St FEUILLETON. De Braid van de Glomme. Uit de Staatscourant. I VERGA- ita hebben middags bleu" te andeling 'erlieare- lezer voor tore van IANK te AN DE bnrp en aan ma twee- iponeeord ign. ken, goed een dage- JORANJE- plein. raagd eene Stenografie ik tegen JAMB, die >r Zeeland, l eon nan- jeltneeiter VlfS- ■wordt ge- tVESTEIN idige tegen ge- lonwer te ODB ge- Bakkeig, fTTEEDA lit. ist op do KST jnkondiging Zierikzee - nm. 2,80 I— 3. 3. 3.— 8— 3.— I.— 3.- Woensdag 13 Maart 1912, do. 62. Middelburg 12 Maart. De melk als oorzaak voor hot ontstaao van botergebreken. Het is OUKUvfltold J-'1 b» dine op Jo boerderij voor hol vorknjsen v™ M reeolmaii? goed ptodncl, slWeiBt .roodis is pen zorgzame boerin, die bovendien hel juiste begrip heelt, van de verschillende han delingen, welke verricht moeten worden. De zorg voor melk cn boter is bij veki Zeauwsche boterbereidsters wel voldoende, maar de vakkennis Iaat meestal heel veel te wenschen over- Men heeft Üe werkwijze fever- genomen van moeder en grootmoeder, het waarom echter van de verschillende hande lingen ligt- bij do meeste» volkomen in het duister Van grootcn invloed op hel product dat me» verkrijgt is voorts de grondstof die werkt wordt. Slechts uit zindelijke melk kan 1ste kwaliteit boter worden gemaakt. In heel voel gevallen schenkt men hieraan in do praktijk nog te weinig aandacht, en wordt er veel te weinig gedaan om het winnen van zindelijke melk te bevorderen. Velen klinkt de uitdrukking zindelijke melk" eenigszins vreemd, waarschijn lijk wel, omdal zij rich nooit de moeite gaven waar te nemen hoeveel vuil dikwijls in de melk voorkomt. Het vuil laat zich gemakkelijk aantoonen, door ongeveer Vs Ei ter melk ge durende eenige uien in een onder en boven evenwjjd glas met dunnen, doorzichtige», bodem rjistig weg te zetten. Het. vuil zet zich dan op den bodem van het glas af en is daar goed zichtbaar. Met dit vuil komen een groot aan tal kiemen in de melk, die een schadelijken invloed hebben op do kwaliteit en duurzaam heid der daaruit bereide boter. Bij het winnen dor melk moét men daarom «aar de grootst mogelijk» zindelijkheid streven. Het mejkpersoneel behoort zindelijk gekleed te zijn en steeds voor het melken goed de handen met zeep te wasschen. fn vele ge vallen is hel zelfs noodig dit wasschen der handen onder het melken af en toe te herhalen. Meestal ziet men in de praktijk de vuilste en opdste kleeren, die nooit meer gewasschen worden, voor het melken gebruiken en het wasschen der handen wordt nog dikwijls ver geten of half gedaan. Het dragen bij hot melken van een groote, gxofliiuien schort, die 1 wordt gowasschen. zou zeer zijn aan Van groot belang is voorts, dal de koeien behoorlijk schoon worden gehouden. Vooral het achterstel (mag niet. met vuil m plakkaten mest jbcdekt, zijn,, zooals dikwijls voorkomt. Van een vuile koe kan men onmogelijk zin delijke (melk verkrijgen. Het melkvee moet daarom geregeld worden zindelijk gehouden en op tijd geborsteld. De moeite wordt till een reeds door meerdere opbrengst en betere ge zondheid van het vee bet.irid. Het melken moet goschieden in goed gerei nigde eanmers. Metalen emmers zijn om te melken beslist te verkiezen boven houten, omdai ze gemakkelijker zijn schoon te houden. Boenen met klei en zand is niet de goede manier om melkgereedschap te reinigen. Scha delijke kiemen worden op die manier niet ge dood en het gereedschap gaat spoedig roesten. De meest gewenschto manier van reinigen is de volgende Na omspoelen met lauw Iwater, wordt goed geboend met heet water, waarin 3 tot. 5 o/o soda opgelost. Ten slotte naspoelen met zuiver water, bij voorkeur water dat ge kookt heeft Voor het winnen van zindelijke melk is verder van groote beteekenis, dat op een fris- sohe, zindelijke plaats gemolken wordt Op Ide stallen, blijft ten deze dikwijls heel veel te wenschen over In een goeden stal moet het daglicht voldoende kunnen toetreden en er moet gezorgd kunnen worden voor goede lucht- verversching zonder tocht. Do stal moet ook behoorlijk zindelijk worden gehouden en op tijd worden uitgemest Uitmesten, voederen van stoffig voer of zuurvoer vlak voor of tijdens het melken, zijn uit den booze. Op vele boer derijen laat do inlichting dei' stollen, of wel de zorg voor voldoende reiniging, verlichting en lucht ver ver sc bin g nog zooveel te wenschen over, dal liet daar uiterst moeilijk wordt zin delijke melk (c winnen. Zoo spoedig mogelijk na hel molken dient men do melk uit den stal te verwijderen en haar vervolgens Ie teemsen. Stelt men het teemsen te lang uit, dan heeft hel vuil zich reeds zoo fijn door de melk verdeeld, dat het teemsen weinig waarde moer zo.u hebben De meeste teemsen, die in de praktijk nog gebruikt worden, hebben in werkelijkheid voor het rei nigen der melk weinig waarde, omdat een groot gedeelte van hef vuil er doorheen gespoeld wordtDe Ulax-wattenfillor, waarbij de melk gefiltreerd wordt door een dun schijfje wat ten, is een van do allerbeste teemsen Na elk gebruik moei de wattonscliijf worden ver nieuwd. Een filter, geschikt voor de melk van 15 koeien, kost f5.75, de schijfjes watten 80 cent per 250 stuks Ondanks zindelijk winnen en behandelen, kan de melk toch ongeschikt, rijn voor de bereiding van goede boter- Dit is het geval als ze gebreken of afwijkingen vertoont Zieke koeien, tochtige koeien en ook dieren met ontstoken kwartieren, geven dikwijls boterbereiding minder geschikte melk. Niet altijd is het aan dc melk te zien, dat ze afwijkend is, door nauwkeurig onderzoek is ze echter in de meeste gevallen wel op te sporen Door melk van alle koeien apart ui zindelijk glazen op oen koele plaats eenige dagen weg te zetten, kan men soms melk gebreken aantoonen. Meestal is echter een onderzoek door een deskundige noodig Verschillende oedemiddelen zijn ook niet zonder invloed op de lioter. Komt veel ..look" in de weiden voor, worden do koeien geweid op de bieten koppen, is het rantsoen bieten of pulp zeer groot, zoo is zulks aan den smaak en soms aan het uiterlijk van do boter te bemerken Het verkrijgen van harde, korrelige boter wordt in do hond gewerkt door de volgende voedermiddelenstroo, voederbieten, pulp, bie tenkoppen en blad, erwten en kaloenza-admeel Zachtere boter verkrijgt men bij het voeren van: raapkoek, tarwezemelen, haver, maïs en rijstmeel. Sukkelt men met botergebreken door den invloedvan het voeder, door besmetting van do mellc met schadelijke kiemen of doordien een of meer kooien abnormale melk geven, dan kan men daarin op de volgende wijze 'zeer dikwijls verbotering brengen. Dadelijk na het ontroemen wordt de room in een metalen bus, die niét mag roesten, in een fornuis met heet water gezet. Ze wordt omgeroerd tot de tem peratuur 70' C is. Vervolgens wordt ze in koud water zoo diep mogelijk afgekoeld. Dit z.gji. pasteuriseeren van den room maakt het do zuivelfabrieken mogelijk verschillende bo tergebreken met. succes te bestrijden Gepasteu riseerde room verzuurt niet meer uit richzelvo. Voor de verzuring moet men daarom aan den gepasteuriscerdon room 1 iv lty2 dag voor het karnen. 3 tot 5 o/0 lekkere karnemelk toevoegen C. ZWAGERMAN den gemeenteraad ingediende voorstel om de spits von den St. Jacobstoren in Gotbi- schen stijl, aansluitende bij den Gotbischen onderbouw van kerk en toren te doen her bouwen is door den heer Wascb en anderen een udres aan den gemeenteraad gericht waarin te kennen wordt gegeven, dat zij zich met het voorstel Staverniuu ten volle kunnen vereenigen. Zij noodigen den Raad beleefd uit het te steunen. Mochten hieraan evenwel uit een histo risch oogpunt overwegende bezwaren zijn verbonden, zoodat aan herbouw in den ouden vorm de voorkeur moet gegeven worden, dan dringen zij er ten sterkste op aan in geen geval de herbouw in gewapend beton te doen geschieden, doch in bet oorspron kelijke materiaal. ONDEROFFICIERSTRAKTEMENTEN. De door «Ion Minister van Oorlog benoemde commissie tot het doen van voorstellen tot herziening der soldijen enz. van de onder officieren is thans met haar taak gereed. Aan die voorstellen ontleent <ie „Ass. Ct." het volgende Aan <le onderofficieren een jaarwedde toe te keiuicti en wel Sergeant Naar het Noorsch JAKOB B. BUIA. De oude Haugset zag neer - Hm, heb je zoo iets meer gerien?, murmelde hij. Dat zijn ernstige dingen, Hij keek grimmig. Ja, 't is ook werkelijk, om gek te worden, zei Ola. Hij stond nog op dezelfde plek en keek op zijn gekromde vingers neer Wat zul je er aan doen? Haugset antwoordde niet Hij draaide zich enkel om en liep naar de kerkhofhaag, waar de bruidegom en de verwanten nog stonden. Daar zag men, dat hij Gjermund apart nam en laag met hem sprak. Men zag, dat het gezicht (van den bruidegom veranderde en laJIe stonden verwonderd, wat er wel gebeurd zou kunnen teajn Daarop ging Ola Glomhof langzaam door de achterdeur naar de consistorie-kaan er, waar do dominee wachtte. Allengs' lekte het uit onder de menschen, die langs de haag wachtten, dat Bent plotse ling ziek was geworden, dat ze niet kon ko men, maar dal ze boven bij Tegnstaden was TORENBOUW TE VLISSINGEN. Bij Jen gemeenteraad zijn door d j heeren A. Staverman en W. L. Huson de volgende voorstellen ingediend lo. de spits van den St. Jacobstoren te doen herbouwen naar een nieuw ontwerp in harmonie met den onderbouw en de aangrenzende kerk 2o. B. en W. uit, te noodigen aan een nader aan te wijzen architect op te dragen één of meer ontwerpen in bovenbedoelden zin te vervaaidigen ter keuze van den Raad en waarvan de uitvoering een nader door den Raad te bepalen bedrag niet zal mogen overschrijden. Gelet op bet voorstel van B. en W. om den St. .Jacobstoren in gewapend beton te doen herbouwen en gezien de door dr. A. Staverman van verschillende deskundigen ontvangen adviezen, waarin door tal van inzenders de herbouw iD beton op verschil lende gronden wordt ontraden, en na beunis- name van het door genoemden heer aan VLISSINGEN EN DE Z1ERIKZEESCHE BOOT. Overeenkomstig het besluit der jongste vergadering heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Vlissingen aan de Pro vinciale Staten in Zeeland verzocht oa de booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Ooster-Scbelde van Zierikzee naar Middelburg vice versa, te laten doorloopen naar Vlissingen. In dit adres leest men ter toelichting het volgende dat de verlegging van het eindpunt naar hier naar wij meenen voor een groot deel van de provincie van zéér veel belang kan zijn dat met name de communicatie tusschen Zeauwsch-Ylaanderen en Schouwen ten zeer ste zal worden bevorderd als passagiers en goederen in de haven alhier zullen kunnen overgaan van de eene boot op de andere dat eveneens voor het verkeer in de tegen gestelde richting, namelijk van Schouwen naar Zeeuwsch Vlaanderen, een doorgaande rechtstreekscbe verbinding van veel betee kenis zal zijn dat naar het ons voorkomt hiermede een provinciaal belang is gemoeid, omdat door den aanleg van tramwegen „door de Rot- terdamsche Tramweg-Maatschappij op de Noordelijke eilanden vau Zeeland de handel in de laatste jaren meer en meer vervreemdt van het overige deel onzer provincie dat door bet invoegen van dezen schakel de beide Provinciale Stoombootdiensten op de Ooster- en Weater-Schelde, onderling verbonden zullen zijn, hetgeen o. i. aan het vervoer zéér ten goede zal kotnen dat voor zoover onze Kamer kan nagaan de kosten van de uitbreiding van dezen dienst niet hoog zullen zijn, terwijl het tijd verlies gering zal zijn dat de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier en de Middenstandsvereeni- ging te Zierikzee een zelfde meening zijn toegedaan en zich met een gelijksoortig adres tot Uwe Vergndering hebben gewend dat als antecedent gewezen mag worden op de verlegging van het eindpunt van de Middelbnrgsche boot, die voorbeen van Rot terdam niet- verder dan tot Middelburg door voer, terwijl nadien, toen genoemde boot tot Vlissingen doorging, een belangrijk ver voer naar hier is ontstaan, zoodat wij over tuigd zijn dat deze boot Vlissingen als eindpunt niet meer zon willen missen Redenen waarom onze Kamer zich tot Uw College wendt met het eerbiedig verzoek dat het U moge behagen op ons adres eene gunstige beschikking te nemen en mitsdien de booten van don Provincialen Stoomboot- dienst op de Ooster-Scbelde te luteu door varen tot Vlissingen. omgekeerd en dat de bruiloft niet zou door gaan. Van een dergelijke storing bij een huwe lijk konden zelfs de oudste menschen zich niet herinneren, ooit gehoord te hebben en er ontstond een algemeen» ontsteltenis rondom het hek voor dc kerk. Alle bruiloftsgasten (moesten weer in hun wagens stappen en naar huis rgden, de brui degom zag er uit ais een geschoren schaap en de budo Haugset-boer was boozer dan. boos. De predikant, die met Ola Glomhof in de kerkdeur praatte, reikte hem de hand en zeide: wij willen hopen, dat die riekte zich spoedig wat beter laat aanzien en dan wilt u en Berger Haugset wel zoo vriendelijk zijn, mg te verwittigen, wanneer u de inzege ning wenscht. Ja zeker, dat zou de Glomhof - boer doen. Plechtig nam hij van den dominé en van de familie afscheid, toen gingen allen heen, ieder paar zijn woning. Maar de koster, die voor het klokgelui had moeten (zorgen, lachte zoo wonderlijk be smuikt. Hij bad verwanten daar boven op Tognstaden en gedurende don zomer zeker het een en ander gehoord Dat belooft voor Gjerm,und niet veel goeds, zei hij en zag naar een paar knapen, di© boven op een paar dikke torenbalken (zaten, om hem gezelschap to houden en al9 dat noodig was, hem af te lossen Ola Glomhof was Wij, dat hij zijn woning kon opzoeken, voor nog iemand het fijne van Van alle wapens. 500 550 650 700 750 Schrijvers 550 650 700 750 bij aanstelling na l j. diensl na S j. dienst 12 j. dienst na 16 j. dienst Scrgoajil-majoor bij aanstelling 800 700 .na, 4 j. d. als zood 900 800 na, 8 j. d. ,a)s zood. 1000 900 Adj.-onderofficier bij aanstelling 1100 1000 4 j. d. p).s zood 1200 1100 oxa 8 j. d. aj-s zood. 1250 1150 Bovendien ^tjan de gehuwde lOnderofficie- reji toe te kennen voor woninghuur f 200 atan een adj. ond. 230 Verder wordt voorgesteld le. om den rang an vaatvdeldvager en sergeant le klasse te doen vervollen- -. Enkele sergeant-majoor instructeurs te bevorderen tot adjudanl-onderofficier-instruc- teur. 3e. Do bevordering tot sergeant-majoor en adjudant-onderofficier te doen geschieden over het geheele wapen en niét, 2oc©ls thans, korpsge wijze. Sergeant-majoors bij aanstelling als innig een vaste aanstelling als onder officier 1e Verleenen 6e. Do standpensioenen tder onderofficie ren te verhoogen tie Onderofficieren nii 4 jaar dienst als zoodanig en bij een leeftijd van minstens 21 jaar toestemming te verleenen tol het aan gaan van een hüwlljk 7e. Bij het in werking treden dezer voor stellen idle sergeanten le klasse te plaatse» in den i»ug van sergeant. 8e. Alle tot- dusver genoten vergoedingen als Weeding, geld, brood enz. te doen ver vallen. Bg kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Tiol, ter standplaats de gemeente Vianen, J B. van Houten .candidaat-notaria aldaar is bevorderd tot luitenant ter zee dei- 1ste kjasse, de luitenant ter zeo der 2de klasse A. Vos, en tot luitenant ter zee der 2d< klasse, do adelborst der 1ste klasse A. C. C. Sannes De gewone audiënties van de Ministers van Marine en van Koloniën zullen deZe week niet plaats hebben. de zaak was te weten gekomen Daar in de hoogte aan den anderen kant van den berg kam kon hjj het heele jaar door in de een zaamheid tzfittem en dan aan üen tijd overlaten, deze gebeurtenis te doen vergeten, voor het geval hjj het togen die Braatetn-menschen zijn jjochter zou. moeten afteggen. Het zou vechten moeten worden. Daarop had hij een duren eed gezworen- voor niets ter wereld zou Thore Braaien ooit op zijn hoeve zitten. Eerder zou hg die verkoopen of zich zelf lot bedelaar anaken en uit het dorp vertrekken. Hij en zijn zuster reden zwijgend hel een zame bergpad over den bergrug terug. Toen ze temidden van het moeras gekomen waren, vertelde hij haar, hoe de zaak zich toegedra gen had. In het begin kostte het hem moeite, die dingen uit te spreken. Die Berit moet gek zijn, mompolde hij. Karen wendde plot seling het hoofd om Wag zeg je', vroeg ze. Hij tuurde naar de manen van zijn paard Ja, ik geloof niet, dat ze ziek is, zei fcij toen. jfjaren Gloiuhof schudde het hoofd. Mijn beste, wat zeg je toch?, murmelde zij Naar den loop van zaken te oordeelen, ge loof ik het niet, zeide hij. Hg keek nog altijd op do (manen van zjjn paard. Mijn beste, wat is er dan toch?, kwam liet eindelijk angstig. Zij en Thore, zei hij toen. Hoe? Wat zog je? Ze zag verwon derd op. En au vertelde Ola Glomhof olies, van liet oogenblik, dat ze samen van de hoeve waren SPORT. Overzicht der Zuidelijk* competitie. Voor de Zuidelijke competitie heeft elke vereeniging nu hare 10 wedstrijden gespeeld, waarmede het program geëindigd is. ,,'t Zesde", de kranige militaire vereeniging uit Breda heeft al hare wedstrijden gewonnen'. Alleen uan „Willem II" uit Tilburg is het gelukt het doel der onderofficieren te door boren; alle andere clubs verloren met een smadelijke nul. Een doelgemiddelde van 412 bewijst, dat de vereeniging voor deze competitie te sterk was. Nummer twee is „Willem II" uit Tilburg. Deze vereeniging is 'n constant zeer goed spelende club, maar heeft nog nooit de eerste plaats bezet; altijd staan de stoere Tilburgers no. twee op het ranglijstje en staan dan ook in de sportwereld bekend als „eeuwige tweede." Van de 10 gespeelde wedstrijden hebbenjze er 5 gewonnen, 3 gelijk gespeeld en 2 ver loren, natuurlyk heeft ,,'t Zesde" deze laatste twee op zijn geweten. Tevens is de traditie gehandhaafd, dat nog nooit, een Zeeuwsche club tegen „Willem II" gewonnen heeft* Wel heeft het dit seizoen weinig gescheeld. Zoo bad „M. V. V. 0." hare eerste com petitie-match te Tilburg spelend, een kwartier na rust een voorsprong van 31. Tien minuten later hadden beide partijen er 'n doelpunt bij gemaakt, zoodat twintig .minuten voor tijd de 6ta*d 42 voor onze stadgenooten was. Toch eindigde de wed strijd in 4—4, dank zij een strafschop geheel onverdiend aan „Willem II" toegekend. Ook „E. M. M." uit Vlissingen wist te Tilburg gelijk te spelen. Bijna won „Zee- landio" van Tilburgs voetbalclub 5 minuten voor tijd was „Zeelandia" met 10 in de meerderheid. In plaats van toen met alle man te gaan verdedigen, deed men nog enkele uitvallen, waardoor een oogenblik de TilburgBche voorhoede werd losgelatei en 't werd 11. Kom, Zeeuwen volgend seizoen eindelijk eens van „Willem II" gewonnen. Nummer drie is „Zeelandia" van hier, dat zioh dit voetbaljaar werkelijk kranig heett gehouden5 wedstrijden werden gewonuon 2 gelijk gespeeld en 3 verloren. Enkele wedstrijden hoeft »Zeelendia" eminent gespeeld Jen wel die tegen „M V. V. 0." dat 2 mual werd geklopt met. 5—1 en 8 2, wat nu niet direct een waren kyk geeft op het krachtsverschil tusschen de beide clubs. Wel zijn de „Zeelnndianen" sterker, maar dergelijke uitslagen zijn hoewel verdiend wel wat geflatteerd- „M. V. V. O.' beeft dit ^ei/oen niet aan de gestelde verwachtingen beantwoord verleden jaar was alles prima en stond de club nommer één en had het zelfs tot de demi-fmale van den beker-wedstrijd gebracht. De reactie is echter niet uitgebleven en de club beeft erg gesukkeld. Maar de laatste wedstrijd tegen „N. O. A. D." beBft, bewezen, dat er onder de jengere spelers, uitstekende krachten schui- leu, zoedat „Olympia" voor de toekomst niet bevreesd behoeft te zijn. Drie wed strijden werden gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 6 verloren. Hierna volgt „E, M. M." dat even als altijd niet bijster veel gepresteerd beeft eu als hekkensluiters fungeeren de Bredasche voetballers. „N. O. A. D." heeft echter kranige spe lers en het is onbegrijpelijk, dat het elftal het niet verder heeft gebracht. Het gemis aan 'n veld schijnt hier de hooidoorzaak. Al is het competitie-program afgewerkt, toch zijn de clubs nog lang niet van plan het or bij te laten. Spoedig zullen de bekerwedstrijden van „E. M. M." oen aan vang nemen. Of „M. V. V. O." dit jaar weer den beker zal veroveren, betwijfelen we ten zeerste o. i. heeft „Zeelandia.' van hier de meeste kans. Op 31 Maart ontvangt „M. V. V. O." de sterke Belgische Vereeniging „S. C. Cour- traisieD" uit Kortrijk. Deze club speelt iu de Belgische promotie-klasse en staat no 3 van de 12 in die competitie spelende clubs. Als „Olympia" dun den vorm vertoont van Zondag, kan het een spannende ont moeting worden. H. De wedstryd tegen Engeland. Het elftal dat nu den volgenden Zaterdag in Huil tegen het Engelsche team zal spelen is als volgt vastgesteld Bouvy (D. F. C.), Thornee (Concordia), Francken (H. F. C.), Vos (U. V. V.), Breda Kolff |H. V. V.), Fortgens (Aj'ax), De Korver (Sparta), Horburger (V.JO. C.), jhr. Feith (H. V. V,), Heyning (H. V. V.), Göbel (Vitessej. Er zijn dus uitgevallen Brongers, Yalcken- burg, De Groot en Van Berckel. De laatste was toch al verhinderd mee te spelen» weggereden tot op het moment, dal hg alleen van do overzetplaats moest weggaan. Karen, de zuster, zat als verlamd op haar vrojuwenzadel. Nee, nee. Ze vouwde de handen, zooals zo daar zat, en wiegde been en weer Neo, waf een geschiedenis Had je gedacht dat dat. mogelijk, was? En er ontstond een langdurige stilte, zoodat men Rechts hot kloppen van de hoefijzers hoorde. Ola Glomhof at zich op van woede. Ik zal haar wel leeren. De zustor reed zwijgend, terwijl ze zich heen en weer liet wiegen Dat loopt nooit goed af, zei ze En dan do schande, als de menschen daar achter komen. Weer stilte En nu is ze daar boven, in do borgen? Ja. Met hem? - Ja. En (misschien blijft ze daar' Ola trok aan den teugel. -- Ja, dat doet zo zeker. Zo reden weer zwijgend hun weg. Noc, neo, nee, riep zijn zuster uit. !En goen. boot te kunnen krijgen, om haar terug te halen! Nee, niet dan over eemgo dagen. Ola Glomhof zag er uit, alsof hij wat zuurs at. Lieve God. Karen schudde hot hoofd, terwijl ize doorreed En weder hoorde men onkel do paardenhoeven in dc stilte van bet bosch. Wat zal Gjermund zoggen, zeide Koren. En do dominé. Ola Glomhof was buiten zich zelf van nijd Ik zal haar wel leeren, schreeuwde hij. Hg rukte aan den teugel, dot Eerste vliegster valt dood. Ee;> achttien-jarige juffrouw vloog Zondag bij Etampes, ten Zuiden van Parijs, tot het verkrijgen van een brevet als luchtvliegster, toen een rukwind het toestel deed kantelen, waardoor de jonge en mo dige dame een onmiddellijken dood vond. Sport en ascese. Een Duitscher geeft in een boek de vol gende, oorspronkelijke beschouwing ten opzichte van de levenswijze, die de huidige sportbeoefening ten gevolge heeft, ten beste »De sport van den tegenwoordigen tijd 'érvangt tot een zekeren graad de ascese vtvn het oudere Christendom. Ook hier geldt het toch, zich tot het uiterste in het ont houden en uithouden te oefenen. Natuurlijk komt onzen tijdgenooten de sport onverge lijkelijk verstandiger voor. Hier ziet men een positief, daar slechts een negatief doel. Hier moet het willende „ik" uitjde oefening versterkt te voorschijn treden, daar veeleer vernederd. Maar volledig is de verhouding daarmee toch niet gekenschetst. Wellicht had een geslacht vol zinnelijke kracht vooral ascese, onthouding noodig, en een, dat door zijn beschavingsleven verzwakt is, de sport-beoefening. En dan men dacht bij de ascese toch aan een innerlijke zelfopvoe ding, niet, zooals bij de sport, aan niterlijke gevolgen, aan prijzen, aan het elkander overtroeven. Om een soort voorschool gaat het echter in beide gevallen, een voorschool van den wil tot het beproeven van het moeilijkste, dat kan komen, van het hoogste, dat mis schien kan worden geöischt. Jammer maar, dat den menschen altijd zoo makkelijk het middel tot doel wordt. de oude appelschimmel beefde Maar Kuren zei (heel kleinmoedig. Dot had ik c»oü. gedacht. Ik ook niet, antwoordde DI*j Maar ik zal haar wel koren. Karen, de zuster, staaTdo vol gedachten vóör zich Ook Ola verzonk in gedachten. En beide reden ze zwijgend vorder, zij aan zij- Na een poos zag Karen op. Hg heeft daar boven oen boerderij. Ola zag er woedend uit. Eon anerthof, beet hg haar toe. Och, ik woot nog niet, antwoordde zg lang zaam Het moet daar goede grond zgn. Olu Glomhof antwoordde niet. Hg reed en reed maar. Zwijn van een jongen, brak hg op eens uit Toen zweeg z© De jongen is toch wel goed, zei na een poos. De familie Ss goed. Voor mij is hg niet goed genoeg, ant woorddo Ola. Zwgn van een jongen voegde hg er achter, ziedend van drift. Karen piekerde. Ja, dal is hot ergste, antwoordde zg eai om haar nxondlioeken en oog rimpeltjc8 sloop een lachje. Toon groep do woede Ola opnieuw aan - Verdomde jongen, schreeuwde hg. De oude schimmel kreeg een klap mot den teugel en ging in een korten gaLop over; daarop werd hjj teruggehouden,, zoodat hg den kop iu do tucht sloeg on hij het wit in de oogooi naar boven keerde. Toen lachte Ola open op zeker, dat is werkelijk Iff.ordt racroigd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5