MIDDELRERGSCHECOERAST. Maandag 19 Februari. Dit de StaatSGonrant. 42. iSS" Jaargang. 1912. Dm a Aw rant, Yertchynt d&gelijki, met uitzondering van Zon- en Feeitdagen. ?riji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Alvertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middago vóór m uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiön 20 cent per regei. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood m alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee; 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig wt Zeeland, betreffenii Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bitreasn A. DE I/A WAR Ac., N.Z. Voorburgwal *66, Amsterdam, Bk. nommer bestaat uit twee bladen en een Kinderblad. KBBSTE BI/AD. Middelburg 17 Febrnari. Tan des Haagschen Toren. Den Haag, 15 Februari. De korte beschrijving, welke in mijn vorig schrijven over de concentratie-plan nen links werd gehouden, heeit aan de „Nieuwe Courant" aanleiding gegeven tot het maken van enkele opmerkingen, welke niet onbeantwoord mogen blijven. Zoo spreekt het blad b.v. over de „hatelijke en ■smachtende wijze" waarop ik mij over de •md-liberalen en haar aanhang zon uitge sproken hebben. De „politieke baat gluurt tuseehen de woorden door" vervolgt bet orgaan, om dan vriendelijk te besluiten, dat ik een „fanaticus" ben, die vooral het „echte vrijzinnig-democratisch standpunt" wil doen uitkomen. Het behoeft voor de lexers die mijn vorigen brief gelezen hebben wel geen nader be toog, dat de inhoud en strekking er in het geheel niet klopt met de liefelijke qualificatiön, welke de „Nieuwe Courant" mij gelieft onder de neus te duwen. Ik gevoel mij b.v. geheel onschuldig aan het verwijt, dat „politieke haat" mij dreef bij het neerschrijven van mijn opmerkingen over de oud-liberalen, en nog grappiger kaast klinkt het verwijt dat ik daarbij nog eens getracht zou hebben echt vrijzinnig- democratisch voor den dag te komen. Integendeel ïd plaats van partijdig, ben ik zeer onpartijdig bij het opmaken van den a-s- verkiezingsbalans te werk gegaan. Ik heb niets anders verteld dan de waarheid, de «aakte en nuchtere feiten nl. dat bij een eventueele democratische concentratie links de ond-Iiberale partij bij den stembus als «bondgenoot" nagenoeg een non-valeur is, erger nogin sommige gevallen als een blok aan het been kan beschouwd worden. Met «politieke haat" heeft deze simpele uitstippeling der realiteit niets te maken. Do cijfers van iedere verkiezing bewijzen de juistheid van mijn opmerking, en nu is het mij niet duidelijk, waarom de «Nieuwe Courant", die toch ook wel weet, dat om een Kamerlid gekozen te krijgen, er kie zers noodig zijn, zich zoo boos maakt, omdat ik eenvoudig het feit constateerde, dat baar «partij" nagenoeg geen kiezers meer achter zich heeft. Dat is toch geen geheim Evenmin dat de vier oud-liberale Kamerleden, die nog tot 191-3 zitting heb- b«B, in 1909 niet gekozen zijn door oud liberalen maar voor 7,8 hun verkiezing danken aan de andere partijen links. Is dat nu een zuivere toestand, en moet die bestendigd blijven, alleen omdat het „zoo jammer" zou zijn, dat mannen als Tydeman eu Van Karnebeek c. 8., die boven dien in de Kamer frisch weg anti-demo- oratiseh stemmen, dan van het ataatstooneel verdwijnen zonden Bovendien vergeet het Haagsche orgaan, dat een linker „bloc", waarin ook de oud-liberalen als stem in het kapittel hebbende zouden opgenomen wor den, bij de geopende stembus ik herhaal bij de geopende stembus en niet bij de her- «temming, van de uiterste linker vleugel erg suspect zou voorkomen. Nu is het waar, dat de oud-liberalen in zake algemeen stemrecht al aardig bakzeil gehaald hebben, maar dat zij als partij nagenoeg geen kiezers kunnen mobifiseeren blijft een on- omslootelijk teit en bij het doen van zaken, es in het bijzonder van electorale zaken aan de politieke beurs, is dat toch een factor, welke ten slotte den doorslag gaat geven. Het is zeer begrijpelijk dat de „Nieuwe Courant" het „gowicht" van haar partij bij de stembus niet afmeet naar het aantal kiezers, dat zij zelfstandig in het veld kan brengen. Dat spreekt van zelf. Als men geen kiezers meer heeft, spreekt men daar liefst zoo min mogelijk over en zoekt men het „gewicht der partij" in andere myste rieuss factoren. Maar andersdenkenden met een democratisch sentiment mogen dat toch wel doen, vooral als naar hun inzicht, dat op de been houden van een au fond con servatieve partij door de socialistische kie ners vierkant in strijd is met 's lands be lang, dat voor alles eischt zuivere verhou dingen in de politiek! Daarom zou het m. i. geen ramp zijD, in dien da verkiezingen van 1913, mits uitge vochten op zuiver principieel terrein, niet ten gunste van de linkerzijde uitvielen. De •ud-lïberalen zouden dan hoogstwaarschijn lijk voor goed uit de Kamer verdwynen, en de kansen op de overwinning van een demo cratische linkerzijde met een «working majority" zouden dan in 1917 of nog voor dien, schitterend staan. Een linksche meer derheid in 1913 met daarin Dpgenomen de de heeren Tydeman en Yan Karnebeek c.s. De «halve geestverwanten", zooals het Haag sche dagblad zeer voorzichtig en ook zeer juist opmerkt, zon m. i. al spoedig op een fiasco uitloopen, want om dan een «working majority" in de Kamer te verkrijgen, zullen eventueel de sociaal-democraten ook een woordje mede te spreken krijgen; en die zouden van de „democratie" of „vrijzinnigheid" der oud-liberalen niet erg veel willen weten. Uit deze nadere toelichting zal het nuar ik hoop, de „Nieuwe Courant" gebleken zijn, dat zij fhlikant abuis was met haar weinig minzame critiek, die eigenlijk naast mijn betoog viel. Mijnerzijds kan ik het begrijpen, dat het Haagsche orgaan, dat met zooveel talent de oud-liberale beginse len verdedigt, eenigszins angst gevoelt voor een kleine herinnering aan de realiteit en voor een principieel democratisch bloc bij de a.s. verkiezingen. Maar moest zij daarom zoo boos worden on my o. a. gebrek aan „waarheidszin" ten laste leggen, waar ik juist mijn best deed alleen feiten, nuchtere, voor een ieder te constateeren, feiten, op te sommen Nog steeds is de schouwburg-quaestie hier aan de orde van den dag. Nu het met den nieuwen schouwburg meenens gaat wor den, schijnt iedereen benauwd dat de oude schouwburg werkelijk afgedankt zal wor den. Hoewel door den raad tot dit laatste al driemaal plechtig besloten is, trachten sommigen telkens een spaak in het wiel te steken. In de laatste raadsvergadering was er weder quaestie of de t 40.000, die de architecten voor hun plannen bedongen hebben, ook betaald zouden worden. Ge lukkig was de meerderheid van den raad zoo verstandig toestemmend te besluiten. Het zou verrukkelijk geweest zijn, indien de raad die som eens geweigerd had Maar nog mooier dan dit dwaze gedoe, is heel het allernieuwste 6chouwburgplan, dat bij den raad is ingekomen. Het bestuur van het «Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen" beeft n.l. een adres bij den raad ingediend van zijn plan voor den bouw van een nieuwen Schouwburg door ver grooting van zijn eigen localiteiten, waaraan dun toegevoegd zouden worden eenige percee- len aan de HeereDgracht en de"groote tuin, welke die perceelen verbindt"met het be staande «Gebouw v. Kunsten en Weten schappen". Hoe de heeren zoo in eens op dat idee gekomen zijn, is nog niet duidelijk. Ten zij men misschien rekening houdt met de «voorwaarden", die zij aan de uitvoering van hun «plan" verbinden. Die zijn wer kelijk niet onaardig. Zoo b. v. vragen zij een jaarlijkeche subsidie van f 54.000 fonds perdu voor den tijd van 43 jaar voor altijd vrij electrisch licht, en «reques- trant" zegt verder bereid te zijn een Fransche opera te willen exploiteeren, indien hem daarvoor de subsidie wordt verleend, welke daarvoor thans door de gemeente wordt gegeven f 50.000). Mij dunkt, hoewel ik in de cijfers niet erg thuis ben, dat op die voorwaarden wel meer «requestranten" te vinden zouden zijn, die schouwburgen in Den Haag willen bouwen en exploiteeren. Jammer, dat die menschen- en kunstvrienden niet eerder met hun plannen voor den dag zijn gekomen. Nu vrees ik voor ben, dat bet te laat is. Trouwens dat is maar goed ook. Een nieuwe schouwburg, waar de heeren dien «gedacht" hebben, zou het gebeele Heerengracht-kwartier ontsierd hebben. Voor een monumentaal gebouw aan deD Zwarteweg, waar nu het gebouw staat, past de omge ving niet; om niet te spreken van het leelijke gezicht, dat de Heerengracht zou opleveren als daar oen gat in gemaakt werd ten behoeve van een «ingang" om naar het Hoofdgebouw te komen. Toch vermoed ik, dat er nog wel requesten bij den raad zouden inkomen om adheasie met het plan te betuigen. Ook zullen er, zoolang de nieuwe Sehomvbarg nog niet geopend is, nog wel andere «plannen" wor den ingediend om een andere nieuwe schouw burg te bouwen. Men weet nu eenmaal, dat bij den Haagschen raad alles mogelijk is. Waarom dan ook zoo'n enormiteit niet? Ik verwed er een kleinigheid om, dat de heeren, die indertijd ijverden voor een schouwbnrg aan den Wassenaarschen weg, ook nog wel eens met hun «plan" op de proppen zullen komen. Ik heb er al zoo iets van hooren verluiden. Met dat al zitten wij in 1913 zonder Schouwburg. Of wij hier ook internationaal gevoelen 11 Uw getrouwe Torenwachter. Bjj kon. besluit: zijn benoemd by het algemeen Rijksarchief te 's-Graveohage. tot hoofdcommies, P. Be rends, thans commies, en tot adjunct-com mies, E ;T. van dc Pol, thans klerk bij dat archief is benoemd tot wetenschappelijk assistent lste klasse bij de Koninklijke Bibliotheek to 's-Gravenhage; dr. C- II. Ebbingc Wubben, thans wetenschappelijk assistent hij die instel ling is benoemd totarchitect-teekenaar de monumenten van geschiedenis en kunst, W. C. L A. Scheepens te 's-Gravenhage, thans opzichter-leekenaar ten behoeve van de be waring van en het. 'toezicht op de gedenktee- kenen van vaderlandsche geschiedenis en kunst is C M. van der Werf benoemd tot op zichter voor den aJgemeenen dienst van het loodswezen, de betonning en de verlichting is de heer mr. Tit II. do Meester opnieuw benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren - aan J \V. van Buren Lensink, te Hoorn, bp verzoek, eervol ontslag verleend als land meter van het kadaster benoemd tot adjudant bij het regiment grenadiers en jagers, de eerste-I ui tenant G. Ie Poole, van bet korps is benoemd tot opzichter van den arbeid J. ,11. Camman, chef-machinist bij het ge meentelijk gasbedrijf te 's-Gravenbage is bij het personeel van den geneeskundigen dienst, van het leger in Nederlandsch-Indip tot militair apotheker der 2de klasse benoemd en aangesteld de apotheker A A. Th. Fort- Bij resolutie van den Min van Kol. zijn C. A. J. Jocheins en J. J. Th. Koppenol, ter beschikking_ge§teld jvan den Gouv. Gen. van Ned. Indië, pm te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Ma- doera. De Min. van Landb., Nijv. eu Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat asm zijn Dep. brj de afdeeling Handel te vervullen is de betrekking van commies, welke ambtenaar belast z.al worden met dc bestudeering van vraagstukken op economisch gebied en in het bijzonder met de behandeling van aangele genheden betreffende handelsverdragen, tarief- wetgeving en dergelijke. Zie verder „St. Crt." •no. 40 Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De gebr. On der dijk, wier meubelzaak tot dusver was gevestigd in de St. Janstraat, hebben hun magazijnen overgeplaatst naar de Heerenstraat. Deze overplaatsing is ge paard gegaan met een belangrijke uitbrei ding, W3nt daar deze magazijnen belangrijk ruimer zijn dan de vroegere, is de firma nn in staat haar cliëntèle aanmerkelijk meer keuze te geven. De keurige etalage geeft een klein kijkje van wat alzoo voorbanden is en 't is dui delijk dat een ieder op dit gebied kan krijgen wat hij verlangt. In de Vrijdagmiddag alhier gehouden vergadering van de afd. „Middelburg" van den Bond voor Vrouwenkiesrecht werd meegedeeld, dat de afdeeling thans 53 leden telt. De werkzaamheden hebben zich dezen winter bepaald tot het, in vereeniging met de afdeeling „M ddelburg" van de Veree niging voor Vrouwenkiesrecht, doen optre den van mej. v Eek uit Oegstgeest over het onderwerp „De vrouw tegenover den Oorlog". De rekening 9loot met een ontvangst van f 123.30 tegenover een uitgaaf van f 137.81zoodat er een nadeelig slot is van t 14.511,. Tot lid van 't bestuur werd herkozen mej. mr Anne Bolle, die zich de benoeming liet welgevallen. Vrijdag 16 Februari had in de sociëteit •de Vergenoeging" een a'gemeene ledenver- gaderingplaatsvanhetdep. Middelburg der Maatschappij van Nijverheid. Irgekomen was, in aansluiting aan de mededeelingen van den algemeenen secre taris in de Novemberaflevering van bet tijdschrift, een rondschrijven betreffend het organiseeren van plaatselijke tentoonstellin gen ter gelegenheid van de opening van het vredespaleis. De vergadering vereeuigde zich na verschillende besprekingen met bet voorstel van den voorzitter om hierin een afwachtende houding aan te nemen. De rekening over 1911 werd nugezien en goedgekeurd. Het batig slot bedraagt f 55.03. Het ledental is door overlijden en vertrek naar elders met twee afgenomen. De afgevaardigde van het departement ter algemeene vergadering in 1911 te Haarlem gehouden bracht hieromtrent verslag uit. Hij releveerde o. m. dat de Maatschappi op die vergadering kleur heeft bekent inzake de tariefwetkwostie. Met 200 tegen 7 stemmen, verklaarde zij er zich tegen. In het bestuur zijn twee vacatures door het vertrek van den heer N. L. Söhngen en het periodiek aftreden van den heer G. J. Krijger, welke volgens het huishoudelijk reglement niet terstond herkiesbaar is. Ver kozen werden de heeren mr. J. Smit en G. W. den Boer. Uit Walcheren. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging „Vol harding leidt tot het Doel" te Domburg haar jaarlijksche openbare uitvoering in het Café Schrier aldaar. De zaal was overvol. Blijkbaar waren de aanwezigen tevreden over de gehoorde zangnommers en voor drachten en hadden nog onverdeelde aan dacht voor het drama in drie bedrijven, ge titeld „Het Goudvischje" dat goed ge speeld werd. Een en ander nam ook nog wat van den Zaterdag in beslag. Uit Zaid-Beveland. Deze week deelde «De Zeeuw" mee, dat de openbare onderwijzer P., te G o e s, be schuldigd van onzedelijke handelingen met leerlingen zijner school, zich naar het bui tenland beeft begeven, na eerst nog eervol ontslag te hebben aangevraagd. Volgens de «Goesche Crt." is deze voor stelling in zooverre onjuist, dat de bedoelde onderwijzer niet beschuldigd is. Wel liepen er geruchten over het plegen "van minder eerbare handelingen, wel heeft de onder wijzer P. zgn. eervol ontslag, in verband daarmede gevraagd, doch vaneen beschul diging is geen sprake; de justitie is i: deze zaak niet Gemengd. Bovendien heeft hij zich niet naar het buitenland begeven. Vrijdagavond gal het fanfaregezelschap Eendracht maakt macht" te Krninin- g e n voor een flink bezette zaal in het hotel „Korenbeurs" een concert, dat in alle op zichten geslaagd mag heeten. Nadat een viertal muzieknummers ten gehoore waren gebracht, werd opgevoerd „De Speculanten", tooneelspel in 4 bedrij ven door J. Huf van Buren. De wijze, waarop de verschillende rollen werden ver tolkt, toonde, dat er ijverig gestudeerd was. Het talrijke publiek gaf dan ook op on dubbelzinnige wijze zijn tevredenheid te kennen. Uit Noord-Beveland. In plaats van wijlen den heer C. Liefbroer teKortgen e,isdoor burgemeester enwet- houders tot gemeentebode benoemd, de heer J. Prins. Uit Tholen. De eerste lijst met onderteekenaai s op het bekende boteradres buiten het eiland Walcheren, namelijk van het eiland Tho len ie te Middelburg gedeponeerd. Eerste onderteekenaar is A. Cense, kruidenier Botermarkt A 2. Er staan 70 handteeke- ningen op. In het geval van den te St. Maar tensdijk opgenomen en later door een echtpaar Koster nil Waardenburg als hun kind herkenden kleinen zwerver is plotseling een onverwachte wending gekomen. Want er heeft zich ook nog een ander ouderpaar opgedaan, dat het kind als het hunne opvraagt, nl. uit Beveren Waes (België). De commissaris van politie uit die plaats heeft Donderdag op het gem°ente- huis te 's Gravendeel een ontmoeting gehad met het kind en zijn pleegouders. In Beveren Waes is nl. een maand gele den een 12jarige jongen, August Janssens, van zijn ouders weggeloopen. Volgens den genoemden commissaris lijkt hij sprekend op den te St. Maartensdijk opgenomen zwerveÜDg. Deze spreekt ook zuiver het dialect van Beveren Waes. Ook een klom- penbandelaar uit Antwerpen, die de familie Janssens persoonlijk kent, is te 's Graven deel met den jongen geconfronteerd, en zegt dat het August Janssens is. De zaak zal nu door het gerecht onder zocht worden. Uit Sint Philipsland. Uit SI aak dam wordt aan de „Z. N." gemeld dat het met de wei'kznamheden tot herstelling der dijkbreuk in den Prinz Hendrikpolder naar wensch gaat. Het te herstellen gedeelte is op normale hoogte gebracht. Alleen 't verwerken van vetten grond aan den buitenberm. zal nog eeniger. tijd dnren. Uit Z. - Vlaanderen O. D. Vrijdagavond hield mej. C. S. Groot, van Rotterdam, in eene openbare vergade ring van de afd. Ter Neuzen van den Bond voor Vrouwenkiesrecht eene rede over vrouwenkiesrecht. Na de pauze vertelde zij, in Noord-Hoi- landsch costuum „wat Marijke van de tarief- wetten zegt". Zij toonde daarin aan dat de vrouwen daarbij een zeer groot belang hebben. Zij toch zullen bij liet inkoopen van levensbehoeften en andere huishoudelijke zaken de duurdere prijzen moeten betaler, die het tarief zal veroorzaken. Waar die hoogere opbrengst van het tarief moet die nen voor invoering van ouderdomspensioen betoogde zij dat dan de mannen nog premie zullen moeten betalen, hun patroon ook nog een deel der premie, maar de grootste premie zullen de vrouwen betalen door hetgeen zij bij dagelijkscbe inkoopen uan hoogere prijzen betalen. Ook wees zij erop dat bij bet nieuwe ontwerp voor die pen sioneering, dat van Minister Talma, de vrouwen weer zeer worden achtgesteld e* met hunne belangen geen rekening is ge- gebouden, wat in vroegere ontwerpen wei het geval was. In dit verband spoorde zij aan tot het teekenen van lijsten om protesteeren tegen de ingevoerde tariefwet. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raadszitting werd aan den heer T. Rozemond te Middelburg, aannemer van den bouw der nieuwe school, een maand uitstel van oplevering toegestaan, onder voorwaarde dat hij dan zaJ betalen een maand buur voor bet lokaal dat thans als school gebezigd wordt. Het kohier van het schoolgeld werd vast - gesteld op f 141 en dnt der hondenbelasting op f 204.50, Naar aanleiding van een schrijven vas kerk voogd eö der Ned.Herv. kerk werd alsnog besloten op de scheiding tus'chen het terrein der kerk en der gemeente een hek te plaatsen, geheel gelijkvormig aan dat nu reeds geplaatst voor afscheiding van den tuin der kork met den openbaren weg. De bijdrage ad f 100, door het kerkbestuur aangeboden, werd door aanneming van een voorstel van den beer Scheele, niet aanvaard. Deze betoogde dat, als de ge meente hier verplichting had, zij deze ook geheel behoorde na te komen en het een minderwaardig standpunt is, om particu lieren, tegenover wie men verplichting heeft, daarin te laten meebetalen. Commissies werden benoemd voor het beramen van plannen voor rioleering aan het Zaamslagsche Veer, verder eeDe voor uitbreidingsplannen van de haven aan den Margarethapolder, terwijl ook werd aange nomen een voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen eener Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. Naar men aan het „Hul9terblad" mede deelt, worden door de Algem. Nederl. Schippers vereeniging ernstige stappen ge daan, om te komen tot het bevaarbaar maken van het kanaal van Terneuzen naar Hulst, voor binnenschepen van behoor lijken diepgang. Uit Z.-Vlaanderen W. D. In het lokaal der sociëteit „Spoor tot Vriendschap" te Aardenburg hield de Kamer van Rhetorica, „Kunstna Arbeid" Vrijdagavond hare 15de algemeene verga dering met dames. Een viertal stukken werden opgevoerd, waarin speelsters en spelers zich bijzonder goed van hun taak kweten. •T BAL-MASQUÉ VAN ACHILLES. i Was Vrijdagavond rumoerig op de Vlas- markt. Voor het Schuttershof had zich een massa volk verzameld om de deelnemers aa». 't bal-masqué van „Achilles" hun intrede te zien doen. Met gejuich werden ze begroet, do gemas kerd en die wandelend, per rijtuig of zelfs por auto naajr 't fedlyn optrokken. Gejuich op gejuich steeg op nu voor een groep ax Iequins, dan voor oen paar dan dee's of eenige zeer goed in don rol zijnde matrozen. Keurige dames-costuumtjes werden bewonderd, opzich tige kleurrijke pakken trokken aandacht.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1