illllLBfJlUSCIl COURAIT 'S Woensdag 14 Februari. I* 38. io3* Jaargang. 49J2. 10.05 11.21 0.16 0.57 1.31 2.05 I Hosang. losang. fertrok- van uigeko- Jjfcerdam |an Las naar van Jlichtb., I Schut - I biblio- H> 8 a. ■akker, liilles", leretto- llbnrga mcert- ,,On# f. Six. v***- Du. «oirait TsncWjnt dag.lijk'. »e' «"sondering Zon- Peeitdag». ïiij. p.r kirartnal, zoowel voor Middelburg «1» voor "He plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. j abonnement op voordeelige voorwaarden. Ad vertentifln Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. idTertcnüen .oor hot »rat.olgsnde nnnuner moeten dei middag. .dór «én aan bet bureau bezorgd zyn. Advertentiën 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel nmi 20 cent. Reclames 40 cent, per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, botreffeadi Handel, Nijverheid eu Geldwezeu, is gerechtigd bet. Algemeen i.dverteatie'Bttreza A. DE LA BAR An., N.Z. Voorburgwal <66, Amsterdam. Bjj deze courant behoort een bijvoegsel. De gewone opgave van den spoordienst Tindt men in het Bijvoegsel Middelburg 13 Februari. EEN JUBILEUM. Vier jaar leeft de Tweede Kamer, en vier jaar leeft gewoonlijk ook een mi nisterie. Den 12den Febr. 1908 kwam het ministerie-Heemskerk aan bet bewind, en het leeft nog, en zftl nog wel een poosje blijven leven. Al valt deze vierjarige periode ook niet samen met een Kamerleven, toch ligt het voor de hand, dat men thans de balans opmaakt van dit Kabinet, ter vergelijking met wat andere ministeries in vier jaar deden. Heel mooi ziet die balans er nog niet nit. Het ministerie „in onvoorzichtigheid geboren" over een militaire kwestie, heeft zich in zijn werkzaamheden telkens be lemmerd gezien door de regeling dier materie. Den eersten minister van oorlog, Sabron, behield bet slechts tot 4 Mei 19Q9den tweeden minister, Cool, tot einde 1910, en eerst aan den derden minister van oorlog, Coign, is het in het eind van het vierde kabinetsjaar gelakt een militie-wet in veilige haven te brengen. En nn dreigt weer een nienwe crisis in defensie-eaken door het pantserschip van den minister van marine. Dau is er nog als tastbaar resultaat van beteebenis te noemende zedelijk" heidswetten, die in veel opzichten ver" betering hebben gebracht, maar in min stens evenveel opzichten geen verbetering. Dan is er nog de arbeidswet, maar overigens zjjn alle groote ontwerpen nog in voorbereiding. Het zooveel geruchtwebkende voorstel van de kustverdediging is zelfs geheel vergeten. De ziekte- en radenwet, de verzekering tegen ouderdom en invalidi teit, de tariefwet, de grondwetsherziening, zij zijn allen nog bij commissies. Alleen de armen-wet en de bakkerswet zijn reed om in openbare zitting behandeld te worden. En het is zeer de vraag of in de a. s. Tweede Kamerzitting van Februari tot begin April (Paschen) tijd zal overblijven voor de Bakkerswet die achteraan op het lijstje is gezet. In de Eerste Khmer heeft minister Heemskerk Woensdag j.l. gezegd: „Het Kabinet heeft zich tot taak gesteld de sociale verzekering zoo maar eenigziiis mogelijk tot stand te brengen." Het is voorzichtig uitgedrukt. Maar ook die voorzichtige woorden veronderen niets aan het feit, dat dit ministerie als het den gewonen levensduur van vier jaar had gehad nog niets van zijn programma had afgewerkt. Onwillekeurig denkt men aan Engeland waar Lloyd George in één jaar zijn ingrijpende verzekeringswetten tot stand bracht. En hoe is de stemming in het land over dit ministerie? Bij de algemeene beschouwingen over d© begrooting heeft de beer Drncker gesproken over „het totale ontbreken (in dit kabinet) van alles wat op geestdrift lgbt". En dr. Knyper kwam met zijn in beeldspraak vervat verwijt, dat bet van de ministers zon afbangen of de fakkels hg de verkiezing zonden ontstoken wor den. Dns ongeveer hetzelfde wat de heer Drucker zei. De anti-revolutionairen zijn ODtstemd over dit ministerie, dat volgens hen zijn ohrisfcelijke afkomst vergeet. In de Tweede Kamer, in de Eerste Khmer, in het land, overal wordt door de anti-revolutionairen geklaagd over de onderwijspolitiek in Indië, over 't uitblijven van meerdere rechten aan het bijzonder onderwijs in ons land te schenken. Dat komt later, zegt minister Heemskerk, nopens die onderwijskwestie hier tc lande. Eerst de verzekeringsont- werpen. Er is mij niet meer opgedragen „Dat niet meer ten aanzien van het onderwijs op het program van het ka binet zou voorkomen, zei bij in de Eerste Kómer, kon men van te voren weten en wist men van te voren, want de partjjen van de rechterzijde hadden zich daaromtrent bij de verkiezingen met voldoende duidelijkheid uitgesproken, en met name het program van de anti-revo lutionaire partij ging niet verder dan dit". De linkerzijde behoeft zich niet te mengen in de vraag of die voorstelling juist is. Zij kan die kwestie laten uit maken tusschen de heeren Heemskerk en Kuyper, en er zich toe bepalen met eenig leedvermaak dat geschil te consta- teeren, ook al heeft zij er niet veel ver trouwen in, dat dit geschil tot een brenk zou kunnen leiden. Maar waar de linkerzijde als oppositie wel mee te maken heeft, dat is de weinige productiviteit van dit kabinet. En deze overweging leidt vanzelf tot een opmerking voor de toekomst. Wan neer in de a.s. zomerzitting en in de zitting van het volgend jaar al die ver- zekering8ontwerpen, benevens de tarief- wet en misschien ook nog de grondwets herziening werkelijk in behandelingkomen, bestaat er veel vooruitzicht dat van rechts het verwjjt van obstructie tot de linker zijde wordt gericht. Het is ook waar dat er door enkele personen links dingen zijn gezegd, die een obstructie van ben zonden kunnen doen verwachten. Maar niet alle oppositie-leden zijn bet daarmee eens. En wanneer dan de openbare be handeling dier zaken niet zoo vlug ver loopt als men rechts wel zou wenschen in zijn verlangen om vóór de verkiezingen klaar te komen, dan moet men dit niet aan de oppositie wijten. Dan dient men zich eerst eens af te vragen of de hoofd oorzaak niet zit in de vertraging, waar door alle groote wetten in eens tegelijk aan de Tweede Kamer worden voorgelegd, Uit Stad en Provincie. Uit Middelbarg- Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in hooger beroep gehandhaafd de aanslagen in den Hoofdeljjken Omslag over 1911 van L. Baurdoux in de 2de klasse; N. P. Dekker in de 8e klasseW. van der Kleijn in de 2e klasse; A. Jeronimu6 Sr. in de 50e klasse en A. Jeronimns Jr. in de 42e klasseen hebben teruggebracht de aanslagen van M. S. de Groot van de 28e naar de 25e klasse A. Bliek van de 25e naar de 22e klasseW. G. Bal van de 20e naar de 19e klasse; G. van Kleven van de naar de 3e klasseM. van de Weg Mz. van de 25e naar de 20e klasseM. F. van Agten van de 2e naar de le klasse; E. W. Hendrikse van de 86e naar 66e klasse en P, W. M. Hoegen van de 86e naar de 66e klasse. In de Zondagavond alhier in de Bak kerskamer van het Schuttershof gehouden jadering van de afdeeling Zeeland van den Ned. Zionistenbond trad als spreker op mi. Fr. Behrenatev). die het doel en streven van den Bond en in het bijzonder het Ba- zelsche program ra uiteenzette. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd door ver scheidene der aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Behrenstein beantwoordde het audi torium. Een der Middelburgsche aangeslotenen droeg nog enkele Joodsche liederen voor. Een achttal nieuwe leden traden toe, en in vast bestuur werd gekozen. Een eigenaardigheid dient bij dit jubi leum echter nog vermeld te worden, nl. dat het ministerie-Heemskerk waarschijn- een record van langen levensduur zal maken. Tot nu toe was het langdurigste ministerie sedert 1848 dat van den oaden Heemskerk, dat op twee dagen na vijf jaar haalde. Als het huidige kabinet het uithoudt tot de verkiezingen in 1913 er is nu nog niets te voorzien waar door het dat niet zou doen dan is het vijf en een half jaar aan het bewind. Uit de Pers. Hot Bqslagwetje. In een driestar in do „Standaard" worden nog eenige opmerkingen gemaakt over hot door de Eerste Kamer verworpen „bijslag- wetje". Geheel afgezien van de vraag, of zulk een Bijalag-nitloving als methode van tegemoet koming aanbeveling verdient, hebben we, zegt bot blad, niets begrepen van het argument dat do duurte over was. We zouden, in aanwaaiing van gemoedelijke huishoudelijkheid, zoo zeggenOf er bijslag noodig is, hangt niet af van de vraag of de duurte aanhoudt, maar eeniglijk van do heel andere vraag, of er al dan niet axtra-duuria geweest is. Dit nu ontkent niemand. In 't laatst van ;pt ember en in October was de booze extra- duurte er, en toen hebben tal van particuliere patroons onverwijld aan hun personeel toeslag gegeven, omdat 't toen noodig was. Zoo snel en onverwijld nu kon het Rijk niet handelen. 't Rijk loopt 't altoos eenige maanden aan, eer hot geld los komt. Maar meerendeels hebben ook de Rijksambtenaren die duro weken doorleefd, in die dure weken meer moeten uitgeven, en voor die meerdere uitgaven geld moeten opnemen, zoodat zo nu gehouden zjjn dat geleende geld in Lombard pf waar ook terug te betalen. Had do duurto aangehouden, dan zou een veel hoogcre bijslag dan van f 20 noodig zijn geweest; doch al nam nu de duurto allengs pf, dan is ze er toch geweest, eu heeft gold gekost. Dat men daarom protesteerde tegen de methode, verstaan wedoch dit had, ook ai nam men do wet aan, bij motie kunnen ge schiedenmits dan goed gesteld. Uit VUBtiagea. Door de Schilderspatroons aldaar is het verzoek der meerderjarige gezellen om het uur loon van 19 op 20 cent te brengen ingewilligd. Uit Tholen. Meldden wij nu 2 weken geleden, dat een kleine jongen te St. Maartensdijk was komen aanzwerven, thans kunnen wij mededeelen, dat de knaap door de familie Kosters van 's Gravendeel, die zich Maandag te St. Maartensdijk bevond, berkend is als hun kind Beinier, dat zij voor ruim elf jaren zijn kwijt geraakt, 't Is wel een heel vreemde geschiedenis. Toen het kind op 5-jarigen leeftijd eens plotseling verdwenen wa?, dachten de ouders niet anders of het was verdronken. Dagen achtereen werd gedregt en gezocht maar geen kind in eenig water gevonden. Toen kwam men op de gedachte of het niet ontvoerd kon zijn door een familie uit een woon wagen, die in dien tijd in het dorp zich had opgehouden, doch veel te laat viel hun dit in om bedoelde wagen nog op te sporen. En zoo hoorde de familie er nooit meer van. Wel togen de ouders herhaaldelijk op reis, wanneer zij hoorden, dat ergens een ver dwaald kind zich bevond, doch steeds t© ver geefs, tot zij ditmaal echter met de grootste zekerheid verklaren, dat deze jongen hun zoon is. Volgens hun beweren zou hij thans den leeftijd van 16 jaren bereikt hebben. Gelijkenis in gelaatstrekken, haarkleur, oog opslag, en gang met hun andere kinderen, een flauw litteeken bij een wenkbrauw, dit alles deed Kosters en zijn vrouw, en vooral de vrouw, met volle overtuiging en tot schreiens toe bewogen zeggenHet is ons kind. En zij hebben het dan ook gekregen. "Wij waren er getuige van, schrijft onze correspondent, welke gevoelvolle woorden van dankbaarheid jegens onzen burge meester, die door medelijden gedreven zich dezen zwerveling had aangetrokken, dezen eenvoudigen menschen uit het gemoed kwamen. Men besefte als het ware, hier sprak het ouderhart. De officier van justitie uit Zierikzee, die toevallig voor een ambtelijk onderzoek in een strafzaak zich Maandag in deze gemeente bevond, adviseerde den burgemeester den jongen aan de familie Kosters af te staan, onder voorbehoud, dat, mochten nog anderen opdagen, die ook aanspraken op den knaap meenden te kunnen maken, de rechtbank dan zou moeten beslissen. Een dergelijke verklaring is door de ouders Kosters ge- teekend. De burgemeester bier, die in het geval van dezen zwervenden jongen, meer acht gaf op de gevoelsklanken, die in hem trilden, dan op de stem van den ambtsplicht, heeft eene voldoening voor deze daad mogen smaken, als maar zelden iemand wedervaart. Uit Z.-Vlaanderen VV. D. De inuziekvereeniging „Nut en Genoegen" te Waterlandkerkje koos tot haar voorzitter den heer F. van Prooijen en tot bestuurslid den heer A. H. van Vooren. De heer C. de Klerck wenacbte als presi dent te bedanken. Rechtzaken. - Heden zijn gevankelijk naai- het buis van bewaring te Middelburg overgebracht H. J.C., 19 jaar, A. C 26 jaar, E. D. C., 23 jaar, en P. A. C,, 20 jaar, arbeiders te H on te- nis s e, beklaagd van mishandeling van een ambtenaar eu wederspanoigheid met vorcenig- do trachten gepleegd. De ambtenaar van het O. M- bij de Ai- rondissements-rechtbank de Dordrecht heeft beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij een agent van politie werd vrijgesproken van meineed. Leerplichtwet en kapelaan. Een eigenaardige zaak werd Maandag voor den Hoogen Raad behandeld, nl. een cassatie beroep van den ambtenaar van het Openbaai" Ministerie bij hel Kantongerecht te Eist tegen een vonnis dier Rechthank waarbij W. H., arbeider te Gent, was ontslagen van rechts vervolging ter zake van overtreding der Leer plichtwet. De gerequireerdc had zijn kind de schoot doen verzuimen omdat een kapelaan dit voor het ziclcheU van zijn kind noodig oor deelde, |aangezien dit kind onderwijs genoot van den onderwijzer Metser, die een rene gaat Was van de R. K. kerk. Beklaagde had den arrondissements-school opziener een door hem onderteekende verkla ring toegezonden, inhoudende dat hg zijn kind de school had doen verzuimen wegens ge moedsbezwaren krachtens art. 7, 3o der Leer plichtwet, dat als reden tot vrijstelling geeft het hebben van overwegend bezwaar togen het onderwijs op alle buizen op 4 K.M. afstand gelegen Lagere scholen. Hij luid dat trouwens niet alleen gedaan. Naar aanleiding van een gehouden vergadering geleid door een der wethouders van Gent., hadden een 30 A 40tal ouders eon dergelijke kennisgeving op de daartoe bestaande formu lieren toegezonden. Die kennisgeving moet om geldig te worden door de arr. schoolopziener worden ge teekend. Deze had dat echter niet gedaan, omdat daar toe geen verzoek bij de toezending was ge- daan. En voorts omdat hij den beklaagde niet gunde den termijn van 3 weken om van zjjn beschikking hij den districts-schoolopziener in. beroep te komen. Uit een door hem ingesteld onderzoek was hem immers gebleken dat het bezwaar van beklaagde inderdaad niet gold het onderwijs, doch den onderwijzer Metser. Het juridisch geschil liep in hoofdzaak over de volgende kwestie: De kantonrechter overwoog alsnu, dat ner gens is voorgeschreven, dat bij de toezen ding van de kennisgeving aan den school opziener een schriftelijk verzoek der ouders moet worden gevoegd om de verklaring te teekenen en dat de schoolopziener verplicht was geweest, den beklaagde kennis te geven van zijn weigering om te teekenen. Boklaagdes schuld aan dit feit dus niet bewezen achtend, daar bij zich terecht op vrijstelling beroepen had, ontsloeg de kan tonrechter dezen van rechtsvervolging. 1 Van deze uitspraak was de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in cassatie gekomen, bij memorie aanvoerend, dat volgens de Leer plichtwet verzending van de bedoelde verkla ring niet voldoende is, maar vergezeld moet gaan van een aanvraag om onderteêkening. Be klaagde had dus niet voldaan aan de vereisch- ten der Leerplichtwet om zich te kunnen be roepen op art. 7, 3o. dier wet en had dus moeten (zijn veroordeeld. Dit cassatieberoep werd Maandag bij plei dooi bestreden door mr. Van Scbaik, advo caat te Arnhem, voor den gerequiroerde op tredend. Adv.-gen. mr. Van Hangest van d'Yvoy; con clusie nemend, was van oordeel dat de kan tonrechter door tegelijkertijd op grond van rechtsbo schouwingen te beslissen dat beklaag de niet strafbaar is en den beklaagde vrg to spreken- art. 216 Wetboek van Strafvorde ring geschonden had en dat overigens wol do- gelijk ingevolge artikel 10, laatste lid der Leerplichtwet, de enkele toezending van do verklaring niet voldoende is, maai- dat daar aan een verzoek of aanvraag moet zijn toege voegd Zonder zoodanige aanvrage is de school- opziener niet verplicht zijn medewerking te wieenen door teekening der verklaring In tusschen achtte adv -gen. het cassatiebe roep fiiet-ontvankelijkaangezien de kanton rechter de schuld van den gerequireerde niel bewezen heeft geoordeeld en daardoor een zui vere uitspraak heeft gegeven. Hq concludoordo derhalve tot niei ontvanko- bjkverklaring van het beroep. Uitspraak 11 -Maart Verschillende Berichten- DE INBRAAK BIJ DE ALG. ELECTRICITaTS GESELLSCHAFT. In verband met de inbraak in het kantoor; van de Alg Electricitiits-Ges., aan de Keizers gracht te Amsterdam, is, zooals we reeds moe deelden, een huiszoeking gei taan bij een matse laar aan do Westerstraal, den vader van ee* der beide lichte vrouwen, ui wier gezelschop de politie de beide Rotterdamsche inbrekers heeft aangetroffen, die als de vermoedelijke medeplichtigen gearresteerd zijn. Nader wordt hieromtrent door de .,N R. Crt meegedeeld dat hij deze huiszoeking niets verdachts werd gevondendoch hoewel de man, die reeds 14 jaar bij denzelMen pa troon werkt, te goeder naam bekend staat, werd ook diens werkplaats aan de Laurier gracht onderzocht. Het resultaat hiervan was, dat hier, ergens weggestopt, eeu zakje ge vonden werd, waarin f 1200 aan bankpapier. De metselaar erkende nu het geld m bqzij*. van de beide Rotterdammers en van do an dere vrouw, van zjjn dochter te hebben ont vangen en het te hebben verborgen, om haar te redden Op telegrafisch verzoek zijn daarna deze beide vrouwen (de eene is bijgenaamd Trui de Mop), door de Rotterdamsche politie in de Zandstraat te Rotterdam aangehouden laar Amsterdam overgebracht. Gisteren zijo zij en do metselaar voorloopig opgeborgen. Het vermiste bedrag, groot f2100, is thans op enkele honderden guldens na terecht, die vermoedelijk in vreugde erdoor zijn gebracht. Thans zijn in verband met deze inbraak in verzekerde bewaring ©en electncien en een beruchte Zeedijk-li guur, do beide Rotterdam sche inbrekers (waarvan de een den bijnaam Jan Patat draagt), bekende Zandstraatüguren_ met hun „dames", de vader van een dezer en bel echtpaar van de bottelarij in de Spui straat te Amsterdam, waar een gedeelte van hot vermiste geld is gevonden, mot het gevolg dat zij tegelijk met de vermoedelijke hoofd daders gearresteerd werden. DE EERSTE TOCHT PER STOOMBOOT OVER HET KANAAL. In een oude Belgische courant komt ecu uit voerigo beschrijving voor van den eersten tocht per stoomboot van Londen naar Havre. Do reis begon den 9en Maart 1816 en duurde negen dagen. Ho© men tot zulk een „koene onderneming" kwam? Wel, de heer Laffitte do latere minister van financiën in Frankrijk, in die dagen directeur van een bank, roedek en ondernemer van snelpostvervocr m Parijs, wenschte er zich van te vergewissen, of de nieuwe uitvinding, (beweging door stoom) ook van praeüsebe waarde was Tot dat doel gaf hij aan een der officieren zijner zoilvaartmaai- schappij, Andriel genaamd, opdracht om tot eiken 'prijs een stoomboot, uit Engeland te halen en naar Parijs te brengen In de haven van Londen vond Andnel drie van de bedoelde booten en kocht do grootste, die zestien meter lang en vjjf meter breed was en een machine van zes paardenkrachten bezat. Hij doopte het bootje Ehse, en ving 9 Maart de reis aan. Nauwelijks in zee; werd de Elise door een Zvudwestenstoxm overval- len. De verschrikte bemanning begon, te mor ren en Andriel zag zich genoodzaakt zijn schip te Dungenoss in veiligheid te brengen. Den I5dem Maart scheen de zee kalmer te worden en de stoomboot verliet de veilige ha- ven, maar woldra stak een nieuwe storm op do zee werd geweldig onstuimig en door den golfslag braken van ©en der raderen van de boot vier schoepen. Met veel moeite wist An- j driel er zich doorheen te slaan tot New- haven, waar do geleden avorq werd hersteld en den 17en Maart koos hg in tegenwoordig heid van een groote massa toeschouwers ten derden male zee. Ter middernacht verhief de storm zich opnieuw en de bemanning drong er sterk op aan, naar Engeland terug te keeren. Andriel echter besloot verder te gaan en liet de vuren oog eens goed aanblazen. A

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1