MIBIELB1 RIvNCHR COHBAIT. g. 47 isse Jsargang. imi Zaterda» 24 Februari. Middelburg 23 Februari. Hervorming der Armenzorg, Uit Stad en Provineie. D.i. corn-ant TmeWjnt dageHjti, mot nitaondoring van Zon- on Pcctdagoa. ?ijj. par kwartaal, roowel voor Middelburg al. mor alle plaation in Nederland franco pp. f2, Ahsonderlijke nummer» koitan 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Aivertentiën voor het eeritvolgende nummer moeten des middag, vóór één nnr aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiëa 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood es alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regeli f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemee* Adrerteistlo-Bn*esi« A. DE LA WAR As., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel- Aan hen die zich thans abonneeren op dit blad, zal van het eerste kwartaal alleen de maand Maart in rekening worden f" bracht. L Wanneer de Tweede Kamer de volgende week, of misschien nog later, uit de ge heimzinnige sferen van het afdeelinga- onderzoek weer terugkomt in openbare zitting, zal een van haar eerste werken zijn de behandeling van de nieuwe armen wet, twee jaar geleden ingediend, en na dien tijd in veel opzichten gewijzigd, gelukkig resultaat van het overleg door de commissie van voorbereiding met den minister van binnenlandsche zaken pleegd. Die veranderingen op zichzelf zouden reeds een voldoendereden zijn om nog eens een overzicht te geven van de voorgestelde hervorming. Maar die hervorming zelf is van zoo ingrijpenden aard, dat het velen, hopen we, welkom zal zijn te vernemen welke veranderingen er door ■deze wetswijzingen voor de deur staan. Dat de nu geldende wet zeer onbevre digend is, betwist niemand. Ze dateert uit 1854, toen de toestanden op sociaal gebied en de begrippen over armenzorg beel anders waren dan nn toen nog niet de leer algemeen ingang bad gevonden dat armenzorg nog iets meer ban zijn dan alleen geven'', dat ze ook moet helpen armoede te voorkomen. Wel werd de armenwet in 1870, in 1886 en in 1904 gewijzigd, maar de grondgedachten bleven zooals ze waren. Een dier beginselen is al lang letterlijk berucht geworden, n.l. de bepaling neer gelegd in artikel 21 sGeen burgerlijk bestuur mag onderstand verleenen aan armen dan na zich voorzoo- veel mogelijk te hebben verzekerd, dat zij dien niet van kerkelijke of bijzondere in stellingen van liefdadigheid kunnen erlangen en dan slechts bij volstrekte onver- n ij d e 1 ij k h e d." Wat is er al geklaagd en gescholden ■en bitter gespot over de hardheid van de door ons gespatieerde woorden, die van de burgerlijke armenzorg een ijskouden po litie-maatregel maakten Dit was ook de bedoeling. In de memorie van toe lichting leest men woordelijk»De vol strekte onvermijdelijkheid moet worden afgeleid uit de omstandigheden de vraag moet zijn of deze de ondersteuning vor deren uit het oógpunt van openbare orde en van een goede politie." De ervaring heeft geleerd tot welke droevig-wreede gevolgen die bepaling leidt. Maar er is nog een groot bezwaar. In bijna ieder verslag van een instelling van liefdadigheid kan men klachten lezen over het gebrek aan samenwerking tns- schen de verschillende diaconiëu, armen zorgverenigingen e. d. Het natuur lijk gevolg is, dat de meest nitgeslapenen onder de armen, en Boms zelfs ouder niet-armen, uit meer dan een fonds put ten, of wel heil vinden bij een instelling nadat hun te voren door een andere instelling om een of andere reden ver dere ondersteuning geweigerd was. •Er zyn nog meer klachten maar die twee zyn de voornaamste, en het is ook nit die twee kwesties, dat de hoofdge dachten van het nieuwe wetsvoorstel ont sproten le verbetering van den arbeid der burgerlijke armbesturen, 2e bevorde ring van samenwerking tusschen de ver schillende instellingen van liefdadigheid, We zullen trachten in --het kort de strekking der voorgestetde bepalingen aan te duiden. Het zal voor de lezers de aanstaande Kamerdiscussies verduide lijken. Deze hebben echter de kans kort te zyn, dank zij de grondige voorberei ding. Het wetsontwerp heeft het voordeel gehad, dat na het onderzoek in de afdee- lingen, een commissie van voorbereiding het nog eens onderzocht, en naar aan leiding der gemaakte opmerkingen met den minister beraadslaagde over ver schillende wijzigingen. De minister heeft ook op verscheidene onderdeelen toe gegeven, en zyn wetsvoorstel herzien. Dat is dus winst, wat den duur der openbare behandeling betreft. Maar nu de nieuwe regeling. Allereerst de taak der burgerlijke arm besturen. De minister wenscht het subsidiair karakter der burgerlijke armenzorg onver zwakt te handhaveneerst de particu liere liefdadigheiddan de burgerlijke overheid. Oorspronkelijk werd ook nog het woord »ouvermydelijk" door den minister gebruikt, zy bet ook in een anderen zin dan in de nu geldende wet. Maar op aandrang der commissie is dat woord in noodzakelijk" veranderd en het voorgestelde artikel, dat het beruchte art. 21 zal vervangen, luidt nu Ondersteuning kan slechts worden ver leend aan hen, die zich het noodzakelijke levensonderhoud niet kunnen verschaffen en het, hoewel een verzoek daartoe gedaan is, niet ontvangen van anderen, ingevolge de wet tot het verstrekken daarvan gehouden, of van kerkelijke, bijzondere of gemengde in stellingen". Op zich zelf zou dit artikel nog niet zoo veel beteekenen, als er niet een ander artikel op volgde, waaruit een heel andere geest ademt, dan de politie- strengheid der geldende wet. Want in dit artikel wordt de volgende gedragslijn aan het burg. armbestuur voorgeschreven 1. Indien ondersteuning wordt verleend wordt zij verstrekt in zoodanigen vorm en zoodanige mate, als met het oog op de behoeften en de persoonlijke eigenschappen in verband met de omstandigheden van den arme het meest gewenscht is om hem w e- derom in staat testellen, in het onderhond van zich en zijn gezin te voorzien. 2. Aan armen, die tot arbeiden in staat zijn, wordt ondersteuning zooveel mogelijk geven in den vorm van loon voor arbeid." 3. Indien blijkt, dat de aanvrager door de hnlp der instelling niet uit den toestand van armlastigheid kan worden opgeheven mag de te verstrekken ondersteuning de grens van het voor het levensonderhoud noodzakelijke niet overschrijden". Wanneer op die wijze de wet wordt regeld, kau men slechts dankbaar er voor zijn dat ook in de burgerlijke armen zorg zich kan uiten de hierboven be doelde, thans algemeen gehuldigde meening dat armenzorg zooveel mogelijk moet zijn een poging tot opheffing, niet slechts het geven van een aalmoes. Dat de burgerlijke overheid daarvoor niet het méést geschikt orgaan is, geven we dadelijk toe. Maar daarom ook achten we het juist gezien, dat haar hnlp slechts subsidiair is, dat eerst elders hulp dient )cht. Het bezwaar dat de daaruit vaak voortvloeiende verwyzing naar een kerkelijk armbestuur tot huichelarij en geestelykea dwang kan leiden, is niet zoo groot, dat men daarvoor het genoemde beginsel zou moeten opgeven. In nauw verband hiermee staat een andere kwestie, n.l. die van het z.g. recht op ondersteuning. In de commissie waren enkele leden men kan wel raden uit welken hoek van oordeel, dat iedereen die buiten staat is in eigen onderhoud te voorzien, recht heeft van de overheid ondersteuning te vorderen. Maar de groote meerderheid was principieel gekant tegen dat denk beeld, en op haar aandrang wijzigde de miuister een bepaling, die misschien uit gelegd zon kunnen worden als de er kenning van een recht op onderstand, omdat daarin aan Gedep. Staten de be voegdheid werd gegeven te beslissen dat aan een arme ondersteuning moet wor den verleend. Om te voorkomen dat praktijk in die bepaling de erkenning van het recht op onderstand zou leggen, werd het bewuste artikel zoo gewijzigd dat de beslissing van Ged.Steten een algemeen ka rakter zal hebben, nl. van een uitspraak dat een burgerlijk armbestuur niet han delt overeenkomstig zijn bestemming, die o. a. meebrengt dat het armen zonder onderscheid van gezindte ondersteunt. Nog een ander punt heeft in de com missie aanleiding gegeven tot verschil van gevoelen, n.l. de z.g. dubbele bedee ling. Mag een burgerlyk armbestuur een arme bedoelen, wanneer reeds een kerke lijke of particuliere instelling hem onder steuning geeft? Neen, zeggen sommigen, want daarge laten dat bet op zich zelf niet goed is, zal een verbod een aansporing zijn voor de niet-burgerlyke instellingen om al hun krachten iu te spannen. Ja, zeggen anderen, want al zyn er bezwaren tegen, 'net feit staat vast dat de hulp, welke kerkelijke en bijzondere instellingen aan de armen toekennen, vaak ontoereikend is ter voorziening in het noodzakelijk levensonderhond, en het is niet mogelijk die instellingen te dwingen ruimer ondersteuning te verschaffen. De wet beeft dan ook dubbele bedee- liug toegelaten, maar niet dan nadat door het burgerlijk armbestuur zooveel moge lijk overleg is gepleegd met het bestuur der andere instelling, en onder het voorschrift dat er zooveel mogelijk ge streefd worde naar samenwerking en eenheid in de ondersteuning. Uit Middelb urg. Generaal Booth zal hier Maandagmorgen 11.56 aankomen om Dinsdagmorgen 9.20 te vertrokken. Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer P. C. Borstlap ten postkantore te Bergen op Zoom als reserve-ambtenaar ter beschik king gesteld van den Inspecteur der poste rijen en Telegrafie te Middelburg. Uit Zjiid-B.eveland. Op de Woensdagavond in de „Prins van Oranje" gehouden ledenvergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang" te Goes werd met 26 tegen 4 stemmen een motie aangenomen waarbij besloten werd bij de as. gemeenteraadsverkiezing, vacature-Van de Ven, met een eigen candidaat uit te komen. Donderdagavond sprak Neeltje Lokerse in de „Pnns van Oranje te Goes over de Zedelijkbeidswetten in verband met den gods dienst. De opkomst was maar matig. In den breede lichtte spreekster toe hoe zij zich ivaie zedelijkheid denkt, niet bomende ntt de wetten, maar nit de harten der meoschen. Met vele voorbeelden uit hare lange strijd- periode voor recht en billijkheid heeft zij haar lezing toegelicht, terwijl de heer W. J. C- van Santen aan het slot daarvan nog een enkel woord sprak in den geest van hetgeen mejuf frouw Lokerse ten Na de uitvoering volgde een geanimeerd bal, dat de aanwezigen nog lang bijeen hield. De nabij Bath omhoog geloopen Engel- sche zeeboot „Gorse More" is Donderdag avond bij vloed zonder hulp vlot gekomen. Uit Noord-Beveland. Zondagavond gaf teColijnsplaat het fanfaregezelschap «Wilhelmina", directeur Q. van As, zijn tweede en laatste uitvoe ring in dit seizoen in het hotel »De Patrijs". Een zestal stukken werden flink afgespeeld, terwijl deze stukken afgewisseld werden door een tweetal eomediestukjes»Marius de Snorder" en »In naam der Koningin". Een drietal voordrachten, verhoogden niet weinig de opgewekte stemming. Een gezellig bal besloot dezen aangenamen avond. Woensdagavond j. 1. hield het fanfarege zelschap „Wolferts Fanfare" in de zaal van dhr. Berrevoet te Wolfaartsdijk hare laatste winteruitvoering. De zaal was flink bezet. Een tweetal tooneelstukjes nl. »Men kan geen boer wijs maken, hoe een soldaat aan den kost komt" en »De gestolen rok" 1 voordracht e> een 7 tal muziekstukken werden ten genoeg» van ieder uitgevoerd. Uit Tholen. Te Oud-Vossemeer werd Donderdag- namiddag de heer L. C. Brinkman van Ooster Bierum geïnstalleerd als burgemeesterde heer F. J. Anyst, die sedert. 24 Oct. 11. de betrék king van waarnemend burgemeester vervulde, sprak den benoemde hartelijk toe en sprak den wensch tut, dat hij de voetsporen zou drukken van zijn ambtsvoorganger, onder wiens bestuur steeds een uitmuntende geest had ge- heerscht. De heer Brinkman aanvaardde zijn betrekking met een rede, waarin hij hoopte samenwerking te zullen hebben met hen, die thans de verschillende functies in 't bestuur vervullenhij zeide ook te zullen trachten boven alle partijen in de gemeente te staan De benoemde heeft eerst kort geleden den leeftijd van 25 jaren bereikt. Uit Z. - V laander en O. D. In de Donderdag te Neuzen gehouden raadszitting, waarvan het begin door vele belangstellenden werd bijgewoond, werd voor kennisgeving aangenomen een request 871 ingezetenen waarin verzocht werd het besluit tot stichting eener gemeentelijke H. B, S. in te trekken of zoodanige maatrege len te nemen dat de arbeiders en de mid denstand tengevolge daarvan niet door te hooge lasten zouden worden gedrukt. In een betoog van ongeveer 1 uur (iets zeld zaams in onzen raad, besprak de heer Drost, tijdel. wethouder, het request en de geheele beweging, waarvan een groot deel tegenstanders van alle openbaar onderwijs, en ontvouwde een financieel plan, waarin hij aantoonde dat rente en aflossing kunnen gedekt worden uit de tegenwoordige mid delen. De schatting van de belastbare inkomens laat een verhooging toe van het maximum dat mag geheven worden van f 31.300 tot t 35.000, zoodat percentsgewijze'verhooging der aanslagen niet zal noodig zijn, wanneer de verwachting op een evenredig rijkssub sidie verwezenlijkt wordt. Een voorstel om het besluit in te trekken werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen een voorstel om de uitvoering van het plan te schorsen tot eenige toezegging was ver kregen omtrent het bedrag der subsidie werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen en het voorstel van Burg. en Weth. om het request voor kennisgeving aan te nemen aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Daarna werden met de stemmen van rechts tegen links verder aangenomen de voorstellen van Burg. en Weth. tot aangaan eener geldleening van f 60.000 tegen hoog stens 4 procent rente en een koers van min stens 99 °/0, dat tot verhooging van het maximum van den hoofd, omslag tot f 35.000. Als terrein voor de stichting werd aange wezen rijksgrond naast de te dempen ge meentehaven, welk terreiH men voor f 50 in erfpacht kan krijgen, terwijl dit later eigendom aan de gemeente zal overgaan. Het voorloopig plan werd goedgekenrd, terwijl Burg. en Weth. werden genlachtigd stappen te doen tot bet verkrijgen van rijks subsidie in de kosten der instandhouding der H. B. S. De straatverlichting in de kom zal aan den weg naar Axel worden uitgebreid met 2 of 3 lantaarns. Naar aanleiding van het adres der afd. Zeeland van de vereeniging tot bescherming van dieren, werd de politieverordening ge wijzigd en verboden dat bestuurders van hondenkarren, voor zoover het geen gebrek- kigen zijn, in de kom der gemeente op het voertuig mogen zitten. Tot onderwijzer met hoofdakte voor de Fransche taal aan school B werd benoemd de heer A. de Kraker, met gelijktijdige toe kenning van ontslag nan school C. De heeren Wieland en De Jager waren, wegens het besluit in zake de H. B. S. niet genegen de herbenoeming tot lid der com missie van fabricage aan te nemen, waarna in hunne plaats werden benoemd de heeren M. Eyke en E. H. T. van Borssum Waalkes. Tot leden der schoolcommissie werden her benoemd de heeren A. O Lensen en Van Borssum Waalljes, en is de vacature ont staan door bet bedanken van den heer D. Bnyze, de heer C. le Nobel. DE VROUW IN HET LANDB0UWBEDRI1F. Gister, Donderdagavond trad, daartoe uit- genoodigd door de landbouwvereenigmg „Rei gersberg" te Rilland in de zaal van den heer J. Rottier op, mej. J. J van Prooijen uit .Waterlandkexkje, welke bijeenkomst voor iedear gratis toegankelijk was gesteld. De le zing (was hoofdzakelijk bestemd voor vrou- meisjes, die het landbouwbedrijf uit- De opkomst was vtij groot te noemen Behalve de vrouwelijke leerlingen, die in den afgeloopen zomer hebben deelgenomen aan den cursus in huishoudkunde, waren nog eenige dames aanwezig van de leden der ver eeniging „Reigersberg", terwijl bovendien ook verscheidene heeren waren opgekomen oni de rede te hooren. Voorzitter was de heer J. J. van Gorsel. Mej. van Prooijen wees er op welke belang rijke verbeteringen in den landbouw zijn aan gebracht en wat gedaan wordt om de kennis van den landbouwer te vermeerderen. Doch niet alleen moet onze aandacht gevestigd zijn op den landbouwer, doch ook op de boerin, want deze kan eveneens een hoogst nuttige ar beid verrichten, waarom het noodzakelijk is aan de opleiding er van in het landbouw be drijf geen moeite te ontzien "t vereenigioga- leven van de vrouw moet bevorderd worden cursussen voor boerendochters moeten opge richt worden. En waarvoor dient nu de boerin zooal te zorgen? Allereerst voor de voeding, waarover spreekster in den breede uitweidde, vervol gens dient zij bekend te zijn, met de voor naamste regels der gezondheidsleer, de kleo- ding, pp welke nuttige wijze z\j daarvan ge bruik kan maken en de ziekenverpleging. De boerin moet de medehelpster zijn op de boer derij. Thans is zij nog te werktuigelijk werk zaam een grondige kennis van verschillende landbouwzaken, voor liaar onmisbaar, ont breekt haar nog. Aan de producten die de tuin oplevert moet zy haar volle aandacht schenken, ter wille eener goede bereiding der groenten, ter wijl zij op de hoogte moet gebracht worden •van (do Wijze van verzending der vruchten. Ook de bloemen in den bloemtuin mogen baar niet ontgaan, wat het aanzien zal vervroolijken. Doch dit niet alleen Het jonge vee vooral moet zij haar aandacht schenken, bovendien de voedering ervan, om ten slotte niet te vergeten do boekhoudingde voornaamste re- giels daarvan dient zij te kennen Uit dit al blijkt, dat ten gunste van 't bedrijf, een uitgebreide kennis van verschil lende landbouwzaken voor de boerin onmis baar is, doch het boerin zijn in den waren zin des woords moet nog geleerd worden; zy moet zijn boerin, huisvrouw en opvoedster In Oostenrijk, Duitschland, Belgiè en in andere natiën is men in die richting aan den arbeid getogen. Allereerst trachte men, door het in 't leven roepen van Boerinnenkringen, hot landbouw onderwijs ten gunste der boerin in de hand te werken De eerste kring werd opgoricht in 1886 te Ontario. Ons land is, vergeleken met België, op dat (bied verre ten achter. In Oofetbuig en Neuzen bestaan thans scholen tot opleiding van boerendochtersook in de provincie Noord Brabant bestaat een dergelijke school, terwijl in andere gedeelten van ons vaderland cursussen in huishoudkunde bestaan. Vervol gens deelde de spreker mode, m welke vakken aan do school të Oostburg (aan welke school spreekster als Leerares werkzaam is) het onder wijs zich uitstrekt. Ten slotte sprak zijde hoop uit, dat de regeering, zOowel als de verschil Lende landbouwmaatschappijeo, het nut tige doel dezer oprichting, krachtdadig in de hand zullen werken Luid applaus volgde op de rede, waarna de Voorzitter tot de spreekster een woord; van dank richtte De Vereeniging „Kindervoeding" alhier ontving van de Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Achilles'" i 8.78 gecollecteerd door twee meisjes op het bal masqué van die vereeniging.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1