RONA Van Hoyfcn's Caca© Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Onderwijs. LAATSTE BERICHTEN. Kunst en Wetenschappen. Rechtzaken. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. onderlinge dorpsveetw gen zijn. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa= briceerde cacao moet bezitten. Ji i gunstig bekend© symphoniogezolschap uit Brugge. Voortdurend treden nieuwe leden tot de eenigjng toe. Van ethische zijde is op Zaterdagavond «en vergadering belegd in de sociëteit St. Jons alhier, waar het beginsel ♦Even redige vertegenwoordiging" in de Ned. Herv. kerk ter sprake zal worden gebracht. Be langstellenden verwijzen we naar achter staande advertentie. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken is tot onderwijzer in de electrotecbniek aan de ambachtsschool alhier benoemd de heer J. P. P de Blécourt. Om toegelaten te worden tot de Bij zondere Kweekschool alhier hebben zich aangemeld 38 candidaten t. w. 23 mannel. en 10 vrouwel. waarvan 1 voor de 2e klasse. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr school te Genemuiden mej. V. d. Boogaarde, 't Zand (Koudekerke). Voor de vacante betrekking van on derwijzeres te Biervliet aan de Drie- weegsche school is geen sollicitatie inge komen. De Haagsche gemeenteraad heeft roet 10 tegen 15 stemmen, in strijd met het afwijzend praeadvies van B. en W. een motie van den heer Thomson en 4 andere leden aangenomen, waarin het dagelijksch bnstunr wordt uitgenoodigd een proef te nemen met het openen van de gelegenheid van gemeentewege om daar ter stede onder wijs in Esperanto te ontvangen. van ziin vrouw gescheiden is. Het kind van bekl. leeft jnu thuis bij zij'n schoonmoeder, de eerste getuige. Bekl. kan zijn kind nooit zien. (Toen hij het zag op bedoplden dag, wilde 14 het eens weer tops preken Mej. Voogd verhinderde (dit. Bekl. hvishandeldc haar echter niet't was in ieder geval zijn be doeling niet. Spreker vroeg een lichte straf. De 22jarige landbouwersknecht I. VV. te Oostkapel le heeft zich te verantwoord den voor een jachtwet-overtreding. Deze zaak diende vroeger reeds voor den kantonrechter, die tegen bekl. f 10 boete of 3 dagen hech tenis eischte Bekl. kwam m appèl. Den 20 Nov. zagen twee sorveilleerende veldwachters stroopers werken met een licht bak. Zo zagen bekl. loopon met een zak. Toen bekl. hen zag liep hij weg en wierp den zak weg. Die bleek een haas te bevatten. Bekl gaf een andere explicatie van het ge val. Hij had een strooper zien werken en was toen gaan .tijken Daarop kwamen opeens getuige en de andere op hem af en hij liep weg. Hij had evenwel niet gestroopt. Getuige P. den Hollander zei, dat hij op bedoelden dag gestroopt had. Bekl. was Dg hein. Hij, getuige, droeg echter lantaarn en geweer. Bekl droeg geen haas, getuige zelf deed het dier in een zakje en wierp het in de sloot Het O. 11 eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De verdediger, mr. Adriaanse, wees er op, dat bekl. van den beginne af ontkend heeft. Bekl. is onschuldig en wil nu ook niet ver- (bordeeld Worden. Hij wees ter op, dat bij derge lijke (overtredingen het getuigenis der veld wachters van dien aard is, dat men zou kunnen aannemen dat ze zich vergissen. Waar voor deze overtredingen een premie wordt betaald, (noot men met deze getuigenissen voorzichtig zijn. Vooral waar men het reso lute getuigenis van Den Hollander heeft. PI. vroeg vrijspraak en vernietiging van het von nis van bekl (Wordt vervolgd) In het Kunstverbond te Antwerpen heeft, de Nederlandsche dichteres Annie Sa- lomons een lezing gehouden over de vrouwen in de Nederlandsche letterkunde, vanaf de vroegste middeleeuwen tot op heden. HetBelgisch-Franscbe orgaan „Le Matin" schrijft in de meest loffelijke woorden over de conférence. Arroiidissaments-Rechlbank to Middelburg. Zitting van Vrijdag 1 Maart Do eerste bekl. was C P A32 j., kan toorbediende to Vlissingen. Hij werd be schuldigd van mishandeling van zijn schoon moeder C. de Voogd. Deze dame liep den 19 Jan j.l. in de Aagje Dekenstraat met het kind van haar dochter, met wie bekl. getrouwd is doch mot wie hij thans een proces voerde voor een scheiding van tafel en bed. Toen kwam bekl op eens op liaar toe en greep haar bij de keel De beklaagde ontkende. Do getuige Weijsfcr zeide de mishandeling to hebben gezien Hrj was opmerkzaam gewor den doordat hij een vrouw hoorde gillen. Toen zag hij dat bok!, de vrouw bij de keel had. Ook getuige Boonstra heeft dit gezien Hij verklaarde dat bekl de vrouw bij do keel had en haar heen en weer schudde. Rvetizoo (verklaarde do getuige M. vanWeele. Deze demonstreerde den heer mr. Heijse, de verdediger van beklaagde, hoe bekl. de ge tuige vast hield. Het O M. eischte f 15 boete of 15 dagen De verdediger mr Heijse zeide, dat bekl. wel in aantal gesto- GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de raadszitting van Woensdag a.s. ko men behalve de elcctriciteitsfkwestie in be handeling voorstellen voor don aanleg van waterleiding aan don Ouden Veerschen weg en van gas- en waterleiding aan den Nieuwen Vlissingschen Iweg DE NOORD-BEVELAND". De „Noord-BeveLand", de tweede nieuwe schroefstoomboot van den Provincialen Stoom- bootdienst voor de vaart tusschen Middel burg en Zicrikzee is hedenmorgen van den Kinderdijk vertrokken en wordt hedenavond te .Vlissingen verwacht om morgen op de Wester Schelde proef le stoomen. SPOOR GEVONDEN? Zooals vioeger in dit blad uitvoerig werd medegedeeld werd in den nacht van 8 op 9 December 11. de 72-jarige alleen wonende herbergier B. d'H. te Koewacht in zijn woning met geweld overvallen en van zijn geld beroofd. Met den meestcn yver werd sinds dien tijd het spoor der daders gezocht, doch tevergeefs. Thans schijnt plotseling een opheldering in die zaak te zijn geko- men. Men beweert ten genoegen van velen de daders op het spoor te zjjn. De poli tie, die Donderdag ter plaatse was, stelt andermaal een ernstig onderzoek in. DE GEVOLGEN VAN H00GE PACHT. Te Oud-Vossomeer zal een persoon, welke al te gevoelig was bij de verpachting van het Woezen-armenland, dat een perceel hem ontnomen was, zich ten slotte moeten verantwoorden voor het uitdeelen van een „op stopper" bij die gelegenheid. Het is, te begrij pen, dat de gemoederen eenigszins warm wa ren en het is zelfs beter afgeloopen dan som migen gedacht hadden Intusscben zullen de DAGVAARDINGEN. Holen zjjn gedagvaard om te verschijnen op den 15den Maart a.s, voor de arrondisse- ïnents-rechtbank alhier, II. B. van S en Z. M. van B., beiden geboren en wonende le Goes, verdacht van diefstal van lood aldaar Eveneens zijn gedagvaard tegen dien datum de vier gebroeders C., alhier gedetineerd, we- lishandeling en wederspannigheid, allen geboren en wonende te Hontenisse. DE CHINEEZEN-KWESTIE. Do „Daily Tel te Londen bericht dat er uit Nanking mededeelingen zijn ontvangen vol gens welke een in krasse termen verval ul timatum naar Den Haag is gezonden omtrent het beweerde geweldadig optreden der Hol- landsche politie te Soerabaja Zoo binnen een week geen bevredigend antwoord is ingeko men zal als eerste vijandige stap de Holland- sche liandol worden geboycot. Naar aanlei ding van dit bericht hebben wij ons gewend tot het ministerie van buitenlandsche zaken alwaar men hot niet wenschelijk achtte op liet pogenhlik mededeelingen te doen. Het „Ilbld." merkt op, dat .uit het voren- slaande blijkt dat nog steeds op het praatje dat de Nederlandsche politie te Soerabaja op ruwe wijze zou zijn opgetreden wordt voort geborduurd en het is zeer wel mogelijk dat, gelijk reeds werd opgemerkt het optreden van de Nankingsche rogeering inzonderheid ten doel had om te doen zien hoe de republiek.' krachtiger dan de monarchie voor zjjn land- gpnooten in de bres sprong Officieel wordt uit Batavia gemeld, dat alle arrestanten door het bestuur zijn vrijgelaten De laatste vier op Maandag j.l. (26 dezer), nadat daartoe stappen gedaan waren door afgevaardigden der Chineescho gemeente, die beloofden alles in het werk te zulka stellen tor Voorkoming van herhaling van de onge regeldheden UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. l)e Kamer heeft voortgezet het debat over het ontwerp tot toekenning van hooger sub sidie voor de bouwkosten van bijzondere scholeD. De beeren Ketelaar en Bos bestreden, in aansluiting van de heeren Roodhuyzen en Ter Laan het ontwerp als onnoodig, als geen waarborgen biedend voor de verbete ring van het onderwijs en als afkeurings- waardige eenzijdige bevoordeeling van het bijzonder onderwijs, ten nadeele van de openbare scholen te gnvaarlijk, wanneer men let op minister's onderwijspolitiek. De heeren Van der Molen, Van Rijnber gen en Oosterbaan verdedigden het ontwerp i bescheiden stap tot vermindering van de ongelijkheid tusschen den overheids steun voor het openbaar en het bijzonder onderwijs. Examens nuttige handwerken Geslaagd is voor het examen in de nuttige handwerken mej JL. Groot he Vlissingen UIT AMSTERDAM. Louis Bouwmeester. Lotus Bouwmeester is in zoover hersteld dat hij hedenavond in Haarlem zal optreden. Ernst van Ppséarl. Hedenmiddag 2 50 uur arriveerde aan het W. P. station de heer Ernst van Possart. Door een der leden van den raad van beheer der Stadsschouwburg werd hij per auto naar Bracks' Doelen hotel gebracht. SCHIETOEFENINGEN. Van 5 September tot 8 October a.s zal de legerplaats bij Oldenbroek een schietcursus worden gehouden voor reserve- officieren en anders officieren der vesting artillerie, Zoomede voor officieren en onder officieren der landweer-vestingartillerie. VERMIST. Te Groningen wordt sedert Dinsdag morgen een 23jarige dienstbode vermist. Ze diende bïj een familie aan het Gcd. Zuïder- diep Ze was gewoonlijk zeer stil en liet zich nooit over een en ander uit. Ze ontving her haaldelijk brieven, volgens haar beweren van haar vrrjer uit Dortmund. De politie is met de verdwijning in kennis gesteld ENGELSCHE STAKING. LONDEN, 1 Maart. Op het oogonblik be draagt het aantal stakende mijnwerkers één millioen. De onderhandelingen krijgen lang zanieriiand een bevredigend aanzien Een (bestuurder van den (nijnwerkersbond uit Zuid-Wales verzekerde, dat de ptaking tegen het ©inde der volgende week afgeloopen zal Zijn en dal de onderhandelingen voor de mijnwerkers een bevredigend resultaat zullen hebben Eenige leden van de delegatie der mijneige naars kwamen hedenfmorgen in het ministerie van buitenlandsche zaken bijeen en brachten later een bezoek aan minsiter Asquith On geveer oen 50-tal stoombooten kunnen do liavcn van Glasgow niet verlaten wegens ge brek aan kolen. NIEUWE GOUDVELDEN. NICOLAJeV, 1 Maart In het gebied van den Samoer, een kleine zijtak van den Amour, zijn door goudzoekers goudvelden ontdekt. Ook aan den rechteroever van den benedenloop van don Amour strekken zich de goudvelden uit (Concessies van deze velden zijn ver leend aan een maatschappij te Ockotee en een Engdscho maatschappij. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 M aa rt. Thermometer alhier 8 u. vm. 44 12 u. 52 gr., 3.J u. nm. 58 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 769.6 te Nice. Laagste 735.7 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 2 Mrt: krachtige, later tijdelijk afnemende Z. tot Z.W. wind, betrokken met regen, later opklarend en dezelfde temperatuur. DE ENGELSCHE CRISIS. Het is ondoenlijk, een duidelijk overzioht te geven van den toestand in de Engelsche mijnen-crisis. Zooveel staat vast, dat, al is het heden ook de eerste Maart en al is Donderdag niet die schikking getroffen, die de arbeiders geëischt hadden als voorwaarde, om het werk voort te blijven zetten, toch dank zij de ferme en verzoeningsgezinde houding der regeering alle hoop op een regeling nog niet uitgesloten is. Donderdagavond wa9 de stemming zelfs hoopvol, omdat werd geloofd dat de mijn werkers in de door de mijneigenaars met betrekking tot het minimum loon gevraagde waarborgen toegestemd hebben. Verscheiden patroons zijn intusschen uit Londen naar de mijnen vertrokken. In de streek, waur de arbeid stil ligt, verloopt de staking ordelijk. Minister Asquith heeft een dringend be roep op de mijnwerkers gedaan om hun de zware verantwoordelijkheid onder het oog te brengen, die ze op zich laden, met in staking te gaan nu de kans op een vereffe ning van het geschil zoo nabij is. Hoe groot die verantwoordelijkheid wel is, blijkt o. a. uit het volgende. Verscheiden groote ondernemingen, die zich allengs hebben uitgebreid, hebben geen ruimte om een grooten kolenvoorraad, die voor eenige weken toereikend zou zijn, op te doen. Zoo zijn er maatschappijen, die niettegenstaande het enorme kolengebrnik per dag, slechts voor drie dagen op hnn terreinen hebben liggen. Hoe zouden die niet onthand zijn, als plotseling de toevoer werd afgesneden, te meer, omdat dit meestal maatschappijen zijn, die openbare middelen van vervoer exploiteeren Op het oogenblik staken 800.000 mijn werkers. Ofschoon de patroons een loonsverhooging geweigerd hebben, besloten de mijnwerkers in Opper-Silezië niet in staking te gaan. Ook yon doeo zijde hebben dus de Engrelsnhe stakers geen steun te verwachten. TOEKOMST VAN CHINA. Een medewerker van de „Temps" heeft een onderhoud gehad met een zoon van het Hemelsche Kijk, hetgeen tusschen haakjes tegenwoordig niet meer hemelsch is. Het gesprek liep over Joean-sji-Kai en zijn De Frsnschman haalde een artikel aan uit het blad van Tien-Tsin, door een vol bloed Mantsjoe geschreven, waarin de vol gende, merkwaardige zinsnede voorkomt, die Joean vóór den afstand tot de Mantsjoe- vorsten heeft gericht: „Als wij niet luistereu naar de stem van het volk, vrees ik een langdorigi burgeroorlog en tusschenkomst der vreemde mogendheden. Maar als we do republiek aanvaarden, handelen wy goed, des te meer, omdat wij, als deze geen bevredigende uit komsten oplevert, dan de militaire machten van de noordelijke provincieën zullen ver- tenigen, en wij met behulp van de gelden, die we gevonden zullen hebben, de grond wettelijke monarchie zullen instellen." Maar de Cbineesche vriend liet zich niet uit het veld slaan en antwoordde glim lachend „In China zoowel als daarbuiten heeft iemand kracht, als hij kracht beslist noodig heeft. Joean wist maar al te goed, dat de Noordelijke gewesten allengs aan zijn macht ontsnapten. Door de Mantsjoe's als slaven behandeld, gedwongen, zeer zware belastin gen op te brengen, ten slotte door afge vaardigden van dr. Sen bewerkt, waren de Noordelijke Chineezen er niet ver van af, om het keizerlijke juk te schudden. Zelfs het leger van Joean was langzaam maar zeker door onze vrienden van de geheime genootschappen gewonnen. Kb Ting, de zoon van Joean, waarin deze veel schik heelt, is een onzer vurigste republikeinen. Hij is de geestelijke zoon van iemand, die vanat het begin republi kein i3 en thans naast doctor Sea staat. En dan, wat Soen-jat-Sen beeft gedaan, kan sléchts goed zijn gedaan. Hij is het, die Joean-sji-Kai eigenlijk gemaakt heelt. Geloof mij, ons gemeenebest zal federaal en Joean een goed president zijn." fase van grooter krachtsontwikkeling schijnt tegemoet te gaan. Daar het door Turkije genomen besluit waarbij den aldaar wonenden Italianen wordt gelast, binnen 14 dagen bet vreemde grond gebied te verlaten, op zooveel en velerlei bezwaren stuit, o.a. met betrekking tot de scbuldeischera en armlastige vreemdelingen, is bet best mogelijk, dat het ten slotte toch niet zoo ver komt. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 6 Maart, i V lis si n gen. Bureau duinwaterleiding Mjj. Het bouwen van een re in waterkelder op 't em placement in de gem. Biggekerfce. Best. en teekecingen op 't bureau verkrijg baar. Aanwijzing Maandag 4 Maart. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het vorig blad meldde via Tripolis hoeveel verliezen de Turken geleden hebben j bij de gevechten om Mergheb. Van dezelfde plaats fcomt nu een opgaaf van de Itali- aanscho verliezen in denzelfden slag op 27 dezer. iDeae zouden 14 dooden, o. w. 2 officieren, en 100 gewonden, o. w. lloffi- cieren, bedragen hebben. Deze cijfers mogen niet geheel betrouw baar zjjn, in ieder geval blijkt, dat er hard nekkig gestreden is, en de oorlog In Mei aanstaande zal voor de eerste maal sedert 1830 in het Vlaamsch gepleit wor den Voor de rechtbank fe Brussel Einde lijk zaJ de wet van 1908, die het taalgebruik in strafzaken bepaalt, in toepassing worden gebracht. Talrijke .Vlaamschc kringen hebben reeds meegedeeld aan de betooging deel te nemen, welke bij die gelegenheid wordt ingericht. Men hoort tegenwoordig zooveel van „Home Rule", maar dan is altijd slechts van Ierland pp rake Wel bleek daarbij onlangs uit den strijd om de rode, door Churchill ten voordeele van die beweging in Belfast gehou den, dat 'Schotland hierbij ook in het epel is, in zooverre als de in het Noorden v;w Ierland wonende Protestanten zich tegen die zelfregeering van het Katliolieke Ierland ver zotten en deze protestanten (of Orangisten) veel Scliotsch bloed iu de aderen hebben. Voor Schotland is nu Woensdag dr. Chap- e in hot Lagerhuis opgetreden. Hij heeft een motie ten gunste van een verleeni|agt van dezelfde t(echten van zelfregeering aan Schotland ingediend, als aan Ierland zou den worden toegestaan. De motie werd aan genomen met 226 tegen 128 stemmen. Men weet, dat pp het punt van vrou wenkiesrecht het Engelsch kabinet verdeeld is. Meldden we onlangs dat onder leiding vaft een minister een vergadering ten gunste va*t bedoeld recht was gehouden, ook de terugslag daarop is niet uitgebleven Lord Cromer heeft Woensdagavond in de Albert Hall te Londen voorgezeten in een groote betooging tegen vrouwenkiesrecht. Be tuigingen yan instemming waren ontvangen van den premier Asquith, Iprd Lansdownef, Chamberlain en Walter Long. De lord-kan- selier Iprd Curzopn, mej. Violet Markham, Lewis Harcourt en de bekende unionistisch» afgevaardigde F. E. Smith behoorde tot de sprekers. Ofschoon de Europeesche, politieke at mosfeer tegenwoordig vrede ademt, hoore*i we toch in pilo laaiden wapengekletter Volgens de „Lokal Anzeiger" zullen de uitgaven voor de jDuitsche leger- en vlootwetten tot een bedrag van 50 k 56 millioen gulden stijgen De uitgaven voor het jaar 1911 op dit gebied schat het bLad op 125 millioen gulden Het »>u dus mogelijk Eyr,, «lat de rogeering e«" voorloopig van pfziet, het ontwerp dor suc cessierechten in te dienen. Naar men weet, is de rechterzijde in den Rijksdag pcherp tegen die laatste voorstel len gekant Do bekende, chirurgische profes oor Czemy in Heidelberg hoeft zijn ambt va* lioogsten, militairen arts a la suite ai omdat h(j bij de laatste, algemeen© gen de zijde van het zgn. „groote Woc", d. w.z. van het verbond der geheole linkerzijde gekozen beeft Toen is hem duidelijk ge maakt, dat een dergelijke houding niet met dó door hem bekleede, hooge waardigheid strookt Het geval trekt nog meer de aandacht, omdat hij dien vereerenden titel gekregen heeft na een gelukkige operatie, bij den groothertog Frederik van Baden volbracht. In den brouwketel, die het eiland Kreta vormt, spookt het voortdurend. Den laatsten tijd zijn er weer verscheidene aanslagen door christenen op Mohammedanen gepleegd. Ook roert zich de revolutionaire volksver tegenwoordiging. Met het oog daarop versterken Enge land, Frankrijk en Rusland hun aantal oorlogsschepen, die op het eiland toezicht houden. De Chineesche republiek is niet ouder een gunstig gesternte geboren. De eerste weken- werden haar wel vergald. Was in het vorig nommer van een natio naal gevaar sprake, dat van den kant der slecht betaalde soldaten zou dreigen, als die niet spoedig soldij ontvingen, vroeger dan verwacht werd is die profetie in vervulling gegaan. Donderdagavond zijn ongeveer 2000 soldaten van Joean-sji-Kai's troepen aan het muiten geslagen te Peking. Ze gingen tot allerlei gewelddadigheden over, plunderden winkels, staken huizen in brand, vuurden verscheiden geweerschoten af, enz. Tot diep in den nacht duurden de onge regeldheden. Toen werd bet kalmer. Ver scheiden opstandelingen verlieten de stad met bun buit. De legatiewachten leidden de vreemdelingen naar de gebouwen hunner gezanten. Daarbij hadden geen wanordelijk heden plaats. De oorzaak is het niet ontvangen van soldij. Mem verneemt, dat vier mogendheden: Enge land, Duitschland, Rusland en Japan, in gun- stigen zin geantwoord hebben op de öOtft van Knox, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, waarin die landen ort- geaioodigd worden tot een gemeenschappelijk optreden in China, zonder ieder voor zich voordeel te zoeken. Oosten rijk-Hongarije, Frankrijk en Italia hebben nog niet geant woord Onze lezers weten, dat er weer eens iti Mexico ©én opstand woedt- Dè toestond wofdt daar hoe longer ho© ernstiger. Amerikaansóh© troepen staan aan de gemeenschappelijke

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2