Ingezonden Mededeelingen. VAN HOUTEN DE BESTE \J00R DEN PRIJS DE VOLKSDRANK Beknopte Mededeelingen. Ingezonden Mededeelingen. EMSER-WATER LAATSTE BERICHTEN. gefabriceerd door Goedkoop Alom verkrijgbaar f 1.50 - 0.80 - 0.42'A - 0.18 VIERKANTE BUSSEN blik van kritiek wilde onthouden, maar een vertegenwoordiger van een onverzoenlijker groep socialisten heeft toch een hartig woordje gesproken. Hij meende dat de expeditie de rnïne voor Italië en vooral voor het proletariaat zou zijn. Zijn rede werd natuurlijk voortdurend door protes ten onderbroken. Toen hij zeide, dat Italië arm was en de kosten voor den veldtocht niet zou kunnen opbrengen, rees de geheele vergadering op en riep leve Italië I Een ander repnblikeinsch afgevaardigde heeft voornamelijk de diplomatieke actie van Italië gecritiseerd. Hij zeide, dat Italië dien oorlog begonnen is, omdat het vreesde, dat Duitschland zich van Tripolis zou mees ter maken, na welke bewering Giolitti ont kennend knikte. Toen het Kamerlid daarop een zinsnede uit een rede van den Fran- schen premier Poincaró aanhaalde, ten be wijze dat Italië ter wille van Europa be loofd had, Turkije niet ter zee te zullen be strijden, ontkende Giolitti dit beslist, waar mee de Kamer weder geestdriftig instemde. Ook de oude, revolutionaire socialist Ferri heeft zich bij de gouvernementeelen op dit punt geschaard. Ook in de Senaatszitting van Zaterdag kwam het naar aanleiding van hetzelfde ontwerp tot uitbundige betoogingen. De leden van den senaat, de graven van Aosta en Genua, werden levendig toegejuicht. Met algemeene stemmen werd het voorstel zon der debat aangenomen. DE TOEKOMST VAN CHINA. De „Gaulois" heeft den Franschen majoor d'Ollone, die als een kenner van China be kend staat, over de huidig© gebeurtenissen aldaar aan het praten gekregen. De verwach tingen van d'Ollone luiden vrij somber. In de eerste plaats wijst hij er op, dat in China een revolutie niets ongewoons is, het verleden weet er van verscheidene, waardoor dus de beteekenis van de laatste wel aan beteekenis verliest. Voorts hecht hij niet veel aan de bestendigheid en de eenheid van den Chineeschen godsdienst. Soen-jat-Sen, aldus de majoor, steunt voor namelijk op een geheim genootschap, een soort Chinoesche Vrijmetselarij. Hij wenscht den re- publikemschen regeeringsvorm als zoodanig. Joean-sji Kai echter streeft zelfzuchtige bedoe lingen na. Slechts, omdat het streven van beiden tijdelijk samenviel, is de jongste ge beurtenis bereikt. Maar men weet natuurlijk niet, hoe lang die bond duurt. Een ernstiger bedreiging voor de toekomst der republiek ziet d'Ollone m de grondwet. Een ex-keizer, die doorgaat, de offers waar te nemen, houdt in de oogen van den Chinees nooit op, keizer te zijn Het een verdraagt zich dus niet met het ander. De keizer of de republiek zal moeten wijken en in het laatste geval gelooft de beoordeelaar, dat de anarchie haar intree zal doen. De „KöJnische Zeitung" meent, dat deze jFranschman, vooral wat de offers betreft, te zwart ziet. Tevoren waren de familieoffers van de Mantsjoe-vorsten tevens staatsoffers. Wegens de eer, aan de voorvaderen bewezen, moet de verhouding tot de goden immers on veranderd blijven. GROOTHERTOG VAN LUXEMBURG. Zooals ieder oogenblik kon worden ver wacht is de zestigjarige groothertog van Luxemburg Zaterdag overleden. Sinds lang was bij lijdende. Een aanval van kanker beeft zijn laatste krachten ge sloopt. Willem Alexander van Luxemburg, graaf van Nassau, huwde in 1893 met Maria Anna, infante van Portugal, die reeds sedert 19 Nov. 1908 in plaats van haar echtgenoot het regentschap voerde. De groothertog laat 6 dochters achter, die volgens het familie-instituut van 16 April 1907 mogeD opvolgen. In het volgende jaar ontving de oudste dochter Maria (ge boren in 1894) den titel van erfelijk groot hertogin van Luxemburg" en van «Konink lijke Hoogheid." KORTE OORLOGSBERICHTEN. Italië heeft zijn bedreiging betreffende de uitbreiding van den. oorlog uitgevoerd. Zater dag zijn twee Turksche oorlogsschepen in de ha,ven van de Syrische stad Beirouth be schoten en onbruikbaar gemaakt. Over wat daarna gebeurd is, loopen. de be richten uiteen, Turksche telegrammen maken melding van een bombardement der stad, tor- wijl het officieel rapport van den Italïaanschen vloot-commandant slechts van die beschieting der Turksche vaartuigen spreekt. Toch wordt officieel een getal van 95 ge wonden opgegeven. Ten gevolge dezer gebeurtenissen is besloteD tot de verbanning van alle Italianen uit Pales tina. Wij herinneren er aan, dat Beirouth de zetel vs. van. den Ncderlandschen consul-gene raal A. P. H. Hotz. Het Noorsche stoomschip „Harrich", van de Middellandscbo Zee op weg naar Rotterdam, is door een Italiaanscho kruiser aangehouden, die het na een nauwkeurig onderzoek ver gunde, zijn reis voort te zetten. Eenigo cijfers uit den liardnekkigen strijd, door de Vlamingen ter vervlaamsching van de Hoogo School te Gent gevoerd. Het verslag der Vlaamsche Hooge School commissie werd op 2000 exemplaren gedrukt en met meer dan 2000 handteekeningen van oud-studenten voorzien. Do beknopte uitgave van dit verslag ver scheen in 35.000 exemplaren. Onder den invloed der Hooge School commissie aanvaardden 329 gemeenten, een wensch ten voordeel© der vervlaamsching der Gentsche Hoogo School. Van het uitgebreid verslag verscheen een Fransche vertaling in 4000 exemplaren; van het kort verslag 10.000. Een brief van profes sor Vercouillie werd op 15.000 exemplaren ver spreid; van het vlugschrift „Verzet tegen het wetsontwerp Verhaegen" 25.000; een Eransche vertaling hiervan 10000 600,000 strooibil jetjes. Meer dan 87.000 handteekeningen werden bijeengebracht; 368 volksbetoogingen werden gehouden, enz. Het vorig nummer heeft bericht, hoe generaal Hillebant als minister van oorlog in België ontslag heeft gevraagd en gekregen en hoe de premier tijdelijk die plaats zal bezettfen. De heer de Broqueville zal gebruik maken van zyn tijdelijk bestuur om de hervor mingen in te voeren die hij in den Senaat ontwikkelde en welke zijn 1. Decentralisatie van de krijgsmacht. 2. Uitbreiding van het gezag der korps commandanten 3. Verbetering van het lot der officieren. Om gezondheidsredenen gaat de generaal, die in Jaauari jl. 70 jaar is geworden heen. Sinds 1907 maakte hij deel uit van het kabinet, eerst van dat onder Schollaert. Het groote feit uit zijn ministerschap is de wet van 1909, welke de plaatsvervanging afschafte en één zoon uit elk gezin tot den dienstplicht dwong. De Belgische Staat heeft de spoorlijnen in eigen beheer. Men is daar echter over de uitkomsten zoo ontevreden, dat er een com missie, uit specialisten op dit gebied be noemd is, om dezen tak van den algemee- nen dienst zich zelf te laten besturen. Het voornaamste bezwaar is, dat het budget der spoorwegen samenvalt met de andere begrootingen van staatsbedrijven. Men hoopt nu, dat de voorgenomen wijzi ging aan dezen dienst een industrieel en handels-karakter zal geven en dat de uitga ven en ontvangsten der spoorwegen onaf hankelijk zullen worden van de Staatsbe- grooting. Men gelooft nu weer in Engeland, dat er geen nationale staking, doch slechts een in de kolenmijnen van Wales zal uitbreken, hetgeen trouwens op zich zelf al erg genoeg zou zijn. TZ. Nog steeds stijgen de kolen in prijs. Naar Wales worden troepen gezonden. Men" vreest voor opstootjes. De Engelsche minister Lloyd George heeft de Albertball te Londen een groote meeting ten voordeele van het vrouwenkies recht gepresideerd. Zooals men weet denkt bet Britsche Kabi net niet eenstemmig op dit punt. De premier Asquith is hot vijandig gezind. Lloyd George beeft nogmaals uiteengezet, hoe het voor hands onmogelijk is, het vrouwenkiesrecht in de wet op te nemen, omdat dit den val van het tegenwoordige ministerie en het opnieuw aan het roer komen van de conser vatieven ten gevolge zou hebben, maar dat het het Lager Huis vrij staat, een amende ment in den gewenschten geest op de kies wet in te dienen. Een vorig'nummer heeft nieuws om trent den in meerderheid rooden Landdag van het vorstendom SchwarzburgRudol- stadt gebracht. Enkele cijfers omtrent dit staatje volgen hier. Het is twee maal zoo groot als het Fransche departement van de Seine en telt een bevolking van 100.000 zielen. Volgens de grondwet van 1854 worden vier afge vaardigden voor den Landdag gekozen door de hoogstaangeslagenen inijjde belasting en de 12 overigen door het directe en geheime kiesrecht. Van de 16 zetels hebben de so cialisten er 9 veroverd. - Nadat in het"HongaarscheT Parlement de Kossntb-partij een maandenlange obstruc tie tegen de door de regeering voorgestelde militaire wet en ook op andere punten ge voerd had, heeft Zaterdag'de minister-presi dent van Hongarije Kbuen een verklaring afgelegd, waarin de regeering op de betwiste punten de oppositie voor een deel tegemoet komt. Graaf Apponiji, een leider der Kos- suth-party, getuigde toen onmiddellijk, dat nu een overeenstemming met zijn groep hoogst waarschijnlijk is geworden. Toch zal een groep uit de oppositie de obstructie nog voortzetten. - Men kent de oorzaak der moeilijkheden tusschen Rusland en Amerika naar aanleiding een verbod van immigratie van Russische Joden in de Vereenigde Staten. Ten gevolge daarvan zint hot andere rijk op wraakmaat regelen Zoo is het mogelijk, dat het handels verdrag tusschen beide staten, hetgeen van 1832 dateert, niet zal worqpn hernieuwd. In verband daarmee heeft de Russische mi nister van buitenlandscho zaken bij de Doema een wetsontwerp ingediend tot verleening van een krediet van 120.000 roebels voor do be- studeermg van de landbouwmachines-industrie in Canada, Duitschland, Oostenrijk "en Zweden en tot bevordering van den bouw van die machines in Rusland, daar deze tot nog toe uit de nieuwe wereld werden aangevoerd. Om dezelfde reden vraagt de minister bo vendien 230.000 Rbl. ter bevordering van den katoenaanplant in Toerkestan en den Kau- kasus. De vereenigde vorsten van Mongolië, waar het na den troonsafstand nog woelig bleef, hebben thans Joean-sji-Kai tot presi dent van een federale republiek gekozen. De strijd, wat de hoofdstad moet worden duurt voort. Het «genootschap der onverschrokkenen" heelt Joean doen weten, dat zijn leden met de wapenen in de hand tegen de republiek zullen vechten. Perziö heelt de nota van Rusland en Engeland aanvaard op voorwaarde, dat de fems) 26 cent ptr heele kruik. het beste middel tegen hoest, ver koudheid, maagzuur en influenza. De Mtadelburgsche Courant word1; 's avonde te eos uren inGoes bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door j den agent P. A. H. PIETERMAN. ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. LICHTINGEN INFANTERIE. Dit jaar komen voor wat betreft de infanterie, de lichüng 1911 van 30 Juli tot 24 Augustus, de lichtingen 1905 en 1906 van 27 Augustus tot 21 September onder de wapenen. Het kamp bij Bergen op Zoom zal door het 4© bat. betrokken worden van 9 tot 17 Sep tember as. RAAD WOLPHAARTSDIJK. In de j 1. Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering te Wolphaartsdijk was in gekomen een schrijven van den ingenieur der telegrafie, waarin hg mededeeling deed, hoe en waar een cel voor intercom, telefoonverkeer kan worden aangebracht, zoodat binnen kor ten tijd pok deze gemeente een spreekcel njk zal zijn. Tot onderwijzer aan de openb lagere school ter voorziening in de vacature-Leempoel, werd met algemeene stemmen benoemd de heer Rozemond uit Anna-Jacobapolder. Op advies van Burg. en Weth. werd pp de aanvrage van de Maatsch tot Nut va algemeen om een subsidie uit de gemeentekas voor het onderhouden van twee fröbelscholen afwijzend beschikt, daar- van de gemeente een te zwaar financieel offer werd gevraagd. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f 247, daar er zijn 46 hondjes le klasse 17 hondjes 2de klasse. UIT OEN HAAG. Inbraak. In een bioscoop alhier is ingebroken. De daaruit f 70 ont- brandkast is geopend vreemd. UIT AMSTERDAM. Ins tortin g. Hedenmiddag is de koepel van den in af braak zijnden parkschouwburg naar beneden gestort. Twee arbeiders zjjn mee naar be neden gevallen. De brandweer en de geneeskundige dienst zijn bezig met hulp te verleenen De instorting geschiedde van een aanzien lijke hoogte. RAAD AXEL. In de heden te Axel gehouden raadszit ting stelden Burg- en Weth. voor, den direc teur (der gasfabriek G. J. van den Berge, wegens gebleken ongeschiktheid, te verzoeken tegen 1 Mei zijn ontslag aan te vragen met toekenning van 3 maanden wachtgeld, onder voorwaarde, dat hij met dien datum de woning heeft verlaten en hun college te machtigen sollicitanten voor die betrekking op te Toepen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Door leden, werd een deskundig onderzoek voor gesteld door middel van een technische com missie, alvorens een oordeel uit te spreken EEN DIEFSTAL. Te Biervliet werd in de afgéloopen week bij een landbouwer, den heer G. Buysse, door een jongen van 16 jaar mt de omgeving van ;ge eon portemonnaie met pl. m. 30 gld. en een horloge gestólen. Die jongen, die zijn land ontloopen was wijl hij daar een rekening met de justitie te vereffenen had, werd door de Aardenburgsche politie gearresteerd en Zaterdag j.l. naar Bier vliet ivertransporteerd. Na verhoor door het hoofd der politie brachten de beide veld wachters den weinig belovenden knaap naar IJzendijke, om hem den volgenden dag een plaatsje te Middelburg le bezorgen. VOORSTELLING RETRANCHEMENT. De rederijkerskamer „Vereenigde Vrienden" te iR e t r a n c h o in e n t gaf Zaterdag haar tweede openbare wintervoerstelling voor een talrijk opgekomen publiek. Opgevoerd werden „Een Oudejaarsavond" en „De knecht van twee Meesters" of „Een dag vol vergissingen" Beide stukken liepen goed van stapel. UIT ROTTERDAM. Arrestatie. Te Rotterdam is gearresteerd de Belg H., chef der Gramfaclory der Antwerp grain- work Comp aldaar, verdacht van verduistering van 6000 K.G. tarwe van de lading van het stoomschip Kenley, bestemd voor Straatsburg. Een gedeelte van het graan was reeds ver kocht aan een meelfabriek te Rotterdamde rest is geborgen. UIT DEN HAAG. Cassatie verworpen. Do Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van P. V., werkman zonder vaste woonplaats, door de rechtbank te Middelburg wegens landlooperij veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. UIT AMSTERDAM. Een bomaanslag. Zaterdagnacht hoeft in de werkplaats van den loodgieter Hesseling te Amsterdam een' ontploffing plaats gehad, waardoor een aantal ruiten werden vernield, maar overigens geen schade werd aangericht. Een gasontploffing is buitengesloten. Bovendien stond de work- plaafcs vol kruitdamp. Men denkt aan een: bom aanslag. Do heer Hesseling is voorzitter der Loodgieters-patroo(nsvereeniging, wiens arbei ders thans in staking zijn. Nader meldt men ons: In de hedenmiddag door de loodgieters be legde vergadering, besprekende den vermeen den aanslag bij den loodgieterspatroon H., werd verklaard, dat de organisatie brj die daad niet betrokken is, daar zij dergelijke daden strijdig acht met goede vakvereenigingstactiek. Ze acht het ook onwaarschijnlijk, dat een der stakers persoonlijk bij dien aanslag betrokken is, omdat er tusschen den patroon H, en zjjn goede verstandhouding arbeiders steeds In verband met den vermeenden aanslag m de Wolvenslraat, waar het bestuur der loodgietersvereenigmg „Eensgezindheid" geves tigd is, hoeft dat huis politie bewaking ge kregen. Toestand gevallenen. De toestand van de '2 werklieden, die Zaterdag van het dak van den Parkschouw burg vielen, is zoodanig, dat de eerste nog steeds buiten kennis en de andere ster vende is. DE KINDERMOORD. Omtrent den kindermoord te Beek meldt men dat de officier van justitie hedenmorgen heeft gerequireerd rechtsingang met laat tot instructie tegen J. A. Harbeider te Beet, ter zake dat hij op of omstreeks 18 Febr. te Beek opzettelijk zijn zevenjarig dochtertje Maria Frederika van het leven heeft beroofd, door voornoemd kind opzettelijk de keel dicht te knijpen en aldus te verworgen. HEVIGE BRAND. Een hevige brand tastte heden te Enschede de mand- en rietmeubelfabriek van de firma Brons en Zonen aan. Het vuur wordt met veel materiaal bestreden. Het vindt voedsel in den grooten, brandbaren voorraad, o. a. in 10 wagons riet. Een naastbijgelegen per ceel is reeds aangetast. A. P. HEG. f Op 62jarigen leeflgd is te Leeuwarden overleden de heer A. P. Heg, sedert) 1893 com missaris van politie aldaar. CHINEEZEN-OPSTOOTJES. Uit Soerabaya wordt aan de «Tel." Er zijn in 't geheel 800 Macaoërs ge arresteerd. De winkels zijn heden heropend. Het handelsverkeer herleeft, doch het gaat langzaam. Ter nadere toelichting van liet in do Staatscourant van 24 dezer vernielde Indische telegram, is 25 dezer bij het ministerie van koloniën het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Indië ontvangen: „De Macao en Keh-Chineezen te Soerabaja veroorzaakten. 17 dezer ongeregeldheden en vernielden den inboedel van den kapitein- Chinees. De poging tot vernieling brj den majoor- Chinees werd door de politie verijdeld Het doel was hem te dwingen de Chineesche repu- blikeinsche vlag te hijschen. Van den twin,- tigsten af bedreigden benden de Chimeesche winkels met plundering, indien zij niet sloten. Bij die gelegenheid zijn velen gearresteerd', één gedood en twee gewond. De actie werd door onruststokers voort gezet. Het grootste deel van den Chineeschen handel, bewerende de Macaoers te vreezfen, sloot de zaken Thans zijn nog slechts enkele zaken heropend. Overigens is het rustig. Ver scheidene onruststokers zijn opgepakt; ande ren worden opgespoord. De staat van beleg niet afgekondigd. Het karakter der onlusten is de anarchis tische beweging der Macao- en Keh-Chinee zen, in geen direct verband met de vlag staande, aangezien van het uitsteken der repu- blikemsche vlag te Soerabaja door de politie geen notitie is genomen CRISIS IN ENGELSCHE MIJNEN. LONDEN, '26 Feb. Uit interviews met mijneigenaars en mijnwerkers spreekt een zeer pessimistische opvatting. Men meent echter, dat de ministers Asquith en Lloyd George de gelegenheid zullen hebben, de mijnwerkers toe te spreken. De «Daily News" verklaart, dat men mug aannemen, dat de ministers in staat zullen zijn, als resultaat van hun besprekingen met de mijneigenaars mededeeling te doen van belangrijke tegemoetkoming ten aanzien van de minimum-loonkwestie, die naar,'men hoopt de staking althans zal doen uitstellen tijdens de onderhandelingen over de bijzonderheden. VERBODEN. CONSTANT INOPEL, 26 Febr. Het orgaan der oppositie de „Ikdaro" is verboden ROOSEVELT TOCH CANDIDAAT. NEW-YORK, 26 Febr. In antwoord op een desbetreffende vraag of Roosevelt can- didaat is voor het presidentschap heeft hij een verklaring uitgevaardigd, waarin hij zegt- «ik zal de benoeming aanvaarden, als die mij wordt aangeboden en ik zal bij dit be sluit blijven, als de Conventie zich over de candidatuur heeft uitgesproken. VERK00PINGEN EN VERPACHTINGEN W ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informati&L) 27 Febr. Veeie, Wagenmakers- inventaris enz. Hoekig. 28 Febr. 's-H. Arendsloerke, Paarden enz., Pilaar. 28 Febr. Oostkapelle, Huis enzHosan® 5 Maart Aagtekerke, Bouw- en weiland, Hosang 5 Maart Middelburg, Meubels, Notanah. 6 Maart Amemuiden, Beestiaal, Süwre- 6 Maart Westkapelle, Wrakhout, Burgemeester Strandvoedoro 7 Maart Middelburg, Huizen, Hoeang. 8 Maart Souburg, Huizen, Strum 20 Maart Oostburg, Hofstede, Jamen- 17 April Koudekerke, Inspan, Loeft 17 April, SL Kruis, Bouwland, Mjr 30 April Aagtekerke, Inspan, Hoaang. 1 Met Zoo,Wande, Inspan, Loeff,

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2