liilhiipk Curat bijvoegsel FEUILLETON. De Bruid van de Glomme. Dit de Pers. Uit de Staatscourant. va» 01 VAN Dinsdag 19 Haart 1912, on. 67. Middelburg 18 Maart. WAT HET BOUWWETJE BRENGT Br is veel over hot bouw wetje gesproken en geschreven Maai' we vermoeden dat de meeste lezers er weinig meer van weten dan het eindcijfer van 41/2 ton Het wetje moet nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd, maar dat zal wel gebeu ren. We willen daarom m '1 kort aangeven wat de veranderingen zijn door deze wet ge bracht Het groote verschil met de thans bestaande regeling is de/»: Thans wordt voor den bouw van bijzondere scholen aan da besturen daar van een subsidie gegeven, m overeenstemming met het aantal leerlingen waarvoor de school bestemd ïb, maar gelijk voot alle gemeenten, De nieuwe wei mfiakt voor deze bijdrage onderscheid tusschen de verschillende gemeen - len naar de grootte en geeft een grootere jaar lijkscbe bijdrage naar gelang de gemeente groo- ter is, omdat hoe grooter de 'gemeente is, hoe gyooter ook de bouwkosten zjjïi De wel splitst daartoe de gemeenten in drie ca tegorieën een verdeeling die reeds in de Lager Onderwijswet voorkomt bij de subsidie rooi het hoofrl eenet school en neemt voor die splitsing als grondslag de label der perso neels belasting Onder de eerste categorie vallen de kleinste gemeenten .behoonaide tot de 6de, 7de, 8ste en 9de klasse der personeele belasting), onder de tweede categorie de gemeenten van ge middelde grootte (bahoorende lot de 3de, 4de en 3de klasse der personeele belasting), onder de derde categorie de grootste gemeenten (be- hoorende tolde 1ste 2de klasse). We laten hier nu volgen een staatje, waar van de eerste kolom aangeeft liet aantal leer lingen. de tweede de thans gegeven subsidie de derde, vierde en vijfde kolom de subsidies die zullen worden geschonken in de gemeen ten. der drie oategoriën, met verwaarloozing der onderdeden van guldens Leerlingen Titans le Cat 2e Cat 3e Cat. tot 40 f 46 f 80 120 f 160 90 75 131 195 262 145 135 '235 352 470 200 197 344 516 688 255 261 454 681 908 310 324 564 846 1128 365 387 674 1011 1348 420 450 784 1176 1568 475 514 894 1341 1788 530 577 1004 1506 2008 daarboven 640 1114 1671 2228 Hel oorspronkelijk regeeringsvoorslel had zooals men weet die bedragen veel lager ge steld. Maar het amendement Van Wijnbergen- ■Van der Molen, door den Minister overge nomen bracht ;se op deze hoogte. Wel is de terugwerkende kracht voor 1911 aan de wet ontnomen. De subsidie volgens de jaieuwe regeling wordt voot het eerst uitgekeerd fwer 1912. Ter tooliditing diene nog, wat onze pro vincie betreft Jhet volgende Onder de derde categorie der subsidie-rege ling valt in ons gewest geen enkele gemeente. Onder de tweede categorie vallen Vlissin- gen .en Middelburg. Onder de derde categorie alle andere ge meenten. Ter vergelijking van de subsidiëering der bijzondere len openbare scholen, zooals die thans nog is, gaf de minister op verzoek der commissie van rapporteurs een vergelijkenden staat Daarvan nemen we de cijfers van het laatste opgegeven jaar, nl. 1909 De subsidie voor de openbare scholen is het bedrag, na aftrek van het bedrag ingevolge art. 9bis der Naar het Noorach 18. van JAKOB B. BULL. Thore zag hem aan, verhit in het gezicht. Zijn 00gen waren blauw en scherp, tusschen de /wenkbrauwen lag een plooi. Ze was tóch een volwassen meisje, ging hjj door D» neemt toch, wien zij wil De dommé zette de bril op. Vlug stapte hg één maal de kamer op en neer en ging weer zitten Hoe is dat dan alles in zijn werk gegaan?, vroeg hg met een bevelende stem. Hij kruiste de armen over de borst en zat daar in zijn volle ambtswaardigheid. Dat wilde ik u juist vertellen, zei Thore Braa- ten. En toen kwam het in afgebroken zinnen met lange pauzes en veel, verlegen uitweidin gen en omwegen, hoe die twee samen waren opgegroeid en elkander van kindsbeen of graag hadden mogen lijden. Wij moesten samenkomen, wij beiden, werd gezegd De 00gen van don jongen man schitterden. ,De dominé knikte krachtig. Ja,* zei hjj en hg kuchte uitkeermgswet van 1897 Do eerste cijfers zijn hel aantal dei* leerkrachten on der leerlingen Leerkr Leerl Rijksbglr Bgz Sch. 8473 320.418 f 6300 811 Opeaib Sch. 16.184 563.438 f7 617.355 Een eenvoudig deelsoinmetje geeft tot uit slag dat per leerling aan de bijzondere scho len door het njk wordt bijgedragen f 19.66 en voor de openbare scholen f 13.52 Dat ver schil zal nu tengevolge der Bouwwet nog groo- ter worden Men dient hierbij echter in 'toog te houden dat uit een andere openbare kas, nl die der gesnoenten, ook aan het openbaar onderwijs wordt betaald, en niet aan liet bij zonder ouderwijs De ffcnsch der ouders en de schoolopziener Onlangs hebben we melding gemaakt van de Gendtsche (schoolkwestie, die tot voor den Hoogen Raad werd opgevoerd. Dit college heeft de ouders, die wegens het door verzuimen der school van hun kinderen terecht stonden vrij gesproken Dit vonnis gaf liet „Handaanleiding tot een betuiging van ingenomenheid Hot openbaar ministerie vervolgde den vader, omdat die „zonder verklaring van den school opziener" zijn kind de school liet verzuimen En voor den rechter verklaarde toen deze autoriteit zijn leltcrknechtigo handelwijze een voudig hiermede, „dal hij den beklaagde niet wilde gunnen den termjpi, oni bij den districts schoolopziener 111 appèl te komenHij kon uiet goedvinden, dat wegens den persoon eens onderwijzers bezwaar werd gemaakt, en wie niet sterk is, moet slim zijn Ook het open baar ministerie beweeide nu. dat de vader dan maar een „aanvTage om ojvderteekening had moeten opstellen conclusie schuld bewezen veroordeeling Neen, gelukkig niet Gelukkig sprak reeds de kantonrechter te Eist den vader vrij, over wegende, dal de schoolopziener verplicht was geweest, den beklaagde van zijn weigering om te beteekenen m kennis te stellen, en had moeten begrijpen, wat de ander met zijn in zending bedoelde En de Hooge Raad beves tigde dat Dit zal ieder verheugen, die meent dat géén wet door tlloyale toepassing winnen kan, en dat de rechten der burgerij er niet zijn om te worden beschicaneerd (Het. geval te Trendt stond niet op zichzelf, 30 a 40 ouders uit dat dorpje hadden precies pp gelijke wijze gehandeld En zij hadden recht op respect voor hunne bezwaren, hadden reclit op een billjjke behan deling en beoordeeling daarvan Hoe zou 'tnu ooit goed kunnen zijn, zulke lieden, zonder hun hun volle recht te gunnen, nog wel voor den strafrechter te brengen, en te beboeten'' Wij hopen dan ook, dat deze gang van zaken voor overijverige schoolopzieners een waar schuwing zal zjjn, dat met de wenschen der ouders van schoolkinderen rekening moet wor den gehouden en dat heden als de Gendtsche vaders, nimmer door Jetterknechtcrij en bureau cratische dwangmiddelen tot eerbied voor do vrijzinnige gedachten der Leerplichtwet zul len worden opgevoed. Bij kon. besluit: is aan den commies der postergen 1ste klasse D H van de Werk, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend is aan den kapitein-magazjjnmeester der art te Amsterdam, J W. F. Bothof, ter zake van lichaamsgebrekenonder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend De gewone jaudientie van den Min. van Land Nijv, en Handel zal op Woensdag 20 Maart 1912 niet plaats hebben. DE HEER REIJNE OVER DE TARIËFWET- K0LKMAN. Zaterdagavond trad te G 0 e s het gewezen kamerlid de heer K. Reijne op in de plaats van den heer W. de Jong, die wegens electorale aangelegenheden elderB verhinderd was geworden zijn toegezegde spreekbeurt te komen vervullen -als spreker over bo vengenoemd onderwerp in een openbare ver- Daarna werd verder verteld, toen met over leg, waarbjj There's oogen gestaag die van den herder zochten; hoe Ola. Glomhof met macht en geweld Berit had willen dwingen, Gjermund Haugset te huwen en dat zjj dat ge weigerd had. En toen verder, hoe Ola, op eigen houtje, zooder dat zjj daar iets van vermoedde, haar naam onder de geboden geplaatst en den dag voor het huwelijk bepaald had. Dat ging nu net zoo, alsof zij een stuk vee was, zei Thore; zijn oogen keken in heftigen toom naar den predikant. Dezo knikte weer. Ja, zei hij- Toen s chraapte hij weer heftig den keel. Thore Braaien'vertelde verder: hoe hij vele jaren achtereen gewerkt had, om een beetje een behoorlijke kerel te worden, op dat zij van hem gediend zou kunnen zijn en dat liij nu een eigen hoeve bezat. Hob jjj een hoeve? De dpfiiinó sprong op. Ja, die heb ik, ant woordde Thore gelaten, De herder ging weer zitten en schraapte zich herhaaldelijk de keel. Toen liet hij de beide duimen om en om draai en, terwijl hij daar zat, de handen over den buik (gevouwen en luisterde. Maar, hoe droog zich dan de geschiedenis toe, op dien dag Hm. Hij tuurde met zijn bijziend knipperende oogen bijna lustig naar Thore Deze lachte en vertelde vervolgens omslachtig en met kleu ren en geuren, hoe de twee het daarover eens waren geworden, Ola Glomhof te (pakken te ne men, hoe de vlucht van stapel was geloopen en hoe Ola hen niet had kunnen bereiken gaderiug van de vrijzinnige kiesvereeniging Vooruitgang" Aan de uitnoodiging aan leden eu niet- leden dier kiesvereeniging tot bijwoning van deze vergadering was door ongeveer '200 belangstellenden, w. 0. ook dames, gevolg gegeven. Na ingeleid te zijn door een bestuurslid der kiesvereeniging, den heer A. C. Boluyt, daar de voorzitter verhinderd was aanwezig te zijn, ving de heer Reijne zijn rede aan, met de opmerking, dat hij hier niet een po litiek vraagstuk in egeren zin had te behan delen, maar een vraagstuk van zuiver staat huishoudkundigen aard. Wijlen dr. Schaepman, een onverdacht Katholiek staatsman, heeft indertijd dan ook verklaard, een beslist tegenstander der pro tectie te zijn, terwyl dr. Knijper, de leider der anti-revolutionairen in het Program dier partij de protectie niet vermeldt onder de zaken, waarvoor zij het moet opnemen. Eerst sedert den laatsten tijd is de pro- treclie als een der kostelijke goederen der anti-revolutionaire- en der Roomsch-Katho- lieke staatspartij aangewezen, terwijl niet minder merkwaardig is, dat groote indus- trieelen, behoorende tot de rechtsche partijen en politieken zin, deel nemen aan een krach tig ageeren tegen de voorgestelde Tariefwet en zitting hebben in het in het leven ge roepen anti-tariefwetcomitè. Alsqu komende tot de vraag Of herzie ning van de uit 1845 dateerende en in 1862 in 1894 gewijzigd» tariefwet, noodig is, beantwoordde spr. deze vraag bevestigend wat betreft, de techniek, maar dan in elk geval en vooral zonder verhooging van net tarief, zooals door het wetsontwerp- Kolkman beoogd wordt. Als proeve van verbeterde techniek der bestaande tariefwet, is dit wetsontwerp- Kolkman nu een absolute mislukking te noemen en wanneer dit tot wet mocht wor den, zal een voor smokkelaar te organisee- ren cursu9 de leemten dier wet wel aan het licht brengen om deze te kunnen benut tigen voor hun bedriji. De taak, die zich Minister Kolkman bij het samenstellen van zijn wetsontwerp heeft voorgesteld, is tweeledigle het brengen van meer geld in de schatkist nl. in plaats van 13 millioen 23 millioen gulden en 2e heeft het een zuiver protectionistische be doeling. Een groote, ernstige fout in dit wetsont werp is de heffing van het tarief naar het brutogewicht zoodat van de verpakkings artikelen bijna hetzelfde invoerrecht als van de goederen zelve zal worden gehevener mag slecht 4 °Z, van het brutogewicht af getrokken worden, wat b. v. voor artikelen, die in flessehen met stroohulzen in manden gepakt, moeten verzonden worden een groot nadeel en groote onbillijkheid is. Dan is een andere, niet minder groote on billijkheid begaan door het heffen van een zelfde invoerrecht op visch, onverschillig of het bokking ot wel zalm is en op paarden, of het een slacht-, of wel een renpaard i«, terwijl het classificeeren van of afge werkt labrikaafc tot groote moeilijkheden zal leiden, b.v. bij het artikel leer en ijzer. En wat in strijd is met elk begrip van rechtvaardigheidhet heffen van 12 ton voor weeldeartikelen en daarentegen van 88 ton van artikelen van algemeen gebruik. De voorstanders van de tariefwet-Kolk- man bewezen nu wel, zeide spr., dat de belasting op de verbruiksartikelen niet zoo erg is en dat dit geen prijsverhooging zal geven, maar dat de buitenlander het invoer recht zal betalen, doch waarom heelt dan de minister het artikel lijnkoeken dus veevoeder van belasting vrij gelaten en de voedingsmiddelen voor de menschen wel belast Neen, de invoerrechten zullen en moeten de prijzen der artikelen verhoogen, ook van die, welke in het binnenland vervaardigd worden. Zoo wijst de graanbeurs te Berlijn, dus in eenland waar de protectie bloeit, 5 Mark 90 pf. aan, en de graanbeurzen te Londen en Amsterdam, waar geen invoer rechten op granen zijn gekomen, note eren 5 Mark 5 pf. Niet met 10 millioen op te brengen bij de nieuwe tariefwet zal men er af zijn, men heeft hier nog bij te voegen wat in den schoot van den beschermden voortbren- Hjj had geen boot, ziet u, zei Thore Braaien, Zijn verhaal besluitend. Nee De predikant stond verbaasd. Hij had geen boot, herhaalde hjj met, zijn radde, scherpe stem. Toen brak hij opeens in een schallenden lach uit. Hij lachte ,dal hem de tranen lapgs de wangen biggelden en zijn buik schudde. Daarop werd hij even onver wacht Weer ernstig. En dan later?, vroeg hjj Hij drukte de bril dichter tegen de oogen Thore werd toen ook ernstig. Hij vertelde van Ola Gloïnhof'8 bezoek op Braaten en diens bedreigingen. Die hadden bijlen by zich begrijpt u, verduidelijkte hij. De oogen van den herder verdonkerden achter debril- leglazen. Bijlen, brak hg uit' en jjj? Tliore zag hem aan. Ze deden me niks, antwoordde: ik had mijn geweer De dotminee (wreef zich in de handen. Zoo?, zei hij. jjj had een geweer? Hjj stond op. Dan kun je eens zien. donderde hij Hjj begon op en neer te stappen, de kussentjeshanden op den rug. Het lijkt wel, of dat alles in oude, heidenscfae tjjden is gebeurd. Hjj stapte nog vlug de kamer door Bleef toen voor het venster staan en zag naar buiten in den tuin. Toen Wendde hij zich om naar Thore. Wat nu vroeg hij. Thore keek vóór zich ja, nu moeten we trouwen, zei hij De herder kromp ineen. Daar heb je het al, riep hjjdat is het gevolg Toen trad hjj recht op Thore toe get wordt geworpen, die wel niet zul achterblijven een toeslag op zijn prijzen te leggen. Een andere beweegreden, die geleid heeft tot deze tariefwet is de protectie der binnen- landsche nijverheid, en de bevordering van den nationalen arbeid, doeh ook dit motief is onjuist. Onze nijverheid heeft nl. bewezen, dat zij geen protectie noodig heeft, wat de statistiek der uaamlooze vennootschappen 7,00 duidelijk aantoont, waar de/,» van 5.5 tot 24 °/j winst maakten in 1910. De vernooging der tarieven is wel recht sche politiek maai allerminst rechtvaardige politiek. En Minister Taln.a zelf heeft in 1909 ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Brussel den bloei der nijverheid in ons land zwart op wit verkondigd in een daar toe opzettelijk samengestelde statistiek naar officieele gegevens uit zijn departement af komstig, dus van alleszins betrouwbaren aard. Dat de arbeider door de beschermende rechten hooger loon en meer werk zal be komen is een uitspraak, die door spreker niet kan geaccepteerd worden, omdat het loon bij de verhooging van den prijs der verbruiksartikelen niet dezelfde waarde als thans als ruilmiddel vertegenwoordigt. De diamantindustrie b.v., die onbeschermd is, brengt hooge en de tabaksindustrie, die wel beschermd is, lage loonen. Dat de hoofden der nijverheidsonderne- mingen evenmin heil zien in de bescher ming, wat duidelijk blijkt uit hun ageeren tegen de aanhangige tariefwet, is een besliste veroordeeling van de goede bedoelingen van minister Kolkman. Zoo werd als een sprekend voorbeeld van den invloed van beschermende rechten ge noemd, de hooge vlucht, die de Nederland- sche ijzeren scheepsbouw heeft genomen, dank zij de beschermende rechten in Duitschland, zoodat than6 op de Hollandsche werven Rijnaken, voor Duitschers bestemd, worden gebouwd en de prijs hiervan 15 °/0 lager is dan in Duitschland, dat het ijzer uitvoert. Een ander gevaar, dat de beschermende rechten, opleveren, is het vormen van trusts- en kartels, zooals die in Amerika en in Duitschland zijn, en die welke ongeveer 10 maal het bedrag van de betaalde invoerrech ten als toeslag nemen in de verhooging der prijzen op de artikelen. Verder werd door spr. het onzedelijke, gelegen in de Tariefwet, aangetoond en in de protectie, die eigen energie dooft, die een kloek volk tot een slapend maakt en het geloof in de toekomst, in den vooruit gang ondermijnt. Ten slotte werd door den heer Reijne een schitterende peroratie voor den vrij handel gehouden, die van geen scheidsmuren van tarieven tusschen de naties weten wil, doch die medewerkt tot ontplooiing van de nationale kracht en tot ontwikkeling en versterking van het voortbrengingsvermogen der bedrijven van elk volk afzonderlijk en van alle volken samen. Dan kan bewaar heid worden wat in een steen aan de Koop mansbeurs is gegrift »D'aard wordt straks één, De volken xijn als groepen Van éénen bond." Hierop volgde een pauze gedurende welke gelegenheid werd gegeven om zich op te geven voor debat met of voor het 6tellen van vragen aan den spreker naar aanleiding van deze rede. Hoewel aan de besturen der rechtsche kiesvereenigingen alhier een speciale uit noodiging was gedaan voor het afvaardigen van een debater, was niemand als zoodanig verschenen, en toch de rondtrekkende, vu rige pleiter voor Kolkman's tariefwet, mr J. A. de Wilde van 's-Gravenhage, ver toefde Zaterdagmorgen nog te Goes. Na de pauze werden eenige door de heeren Siemelink en Maijs gestelde vragen uitvoerig beantwoord, waarbij spr. allereerst de tarieven voor de verbruiksartikelen uiteenzette. Als merkwaardige contradictie werd gememoreerd, dat de directeur van het Roomsch-Katbolieke dagblad >de Tijd", welk blad gestadig artikelen ten gunste van de Tariefwet bevat, een adres tegen het Dat was ïiiet goed, riep hjj uit. Dat was zonde. Thore blikte den herder verwonderd aan ik dacht, dat dat juist goed was, ja, dat (dacht ik, antwoordde hij onderworpen. De dominee breidde de armen uit. Toen be gon hij weer heftig te stappen Daarna maakte hij met een ruk weder halt. Je had tevoren bij Ime moeten komen, Thore, zeide bij, ter- Wijl de oogen hem door de brilleglazen tegen- knipporden. Thore stond deemoedig voor hem en zijn oogen staarden zonder zien- Wij waren niet vroeger klaar, antwoordde hij. Klaar I De predikant balde de kleine, dikke handen. Ik zou zoo denken, dat jullie nu meer dan dat zijn. Als jullie toch samenwoont. Thore bloosde Langzaam. Nee, dat doen Wij niet, (antwoordde hjj. De ander trad daarop een schrede terug, de gebalde vuisten open den zich allengs Hjj bleef staan en staarde haar Thore. Moeder wou hel niet, kwam het verkla rend uit diens mond. Toen glansde het gelaat van den predikant weer op. Hij zette zich ten bleef (zitten, terwijl zgn hand het tafelblad beklopte. Kjjk, kijk, zei hij kijk, kjj"k. Moeder wilde het niet Hjj stond weer op, liep recht naar Thore en klopte hem ver schillende malen op den schouder Het is soms nuttig, een moeder te hebben, Thore, zeide hij. Ja, antwoordde Thore: maar nu wil ik trouwen Ja, natuurlijk Do her der knikte in gedachten met het hoofd Plot seling keerde hg zich weep naar Thore. - heffen van invoerrecht op courantenpapier aan minister Kolkman heeft onderteekend I De beantwoording der andere vragen gaven aanleiding tot de verklaring van het ver schijnsel, dat Nederlandsche fabrieksarbeiders uit Twente te Gronan in Duitschland gaan werken, waarvan de oorzaak alleen gelegen is, zeide spr. in de omstandigheid, dat zij goedkooper kunnen leven in ons land dan over de grtns en daarom hun gezinneu in Nederland laten wonen. Dat Duitschland zich mag verheugen in een bloeiende nijverheid dank zij de be schermende rechten is een dwaze bewering wat bv. bewijst de hooge disconto-rente, de steeds stijgende beleeningen en de toeneming der staatsschuld in Duitschland Wel de electrotechniek, de chemische fa brieken en de machinebouw der Duitschers verkeeren in bloeienden staat doch de reden hiervan is uiet. de protectie muar louter het uitnemend vakonderwijs voor deze takken vam nijverheid in Duitschland, welk onder wijs hier te lande tot vóór enkele jaren ge heel verwaarloosd werd. Nog werd in ver band met de protectie opgemerkt, dat juist de landen, waar de protectie is ingevoerd, 't meest op koloniale avonturen uitgaat om afzetgebied te krijgen, zooals Italic en Duitschland en dat de emigratie uit de landen mede groot is. Hiermede waren de vragen naar genoegeu der stellers beantwoord. Na een woord van dank aan den spreker voor zijn bereidwilligheid om een spreek beurt alhier te komen vervullen en voor zijn heldere en hoogst bevattelijke uiteen zetting van het TariefontwerpKolkman, waarmede de vergadering onder warme toe juichingen instemde, werd de bijeenkomst gesloten. ALGEMEEN NED. VERBOND. In het Concertgebouw te V 1 i 8 8 i n g e n vergaderde Zaterdagavond de afdeeling Walcheren van het Algemeen Nederlandseh Verbond. Als spreker trad daarbij op de heer H. Meert, leeraar van het Athenaeum te Gent met bet onderwerp Doel en wer ken van het A. N. V. De spreker werd ingeleid door den secr. der afdeeling, dr. A. G. van Hamel, die er aan her innerde dat de afdeeling Walcheren eerst verleden jaar werd opgericht. Hoofdzakelijk werd gewerkt in Middel burg; in Vlissingen waren nog slechts een 15-tal leden, maar spr. hoopte dat deze vergadering voor velen aanleiding zou zijn om zich eveneens aan te sluiten. De heer Meert vervolgens aan het woord komend, noemde het een groot voorrecht in deze vergadering den groet te mogen overbrengen van de Vlaamsche broeders, die thans strijden voor het behoud van de Nederlandsche taal in het Belgenland. Over de gemeenschappelijke moedertaal der Vla mingen en Nederlanders zal hij spreken. De eigen taal is voor een land van het grootste belang. De taal is het eerste pro duct van menscbelijk vernuft, ze is het middel ter uitdrukking van iedere gedachte. En waar elk volk bijna een eigen taal heeft, is het geworden de ziel van de natie zelve. Ontrooft men Nederland haar taal, dan ondermijnt men haar onafhankelijkheid. Daarom moeten de Nederlanders strijden voor het behoud van hun taal. Nu is de hoofdgedachte van het A. N. V. het behoud en zooveel mogelijk de verbrei ding var de Nederlandsche taal. Hoe men tot de oprichting ervan kwam Het bezoek van een Afrikaan Dutoit, die in 1889 in Nederland en ook in België sprak, deed spr. destijds met vreugde hooren dat de Nederlandsche taal ook buiten Europa gesproken is zelfs heel veel gespro ken werd. In bijna heel Zuid-Afrika toch was zij de meest gangbare taal. De heer Meert zag tosn het belang daarvan in en toen hij later een artikel las over de toe komst van de Nederlandsche taal, gevoelde hij zich gedrongen daarover eveneens te schrijven en de oprichting van een Neder landseh Verbond aan te bevelen. Zulk een bond, die de taal in stand houdt en tracht te verbreiden is van groot belang. In Frankrijk kent men ze reeds vele jaren in de Alliance Franijaise. Deze bond is in Nederland zelve totaal onschuldig en d.aagt het karakter meer van een verzameling men Is er baast bjj?, vroeg hg. Liefst wel Thore beantwoordde zijn blik. Toen trad een korte stilte in, terwijl da geestelijke stond na te 'denken. Toen keek Thore fcnet zijn blauwe oogen getroost den predikant aan U moest eens met Ola praten, zei hg De dominé zag verbaasd op Ja, zei hg: dot zal ik zeker eens doen Dat doe ik zeker eens. Vaarwel. Hg reikte Thore vlug de hand. Thore greep die. De dominé is wel bedankt, antwoordde hjj. Daarop wendde hjj zich om en liep lang zaam naar de deur. Toen de dominé weer alleen was, bteaf hjj even staan en luisterde hoe Thore de trap (afging- Toen nam hjj de bril af en poetste de glazen blank. Schandeljjk, rei hjj". Toen stampte hij meer dan eens op don vloer. Een van do dienstmeiden kwam naar boven. Ach, vraag Knoet, of hij het paard Wil zadelen, zoi de dominé en zette grimmig de bril Weer op Vandaag moet ik oog naar Ola Glomhof (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5