feuilleton. bijvoegsel IMinplie M De Braid van de Glomme. Dit de Staatscourant. Landbouw. Kunst en Wetenschappen. Onderwijs. Rcciitzakes. Verschillende Berichten ■V*.* O* Donderdag 21 Maart 1912, no. 69. Middelburg 20 Maart. MUZIEK EN SPORT OP ZONDAG- In Rotterdam is een kwestie aan dc orde, die ook in onze omgeving meer dan eens ter sprake is gebracht, en daarom ook hier aan dacht verdient- We hebben ex indertyd melding van ge maakt dat bg desi raad van Rotterdam een adres was ingekomen van den Kerkeraad der Neder!. Hervormde Gemeente te Cliarlois, waarin verzocht werd om een verbod, dat mu ziekkorpsen zich des Zondags voor kerktijd op de publieke straat zouden bewegen, en voorts een verbod van voetbalwedstrijden aan den Rietdijk te Char Lois op dien dag Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld, en het door deze uitgebracht prae-advies is nu verschenen. Daaruit bljjkt dal er een minderheid van twee leden in het college vpp B. en W. is. die zïch verplicht acht vast te houden aan de lot dusverre gegolden hebbende overwe gingen en een meerderheid van vier leden, die vaststaat in de overtuiging, dat de Over heid niet lijdelijk mag blijven toezien en dat in het belang eener rustige viering van den Zondag en der vrije ontwikkeling van hel godsdienstig leven van ons volk, niet onver anderd op den tot dusver gevolgden weg mag worden voortgegaan. Do burgemeester stelt zich op het stand punt, dat zoo gestreng mogelijk gewaakt moei worden tegens loom is der godsdienstoefenin gen, öiaar dat overigens, gezien het feit, dat voor de overgroote meerderheid der bevol king ide Zondag de eenige dag is, waarop zij aan een optocht van fees tel ijken of anderen aard kan deelnemen, verdraagzaamheid is te betrachten en de Overheid niet behoort te dwingen tot de eene, of af te houden van de pndere wijze en gebruik van den Zondag, althans als deze laatste wijze op de overige dagen (niet (ongeoorloofd is. Voorts meent hij dal de zorg voor de handhaving |der Zondagsrust niet berust bg het dagelgksch bestuur <xf diens voorzitter doch bij de justitie. Daartegen merkte de meerderheid van het college op, dat al moge aan het gemeentebe stuur de onmiddellijke handhaving der Zon dagsrust niet zijn opgedragen, de gemeentelijke overheid met het bestaan dier wet rekening moet houden, en behoort mee te werken tot bevordering van hetgeen in die wet wordt genoemd de plichlmatige viering van den dag des Heeren, en kan te dien opzichte invloed van haar uitgaan. Zoo zou de burgemeester van zijn bevoegdheid kunnen gebruik maken, om op Zondag geen vergunning meer te geven voor pptochten. Deze optochten met muziek, of betoogingen, Roeri (onvermijdelijk schade aan de aandacht, die de godsdienstige belangen vra gen. De meerderheid dringt er hij den Voor zitter op aan, dat hij de vergunning daarvoor niet jvieer zal geven. De macht tot beperking der openbare uit oefening van het voetbalspel berust, voor zoo ver die spelen op gemeentelijk terrein plaats hebben, bij den Raad zelf. De Raad kan aan het gebruik dier terreinen beperkende be palingen verbinden. Schoon niet tegen het voetbalspel, meent de meerderheid, dat er overdreven wordt, door den geheelen Zondag hieraan te besteden, zoodal bij het opgroeiend geslacht de aandacht wegvalt voor de hoogere belangen, Waardoor een verwildering dreigt te ontstaan, die aan de toekomst van ons volk schade moet doen. Het godsdienstig leven moet meer worden opgewekt en daarom wenscht de meerderheid, dat niet zal worden voortgegaan met door onbeperkte openstelling van tal van beschikbare terreinen voor de soms hartstochtelijke spelen de kracht van den rustdag te breken, en voor het volksleven Naar het Noorsch JAKOB B. BULL. De geestelijke Was aan de overzetpiaals gekomen. Hg stapte in de boot en liet het paard vóór zich zwemmen. Hjj was aan aller lei soort bergtochten gewend en wist zich in pile omstandigheden spoedig te helpen. De knecht greep naar do riemen Neen zei de predikant: dat doe ik liefst zelf. Hg kreeg de riemen te pakken en liep naar achteren. Dan weet ik, hoe het met den 6troom is, voegde hij er lachend achter. En met forsche, sterke slagen roeide de do- miné, de bril op den neus, de boot over de golven Hot zadel werd weer op het paard gelegd, dat. pp den oever stond te wachten Toen reed de zielehorder langzaam het smalle bergpad op Noordwaarts naar Braaten. Ze zaten juist in het oude ffiuis van Braaien nan tafel, toen het paard van den geestelijke *)oor de dour bleef staan. In Jezus naam, kei Kari len zag Berit aan ik getopf werke- den reiigieusen en economische zegen van dien rustdag verlpren te doen gaan. Tegenover deze beschouwingen betoogt de minderheid dat de houding der overheid in die zaken niet van plaatselijken maai' van algemeenen aard is, on daarom tot de be voegdheid van den algemeenen rijkswetgever be hoort. Indien men de bestaande Rijkswet niet meer voldoende oordeelt, of baar handhaving te slap vindt moet men zich tot dien wet gever wenden. Juist in de tegenwooriige om standigheden is er moer dan ooit reden om van dezen de verlangde herziening te verwach ten. Blgft de Rijkswetgever niettemin in ge breke, dan is het verkeerd, langs zijwegen op het doel af te gaan, en de burgerg van Rot, terdam to onderwerpen aan beperkingen, die niet voor het gcheele land gelden en alleen zou treffen hoi die voor hun vermaken van de beschikking over de gemeentelijke terrei nen afhankelijk zijn. De meerderheid vindt verder, dat lichaams beweging op den eenigen vrijen dag in de week eer bevorderd dan bemoeilijkt moet worden, dat men vooral niet stuiten moet een beweging die de jeugd zeil is gaan volgen, een beweging die voert in de richting van gezonde ont spanning en zich verwijdert van de min edele verstrooiing, waaraan men zich vroeger wel overgaf. Die beweging gaat ook gepaard met een zich vermeerderende belangstelling voor wat des geestes is. Overigens wordt door zulke maatregelen iedereen ongemoeid gelaten, die niet den openbaren weg als zijn terrein kiest Wat het eindadvies betreft was ook de meer derheid het niet eens. Daar de wedstrijden nooit voor 's middags één uur beginnen, is er geen meerderheid in het college gevonden die het voorstel wil doen, om de terreinen in dc ge meente nipt. voor 1 uur 's middags open te stellen voor liet spel m het algemeen. Wel is een meerderheid gevonden, die van oordeel is, dat optochten met muziek of gezang, of het karakter van betoogingen dragende, op Zondag niet weer behooreu te worden toegelaten BAKKERSWET. In een adres, dat in het begin van 1911 de Tweede Kamer bereikte, heeft de Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit do luxe-, ge mengde en middenbedrijven in vijf conclusiën de hoofdbezwaren neergelegd, die bij liaax te gen het pntwerp-Bakkerswet bestonden. Aan gezien de Minister aan die bezwaren, niette genstaande eene uitvoerige toelichting do juistheid daarvan bewees, niet de aandacht schonk, die leidde tot oplossing van de moei lijkheden, heeft de Vereeniging zich opnieuw tot de Kamer gewend om nogmaals het licht pp die grieven te doen vallen. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag in de vergadering de verwach ting uitgesproken, dat de bakkerswet nog de volgende week in behandeling zal komen. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en (accijnzen te Yenray, F. K C. Timmermans van Abcoude, ontvanger der di recte belastingen, enz. te Gramsbergen en tol ontvanger der directe belastingen te Zwolle, jhr. G J van der Wijck, pntvanger dor directe belastingen, enz. te Hengelo (Overijssel) is ingetrokken de benoeming van den ont vanger der directe belastingen en accijnzen C. J. Tielenius Kruylhoff, te Harmeien, tot optvariger derzelfde middelen te Twello, en is hij benoemd tol ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Ter- borg is ingetrokken de benoeming van den ont vanger der d'rec,te belastingen, enz. J. J. van Iïeel, te Cpevorden, tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Harmelcn en is hij bevestigd in zijn tegenwoordige betrekking als ontvanger te Coevorden is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Harmeien, G. Hem mes, ontvanger der directe belastingen, enz. te Simpelveld is M. J T. Bos, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam, voor den lijd van één jaar belast met de waarneming der .betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Twolto. Bjj resolutie van den Min. van Kol is .1 lijk, dat (daar de dominé is. En ze rezen allen snel op, om van tafel weg te toopen Nee, nee, blijf zitten, zei de ander. Iïrj stond al in de deur-opening. Toen gal hjj ieder de hand, Berit het laatst. Ja, eigenlijk moet ik jou eens spre ken, zei hg, terwijl hij zich zette. Berit kleurde Toen stond hij op en trad nader bij. Dat is goed, antwoordde zij met groote waardigheid. Ook Thore stond op. U moet liever in ons huis komen. De geestelijke knikte. Gaarne. Toen volgde hij Thore en Berit, die langzaam het vertrek verlieten en naar het nieuw getim merde huis stapten. Toen hij halfweg was, draaide de dominé zich om. Iemand had hem nageroepen Het was de oude Kari Braaten, die nu op den drempel stond. Ach, mag ik eerst eens even met u spreken?, zei zij. De predikant wendde zich vlug om en volgde haar weer in IJi tos. De twee anderen stonden verlegen aan de voordeur te wachten. Op hetzelfde pogenblik, dat de dominé liet huis weer was binnengetreden, keerde Kari Braa ten zich om en vatte bei zijn handen. Wees nu niet te streng tegen hen, vroeg ze haar moeder stierf, toen ze nog een heel klein (meisje was Toen kwam er een zoo zachte trek in het gezicht van den herder Hij legde zijn handen om de verwelkte vaa Kari. U bent toch een moeder voor naar geweest, hoor ik, zei hg Fcptein ter beschikking gesteld van den Gpuv.-Gen. van Ncd.- Indiö, om te worden geplaatst als tijdelijk adsp. civiel gezaghebber bg het binn bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoeta VEILINGSVEREENIGING „WALCHEREN". (Slót): In hot vong nummer konden we het ge- heele verslag der vergadering van. Dinsdag met meer opnemen. We laten het ontbrekende hier nog volgen. Zooals we nog konden meedoe Len was de artikelsgewijze behandeling van het reglement voor de kleine veilingen aan do orde. De heer De Lange vraagt of bedoeld wordt dat alle artikelen per maat of gewicht ge veild worden. Hjj vindt waai1 er nu staat „zoo veel (mogelijk", dat het artikel wat te elas tisch is De secretaris zegt dat men nu nog niet alles per maat of gewicht kan veilen, daar er jiog zooveel op andere wijze wordt aan gebracht Men zou daarom langzamerhand deze zaak in 't reine willen brengen en van nu af zooveel mogeljjk trachten per maat of gewicht te doen verkoopen. Als voorbeeld van zijn bedoeling haalt de hoer De Lunge aan den verkoop van een kwart (mud). Dit is oen maat die niet bestaat, en de kooper kan toch niet juist daarom twee kwart koopen. Geantwoord wordt dat men dan de waar maar moet koopen als een zekere hoeveelheid, zonder ze te meten De kooper moet dan maar schatten of hg genoeg heeft en er wat minder voor bieden als hij meent geen kwart mud te krjjgen Hel artikel wordt niet gewijzigd, In art. 8 staat dat het statiegeld cm de drie maanden in de daarop volgende maand moet verrekend worden. De administrateur, de heer rIongepicr, acht dit ondoenlijk Vooral in den drukken tijd is het ondoem ljjk de statie af te rekenen Hg zou het zoo willen laten als het thans is, n l. de verreke ning per jaar. De heer Hatting zaide, dat de commissie van onderzoek dat ook gemeend heeft Dc heer Lijnse verdedigde het nu voorge stelde artikel. Het artikel werd gewijzigd als door den heer Jongepier voorgesteld. Art. 17 werd «enigszins gewijzigd. In art. 21 werd „acht dagen" veranderd in „negen dagen'". Naar aanleiding van art. 22 deed de heer De Lange dezelfde opmerking als bij art. 14 van de groote veilingen. Hij zou ook nu weer bij onderzoek naar de deugdelijkheid der waar door iden jkooper iemand willen doen aan wijzen. De veilingmeester kon dan de andere persoon aanwijzen Na eeauge discussie werd daartoe besloten Van art. 22 wordt In no 2 gezegd, dat als de waar van boven mooier dan van onde ren is, de kooper het reclit zai hebben, van den koop afstand te doen of het gekochte te aanvaarden met 15 pol. der koopsom als kor ting- Heeft het eerste plaats, dan zal pn middellijk opnieuw worden afgeslagen. Hierover komt geschil van meening. Som migen zouden direct willen veranderen om, als de waar boven mooier is dan van on deren, opnieuw te veilen. Want op deze manier wordt het kecren bevorderd. Er wordt pp liet keeren zoo goed als een premie gesteld. En dan, als ei bijv. in een mand appelen er onderin een is, waar een rotte plek aan is, kan de keurmeester dan die heele mand wel afkeuren* Eigenlijk liecft hij er wel hel recht toe. Van andere zijde gelooft men niet dat voor een enkele rotte appel of peer een heele partij wordt afgekeurd De keurmeester zal niet zoo heel gauw afkeuren. De keurmeester zegt dat hij nooit schrifte lijke klachten had omtrent om geringe on deugden afgekeurde waar. Besloten wordt het artikel te veranderen in dien zin dat de kooper* het recht heeft van den koop afstand te doen en dat dan onmiddellijk opnieuw zal worden afgeslagen. Bg art. 23 wil de heer Vader verscherping Als geknoeid wordt, wordt nu 80 pet van de koopsom afgetrokken. Hjj wil de menschen die knoeien (waarschuwen bovendien en bij herhaling royceren De secretaris, deelde mee ,dat hij oorspron- Kari Braaten glimlachte voor 2ich heen u weet, alles was hier wel niet erg in orde, maar u kunt Ola namens mij groeten. Er zal geen schande over zjjn dochter komen, om dat ze hier is geweest. Wij stammen van rjjkelijk zoo voorname menschen als hjj. Er kwam een sterke kracht in Kari's gelaat Jacob, die daar was blijven zitten en naar den grond had gestaard, terwijl Kari sprak, blikte toen op, en den predikant leek het, alsof een oude adelaar zjjn kop oprichtte tegen iemand, die zijn nest te na is gekomen. Ja, dal weet ik Dat weet ik, zeide hjj en streelde ras Kari's hand. die hij nog vasthield. Ik ral wel ik zal wel Hij maakte zich los uit haar greep en liep kuchend naar do deur Kari liep hem na en kreeg hem nog net hij de mouw te pakken, vóór hij nog geheel buiten was. Wees nu toch niet hard togen haar, vroeg ze weer als er nog meer bijkomt, ben ik vreescljjk bang, dat liet mis loopt. Het is-hier gevaarlijk, ziet u. De rivier, ach ver weg van de menschen, ach De predikant keek haar aan Nee, nee, hel ergste is nu voorbij. Ja, dat is nu voor bij, moedertje, zei hjj. Hij klopte haar op den schouder, schraapte weer dc keel en sloot de deur stevig achter zich dicht. Toen liep hij vlug naar de twee anderen, van wie ieder aan een zijde voor de deur van hel nieuwe huis stond, kelijk een artikel in dien zin had ingediend. Hg wildo eerst waarschuwen, dan boete van f 5 opleggen en voor de derde maal het recht van inbrengen ontzeggen voor een door hot bestuur te bepalen tijd. De keurmeester ,acht dertig procent een hoogo straf en waar die in do kas komen, bljjft hot een onpartijdig artikel. Hij gelooft dat het van voldoende kracht is. Een fijider voorstel wil voor do tweede maal 60 pet boete opleggen en dan het recht van opbrengen voor- een door 't bestuur te be palen Ijjd ontzeggen. Daarover woxét gestemd. *Het artikel wordt met die wijziging aan genomen Daarna werd liet aldus gewijzigde reglement voor de kleine veilingen in zijn geheel aan genomen Vervolgens werd de vergadering gesloten. „Het Lustig Tooneel", dal Dinsdagavond in den Schouwburg alhier optrad, is lustig Maar liet is buitengewoon plat ook We had den wel verwacht dat er nu en dan een pikant woord door zou loojien Maar we waren niet voorbereid op de scliaamtelooze platheid waar me© vooral in „De Harembroek" dingen wer den gezegd, die alleen gemeen en in geen onkel opzicht geestig waren Er is gelachen, zeker Maar toch mulder om die dingen dan om liet werkelijk aardige spel van Lucicn als Marker visscher. Trouwens ook van. de voor drachten stonden die van hém boven die der andere „De gebroken Spiegel" is een aardig too- neelstukje, merkwaardig onschuldig voor dit gezelschap, het werd goed gespeeld. Twee Belgische componisten hebben de zer dagen niet belangrgfce opera werken de aandacht op zich weten te vestigen. Léon Dubois, directeur van liet Luiksch conserva torium, met een. lyrische Gaged ie „Edenie", welke met veel bgval in het Vlaamsche opera gebouw te Antwerpen is uitgevoerd, en Jean van den Eeden, die, directeur van de Muziek school te Bergen, zijn lyrisch drama yRhena" in de „Monnaie" te Brussel heeft doen ver- toonen Benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Niouwerkerk mej J W. K Loewer te Zierikzee Met de benoemde stonden op de voordracht mej C M de Brujjne te Nieuw Vosmeer etn mej. G J van Bakergem te Vlissingen. Bij resolutie van den Min. van Kol, is H A Overeem gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-lndié, om te worden [benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij bet openbaar Europcesch lager on derwgs daar te lande Maandag 22 April zal, zoo meldt het „L Dvoor dc Haagsche rechtbank be handeld. worden de zaak tegen eenige Leid- sche studenten, vervaardigers van het libretto, dat bij gelegenheid van de receptie van het Collegium in October van liet vorige jaar in Zomerzorg werd opgevoerd en dat aan leiding heeft gegeven tot allerlei beschouwin gen over de instelling van het ontgroenen Mr J II. Goudsmit. te Leiden, zal de stu denten verdedigen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde een vischvnouw uit Arnemuiden, die de vorige week terecht stond wegens oplichting van twee harer klanten te Nijmegen zij verkeerde in armoedige omstandigheden tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis Bij de rechtbank te Heerenveen zijn in den laatsten tijd zoo weinig strafzaken aanhangig, dat de gewone wekelijksche zit ting niet meer noodig is. Zoo nu en dan houdt men om de 14 dagen eene strafzit ting. Ook in Alkmaar is wegens „slapte in het bedrijf' de vorige week geen zitting gehouden. De 'dominé schraapte schor en scherp de keel als bij gewichtige ambtsaangelegenheden en kuchte, terwgl hjj hun beiden voorbijliep en op het huis aan stapte. Hij ging binnen, opende de deur van de huiskamer en trad bin nen m den jonge-dennengeur en de koelte van de nieuw getimmerde, houten wanden. De twee anderen volgden langzaam en ble ven bij de deur bedremmeld staan De predikant stapte een paar maal heen en weer, toen keerde hg zich om eai zag rond, langs de wanden Hier heb je het echt gezellig, Thore, zei hij. Hij wreef zich de handen Nu ontbreken je enkel nog vtouw en kind. De twee keken den domino half verwonderd aan De herder bleef een oogenblik stil staan en nam zijn strenge ambtshouding aan Staan de, dacht, hg na Toen ging hij recht op Berit af, die bleek werd. Hier- heb je hot echt gezellig, kind, zei hij weer. Hij tikte haar drie maal op de wangen. Vragend sloeg zo de oogen op. Iljj schraapte weer, zijn fcxanuinelijkst schrapen Je had dadelijk bij mij moeten komen in deze omstandig heden, zei hij. Daarbij legde hij de hand zwaar op haar schouder Ze keek naar omlaag. Ja, dat was zeker verkeerd, antwoordde zij zacht Dat was het- Hot klonk kort en beslissend. Toen strekte hg plotseling belde armen uit -Mijn lieve, lieve vrienden, kwam het in den warm De Roomsch-Katholieken in het district Hoorn /.uilen vermoedelijk geen eigen cau- didaut stelten, doch onmiddelijk den caodi- daat der anti-revolutionnairen, den heer Vegt el, steunen. De liberale kiesvereeniging te Zwaog heeft den heer J. E. G. C. Dibbits, burge meester von d-e gemeente, enndidaat gesteld voor de Tweede Kamer. „Het Volk" deelt Hit© dat de heeren A. H. Gerhard en Van Kuijkbof een candidatuur voor het district Hoorn hebben geweigerd, zoodat alleen de heer Hoejenbos is overgebleven. - Op initiatief van de besturen der ver eeniging voor tentoonstellingsbelangen en de Nederlandscbe Vereeniging van Exposanten te Amsterdam is een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de vraag of het wensche- lijk en mogelijk geacht wordt, een Neder landse!) e afdeeling op genoemde tentoonstel ling bij een te brengen. Een voorloopige commissie van intormatie werd benoemd, welke zal nagaan of hier te lande genoeg zame belangstelling voor die tentoon stelling bestaat en of genoegzame toezeggingen tot. deelneming zullen kunnen worden verkregen, om nader roet het Gentsche comité in onderhandeling te treden. Binnen een maand zal rapport worden uitgebracht. Eenige bonden van postduivenlielheb- bers verzoeken in een adres aan de Tweede Kamer het ontwerp-Yogelwet in den inge- dienden vorm niet aan te nemen of althans de bescherming van roofvogels in het be lang van de duivenhouderij en ook in die van den zangvogelstand te doen vervallen ot aan de Kroon de bevoegdheid toe te kennen ten opzichte van roofvogels de be scherming tijdelijk of geheel op te heffe». Het bestuur van de S. D. A. P. heeft omtrent de agenda voor het congres beslo ten als afzonderlijke punten van bespreking te stellende kiesrechtbetooging in 1913 en de Tariefwet. Omtrent dit laatste punt zal een resolutie worden opgesteld en na vaststelling door het partijbestuur zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerl. De raad van de gemeente Het Bildt, in Friesland, is in staking gebleven. Een bemiddelingsvoorstel van Burg. ea Weth- om bet maximum-bedrag van deu H. O. von f 45.000 tot 1 43.000 terug te brengen werd verworpen. Voor stemden de vrijzin» nigen. Tegen de sociaal-democraten en de vier kerkelijken. De laatsten vonden f 40.000 genoeg, de eersten waren wel voor het voor stel doch achtten het noodzakelijk dat hier een wenk door Ged. Staten werd gegeven, 't Ging dus bij hen niet zoozeer om de knik kers als wel om 't spel, in deze het recht van den gemeenteraad. Dj Volksbond tot bestrijding van het Drankmisbruik heeft een permanente com missie benoemd voor de Volkshuisvesting, welke tot taak heeft, de belangstelling op te wekken voor het vraagstuk der volks huisvesting, door bet houden van lezingen, het geven van voorlichting en het beant woorden van v.agen. Van het adres ten gunste van het weer in gebruik nemen van het Paleis op den Dam te Amsterdam als raadhuis, zijn heden de laatste handteekeningen verzonden In het geheel is het onderteekend door 377 bekende ingezetenen De firma Van Dam te Amsterdam heeft een 60tal arbeiders outslag gegeven in verband met de malaise in de diamant nijverheid De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat bij het afkeuren van een levend rund voor de militaire slachterijen, omdat het geacht wordt Diet een matige vetlaag te bezitten op de ribben en bij het staartstuk, of de zoogenaamde aanzetting van de staart, het rund, na geslacht te zijn, opnieuw moet worden gekeurd, indien de aannemer daar toe het verlangen te kennen geeft. Aan boord van een stoomschip te Rot terdam is een SpaaDsch matroos bij het dichtleggen der luiken, in het twaalf meter diepe ruim gevallen. Zwaar inwendig ge sten dominé'stoon. Bedden blikten op. Hg stond daar, alsof hg hen beiden omhelzen wilde die ■werkelijk elkander lief hebben, ging hg idoor De armen zonken neer Hg draaide zich om, liep naar het. venster, bleef daar staan en koek vanuit het nieuwe huis' over het oude bosch Opeens wendde hg zich weer om ea tuurde scherp door de brilleglazen. Maar nu moet je meekomen, zei hij op bevelenden toon. Vandaag ben ik bij je vader geweest en ik wil daar weer heen. Geen van beiden antwoordde. Hulpeloos zag Berit Thore aan. Dat inoet je, ging de zie leherder vastberaden door: do bruid moot van Glomhof rot getrouwd worden. Er mag geen schande over het geslacht komen Thore kuchte Wil Ola dan nu?, vroeg hij voorzichtig. De dominé knikte toestemmend Ik denk hot. Als zo maar meekomt. En zoo niet ja, dan hebben we andere middetan Maar zooals gezegd, ik denk, Ihg zal wet Iiij liep naar Berit toe en tikte haar op de wangen. Kom nu maai- getroost met rae mee, mijn kind, zei hg. De twee maakten verder geen bezwaar. Berit kleedde zich aan en ging mee, ea de gees telijke steeg in het zadel na een knik naar de ouders, die op den drempel van het Bran, ten-huis stonden We zijn toch geen h« denen, zei hjj vergenoegd. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5