bijvoegsel FEUILLETON. De Bruid van de Gloinme. 8— 8.- 8.— 8.- r op da zonderen invloed hebben uitgeoefend, is niets den enkele stemmmgcu plaats en werd hel Er zijn velen die op avontuur naar Canada j De .,Tet" verneemt, dat mevrouw Denig^ v bleken .kohier met algemeene stemme» vastgesteld op trekken, in de verwachting, daar fortuin telde moeder van den 20-jarïgen Aetfiterdam- Omtrent waterloopen en slooten valt 398 aanslagen lol eon bedrag van f 2374.23 maken; ze hebben een geringe kans van sla- mer, die met een Duitseher en-een EDgeJscbr le vermelden dat van den droogen zomer ge- Punt 3 was een verzoek van het bestuur gen Wil men naar dat land gaan, dan is het man onder verdenking van spionnage op hmilr (remnakl werd om waar het noodig was, der Chr bewaar-, naai- en breischool om een noodig dat men zich vooraf van goedo in- A jgf n—t.m~ i en j subsidie van f40 hoofdzakelijk ter verbete lichlingen voorziet, welke altijd worden verstrekt IW een lid van het Dageljjksch Bestuur ring der salarissen. door hot ministerie van builenhmdsche zaken der gemeente Boschkapcllo werd bij de Com De voorzitter adviseerde afwijzend te en ook door de agenten en vertegenwoordig ,i i,,>i voorkomen van een beschikken. Hii vond het salaris wel laag en der Canadian Pacific. Kennis der Engelsch? Zaterdag 23 Haart 1912, no. 71. i hover zien dat het bestuur andere bron- Middelbarg 22 Maart. DE SUIKERCONVENTIE. hl de Memorie van Toelichting tot ho' dezer dagen ingediende en in ons vorig num mer kort vermelde voorstel tot goedkeuring der vernieuwde suikerconventie leest men do volgende toelichting tot deze ingewikkelde kwestie Als gevolg van de buitengewone droogte den zomer van 1911 en de daarmee samen gaande geringe productie van beetwortelsui ker in West-Europa zjjn do suikerprijzen op de wereldmarkt abnormaal hoog gestegen, ter wijl in Rusland een overvloedige oogst over productie ten gevolge heeft gehad Deze Mo gendheid, welker suikeruitvoer door de be palingen van het Protocol van 15 Dec. 1907, |tot ,200.000 ton per jaar is beperkt, heeft zich tot de bij de Suikercanventie aangesloten Mogendheden gewend om oor de suiker-t campagne 1911/1912 een verhooging van haar uitvoei-cantingent. te bekomen. Van Nederlandsche zijde bestond tegen dc inwilliging van dit verzoek geen bezwaar, aangezien naai' het oordeel van deskundigen {iet op do markt komen van een in verhouding tot de wereldproductie in elk geval geringe hoeveelheid suiker, waarop niet was gerekend, ran Weinig invloed op de wereldmarkt zou zijn en dus niet behoefde te worden ge vreesd, terwijl bovendien zoodanige invloed in het belang der verbruikers zou zijn. Even wel Was de Regeering van oordeel, dat te genover de genoemde concessie kon worden verlangd, dat Rusland zich verbond nh 1 Sep tember 1913 deel van de Suikeroomventie te blijven uitmaken. In de zitting der Permanente Commissie in December ji. gehouden .bleken de bij de conventie aangesloten Mogendheden van het zelfde gevoelen te zijn als Nederland en was men het in beginsel er over eens ,dat aan Rusland vermeerdering van zijn uitvoer-con- tingent jover 1911/1912 kon worden verleend mits het 'zich verhond de conventie na 1 September 1913 te verlengen. Over de hoe veelheid van den meerderen uitvoer en over de voorwaarden, waaronder Rusland de con ventie zou verlengen, bleken evenwel onder handelingen tuasolieu Duitschland en Rus land noodig. Nadat vruchteloos was ge tracht in een nieuwe zitting der permanente Commissie beide landen tot elkaar te bren gen, zetten deze de onderhandelingen langs diplomat ieken weg voort en werd na verkre gen overeenstemming in een nieuwe zitting der Permanente Commissie van 15 tot 18 Maart het Protocol vastgesteld, waarvoor thans de goedkeuring wordt gevraagd. Dc verlenging der conventie zijnerzijds stelde Rusland dus afhankelijk van het toe kennen van de verhooging van zijn uitvoor- contingent vóór 1 April 1912. De Nederlandsche regeering heeft zich door het groote belang, dat zij aan liet voortbestaan der Suikercanventie hecht, gedwongen gezien zich bij het stellen van dien termijn neer te (eggen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE HULST. De vorige weak is verschenen het verslag van de bevindingen en handelingen der gezond heidscommissie te Hulst, tot welker kring ook behooren de gemeenten Boschkapcllo, Clinge, firaauw en Langesndam, Hengstdijk, Hontenisse, St. .Tansteen, Koewacht, Ossenisse en Stop peldijk. bi het verslag wordt gezegd dat de ge zondheidstoestand gunstig genoemd mag worden. Er kwamen geen epidemieën voor. Van do aanwezigheid van factoren, die op den algemeenen gezondheidstoestand een bij- rnissie geklaagd over hel put in de nabijheid van het Stoppeldijkerveer. waarin onder feacaliën, vleesch bewaard werd, nen van inkomsten zocht, maar vreest dat dat móest dienen voor hondenvoer J a's men eenmaal op het hellend vlak der sub- Deze klacht werd bij het gemeentebestuur aai Boschkapellc overgebracht en als gevolg daarvan werd die put verwijderd Verschillende andere klachten van minder emstigon aard werden gedaan en daarvoor bevredigende oplossingen gevonden. In't. hoofdstuk volkshuisvesting wordt gezegd, dat in de gemeente Koewacht 2 woningen, nadat zij vanwege de Commissie onderzocht waren, door den Raad onbewoon baar werden verklaard Een woning in de gemeente Ossenisse werd ook vanwege de Commissie onderzocht en aan het Dagelijksch Bostuur word verzocht een aanschrijving te doen om deze woning in be hoor Iy ken staat te brengen. Klachten omtrent, scholen kwamen niet in. Alleen bereikte de Commissie ecn~* klacht vaai het hoofd der school te Nieuw-Namen, omtrent het gemis van elke openbare drankge legenheid voor do schooljeugd, doordat noch in het dorp noch op de speelplaats eene pomp staat. Op andere wijze dan door 'l maken eener pomp werd daarin voorzien. Omtrent ziekten wordt in het verslag er over geklaagd dal diphthentis nog maar steeds nief achterwege wil blijven Alleen in Hengstdijk kwam die ziekte 't afgeloopen jaar niet; in de andere gemeenten varieerden de gevallen van 2 lot 13, met een totaal van 63. Regelmatig wordt ontsmet met hel Ligner-appa- raat, -dat goede diensten bewijst, maai' in '(.algemeen worden de infecticbronncn te wei nig vermeden. Naar de meenmg der Commissie laat de ver loskundige hulp, speciaal in de gemeenten St. Jansteen en Koewacht nog steeds te wen- schen over, doch schijnen die gemeente besturen nog steeds niet geneigd om daarin af doende verbetering te brengen. Van de 131 geboorten in de gemeente St. Jansteen hadden er 69 plaats zonder verlos kundige hulp, terwijl de verhouding in de ge meente Koewacht nog ongunstiger was. Van de 77 geboorten, die er in die ge meente plaats vonden, hadden er niet minder dan 52 zonder verloskundige hulp plaats. De aandacht dier gemeentebesturen is nog maals hierop gevestigd en er is aangedrongen daarin afdoende verbetering te brengen. De afgeloopen drooge zomer duidde nog scherper aan,dat betere drinkwatervoor ziening wenschelijk is. Men is bezig mei de bekende plannen omtrent de verbinding aan een waterleiding en hoopt dat deze tot stand zullen komen. Omtrent levens- en genotmiddelen werd in de commissie meermalen de wensehe- ljjkheid betoogd van een verordening op het keuren van vleesch in te voeren, vooral voor de gemeente Hulst Waar echter ook vleesch van buiten de gemeente in Hulst wordt ingevoerd, ontstaan daardoor eigenaardige moeilijkheden en daarom meende de commissie het heter nog niet zoo zeer op de verplichting van vleeschkeuring te moeten aandringen, dan wel om de gele genheid te openen aan de slachters om zich vrijwillig onder contröle te stellen, uitgaande van de veronderstelling, dat het publiek, we tende dat de slachters in de- gelegenheid zijn het vleesch te doen keuren, zal eischen, dat het vleesch dat hel verbruikt gekeurd worde, zelfs al mocht dit ©enigszins den prijs van het vleesch doen verhooged, hetgeen echter geen gevolg van de invoering dezer verorde ning zou behoeven te zijn Er werd in dien zin een concepl-verorde- leedwezen der commissie mocht ze daarom trent. echter nog niets naders sidie is, de contrihutie's nog meer zullen dalen, i Het deed den heer Franse genoegen dat de voorzitter een salaris van f 400 te laag vindt, spreker geloofde niet dal er kans is buiten subsidie de inkomsten te versterken De heer H v. Eenennaam vond hel salaris nog zoo kwaad niet. heer Pouwer zei dat d© Bijzondere schoot dan ook wel om subsidie kan komen Do heer Franse wees er nog op dat de Ambachtsschool en de vereeniging „Zeeland" wel worden gesteund. Waarom een eigen stich ting niet? Bij stemming wordt het voorstel van B. en W afingenometn mjat 5 tegen 2 stemmen die der heeren Franse en Crucq Een gewijzigd voorstel van B. en W. om niet f 50 maar f 20 vermindering van pacht aan .1 Lasoe te schenken werd met 6 tegen 1 slem aangenomentegen de heer H v. Eenennaam. Alsnu kwam ter tafel een voorstel B en W tol het leggen van een zinkput en het subsidiccren met f 0-75 den M. van een noleering ten behoeve van afvoer van huishoudwater aan D. van Eenennaam en A. Visser De heer S. van Eenennaam heeft be zwaren hot geldt hier een particuliere zaak waarmede de heer Jobse akkoord gaat. De heer Franse zei dat B. en W. het karakter va» subsidieering hebben voorbij go zien, het. geldt alleen openbare slooten (vroon) en nimmer meer dan één vierde der kosten. De voorzitter gaf toe dal het nieuw ter rein is. Hij wilde gaarne hel bedrag verminde ren, maar wenschte riooleering zooveel moge- lijk te bevorderen. Het voorstel van B en W werd verworpen tnet 5 lege» 2 stemmen die der wethouders. Ter uitvoering van een plan van B en W tot verbetering van den. overgang bij het sta tion werd het college een crediet van f 75 verleend. Ten slotte was aan de orde een voorstel van 't dagelijks bestuur tot aanleg voor een nieuwe begraafplaats van een stuk bouwland gemerkt sectie G no 1206. De voorzitter de minderheid in het dagelijks bestuur te be haoren. Ilij is er tegen, voornamelijk om de groote kostenhij toonde verder aan dat aan neming van het voorstel de eerstvolgende ja ren een uitgaaf van f 300 medebrengt waar geen inkomst tegenover staat, liever zag hij de oude begraafplaats weer in gebruik ge nomen De heer S. van Eenennaam meent in in den geest van de bevolking te handelen door die ui tg au f Ie doen. De heer Franse is het geheel met den voorzitter eens, zegt dat het ruim 80 jaar geleden is dat de begraafplaats in gebruik werd genomen. Hij wil zooveel mogelijk tege moet komen aan geopperde bezwaren door een goed voorschrift aan den grafdelver en het geven van ruimschoots gelegenheid tot af koop- In stemming gebracht wordt het voorstel van B en W aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die «Ier heeren Franse en Crucq. Niets meer aan de orde en niemand meer het woord verlangend sloot de voorzitter de vergadering. taa' is bovendien hoogst gewensclil, daar anders gemakkelijk door slimme avonturiers bedrogen wordt. Maar wil men naar Canada en voldoet men aan do hierboven genoemde eischen, dan biedt •olgens spr. dc Canadian Pacific daarvoor de beste gelegenheid Op billijke voorwaarden kan de landbouwer grond betrekken van het Canadeesche gouver nement dat eveneens haar best doet, het den landverhuizers ,zoo goed mogelijk te maken. Hel fortuin wordt daar niemand m den school geworpen; er moet lrard gewerkt worden,maar doet men dat, dan heeft men bijna zekerheid van slagen Een serie lichtbeelden toonde, hoe men naar Canada emigreert mot de booten der Canadian Pacific; hoe de landverhuizers onderweg ge logeerd zijnhoe ze zich in den beginne moeten behelpen en wat de beste wijze van aanpakken is. Dan deelde spreker mee hoe men de gron den, de eindelooze pnürjeén, vruchtbare lan den maar nog onbebouwd daar neer liggend, bewerkt en welke resultaten daarbij verkregen worden In den beginne moet men met een ploeg bespannen met ossen zoo goed mogelijk zijn werk doen, maar later als het bedrijf rendeert, worden de stoomploegen gebruikt Lichtbeelden verduidelijken het gesprokene en gaven een idee van het enorme werk dat in Canada verricht wordt Zo toonden hoe liet land wordt ge ploegd, het koren gezaaid en gewaaid, het stroo verwerkt en de zakken graan per spoor on dam por schip naar alle landen verzonden worden Dan deelde de heer Boer een en ander mee over den ontwikkelingsgang van de Canadian Pac Ry. Bij de gelegenlrerd tot debat werden een paar vragen gesteld Zoo, hoeveel noodig is, voor een persoon (landbouwer) met vrouw en vier kinderen om met kans op succes te kun nen verhuizen naar Canada De heer Boer ant woordde dat met overtocht, aankoop van land, aanschaffing der eerste landbouwwerktuigen gemiddeld f 4000 zou noodig zijn. Gemid deld, omdat de een hoogere eischen stelt dan de ander Op de vraag, hoe het graan wordt verkocht, werd gezegd, dat men aan ieder station kan verkoopen aan de Elevator-Mij. (onder gpuver- nemcntstoczicht) tegen den marktprijs van den dag en bovendien aan kooplieden en op de markten ui do steden enz. De aanwezigen luisterden niet groote aan dacht en meermalen klonk luid applaus. Naar het Hoorech 38. ram JAKOB B. BULL. L— 1.S0 Het was weer enkele dagen later. Het berg pad van den vloed naar den Haugset-hof op waarts kwam de geestelijke gereden. Hij placht recht door de beek te rijden, als hij naar het Oostelijk deel van het dorp wou. Op Haugset waren zoowel Gjcrmund als diens vader Berger thuis. Borger, die het huis aan den jongen had overgegeven, woonde in een deel van de woning. Gjermund zelf, die alles voor de jonge vrouw op hel spel had gezet, die daar spoedig zou komen wonen, woonde zelf in bet winterhuis. Daar ging de horder het eerst heen. Gjermund zat op den houten bank en flikte schoenen, toen de dominé de deur opende Hij legde schoen en hamer weg en zij» heele go- zicht veranderde, toen hij zag, dat dat de do- miné was Nee, nee, ga gerust je gang, zei "fo geestelijke. Hij stapte recht op hem too. Gjermund zag om zich hoen. Ik hoop, dal n GEMEENTERAAD VAN ARNEMUIDEN. Woensdagmiddag te half twee ure hield de gemeenteraad van Arncmuiden, onder voor zitterschap van imi. II F Lanlsheor, burge meester een voltallige vergadering. Na het lezen der notulen en gedane mede- dedeelingen ging de openbare zitting over ineen met gesloten deuren ter behandeling van het kohier van den H O Na heropening had- CANADA. In „Schuttershof" alhier trad Donderdag avond als spreker op de heer G L. Boer, met een lezing over Canada. Deze lezing, gc organiseerd door den Canadian Pacific Spooi weg, Werd bijgewoond door een vrij groot aantal bezoekers, meest uit den boerenstand De heer Boer begon met er op te wijzen dat het allerminst in zijn bedoeling ligt de meaisohen over te halen naar Canada te emi- greeren. Spr. wilde aanduiden, zijn woorden stavend met lichtbeelden, dat een landbouwer die goed zijn vak kent, den vasten wil heeft om te werken en cemg kapitaal bezit, een toekomst in Canada kan vinden. een stoel vindt. Daarop nam hij schoenen en werktuigen op en droeg die naar de andere kamer Daarna kwam hij weer langzaam bin- nenloopen. De dominé is zoo aan 'tkuieren? De predikant ging zitten. Ja, dat doe ik, mijn waarde Gjermund. Hij tuurde door de brille glazen en zette die weer op den neus. Ik zou graag wat met jou en met je vader willen bespreken, maar met jou het eerst. Gjermund zag er onrustig uit Ja, dat is goed zoo, fluisterde hjj. Ik zal eenige vragen aan je lichten, zei de predikant en keek Gjermund door zijn brilleglazen scherp aan. Deze sloeg de oogen neer. De herder vouwde de kleine, vette han den over de borst. Het is namelijk over je verhouding tot Berit Glomhof, zette hij door Ik wil volledig antwoord hebben. Er kan namelijk een rechtszaak uit die geschiedenis voortkomen, daarom moet je een eed kunnen doen, op wat je zal zeggen. Hel is krachtens mijn ambt, dat ik jullie vandaag een bezoek breng. Gjermund keek hem uil do hoeken van de oogen aan, maar sloeg ze dadelijk weer neer. De predikant legde oen hand op de tafel. Ga zitten, zei hij. Gjermund deed dat. Je weet dat ik in do kerk liet voorgenomen hu we lijk tusschen Berit en jou heb afgekondigd. (Op je eigen verlangen niet waar Ja, «werke lijk, zoo staan de zaken, antwoordde Gjer mund. Zga vingers spoelden met zjjn hor Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit: is benoemd tol directeur van het post- en telegraafkantoor te Bolsward, J. R van der Slooten, thans in gelijke betrekking te Goor bevorderd tot hoofdcommies der tele graphic, I. Jiogerzeil, thans commies der tele graphic 1ste kl is aan dr. Everett R. UIrich vergunning verleend do geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering Oorlogsvaartuigen benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, tot offi cier van gezondheid der 1ste kl de officier van gezondheid der 2de kl. P C Mensonides is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 1st© xeg. tot majoor, de kapitein G. H Fraser, van het 6de reg. Verschillende Berichten Evenals de S.S. heeft de H. S. M. bezwaren tegen den door de Vereeniging voor personeel in dienst van de Nederland sche spoorwegen tot bestrijding van de tuberculose gevraagden verkoop van tuber- culose-bloempjes op bare stations. Deze maatschappij heeft toegezegd aan de ver eeniging een jattrlijk6cbe subsidie te zullen geven, te bepalen naar de begrooting der uitgaven. De S.S. is echter na de ontvangen weigering nader op de zaak teruggekomen en Jdnaromtrent is de briefwisseling nog gaande. Wight, gearresteerd is, tot. een particuliere audiëntie bij den minister van buiten land fiche zaken is toegelaten. De minister heeft me vrouw Denig beloofd, al het mogelijke in het werk te zuilen, om haar ter wille te zijn. Hij twijfelde er niet aan, indien Denig Jr. zich alleen aan de overtreding had schul dig gemaakt van het komen op verboden terrein, dat bij binnen enkele dageu weer vrijheid zal worden gesteld. De directeur der fiessehenfabriek te Leerdam beett, zoo wordt aan „Het Volk" gemeld, op aandringen van de arbeiders besloten den nachtarbeid at te schaffen en in twee ploegen te laten werken tnsschen uur 's morgens en 10 's avonds. Een conferentie, welke gisteruamiddag plaats heeft gehad tusschen het Rabbinaal te Amsterdam, het comité van de gecombi neerde patroons in de Israëlietische bak kerijen en de heeren Van den Tempel en Oudegeest, bestuursleden van het N. V. V.. beeft, naar het ,Hbld," meedeelt, geen resul- taut opgeleverd. Op een nader te bepalen dag zullen de besprekingen worden voort gezet. In de electriciens-staking te Am-ter- dam heeft zich een bemiddelingscommissie gevormd, die trachten zal het conflict op te lossen. Leden van deze commissie zijn de wethouder Delprat en de architecten H. P. Rerluge en B. J. Outindag. De heeren heb- reeds met de werkgevers vergaderd. De stakers hebbsn in beginsel besloten de bemiddeling te aanvaarden. Zij zullen over eventueele voorstellen vergaderen. De directie van „De Bijenkorf' te Am sterdam heeft, tot het gemeentebestuur bet verzoek gericht te mogen beschikken over het Beursplein, jcmi daarop een nieuw hulpgebouw te plaatsen. De bedoeling van deze aanvraag is, om in staat te zpn liet nieuwe gebouw ran „De Bijenkorf" in eens te voltooien in plaats twee gedeelten, zooals aanvankelijk de bedoeling was en waarmee vier jaren zou den gemoeid zrjn. Wordt het verzoek inge- dan zou de bouw slechts twee jaar varderen. Het „N. v. d. D." noemde als aangeboden huurprijs f 100.000. Dit is echter onjuist. Het aanbod van „De Bijenkorf' loopt slechts tot f 8000 in twee jaar Het getal werkLooze diamantbewerkers te Amsterdam, leden van den Rond. steeg do vorige week van 1341 tot 1492 Eene voorspoedige reederij, wordt de stoomvaartmaatschappij Van Nievelt Gaudri- aan en Co in „Het Nederlannsch Zeewezen" genoemd. Deze reederij werd in 1905 te Rotterdam opgericht met twee stoomschepen en bezit thnns al acht stoomschepen met een bruto inhoud van 22,000 reg. ton. In »De Auto" wordt de »Sölandia" het eerste motorzeesohip ter wereld ge noemd. Dit is onjuist, beweert »Het Neder- landsch Zeewezen". De eer het eerste motor- zeeschip te hebben afgeleverd komt niet aan Denemarken, maar aan Nedeiland toe. Dat was het tankschip »Vulcanus", gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam, welk schip wordt voortbewogen door een Diesel-motor van de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel aldaar. logeketting, waar zijn oogen naar keken. Natuurlijk was je het met haar eens, yoor je bjj mij kwam? Gjermund verbleekte en ant woordde niet. Dat spreekt toch van zelf. De geestelijke kneep de donkere oogen half dicht door de brilleglazen. Want daarbuiten is toch piles maar bedrog. Niet alleen tegen haar, maar ook tegen mij als ambtenaar, en tegen de heele gemeente, die toch moet kun nen /vertrouwen, wat ik in mijn ambt aan kondig. Gjermund antwoordde nog altijd niet. Toen stond de geestelijke op Waren jullie het op dat punt met elkaar eens, ja of nee? Hij stond daar, klein en scherp. Gjermund keek eindelijk op, maar nog bracht hijgeen woord uit. Waren jullie het eens? Antwoord me Het kwam aan ais een reeks korte, scherpe houwen. Haar vader en ik, kwam het zacht uit (Gjormund's mond, Maar zrj, zei do geestelijke, was zij het ook daarmee eens? Daarna gaapte «een stilte. Do dominé liep recht op Gjermund toe. Ze wist er zelfs niets van, donderde bij. Het was het mèest schandelijke bedrog, een zuivere poging haar te overrompelen En in die geschiedenis heb je mij betrokken. Do oogen van den predikant sproeiden vuur. Toen ging de dour open. het was Berger Haugset zelf, die binnentrad. Mrjn hemel, wat is hier aan de hand, zei hij zelfbewust Langzaam schreed hij op den herder toe. Dat. is, God zij dank, niet jou schuld, ant woordde deze Jij wist er natuurlijk niets van, dat Gjermund niet het ja-woord van Berit had. Berger stond tegenover den predikant met een hoogrood gezicht. Wat heeft de doininé (laar toch mee te maken?, vroeg hjj mot een heoscbe stem Toen wendde deze zich scherp naar den ouden Haugset. Dat zal ik je zeggen, mijn waarde Berger. ik denk er over, je zoon aan to klagen en jou eveneens, als je erkent, daaraan medeplichtig te zijn en wel wegens valsche aanklacht tegenover een amb tenaar in de uitoefening van zijn functie. De straf daarvoor is een geldboete of gevange nis, jn ernstige gevallen tuchthuis, en hier is zeker in de hoogste mate bezwarend. Daarbij richtte bjj zijn oogen op Berger Haugset, die sprakeloos voor zich uitstaarde. Dat geloof ik niet, kwam het eindelijk, maar in on zekeren toon, Je 2ult. er wel aan moe ten gc too ven, als ze je opsluiten, antwoordde de meieherder droog. Berger zag naar Gjer mund, (lio als geslagen stond Haar vader zei toch ja, zei gene. Maar zij zei nee, antwoordde de preJi kant scherp: de wet verlangt haar toestem ming, mijn beste Berger, dat had jij moeten woten jjj, die je tot de verlichte mensohen van do gemeente rekent Onze kinderen zpn toch wat meer dan een stuk vee. God zij dank Toen schoof hij de bril weer vaster De Rotter damschc rechtbank heeft rechtsingang met bevel tol gevangenneming verleend tegen een v.oortvluchtigen kontooi loopex, die verdacht wordt van verduistering van ongeveer f 1200, gepleegd ten uadeele van de naajnlooze vennootschap Vriessereom. Te Rotterdam is aan de Nassuuhaveö te water geraakt en verdronken een onge veer 40-jarige schippersknecht van een Rotte rdamschen lichter. Met een valschm sleutel heeft »ne»i zich toegang verschaft tot de woning van een naaister in de Delftschestraat to Rotter dam en daar uit een kast f 20 en een hor loge gestolen. op deal ne,us. Berger Haugset wisselde opnieuw een blik met zijn zoon Ik zal mot Ota over die zaak spreken Toen trad de kleine dominé dicht op dan Haugset-boer toe. Aanstaanden Zondag ver kondig ik op verlangen van Ola esi va» Bont zelf het voorgenomen huwelijk* van haar mot Thore Braaten Maakt jij of je zoon daartegen eenig bezwaar, dan zend ik oogenblikkcljjk een verzoek aan hel ministerie, jullie in staut van beschuldiging to stellen, dan zal ik de heele zaak eens aan do gemeente bekend maken en dan zullen wo eens zien, "hoe je het hier in het dorp uithoudt. Borger lachte als een boer, die kiespfn heeft. Ja, dat zulten we eens zien, an' woordde hij. De dominé schraapte weer de keel. Mijn waarde Berger, aei hij twee jonge menschen, die van elkaar houden én die om die liefde moeten lijden, hebben allo menschen op hun handeen oude man, die met geweld de hefde dwingen wil, vrorgk enkel tol een uitfluiting voor geheel het dorp. Huw jij jo zoon uit aan iemand, die hom heb ben wil Er zijn meisjes genoeg. Vaarwel Hjj keerde zich gejaagd om en hep heen De twee anderen stonden paf en staarden hem Maar toen zijn kleine, gedrongen gestalte op het paard langs het venster voorhij schimde, wendde Berger zich tot zijn zoon de zaak staat er leelijk voor. (Wordt verre 1 gd).

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5