lIAurpÉ Courant BIJVOEGSEL Middelburg 1 Maart. FEUILLETON. De Braid van de Glomme. Bevolking. Kerknieuws. Landbouw. VAK Dl UI Zaterdag 2 Maart 1912, no. 53. TWEEDE KAMER PAchtcfth, tract. De leden der sociaal-democratische Kamer club hebben een wetsvoorstel ingediend tol wijziging van ,ajtt. 1628, 1629 en 1630 en intrekking van ,artt. 1631 en 1632 B. W. Aan leiding hiertoe is de verklaring der minis-, ters van justitie en van Landbouw, Nijverheid en Handel in hunne Imemoxie van #n(woord op Hoofdstuk IV m X der Staatsbegrooting voor 1912, «laf zij vooralsnog niet bereid rijn om een (wijziging der artf. 16281630 B. W. (waarin omschreven wordt in welke gevallen de huurder van grond vermindering of kwijt schelding der huurpenningen kan vorderen) afzonderlijk voor te stellen, doch dat zij van plan zrjn de beëindiging van het werk der Stantscohiïnissie voor den Landbouw af te wachten Weliswaar deelt de faiinister van Landbouw mede, dat deze Staatscommissie het volgend jaar haar taak denkt te beëindigen maar al is dit zoo, dit geeft zoggen de voorstellers toch geen waarborg, dat spoe dig een Wijziging van de genoemde artikelen aan de orde zal worden gesteld. De voorstellers achten een regeling nood zakelijk lo. jojmdat het regel is, dat de liuurder afstand doet van het recht, hem toegekend in de iartt. 1628 en 1629, daartoe gedwongen door den verhuurder; 2o omdat oa de droogte van de zomers van 1903 en 1911, alsmede de watersnood van 1910, meer speciaal in Fries land, taf van pachters gevoelig hebben ge troffen door gehcele of gedeeltelijke misluk king van den oogst3o, omdat het aantal pachters van land en daarmede het aantal belanghebbenden bij de voorgestelde wijzigin gen steeds grooter Wordt. Vporgesteld Wordt du», de bedoelde artike len in dien zin te wijzigen, dat niet mag worden afgeweken van de daarin vervatte bepalingen ten gunste der pachters. Amendementen-Bos w wetje. De heeren Ter Laan, Ketelaar en Smeenge hebben drie amendementen voorgesteld, die samen slechts één voorstel omvatten, en waar van de bedoeling is de handhaving van de thans bestaande gelijkheid van de openbare en de bijzondere school voor de Rijkskas. De be staande wet, aldus merken de voorstellers in hunne toelichting op, verzekert aan de bijzon dere scholen een jaarlijksche uitkeering, over eenkomende met de som die de gemeenten in eens ontvangen ter tegemoetkoming in de bouwkosten van openbare scholen. Dit beginsel wordt in het ontwerp ten on rechte losgelaten. Het moge juist, zijn, zeggen de voorstellers, dat. de vergoeding voor de bouwkosten te laag is te achten, er is geen enkele reden, om dan daarin, alleen verbetering aan te brengen voor de bijzondere scholen. De voorstellers stellen daarom o. a. voor een artikel pm, indien 's Ministers voorstel, dat volgens diens berekening neerkomt op een ver hooging van het bedrag der Rijksbijdrage voor de bijzondere school met ongeveer 50 o/0wordt aangenomen, deze vermeerdering ook voor de openbare school toe te kennen. Een andere wijziging door de heeren Ter Laan, Smeenge en Ketelaar bedoelt aan de vermeerderde Rijksuitkeering geen „terugwer kende kracht" te verloenen. Omtrent het (in het Kameroverzicht aan gestipte) amendement-Van der Molen, Snoeck Henckemans en Van Wijnbergen meldt de Haagsche correspondent der „Standaard", dat dit niet buiten voorkennis der Regeenng schjjnt ingediend en vermoedelijk geen kwade kans heeft. Een verklanng dat het onaannemelijk is, wordt niet waarschijnlijk geacht. Naar het Noorsch 5. van JAKOB B. BULL. Berit's oogen zagen neer. Ach, ik weet niet precies, antwoordde zij. Maar overigens doet ze precies, wat ze ■wil, voegde zij er haastig achter Geloof je? Het kwam er haast angstig uit. Ja, dat geloof ik, werd geantwoord, vlug en beBlist. Als er nu maar iemand wist, of ze ook wil, zeide Thoren Braaien. Zij zag op, nu heel ernstig. O, dat hoor je zeker als de tijd gekomen is, antwoordde Berit. Daarop zweeg hij. En ze stonden een poosje en. zagen voor zich heen, beide zwijgend. Je moet naar binnen gaan, zeide hij toen op gewonen toon, als tusschen menschen, die elkaar goed kennen. Nee, dat kan ik niet, antwoordde zij. Hij zag baai aan. Ik zou meer naar het Noorden willen, daar eens kijken, verklaarde zij. Naar je hofstede, eezondb8ldscommi8sie Kruiwagen. Verschenen is het verslag van do bevindin gen en handelingen der Gezoudheidscommis sie, jn gesteld voor do gemeenten Baarland, 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Yerseke, Ka- pelle, Krabbendijfce, Kruiiungen, Rilland-Bath, Schone, Waarde en Wemeldinge, welke com missie haar zetel heeft te Kruiningen. In het hoofdstuk algemeene beschou wingen zegt de commissie dat ze aan de geneeskundigen binnen haar kring vragenlijsten stuurde met betrekking der Volksgezondheid Ondanks de verschillende voor de algemeene gezondheid ongunstige factoren m den afge- loopen zomer bleek de toestand hier niet on gunstig. De gemeenten welke dit jaar door de Com missie werden bezocht om na te gaan welke misstanden de aandacht en verbetering be hoeven, zijn: Baarland, 's-Gravenpolder, Hoe dekenskerke, Yerseke, Kapelle-Biezelinge, Krui ningen, Rilland-BaÜi, Schore en Wemeldinge. Ofschoon verbetering van vorige jaren ge constateerde onhygiënische toestanden was te bespeuren, was er toch nog voel te vinden, dat do aandacht der gemeentebesturen oischt en verbetering behoeft De toestanden van water, bodem en lucht bleken hier en daar wel iets te wem- schen over te laten Zoo werden Rittg. en Weth van Baarland attent gemaakt op den vuilen toestand van eenige slooten en een put. pvcnzoo werden Burg. en Weth. van 's Gravenpolder gewezen op een paai' slooten langs den achterweg en die achter de wo ningen m hei. Peperstvaatje. Burg en Weth. van Hoedekenskerke, welks aandacht was gevestigd op eenige vuile slooten en greppels, antwoordde later dat gezorgd was voor verbetering. Ook het gemeentebestuur van Yerseke schreef dat eenige slooten, op wier slechten toestand was gewezen, waren gereinigd; in de gemeenten Kapelle-Biezelinge, Rilland en Schore iwerden de misstanden, waarop ge wezen was, eveneens uit den weg geruimd. Burg en Weth. van Wemeldinge werd attent gemaakt op vervuilingenliet verslag meldt nog niet of daar verbeteringen werden aangebracht. Op minder hygiënische toestanden door ver zameling en afvoer van vuil (mestvaalten, go ten, enz.) werden Burg. en Weth. der ge meenten 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Yerseke, Kapclle, Rilland, Schore en Wemel dinge gewezen. Ten declo kreeg men daar van pok berichten, die zeiden dat de ge- wenschte verbeteringen waren aangebracht, anderdeels hoopt men dat binnenkort de ver beteringen zullen worden aangebracht. In het hoofdstuk over volkshuisves ting wordt gezegd dat Burg en Weth. der gemeenten 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke en Yerseke werden gewezen op gebreken van ver schillende woningen in deze gemeenten en werd aangedrongen op verbetering Het bleek dat öf de gewenschte verbeteringen waren aan gebracht, óf dat Burg en Weth. daartoe last hadden gegeven, zoodat ze spoedig te wach ten is. Aan Burg. en Weth. van Krabbendijke werd geadviseerd tot onbewoonbaar-verklaring van een wening in Rolslioek. Later kwam de commissie op dat besluit terug en adviseerde eenige verbouwingen aan bedoeld perceel. Er werd geantwoord, dat de woning zou worden verbouwd tot pelrolcumbergplaats, waardoor dus aan de adviezen geen gevolg behoeft te worden' gegeven Te Rilland werden op advies der commissie eenige eigenaren van perceelen aangeschreven om verbeteringen in hun wo ningen aan te brengen. De commissie verzocht Burg. en Weill, van Schore om bij de eigenaren van zekere per ceelen pp verbetering aan te dringen. Ook word onbewoonbaarverklaring verzocht van het perceel (wijk A no. 101, welke woning zeer bouwvallig werd bevonden, terwijl hot ettelijke andere gebreken had. Burg- en Weth. stelde den Raad onbewoonbaarverklaring voor, inaar twee maal staakten in raadsvergaderingen daar over de stemmen, waardoor het voorstel Werd geacht te zijn verworpen. De commissie wendde zich daarop tot Ged. Staten van Zee land, die do woning onbewoonbaar verklaarde en onmiddellijke ontruiming beval Dit jaar werden verschillende scholen be zocht en ook daar werden minder gewenschte toestanden onder de aandacht der betrokken gemeenten gebracht. Zoo werd Burg. en Weth. van Baarland gewezen pp de onvoldoende ventilatie m de eerste klasse der openbare lagere school en in overweging gegeven tuimelramen mei tocht- voegde Ke erbij.Dat is nog al de moeit» waard, schertste (hij. Zjj antwoordde niet. Nu moet ik naar huis, izei ze plotseling en draaide zich om. Hij volgde. Je moet later nog eens ko men kijken. Ja, dat doe ik, antwoordde Berit. Als de hofstee klaar is, spotte hij Ze lachte. Ja, dan misschien Zoo scheidden ze. Hij liep langzaam naar het bosch terug en nam de bijl op. Zij liep vlug Zuidwaarts. Maar toen ze ver genoeg weg was, neuriede ze voor zich heen bij het loopen en toen hij weer alleen was, glim lachte hij telkens bij het hakken De rusttijd was achter den rug, vóór Beril Glomhof den vloed kon oversteken en naar huis terugkeerde. Waar ben je heen geweest?, vroeg haar vader. Aan den overkant, op de velden, antwoordde ze. Hm. Hij vroeg niet verder. Maar hij had haar uit het Noorden, van de andere zijde dus zien komen. Wat deed je aan den overkant van de rivier?, vroeg tante. Noord waarts, naar Braaten gaan, antwoordde Berit. Wal voerde je daar uit? Kijken. Verder werd niet gevraagd. Ola Eriksen stond met de pijp in den mond midden op de voorplaats zijner boerderij, Hjj keek over dm aan beide kanten met heggen afgezetten weg, waar een man aankwam met achter zich het gezadelde paard. Nee maar. schermen alsmede luchtkokers te laten aan brengen Betere ventilatie ki gang en privaten bleek daar ook noodig Een (bezoek aan do school le 's-Gravcn- polder gaf aanleiding tot verschillende opmer kingen In de 1ste ai 2de klasse waren de banken te dicht bij den wand en de muren te klein, do bevloering verkeert in minder goe den staat en er is verzakking waar te ne men Ook daar achtte men een luchtkoker voor gang en privaat weuschelijk. De school te Hoedekenskerke maakte een gunstigen indruk Nog werd een kleine ver betering aangebracht. De R K. school te Kwadendamme bleek sinds het vorig bezoek veel verbeterd. Ver betering der ventilatie van de middelste klasse wordt ivenschelijk geacht De commissie kroeg van de o. 1 school te Yerseke den indruk dat de localileiten te groot zijn voor 't bezoekend kindertal ai dat 't schoonhouden der localen veel te wenschen overlaat In hel vrij smalle portaal is de ventilatie onvoldoende, de kapstokken zijn te klein, mi der urinoirs bleek verstopt en vervuild te zijn Aanbeveling verdient dat het stoffig school plein met een stofiverend middel wordt be handeld, (terwijl het plaatsen daar van een doelmatig urinoir niet overbodig is. Het. bezoek aan de openbare school in de Damstraat aldaar gaf aanleiding tot verschil lende opmerkingen 111 de 2e, 3e en 4e klasse bedraagt de afstand tusschen Svertanuur en de voorste werktafels in plaats van 1.30 M., (zooals wettelijk is voorgeschreven slechts 1.06 M In de privaten is de ventilatie ondoelmatig waarom het gemeentebestuur werd geadvi seerd Voor (eJke privaAtlokaliteit een eigen luchtkoker te laten aanbrengen, welke naar buiten komt, of do kokers van 2 privaten te laten uitloppen op één dakbuis Ook in de gang is de ventilatie onvoldoende. Burg. ai Weth berichtten, dal de bankairijen in genoemde schoollokalen achterwaarts zijn verplaatst, zoo dat thans aan de wettelijke bepaling wordt voldaan, terwijl- de ventilatie m de privaten overeenkomstig het advies in orde zai wor den gemaakt. Burg en Weill, van Kruiningeai werd nogmaals gewezen op den onvoldoenden staat, waarin de openbare schooi te HanSweert verkeert wat to erger is bij de tegenwoordige over bevolking dei- klapsen. In de openbare lagere school te Schore laat de ventilatie der privaten veel te wen schen over, waarop Burg en Weth. werd ge wezen. Aan Buig ai Weth. van Wemeldinge werd verzocht urinoirs bij de o. 1. school te plaat sen, daar deze niet aanwezig zijn. Geantwoord werd dat Burg. en Weth. met geloofden dat bedoelde .urinoirs aan de verwachtingen zou den beantwoorden, doch dat getracht zou or den deze misstanden op te heffen Do bijzondere lagere school te Volckeipoldei (gem. Rilland) maakte een goeden indruk. (Slot volgt). DR. GUNNING OVER MADEIRA. Li de Bogardzaal alhier trad Donderdag avond als spreker op de heer dr J. H. Gunning van Utrecht, niet het onderwerp „Mijn reis naar Madeira." Deze lezing werd aangehoord door een vrij talrijk publiek Dr Gunning vertelde dan, hoe hij zich te Antwerpen inscheepte op de boot „Erlangen" van de Nord-Deutsche Lloyd. 't Is eigenlijk niet het aangenaamste om niet deze booten te reizen. Want hoewel in den regel een groot aantal passagiers meegaat, zijn deze booten voornamelijk voor goederenvervoer De pas sagiers schijnen in de tweede plaats te komen. Do booten zijn niet naar de eisclien ingericht er is geen comfort, geen ruim wandeldek, geen ruime kajuilcn, lees- en rookzalen De En- gelsche booten zijn voor een reis naar Madeira veel geschikter. Al had spr. dus daar op wel wat aan te merken, hij bewonderde de netheid en do stiptheid waarmee alles op die Duitsche booten geschied- Groot verschil bij de Spaan - sche en Porlugeesche schepen die uitmunten door slordigheid en ongeregeldheid. Aan boord van het schip waren veel land verhuizers, vooral Russen en Polen die in de wereld een nieuw leven gingen liegmnen Spr. schelste de treurige toestanden, die naar de verhalen van die menschen in hun vader land, übecrschten, de uitzuigerij en dwinge landij waaraan ze onderworpen zijn. En dan vertelde spr van do andere passagiers, van hun wat kon dat te beduiden hebben? Doch nu meende hij, hem te herkennen. Het moest Gjermund zijn, de zoon van Haugset. Hij herkende het paard Het gebeurde anders zelden dat iemand nu in den hesten hooi tijd uit het dorp overkwam. Nu stond hij voor het hek. en lichtte de klink op. Zeker, het was Gjermund Haugset. Ola Eriksen, die m zijn hemdsmouwen stond, keerde zich om en ging zijn buis !aan- trekkoi Daar is iemand uit het dorp, zei hij tot de vrouwen, die hel avondeten bereid den Karen, zijn zuster, zag van den lieslag- bak op, waarin ze stond te roeren en legde de spaan weg. Wie dan vroeg ze Ola Eriksen trad naai- buiten Ik zie, dat het een Haugsetpaard is, zei hij, de deur uitgaand. Maar Berit, die ook uitgekeken had, was rood geworden, een blos, die dadelijk weer verdween. Daarop ging ze zich in de kamer voorbereiden. Toen Ola Eriksen weer op de voorplaats teruggekomen was en nu dicht bij zijn vrouw stond, zwenkte Gjermund Haugset binnen. Hij was paaschbest uitgedost ai had het Haugset paard achter zich aan don teugel. Hij' bond het dier vast en slapte op 'thuis aan. Ola Glomhof slenterde hem tegemoet. Goeden dag, zei Gjermund Haugset Goeden dag en welkom, zed Ola Eriksen Glomhof. Gjermund Haugset strekte de hand dagelijksch leven, van do verhalen der oude zeelieden van het schip; meermalen ontlokten de geestig vertelde anecdotes den toehoorders een v rooi ijken lach. Zoo landde mcu dan te FunchaJ, de hoofd stad van Madeira Madeira, of Houteiland, is 60 K M lang, de grootste breedte is 22i/<jKM 't Bestaat uit vulkanische gesteenten en is ook gevormd door vulkanische werkingen De Por tugcezen ontdekten hel in 1419 In 1432 bouw den ze er den eersten suikermolen, want Madeira is rijk aan suikerriet» iu 1508 werd Funehal tot hoofdstad verheven. Thans is de invloed der Engelschen op Madeira groot. Dc regeering, ten deele onafhankelijk, is er aller treurigst. De gansche bevolking bijna bedelt ai steelt In Funehal kan men niel loopen zonder door bedelaars to worden lastig ge vallen En die incnschai zijn er van 't aller vuilste type. Als bewijs van de onbetrouw baarheid der liedai vertelde spr. dat bij 't ver- zendai van een telegram de beambte hem vroeg of hij gcai quitantie wou hebben, an ders .was er weinig kans dat 'tover kwam. Tientallen ansichtkaarten kwainoi niet over. De postbussen, op straat worden zelden of nooit gelicht Geschiedt dit soms eens, dan nemen ui de meeste gevallai de postbode^ do zegels er af cn verbranden dc kaart. De bevolking is wel zeer gedegenereerd. In hun jeugd zijn de vrouwen wel mooi en vooral gracieus, maar de gewone bedelende, dienaide individual zijn veelal afgrijselijk om te zien. De straten vcrkeoieat in vreeselijk slechten toestand. De bestratuig bestaat uit vierkante, puntige keien, met de punt naai- boven gelegd Daar de wegai alle sterk hellen, geschiedt 't vervoer met met wagens, doch met. een soort sleden Orn deze niet te doen warm loopen, waai-door ze m brand zouden raken, leggen de voerhedai er tolkais lappai, waar in vet of zoo iets, onder Maar daarvan wor den ook do straten glad, zóó glad, dat men er haast met op loopen kan Verder gebruikt men een soort draag-hang- mat ai reist men veel te paard. Maar ook dit is met aangenaam Maar voor deze ontberingen krijgt men ver gooding door de buitengewone pracht van hel eiland. De vegetatie is met niets te verge lijken Er zijn zoowel eikoi beuken en den tnen pis puimen ai ander zuidelijke boom soorten De bloemenpracht is schitterend en er zijn ontzaglijk veel variëteiten. En dan de vele prachtig-mooie vogels die moi op't eiland heeft Madeira is een magnifiek eiland. Daarenboven is er een buitengewoon gun stige weersgesteldheid. Altijd haast is er een heerlijke Zonneschijn, licht zonder hinderlijk te zijn Ook 's winters blijft het er warm De vruchtbare bodem maakt dat alles er kan groeien. Europeesche korensoorten zoowel als Zuidvruchten De Poriugcezai hebben op Ma deira ook den zoo bekenden wijn aangeplant Spr wees er evenwel op, dat men slechts zelden of nooit echte Madeira te drinken krijgt, wel een namaak van denzelfden smaak Dr. Gunning eindigde zijn reisverhaal met te zeggen dat een reis naar Madeira werkelijk de fcnoeite waard is 'tls juist een plaats om een kalme, rustige vacantie te gemeten; men ga er niet heen als men zich bijzonder wil gimuseeren, want daarop is men daar 'niet ingericht. En men ga dan liefst met een Engolsche stoomboot Voor een liefhebber van natuurschoon is er op Madeira bijzonder veel moois. De aanwezigen hoorden deze lezing aan dachtig aan. De bijeenkomst werd met gebed geopend en gesloten. In de tweede helft van Februari zijn uit de gemeente middelbars; gevestigd: Mej. J. M. M. van Leeuwen, zonder be roep, Lnngeviele K 392, uit 's Heer Arends- kerke J. T. A. Lem, photogra&f, Nieuwstra&t G 217, uit Rotterdam M. J. Ziedses des Plantes, commies der reg. en dom., Segeerstraat H 90, uit Klun- dert Mevr. wede. nor. B. HesBoüsson, Markt I 1, uit Groningen B. W. T. Klein, winkelier Gravenstraat I 274, uit Rotterdam uit. Ola stond even stil. Lekker weer. Gjermund zag om zich heen naar boven in de lucht. Ja, werkelijk lekker weer. antwoordde Ola Toen stonden ze weer een poosje Zwijgend. Het. is flink warm. Gjermund wies zich het zweet af Ja. Toen stonden ze weer. Je moet je paard stallen en binnenkomen, zei toen Ola Glomhof. Gjermund Haugset draalde daarmee O, danke,dat wilde ik nu juist niet, ant woordde hij. Maar Ola Glomhof stapte, zonder daar verder op te antwoorden, op af, bond het paard van het hek los en leidde het naar den stal. Gjermund volgde. Toen dat klaar was, gingen ze weer naar buiten, stonden een tijdje bij de staldeur en sprakai van den hooioogst. Er is vod voêr, zei Ola Glomhof. Ja, het is volstrekt nog zoo slecht niet, antwoordde ze. U bent toch zeker ook haast klaar? O ja, ik ben net klaar, zei Ola. Ze zwegen beide. Toen zei Ola Eriksen je moest bin nen gaan. O ja, dank u. Do twee traden binnen. Gjermund drukte eerst Karen, daarna Berit de hand. Daarna kwam hij nader en ging zitten, terwijl Berit bier rut den kelder haalde. Gaat alles goed bij jullie in het dorp? A. Boel, wagenmaker Brakstraat O 276, uit Goes S. J. van Gend, kantoorbediende, V#er- sche Singel S 38, uit Haarlem Wede. B. van Goozen—De Bree, Wal B 58, uit '9 Gravenhage J. H. Bouwmeester, winkelbediende Wal B 58, uit Deventer Wede. M. C. van NoppenSchippers, bpanjaardstraat E 76, uit Delft L. de Rijke, veldarbeider Noordwei» S 239, uit St. Laurens. Vertrokken: N. Kar else, Stijfselweg S 115, naarVlis- singen Mej. R. Cameron, Segeerstraat H 73, naar Bergen op Zoom; Wede. J. C. Kat—Verwijs, Nieuw Ooster straat N 105, naar Bergen op Zoom P. H. Kalle, Lazerijstraat 0 34. naar Vlissingen Mej. C. J. Loekemeijer, L. Giststraat F 177, aaar Vlissingen A. G. J. Tenkink, Noordsingel R 53, naar 's Gravenhage -, J. J. van Langeraad, Kinderdijk P 124. naar Koudekerke J. Meeuwse, Hofplein D 73, naar Zeist; H. Peute, Nederstraat O 198, naar Kou dekerke Wede. H. Wedts de SwartBut, Heeran- gracht M 12, naar Vlissingen Mej. E. J. Kruijsse, L. Gort9traat 1323,- naar Lochem G. M. A. S. Kiuijsse, L. Gortstraat I 323, naar Doesburg H. Proos, Seisdam Q 23, naar Amsterdam; H. Drantb, Veersche Singel S 84. naar Koudekerke. Men echrijft aan de »N. R. Ct." De R. K. geestelijkheid van den Bosch heelt, bij alkondiging in de kerk, van het verbod om gedurende de vasten vleeseh te nuttigen ontheven, behalve op Goede Vrijdag, dienstboden, werkzaam bij Israëlieten. Hieruit blijkt dus, dat het onjuist is wat dienstboden meermulen vertellen, nl. dat de geestelijkheid haar verbiedt bij Israëlieten te dienen. Ned. H e r v. IC e r k. Aangenomen: naar 's Gravenhage ds. J. J. H. Pop te Rijnsaterwoude, die voor Yerseke bedankt. Bedankt: voor Oudkarspel ds. H. G. van Wijngaarden te Hansweert. Doopsgez. Kerk. Bedankt: voor IJmuiden C. E. Maat te Gorredijk. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Monnikendam P. Ch r. d. Vliet, cand. te Amsterdamte Bruinisse ds. A. Taal te Stellendamte Zuidbroek K. Dijk, cand. te Wolvega. Bedankt: voor Zalt-Bommel ds. J. 8- Langen te Gouda. In de laatste dagen wordt door Bel gische kooplieden in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen veel gebookt vlas opgekocht tegen goede prijzen. Voor gewone kwaliteit wordt tot 22 fraaca per 1000 KG. betaald. Zoo gedrukt als langen tijd de haudel was, zoo levendig is bij nu. HENGSTENKEURING TE GOES. Bij de reeds vermelde Woensdag te Goes gehoudai paajdenkeuring werden de volgende paarden bekroond. Achter de namen van de paarden zijn vermeld do eigenaam en de woonplaats Deldhongs leu van jdri» jaar Fleur de Mamix, G. Buijsse, Biervliet Albert, A Moggré, SchoondijkeMalaga, F. Koopman, bij ZienkzeeVainqueur de petit Enghiem, ,P. ,Vael—Ysebaert, St. Janssteai Dernier, Wed. Jos. Daelman, Westdorpe, en Argus, 11. J. Aemoudts, Sluis. Plaatsvervangers. I Mars, C Thorcmw, Waarde Bourgogne II W Dietomiui Pz AxelAvenir, H. Steijaert. vroeg Karen, terwijl ze een bord met koet op de tafel plaatste. O ja, dank uvoor zoo ver ik vvoat, antwoordde Gjermund, bij sprak als een oude, volwassen man. Je moeder is zeker boven, op de bo gen. Ja, die zal nu gauw bijna drie wekm boven zijn. Goede melk geven de koeien daar boven, niet? Ja, uitstekend, zegt men Toai kwam Berit boven met liet bier Ze stapte (naar bon toe. O, dank je Hij nam het glas hoogst plechtig op en dronk. Zij stond iir afwachting. Nee, drink nu east maar je genoegen, ze» ze, toen hij Jipar den beker wilde reiken O, dank je wel.. Hij dronk weer Dank. nu niet meer, zei hij daarop Zij nam toen den beker op, droeg dien naar het buffet en kwam terug met gebak Hij nam weder. Daarop begonnen ze te praten met zjjn vieren, nadat Ola Glomhof ook gedroc, ken had. Men vertelde elkander, wat zich al zoo in het dorp had voorgedaan M«i wilde .uitvoerig ingelicht worden. Daarfusschendoor werd gedurende lange poozen gezwegen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5