MM1LBURGSCHECOURANT. 1 Jsargang. 1^12. Donderdag 15 Februari. KAMEROVERZICHT. Uit de Pers. Dit Stad en Piwineie. :htb„ chut- .00 ,57 ,20 47 ,54 .00 D... oonrant wneMjnt da gelijk*. met mtondering van Zon- en Pee.tdagee. füj. per brutaal, aoowel roor If.ddelbnrg ale roer alle planteen in Nederland franeo pp. f2. Afzonderlijke nummer» koeten 5 eent. by abonnement op voordeelige voorwaarden. Advertentie Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Adrertentiën roor het eeretrolgende munmer moeten de. middag, vóór aan het bureau bezorgd zqn. een uur V Advertemtiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- u alle andere'familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; olke regel m»6r 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentittn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA BAK Ac., N.Z. Voorburgwal Ü6Ö, Amsterdam. deze courant behoort «en bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommor voor op de gebruikelijke plaate. Middelburg 14 Februari. Zitting van Dinsdag. De heer Regout, nu de waterstaats- man, zooals men Z. E. ter onderschei ding van zijn justitioneelen en ouderen broeder meer en meer is gaan noemen, had dit jaar een kwade begrooting in het Lagerhuis. Maar het Hoogerhuis heeft veel van het kwaad, daar aan hem bedreven, in figuurlijken zin natuurlijkvandaag goedgemaakt en zonder veel moeite heeft Minister Regout hier zijne millioenen ougevo- teerd gevoteerd gekregen, en na eene behandeling, die nog geen uur geduurd had van welk uur hij trouwens zelf de grootste helft had gevuld - kon hij met zijn tuchtigen, toch eenigs- zins sleependen gang de zaal uitwan delen en zijn departementale werk zaamheden hervatten of misschien aan vatten na van daag. Er werd hem niet veel gevraagd en er werd nog minder gezegd. De heer Lely sprak over de schutsluis telJmui- denzeker, erkende de Minister er moet hier wat gedaan, maar het rap port der Staatscommissie is nog in han den der inspectie van Waterstaatbo vendien, de regeering heeft reeds on derhandeld met Amsterdam over de verdeeling der kosten een pingelaar op het geld, deze Ministeren ze is dus dilegentDe heer Hovy brak ©en warme lans voor een station in de stad Vlissingen en besprak ook het belang van de haven, die tot meer deren bloei van de stad zal leiden die haven moet open, diep en vrij zijn. De Minister beaamde het met een toe- stemmenden glimlach, die zijn speciaal fort is, zeker, hij was van de belangen doordrongen, maar hij kon niets zeggen op dit oogenblik, want de exploitatie van de haven is thans aan de Maat schappij nDe Schelde" opgedragen en een nienwe overeenkomst kan spoedig verwacht worden. De heer Van der Maasch de SombrelT kreeg voor de Limburgsohe stations heelemaal niets gedaaner is voor de spoorwegen in Limburg al zoo veel gedaan bromde de Minister, blijkbaar boos, dat ook in de Eerste Kamer de locale kleur en afvaardiging der leden zoo sterk merkbaar begint te worden. En de heer Van Pallandt, die heel veel vroeg en buiten en in zijn provincie, kreeg heelemaal nietsbier evenmin als bij Minister Heemskerk. Gralis de brieftaartformulieren beschikbaar stel len, hoe kwam de heer Van PallaDdt erbij dat was een schade van f170.000 per jaar, nog ongerekend de schade voor particulieren, die er jaarlijksch een tachtig millioen verkoopen. Stuivers- port met de omliggende landen, de regeering kon er niet aan denken, dat was een nadeel van twaalf ton per jaar, die men zoo maar niet had inge haald. Vond de heer Van Pallandt, dat er, ook met het oog op het automobiel- verkeer wat noemde hij den Minister Regout, een bekend automobiel-vriend, leuk en langs z'n neus weg, deskundig op dit gebied niet genoeg en niet systematisch voor de rijkswegen ge daan werd de Minister vond dat er eer te veel geld aan werd besteed. En toen was het gedaan en ging men tot Oorlog over, voor welk hoofd stuk het een uiterst deskundige dag was, want twee gepensionneerde ge neraals, de heeren Van Voorst tot Voorst en Staal, waren bijna uitslui tend aan het woord. Ze zouden het zeker niet eene rijn geweest, dat zijn deze twee militaire heeren ongeveer nooit, en daarvoor zijn ze toch ookj deskundigen; maar ze spraken nu bei den over geheel andere onderwerpen en het verschillend oordeel kon dus niet blijken. De heer Van Voorst tot Voorst be sprak de cavalerie en vond het een bedenkelijk verschijnsel, dat de vrij willigers daar zoo spoedig den dienst verlatenbedenkelijk vooral, omdat de behandeling der paarden er veel door te wenschen overlaat. De verhooging der ofiicierstractementen had zijn volle sympathieze was meer dan noodig, maar men had nu den geneeskundigen dienst achteruit gezet en de genie be voordeeld. Er moest meer munitie- voorraad voor de artillerie worden gevraagdde toestand was zonder dat onverantwoordelijk naar zijn in zichten. Ook het capitulantenstelsel had aandacht van den heer Van Voorst; dat was een zaak van veel gewicht, en te betreuren was de houding van dezen Minister, die het capitulanten stelsel onmogelijk te slagen achtte zonder staatsexploitatie van spoorwegen of algemeene rijkspolitie. En ten slotte had deze spreker een uitvoerig oordeel over de landweeroefeningen en verde digde zeer opmerkelijk de publicatie van generaal Snijders in dit verband hij sprak over de gwichtige taak van de landweer in tijden, dat de interna tionale verhoudingen zoo alles en niets kunnen geven 1 Generaal Staal wijdde slechts enkele woorden aan de ofiicierstractementen, maar pleitte voor een andere Boldijre- geling voor de onderofficieren. Hij keur de uit technisch oogpunt zeer streng af, dat in de dagen der Fransch-Duit- sche spanning de herhalingsoefeningen waren verlengd, daardoor kwamen de verlofgangers op groote afstauden van de garnizoensplaatsen, terwijl bij mobilisatie ze juist daar dienen te zijn om concentratie en waarborging der gewapende neutraliteit te verkrijgen. En ten slotte sprak deze oud-officier en oud-Minister zeer sympathieke woor den over het treurige geval van den milicien Van der Breggen, waaruit hij als leek-geneeskundige deze twee con clusion trok onvoldoende verzorging van personeel en materiaal en tekort aan belangstelling in den milicien bij de onmiddellijke chefs. Het eerste was ter verbetering van den Minister, het twee was ernstiger, want het eischt verandering van geheel den geest. Met hoofd en hart behoort de officier aan zijn minderen, aldus deze oud-officier, van wien men weet, dat hij een der- gelijken eisch kan en mag stellen. Het is Minister Colijn bier minder moeilijk gemaakt dan bij zijne Militie- wet. V. d. M. Samenwerking links. Twee uitingen ever dit onderwerp dienen we te vermelden. Allereerst nog een van do vorige week, nl. een beschouwing van den Haagschen correspondent der „Zutphensche Crt.", een bron die, naar men zegt, haar water krijgt uit do. onmiddellijke nabijheid van het hoofdbestuur der Liberale Unio. De hoofdstrekking van dat artikel was, dat men niet zooveel haast moet maken met die concentratie Do toestanden die in 1903 eon succes brachten aan de vrijzinnige concentra tie bestaan niet meer. Dr. Kuyper, tegen i toen do verkiezingsleus ging, is „buitenaf" geraakt, en op 't oogenblik laat niets voorzien dat een levèe en masse in 1913 togen mr, Heemskerk zal kunnen plaats vinden. Boven dien is de schoolstrijd gedoofd, en staan de Friesch christelijk-historischen, die in 1905 do rechtsche armee verlieten, thans in het ge heel geschaard bij mr. Lohmans en dr. De Vis sers partijgenooten. Straks, bg een eventueele behandeling van sociale wetten in Tweede en Eerste Kamer, zal uitkomen, of het cement, dat de rech terzijde bindt,' nog hecht genoeg is, en zal geoordeeld kunnen worden over de practische -ortangens der verschillende groepen links, straks zullen zich allerlei stroomingen af- teekenen die voor de taktiek bij de stembus in 1913 beslissend kunnen zijn. Er is meer; men heeft onlangs het bericht gelezen, dat de grondwetscommissie haar ar beid vrijwel beëindigd heeft. Zonder moeite is dat niet gegaan, ernstige verschillen zijn coalitiegenooten geconstateerd, en de wïij- ving, thans waar te nemen tusscben mr Loll en dr. Kuyper, schijnt m de commissie een aanvang te bobben genomen. De VTaag is nu of het rapport met do regeeringsvoor- "ec nog vóór 1913 zal verschijnen. Zoo dan kan hot werk, door de commissie >r de leiding van. den minister van Bin nen landscho Zaken verricht, geen invloed uit oefenen op het publiek, al kan de uitvechting achter de coulissen opmerkelijk worden. Maar het andere geval ea dat is 't waarschijn lijkste springt het in 'toog dat do grond wetsvoorstellen beslissend kunnen zijn voor den ganschen opzet der verkiezingen, dat zij vooraf beraamde concentraties uiteen kunnen doen spatten, nieuwe in het leven roepen, verwarring stichten dan wel klaarheid brengen. Ten slottje merkt de schrijver nog op dat de engere band tusschen vrijzinnig-democra ten en Unie-liberalen voorshands alle kans loopt verscheurd te worden wanneer zij moet worden opgerekt om ook vrij-liboralen en socialisten te omvatten. Het tweede artikel over dit onderwerp is een nieuwe beschouwing van dr. Bos, die m de „Winschoter Crt" onlangs een samen werking van alle linkergroepen bepleitte, en die blijkt nog niet ontmoedigd te zjjndoor het lot der Haagscho motie. ,Zou men mogen oordeelen, zoo schrijft hij o.a., naar hetgeen er dezer dagen in do Haag- sche kiesvereenigingen is voorgevallen, dan liet er al slecht uitzien met de ook door mij aangeprezen samenwerking. De vrijzinnig- democraten hebben zich gehaast eenige on aangenaamheden aan het adres van de vrije liberalen te richten en eenige kemphanen van die zijde hebben niet minder vinnig daarop teruggesnauwd. Maar Den Haag is hot land niet. En d© vrijzinnig-democratische „We reld", die er ook niets van wil wetten, geeft dunkt mij, ook nog niet de meening van de geheele vrijzinnig-democratische wereld in cms land terug. Integendeel, te oordeelen naar fal van .uitin gen, welke mij naar aanleiding van mijn artikel over de noodzakelijke samenwerking ter oore kwamen, ziet het er heel anders uit in tal van kringen, dan men op grond van deze feiten zoo oppervlakkig zou meen en. Dr. Bos betoogt dat een samenwerking der democraten van links met die van rechts nooit mogelijk is gebleken. Daarentegen acht hij die samenwerking wel mogelijk van de vrijzinnigen. r „Is geen terrein van samenwerking links te vinden vraagt de schrijver. Vóór dit onderzocht is, hebbe men geen oordeel. Wel kan van te voren vastgesteld worden welke grenzen nooit kunnen worden over schreden, ook door hem die samenwerking vurig wenscht. Mijns inziens staat vast dat geen samenwer king mogelijk zal zijn dan op den bodem van het algemeen kiesrecht e»n dit onverzwakt, niet geneutraliseerd door een amendement- recht van de Eerste Kamer of andere po gingen van meervoudig kiesrecht en dergelijke, waarmede men het beginsel van het algemeen kiesrecht Verzwakt. De over-over groote meerderheid van de lin kerzijde wenscht dat. Wie zich, ook indien hij voor de verdere uitbreiding van het kies recht geen geestdrift gevoelt, niet op dezen grondslag kan plaatsen, zal niet van den geegt zijn, die de samenwerking als een democra tische in wezen zal moeten kenmerken." Tegen een voortdurende samenwerking van Liberale Uniemannen en vrijz.-democraten ver zot zich niets. Maar i3 ze niet verder uit to strekken? En dan wijst dr. B. op het artikel van dr. Colenbrander in „De Gids" van Fe bruari en op diens beoordeeling van de sociaal- democratie. het niet mogelijk zijn dat men wel in den, predikant van do Luther sche, of van de Ge reformeerde Kerken, en niet in dien der Her vormde Kerk een geestverwant vond? Wal doet men dan met zqn reglement? Reeds afgezien van beginselvragen is prac- tisch do gemaakte bepaling niet te handhaven. Zij strekt slechts om onzen tegenstanders stof tot spot te leveren en ons zelf niets dan last. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 1912 bedroeg f 12.789.837.95 Het éón-twaalfde der raming over het geheele jaar bedroeg f 15.196.270.76. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over Januari 1912, vergeleken met die over Januari 1911. Ja». 1912. 369 923.53 476.15102 932 274 28 229.248 054 Middelen. Grondbelast- f Personeel Bedrpfsbel. Vermog.bel. Mgnrechlon Invoerrecht. Formaatieg Suiker Wgn Gedistilleerd Zout BierenArjjn Geslacht Goud, silver Eaaaailoon Zegelrechten Registratier. Hypotbeekr. Jan. 1911. 383 918 50J 371233 05 763.552 38 214449.854 Domeinen Postergen RgkBtelegr. Staatsloterij Jacht, vissch Loodsgelden Totaal 1 272 02411 2 500 424 2 022 3'22 74 26 985 35 2.419,088.40 153 214.71 94 484 57 463.360 67 51.186 30 7102 55-1168 99 704301 08J 62 755 08 681 290 81 76 184 01 1 398 247 59) 495 808—' 17 027 10 269 75 227 286 250 354 260 625 574 "f12 789 837 954 f 12 530419.17 1 091 156 384 2 182 50 2.420 594 40 30 977 46 2.292 973 68 173.899 30 95 787 78 450426 41 40.924 824 46 37 493 076.604 707 041-534 62 850 764 835 231 06 47 870.474 1359 639 394 414 658 - 17 005 91 Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer C. F. E. Verkruijsse, plaatsvervangend lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. De boterbandelaren alhier gaan voort of in 'tbosch noodzakelijk of zeer gewonscht werd geacht er 16 geplaatst konden worden. Deze werden uitgekozen door mevr. Weijl in overleg met de betrokken huisartsen. 10 kinderen zijn verpleegd geworden in Noordwijk van 14 Juli tot 9 Augustus, en 6 in Hoeven van 6 September tot 2 Octo ber. Het verblijf in de kolonie bleek op den gezondsbeids toestand van ongeveer de helft der kinderen goed of zeer goed te hebben ingewerkt. Voor de andere helft was het resultaat minder gunstig. De oorzaak daar van is niet ver te zoeken. Er waren veel treurig zwakke stumpers onder de patientjes, voor wie een weaksch verblijf buiten niet voldoende bleek te zijn om flink op te knappen. Het is te hopen, dat voortaan door toevloeiing van ruime geldmiddelen, aan zulke kinderen voortgezette verpleging kan worden versohaft. Het bestuur is dit jaar daartoe nog niet kunnen overgaan. Verder deelde het verslag nog mede, dat bet ledental der afdeeling met ongeveer 30 is vooruitgegaan. De aftredende bestuursleden, mevr, Weijl, mej. De Cleijn Brem en de beer Nuijten, verklaarden zich bereid hun functies te blijven waarnemen, waarvoor de voorzitter bun dank zei. Ook richtte deze eenige woorden van erkentelijkheid tot de dames-bestuursleden voor de vele zorgen aan de kolonistjes be steed. Er wordt van haar heel wat tijd en moeite gevergd, alvorens de kinderen tot- vertrek gereed staan. Voorden„Middelburgschen Bestuurdersbond" hield Dinsdagavond de heer G. K. A. Nonhebei, de tweede van een reeks cursus vergaderingen over „Het onderzoek van voedingsmiddelen". Waar de spreker de eerstefc cursusverga dering bad bestemd voor de uiteenzetting van de voor bet onderzoek gebezigde instru menten en werktuigen, behandelde bij thans het onderzoek voor de vervalschiDg van melk. Met tal van voorbeelden en op duide lijke wijze gaf de spreker zijn gehoor een kijkje in het laboratorium van den schei kundige. Verschillende goed geslaagde proeven werden op dit gebied vertoond. Een volgende vergadering zal gewijd zijn aan het onderzoek naar de vervalscbing van boter. De voorzitter van den „Bestuurdersbond" sprak een woord van dank voor de leer zame en onderhoudende voordracht, waar mee de vergadering door een krachtig applaus zijn volle instemming betuigde. In den schouwburg a'l h i 0 r trad Dins dagavond het ensemble Solser en Hesse op. Aan belangstelling ontbrak bet niet. De zaal was bijna geheel bezet, slechts in de met hun actie tegen het bestaande art. 2 j loges waren nog enkele plaatsen open. der Boterwet. Thans heeft men zich gewend Het programma bestond in hoofdzaak uit tot de „Vereeniging tot Bevordering vaneen-actertjes. Drie onbeduidende kluchten Vreemdelingenverkeer" en „Middelburgwaren uitgekozen otn den aanwezigen te Vooruit". Tot deze vereenigingen richtte I vermaken. En men heeft zich geamuseerd, men zich omdat op den voorgrond staat Herhaaldelijk daverde de zaal van den lach. bij deze beweging het behoud van den In deze kluchten traden op de dames boerenboter. Dit is de voorwaarde voor het SolserWillemsens en HesseSlauderof er behoud van de botermarkt iu den tegen- de heeren Solser, Hesse, Jacques Sluyters Jr.. woordigen staat. Fabrieken toch zouden deG. Pilger en Joh. B. Overbecke. Een paar ondergang der markt tengevolge hebben en goede komieken bezit het gezelschap in daardoor zonden de boerinnen de stad niet beide laatstgenoemde heeren. De heer Pilge: langer bezoeken, zoodat de marktdag hetbewees dit als cavalerist in „Op slag van aantrekkelijke verliezen zou. twaalven" en als leeraar Van Halm in „Eer I Ook is heden een adres gezonden aan de lief studentje" en de heer Overbecke als Kamer van Koophandel en Fabrieken te Casper in „Db gebroken spiegel". Alledrie Vlissingen, waarin er op gewezen wordt éen-actertjes werden vlot gespeeld en het Geestelijke adviseurs. Hot ook door ons overgenomen bericht dat do te Klundert opgerichte Chr. Hist. Kiosver- eenigmg bg reglement zou hebben bepaald dat de predikant der Ned. Herv. Kerk als adviseur der vereenigmg zal optreden, geeft) aan „De Nederlander" aanleiding tot de korte opmerking: Het bericht Kan dunkt hot blad bijna niet juist zijn. En indien wel dan moe ten wij "ter voor houden dat men hier een van die fouten heeft begaan, waarop terstond terug dient te worden gekomen. Een adviseur is nog zoo kwaad niet, mits 'teen politieke adviseur zij voor een politieke en een kerke lijke voor een kerkelijke vereeniging. Maar do predikant eener kerk, welke ook, als predikant tot adviseur eener politieke kiesvereeniging te benoemen, is de dwaasheid gekroond. Hoe, als de Hervormdo predikant van Klundert eens antirevolutionair ïb? Of Bionsveldiaan Zou dat de Kamer te Middelburg zelfstandig deze zaak zal onderzoeken. Aan de eerstgenoemde Kamer wordt ad- haesie verzocht. Een winkelier uit Vlissingen heeft dit adres nader toegelicht. In Maart zal bet request aan den minister worden opgezonden. Vooraf zal een groote vergadering worden succes kwam dit zeer ten goede. Verder traden de heeren Solser en Hess© op in hunne créaties. Solser en Hesse be- hooren tot de meest bekende coupletzangers. Vooral hebben ze zich populair gemaakt door de keuze hunner voordracht. Het tweetal weet het auditorium steeds aange naam bezig te houden en niemand zou er waartoe de winkeliers, die het adres iets op tegen hebben gehad, wanneer ze geteekend hebben en eenige .corporaties gisteren het niet bij drie nummertjes worden uitgenoodigd. j hadden gelaten. »Het Kamerlid voor Bom- Ten slotte zal worden getracht een Wal- mersdorp" met den heer Solser als de echt- chersche Vereeniging voor Boterhandeïaren genoote geelt, niettegenstaande haar groote en Boterwinkeliers op te richten. bekendheid, nog altoos aanleiding tot groote vroolijkheid. De parodie „De Russen" vol- restaurant deed in niet mindere mate. dering ge-1 „Mevrouw HesseSlauderof, in haar reper- Afdeeling Middelburg van toire" hadden we gaarne voor een paar het Centraal Genootschap voor Kinder Her- coupletten van de h»eren Solser en Hesse 8tellings-en Vacantie-Kolonies, onder leiding ingeruild. Het was de eenige zwakke plek van den heer Herm. Snijders. j in het programma voor een echte pretsvond. De belangrijkste punten van de agenda De leiders van het ensemble zouden er eens betroffen de rekening over 1911. het jaar- over kunnen denken dit nummer door een verslag en de periodieke aftreding van be- ander te vervangen, want als liedtren-zan- stunrsleden. geres is mevrouw Hesse nu juist niet aan- De eerste sloot in ontvangst en uitgaaf gewezen, liever zien we haar op'reden in. tot eeD bedrag van f 717,22'. Ze werd de kluchten, waar ze steeds een goede goedgekeurd en de penningmeesteres mej. figuur maakt. Bengel, onder dankbetuiging voor haarj nauwkeurig beheer gedechargeerd. Dinsdag a.s. komt Janmart's operotto-geze,- Het jaarverslag vermeldde dat van de schap hier met „De graaf van Luxemburg". 28 kinderen, voor wie een verblijf aan zee de tweede sjiccea-operette van Lei ar, doe Dinsdagavond werd in bet restaura „De Zon" alhier de jaarvergadering g houden van de Afdeeling Middelburg v

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1