dozijn opkoopers kennen, die de ge stolen zaken voor spotprijzen overnamen. In het Engelsche graafschap Lincoln stoot ten twee electrische treinen op elkander, waar de lijnen voor een brug samenkomen, Een machine en 17 motorwagens werden vernield. De machinisten en stokers werden ernstig ge wond. Het signaalhuis, dat op dat punt slaat, weid 20 M. voortgesleept De baanwachter werd onder de puinhoop begraven, maar be kwam wonder boven wonder slechts lichte verwondingen Honderdduizend kubieke meter water iyn, een „Laatste Bericht" in ons jongste nummer meldde al kort het ongeluk in de tunnel van den ondergrondspoor te Berlijn binnengedrongen- Het zal dus nog wel eenige dagen duren, voor die leeggepompt is In ieder geval is verdere biamenstrooming ver hinderd. Woensdag is een jonge, op een kantoor werkzame dame uit een wagen van den ring- trein te Berlijn geworpen. Ze toont verschil lende worgwonden, maar is overigens niet gekwetst. Haai- handtaschje werd in den trein teruggevonden. Daaraan ontbraken ongeveer 4 mark, sleutels en een brief. Een belooning van 1000 inark wordt dengene beloofd, die de daders aanwijst. Men weet, dat de prins van Eulenburg van rechtsvervolging moest worden ontslagen wegens zijn gezondheidstoestand. De „Tagliche Rundschau" bevat nu bij zonderheden over den toestand van den prins. De aderverkalking is nu zoo ver gekomen bij hem, dat hy het bed niet meer verlaten mag. In den vorigem herfst heeft hij bovendien nog pleuris gehad. Het kan heel goed zijn, dat hy nog jaren leeft, zonder dat hij in staat zal zyn een pro ces door te maken. Het proces m zake de Berlijnsche methyl alcohol vergiftiging is Dinsdag begonnen. Hon derd elf getuigen zyn opgeroepen, terwijl het getal .uitgenoodigde deskundigen 41 bedraag.t Alweer een auto-misdaad, geheimzinnig füs de vorige. Toen een waker Dinsdagmiddag tegen 6 uur te St. Cloud zijn huis wilde binnengaan, hoonde hij wanhoopskreten uit een automobiel komen, welk rijtuig daar dicht hij had stil gehouden. De man begaf zich daarheen, <*n te zien, wat pr binnen gebeurde, toen de chauffeur, die af was gestegen, plot seling iweer pp zijn plaats klom en de tuf zich haastig verwijderde. Andere voorbijgangers hebben niet ver van die plaats een masker gevonden, dat een operoerende geneesheer gebruikt, als een pa tient tmoet worden „weggemaakt" Dit was met phlorofonn doordrenkt. Ook een flescb die ammoniak had bevat, lag daarneven. De kans bestaat natuurlijk, dat hier weer een (misdaad in het spel is, maar toch moet men niet vergeten, dat dergelijke misda den, als de laatste dagen geheel Frankrijk op stelten hebben gezet, steeds zóó sterk tot de zinnen van sommige personen spre ken, dat deze pen misdrijf vermoeden, svaar uoöhtans geen wolkje aan de lucht i3. Parijs is weer een steenen monument rijker geworden. Het is opgericht ter cere Van do „grisette in 1830", do veel bezongen voorgans tor of „grootmoeder", zoals ze min der eerbiedig door den feestredenaar bij de onthulling genoemd werd, van de huidige „midinetle" Het is het bekoorlijke wezen tje, dat dooi de romantische kunstenaars dier dagen, jrlo01' De Musset („Mimi Pinson"), Murger (Vie de Bohème) en Paul de Koek be zongen «n beschreven is W'o meenen niet te kort te doen aan do bewondering, die ieder beschaafd inensch Pa rijs verschuldigd is, met neer te schrijven, dat het daar mot verschillende publieke dien sten kortweg ellendig gesteld is Onder deze staat de telefoon, wat slechte bediening aan gaat, bovenaan Daarin zal verandering komen Thans krij gen de telefoonjuffrouwen er spreekles Dooi de slechte uitspraak en het plaatselijk dialect van hol personeel, werd veel vertraging onder vonden, zoodat deze maatregel als juMzakelijk werd bescliouwd. Verder neemt mc«m>even met een toestel aan de telefoon. rduer men op hol hoofdkantoor kan zien, wafflBer men niet thuis is, zoodal hel herhaaldelijk opbellen zonder gehoor te krijgen uit is k» De lioofdstad van Katanga i,Belgiscli Congo), bedraagt 1031 blanke en bijna 7000' zwarte inwoners, dus te zamen ruim 8000 zielen. Onder de 1031 blanken zijn 140 vrouwen, getrouwde en ongetrouwde, behoorende lot verschillende nationaliteiten. Het getal Belgen is sinds de immigratie begon, dat is sinds 1910, meer dan verdrie dubbeld Bij het mijn-ongeluk, waarvan het vorig nummer gewaagde, 'blijkt, dal 82 arbeiders het Jeven hebben ingeschoten LEVEN TAPPERS LANG? Een Fransch geneesheer heeft na belang wekkende onderzoekingen vastgesteld, dat café houders in 't algemeen vroeger sterven dan andere stervelingen, die geen sterke dranken schenken. Dit feit geldt voor alle landen Terwijl b.v in Parijs de sterfelijkheid van de mannen tusschen 30 en 49 jaar 36.1 <yo bedraagt, overlijden tusschen die leeftijdsgren zen 46.9 o/o van het geheele aantal herber giers. bi Zwitserland is het hetzelfde. Daar is de verhouding der mortaliteit der mannen op dien leeftijd '25 8 °o, die der waarden ech ter 42.95 Het rijkste materiaal levert Engeland, waar sinds 1860 de doodsoorzaken nauwkeurig wor den opgeteekend. Daar blijkt, dat in 1880 tot '82 op 64.000 volwassen mannen 1000 sterf gevallen voorkwamen, terwijl terzelfdertyd 64 000 koffiehuishouders 1521 dooden aan wezen. In 1890 tot '92 kwamen 1000 sterfge vallen op 41000 mannen voor, terwijl van 41.000 schenkers 1642 bezweken In den laat- sten lijd is die verhouding voor de Iaatsten zelfs nog ongunstiger geworden. In 1900 en twee volgende jaren overleed op de 71.000 burgers een duizendtal lerwyl een gelijk aan tal drankverkoopeïs 1669 dooden te betreu ren heeft. De vereeniging voor evenredige vertegen woordiging in de Nod. Hen*. Kerk alhier hield gisteravond een flink bezochte vergade ring. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W P. J. van der Sluis, J Morks, P. Meulblok, M. W Hildemisse en J. Vreeken. 'In dit bestuur is het ethische element over wegend. Do statuten werden vastgesteld het regle ment zal in de volgende vergadering behandeld worden. Besloten werd aan candidaten eenige vra gen te stellen met betrekking tot evenredige vertegenwoordiging. Meegedeeld werd nog dat aan een (weetal met jname genoemde leden der Ned. Herv Kerk de toegang tot de stembus was gewei- gesxl. Er word besloten daar een onderzoek naar in te stellen. Ned, Herv. Kerk. Bedankt: voor Gasselte ds. R. G. J. Schouten te Maastrichtvoor Loon op Zand ds. J. de Bruin te Veenendaal. De telefoon in de kerk Men schrijft aan „De Standaard" In de Oosterkerk te 's-Gravenhage (gebouw van de Gcref. Kerk aldaar) heeft men Zondag 'j.l. een proef genomen met een nieuwe vinding kerktelefoon. De proef mag voorloopig uitne mend geslaagd geacht worden. Doove men schen, jdie, pchoon dicht onder den preek stoel zittende, anders van de preek weinig en Van het gebed niets verstonden, hebben voor het eerst sedert lang ieder woord kunnen ver staan. Hun dankbaarheid kan men zich voor stellen I Zelfs was het geluid te sterk, met name toen des morgens de predikant eenigs- 2ins er op sprak, zoodat hel aanbeveling zal verdienen, de telefoonzetels wal verder van den kansel verwyderd aan te brengen. De horens, dio het geluid moeten opvangen, zijn ün den kansel, voor het publiek onzichtbaar aangebrachtdo spreker behoeft in het ge heel geen bijzondere houding aan te nemen, imaar kan zich zelfs, zoo dit z'n gewoonte is, over den kansol heenbuigen, zonder dat het geluid voor do doovem verloren gaat. De wer king van de toestellen is zóó 6terk, dat men, wanneer een horloge in een der horen;- gelegd wordt. Boor de telefoon duidelijk hel Irk- Scesi ervan kan waarnemen. Te Breda is by het examen voor nuilige, handwerken Vrijdag geslaagd mej. G Overweg en Dinsdag, me) C. B Stuy, bpiden Ie Bi ggekerke In. oen Zaterdag te Goes gehouden (rérgadcrmg van de afdeeling „Zeeland" der Diflpesaan Vereeniging van R K byz. onder wijzers^ is na een inleiding van den heer Van Heest, hoofd der school Ie Hoinkens- zand en na een daarop volgend debal de volgende fnotie aangenomen ,De AM. Roeland' der D. V. zal met kracht ijvereai voor gelijkstelling, die zy het peaMMUiiiddel acjj! om do onbelemmerde ont- hel iJyzonder onderwijs afdoen- Zij zal dal doen. verlrou- \veiWe|pKl liet slagen dier actie voor de bijzondere onderwijzers o.a ook de wcnschc- Syk geachte verbetering van positie brengen jzal, welk vertrouwen vooral zijn grond vindt 'ui de welbekende gevoelens onzer Doorluch tige Bisschoppen voor hel onderwijs en de amJcfwyzer^'' Voor de vacature van onderwijzeres aan de Drieweegsche school te Biervliet is bij herhaalde oproeping hechts één sollicitatie ingekomen De gemeenteraad van Scholerland heeft besloten de leerungen van de openbare scho len, Idie op advies van de schoolartsen daarvan verwijderd werden, wijl zij lijdende zyn aan favus, voor rekening van de gemeente Ie laten behandelen in de Röntgeninrichtiiie te Heeren veen. Do Minister van Binnenlahdsche Zaken brengt m herinnering, dal ui den zomer van dit jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de examens voor de akten van bekwaamheid tot het geven van middel- liaar ondervvys ui het teokenen (Ma tot en. met Mk) en het boetseeren i'O Zie verder „St. Crt." no 74 cr- Do Minister van Marmo brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat krachtens Ko ninklijk besluit van 25 Maart 1911 no. 49 in dit jaar vier jongelingen bij de opleiding van adspirant-admirustra tours by de koninklijke marine kunnen worden geplaatst Voor bij zonderheden zie men ,,St. Crt no 74 Het Amsterdamsch Gerechtshof zal Maan- (dag 15 April en volgende dagen in hooger beroep de v-inW behandelen tegen den koop man en kleermaker, die door de rechtbank vrijgesproken werd van de hem ten laste ge legde Opzettelijke brandstichting in het bij (hem in gebruik zijnde perceel aan den Ams tel. Er zyn 30 getuigen gedagvaard. Te Anna Jacobapolder is de twee jarige landbouwcursus Woensdagavond geslo ten met een openbare les. Van de autoriteiten waren aanwezig de heer M. B. Smits, land- bouwleeraar te Goes, twee leden dev commis sie van toezicht en een paar raadsleden Een overtalrijk publiek vulde het schoollokaal. Na afloop der les werd door den heer Smits aam 13 leerlingen het diploma uitgereikt Een dei- leerlingen dankte den heer Minderhoud, hoofd van den cursus, voor do ontvangen lessen en bood hom, mede namens medeleerlingen, een souvenir aan Door Prins Hendrik der Nederlanden ie ook een zilveren medaille geschonken a^n Be vereeniging ter bevordering van Ooft- en Tuinbouw ,als pnjs voor de in September te G roede te houden tentoonstelling. AFD. ZUID-BEVELAND VAN DE NED. P0M0- L0GISCHE VEREENIGING. (Slot.) Met een enkel woord werd in ons nommer van Dinsdagavond melding gemaakt van da door den heer Camman, rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en West-Brabant gehonden lezing overBeurtjaren in da fruitteelt. Hier volgt een beknopt overzicht van het door hem behandelde onderwerp, welk over zicht in ons vorig nummer geen plaats kon vinden. Spreker begon met de opmerking, dat het vraagstuk van de beurtjaren in den fruit teelt nog steeds op een oplossing wacht. Aan de hand van een statistiek van de opbrengst van kort bij elkaar liggende boomgaarden, in de Betuwe gelegen, bij notarieele veilingen over de jaren 18901895, werd aangetoond, dat een rationeele, inten sieve bemesting den invloed der beurtjarem aanzienlijk beperkt, zoo b. v. bij toediening van gier. Doch uit eigen ervaringen, opgedaan im den Zeeuwschen fmittuin, was hem geble ken, dat de qnaestie van de beurtjaren niet kan verklaard worden, noch uit de voedings wijze, noch uit de weersgesteldheid. Ondanks de toepassing van de nieuwste bemestingtheorie blijven de beurtjaren zich in de boomgaarden vertoonen. Vervolgens werd een duidelijk overzicht gegeven van de gunstige resultaten van de bemestingswijze, toegepast in den boomgaard Ter Lucht, onder 's Heer Arendskerke, van den heer F. Kakebeeke. Zoo werd die boomgaard in de jaren 1906, 1907 en 1908 bemest met patentkali, superphosphaat, Cbilisalpeter en kalk van de laatste kunstmeststof 6000 K.G. perH.A.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 3