MiniELRURGSCIECOVRAMT. Jaargang. 1912. Woensdag 28 Februari. Middelburg 27 Februari. Uit de Staatscuurant. Uit Stad en Frovineie. Kunst en Wetenschappen. Rechtzaken. Landbouw. Verschillende Berichten Dm ooirait rer.ch^t d.gelijk., »it..nd»ri»g .»n Zo»- F„..td»ge.. vi par kwartaal, zoowel voor Middelbwrg al. rooi aUe plaat™ m NedsrW fraaoo pp. f 2. Afzonderlijke nummer» kosten 5 cent. j^aböïmement op yoordeelige voorwaarden. Advertentie Pro«pectn«sen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. Advertentie» roor het eeritvolgende nummer moeten des middag» vóór dé» un aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie» A 20 eent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elk» regel m»«f 20 cent. Reclame» 40 cent per regeL Groote letter» naar de plaat», die zij inneznon. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het AlgeMeen Advertentle-BareflS A. DE LA BLAB Az., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam. Bij deze courant behoort bijvoegsel. Aan hen die zich thans abonneeren op dii blad, zal van het eerste kwartaal alleen de maand Maart in rekeniDg worden ge bracht. DE CHINEEZEN OP JAVA. Met groote overdrijving zijn de Nieuwjaars- onlneten van Soerabaya overgeseind naar China en hebben daar een verontwaardiging jegens ons gewekt, die natuurlijk niet zonder beden kelijkheid is, maar die toch wel zal bedaren als men in China de ware feiten verneemt. Beuter seinde Maandag uit Nanking. „Het rcpublikeinsche kabinet besprak he- dec do quaeslie der beweerde slechte be handeling van Chineezen door de Nederiand- sche autoriteiten op Java. Yolgens officieele telegrammen zijn drie Chineezen gedood en honderden zonder eenigen vorm van proces in hechtenis genomen, om dat zij den troonsafstand feestelijk hebben gevierd. Soen-Yat-Sen sprak in zijn mededeeling te dezer zake aan Yoean-Sji-Kai de meening nit, flat Jcrachtig moest worden opgetreden, dat bet kabinet een onmiddellijke opzegging van bet traktaat in overweging moest ne en tevens aan den Nederlandschen gezant zijn paspoorten toe zenden. Br heerscht groote verontwaardiging; de le den van het kabinet verklaren, dat de Chi neezen op Java behandeld worden als wilde beoeten; zij zeggen, dat thans een half mil- Jioen echte Chineezen op Java wonen en geveer 7 mfilioen van gemengd bloed, die met de Chineezen sympatbiseeren. De Chineezen waren vroeger onderworpen aan de politierechtspraak, volgens welke zij gevangen konden worden gezet zonder ver boor en zonder dat hooger beroep mogelijk ■was De velschillende onjuistheden in deze voor stelling van zaken zal de lezer zelf wel op gemerkt hebben Slechts zij aangestipt dat van dat half millioen „echte" Chineezen op Java de (moesten. China nooit gezien hebben Nederlandsche onderdanen zijn, terwijl die „gemengdem" zeker niet tot de Chineesche onderdanen gerekend kunnen worden. De lezer weet trouwens dat er reeds langen tijd wrijving bestaat tusschen de Chineesche regoering en die van ons land over de nationa liteit dier Chineezen op Java. In zoover heeft dan ook de bovenvermelde agitatie zeker zorg vereischende beteekenis als een nieuwe fiiting van dien strijd. Maar de zaak zelf zal wel niet zoo'n vaart loopen, vooral niet nu pit het regeeringstelegram vermeld in een deel der oplaag in ons vorig nummer ge bleken is dat de onlusten niet in direct; verband staan met het uitsteken van de vlag. Bij bon. besluit rijn benoemdtot schoolopziener in het arrondissement Hillegereherg, A. Limburg, te ïtenkum en in het arrondissement Groningen, dr. G. Nijhoff, te Arnhem, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijne be trekking van schoolopziener in het arrondis sement AVageningen ia aan P. A. V. W. H. van Tuorenhout, op verzoek, eervol ontslag verteend als militije- coffnimssaris in het 2de militie-district van Noord-Holland is aan P. G. van der Wolk, op verzoek, eer- Voi ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Gouda is aan de kapiteins R. P. ran Roajen, van bet wapen der genie, en C. A. van Fenema. van het 10de regiment infanterie, op aan vrage, eervol ontslag uit den militairen diensi verleend is pan den ritmeester M. E. te Wiflkel van het 3de regiment huzaren, ter zake van zielsgebreken en aan den eerste-luitenant der infanterie op non-activiteit F. W. Hekkema, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. 8ewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 1 Maart niet plaats fcefaben. Com mi s 0QST-INDIE. saris va n politie en journalist. Het voorloopig onderzoek in de zaak Ruem- pot versus Wybrands is gesloten. De getuigen zijn reeds door den rechter-commissaris onder eede gehoord. Er is terechtstelling aangevraagd, vernam het „Soer. Hbl." De niejiwe Indische unifor Omtrent de nieuwe veldkleeding van het Ind. leger meldt het „Ind. Mil. Tijdschrift' De in gebruik zijnde veldkleeding, n.l. de sergen jas len blauw katoenen pantalon (rij broek) zal binnenkort door een® meer ratio- neelo grijsgroen katoenen veldkleeding 'worden vervangen. Proeven hebben n.l. aangetoond, dat de grijs gróene [deur zich hier te lande het meest eigent, om den troep bij de meest verschillende weersgesteldheden, belichtingen en achter gronden minder in het oog te doen vallen, dan (zulks bq de thans gedragen wordende blauw katoenen en sergen kleeding het ge val is. Do .uitgekozen stoflage bestaat uit beurte lings groen en rood geverfde kettingdraden en ongeverfde linnen inslagdraden, die te zamen een eeer .sterk weefsel vormen De jas wordt een toe toep-jas met and down kraag (dubbelen boord) en krijgt vier zakken, met klepjes gesloten, en 7 bronzen knoopen Do lange grijs-groene pantalon krijgt geen uitmonstering en wordt voor heredenen desgewenscht vervangen door een rijbroek van dezelfde stof. Als hoofdbedeksel zal een kwar tiermuts dienst doen, die voor officieren, on derluitenants en adjudant-onderofficieren wordt voorzien van een vallende klep- Op den kraag worden eenvoudige rangdis tinctieven Pr au en omgeslagen. Den 29sten Januari had er op de reede van Cherihon een ernstig ongeluk plaats. Aan de „Loc." werd den 30sten het volgende bericht: Vijf prauwen, volgeladen met terugkeerende Mekka-gangers en hen. afhalende familieleden, werden door een plotseling opkomenden land wind naar zee teruggedreven, waarbij twe© prauwen omsloegen. De heer Jansen van het Prauwenveer ging er dadelijk met. zijn barkas op uit en slaagde er in 34 ronddrijvenden 4e redden. Iloevelen omgekomen zijn is nog niet vast te stéllen De beer Balgooy, recherche- ambtenaar aldaar, slaagde er in twee in ge vaar verkeerende prauwen met een 40-tal men- sclxen van den ondeTgang te redden door deze nog tijdig met de rechercheboot op sleep touw te nemen. Later. Ruim 25 menschen van de twee om geslagen prauwen worden nog vermist. Men is Idruk bezig met het opvisschen van de aanspoelende lijken. Hedenmorgen om 6 uur werden nog twee vrouwen en twee kinderen uit het water gehaald, die den geheelen nacht op kisten hadden rondgedreven. WEST-1NDIE. De voorstellen der Welvaart- commissie. Naar „De West" verneemt zal in Nederland een Staatscommissie worden benoemd om uit voering te geven aan de voorstellen dor Wel vaartcommissie van Suriname, voor zoover die door de hooge Regeering worden overgenomen. Hot gerucht wil, dat de Minister een der voorstellen van de Welvaartcommissie het voorstel namelijk dat 5 percent van de op brengst dor invoerrechten aan Nederland zou den moeten worden afgestaan, heeft geschrapt. Dit Middelburg. Het volgend (adres werd door den Bond Heemschut (secretariaat Amsterdam) verzon den aan den gemeenteraad van Middel burg „Het Dagelijkscli Bestuur van den „Bond Heemschut tot behoud der schoonheid van Nederland" 'wendt zich tot uwen raad met het verzoek, artikel 59b uit de bouwverorde ning te schrappen- Immers dit artikel, het welk het herstellen en het geheel of gedeelte lijk vernieuwen v,m pile uitstekken, pothui- teen, luifels, stoepen banken en kelderingan gen verbiedt, (oaitneemt aan de straten van Middelburg veel schilderachtig schoon, zon der dat het verbod door de eischen van een druk verkeer wordt gewettigd. Mocht er bij uwen raad bezwaar bestaan, het veTbod ge- hee.l to doen vervallen, dan geeft het Dage- lijksch Bestuur in overweging, het alleen van toepassing te verklaren op in de verordening met name te noemen, straten, waar het naar het pordeel van uwen raad volstrekt nood zakelijk wordt geacht" Niet alleen het 4de maar ook het hier ter stede in garnizoen liggende 2de bataljon van het 3de regiment infanterie zal van 917 September een kamp betrekken op het terrein Kijk in de Pot, bij Bergen op Zoom, ter deel neming aan de bataljons- en regimentsoefe ningen, (onder leiding van den kolonel P. P. C Collette, commandant van het 3e regiment inf aldaar. Do sergeanten A. J. M Allard en F. W. H. M. Hoctin Boes, leerlingen eerste studiejaar van den hoofdcursus te Kampen, worden 1 'J|uli tot 15 September a.s. gedetacheerd 2>tj het 3de reg. inf. Dit Ylissingen. Mej. N. IxikèiSe trad gisterenavond te Vlisbingenjnde groote zaal van den heer Buning voor ruim 300 personen op. Met aan dacht werd de spreekster, die de Zedelijk- heidswet tot onderwerp had gekozen, gevolgd. Uit Walcheren. Een liefhebber van de Walchersche schoon heid schreef ons de drie volgende opmerkingen waarvan de eerste waardeering, en de tweede en vooral de derde hoop op instemming op wekt „De Pomburgsche bosschen zijn ongetwij feld mooi, doch, wegens gebrek aan naald hout, van zekere eentonigheid niet geheel vrij- to pleiten. Het is dan ook ©en gelukkig ver schijnsel, dat de laatste twee jaren een streven merkbaar is om wat meer afwisseling to bren gen in de boomsoorten. Rondom den bekenden ronden vijver bij „Berkienbosch" zijn dit j'aar talrijke coniferen geplant, alsmede rhodonden- drons en bremstruiken. Weer op een andere plek zijn cupressufcsen, taxussen en laurier- boomon gepoot, lierwijl men op andere plaatsen aanplantinkjes vindt van jonge dennen (Pinus Laricio). Moge men op den ingeslagen weg voortgaan 1" „Tengevolge van den storm van 30 I tember 1.1., is een groot gedeelte van de fraaie witte Abeelenboomen op den straatweg tus schen Oostkapelle én Domburg zeer gehavend Alle hoornen, al dhn niet beschadigd, zijn thans omgehakt, over een lengte van ongeveer anderhalven kilometer Het is een troosteloos gezicht. Het is zeer te hopen, dat men dit ion inog nieuwe exemplaren, onder des kundige leiding, zal aanplanten." „Do rood© dakpannen van de plattelands woningen dragen ten zeerste bjj tot de schil- achtigheid van het landschap. Met het groen der omgeving vormen zij een verrukkelijk con trast. Sedert kort is onder de Walchersche dorps timmerlieden een koorts uitgebroken om de door hen gebouwde huizen af te dékken met een ander soort, dan het tot heden ge bruikelijke. En. welk ieen soort I Het zijn glim mende akelig grijs-blauw getinte, die op het oogenblik zoo gretig aftrek vinden en blijkbaar zóó in den smaak vallen van het publiek, dat de poode pannen bijna niet meer gebruikt worden, en welhaast niet meer zijn te ver krijgen. Laat ons hopen, dat het Walcher sche publiek spoedig zijn dwaling zal inzien, en weer terug keeren tot de roode dakbedek king I" Bij de ouders van den 19-j"arigen P. te Rit them is Maandag de telegrafische me dedeeling ontvangen, dat hun zoon in Enge land is over boord geslagen en verdronken Het lijk zal aldaar worden ter aarde besteld 1 Juni jqf 1 Juli de wjjkvcrpleegster-enquêtxipe in functie zal treden Nog werd meegedeeld, dat de verplegings- artikelen na verloop van eenigen tijd in de oude school zullen tentoongesteld worden Op een vraag van den heer Timmerman of hier pok geen kans zou zijn een cursus voor eerste hulp bjj ongelukken te krijgen, ant woordde de voorzitter genegen te zijn den volgenden Winter hij voldoende deelneming een dergelijke cursus te geven. Dit Schonwen-Duiveland. Door dan binnenloods M- van Duin Zier ik zee ps mot ingang van 1 Juli 1912 wegens lapigdurigen dienst eervol ontslag ge vraagd met toekenning van pensioen. Dit Z. - Vlaanderen 0. D. Naar aanleiding van de geruchten van plannen tot het graven van een kanaal van Hulst over Axel naar het Neuzen- sche Kanaal brengt »Zelandia" in een hoofd artikel in herinnering dat het denkbeeld al oud is. Zelfs was in 1828 die zijtak reeds aanbesteed,maar door den Belgischen opstand werd de uitvoering verijdeld, en de zaak bleef rusten. In 1858 werd zij weer ter hand genomen door het Kamerlid Van Eek, den toenmaligen burgemeester van Axel; in 1862 herhaalde deze zijn pogingen, met het gevolg dat in 1872 de regeering een onderzoek naar de kosten instelde, die op 6 ton werden ge raamd. Maar er kwam niets van, en ook de in 1877 weer door de heer Van Eek gedane poging bleef zonder succes. In 1895 werden door de bij het kanaal belanghebbende gemeenten wederom nieuwe stappen gedaan doch zonder het gewenschte gevolg, eveneens had geen gevolg een in 1900 door den heer v. Deinse op het getouw gezette adresbeweging. Thans is het plan wederom opgevat. Niet is alleen reeds een paar jaar in de gemeente Axel een commissie bezig om de verwezen lijking van het plan te verkrijgen, maar ook de schippersvereeniging »Schnttevaer" heeft er zich voor gespannen. En de alge- meene voorzitter van »Schuttevaer", het lid ter Tweede Kamer, de heer Smeenge, moet bet plan om een kanaal naar Hulst te doen aanleggen, sterk willen steunen. Het „botoradxes" uit Terneuzen is voor zien van een 50-tal handtcekeningen. Uit Zuid - Be veland, Zaterdag j.l. werd in het café „Boudeling" te Goes een vergadering gehouden van de leden der afdeeling „Zuid-Beveland" van den Bond van Smeden-patroons in Nederland. Een dertigtal personen waren aanwezigook de afdeeling „Walcheren" was vertegenwoordigd. Deze bijeenkomst was belegd om het nut aan te toonen van het boekhouden bij het smids bedrijf. Daartoe was uitgenoodigd de heer Reerink, accountant te Amsterdam, die een redo over dat onderwerp hield. Maandagavond hield de afdeeling 's-Heer- Arendskerke van de vereeniging „Het Groene Kruis" ©en algemoene vergadering, die door ongeveer 70 leden werd bijgewoond. Uit de mededeeliogen van den voorzitter bleek, dat op de wijzigingen van de statuten de Kon goedkeuring Was verkregen. Het jaarverslag werd door den secretaris uitgebracht; hier uit bleek dat de afdeeling telde 297 leden en 1 begunstiger en dat jaan 53 zieken verster kende middelen waren verstrekt. De verple- gingsmiddelen zijn in goede orde. Blijkens de rekening en verantwoording van den pen ningmeester liehben in het afgeloopen jaar de ontvangsten f 413.95 bedragen en de uit gaven f 246 73, zoodat het goed slot f 167 22 bedraagt, waarvan echter nog f31.77 aan het hoofdbestuur moet (afgedragen worden. Naar de algemeene vergadering van „Zuid- Beveland," die in Mei zal gehouden worden 11912, met do toobcnaing van een wachtgeld word als afgevaardigde benoemd de heer M. f van f 75 per maand tot 1 Aug. 1912, onder Mol en als diens plaatsvervanger de heer W. 1 voorwaarde dat hjj togen 1 Mei de woning r d. Berge. (beeft verlaten Door den voorzitter werd medegedeeld, dat 2e. Burg en Weth. te machtigen, onafhaa- Dit Z.-Vlaanderen W. D. In de Maandag te Axel gehouden en reeds kort in ons vorig nummer vermelde raadszitting was ingekomen een schrijven i den heer P. Drogmans, dat hij wegens ziektö de vergadering niet kan bijwonen. Hij hoopte en vertrouwde echter, dat in die vergadering de beslissing over bet beheer der gasfabriek niet zal plaats hebben dan na een behoorlijk, onpartijdig verhoor en wederhoor en deskundig onderzoek, hetwelk, zoo hem dunkt, voor 'een zaak als deze, allenioodigst is. Verder was een verzoekschrift ingekomen van de boeren A. van THof en M. de Bruyne, met de vraag togen wolken prijs dit gas voor motoren door de gemeente zal kunnen geleverd worden. De heer Van 'tHof wenschto een motor te plaatsen, die met gas en ook met benzine kan werken; de heer De Brayneheeft motor met benzine, doch zou daarvoor gas willen hebben. Geantwoord is, dat bij het verbruik tot 5000 kub. (meter gas Va °ent per kub. meter en van 500010.000 kub. motor 1 cent reductie verkregen wordt voor industrie-gas. Omtrent het beheer der gasfabriek was in gekomen hot volgende schrijven van de hee- ren J. M. Oggel, P. Drogmans, J. Smies, J de Feijter en P. Dekker: „De ondergeteokenden, leden van. den Raad van Axel, hebben de eer u het volgende voor stel te doen: De gemeenteraad van Axel be sluit, alvorens over het beheer van den heer G. J. van den Berge, directeur der gemeente lijke gasfabriek alhier, be beslissen, daarom trent een onpartijdig deskundig onderzoek in Hij besluit daartoe een commissie n, bestaande uit drie op het gebied van igasfabrikatie bekwame personen, aan te wijzen als volgt: één door den gemeenteraad, één door den directeur, en één door deze twee aangewezen personen." Ha lange discussie over het beheer der gasfabriek werd in stemming gebracht het volgende voorstel van Borg. en Weth.: Ie. Den directeur to verzoeken vóór 1 Maart zijn ontslag aan to vragen tegen 1 Mei te berichten, dat de Raad hem het ontslag zal verleenen togen 1 Mei kelijk van directeur, het ingekomen verzoek van den leen oproeping te doen voor het van een nieuwen directeur tegen 1 Mei en de tegenwoordige titularis tegen den zelfden datum te ontslaan Over dit voorstel staakten de stemmen. Vóór stemden de keeren M Wolfert, F. vanDriel, F Dekker, A. E. C, Kruysse en L. Lamaitré; tegen de heeren J M. Oggel, J. de Feijter, J. Smies, W. Dielcman on P. Dekker. De vol gende zitting dus een nieuwe stemming over dit voorstel. Het punt bespreking verordening pension- neering gemeente -ambtenaren werd aangehou den tot een volgende zitting. De Engelsche geneesheer A. F. R. Wol- laston, die reeds meer aan een expeditie naar Nederlandsch Guinea beeft deel genomen, bereidt opnieuw een onderzoekingstocht naar dat land voor Wollaston is Yan goldelijken steun verze kerd, terwijl pnze regeering de plannen heeft goedgekeurd. De Engelschman denkt in Mei zijn land te verlaten De Haagsche rechtbank heeft veroor deeld J. B., boterkoopman te Stompwijk, wegens het afleveren vrn 5 kilo boter, aan een dame te W. Kappelle (Zeeland) als zuivere natuurboter wetende, dat daarin 1) kilogram margarine was vermengd, tot 3 maanden gevangenisstraf met last tot openbaarmaking van hét vonnis door middel van „De Avondpost", „De Middelburgsche Courant" en „De Arnhemsche Oourant". Op de centrale keuring van dekhengsten die Woensdag den 2Sen Februari te Goes gehouden wordt, zullen voorgebracht worden 10 driejarige9 vierjarige en 13 vijf- en zes jarige paarden. De Directeur-Generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek, en do Inspecteur van den Landbouw zullen deze keuring bijwonen. Door den heer A. N. Langeraad te CoIijn8plaat, is aangifte gedaan, dat onder zijn veestapel mond- en klauwzeer is uitgebroken. WEGEN EN HOEFBESLAG. Maandag 19 Febr. had in „Hotel Du Pas age" te 's-Gravenliagc de eerste bijeenkomst plaats der door don A N. W. B aangestelde commissie in zake het beschadigen der we gen door hoefbeslag. Besloten werd dat do commissie zich zal splitsen in twee sub-commissies. De éêne zal gegevens verzamelen over de aan de wegen toegebrachte schade, de andere zal onderzoe ken m hoeverre het gebruik van het gewraakte hoefbeslag nuttig of noodig is te achten, en. beraadslagen over de maatregelen, die geno men kunnen, worden, om do door het hoef beslag der paarden aangebrachte schade te voorkomen of to beperken De commissie bleek eenparig van oordeel, dat het gebruik van kalkoenen bij zomerbeslag niet alleen nadeelig is voor den weg, doch" ook voor liet paard, tenzij dan in de geval len, waarin ze dienen om een verkeerden stand van het paard te verbeteren Te Veenendaal is tegen alle bakkers, op een drietal na, proces-verbaal opgemaakt omdat hun roggebrood niet aan bet gewicht voldeed. Het onderzoek werd door mare chaussee ingesteld naar aanleiding van klachten van de fabrieksbevolking. Onder de bekeurden behooren een wethouder een kerkmeester, enz. Een van hen ver klaarde aan den verbaliseerenden brigadier dat hij, vanwege zijn geweten, al heel wat slapelooze nachten had doorgebracht, maar tot onderwicht genoodzaakt werd door de concurrentie van de Coöperatieve Winkel- (»Hbld.") Zooals men weet, bestaat hier te lande het Fonds voor de De Ruijter-Medaille, opgericht in 1907, die om de 5 jaar een gouden de Ruijter-Medaille uitreikt aan hem die daardoor op grond van zijn ver diensten voor de zeevaart het meest in aanmerking komt. Voor 't eerst wordt ze nu uitgereikt aan dr. J. P. v. d. Stok, een

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1