MIDDELBURGSCHE COURANT. TWEEDE BLAD YAN DE Maandag 11 Maart. FEUILLETON. De Bruid vau de Giomme. HP. 60. 153° Jaargang 1912. Middelburg 9 Maart. Siteropbrengsten by drie systee men en het werken met Centrifuges op de boerdery. Op de boerderijen, waar boter uit de melk gemaakt wordt, geschiedt dat nog op drie erlei w.jze. Het systeem, waarbij men de melk in haar geheel verzuurt en vervolgens karnt, ricdt maar betrekkelijk zelden toepassing. Meer treft men nog op Zeeuwsche boer derijen aan de z. g. n. ouderwetsche me thode. In dit geval staat de melk li- tot 5 dagen in teelen of testen te roomen. Wanneer de teel z. g. n. sinstaat" is, d. w. z. de ondermellc onder de room zuur is geworden, wordt de room met den vin ger afgeschoven en na verzuring gekarnd. Het aantal boerderijen waar de ontroo- roing met een handkracht-centrifuge ge schiedt, neemt echter voortdurend toe en meer en meer wordt de ouderwetsche me thode verdrongen doo: de centrifugale out- rooming. In 100 KG-. melk met 3 vet komt eene boeveelheid vet voor, waaruit men 36'ons boter zou kunnen maken. Wanneer men volgens de drie genoemde systemen, geheel naar de eischen werkende, uit 100 KG. melk van deze samenstelling boter maakt, verkrijgt men de volgende resultaten De melk wordt in haar geheel verzuurd en gekarnd. Boteropbrengst 30; ons, ver hes 5' ons ot van alle boter. Voor 1 KG. boter zijn 32.8 KG. melk noodig. De melk wordt ontroomd volgens ouder wetsche methode. Boteropbrengst 29; ons, verlies 7 ons of '/s van alle boter. Voor 1 KG. boter zijn 34.5 KG. melk noodig. Centrifugale ontrooming. Boteropbrengst 33ons, verlies 2l/j ons of van alle boter. Voor 1 K.G. boter zijn 29.9 K.G. melk noodig. Waar op boerderijen meestal met Liters en niet met KG. gerekend wordt, diene ter opheldering dat 100 L. melk 103 KG. wegen. Nemen we aaD een gemiddelde melkop- brengst per koe en per jaar van 3500 KG., dan volgt daaruit, dat een goede centrifuge per koe en per jaar gemiddeld 35 X ons 15*\ KG, boter meer geeft dan de ouderwetsche methode. Als zuivere winst mogen we echter deze meerdere boterop brengst niet beschouwen, omdat ze in de taptemelk ook voor de kalverenvoeding hare waarde heeft. Bij kalveren boven de 4 we ken gedeeltetijk en bij kalveren boven de 6 weken geheel, kan dit vet in de voeding echter goedkooper vervangen worden door het vet dat voorkomt in goed lijnmeel of geplet lijnzaad. Een zeer geleidelijke toe diening hiervan is noodig. Bij de aanschaffing zoowel als bij het gebruik van centrifuges worden dikwijls fouten gemaakt. Grootendeels moeten die daaraan toegeschreven worden, dat de ge bruikers onvoldoende kennis bezitten omtrent Naar het Noorsch 11 van JAKOB B. BULL. Toen zij bij het veer beneden bij de Giom me gekomen waren, waar ze den weg naar boven moesten inslaan, maakt» Ola Eriksen balt, k>m op 1» zitten Hij reikte Berit de schaal mot gebak, terwijl hij het paard naar oen steen voerde Daar steeg hij op het paard, naod weer naar Berit, nam de schaal over en reed vóór baar den weg op. Berit had gedurende den heelen tocht die merkwaardige, harde uitdrukking in de oogen, doe haar in den laatsten tijd eigen was. Zo zei pchtor jniets, hield maar de teugels, die ze los over de manen liet hangen, gewend als zij was aan den regebnatigen gang van den ouden appelschimmel Haar vader zag af en toe om en hield den bruine tot langzamer stap in, opdat de oude schimmel moe kon. Zoo reden ze in re gel- matigen stap de helling op. Ze moesten wel meer dan een uur gereden bobben, toen ze het ruischen van de Tegning- beek dichtbij hoorden, de paarden zagen om de invloeden die bij de centrifugale ontroo ming een rol spelen. Ook worden dikwijls onder de mooiste voorspiegelingen minder waardige machines aangeboden, en werkt ten slotte de zacht van de "fabrikanten het werken met centrifuges gemakkelijker voor te stellen, dan bet inwerkelijkheid is, een goed gebruik daarvan beslist niet in de haud. Alvorens tot de aanschaffing van eene handkraeht centrifuge wordt overgegaan, is het wenschelijk het advies van een deskun dige te vragen. In aUen gevalle is het aan bevelenswaardig, het werktuig slechts te aanvaarden, nadat door nauwkeurig onder zoek gebleken is, dat de werking voldoet. Bij de keuze van een centrifuge zijn er verschillende zaken, waarop gelet moet wor den. Het aantal soorten dat wordt aange boden is zeer groot. Zeer veel daar onder zijn echter voor het gebruik op de boerderij minder geschikt. Niet de prijs van de cen trifuge en de welbespraaktheid van den leverancier dienen bij de keuze den door slag te geveD, maar allereerst dient men op de volgende zaken te letten 1. Onder de voorwaarden waarondermen op de boerderij kan werken, dient de cen trifuge voldoende scherp te ontroomen. Wanneer de melk een temperatuur heeft van pl.m. 30 gr. C., moet een goede hand kracht centrifuge, wanneer daarmede ove rigens volgens de eischen wordt gewerkt, minder dan 0.20°/o vet in de ondermelk achterlaten. Sommige soorten van cen trifuges, welke worden aangeboden, geven slechts een scherpe ontrooming, wanneer de melk een temperatuur heeft van 35 u 49 gr. 0. Op de boerderijen is het bezwaar lijk steeds de melk tot die temperatuur te verwarmen. Daarom zijn ook de centrifuges welke bij betrekkelijk lage temperatuur nog scherp ontroomen, voor" boerderijgebruik het meest aan te bevelen. 2. De centrifuge moet gemakkelijk en vlug gereinigd kunnen worden. Hoe eenvoudiger gebouwd dus, hoe beter. Waar op boerde rijen het werktuig tweemaal, soms zelfs driemaal per dag wordt gebruikt, mag men deze voorwaarde vooral niet te licht schatten. 3. De hoeveelheid melk die per uur ont- oomd kan worden. Elke ontroomer heeft een bepaalde capaciteit, die men niet kan overschrijden, zonder dat de scherpte van ontrooming achteruit gaat. Deze capaciteit verschilt bij handkracht-centrifuges van ongeveer 50 tot 600 liter per uur. Op niet te groote veebedrijven worden meestal cen- triluges van 175 k 225 liter per nur ge bruikt. De ontroomers, die meer per uur verwerken, zijn grooter en zwaarder gebouwd en vereischen natuurlijk meer arbeid. 4. De hoeveelheid arbeid, die noodig is om de centrifuge op de vereischte snelheid te houden op volle capaciteit werkende. Dit verschilt zeer bij verschillende systemen en soms ook bij diverse werktuigen van dezelfde soort. Al spoedig komt men ertoe bij eene handkrachtcentrifuge, die zeer veel arbeid vraagt, te langzaam te draaien, wat van grooten invloed is op de ontroomings- scherpte. Iemand van 18 20 jaar dient een centrifuge, die 175 a 225 liter per uur ontroomt, voldoende meester te zijn. 5. Dan zijn ook nog van belang de duur zaamheid van de centrifuge en de prijs. spitsten de ooren. Ze waren zeker gewoon, dan spoedig te rusten. Maar Berit had onrustig naar beneden naar de rivier getuurd, waar het (bosch dicht wasdaarop had ze voor zich heen geglimlacht: daar benoden had ze iets jgezien. En de paarden trokken verder over do Tegningbrug en naar de Tegninghul toe. Hot. Ola Eriksen hield voor de deur zijn paard in en steeg langzaam at. De oude be gon stijf to worden. Toen kwam ook Berit aangereden, maar die bleef in het zadel zitten. Ola Eriksen bond beide paarden met de teugels aan de heg vast, nam de schaal, idie hij had weggezet en ging naar binnen Kom nu, zeidc hij tot Berit Die bleef zitten. Zijn ze dan binnen?, vroeg zij. De vader antwoordde niet, opende de deur en trad bin nen. Op den drempel ontmoette hij Goro Tegn- sladen. Nee, nu komt de bruid, zeide deze Zij stond met gevouwen handen en keek naar buiten Ola Eriksen kwam binnen. Ja, nu komt zo, antwoordde hij. Daarop maakte hij de deur achter zich toe. Hij stond met de schaal in do hand. - Je heb do koffie zeker klaar?, zei hij. Hij was opgewekt Goro Tegnsladen sloeg de handen ineen. Jenüne ja, zei ze ik zal gauw voortmaken Zij keek naar den haard. Ola liep vorder de kamer in. Kijk eens, zeide hij. Hij zotte de schaal op tafel. Ze kwam naderbij en stond naast hem. - Hè, riep ze. En ze sloeg weer de handen Vooral de duurzaamheid loopt zeer sterk uiteen. Eenvoudig gebouwde, zorgvuldig afgewerkte centrifuges duren het langst. In het algemeen moeten de systemen,welke tegen zeer lage prijzen worden aangeboden, gewantrouwd worden. Eerste klasse materiaal en nauwkeurige afwerking zijn voor deze werkluigen, waarvan de trommel tot 6000 en soms meer omwentelingen per minuut maakt, noodzakelijk. 6. Ten slotte nog dient er in de trommel voldoende ruimte te zijn voor de berging van het centrifugeslih. Bij het centrifugeeren zet zich aan den trommelwand een dikke, grijsachtige massa af, voornameïyk bestaande uitwater, vuil uit de melk en kaasstof, het z.g.n. centri fugeslih. De hoeveelheid hiervan is tamelijk groot, wanneer men melk ontroomt van koeien die kort geleden gekalfd hebben, of melk die min of meer zuur is. In som mige centrifuge-trommels is er voor de berging van dit slib te weinig ruimte en daardoor wordt de ontrooming ongunstig beinvloed. Bij goede behandeling kan eene eentri fuge op een boerderij wel 10 a i5 jaar mee. Daar echter een ontroomer, als elk werktuig, ten slotte versleten raakt, is het wenschelijk de werking af en toe te con troleeren. Een onvoldoend scherpe ontrooming is ook dikwijls het gevolg van een verkeerd werken met de centrifuge. De ontroomer moet goed worden opge steld en mag gedurende het centrifugeereo niet te veel trillen. Wanneer men per uur meer melk door de centrifuge laat stroomen, dan deze mag verwerken, of wel de melk zeer onregel matig toestroomt, gaat de ontroomings- scherpte achteruit. Van bijzonder grooten invloed is de snelheid waarmede gedraaid wordt. Een kleine vermindering van het aantal krnkomwentelingen, dat per minuut voor geschreven is, geeft belangrijke vermeerde ring van het vetgehalte in de ondermelk. Af en toe dient men met het horloge in de hand te controleeren of nog vlug genoeg gedraaid wordt. Voor het ontroomen dient de melk een temperatuur van 30 gr. C. te hebben. Ontroomt men direct na het melken, dan is de warmte in den regel voldoende. Het ontroomen bij lagere temperatuur dan 30 gr. C. heeft een zeer ongunstigen invloed op het vetgehalte der ondermelk. In het koude jaargetijde is het wenschelijk voor het ontroomen wat matig warm water door de centrifuge te gieten. Ten slotte is voor eene goede werking van de centrifuge nog wenschelijk, dat uien niet al te dikke roo n neemt, bij voorkeur 10 a 12 0/o. Ook is een voortdurend goede reiniging van de centrifuge noodzakelijk. Biestmelk, melk die bijna zuur is en melk van ondmelksche (afgetrokken) koeien, geven iets minder scherpe ontrooming dan normale melk. Het toenemend gebruik van ontroomers op de boederijen heelt in het algemeen eene verhooging van de boteropbrengst en ver betering van de kwaliteit ten gevolge gehad. Wil men deze voordeelen ten volle genieten, dan dient men echter ook met goede werk- samen. Dit moet je op tafel zetten, zei Ola Glornliof, maar je moot je haastien. we heb ben vandaag weinig tijd, zie je. Hij ging naar een haard en keek daarin De koffie ih den ketel begon te koken. Toen nam hij de pijp co wat tabak en begon pijp te stoppen. Goro Tcgnstaden was onderwijl bezig, kopjes klaar te zetten. Heb je room bij je?, vroeg ze. Die moet daarbij zijn, in een fleschje, antwoordde Ola. Toen stak hij zijn pijp aan. Gora Tcgnsta den zocht en vond het fleschje, terwijl Ola ging zitten. Hij wachtte een beetje ongedul dig op Berit, die nog niet was binnengekomen Daarop trad Goro naar de deur. Mijn beste, wat spookt Berit toch uit?' riep zij (en haastte zich toen weer naar den haard, waar de koffie in den ketel overkookte. Daarna liep ze ppnicuw naar de deur Zij stond op den drempel. Wat is dat nou?, brak zij uit. Gaat zij dan weer terug, schreeuwde ze Toen sprong Ola op, en naar de deur Daar stonden zij beide toen en staar den beduusd over den weg. Buiten stond de schimmel met het vrouwenzadel alleen, maar het pad afwaarts draafde de bruine met Bent en een man op zijn. rug. Wel goeie hemel, riep de vrouw. Wat is dat nou? Ola Eriksen liep snel naar buiten Pit, riep hij hun na. De man, die achter op het paard zat, wendde het hoofd. Hoi, riep hij terug on sloeg den bruine, die toen in galop overging. Het was Thore Braaien En daar in de bocht tuigen geheel volgens de eischen te werken. C. ZWAGERMAN. VARIA. ENGELSCHE SCHRIKKEL-GEBRUIKEN. In Engeland blijven de oude schrikkeldag- gowoonteii (d.w z. daar houdt men voorloopig neg aan den 29slen Februari vast) in ccre Zoo is het b.v. volstrekt geen schande, als een meisje op dien dag een jongen, dien ze graag imag, maar die uit oven? roo te schuch terheid pf op andere gronden, aaflzclt haar zijn bekentenis te doen, haar liefde duide lijk >naakt on haar hand vrij wel aanbiedt Op dien avond worden in alle Londensche danszalen bals en geooslunieerde feesten ge houden Ook daar is de vrouw de haas en moet hel ptcrko geslacht zich met de rol van muurbloempjes vergenoegen. De meisjes vragen dan pok de heeren ten dans, niet om gekeerd Maar wie later in do portemonnaie grijpt Men heen opgemerkt, dat dit nog steeds idoor liet mannelijke deel der feest gangers is gedaan Enfin, dit kan veranderen, nu de suffragettes haar Engelschen zusters, tot nu toe om de correctheid harer om gangsvormen beroemd, een lesje in ruw en lompheid geven. LICHAAMSVERSCHIJNSELEN BIJ MOORDENAARS. Eenige Fransche geleerden hebben onder zocht, in Welk opzicht zich de lichamelijke ontwikkeling van 200 moordenaars van die van andere personen onderscheidt Dit waren alle Franschen Daarbij bleek dal dil soort menschen in het algemeen lang van gestalte en sterk ge spierd is. Dit blijkt daaruit, dat de ledematen lang en krachtig zijn, inaar de horst is smal Hel hoofd js vierkant .pf rechthoekig Het mecrendeei is ynassicf ontwikkeld Ook hel hoofd is groot ui vergelijking inct het lichaam Van de 200 waren 105 groot, <1 w. z. langer dan 1 67 M 49 waren van gemiddelde grootte terwijl maar 46 klein van stuk waren Een ander kenmerk is de breedte der schouders bij dit soort misdadigers Dil werd in 87 van de 200 gevallen opgemerkt Ge middeld Was die breedte dei' schouders bij 61, klein bij 52. Toch vertoont de moordenaarshand, waar romanschrijvers graag Oiloedige dingen over schrijven ,gecn bijzondere verscliijnselen De vingers '<njn gewoon Daarentegen zijn de onderste ledematen en de voeten imecsl groot Behalve dus de borstkas vertoonen do Fran sche moordenaars een krachtige spierontwik- keling HET MAKEN VAN IJZER. Paul Doumer heeft met verschillende me dewerkers een boek over de ijzer-bewerking geschreven, jwaarin h'J aantoont, dat onze beschaving ,'in 3tcl 'feeken van ide ijzer-fabricage staat. Wie weet, of niet latere geslachten v; van ons fijdvak als van het ijzeren tijdvak zullen, spreken, izooals wij het steenen- enz tijdvak onderscheiden Door middel van het ijzer heeft de menscli zijn voornaamste overwinningen op de natuur beliaald Zoo zijn het vuur en hel ijzer, bij verkeerd gebruik middelen tot vernietiging, aldus tot werk tuigen tol don vooruitgang der «nenschheid gemaakt Doumer gaat dan als hel warp do geboorte, van het ijzer in opper-Azië na De mensch lioid kende het vuur Dat gaal ze gebruiken, om erts te smelten, cn daaruit het nuttige bostanddce', het metaal af te scheiden Zie daar ,de eerste toepassing van wat het Fran scho boek de ..laag-ovens" noemt Van de oevers van do Don, van de Maas en de Donau kreeg Rome de eerste ovens, die minder primitief waren dan die van het allereerste Axjgiri en ook de aanwending van den blaas balg De eeuwen van barbaarschbeid, die op den val van het Romeinsche rijk volgden, hebben de ijzer-nijverheid stop gezel In de 8ste en 9de eeuw. bij den aanvang van de Chris lelijke beschaving, begon die ontwikkeling op nieuw Totdat na 6 eeuwen dc langzame ver beteringen de industrie tot de hoogovens is genaderd, zooals wij die kennen In den loop dier jaren leerde men ook het ijzer, tot dien lijd langs diroeten weg voortgebracht, door zuivering uit gesmolten metaal te ver krijgen De productie was niet groot genoeg, pin de mijnen uit Ie putten, maar ze onl bosohte de begroeide streken De oudste centra van jjjzcir-fabricage verdwijnen tege lijk mei de bosschen, ui welker midden die is ontstaan en welke voor haar leven onmisbaar zijn Weer ongeveer twee eeuwen later treedt de steenkool in plaats van, de lot dien tijd gebruikte houtskool Groot-Bntannië gaat de groote Jjzer-natie worden De productie van ijzer en staal, onmiddellijk uit gesmolten me taaJ ge-trokken, verbreidt zich en wordt onl wikkeld m Frankrijk, Duitschland, België en -de Vereen igde Staten Deze ontwikkeling is nu in den laatsten (yil bekroond door de. electrische hoogovens Tegenwoordig ziet jneii ovens in Amerika idie SOOOOO a 900,00 KG ijzer por dag maken Dat lan'd staat in deze nijverheid og steeds aan de pp its DE TIEN GEBODEN VOOR DE VROUW. Naar aanleiding een-er enquête gehouden door het tijdschrift „Nieuw Vrouwenleven" bver de vraag naai de behandeling door dc Vrouw van den Nieuwen Man, wordt her innerd aan het 10-geboden-stel, dat. Carmen Silva indertijd voor dc vrouw schreef aan gaande den man 1 Gij zult niet den eersten twist veroor zaken, maar zoo die onvermijdelijk is, hem dapper uitvechten Als ge in den eersten hui selijken twist overwonnen hebl, zal dat mis echicn btrekken om U voor de toekomst in de oogen van Uw man te verheffen. 2 Gij zult niet vergeten, dat gij con man getrouwd hebt, niet een God. Verwonder u das niet over zijn zwakheden. 3. Gij zult met Uw man niet altijd over 't geld praten Tracht liever rond te komen met het geld, dal hij U maandelijks of wekelijks geeft. 4 Zoo gy somtijds meent, dat Uw echtge noot harteloos is, bedenk altijd dat hij ecu maag heeft Door voortdurend mei welbereide spijzen zijn maag Ie verzorgen, zult gij ten slotte piisschietn ook zijn hart treffen bij dc brug over de Tegnmglieek verdwenen ze De duivel haal hem Ola Eriksen liep piaax buiten jesi pp iden ouden schimmel af. Maar op een vrouwenzadel kon hij niet rijden en nog minder kon hij de twee inhalen Voor den duivel, riep hij weer Op de trap stond Goro Tegnsladen te kla gen Nee, dat ik zoo iets moet hebben go zien, nep ze uil. Ola nam snel het vrouwenza del van den schimmel af, klom zelf oden rug, plukte een twijg af en reed den weg naar bene den. Ik kom dadelijk terug, riep hij Goro toe, die binnen was gegaan Toen ging hij er van. door, naar beneden in matten galop, cie oude man op het oude dier. Nee, dat ik zoo iets moet hebben gezien, riep Goro Tegnsladen weer. Ze sloeg de han den ineen. Daarop beredderde ze de koffiebocl. Het ging snel met Ola Glomhof en den schimmel het pad af Hij schudde op het paard heen en weer bij den stootenden draf hield zich aan de manen vast, klakte met de long en moedigde voortdurend liet dier aan. Maar sneller ging liet toch met Thore en Berit op den bruine Berit zat schrijlings op het zadel en Thore achter haar op den rug van hel paard, hij had de voeten in de stijgbeugels en voerde de teugels; zij hield zich uit alle macht vast, tegen -zijn schouder leunend, terwijl het in galop naar beneden ging. En daar da groote bruino een heel andere stap had als de oude schimmel, zagen zo niet het minst van Ola Glomhof, terwijl zo in gestrektcn draf zonder een woord te spreken naar beneden reden. In de hoeken van Thore's mond twinkelde een lachje, maar zijn blauwe oogen keken scherp vóór zich en hij sloeg voortdurend op het paard. Weldra waren zo aan den oever. Daar maakte het dier plotseling halt Thore sprong naar beneden, nam Bent in de armen en tilde ze er af. Vlug stapten ze beide naar de boot. Thore hielp er Bent in, maakte do betting los en legde de nemen goed. Toen ging hij terug en voerde het paard aan den teugel met- naar het water Hoi,. Hij klopte het op de flanken Het dier zag om naar beneden, waar de boot lag, daarop stapte het in het water Icn begon in de zuigende strooming te zwemmen. Thore ging naar de boot, gooide de ketting los en stiet van wal. Met een krachtigen stoot zotto hij af tol midden in de rivier en liep toen weer naar den achtersteven. Met sterke, gelijkmatige slagen roeide hij de boot daarop over, idwars door de slrooming. Het paard bleef vlak achter de boot cn zwom in het zog, alzoo gleden ze allengs naar de overzij. Opeens stootte Bent een krefcl uit. Ze had haar vader op een ouden schimmel m het oog gekregen, zooals die hun nagereden kwam Daar komt hij, riep ze Thore hield de rie men in en keek uit, terwijl de boot langzaam naar den oever gleed. Toen maakte Ola Eriksen daar aan den oever hall en sprong van hot paard. Hij tuurde over de rivier. Hoi, riep hij naar hun toe. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 7