BIJVOEGSEL Middelburg 13 Maart. FEUILLETON. De Bruid van de Giomme. Uit de Staatscourant. Kerknieuws Onderwijs. Kunst en Wetenschappen. Verschillende Berichten Landbouw. Donderdag 14 Haart 1912, no. 63. is oen te bepaalde kans op succes, al kan niemand iets stelligs garandeeren een ontgin- baar kolenveld zoo nabij onze zeehavens zou natuurlijk zeer groote economische waard© lieD- ben. Op de Staatsbogrooting voor 1912 vvor den gelden voor een eerste diepboring in dit gebied aangevraagd. Met twee dergelijke, met zorg geplaatste boringen hoop xk met stellig heid te kunnen uitmaken of in Westelijk Noord- Brabant en in Zeeland al dan niet van een ont- ginbaar kolenveld sprake kan zijn. Steenkolen in Zeeland Nu de mijnwcrkersstakwg overal de steen- kool tot het ontwerp van het gesprek maakt, is bet wel een geschikt oogpnblik om belangstel ling te vinden voor de vraag die we hier boven zetten In de 11 November van hel vorig jaar ge houden vergadering van bet Kon. Instituut van Ingenieurs werd door mr. W. A. J. M van Waterschoot van der Gracht, die nu reeds vijf jaar ingenieur-directeur is bij den dienst tot het opsporen van delfstoffen van staatswege, een interessante voordracht gehouden over de daar bij gevolgde onderzoekingsmethode en de ver kregen resultaten. Hij sprak in het bijzonder over de gunstige resultaten verkregen op de Peelhorst in N. Brabant, voorts over de boring in Twente en de Achterhoek, en eindelijk over de onderhan den zijnde en nog voorgenomen bonngen. Wat bij bierbij zei over Zeeland, ontleeaen we aan de „Ingenieur" van 27 Januari, waar in deze belangrijke voordracht in haar geheel is opgenomen Er is nog een tweede gebied waar een kans bestaat op bereikbare steenkolen, 111. Zeeland en Zuidwestelijk Noord-Brabant. Wij zagen reeds boe bet kolenveld van Zuid Lim burg zich over de Maas voortzet in bet Bel gisch kolenveld der Kempen. Dit is tot in de provincie Antwerpen vervolgd: de Noordwes- telrjksto boring ligt te Vlimmeren bij Oostmalle, 25 K M. ten Noordoosten van Antwerpen, 12 K. M van onze grens, ten Zuidwesten van Tilburg. De steenkolenformatie begon hier bij 900 M. diepte Het kolenveld van de Kempen is een langgesterkte strook van ongeveer 15 K. M breedte, die in West-Noordwestelijke richting langs een massief van oudere siluri- rische en cambrischc leien (het massief van Brabant) ligt dat er de zuidgrens van vormt dergelgke oude gesteenten zijn bijv. nog aan geboord bij Gent Bij Kessel in de provincie Antwerpen werd ondercaiboniscbe kolenkalb bereikt, dus eveneens ouder gesteente dan do steenkolenformatie. De noordgrens van bet ko lenveld wordt gevormd door bet verlengde der groot© breuken, die langs Siltard, in West- Noordwestelijke richting over de Maas loopen, waarachter het terrein tot een enorme diepte verzonken is. Dit kolenveld moet bijna noodzakelijk in bet Westen verder onder Zeeland doorloopen, daar het verlengde duidelijk aan gene zijde der Noodzee in Yorkshire weder voor den dag komt. De vraag is maar op welke diepte en wüar juist de kolenzone onder Zeeland doorloopt. Do zuidelijke rand immers, tegen <le oudere gesteenten, schijnt 'm de provincie. Antwerpen eigenaardige bochten te vormen en niet meer zoo gelijkmatig te verloopen, als verder naar het Oosten bet geval schijnt Het resultaat scbipit in elk geval een sterker om- buigen naar hel noorden, waardoor de richting zuiver Noordwest, in plaats van West-Noord west wordt. Ook de structuur in Engeland strookt hiermede. Van dit alles is echter nog zeer weinig met stelligheid te zeggen, doch wij hebben eenige gegevens, die wat de dieptekwestie betreft, geenszins hopeloos stemmen, voorna melijk een waterboring bij Goes, die brj 98 M. diepte oud-terhare Rupel-leem aantrof, die bijv. te Vlimmeren eerst bij 150 M. diepte lag. Nog gunstiger wordt het verder naar het Zui den in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch hier zal men naar ik vrees niet meer op steenko len, maar reeds op oudere gesteenten, kolen- kalk, devoon ot siluur stooten. Meer naar het Oosten, m het Zuidwesten van Noord-Bra bant, bij Ossendrecht en Zundert, bestaan echter weder betere kansen. Dit geheele ter rein mag ik niet ondoorzocht laten liggen er Naar het Noorsch 14. van JAKOB B. BULL. Maar Ota zweeg. Want zn reden juist Tegn- stadeu y oor bij. Daar stand do meesteres van Tegnstaden butien voo rde deur in Zon- dagscho klêercn. Welkom op je terugreis, riep zo Geen van beiden antwoordde. Het was duideljjk, zg wilde naar het dorp. De anderen reden verder, zonder zelfs maar het hoofd te wenden. De vrouw staarde hun aan. Daar op glimlachte ze stil-vergenoegd, haalde den neus op, streek zich met den rug van de hand onder den neus en over den mond en begon haar tocht, den bergweg opwaarts. Maar Ola zag naar haar om. Ja natuurlijk, zei hij giftig. Verder reden ze sprakeloos door, staken over en bereikten het huis. Den brum hebben ze ook meegenomen zei Ola grimmig, toen ze voor het hok stonden. Heb je ooit zoo iets gehoord, kwam het van Karen's lippen Zo onderdrukte een lach. EEN REDE VAN MR. TREUB. In een politieke rede Zaterdagavond door mr M. W. F. Treub gehouden te Gassel- ternijeveen, heeft hij twee punten aange roerd waarover zijn beschouwingen bijzonder de aandacht verdienen, nl. over de concen tratie van links, en over de ouderdomsver zorging. De beer Treub zei volgens bet verslag in de „N. R. €t." dat hij niet mee wenscht' gaan met een concentratie, die gegrond is op het feit, dat de partijen vau de linkerzijde hoe langer boe meer gaan voelen, dat de rechtsche partijen gebruik, om niet te zeggen misbruik, maken vaD hun overmacht. Sinds de 25 jareD, dat* hij zich op politiek terrein beweegt, heeft by hem altijd, naast de negatieve leustegen gevaar van elders, gegolden de positieve leus, wat men zelf wensekt. Er zijn thans gunstige teekenen vooreen grootere concentratie links, dan bij vorige gelegenheden het geval geweest is. Dit komt, omdat de vrijzinnig-democraten en Unie-Liberalen feitelijk alleen nog maar iD taktiek van elkaar verschillen. Ook de oud liberalen komen langzamerhand meer onder den invloed van de democratische strooming. Spreker weet niet, of wij de leus van alge meen kiesrecht zullen aanvaarden, maar mocht dit het geval zijn, dan kan men wel niet zeggen, dat de concentratie bij de stembus verzekerd is, doch wel de kans daarop is vergroot. De sociaal-democraten heelt spreker.hoe wel zij bij herstemming tusschen links en rechts meest links zullen stemmen, uitge schakeld, daar zij bij elke stemming de taktiek hebben met een eigen candidaat uit te komen. Eén moeilijkheid is er evenwel, namelijk hoe men in de verschillende partijen van links denkt over de ouderdomsver zorging. De Unie-liberalen en sociaal democraten zijn voor stsatspensionneering. Onder de vrijzinnig-democraten is men niet zoo onverdeeld voor staatspensionneering en wel vanwege de kosten. De voorstanders van staatspensionneering betoogen, dat men deze zou kunnen invoeren voor 8 a 9 mil- lioen gulden. Naar spreker's innige overtuiging is deze berekening veel te laag, bij schat de kosten op ten minste 20 roillioen. De voorstanders zeggen, dat men niet alleen naar'tEngelsehe stelsel moet kijken, doch ook naar 'tDeen- sche en dit laatste stelsel, hier te lande overgeplaatst, zou 8i A 9 millioen kosten. De vraag is evenwel, of men van dat stel sel wel gediend isdit geeft nl. niet het recht aan ouderen vau dagen op uitkeering, maar alleen uitkeering aan ouderen vaD dagen, die behoeftig zijn en niet in hun onderhoud kunnen voorzien. In Denemarken gaat dit stelsel op, daal de armenzorg een gemeentelijke is. Doch hoe moet het hier te lande? Daarvoor moet men de burgerlijke en kerkelijke armbe sturen in de hand nemen. In kleins plaat sen wil spreker gelooven, dat het gemeente bestuur kan weten, wie behoeftig zijn onder de ouderen van dagen en wie niet, doch in een groote plaats 20U de tusschenkomst van burgerlijke en kerkelijke armbesturen ingeroepen moeten worden en dan krijgt men gewone bedeeling en juist dat willen de voorstanders van staatspensionneering niet, ze willen een recht geven. Daarom moet men komen tot het Engelscbe stelsel en wil men dan de ouderen op 65- of 70- jarigen leeftijd f 3 per week pensioen geven, dan kost dit ten minste 20 millioeB. Daarmede zijn de invaliden nog niet ge holpen, die moeten maar wachten tot ze oud genoeg zijn. De voorstanders van staatspensionneering zeggen, dat er bij verplichte verzekering kosten afgaan voor administratie, maar bij ziekte- en invalideitsverzekering krijgt men die kosten toch. Bg kon. besluit: zijn benoemd tot directeur van de Rijks werkinrichting Veerhuizen II, P. A. Roo- zendaal, thans directeur van de Rijkswerk inrichting Veenhuizen I en tot directeur van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen I, A. W. Idzeoga, thuns adjunct-directeur 2den rang bij de Rijkswerkinrichting te Hoorn 19 aan mr. J. E. Henny, op verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van den Raad van State. Het was acht dagen later. Ola Glomhof had niets van de menschen aan de andere zijde van den bergweg gehoord, maar eeai kleine boot uit het Klein-elvedal is de Glomine op gevaren en ligt nu aan den oostelijken oever vlak by de overzelplaats vastgebonden. Den weg van Glouihof naar beneden op de boot toe kwamen twee mannen gegaan: Ola Glombof zelf en zijn knecht. Beiden droegen bijlen op de schouders. Toen steeg Ola u\ de jboot, zette zich in het midden en legde de bijl op de bank vóór zich. De knecht schoof de boot naar het midden van den stroom en stapte in. Hij legde zijn bijl op den achtersteven, nam de riemtn en liep naar achteren. Daarop roeide hij langzaam en zeker de boot over de rivier. Ola zat met samen geknepen lippen en staarde voor zich heen. Geen van beiden sprak een woord. I Na vijf minuten schuurde de boot tegen -Jen J anderen oever. En de twee mannen namen hun bijlen op, trokken do boot hooger op en gingen noordwaarts langs den Braatenwog, even stil als ze waren overgevaren. Het is Ola Eriksen, die zijn dochter gaal terughalen. Toen ze daar gekomen waren, vanwaar men Braaien kan zien, bleef Ola stil staan. grijp je nu hot geval heelemaal?, vroeg hg den knecht. Ja, ik geloof welzoo ta- molijk. Of zij gaat nu met me mee, of het loopt mis, zei hij somber. De vuist klemde De heer Koel meende dat aanplanting met tweejarige dennen zou komen op f220 tot f250 per H.A. Maar dan zou 'toog noodig zijn dat men voor een goede omrastering zorgde, daar anders de konijnen te voel schade onder de jonge planten aanrichten. Met een woord van dank aan spreker en aanwezigen sloot de heer Van Voorthuijzan de bijeenkomst VAN B00MEN EN B0SSCHEN OP WALCHEREN. bi do De Ruytcrschool te V lis sin gen had Dinsdagavond op initiatief der vereeniging „Nohalennia" een bijeenkomst plaats, waarin als spreker optrad de heer J. Koel, hoofd opzichter bij de Ned. Heide-Maatschappg, met het onderwerp „Boomen en Bosschen op Wal cheren De bijeenkomst werd geopend door den heer L. J. van Voorthuijzen, voorzitter van „Neha- lennia", die mededeelde, dat de vereeniging deze lezing deed houden naar- aanleiding van het succes van een vroegere lezing, in Middel burg gehouden, waarin werd gewezen op de wcnsclielijkheid van het behoud van natuur schoon in 't algemeen. In het kort zette de voorzitter liet doel en weren der vereeniging uiteen en drong op steun. De heer Koel, daarna het woord verkrijgend, •gen met een kort woord over de manteling bij Domburg. Eenige jaren geleden had het spr. getroffen, dat. de mandeling, hoewel zeer mooi, in minder goeden staat verkeerde. Kort geleden had hij haar weer gezien en bemerkt dat zc steeds in minder goeden toestand was geraakt Gaat het zoo door, dan zullen de boo- daar in betrekkelijk korten tijd verdwij nen. En daarmee het natuurschoon. Spr. toonde dan een aantal lichtbeelden, die op 'tdoek brachten hot werk der Ned. Heidemaatschappij en in 't bijzonder een kgk gaven op het schoon dat de boomen aan een landschap geven, Niet alleen aan vlakten, maar ook in steden, aan grachten, bij boerderijen, villa's enz. Walcheren, al is het dan niet geschikt voor eigenlijke boschcultuiir, Leent zich zeer goed oor boomaanpianting. Men zal er niet kunnen aanplanten jmet veel kans op winst, maai daar, volgens spr., het geld besteed aan het aanplanten van helm zoo goed als weggegooid is, is boonibeplanting in de duinstreken toch altijd nog voordeeligcr dan dat Pe boomen toCh gjjn altijd een goede beschutting van dc meer vruchtbare landerijen aan de land zijde tegen den zeewind. Eenige voordeeten geven ze ook nog en het natuurschoon 'wordt ten zeerste bevorderd. Walcheren heeft veel van zgn boomen verloren. Men heeft de boo men verwaarloosd, heeft ze op allerslechtste wgze gesnoeid en daardoor onooglijk gemaakt en ze om geringe voorileélen weggekapt, Weliswaar is boomaanpianting veel kostbaar- dor dan helm, maai- ze is veel rationeeler. Als de boomen eenmaal ui groei zijn, blijven ze en verhinderen voor goed de verstuivingen. Helm daarentegen is slechts voor een beperkt aantal jaren geschikt. Want zoodra helm geeu stuifzand meer krijgt verdwijnt het en krijgt men kale harde zandvlakten die leelijk zijn en in woesten toestand vervallen Aan de hand van een nieuwe reeks lichtbeel den toonde de heer Koel hot. schoon van beplante duinen. Mooie gezichten uit de Zeeuw sche duinen, en ook prachtige plekjes uit de fcosschcn van Bergen en Schoorl, waar Staring destijds do boombeplanting begon, de den denken aan stille genietingen van het na tuurschoon der duinen. In den breede zette spr. de voor- en deeleai vau de boombeplanting uiteen en wees op de factoren die men daarbij1 in het oog moet houden. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de bewoners van Walcheren zouden terug komen van huiv dwaling van uitroeiing der boomen, en dat men weer zou lioginnen aan te planten langs grachten en sloten, bg boer derijen en op duinen Nog geloofde spr. dat de manteling te red den is. Een aanplanting van een strook dennen van 50 Meter breed zou, al waren de boomen slechts 2 Meter hoog, het gevaar zoo goed als geheel ,afwenden. Verzorgt men de boomen goed, dan zal men heel Walcheren goeddoen. Applaus dankte spr. voor deze lezing. Daar er gelegenheid was vragen te stellen, vroeg de voorzitter van „Nehalennia" nog, wat goede aanplanting zou kosten N e d. H e r v. IC e r k. Bedankt: voor Oude-Niedorp c. u- W. S. Winsemius te Wervershoof. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te 's Gravenland S. J. Ton- ckens te Langeslag; te N. Dordrecht ds. J. H. Lammertsma te Axelte Donkerbroek ds. J. D. Speelman te Velsen. Toen Dinsdag in den raad van Leeuwar den een ieeraar in de oude talen aan het gymnasium zou worden benoemd, kon men hiertoe niet overgaan, want de sollicitanten, waaronder dr. L. Hillesum, tijdelijk te Mid- Hpl burg, hadden doen weten niet voor een benoeming in aanmerking te willen komen, De Waalsche kerk van Cadzand. In de jongste aflevering van het „Nederl Archief voor kerkgeschiedenis" komt dr. J de JIullu terug op de geschiedenis van de Waalsche kerk te Cadzand (16861809), en vertelt, naar we in de „N R Crt." tezen, in oen alleszins leesbaar opstel tal van bij zonderheden over deze gemeente aan liet Vrije. Zulke plaatselijke kronieken geven vaak een schilder&chtigen kgk op atgemeeue toestanden en. doen, als wereld in het klein, de groote geschiedenis in een aanschouwelijk voorbeeld voor den lezer leven. De veelbewogen dagen tijdens het predikantschap van ds. Bruckner die de gemeente door zijn opvliegend tem perament in opspraak bracht, en de voort durende twisten met eveneens lastige en op- loopende kerkeraadsleden, de wctlerzijdsche aanklachten en verbittering, de onophoudelijke tuchtzaken en vonnissen, brengen ons onwil lekeurig een hedendaags veelbesproken ge nieento in herinnering, doch geven tevens de overtuiging, dat alles in den „goeden ouden tijd" dan toch nog oen graadje erger toe ging dan in onze zachtzedige dagen Dinsdag is „Hot Tooneel" onder leiding: van Royaards met „Jonkvrouwo de la Seig lière" in Antwerpen geweest En dat is een groot succes geworden, hoewel het publiek wei nig talrijk was. De recencent vau de Antwerp- sche „Matin" heeft opgemerkt, dat Royaards den markies anders speelt, anders opvat dan dit in de Comédïe fran?aiso te Parijs gebeurt, maar hg prijst èn het spel afzonderlijk van jalle vertolkenden èn het ensemble. Het schilderij van Rubens, wederom een por iet van de vaak door hem uitge beelde Helena Fourment, te Berlijn dezer dagen aangekocht voor rekening der Bel gische regeering, en dat 60.000 frank kostte is te Brussel aangekomen. Maandag vergaderde de commissie van het Rijksmuseum om het schilderij in ont vangst te nemen, waarna het in de Rubens zaal zal tentoongesteld worden. Van agrarische zijde zal in hot district Hoorn, nu de heer Posthuma zich terugtrekt, geen andere candidaat worden gesteld De heer Nobel (vrtjz.-dem.) zal indien hij gesteld wordt op den steun van den Ned I.audhou- wersbond kunnen rekenen Een comité beeft namens verscheidene organisaties naar aanleiding van het ver werpen door de Eerste Kamer van het duurte-bijslag-ontwerp aan den minister vau binnenlandsche zaken een verzoekschrift toe gezonden, waarin wordt aangedrongen opj nieuw voorstellen in te dienen voor uit keering van een bedrag om in den nood der tijden eenige leniging te brengen, en zoomede er onmiddellijk toe over te gaan de loonen van de ambtenaren, beumbten, vrijwillig dienende militairen en rijkswerk lieden te herzien. Over een week zaL. een proefnummer verschijnen van een "Christelijk Volksdag blad". Alvorens definitief tot de uitgave te besluiten, wil men de ontvangst afwachten, welke het nieuwe blad zal hebben. In April zon men, bij slagen, met geregeld drukken De Dam te Amsterdam zal ©en geheet ander aanzien krijgen. De „Tel meld! dat de perceelen aan den Dam tusschen Rok in en Kal verst raat. - w.o. hel bekende sigaren magazijn van Hajenius en „Zeemanshoop" en eenige perceelen aan Rokin en Kalverstraat in liande-n zijn gekomen van één combinatie. Welke er een groot hotel-restaurant zal bou wen. De gemeente zal den grond, dte vrij moet komen pm de nieuwe gebouwen te brengen binnen de nieuwe rooilijn, koopen. Zoodat een strook van bijna vijf meter breedte en over de geheele lengte van die Damzijde, voor het openbaar verkeer vrgkomt. De ingang van het op te richten hotel zal komen aan de Damzgde, het zal 120 logeer kamers bevatten Ter hoogte, waai' thans „Zeemanshoop" is gevestigd, bestaal het plan, een groote lunchroom in te richten en het restaurant van hot hotel komt aan de zgde van het Rokin. waar thans het sigaretunaga zijn van Hajenius is. De arbeiders aan de Hondsbossche zeewering te Petten hebben het werk ge staakt. Naar aanleiding van een reeks proces sen-verbaal, door de politie, opgemaakt togen de houdster van een verdacht huie in de Cel- lebroederstraat te Utrecht, is op last van do justitie een inval gedaan iu hot bedoelde perceel, teneinde meerdere aanwijzingen om trent den aard van de inrichting te verknj gen. Deze inval hield verband met den door de politie te Utrecht aangebonden strjjd tegen de huizen van ontucht, die reeds naar ver schillende zyden met succes is bekroond. Ook dit onverwacht, voor de betrokken per- i sonen minder aangenaam bezoek leverde de I gewenschte resultaten op, in zooverre de verlangde aanwijzingen werden verkregen. De j onderscheidene pensionnaires werden op het hoofdbureau van politie aan een nader ver hoor onderworpen. (U D.) om de schacht van de bijl, waardoor dc knoken wit werden Ja, ik begrijp het, antwoordde de knecht weer. Maar over zgn gezicht kwam een bezorgde uitdrukking Toen ze weer door stapten, bleven beiden plotseling stilstaan, toen ze bij de plek waren aangekomen, waar de boomen waren geveld. Om de boerderij stond een haag en uit den schoorsteen zoowel Van de oude als van de nieuwe hoeve steeg rook op. Maar buiten aan den zoom van, het bosch werkte Thore Braaten en hoopte met behulp van het bruine paard steenen en wortels op. Ola werd wit van woede en kon geen woord uitbrengen. Maar do knecht, die met groote oogen daar stond, sprak in diens plaats. nee, maar, is me dat een boerderij gewor den? Ola Glomhof zweeg nog steeds. Toen greep woede hem weer aan. Kom nu, hg scherp en stapte recht op het nieuwe huis toe, want daar dacht hjj vast, Berit te vin den. Do knecht volgde hem Maar toen Thore Braaten gezien had, wie daar [kwam, bond hij den bruine aan een spar en sloop achter de twee zijn huis oin nen Toen hij binnenkwam stonden Ola Eriksen diens knecht met de bijl op schouder midden in dc kamer. Zo hadden naar Berit omgekeken, maar haar nergens ontwaard. Thoro Braaten liep recht op een stoel aan en ging zitten Achter den 9tool hing een ge weer Goeden dag mannen, zei bij. Er brandde iets in zgn oogen Ola stond daar, De voorjaarsvergadering van hei hoofd bestuur der Zceuwsche Landbouw Maatsohappg zal gehouden worden in de Paaschweek, Don derdag den llden April, in de sociëteit St Joris te Middelburg, aanvang te één uur. Maandag 18 Maart, 's middags half 3, vergadert te Kortgene de afdeeling N- Beveiand der Z. I.. M. zelfbewust, maar bleek. Ja, je weet, wie ik kom halen, zei hij met een ijskoude stem. Thore Braaien keek hem onvervaard aan Nee, dat weet ik juist niet. Ola Eriksen stampte op den vloer, dat die kraakte Leugenaar, schreeuwde hij. En de bijl gleed hem van. den schouder. Thore zag hem Hot donkerde blauwer m zijn oogen. dat je oen stoel pakt. Ola neep de bijl vaster met de rechter hand. Waar is Berit don heen? Thore stond op en haakte het geweer den wand. Niet hier; en er kwam zoo'n griezelige kilheid over de jonge stem. Ola keek naar den knecht Het leek wel, of er iets in beiden bevroor. Waar is zo heen?, vroeg Ola scherp In het 'andere huis, ant woordde Thore Hij stond naast zijn stool met het geweer in zijn hand. Ola stampte weer op den vloer. Breng haar hier, riep hij. Nee, antwoordde Thore, ik heb geen tijd. Haar en het paard voegde Ola er achter Vraag haar daar zelf naar, weer legde Thore. Ik heb het dier van haar ge kocht. Hij bleef in dezelfdo houding. Ola raakte opnieuw in woede Waar is zo dan heen?, schreeuwde hij. Aan don overkant in huis, heb ik gezegd, schreeuwde Thore to- rug. En dan dadelijk uitgerukt jullio twee, voegde hij erbij. Dat hier ia mijn boerderij. Houd je dit - Een Duitschen landbouwer op zijn doorreis naar Amerika in het hotel Conti nental te Rotterdam vertoevende, zijn in de Zandstraatbuurt, tien bankbiljetten van 100 mark ontrold. Een 2jarig kindje te Rotterdam heeft een met kokende thee gevulde pot vun een petroleumtoestel getrokken en daardoor ern stige brandwonden aan het bovenlijf ge kregen. Te Rotterdam is een los werkman aangehouden, verdacht de dader te zijn van een door middel van braak aan boord van een beurtschip gepleegden diefstal van twee zilveren horloges, een portefeuille met een paar lotterijbriefjes en een paar schoenen. In den taatsten tijd heeft te 's-Gravea- hage een jnan van de uitstedigheid van de be woners gebruik gemaakt, om zich by do achtergeblevenen in het huis namens deti hoofdbewoner aan te melden met de bood schap, dat hem gelast was den tuin te be mesten, zoo meldt de „N. B. Crt." Geep kwaad vermoedende, liet men den man den De blauwe oogen vlamden. Boerderij, hoonde Ola. Hg draaide zich half om. Ja. boerderij, antwoordde Thore en richtte zich op. Uitgerukt. Hg schreeuwde Daar komen hier zoo maar twee mannen met bijten bij me over den vloer. Hij greep zgn gowoer vaster Toen draaide Ola zich om, stapt© do dear uit en recht op do oude woning toe. De knecht volgde weer. Maar Thore stond op den drempel met bot ge- woer in de hand In do woning van den ouden Braaten hadden zo .alles mode aangezien en gehoord. Berit stond onrustig aan het venster en wilde daar heen, maar de oude Jacob hield haar tegen Nee, laat die hot maar met elkander klaar spelen Zij hebben bijlen bij zich zei Berst Ze werd bleek. Ach wat. Thoro heeft een geweer Overigens, ze durven hem toch niet aan. Daar kwamen do twee mannen aan De vader vóór en. do knecht daarachter. Daar komen zo, zei Jacob Braaten en zoltozicb neer Do vrouw, Kari, ging eveneons zitten, maar Berit bleef staan (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5