MIBDEWJERGSCHE (01 RAIT. Maandag 25 Maart. j[. 72 155* Jaargang. 1912. D... a«n>t Teriohjjnt d «geluk», Zon- F,..td.ge.. •rn. par kwartaal, roowol ,oor Middelburg al. voor alia ptaataan Nedorlaod £™oo pp. f2. Afzonderlijke nummer» kotten 5 cent (jyertentiön bij abonnement op Yoordeelige voorwaarden. Proipectuwen daarvan zijn aan het bnreau te bekomen. AdrartaatiSa voor het eeritvolgeude nummer moeten de. middag. 7 dór óéa aar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentittn i 20 cent per regel. Bü abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cont. Reclame» 40 cent per regel. Groote lettor» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiön en reclame», niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algenaeex Advertentlc-Kvrrau A. DE LA HAB Ac., N.Z. Voorburgwal *66, Asiterdau. Dit nommer bosta.t rut drie bieden met •een Kinderblad. EERSTE BLAD. Zij, die zich thans op ons blad abonneeren ontvangen de num mers tot 1 April gratis. Middelburg 23 Maart. Van tien Haagsclien Toren. Nu de plannen om de herdenking van ons herkregen onafhankelijk volksbestaan, nu 100 jaar geleden, in 1913 op luisterrijke wijze te vieren, vasteren vorm beginnen aan te Demen, is van zelf bij velen de vraag gerezen, of de opening van het Vredespaleis, dat voor de vreemdelingen bij deze natio nale feesten wel het groote aantrekkings- punt zal zijn, ook tegen dien tijd verwacht kan worden. Indertijd hebben daaromtrent verschil lende, en laat ik er dadelijk aan toe voegen, zeer onjuiste geruchten, de ronde gedaan. Er werd o. a. beweerd, dat men geen defi nitieve datum voor de opening kon vast stellen; dat alles wat daarop met betrekking tot het „Plan 1913" was gebaseerd, geen bouvdst aanbood. Later zijn deze berichten wel door het Bestuur der Camegie-stichting, dat met de bouwplannen belast is, tegen gesproken, maar niet zoo stellig, dat de gewekte twijfel werd weggenomen. Toeval lig was ik dezer dagen in de gelegenheid iets naders omtrent deze zaak te vernemen, van genoegzaam belang om het hier over te vertellen. Mijn zegsman dan, deelde mij mede, dat alles in het werk gesteld wordt om de opening in Augustus, uiterlijk Sep tember 1913 te doen plaats hebben. Ten dien einde wordt er in den laatsten tijd zelfs 's avonds gewerkt en zijn er veel meer werklieden in dienst genomen, dan eerst in het voornemen lag. De voornaamste oorzaak, waarom de werkzaamheden niet zoo op schoten als verwacht mocht worden, is hieraan toe te schrijven dat de schenkingen aan het gebouw door de verschillende mogend heden gedaan, zoo lang op zich lieten wachten. Zoo is b.v. eerst dezer dagen definitief bericht gekomen, dat Duitschland de tuin aanleg zou ontwerpen en bekostigen. Eerst zou dit land alleen het gioote ijzeren hek werk leverennu is de tuinaanleg er bij gekomen. Het spreekt van zelf, dat voor en alleer dit alles officieel en definitief vastge steld kon worden, er maanden lang met do schrijverij heen en weflr zijn zoek gegaan. Nu is het Duitscbe keizerrijk ten minste nog een serieus schenker. Onder de Zuid- Amerikaansche republieken waren echter ook regeeringen, die iets „schenken" wilden, maar toen van hier uit aan Senor generaal X., president der Zuid-Amerikaansche repu bliek Y voor een Nederlandsche courant is het misschien beter in dit geval maar geen namen te noemen gevraagd werd, wanneer het „geschenk" voor het Vredes paleis zou i.rriveeren, kwam, ondanks her haaldelijke verzoeken, geen antwoord. Van ter zijd verluidde echter, dat de „milde gever", Senor generaal X, intusschen van het Zuid-Amerikaansche staatstooneel was verdwenen en zijn opvolger niet van plan was de beloften van zijn voorganger gestand te doen. Zulke koopjes werkten natuurlijk een vertraging der werkzaamheden in de hand. Mijn zegsman, die het weten kan, verzekerde mij echter dat er geen redelijke twijfel behoeft gekoesterd te worden of in Augustus 1913 zal het Vredespaleis worden geopend. Dat het Bestuur der Carnegie- stichting. echter huiverig is om nu reeds definitief een datum van opening te noemen, en dat onze regeeringnog geen offieieele uitnoodigingeD naar de verschillende mogend heden heeft verzonden ten einde deze te verzoeken zich daarbij te laten vertegen woordigen, spreekt van zelf. Wat de regeerings-uitnoodiging betreft, is het geen gewoonte die reeds anderhalf jaar te voren te verzenden. Zes maanden is in deze de gebruikelijke tijdhetgeen trouwens nl een aardige tijd is om te be denken of een uitnoodiging al of niet aan genomen zal worden. Wij, gewone burger- menschen, doen dat vlugger. In elk geval allo personen, die bij de opening van bet Vredespaleis in 1913 een verantwoordelijkheid hebben te dragen, blijven diligent. Meer k&u, en behoeft ook in dit geval, niet gezegd te worden. Aangaande het voorloopig succes, waarop de ontwerpers van het „Plan 1913" tot dusverre mogen wijzen, kan nog dit toege voegd worden, dat de regeering deze plan nen krachtdadig zal steunen, hetgeen te begrijpen is, daar de deelname, van parti culiere zijde ondervonden, zeer groot zal zijn. Nu is er zeker iets zeer aantrekkelijks in het voornemen om op verschillende plaatsen in ons land tentoonstellingen te organiseeren, en niet zooals gewoonlijk ge schiedt, één nationale uitstalling te houden op óén plaats in bet land. Meestal wordt daarvoor een der grootere steden in het land aangewezen, waar de vreemdelingen toch /reeds bij een bezoek aan Nederland komen. In het systeem van het „Plan 1913" daarentegen wordt ook aan de kleinere steden in ons land de kans geschonken den vreemdeling te trekken, en zoodoende worden ook deze steden en provincies in de gele genheid gesteld te profiteeren van liet drukke vreemdelingenbezoek dat 1913 onge twijfeld zal te zien geven. Nu is de bedenking geopperd, dat onze gasten misschien tegen het reizen van de eene plaats naar de andere zouden opzien, maar men vergete niet, dat de afstanden, waar het hier om gaat, zoo klein zijn, dat iemand, die voor zijn genoegen reist, daar niet tegen behoeft op te zien, en dat bezwaar ook door een goede organisatie en de medewerking der betrokken spoorweg maatschappijen zal zijn op te beffeD. Er is b.v. niet een reden om de 28 tentoonstel lingen, welke hier gehouden zullen worden, alle juist op denzelfden dag te openen of in dezelfde maand te houden. Ook kunnen de spoorwegmaatschappijen b.v. biljetten uitgeven, die zooals b.v. in Belgiö het ge val is, recht geven op het vervoer over alle lijnen gedurende een zestien aantal dagen. Zoo zou er reeds veel gewonnen kunnen worden. In het algemeen gesproken biedt- het „Plan 1913" voor de meer afgelegen steden van ons land groote voordeelen aan, welke bij een concentratie van »expositie- kracht" voor haar te loor zouden gaan, Ook voor den vreemdeling zelf moet deze decentralisatie de voorkeur verdienen, omdat hij op deze wijze allicht gedeelten van ons land zal zien, die anders voor hem terra incognito zouden blijven. Een der hoofdzaken voor het slagen is en blijft echter een goedkoop en vlug spoor wegvervoer, en bovendien een grondige en zaakkundige reclame in het buitenland. Wordt hieraan voldaan, dan twijfel ik er niet aan of Nederland, dat tegenwoordig over den geheelen wereld in de mode is, zul in 1913 dank zij het initiatief der heeren van het „Plan 1913", duizenden vreemde lingen naar zich toe zien trekken. Hoewel het zomer seizoen nog een paar maanden in het verschiet ligt doen de plan nen om het foeileelijke Gevers Deynoot- plein te Scheveningen een beetje te ver fraaien, er ons toch aan herinnereu, dat de heropening van Scheveningen nl weer voor de deur staatInderdaad zou een verbou wing van dat plein een heele vei betering zijn, maar of het gewijzigd plan-Berlage, dat hierbij tot grondslag zou moeten dieneH, den heeren van den gemeenteraad zal aan staan, is nog de vraag. De heeren zitten natuurlijk met al de loncessies" en „erfpachten" om en bij hét Gevers Deynootplein, die zij zich succes sievelijk door verschillende concessionarissen in den loop der tijden hebben laten ont futselen. Schitterend is b.v. het feit, dat, de „Kurhausbar" het onoogeiijk knutselhuisje van den bouwbaas van Liefland, niet ver plaatst kan' worden. Deze verplaatsiug had nl. alleen kunnen voorgeschreven worden indien zij twee jaar na den bouw door het gemeentebestuur was gelast. Nu is er niets meer aan te doen, dan met de toestemming van de heeren van het Kurhaus, die natuur lijk daar voor idem-idem zullen vragen. Ook naar de zijde, waar nu het café Altenburg staat, is geen fiuale opruiming te houden, dank zij de eerst na vele jaren afloopende concessies. Alleen daartegenover aan de zijde der Engelsche kerk, is iets te beginnen. Zou het nu eerstens geen aanbe veling verdienen, indien het gemeentebestuur eens een prijsvraag van de „verbouwing" van net Gevers Deynootplein en omgeving uitschreef Men zou dan één geheel kunnen verkrij- n, een algemeen aspect, waarbij natuurlijk met de bezwaren van het oogenblik reke ning moet gehouden worden. Zooals het nu is, is de toestand op dat voornaamste plein van Scheveningen een schande voor de badplaats en voor Den Haag. Op mij maakt dat plein steeds den indruk, alsof die naast lkauder gezette tentoonstelhngskraampjes, waarin „gelagen gezet" worden, er alleen voor afjraak «taan. Politiek nieuws is er bijna niet. In de Kamer amuseeren de heeren zich met de vogelwet, welke behandeld wordt alsof er een grondwetsherziening aan do orde is. Of hot dooden van een merel al of niet »past in het 6ysteem van het amende ment van den geachte afgevaardigde X." is een onderwerp van twee of drie uur praten. Voor vele „geachte afgevaardigden" blijkt dat een zeer aangename tijdpasseering te zijn. Over smaken valt natuurlijk niet te Iets anders is de vraag ot Z.Ex. Wentholt blijft. Van goed geïnformeerde zijde vernam ik, dat in sommige kringen gezocht wordt naar de formule om Z. Ex. te behouden en en hem toch een Dreadnought „aan te smeeren." Men gelooft echter niet, dat deze poging succes zal hebben, omdat de beer minister liever been gaat. Dr. Kuyper, die tegenwoordig weder al zijn mannetjes in het gelid h^eft gezet, moet bovengenoemde oplossing „niet gelukkig" genoemd hebb"n. Ik behoef het u dus wel niet te zeggen, hoe de afloop zal zjjn, wanneer de «formule" in debat zal komen. Met de steun der ehristelijk-bistorischen alleen komt Z.Exc. er niet; zelfs al wilde by gaarne blijven. Van de „Dreadnought" zal dus niet veel terecht komen. Uw getrouwe Torenwachter! Bit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dinsdag 2 April, 'smiddags 3u zal do Kamer van Koophandel en Fabrieken ten raadhuizc alhier vergaderen. Op de agenda komt o m. voor het jaarverslag over 1911 Zooals men in ons vorig nummer in een advertentie heeft kunnen lezen, zal, te be ginnen Maandagmiddag jis, de prov stoom- bootdienst MiddelburgZierikzee weer op de gewone wijze herval worden. De reden waar- onf de vaart niet dadelijk volledig werd hervat, tegelijk met den dienst op de W. Schelde, is hierin gelegen idat een der nieuwe booten n kleine reparatie moest ondergaan Bij het 2e bataljon 3e regt. inf. te M i d- delburg zijn bevorderd tot milicien korporaal de miliciens der najaarsploeg 1911, J. H. J. van Dranen, P. J. Lahr, F. C. de Roo, J. Meerman, J. Bierens, M. de Visser, C. L. Kostense en P. van Dienst. U i l Vlissingen. De S. M „Zeeland", die vcrieden jaar een excursietocht (Organiseerde naar Spithcod ter gelegenheid van de groote vlootrevue, zal dit jaar een dergelijke tocht ondernemen met het ss. „Prinses Juliana". Het doel van do reis is bijwoning van de regatta te Kiel en een bezoek aan Rügen. Op de terugreis zal ook Helgoland worden aangedaan. De heen- en terugtocht gaat door hot Noord-Oostzee kanaal. De indeeling van de reis is als volgt 22 Juni vertrek Vlissingen v.m. 11 u. IJmuiden In.m. G u. 23 Juni vaart door Keizer Wilh. Kanaal. 24 Juni v.m|. 9 u aankomst Sassnitz verblijf aldaar tot 25 Juni 's avonds. 2G len 27 Juni te Kiel bijwonen Europa- Week der regattas, 28 Juni op Helgoland. 29 Juni terugkomst te Vlissingen. De deelneming is geheel van privé karakter zoodat alleen door uitnoodiging aan den tocht wordt deelgenomen. Per trein van 9.10 vertrokken Vrijdagmor gen wederom een aantal personen uit Zeeuwsch Vlaanderen naar Rotterdam om daar scheep te gaan naar Amerika. Voor den zijtak KeersluisStation der elec- trische tram werden Vrijdagmorgen een party spoorstaven pan het station aangevoerd, waar uit men kan opmaken dat binnen kort een aan vang met het leggen der baan zal gemaakt worden. De herstemming voor een lid van de Kamer van koophandel zal piaats hebben Woensdag 3 April e. k Op de den 22 Maart II. vastgestelde kiezers lijst voor het jaar 19121913 komen voor en van 3027 kiezers tegen 2917 op die van *t vorige jaar. De provinciale bondsdag van afdeeliugen van hot Ned, Jongel. Verbond in Zeeland zal dit jaar op 2en Paaschdag te Vlissingen wor den gehouden. In den morgen zal een huishoudelijke ver gadering worden gehouden, terwijl in de mid dag-vergadering, die beide in het meuwe ge bouw der afd. Vlissingen in de Noordstraat plaats hebben, de WelEd. heer Couvée, alge meen secretaris van het Ned. Jongel. Ver- 1 bond, zal spreken Dos avonds is een openbare samenkomst ui de Nieuwe kerk, waarbij als sprekers zul len optreden ds. Vermeer van Vlissingen, ds. Van Empel van Middelburg, en de WelEJ. heer James van Sluis, voorzitter der provin ciale commissie. Door don heer Varel zullen eenige orgel stukken worden voorgedragen, terwijl tijdens do vergaderingen liet mannenquartet der Vlis- singschc vereeniging en het Chr fanfarecorps van Nicuwvliet lnm medewerking verleenen. Dezer dagen had de aanbesteding plaats van 4 villa's te bouwen naast het Grand Hotel. Minste inschrijvers de heeren v d. Pluijm en Gcelen te Rotterdam voor f 37.800. Donderdagavond vergaderde de handelsver eniging „Gemeenschappelijk Belang" te V1 i s s i ngen- Het aantal leden bedroeg ultimo December 96, Het informatio- en incasso bur. werd op 1 April krachtig ter hand genomen. Door den administrateur werd een rapport inzake pen Onderlinge Glasverzekering uitge bracht. In het verslag wordt herinnerd aan het adres aan de Tweede Kamer tot behoud der jbookmakerskantoren, aan de in samen werking mot de afdeeling van „Mereurius" ge dane stappen voor oprichting van een han delsavondschool en, aan hel adres mzake den prov. stoombootdienst op Ziqrikzce Inzake Tariefwei-ontwerp moest de veree niging twee beslissingen nemen. Door hel hoofdbestuur weid verzocht de techniek dezer wet te onderzoeken en de vrucht van dit onderzoek aan de regeering kenbaar te ma ken terwijl de Arnhemsche Ver. verzocht ad- haesie te betuigen aan haar verzoek de wet in haar geheel op het. a s. congres te behan delen. De vereeniging besloot beide vorzoc ken van de hand te wijzen. Het aantal genomen informaties bij het jnf. en 'mo bur. was grooter dan een vorig jaar. Een beslissing zal worden genomen in zake „slechte betalers In de plaats van het bestuurslid den heer Salomé werd gekozen J. G Loois De heeren Zandee en Huson werden herkozen. Uit Walcheren. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat in de gemeente Biggckerke met een bevolking van ruim 787 zielen in 7 maanden tijds geen sterfgeval heeft plaats gehad Woensdagavond vergaderde in een der schoollokalen te N i e u w- en" St. J o o 8- 1 a n d de afdeeling het „Groene Kruis", waarbij buiten de 7 bestuursleden, ook de eere-voorzitter (burgemeester-1, en 7 gewone leden tegenwoordig waren. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat was ontvangen f 191.39'. en uit gegeven f 80.02.j, alzoo een batig saldo van f 111.37. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, doch bevatte geen buitenge wone mededeelingen. Er bleek o. m. uit dat er jn 1911 78 leden waren. Thans zijner nog enkele bijgekomen, zoodat er nu ruim 80 zijn. De voorzitter, de heer M. G. L. Ie Heux, braöht als afgevaardigde der gehouden al- gemeene Provinciale vergadering, daarvan verslag uit. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten een subsidie van f 40 te verleenen voor 1912, aan het voorloopig opgerichte comité ter bevordering van wijkverpleging, welke verpleging zal plaats hebben door verpleeg sters van de Zeeuwscbe Hervormde Diaco nessen vereeniging, gevestigd te Middelburg. Als voorwaarde werd aan die subsidie- verleeniüg verbonden dat een lid der eeniging het „Groene Kruis" in het comité zitting zal hebben. Medegedeeld werd nog door den secretaris der vereeniging, den beer Locher, tevens lid van het comité, dat de Diaconie alhier ook f 30 subsidie verleent. Uit Zuid-Beveland. Aan een deze week te Goes gedane op roeping tot het bijwonen van een bijeen komst, tot oprichting eener vereeniging van joDgvrijzinnigen is door enkele jongelieden gehoor gegeven. Er is besloten tot oprichting van deze vereeniging. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaando uit de heeren W. J. C. v»d San- teD, Tj. N. Adema en J. C. Valkenburg Jzn., dat een ontwerp-reglement zal maken. De vroeger aldaar gevormde vereeniging van joDg-vrijzinnigen is wegens gebrek aan blijvende belangstelling opgeheven moeten worden. Vrijdagavond gaf te Goes de Orkesl- vereeniging »De Symphonie" directeur de heer F. X. Munnhnrdt, een concert in de schouwburgzaal van de „Prins van Oranje" Het programma meldde Symphonie no. I van Beethoven, Sonate no. 15 voor viool van Mozart en voorts een 5 tal kleinere muziekwerken van Desmnrquoy, Eilenberg, Svendsen e. a. De uitvoering der nummers viel zeer te loven, wat bleek uit de warme bijvalsbe tuigingen van bet talrijk opgekomen publiek de schouwburgzaal was geheel bezet terwijl de heer G. Loos, uit Goes met zijn optreden als vioolsolist eveneens groot suc ces inoogste. Aan den directeur van deze vereeniging, die van af huar oprichting, in 1890, tot nu toe onafgebroken zich belangeloos met de leiding heelt belast en bierbij van onver droten ijver en prijzenswaardige toewijding blijk gaf, zij hier een bizonder woord van lof en wnardeering gebracht voor de vor ming en niet minder voor de instandhouding van „De Symphonie", die hier ter stede de algemeene sympathie beeft weten te ver werven. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering te Ellewoutsdijk werd het tractement van den havenmeester J. van Doorn met f 50 verhoogd en gebracht op f 400. De rekening van bet burgerlijk armbestuur over 1911 werd goedgekeurd in ontvang met f 3444.57'/, in uitgaaf met f 2415.32 en alzoo met een voordeelig saldo van f 1029.25'/,. Ten einde te kunnen geraken tot ver ruiming van het Oostelijk haventerrein ont vingen B. en W. de vereischte machtiging tot voorbereiding dezer werken. De tarieven voor haven-, lig- en losgeld werden herzien en er werd besloten om ver lenging der beffing aan te vragen. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1912 werd opgemaakt met 196 aange- slagenen, met een factor van 2.87 en een totaal cijfer van i 1597.41'/.. De rand nam kennis van verschillende onderwijsverslagen, van dat van de gezond heidscommissie, zetel Goes, en van het gemeenteverslag over 1911. Vrijdag had er te Waarde een verga dering plaats van ingelanden van hef water schap „Waarde". Door liet polderbestuur was voorgesteld om den zeedijk met een halveD meter botonmuur te verhoogen met een daar- aan&luitende glooiing van beton van 2 M. 90 cM. Bedoeld voorste! werd met 15 tegen 10 stemmen verworpen. Donderdagavond liep de beurtschipper De Graaf van Poortvliet met zijn motorboot in het Wemeldingsohe schaar omhoog Daar het vaartuig zeer ongunstig zat is men Vrij- dagmorgeii begonnen met de goederen over te laden in andere schepen cn alles hier in 't kanaal te brengen. Men zegt ,dat de schip per het schip en de lading in handen heeft gegeven van de bergingsmaatschappij Uit Z. Vlaanderen O. D. „Zelandia" vinden we de volgende merk waardige opsomming van oen verkieziags uitslag De uitslag der stemming voor 5 leden- patroons van de Kamer van Arbeid voor den landbouw te Hulst, is als volgt In 6 gemeenten is geen enkele kiezer opgekomen, Ln de gemeenten Bosclikapelle, Hontenisse en Koewacht werden te samen uitgebracht 5 stemmen, allen van waarde Gekozen met 3 stemmen ,T. F. Buysrogge, Clinge. Verder komen 21 personen, (waaronder 5 weduwen) in herstemming, omdat ieder 1 slem had bekomen. De uitslag der stemming voor 5 ledcnwerk- liedcn van dc Kamer van Arbeid voor den landbouw te Hulst, is als volgt In 5 gemeenten is geen enkelen kiezer opgekomen. In de gemeenten Hontenisse, Hulst, Koe wacht on Stoppeldijk werden te samen uit- Igebracht 7 sten men, van onwaarde 1, geldig 6 Aangezien niemand 4 stemmen behaalde, moet er een herstemming plaats vinden tus- schen niet minder dan 24 personen Uit Z. - V J a an der en W. D. Men schrijft ons uit Oostburg: Dezo uitvoering is goed vau stapel geloopen zoo'n perzik smaakt naar meeroch neen met dergeljjke regel-vuüende uitdruk kingen kan eene uitvoering van den Brug- schen symphoniekring „Kunstmin", zooals die

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1