IdéHrphë Conrant BIJVOEGSEL Middelburg 26 Februari. FEUILLETON. De Braid van de Glomme. VAK Dl TA* Dinsdag 27 Februari 1912, no. 49. Het electriclteitscontract. (Vervolg). Rapport Commissie van Fabricage In haar rapport «l.d. 22 October j.l. stolt <lc commissie van fabricage de vraag, of tot met weaschelijk: is, eerst in overleg met deVlis- sings ei ie directie eene ontwerpovereenkomst rast te stellen, alvorens haar aan het oordeel van den raad te onderwerpen, ter einde te voorkomen, dat de raad besluiten neemt, welke hrj later wellicht weer zou moeten intrekken. Op dit ontwerp merkt de commissie o. m. aan, <lat wijziging van de plaats van aflevering voor de Maatschappij grootere uitgaven voor den vocdingskabel tengevolge kan hebben en daarom vreest zij dat de Vlissingsche directie tegen deze voor de gemeente gunstige bepa ling bezwaar zal maken. Bovendien is de vraag gerezen, of waai' rente en afschrij ving van het bedrag voor den kabel op den ■éleciriciteitspTijs van invloed zijn de plaats van aflevering bij de onderhandelingen tus- scbon de Vlissingsche directie en den deskun dige reeds voorloopig vastgesteld is. De Commissie kan zich vereenigen met do berekening van het aantal netto-eenheden en acht den hiervoor te betalen prijs niet te hoog, doch zij heeft bezwaar tegen verschil lende prijzen voor licht en voor kracht Zij acht i.p.v 6,8 cent voor licht en -1,2 cent voor kracht een doorsuceprijs van 5,76 cent wenscheljjk. Deze doorsneeprijs is gebaseerd op het rap port-Singels, waarin aangenomen wordt, dat van de geleverde eenheden 60 o/„ voor licht- en 40 o,o voor krachtdoeleinden zijn. De voorge stelde prijzen zijn het gevolg van de bespre kingen tusschen de Vlissingsche directie en den deskundige, zoodat mag worden veron dersteld, dat eerstgenoemde haar prijzen op dezelfde verhouding heeft gebaseerd. Hieruit volgt, dat het risico voor de tramwegmaat schappij hetzelfde is bij een doorsneeprijs van 5,76 cent als bij resp. 6,8 cent voorlicht en 4,2 cent voor kracht en dat er dus bij de Vlissingsche directie geen bezwaar tegen een doorsuceprijs behoeft te bestaan Als de Gemeonte twee prijzen moet beta len, dan is zij gedurende tien jaren gebonden, om de e lectricitoit voor licht en voor kracht tegen verschillend tarief te leveren, doch als zti een doorsneeprijs betaalt, dan kan zij des- gewenscht daarvoor een verschillend tarief vaststellen, doch zij behoeft het niet te doen. De grondgedachte van een verschillend ta rief (voor licht en voor kracht is, dat de krachtafname grootendeels over dag is, dus niet in de uren, waarin de afname voor licht het grootst is Doch een verschillend tarief is wellicht niet noodig, omdat de krachtafname over dag bevorderd kan worden, door deelec- triciteit gedurende de daguren belangrijk goed- kooper te leveren dan gedurende de avonduren Indien do krachtafnemers er belang bij heb ben, Dim de dooi hen benoodigde electricitedt zooveel mogelijk gedurende de daguren af te nemen, dan wordt, daardoor de maximum- belasting van het kabelnet zoo laag mogelijk gehouden en dit is een voordeel voor de- Gemeente, omdat zij voor iedere K W. maxi mum-belasting f50 aan de Maatschappij moet betalen. Alleen om deze reden zou de Vlis singsche directie wellicht tegen een doorsnee- prijs bezwaar kunnen maken. Uit de correspondentie tusschen den heer Singels en een der leden van de Commissie blijkt, dat. hij niet vóór een dooTsneeprijs is, omdat tie Gemeente de krachteenheden goed- kooper zal kunnen verkoopesi, indien zij deze koopt tegen 4,2 cent, dan wanneer zij daar- ^por 5,76 moet betalen Dit is juist, doch in zijn rapport noemt de deskundige aan, dat Naar hel N o o r s c li JAKOB B. BULT. De boerderij ing aap de Glomme. De eenigc in den mijlenverron omtrek Wel lag aan enkele rijwegeneon naar het Zuiden, naar liet Grootelve-dal, een naar het Kleinelvc- daJ, dat in 't Noorden lag, en een wel een mijl telg over wild gebergte naar liet Rendal, waarin pok 'de boerderij lag gesperd. Wilde men de beugen op, <lam moest men met de boot de breede Glomme oversteken, terwijl de paarden den snellen stroom doorzwommen en een heel eind vorder stroomafwaarts aan land kwamen. Daar bleven ze dan staan en wachtten maar oude gewoonte tot de boots lieden kwamen en ze weer opzadelden. De boerderij lag aan den oostelijken oever van de Glomme aan den zoom van het bosch, het (uitzicht was hoornen en nog eens hoo rnen, dan do grijze bergtoppen van de als Een rivier in Noorwegen de kraebteenheden zullen worden verkocht te gen 10 cent, zoodat al betaalt de Gemeente 5,76 cent, zij toch voor groote hoeveelheden kortingen kan toestaan en tevens winst kan maken, en al moge zij dan minder verdienen Op do kracht,eenheden, des te grooter is dan do winst op do hchtoenhedcn Voorts moet worden opgemerkt, dal de elee triciteit met alleen voor licht- en krachtdoel- einden toepassing vindt, maar o a. ook voor verwarming door middel van electrische gloei lampen- Is er dan sprake van licht- of kracht- gebruik? Zoolang deze toepassing gering is, zal de beantwoording van die vraag voor de Maatschappij van geen belang zijn, doch indien na verloop van enkele jaren dergelijke elec trische verwarming ruimere toepassing mocht vinden, dan zal or verschil van meaning kun nen ontstaan omtrent den prijs, welke daar- voor moet worden berekend. De commissie be oogt met dit voorbeeld er op te wijzen, dal rekening moet gehouden worden niet moge lijke nieuwe toepassingen tijdens den duur van de overeenkomst en dat er geen twijfel zou mogen bestaan, oi daarvoor de prijs voor licht of die voor kracht zou worden berekend. ILet zou wensclieltjk zijn, een termijn te bepalen, binnen welken de Maatschappij even tueel aan haar verplichting, om een automati sche spanningsregulateur te plaatóen, moet voldoen, en tevens te bepalen, dat, indien de Maatschappij te dezen opzichte nalatig1 blijft, de plaatsing doof de gemeente voor rekening van de Maatschappij zal geschieden. De datum, waarop met. de levering aange vangen zat woeden, is te onbestemd. Indien de Raad tegen het vaststellen van een datum bezwaar mocht maken, dan zou dit bezwaar ondervangen kunnen worden door een tijdstip te bepalen, waaróp de maatschappij met hel leggen van den vocdingskabel gereed moet zijn. Zoodra de Maatschappij het bedrag van den voedingskabel in den grond zal hebben vastgelegd, zal zij er belang bij hebben, om zoo spoedig mogelijk met de levering te kun nen aanvangen. Voorts acht de commissie hel noodzakelijk, dat aan de gemeente het recht tot loskoop wordt gegeven. W. i. w. is zij eenstemmig van meening, dal de verwachting van den heer Singels, dat reeds in het vierde jaar vol- bclasting zal verkregen worden, nog al opti mistisch is, maar zij ontkent de mogelijkheid niet, dat de verwachting van den heer Singels bewaarheid zal worden In het laatste geval ftou dan waarschijnlijk reeds iu het vijfde jaar de volbelasting overschreden worden en dan fcou het van af dat tijdstip voor do gemeente voordeeligcr kunnen zijn, om aan de Maat schappij een schadevergoeding te geven en een eigen centrale te exploiteeren. Bovendien zou liet bereiken van volbelasting in het vierde jaar aanleiding kunnen geven tot verwikkelingen iu de volgende jaren, aange zien de Maatschappij aan het artikel, waar in de zwaarte van den voedingskabel bepaald is, het recht kan onllecnen, om niet meer dan de hoeveelheid voor volbelasting te leve ren, zoodat dan in de volgende jaren toename van het elecUiciteitsvcrbruik tegengehouden zou moeten worden, i p. v. die toename te kunnen bevorderen. In dit geval zou de Maatschappij dus be reid bevonden moeten worden, om een zwaar deren voedingskabel te leggen en willicht haar centrale te vergrooten, doch zij zou naar verwacht mag worden daartoe niet bereid zijn, tenzij de gemeente te vinden ware voor verlenging van den duur der pvereenkohist en zoo zou de gemeente steeds van de tram' wegmaatschappij (afhankelijk blijven. Zelfs wan neer de volbelasting niet zoo snel, doch b.v. eerst in het zevende jaar bereikt mochl wor den, zou het genoemde bezwaar voor de ge meente blijven bestaan, misschien nog in groo tere mate, omdat een eventueelo geneigdheid van de Maatschappij, om uitbreidingen te be kostigen, zal afnemen naar gelang de over-' eentomst haar einde nadert. Rapport Commissie voor Financiën. De Commissie van Financiën is van oor deel, dat het wenscheüjk zou zijn, dat alvorens het hiervoren genoemde voorstel in den Raad iri behandeling wordt gebracht, vooraf met de Tramwegmaalschappij te Vlissingen worde on derhandeld. Wat het contract zelf aangaat, in het alge meen vereenigt. deze commissie zicl\ met het voorstel. Het advies-Singels. Beide rapporten zijn in handen gesteld van den heer Singels. In zijn antwoord voert deze aan dat de hoofdvraag, die in de rap- cen hanenkam gekartelde hoogvlakte in hel oosten en een andere, steile wand in liet westen Door die eenzaamheid gleed de zilveren stroom van dc Glomme snel naar het Zuiden Het geslacht had sinds onheugelijke tijden den hof bewoond- Vader en zoon hadden beur telings Ola en F.rik gcheeten, en soms Nyls, als hel niet andere kon, de zusters Bertlie en Oline, en soms Karen, maar zelden werden er uit hetzelfde huw lijk meer dan twee of drie kinderen geboren en meest waren dal jongens De tegenwoordige bezitter van het goed heette Ola Eriksen en had zich als vrouw ie mand uit het Grootelvedal gehaald De boe rin heette Kari en kwam uit de groote boer derij, die pp Tryannas lag, waar de 'Trya zich in de Glombic stort. De voorvaderen hadden zich gaarne een vrouw van het naastbij gelegen hof gezocht, waar de Atua in de Glomme uitmondt, maar in verloop van tijd was het verkeer met het Elve-dal drukker geworden, vooral tegen Kerstmis, en aldus was dat huwelijk tot stand gekomen. Op de boerderij waren daarmede ook koeien uit het Elve-dal gekomen, groot van stuk, die naar landgoederen heetten en naar lieve dingen uit het geboorteland van de boerin Dezo Oia Eriksen en Kari, zijn vrouw, kre gen tegen de gp woon te geen zoons De men- schen verbaasden zich daarover en wachtten er eigenlijk op, de ouders zelf niet het inLnsi porten van de Commission van Fabricage en Financiën wordt aangeroerd, botreft de quaes tie of men niet, alvorens oen definitief cou copt-contracl aan den Raad voor te leggen, eerst door onderliandeling met de Tramweg maatschappij de zekerheid verkrijgen moet, dat deze maatschappij met genoemd concept- c«ntract geheel aecoord gaat. Het is zjjn volle overtuiging, dat hel prak tisch niet mogelijk is naar den Raad met een concept te gaan. tenzij nven daarover met de Tramwcgmaatschappij overeenstemming gekre gen heeft. Er zijn vele nicuwo an vrij scherpe bepalingen in liet stroomlcvormgsconlract in gevoegd, waarvan de Tiamwegmaatschappij nog hoegenaamd geen kennis gekregen heeft. Schrijver noemt de bepaling betreffende boete, do verschillende bepalingen, waarbij Burg. en VVetJi. zich een éénzijdige beslissing reser- veeren, enz. „Nu komt hier nog bij," schrijft de heer Singels verder, „dat ik naar aanleiding van <le hoofdopmerking der Commissie van Fabricage, waarlijj deze naar mijn meeiiing geheel 'ten onrechte aan het denkbeeld van een zelfde» inkoopsprijs voorlicht en krachtstroom blijft vasthouden, de aandacht van Uw Col- lego moet gaan vestigen op de mogelijkheid om aan dozen wcnsch dier Commissie tege moet te komen en toch een lagen inkoops prijs per eenheid aan te houden, en wel door den prijs per maximum K.W. naai-even redigheid te vorlioogen. Dit geeft ons natuur lijk een aanleiding om nieuwe onderhandelin gen met de Tramwegmaatschappij te gaan voe ren, en hierm zou m. i. voor Uw Collega een gerecde aanleiding gevonden kxuuien wor den om zelf mei. de Vlissingsche directie na der te gaan onderhandelen Wenscht Uw Col lege dit echter niet te doen, welnu, dan zou het mij. als Uw technische» raadsman, op dracht kunnen geven om gezamenlijk met Uw rechtskundigen adviseur over het aanhangige out werp -con lrac t mei de Vlissingsche directie Ie gaan onderhandelen, en als resultaat van deze onderluuulelmgen een concept-contract over te leggen, hetwelk zoo weinig mogelijk afwijkt van de door Uw College goedgekeurde overeenkomst „Kunt l' zich daarmede niet vercenigen, dan zie ik inderdaad, niet iu, hoe men binnen, afzienbare» tijd lot eenig praclisch resultaat moei (tornen, terwijl men zich tevens vrij zeker aan hel risico blootstelt, dat de Rand zal moeten terugkomen op eenmaal door hern in deze zaak genomen beslissingen." Hierna beantwoordt deze deskundige de op merkingen van de Commissie van Fabricage Wat betreft dc plaats van aflevering kan hij zich niet voorstellen, dat hierin gedurende tien jaxen wijziging zal gebracht behoeven te worden. Door hem werd voor deze plaats van aflevering, die een kleine ruimte van 1 4 x 4 M zal beslaan, een ruimte gedacht in den bijbouw aan het stadhuis Wanneer men deze plaats later zou wenschen te veran deren, zou niet alleen de voedingskabel ran Vbssingen daarheen gebracht moeten worden, doch ook de verschillende door de gemeente te loggen hoogspanningskabels, die daarin moe ten uitmonden. Bovendien zou oen verplaatsing van hof punt van aflevering gedurende een ongestoord lichtbedrijf ernstige bezwaren met zich brengen, zoodal zijn standpunt in deze zaak zou zijn, dal men bij het beschikbaar stellen der hierboven bedoelde hoogspannings ruimte er zich rekenschap van moet geven,1 dat daaraan later niet gewijzigd kan on mag worden. Eenzijdige bevoegdheid van den gemeente raad van Middelburg vindt hij voor de Vlis- angscto Directie wel «enigszins bedenkelijk Met de door de Commissie uitgesproken wenscheljjkheid van één inkoopsprijs voor kracht- en licliteeiiheden kan de heer Sin gels zich niet vereenigen Integendeel, hij be schouwt het als oen voordeel voor de ge meente, dat <le Vlissingsche directie op aan dringen zijnerzijds bereid gevonden is om verschil te maken tusschen licht- en kracht - eenheden, omdat men daardoor in staal zal worden gesteld door aanbieding van een goed koop tkrachttarief zoodanige consumenten te trekken, die men anders niet zou krijgen. Het denkbeeld der Commissie om do mogelijkheid open Ie houden, om voor eenzelfde tarief licht stroom en krachtstroom te gaan leveren, is zoo Abnormaal dat liet nergens bier Ie lande, voor zoovct hein bekend is, toegepast wordt. „Men verlieze toch met uit liet oog, zegt de heer JSuvgels, „dat de elcctriciteit voor lichtverbruik en voor kracht verbruik een. in dien ik het. zoo noemen mag, verschillende economische waarde heeft- De economische Toen ze drie jaar getrouwd waren, beviel de vrouw eindelijk, maar dat was een meisje. Dat moeten zwakkelingen zijn, die fa milie van jouzei toen Ola Eriksen tot Kari Zij, die inderdaad lichter en teederder van aard was dan de bewoners van Glomhof, zeide Lachend, terwijl ze daar neerlag: Je moet geduld hebben. Daarbij lachte ze zoo bemoedigend. En Ola Eriksen, die bedacht, dat hij acht vette koeien en een paard en steden met Kari mee gekregen luid, behalve nog het groote» bosch hij het Eleutelmooras, gaf zich tevre den gewonnen. Zeker, dat is wel mogelijk, had hij daarop geantwoord Toen was hij heengegaan. Hij had eenige staken op te zetten, voorbij do schuur, om in den herfst het koren op te drogen Den vierden dag was Kari Glomhof weer op en aan hel werk, en toen hel kind een maand oud was, reden ze op een Octoberdag over de bergen naar de kerk in bet Rendal, om het te laten doopen Men moest haast ma ken, zoolang de wogen nog begaanbaar «aren gedurende den winter was het te kioud, om met oen kind over de bergen te trek leen Ze hadden een groote familie en de ver wanten behoorden tot de rijkste lieden ,van de gemêente. Er werd veel over geögrokéij, Fjbe het meisje moest toeten en de ouders Zelf wisten Jtet (niet recht. Dat ceh tneis jet het eerst waarde van den lichtstroom hangt af van den kostprijs van liot gaslicht, resp. van liet pe troleumlicht Hiertegen moet het. electrisch licht ongeveer kunnen concnrreereii. Is dit hot geval dan, dit loert de ervaring, vindt het electrisch licht zijn weg tengevolge van do secundaire voordeden (gemak, geen warmte, geen brand gevaar, zindelijkheid, sierlijkheid, etc.j. Voor krachtstroom echter moet de stroomprijs zoo danig ingericht, zijn, dat daarmede geconcur reerd kan worden tegen gasmotoren en kleine stoommachines Uil dien hoofde heb ik dan ook den genuddelden verkoopprijs van het licht gesteld op 22 cent en dien van den. krachtstroom op 10 cent, bij welken laalsten prijs nog moei opgemerkt worden, dat men voor zuiveren dagstroom nog belangrijk lager zal kunnen giutn Hel voordcel nu, van do door (mij voorgestelde regeling ligt voor de hand Bij een gemiddelden inkoopsprijs van 5,7G cent, onverschillig of dit licht- of kracht stroom is, zal inen voor dagstroom teft be hoeve van eleclnsche kracht nooit lager kun nen gaan dan b.v. 8 cent per eenheid en kan men ook nooit eens een bijzonder contract met een of anderen grootverbruiker afsluiten, daar men altijd door een te hoogen inkoops prijs geremd wordt. Waar echter de Com missie bovengenoemd blijkt, ondanks de cor respondentie, <lie ik hierover met den heer C. Boudowijnse gevoerd heb, dit standpunt niet wil opgeven, kan ik Uw College wel een weg aanwijzen, volgens welken de Commissie haar zin krjjgt en Uwe gemeente toch ook het voordeel van een Li gen inkoopsprijs per een heid behoudt, en wel, zooals ik hierboven reeds met een enkel woord aangaf, door een verhooging van dén prijs per maximum K.W. Wanneer RA1 gebracht wordt van f 50 op f 72 per jaar en verder de betaling per K W. U. gebracht wordt op -1 cent, dan ondergaat het totaal [bedrag voor den stroominkoop geen wijziging." Men zou zich dus kunnen vergewissen, of de Vlissingsche directie hier ook mee accoord gaat en ik kan er mij clan ook wel mede ver eenigen, ofschoon ik U nooit zou mogen ad viseeren eenzelfde tarief aan te bieden voor licht en kracht, daar dan uit, den aard der zaak, óf de hchfontvangsten zonder nood zaak zoo abnormaal Laag zouden worden, dat van (ile rentabiliteit Uwer onderneming niet veel terecht zou komen, óf wel de kracht stroom eou zoo duur gemaakt worden, dat men geen kracht verbruikers zou kunnen be houdeu Stroom voor verwarming zou, dit geef ik toe, moeten berekend worden onder kracht- verbruik, en nien zal goed doen, dit nog ui. het "concept-contract op te nemen. De heer Singels zou er niet voor zijn een termijn van begin der stroomlevorïng te noe men, daai m eik geval de gemeente met het leggen van haar kabelnet later klaar zal zijn dan de Vlissingsche centrale met het leggen van haar hoogspanningskabel- En belang om met stroomlevering te Middelburg te be ginnen hoeft do Vlissingsche centrale vol doende. Wat verder betreft het recht van lostoopen, naar Ihet schrijver voorkomt is dit bij een goed geformuleerd contract niet noojlig en in ieder gevat zon daarvoor oen vrij hoog bedrag moeten worden genoemd, dat het contract voorzeker zou ontsieren en in het oog van den gemeenteraad minder aannemelijk maken Vlissingen zou toch niet alleen een vergoeding moeten eisclion voor het leggen van den voe- dingskabel, maar uit den aard der zaak ook een bedrag eischen voor winstderving gedu rende de jaren, dat het contract nog zou Ie loopen hebben. Wenscht het gemeente-bestuur echter iets dergelijks in het, cojilract op te nelnen, dan zou dit ook een punt van latere onderhandeling moeten uitmaken De uitvoerigheid der stukken noopt ons hier weder af te breken. Van de nu nog over schietende zij echter nu reeds kort het voor. naamste vermeld Iu begin Januari heeft de heer Singels een langdurige conferentie geluid met eenige ver tegenwoordigers der Vlissingsche Train weg- hiaalschappij De door deze laatsten ge vraagde wijzigingen in hel contract betroffen geen hoofdzaken De stukken, zijn toen weer m handen der Commissie gesteld Den Sisten Januari adviseerde de commissie van fabricage geen stroomlevenngscontract met de St. Mij. VlissingenMiddelburg te slui ten op de in het outwerp-contract genoemde voorwaarden. Daarentegen kon de commissie van financiën zich met het voorstel in het algemeen veroenigen geboren was, was, zoover men zich herinnerde, nog niet voorgekomen. Eindelijk word men het daar over eens, dat liet Bent zou heeten naar de grootmoeder van vaderszij liet was toch hot beste hel dadelijk naar dc grootmoeder te noemen, men wist immers niet, of er nog meer zouden komen, do boerin zag er smal letjes uit. T och glimlachte zc maar Er tomen er natuurlijk meer, weel je, zei ze maar. Er kwamen er geen meer. Op den terug weg over de bergen voelde Kari Glomhof zich onwel en kort, nadat ze thuis gekomen was, moosl. fee feaan liggen, yijf mijlen reden ze door het gebergte om den dokter, maar toen die kwam, worstelde ze al niet den dood. Ze had een lealijke k>orts gekreg»nhloeJig zeiden eenigen, gevolg van het kraambed de anderen. Ze was bewusteloos, toen do dok ter kwam en toen hij wegreed, was ze dood Maar het meisje, dat ze achterliet, moest een (sterker gestel hebben dan de moeder Want zjj bleef in het leven gedurende den ge- heelen winter, ofschoon er geen moeder was, die het kon zoogen en ook de melk bij liet vee schraal was. In deze groote stilte van liet Gfómdal groeide Beril Glomhóf op Ola Erikseh, de vader, trouwde niet voor de tfvéede maal Niet 'uit liefdé foor dé §é- AMENDEMENTEN ARMENWET. Behalve de reeds vroeger iugedionde amen dementen zijn er nu nog eenige voorgesteld. Daaronder is er een van don heer Vliegen dat het E.g. „recht op onderstand" betreft, door den Minister en de overgroot© meerderheid der commissie afgewezen. De hoer Vliegen wil (en oeiste artikel 28 doen luiden „Ondersteuning wordt verleend aau hwi.dic dio zich het noodzakelijk levensonderhoud met kunnen verschaffen" De strekking van het amendement is volgens de toelichting tweeledig: lo. voor hen, die ui dien toestand verkeeren, dat zij zich liet nood zakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaf fen, recht op onderstand te «hoppen; 2o. hen niet te verplichten zich eerst te wen dm tot de kerkelijke of bijzondere liefdadigheid. Do betrekking tusschen een persoon en een kerkgenootschap of eenigc andere kerkelijke instelling dieait een geheel vrijwillige te zijn. Wie verkiest zich tol hel burgerlijk armbe stuur te wenden, zonder eevst bij bet kerke lijke aan te kloppen, dien moot dat vrijstaan. Van eenige amendementen voorgesteld door den heer Ruik halen we aau als liet voornaamste dat. betreffende gelden die moeten worden ge acht bestemd lo zijn ton bdioeve van allo de noodlijdenden, zonder onderscheid van godsdienst, welke in de gemeente door in stellingen van weldadigheid bedeeld wordt». Do voorsteller wil aan de door burgerlijke bi stellingen of gemeenteltesturen bedeelde armen niet hun aandeel doen onthouden in de door den schenker of erflater mede voor hten be stemde gelden Voorts wil hij verduidelijking en vaststelling in dc wet van don maatstaf der verdeeling. GEMEENTELIJKE ONTSMETTINGSDIENSTEN. De „N R. Ct." vernoemt dat de minister van buuienlandschc zaken het volgende ge schreven heeft aan de God. Staten in de ver schillende provinciën Bij de behandeling van het wetsontwerp, dat geleid hoeft tot de wet van 14 Juli 1910 (Staatsblad no. 204), heb ik eenig vooruit zicht geopend, dat ik aan de Stilten-Generaal zou voorstellen, om aan de gemeenten, die ccar goeden ontsmettingsdionst hebben, een rijks bijdrage te verleenen van 50 pet van de waalde, die de voorwerpen en goederen, lot dien dienst behoorende, zouden bezitten op liet pogenb'.ik, dat genoemde wet in werking zou treden Naar aanleiding daarvan heb ik de eer college te verzoeken m(j opgave te wille» doen van do gemeentenwaarin een gemeente lijken ontsmeltingsdienst bestaatvan de ge bouwen, goederen en verder materiaal, die fccut den onlsmettingsdienst behooren, en van de waarde, welke die gebouwen, enz. op l April a.s. ongeveer zullen bezitten. MILITIE-VERGOEDING. In do „St. Ct." no 47 is opgenomen een K B. van 22 Febr. (St bi no. 90) betreffende de uitvoering van art 84 der Mi li tic wet be helzende de bepalingen betreffende de roilitio- veqgoedingon. Tot de bepalingen, van kracht in gewone tjjdsomstand ighedenbehooren o m Indien tengevolge van het verblijf in werk» lijken dienst van een ingelijfde bij de militie voldoende middelen tot levensonderhoud ont breken of zonden kunnen ontbreken aan zijn gezin of mui dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind opgenomen is, dan wel aan •personen, die hem in den eersten of den twee don graad van bloed- of aanverwantschap be staan, wordt door zijn echtgenoote, door het hoofd van dal gezin dan wel door die persjo- nen, om toekenning van vergoeding te kunnen erlangen, oen daartoe strekkend verzoek inge diend Blijkt uit het, naar aanleiding van een ver zoek om vepgoeding, ingesteld onderzoek, dat de dienstplichtige m aanmerking zou kunnen tomen om van den dienst te worden vrijge steld, dan zal hem door of vanwege den be trokken minister worden kenbaar gemaakt, dat hij, desgewenscht, een daartoe strekkend© aanvraag zal kunnen doen Dc vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat wordt gederfd we gens de- afwezigheid van den ingelijfde, op wiens worketijkea dienst het verzoek om ver goeding gegrond is, verminderd, bij voorko mend geval, met de tosten van diens eigen levensonderhoud, storvene hij zou het wel hebben gedaan. Want de boerderij moest een meesteres heb ben, maar zijn zuster, Karen was uit het Elvcdal overgekomen, toen de vrouw stierf, en onder haar flinke leiding werd de hof nu gesteld Daarom kwam Ola Eriksen er niet toe, te hertrouwen, maar bleef ongehuwd in de een zaamheid daar Hij at veel en werd meer be mind dan de mannen, die vóórheen den hof bewoonden, ja, zoo sterk werd hij van al de voedzame kost, dat de inenschen zeiden-die kan een paarel optillen. Meestal was hij goed gehumeurd, maar had hij zich iets in het hoofd gezet, dan moest dat gebeuren Op die manier werd Berit Glomhof vqftien jaar (Ze zag zelden andere menscheu da» die van den hof, mocht af en toe 's winters mee naar een Kerstfeest gaan of eens in den zomer mee naar de kerkanders bleef ze' meest thuis Ze werd groot en slonk, fijner dan de menscton van Glomhof meest waren geweest, sLmtor van bouw eo met een zachter stem De piMiscben zeiden, dat ze dat van haar moeder e» van de menschen, die bij Try annas wófcc», had. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5