MIDIELBURGSCHE COERAIT. Zaterdag 2 Maart. g. a3 155* tegang. 1912 Dtxa muut Tembijot dagnlijkx, 2»»- FwtdagM. -t3, plr kw„u«l, zoowel eoor Middelburg al. Toor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afeonderlljke nnmmen ko.ten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. A.dvertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middag, vóór aan het bureau bezorgd zijn. Adverteitiëa A 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- alle andere familieberichten eu Dankbetuigingen van 17 regeli f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter;» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-IInres» A. DE LA MAK An., M.Z. Toorbnrgwal £66, Amsterdam. Btf deze courant behoort een^ bijvoegsel. Aan hen die zich thans abonneeren op dit blad, zal van het eerste kwartaal alleen de maand Maart in rekening worden ge braakt. Middelburg 1 Maart. KAMEROVERZICHT. Twee de Kamer. Zitting van Donderdag. Nog spoediger idan zelfs de meest optimis tisch gestemde had kunnen verwachten is men tnet de Armenwet gereed gekomenheden, is de beraadslaging daarover geëindigd en zoo tijdig dat Imen nog met de behandeling van het dusgenaamde bouw wetje, dat de wet op het Lager Dnderwijs zal herzien, is kunnen be ginnen. De Bindstemining over de armenwet heeft natuurlijk tater plaats, maar haar uitslag is niet twijfelachtig. Voor dergelijk snel en toch initnemend parlementair werk kan men bijna al'een in de {Schepenwet van wijlen Minister Veegens een precedent vinden. En niet minder dan van Minister Heemskerk mag hier ook van de commissie van voor bereiding, welker bekwame president de heer Drocker was, worden gesproken. Minister Heemskerk was vandaag heel wat concabanter gestemd dan den dag te voren; de (welverzorgde en redactioneel izoojwel als technisch inderdaad verbetering brengende amendementen van den heer De Beaufort nam hij zonder aarzelen over, en ook met die van d«to heer Rink ging hij, schoon schoorvoetend, mede Het Was by art 56, dat de heer Rink de taak van den armenraad nog eens volledig wilde vermeldenMinister Heemskerk vond dat met moodig, achtte het-een verkeerde ma nier van wetgevon, maar hij, die eerst zijn nonchalant gebaar van „de Kamer moet "t maai uitmaken", maakte, gaf ten slotte toe nu als bijna altijd wanneer hij toegeeft met een grapjeder Klugere giebt nach I Van Minister Heemskerk kan men zoo iets gaarne hebben en hij brengt fleur in de meest droge discussiën I Later, by artikel 77 gaf de Minister den heer Rink zelfs meer dan deze vroeg. De vereenvoudiging van procedure bij geschillen, in dat artikel voorgesteld, had de volle in stemming van den heer Rink, maar hij wilde haar niet uitstrekken tot de geschillen over de vraag of een instelling is een instelling van weldadigheid en tot welke der soorten, die de wiet kent, ze behoort. Boven snel recht gaat bij hem goed recht. Toen ook de heer Kooien zich aan zijn zijde schaarde en de Commissie van Voorbereiding, hoezeer het mislukken van deze poging tot vereenvou diging van het procesrecht betreurende, er niets togen zeide, gaf de Minister gehoor aan dm wenk en beperkte de vereenvoudigde pro- eedure tot het verhaal van kosten en het ver haalbaar bedrag der armverzorging. De hees- Rink had toen alle reden om zijn amendement in te trekken. De discussie van geheel dm dag liep over het hoofdstuk der samenwerking van onder scheidene instellingen van liefdadigheid en de inrichting der Armenraden. De heer Van Vuu- rm wees op het belang van dit deel van het ontwerp m prees bovenmate do instelling der Armenraden m der Kamer van Navraag, de praktyk zal, indien goed nagevolgd, hier de 1 1 vruchten kunnen al werpen. De heer De ledigde hier een reeks van amen- met betrekking tot het ambtsgebied van de Armenraden, welke gelijk gezegd, alle V|porbereiding waarin een viertal bekwame juristen als de heeren Van Hamel, Limburg, Van Veen en Van Wijnbergen benevens de dicus Schreurer zitting hebben ging men tpt het Bouwwetje over. Strijdvaardig ging de heer Roodhuïjzen het debat openendo geest der antithese was over do Kanier vaardig, en Minister Heemskerk, die in de Armenwet heeft ontdekt hoe positief christelijk hij pis wetgever is, interrumpeerde vinnig. De heer Roodhuïjzen had niets tegen de idee van het ontwerp-Kuyper van 1905, maar Wel tegen de uitwerkingnu dit echter eenmaal verkregen Was, moest men van rechts dit rustig laten doorwerken en niet dadelijk toegeven aan de nieuwe begeerten van sub sidie, Idaardopr gewekt. De Minister had 't Wel een zegen genoemd wanneer in ons land elke ppenbare pchool gesloten zou zijn en was daarmede tegen de grondwet ingegaan „heelemaal piel", vond de Minister had Onrust gebracht in >'t land" „kom, Joopi", {schudde de Minister zijn hoofd maar dat was nu weer een kluifje der woords, den al te hongerigen broederen toegeworpen. De offervaardigheid echter is 't eenig vaste criterium voor gemoedsbezwarenhet moet niet al te gemakkelijk zijn bijzondere school tjes pp te r ichten. En als men kunstmatig die offervaardigheid onderdrukt, dan lokt men amendementen uit van de echte subsidiejagers, dan dwingt men een meerderheid, mocht ze eenmaal meerder heid (worden, tot rcpressaillemaatregelen De heer Roodhuïjzen begreep wel, dat 't hier een chose fugée" was; het amenden van de heeren Van Wijnbergen en Van der Molen, |de subsidiejagers pur sang, (die per amendement voorgesteld hebben de subsidie bedragen te verhoogen) had de mede-ondertee kening van den heer Snoeck Henkemans; de minder strenge broederen waren dus reeds overgehaald. We loopen naar nieuwe verkie zingen oogst van eenigea aard moet dus als in 1905 in elk geval wordon tiimongo haald. En, nietwaar, 'tis zooals men 't on langs in 't weekblad „De Wereld" zoo gees tig uitdrukte, „mijnheer ment weer zelf". De 3p van Troelatra. is niet eenig in haar soort. Felle m gegronde kritiek leverde ditmaal ook de heer Ter Laan. Hij kwam op tegen geheel het stelsel van subsidiëering, dat onder wijzers zonder betrekking, jonge en eerzuch tige predikanten, en gemeentebesturen, die van onderwijszorg af willen zijn, tot subsidie-aan- VTagen brengt. In het bijzonder wees hij op de werking van zulk een regeling ten opzichte van de kloosterscholen; daar geven broeders en zusters les zonder dat ze er geld voor mogen ontvangen, zoodat het geld van de Staatskas eenvoudig in de kloosterfbndsen komt. Maar het geld kent geen antithese het was een interruptie van den heer Duys die hij volkomen onderschreef en rechts schaamt men zich niet om bij erkende voor standers van openbaar onderwijs te vragen voor de Unie-collecte, te bedelen als zonder genoeg geld een bijzondere school is be gonnen. Men moest dat van links eens doen wat zou 'tonkiesch worden geheetenl V. D. M. En ten slotte waren er op artikel 82 enkele wijzigingsvoorstellen van de Commissie van Voor bereiding, die vooral de positie van de secretarissen der Armenraden betroffen.; de Minister ging hierin slechts ten deele accoord met de Commissie en kwam vooral op tegen centraliseering der armenzorg en het effenen van den weg naar ryksarmenzorg. Eindelijk werd bepaald dat de secretaris- aen geen lid van het college zullen rijn en aene toelage kunnen genieten, terwijl de Ar menraden op verzoek adviezen geven aan in stellingen en, in het algemeen, dus pok onge vraagd, aan autoriteiten. Toen Werden de laatste twee artikelen zon der discussie afgehandeld, en nadat op voor stel Van den voorzitter de wetsontwerpen betreffende bepalingen vpor straffen en straf rechtpleging van pvertredors, lijdende aan sto ring pf gebrekkelyke ontwikkeling der geest vermogens, de dnsgenoemde Psychopathenwot, wjh (toevertrouwd pan eene pemmissie van DE GEHUWDE AMBTENARES EN ONDERWIJZERES. Donderdagavond had in „Bellevue" 'te Am sterdam een druk bezochte protest vergadering plaats naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren |en onderwijzeressen bij het x lager onderwijs, die in het huwelijk treden- De vergadering was belegd door het .Comité van. Actie tegen het wetsontwerp- Heemskerk", en werd geleid door den voor zitter van het comité, mr. E. Fokker deelde o. a. mede, dat de vergade ring werd bijgewoond door 63 afgevaardigden van verschillende bonden en vereenigingen. Bovendien waren ingekomen een 67 telegram- en brieven adhaesie betuigende met het doel dezer vergadering van aïdeélia- gen van den Bond van Ned. Onderwijzers en van het Ned. Onderwijzers genootschap. De sprekers van deze vergadering waren mr K. Louis Israels, mej. Angcsnita C. Klooster, en mevr. W. van I tal lie-Van Embden. Nog een drietal aanwezigen voerden het woord tegen het wetsontwerp, waarop de vol gende motie in stemming gebracht werd: De vergadering gehoord de verschillende Sprekers, van oordeel, dat het ontwerp van wet tot regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en on derwijzeressen bij het openbaar lager onder- i, die in het huwelijk treden, een niet ge rechtvaardigde inbreuk maakt op de persoon lijke rryheid dier wouwelyke ambtenaren, dat niet bewezen en te bewijzen is, dat als regel het belang van den dienst eÏBcht, dat de vrouwelijke ambtenaar die huwt, ontslagen worde dat het voor een groot deel practisch 'waar deloos maken van door de vrouw verkregen diploma's i n liooge mate onbillijk zou zijn dat niet de door de regeering verwachte, daarentegen andore, zeer zeker door haar niet gewenschte gevolgen op ethisch en sociaal ge bied van de ontworpen regeling zijn te ver- protesteert ten. stelligste tegen bovengenoemd ontwerp en dringt bij de Staten-Genoraal aan op verwerping van de voordracht. Met over groote meerderheid werd deze rao-' tie goedgekeurd. Uit de Staatscourant. Bij kou. besluit: is C. V. van Bommel, oud-directeur van het bureau van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van »Oranji Nassau." De commissie ter voorbereiding van de aanwijzing van candidaten voor den consu- lairen dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat 4 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat voor den eonsu- lairen dienst naar de bepalingen van het Oonsulair Reglement van 1 Maart 1911. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op een door het bestuur der afd. Zee land van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren aan Ged. Staten gericht adres om de jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen on ontvangt tc herzien en by de gemeentebesturen aan te dringen op verbe tering der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie is, volgens een mededeehng in het «Weekblad" van genoemden Bond, bericht ontvangen, dat Ged. Staten geen termen aanwezig achten om aan het ver zoek te voldoen. Door den heer A. Calatz, directeur van de muziekgezelschappen «Excelsior" te Mid delburg en «Voorwaarts" te Koudekerke, is aan «Middelburg Vooruit" opgedragen een door hem onder den titel «Middelburg Voor uit" gecomponeerden marsch en is door hem aan het bestuur van »M. V." aange boden dezen marsch met het a. 8. festival door beide bovengenoemde alsdan gecom bineerde korpsen voor het eerst te doen uit voeren, welk aanbod met zeer veel genoegen door het bestuur is aanvaard. In verband met het in ons vorig □ommer opgenomen verslag van de alge- meene vergadering van «Middelburg Voor uit" maakt men er ons opmerkzaam op dat de benoodigdheden voor tenten enz. niet gratis doch tegen zeer lagen prijs ter beschikking der vereeniging worden gesteld. En voorts zou men graag vermeld zien, dat de mededeeling over het besluit van den heer Morks om niet de benoeming tot jurylid te Dordrecht aan te nemen, maar aan het festival zijn medewerking te ver- leenen met hartelijk applaus werd ontvangen. Aan den soldaat A. G. Verbeet van het 2e bataljon 3eregt.inf. te Middelburg is op beden toegekend het eereteeken voor deelname aan belangrijke krijgsbedrijven met de gesp, Kleine Soenda eilanden 1905 1909. Uit Vlissingen. het jaarverslag van de Gezond heidscommissie aldaar was de algemeene toestand der volksgezondheid, hoewel niet in die mate als het vorig jaar, toch gunstig. Zeer opvallend was de groote 'kindersterfte. Het aantal besmettelijke ziekten bedroog 26. Ernstige epidemieën kwamen niet voor. Bij de commissie kwam een klacht in over den toestand van een sloot achter de huizen aan de Kerkhoflaan. De klacht bleek zeer gegrond, "aatregekn werden genomen. Een andere klacht was die over de vuilnis belt aan den Singelweg. Overtuigd van de vele bezwaren die het verplaatsen dier belt met zich brengt adviseerde de commissie om het gestorte vuil direct met een laag grond af te dekken. In het verslag memoreert de commissie ver der den bouw van 180 arbeiderswoningen. Bij den heerschenden woningnood voorziet dit complex voorzeker in een groote behoefte. De commissie is bezig een onderzoek in te stollen naar den invloed dien het betrekken 180 nieuwe woningen beeft op de volkshuisvesting hier ter stede. Door de commissie is gunstig geadviseerd omtrent het voorstel tot wijziging van rooilijn van de Kolvcnierstraat. In vervolg op het broodonderzoek zijn ook dit jaar weder 12 monsters door het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen onderzocht. R ven als ten vorigen jare werd deze .uitslag aan de betrokken bakkers als mede aan de Bakkers vereeni ging medegedeeld en hen op het een en ander opmerkzaam 'ge- Van 39 monsters werden er 9 beneden de eischen bevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat hoewel een spoor van verbetering valt te constateeren met de thans geldende regeling van onder zoek, de bestaande misbruiken niet worden bestreden en dat zonder ingrijpende verande ring geen verbetering is te verwachten, De commissie drukt in haar verslag haar genoegen ,uit over de doelmatige inrichting van school C Op andere scholen, vooral school F, Iaat het hankenstelsel veel te wenschen over. Bij het drinkwateronderzoek werden in een monster sporen van lood aangetroffen. De oor zaak lag m de looden binnenleiding In de 2e helft van 1911 kwam een goed aardige kinkhoestepidemie op de scholen voor Beter toezicht, voornamelijk door een school arts, acht de commissie gewenscht. Uit Zuid-Beveland. In de jongste vergadering van de ging „Handelsbelang" te Goes werd besloten dat de Vereeniging zal trachten wyziging te verkrijgen in de concept-dienstregeling zomer dienst S S. 1912, waartoe intusschen do noo- dige stappen zijn gedaan In verbinding met andere organisaties te B-o -Zoom en Middel- dedburg is p.l. aan de bevoegde autoriteiten verzocht de conteepH-dienslrcgeling als volgt IA WQTigon A. Richting .VlissingenRoosendaal lo. Txeir. 338 uit Vlissingen zooveel te ver vroegen, dat deze aansluiting heeft op den trein die te 7 Of van Roosendaal naar België en (op den trein die te 7.08 van Roosendaal in de richting Breda vertrekt. 2o Trein 102 uit Vlissingen te doen stop pen te Vlake, teneinde aansluiting te heb ben knet Zeeuwscli-VIaanderen oostelijk deel en dezen trein zooveel vroeger uit Vlissin gen te doen vertrekken, dat aansluiting ver kregen Wordt met txein 91 RotterdamVcnLo 3o- Trem 80 (mailtrein) te doen (stop pen te M'burg, Goes en B.-o.-Zoom, teneinde de belangrijke verbindingen met Holland, Gel derland en het Noorden te kunnen treffen. 4o Trein 346 uit Vlissingen aanmerke lijk later be doen vertrekken, opdat bewo- van Zuid-Beveland, die per dagreis de badplaatsen Domburg en Vlissingen en in 't (algemeen hot schoone eiland Walcheren bezoe ken, niet pp het mooiste gedeelte van den zomerdag behoeven te vertrekken B Richting RoosendaalVlissingen De ijlgoederentrein (zg n vleeschtrein), die te linoïgens circa zes uur Goes passeert, te doen stoppen tot het opnemen van reizigers B.-o.-Zoom, Goes en M'burg, opdat aansluiting verkregen wordt met de boot van 7.50 Vlissin genBres kens. "ij den directeur-generaal van en den Raad toezicht op Staatsspoorwegen is tevens een audiëntie aangevraagd om deze belangen nader te bepleiten. Uit het op diezelfde vergajdenng ■uitge brachte jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Vereeniging in 1911 vijf-en-veertig [nieuwe leden [mocht j inschrijven, terw5j(l 2 lfeden door overlijden, afvielen en 1 lid als zoodanig bedankte. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat een gedeelte van het z.g.n. Tentoon stellingsfonds, gevormd van het batig saldo der indertijd met zooveel succes gehouden Reclame tentoonstelling, in 1911 werd aange wend bot bestrijding van de oprichtingskosten der „Onderlinge Glasverzekering", terwjjl het overblijvende bedrag voor zooveel noodig zal besteed .worden tot bestrijding der onkosten van pprichting eener Vereeniging voor Han I De voorzitter deed mededeeling van wat reeds door de commissie uit het bestuur in deze richting was gedaanverschil lende ingezetenen hebben zich bereid ver klaard zitting te willen nemen in het comité, dat de verdere stappen zal hebben to doen om tot het beoogde doel, de oprichting van een 3-jarigen Handelscursus to komen. Betreffende het organisceren van een Eta lagewedstrijd, die door verschillende omstan digheden een vorig jaar niet is kunnen door gaan, werd besloten deze te houden in 1913 ter gelegenheid van de alsdan te houden onaf- hankelijkheidsfccsten. Nader wordt ons nog meegedeeld dat op uitnoodigipg van de heeren A. S. J. Dekker e«i V. üosterbaan, daartoe door „Handels belangen" ,aange wezen, feich bereid hebben verklaard jnet hen zitting te nemen in. het „Comité tot oprichting van een Ilandelscur- bus" de volgende personen J B. de Beaufort, burgemeester, die zich tevens bereid verklaarde, het eere-voorzitter- schap te aanvaardenD. D. van den Bout, wethouderL. van Bruggen, directeur H. B S.; W S. Duvekot, lid der firma Gebrs. Duvekot; I. D. Fransen van de Putte, lus- sier; S. A. Leopold, leeraar H. B. S J. H. Rhocn, leeraar H. B. S.mr J de Witt Ha- mor, pdvocaat-procureurJos Witkam, lid der firma Jos Witkam Co. Woensdagavond vergaderde in de zaal van den heer J. Rottier de ofdeeling Rilland- Bath van „Het Groene Kruis", welke slecht» bijgewoond werd door 20 van de ruim 200 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aan tal leden gestegen was van 205 tot 235 en het bedrag der jaarlijksche contributie van f 192.50 tot f 203 Door het verstrekken van materialen aan de vele typhuslijders in den Zuid-Batb- polder bleek ook hier weer uit, het groote nut der vereeniging. Dit jaar waren weer verschei dene benoodigdheden aangeschaft. Wat betreft het maken eener ligtent, was de inschrijving der timmerlieden zoo hoog, dat aan gunning niet te denken viel. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over 19 11 was ontvangen f 249.531/» en uitgegeven f 152.251/2, zoodat een goed slot aanwezig was van f97.28. Tot afgevaardigde naar de a.s. algemeen® vergadering te Goes werd gekozen de heer M Nieuwenhuijze, tot plaatsvervanger de heer W Griep. Nog dient gemeld, dat van de 9 bestuursleden slechts 5 aanwezig waren Uit Schouwen-Duiveland. Na de uitvoering van Maandagavond te Brouwershaven van de kinderoperotte „Do Sneeuwkoningin." speelden, de kinderen Woensdagavond weer voor een uitverkochte zaal en zijn de dames-oprichtsters wel ver plicht om Zaterdag nog een uitvoering te geven. Er bestaat veel kans dat de plaatsen dan weer niet toereikend zijn, daar er van omliggende plaatsen veel menschen verwacht worden Uit Tholen. Men meldt ons jiit het eiland Tholen Werd tot heden in ons eiland slechts één gemeente gezegend met verdeeldheid op het gebied van lager onderwijs, zoodanig dat de gevoelde behoefte aan bijzonder onderwijs moest geuit worden door het stichten van een „School mei den Bijbel" en een school van wege het Roomsch-Kalholiek Parochiaal kerkbestuur, bei de te Oud-Vossemeer, de „splijtzwam" gaat thans zijn werk voortzetten to Tholen, waar een school wordt aanbesteed voor de Gere formeerden, terwijl ook te Poortvliet eerlang werk van de stichting van zoo'n school Wordt gemaakt. De Schoolwet werkt natuurlijk het te voor schijn roepen van meerdere scholen in de i en de kwestie van het goed recht der ouders om dergelijke scholen te krijgen, blijve hier onbesproken, maar of die splitsingen het onderwijs ten goede komt, mag vaak betwijfeld worden, onaf gezien nog van de hoogere kos- i, die het verrijzen van die vele scholen, (medebrengt. Uit Z.-Vlaanderen 0. D. Woensdagnamiddag bij het draven van een paard voor een koopman, kreeg de 19-jarige knecht van den heer P. de Waal, burgemeester van Stoppeldijk zoo'n slag van het dier tegen het onderlijf, dat hij een paar meter ver weg vloog, en be wusteloos naar huis moest worden gereden- Gelukkig constateerde de ontboden ge neesheer geen ernstige inwendige kneuzin gen, ofschoon de jongen veel pijn heeft. Op de getroffen plaats was een blauwe plek in den vorm van een hoefijzer. Uit Z.-Vlaanderen W. D. De onlaags te Oostburg opgerichte ver eeniging „Ons Genoegen", nu reeds meer dan 100 leden tellende, hield jJ. Woensdagavond in de Graaabeurs haar eerste bijeenkomst, waar- ia optraden de heer en mevrouw Mulder Wertwyn uit Rotterdam met een viertal come- diestukjes, die alle zeer vlot gespeeld werden. Zeer lief waren „De partij zonder gasten", van Fulda, en „De beroemde dok teres", come- i van Bcrr. „Terug in de maatschappij", door den heer Mulder voornoemd, boeide allen zeer, vooral de uitstekende vertolking der vijf man nenrollen door den heer Mulder als trans for mateur. Meer dan 200 hoorders waren aan wezig. By de volgende uitvoering vanwege deze vereeniging wacht ons het optreden van het

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1