MiÉirpÉ Humt BIJVOEGSEL Middelburg 31 Jannari. FEUILLETON. Eet huwelijk van juffrouw Gimel, een typiste. Landbouw. Letteren en Ranst. VkX Dl TH Donderdag l Februari 1912, no. 27. ERWTENLEZEN IN ZEELAND. De „Directie van den Arbeid" heeft dezer «lagen het cerate deel gepubliceerd van „On derzoekingen naar de toestanden in de Ne- der land scho huisindustrie". Dit eerste deel be treft de vocdings- ea genotmiddelen, en geen klein doel daarvan Loopt over het erwtenlezen, dat juist m onzo provincie in zoo veel ge zinnen een welkome verdienste geeft, maar ook ,-ianleiding is tot veel treurige toestanden. Aan het desbetreffend hoofdstuk in dit offi cieel© rapport, ontleenen we do volgende bij zonderheden, speciaal daar uit lichtend wat op Zeeland betrekking heeft.: Omvang van het bedryf. Te Middelburg waren tydens het onderzoek, dat vanwege de Enquête-commissie voor de Ned. Tentoonstelling van Huisindustrie in den winter 1908—1909 werd ingesteld 360 ge zinnen, waarin erwten verlezen werden, hoofd- iakelijk voor 4 firma's. Van deze gezinnen werden er 287 bezocht. Een firma, die in 1907 door 175 gezinnen liet verlezen, be taalde hiervoor aan loon f 40.000 en in een zeer druk jaar f 76.000; in het laatste geval genoten echter meer gezinnen van deze ver dienste. Dit werk duurt hier bijna het geheele jaar door. Te Vlissingen bedroeg het aantal lezende ge zinnen 90, waarvan 60 bezocht werden. De drukte is hier zeer onregelmatig over hel jaar verdeeldhet meerendeel der lezers heeft gemiddeld slechts 7 maanden werk. Alles ge schiedt voor één firma Te Goes is het aantal lezende gezinnen 300, waarvan er 255 bezocht werden. Op een bevolking van 7500 zielen kan. dit bedrijf hier van groote beteekenis geacht worden, de bezochte gezinnen omvatten 1465 personen of circa J/o der geheele bevolking. De grootste firma geeft circa 1000 H.L. per week uit en wel gedurende het gansche jaar, op 2 it 4 we ken na in de maand Juli, tegen welken tijd de nieuwe oogst binnenkomt. Te Arnemuiden zijn een 60 a 70 gezinnen, waar voor de Middelburgsche firma's gelezen wordt. Hiervan werden er in 1909 35 bezocht, terwijl 16 andere geen inlichtingen wilden ver strekken. Van April tot September wordt niet gelezen. Te Zierikzee werden alle 66 lezende gezinnen bezocht. Nadeelen voor de gezondheid! Vergeleken met de bcnadeeling der gezond heid, die in de bezochte gezinnen moet worden toegeschreven aan ondervoeding, slechte wo ning en langen arbeidsdag is het bijzondere be roepsgevaar niet groot. Dit bestaat in achter uitgang der oogen tengevolge van het ruste loos turen, dikwijls bij slecht kunstlicht, op do erwten; voorts in de inwerking van het stof op de ademhalingsorganen en de gevolgen van het langdurig voorover gebogen zitten. Dat al deze oorzaken in verhoogde mate een slechte uitwerking op de kinderlichamen hebben be hoeft nauwelijks vermelding. Bovendien werd meermalen gezien, dat kinderen bij het halen en brengen van erwten een last te vervoeren hadden, die hun krachten verre te boven ging. K inderar beid. In geen huieindustrie i s de kinderarbeid zoo algemeen en wordt zooveel van de kinderen gevergd, als bij het erwtenlezen. Juist de kinderarbeid is oorzaak, dat het loon zoo ont zettend veel lager is dan vroeger, toen in Naar het Frausch 21. van BENÉ BAZIN. Evelyne had hot gevoel, of die meneer op den drempel in de open deur bleef staan en of hij met de oogen dio verlatene volgde, die door de jaren haar lijden, door de misstap van die onbekende vrouw veroorzaakt, mee droeg. Arme Evelyne, altijd lachend. Niemand tenminste had haar ooit zien huilen. Zij zou niet huilen. Ze liep heel vlug, om de vragen to vermijden van de vronw, die haar „aangenomen" had en drie passen achter haar liep Op de trap ontmoetten ze twee pleegzusters en een beambte van het Tehuis, die haar do leuning vrjj lieten, en een oogen- blik zwegen, om die smart voorbij te laten gaan. Een van de vrouwen zei zelfs: Waarom draagt ze lichten rouw? Dat moet kort geleden gebeurd zijn. Je ziet op haar gezicht nog het leed. Mevrouw Gimel had ook ruimschoots haar de pakhuizen werd verlenende steeds verder gaande daling van het loon wordt aldus be vorderd. Evenals de ambtenaren der arbeids inspectie voor ©enige jaren door dit ettvel het meest getroffen bloken, waren thans alle en quêteurs eenstemmig in buu verontwaardiging en medelijden bij liet zien van zooveel kin derleed. Schijnbaar, misschien hier en daar ook wer keljjk, is do toestand iets beter dan voor eenige jaren, omdat na do onderzoekingen der arbeidsinspectie hier en daar de politie toe kijkt. Ook bevordert de Leerplichtwet, dat de kinderen ten minste eenige uren per dag niet verlezen. Maar dat bij dit onderzoek in vele gezinnen geen kinderarbeid geconstateerd werd, moet voor een groot deel worden toege schreven aan het verbloemen der werkelijkheid, nu de meeste ouders weten, dat de Arbeids wet den arbeid voor kinderen beneden 12 jaar verbiedt. De cijfers en feiten, die hier worden medege deeld geven dus waarschijnlijk een te gunstig beeld van den toestand. Arbeid van ouden van dagen. Het is niet logen te spreken^.dat de moge lijkheid om door erwtenlezen ui hun onder houd te kunnen voorzien, voor vele ouden van dagen een uitkomst was. Toch moet op dit punt een voorbehoud worden gemaakt. Hef bestaan der erwtenlezerij toch doet vaak de mate van onderstand aan die afgeleefde man nen en vrouwen, verminderen Een „onver mijdelijke" bedeeling van f0.25 per week, zoo als vele malen werd opgegeven, zou naar alle waarschijnlijkheid niet voorkomen, zoo niet ver ondersteld werd, dat met erwtenlezen enkele guldens te verdienen waren. Hoe deze ver diend worden is uit de hieronder meegedeelde korte beschrijvingen na te gaan. Bovendien trekt, vooral te Goes, de erwtenlezerij de armen uit omliggende gemeenten naar de stad, waardoor ieders deel weer kleiner wordt Voor wat de landarbeiders betreft is een der oorzaken van de aanwezigheid van die vele onverzorgde oude lieden te verklaren uit hetgeen omtrent de welvaart is medege deeld in de „Verslagen betreffende denOeco- nomischen toestand dor Landarbeiders in Ne derland, uitgebracht door de Staatscommissie voor den Landbouw." Over alle doelen van Zeeland wordt daarin o. a. gerapporteerd, dat de arbeiders noch door sparen, noch door het sluiten van een levensverzekering voor den ouden dag kunnen zorgen, omdat daartoe de verdiensten te laag zijn, en dat de moeste oude en invalide arbeiders ten laste komen van instellingen van weldadigheid, in het bij zonder de burgerlijke armbesturen. Het verslag bevat bijna vier bladzijden met >een opsomming van voorbeelden van het leven dier oudjes. Ter kenschetsing laten we hier enkele er van volgen, op goed geluk af de eerste nemend Weduwe van 69 jaar leest van 's morgens 9 tot 's avonds half 7, 2 i. 3 mud per week, verdienste flat 1.50zij gaat 2 dagen uit werken en geniet eenige bedeeling. Man en vrouw van 66 jaar, de man werke loos schilder, do vrouw aan een hand ge brekkigdo man leest van 's morgens 6 tot "s avonds 10 A 11 uur, de vrouw lusschen het weinige huiswerk dooi soms tot 12 uur 'b nachtspor week meestal 2 soms 3 mud. Aan de „werkverschaffing" wordt door den man Soms f 4.50 verdiend. Weduwe van 75 jaar leest lederen <lag dikwijls ook 's Zondags van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, per dag 1 mud. Zij krijgt aan bedeeling van de Diaconie £0.75 's zo mers en f 1.10 's winters, van het Armbe- Btuur 'f 0.60. Weduwe van 74 jaar leest van 's morgens 8i/a tot 's avonds 10 unr, 1 mud iu 3 dagen. Verdienste per week f 1 uit een winkeltje f 0.50, steun van familie f 1 en van Arm^ bestuur f 0.75. En zoo loopt de opsomming verder met een droeve eentonigheid. De moesten ervan leveren ieder stof genoeg voor de meest aangrijpende realistische novelle. Een enkele aanhaling als voorbeeld Man en vrouw van 65 en 60 jaar, de man zoo ziekelyk dat hij voor bijna alle werkzaam heden ongeschikt is, lezen van 7 tot 7 met behulp van een dochter. Do vrouw vent af en toe (met vlsch. Met lezen wordt f 1.20 a f 160 per week verdiend. Om te kunnen leven moet er by gebedeld worden. De wo- ninghuur f 0.50 wordt van de armen betaald, het is een uitgewoond kroteen antieke kast getuigt van vroegere welvaart. deel van de ellende. Zij leed vooral onder die vermindering aan teederheid en eerbied, die het meisje sinds den vorigen dag jegens haar toonde. Je probeert, een echte moeder te zijn, dacht ze; je geeft een even groote liefde als een moeder, maar toewijding geldt nau welijks voor kinderen, die je slechts lief hebt. Je moet ze godragen hebben Op straat bleef het gesprek tot in der haast gewisselde woorden beperkt: Pas op voor die auto. Ik zie 'm. Het gaat regenen. Misschien. Een onweersregentje. Ja. Toen Evelyne en mevrouw Gimel de avenue Victoria waren opgegaan, namen zij, om naar huis terug te keeren en zonder er verder bij te denken, de kade de la Mégisserio en die van de Louvre. Toen Evelyne naar het reehtsche trottoir uitweek, vroeg moeder Wit je de rue de Rivoli loopon? Hot is hier frisschor, he? Nee, ik ga naar Saint-Germain-l'Au- xerrois. Mevrouw Gimel was verbouwereerd. Zij was het nog meer, toen zo Evelyne aan een kerkwachter hoorde vragen, of ze meneer den kapelaan van dienst eens kon spreken, toen zij hem volgde in de sacristij en daar het vol gende gesprek hoorde r Meneer pastoor kan men een mis laten Weduwe van 67 jaar met gebrekkigen zoon van 44 jaar leest va» 's moigens 6 tot 's avonds half 10, waarmede zij saaien f 4 per Week verdienen. Een tweede zoon, die f 6 per week verdient, gaat binnenkort trou wen. De vrouw heeft thans f 1.26 eu 2 btoo- den per week van het Armbestuur. Als er geen erwten zijn, zal er in het vervolg dus gebèüeld moeten worden Bij kon. besluit is gedetacheerd by het leger ia Ned. Indië de militair-apotheker 2de klasse P J. Booms- ma, van bet personeel van den geneeskundi gen dienst dor landmacht is de O. I. ambtenaar met verlof G. J. F. Biegman, laatstelijk inspecteur van het ïn- Landsch onderwijs in de 1ste afdeeling in Ned. Indië, op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen is de 0. I. ambtenaar met verlof W. Ver- brugge, laatstelijk onderwijzer 3de klasse bij het openbaar Europeescli lager onderwijs in Ned Indië, op verzoek, wegens physieke on geschiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen is dc O. I. ambtenaar met verlof W. J. Steup, Laatstelijk ingenieur der 2de klasse bq den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indië, op verzoek, wegens physieke pngeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen ,is de O I ambtenaar met verlof W. F. C. van Bosse, laatstelijk houtvester bij het bosch wezen pp Java en Madoera, op verzoek!, wegens physieke (Ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen VEILINGSVEREENIGING „WALCHEREN". In het Schuttershof alhier werd Dinsdag morgen de algemeen© jaarvergadering gehou den van de veilingsvereeniging „Walcheren", onder praesidium van den heer J. Polderdijk. Ingekomen was een kennisgeving van het ministerie van Justitie, dat de gewijzigde sta tuten waren goedgekeurd In het jaarverslag van den secretaris over 1911 werd gewezen op de onderlinge ver deeldheid die er bestaal. en werd aangedron gen op meer eenheid. De warme zomer deed aan de leden der vereenigmg minder schade dan men venvacht had. Het ledental is in 'tafgeloopen jaar geklommen tot 605. Over 't geheel was het jaar niet ongunstig De prijzen waren lroog. Er werd voor f49.255.92 geveild. Opvallend is het, dat de kleine veilingen steeds vooruit gaan, en dat do groote minder druk tzjjn. Dit is misschien niet zoo heel wenschelijk. De vereeniging moet nog anders veilen dan alleen, aan kleine verkoopers in Middelburg en Vlissingen. Hel zou goed zijn als ook naar grootere markten werd verzon den. Er werd daarom in 't verslag bepleit om bij de bespreking van de later te behan delen wijziging van het Veilingsreglement, mee te helpen om het reglement zoo te wijzigen dat de groote inbrengers aan de groote vei lingen in andere steden kunnen aanvoeren. Daar er nog steeds geklaagd wordt over knoeierijen met do maat en gewicht, 'dringt 1 het verslag aan op eerlijke samenwerking. De heer De Lange had eenige aanmerkin gen op het verslag. Hg zei, dat er van de zijde der koopers juist was aangedrongen op verdraagzaamheid, maar dat het bestuur zelf die verdraagzaamheid niet had betracht. Hg had in het verslag opgenomen willen zien, dat de kooplieden verdraagzaamheid hebben getoond. Ook zeide hij, dat de inkomsten bij de koopheden niet zijn meegevallen Hij bleef volhouden dat de goedkeuring der wy- ziging der statuten niet wettelijk is geweest, en geloofde dat do strijd nog lang niet ge ëindigd is. Hij verzocht dat dit alles nog in hot jaarverslag zou worden opgenomen en de goedkeuring er van aan de vergadering zou worden overgelaten Nadat de secretaris en de beer De Lange nog ©enigen tgd hadden gediscussieerd en er kwestie was geweest, wieeigenlgk recht had op het laatste woord, werden do discus sies, die nog al heftig waren, 'gesloten. De lezen voor een vrouw, die men niet gekend beeft, van wie men niets weet? Ongetwijfeld, juffrouw. Het is voldoende dat ze bestaan heeft en dat uw gedachte haar die waardig keurt. Dan verzoek ik u, een mis te lezen voor mijn moeder, die ik niet gekend heb. Gojed juffrouw Verlangt u een bepaal den dag? Neen. Zij gaf den geestelgke drie francs, die tegen wierp Dat kost niet zoo veel, juffrouw. Evelyne was de sacristij al uit. Aan de deur bleef zo even op do treden voor het hek staan en toen, zo de moederlijke schaduw naast zich voelde, zei ze Moeder mevrouw Gimel deed het 'weer gebruiken van dat woord goed ik vraag u vergiffenis, als ik u heb verbaasd, pijn gedaan, misschien gekwetst. Ik heb sinds gis teren mijn zinnen niet bij elkaar gehad. Nu ben ik weer normaal. Ik vraag u alleen, mij niet te beklagen. Dat zou mijn moed ver zwakken En me ook niet te vragen, waaraan ik denk Mevrouw Gimel omhelsde haar, daar op de stoop, en dat was haar antwoord en haar manier, om de belofte te doen. Op hot grasveld van Bagatelle. Op het veld van Bagatelle oefenden den twaalfdon Augustus des morgens om zes uur drie compagnieën infanterie. Ze waren niet op volle getalsterkte en een van de drie aan secretans weigerde het verslag aan te vullen Het werd aangenomen. Uit bet verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f4440, en de uitgaven f2936.13, zoodat er een batig saldo was van. £1503.87. De commissie van kasnaziening beeft deze rekening nagezien en in orde bevonden. De heer De Lange vroeg mondelinge stemming over de rekening, daar dit volgens het reglement moot, volgens hem. Er werd op attent gemaakt, dat voor do goedkeuring na hot nazien door de commissie geen stemming meer noodig is Zonder stemming werd de rekening, ook np weer na soms heftige discussie, goedge keurd. Aan de orde was toen do verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van de heoren J. K. Mesu, -4. van Waarde en S. Louwerse. Nog werden candidaat gesteld de heeren 0. S. Schout, A. Breel en L Polderman. De aftredende leden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Nadat een half uur gepauseerd was, ging men over tot de verkiezing van een com missie van onderzoek. De aftredende leden dezer commissie wa ren dé heeren R E. Hattink, A. Meenwso en C. S. Sellout, die herkiesbaar waren. Daar- werden nog bg candidaat gesteld de hoeren J. Flipse Czn. en J. Osté Jzn De aftredende leden werden herkozen Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van het bestuur tot wijziging van het vei lings-regtemenl. Het bestuur acht bet noodig dat dit reglement wordt herzien. Tegen einde Februari of begin Maart zal een vergadering worden gehouden, waarin de voorstellen, die do leden tot 15 Februari schriftelijk bg het bestuur kunnen inzenden, zullen worden be sproken. Voor dit voorstel van het bestuur werd door den heer De Lange stemming gevraagd. Het werd met 103 tegen 3 stemmen aange nomen Het bestuur stelde voor om, evenals vorige jaren aan den marktmeester B. Leijnse een gratificatie van f40 toe te kennen De heer De Lange vroeg weer stemminghet voorstel werd aangenomen met algemeen© stemmen stemmen. Voor nog een bestuursvoorstel om den secre taris met hot oog op diens vele werkzaam heden een gratificatie van f25 toe te ken nen, werd weer stemming gevraagd. Het werd met op een na algemeen© stommen aange nomen. Bg rondvraag vroegen eenige der leden handhaving van het in 1909 genomen besluit om wanneer bg de veilingen een halve kop te kort was, een heele kop in te torten Do lieer Leijnse zette uiteen, dat daaraan niet altijd do hand kan worden gehouden. Bij waren van hoogere waarde vond hg dat stelsel niet wenschelijk en kon het niet toe passen. i Anderen hielden vol dat men het genomen besluit moest volgen. De beer De Lange zeide, dat tot nu toe was gevolgd de gewoonte, dat raenachen die zich bij den administrateur aanmelden, direct aangenomen zijn als lid. Hg vroeg - waarom nu opeens van die gewoonte wordt afgeweken. De voorzitter antwoordde, dat deze han delwijze is in strijd met het reglement en dat men daarom die gewoonte niet langer zal volgen. Het bestuur zal over deze heoren beslissen. De heer C. Polderman vroeg wie gere geld zorgde voor de prijsnoteermgen der vei lingsvereeniging in de courant. Het bestuur zeide dat dit buiten hen omging. Daarna werd de vergadering geslóten. Pisuisso en Blokzijl, die 20 Januan te Boekarest optraden voor de Nederlandsche Vereeniging in Roemenië, zijn Vrijdag 26 Januari uitgeooodigd tot een soiree ton pa- leize voor koningin Carmen Sylva. - Op een schildergenveiling te New-York zyn meerdere doeken van Hollandsche mees ters verkocht. Vermeldenswaard is 't, dat ver schillende zeer bekende doeken van hoog© kunstwaarde naar Europa terug komen. Zoo o. a. het bekende schilderij van Josef Israëls wezigen ,die de evoluties der troepen volgden ik spreek slechts van wie daar zichtbaar getuigen van waren telde in 't geheel 153 man en hg schreef dat getal in een aanteeken- boekje, te midden van andere, korie notities. Dat was kolonel Ridault. De twee andere getuigen, dio geen notities namen, waren apachen of schooiers, die bij den ingang op het gras lagen, met doorgezakte knieën, terwijl hun schoenen als lappen aan de balanoeerende boenen bengelden. De kolonel ,die onverwacht noch op uit- noodiging gekomen was, had zijn paard op den weg gelaten en zich opgesteld aan de grens van de avenue, die naar het kasteel loopt. Van voren en staande bad hg een echt militair voorkomen, van op zij gezien viel zijn buikje to zeer in hot oog .Hij werd dik en bejammerde dat. Maar hij deed niets, om niet dik te worden en ging door, met lekker te eten in de stad. Hij wist dat zijn denkbeelden, vooral die, welke men hem in den mond lei, hem belem merden in zijn carrière. Welke meeningen had kolonel Ridault dan toch? Hij had het zelf niet kunnen zeggen. Behept met een geest van tegenspraak, dien hij niet had geoefend, voor iots van zijn versland ger en dierbaarder ge dachten pnjs te geven ,had hij, kon men zeggen, maar één ideo, een overtuiging één hartstocht, d ie hg zelf nooit aan critiek on derworpen had: dat was het leger. Dat hin derde hem bij de burgerlijke overheid, dio de graden uitdeelt. Hg was te veel soldaat „Huiselgk iced". Niet velen zullen w njti die geen afbeelding luervan hebben geam. Een visschersvrouw zit droevig op sjoweieja stoel, bg een uitgobranden haard, terit- do achterkamer haar man co twee vrtemktn luidruchtig drinken en kaart spelen Voor 13.900 dollar is dit dook aan een Lon- denschen kunsthandel overgegaan. Dc bekende componist Hoinnch ZóUuea (bg schreef o. a. de muziok voor H&uptmann s „Die verstuiken© Glocke") heeft een dochter Margaretha van 17 jaar, welke schryft Te Antwerpen rijn in. do „Cercle Artis- quo" (door de Vlarnen „Kunstverbond" ga- heeten) twee tooneelstukken va» haar opge- voord. Een blyspel „Wenn die Rosen erwa- chen" en „Wildfrühliag", een drama. Het wtus voor de cenocter en het spel in drie bedrij ven de allereerste voorstelling. Een onzer bladen vergeleek geestig do gunstl>ewijze», do nagedachtenis van ToLston van regeoringswego te Rusland getoond, me* den gomaakten rouw, waarmee de man, die zgn vrouw haatte, de betuigingen van deel neming moet aanhooren, wanneer die vrouw gos torven is. Aan dit beeld dachten we, lezend, dat - de Tsaar aan de weduwe van Leo Tolstoi oer jaarlykscli pensioen van 10.000 Roebel heeft verleend. JUBILEUM WILLEM ROYAARDS. bi de tooneelzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Dinsdagavond met oen opvoering van „De Jonkvrouw de la Seng- lière" Willem Royaards' 25-jarige tooneel- ioopbaan herdacht Het Paleis was geheet bezet en do feestelijk versierde zaal bood! een prettige» aanblik. Na het laatste bedrgf vond de huldiging, plaats. Het eerst werd hot woord gevoerd door prof. Kalff, den voorzitter van het h nidi gin gs- comité. Hg schilderde Royaards als den ta len (vollen acteur, als den man die zoo groe ten invloed op drama en tooneel heeft ge- oefénd, als den directeur die zoo goed de krachten onder de loden van zgn gezelschap, weet te ontdekken en naar voren to brengen. Prof Kalff prees Royaards als oen tooneel - speler van groote veelzijdigheid en ook ate den propagandist voor de Nederlandsche let terkunde. Namens het comité deelde spr. mede, da# de krachtige steun van het publiek het moge- lijk heeft gemaakt aan Royaards als huldeblgp een nieuwe kamerbetimmering aan te bieden. Bij dit geschenk zal een album met de namen der gevers worden gevoegd. Daarna volden, als sprekers do heer Van Wijngaarden, namens commissarissen van de Naaml Venn. Ilet Tooneel, die oen zilveren, krans van lauweren en eikenblaren aanbood; de heer Van der Horst, uit naam van altisten, en personeel van Het Tooneel, (bun geschenk* bestond in een stoel); do heer Roemer, na mens het bestuur van hot Paleis voor Volks vlijt; jhr Van Riemsdijk, voor de afdeeling Amsterdam van het Ncderlandsch Tooneel-. verbond; mevr Mann-Bouvvineester, als woord» voerster van de oude kamoraden op het Leid. scheplein; Herman Robbers, uit naam van den' kleinen kriiig van kunstenaars, die het streveta van Royaards van den aanvang heeft gesteund door raad en daad; de rector van het Am- sterdamsch Studentencorps en de Voorzitter van do Studenten-Tooneelvereeniging, de heao Bouberg Wilson, als directeur van do tooneel- school en als voorzitter van den Ned. Kun. stonaarskringen Hans Edmund, namens het Duitsche Tooneel. Zjj allen droegen lauweren aau, die aan de voeten van Royaards werden neergelegd. BERLAGE OVER AMERIKA. In Artis te Amsterdam is Dinsdag de heer H. P. Berlage opgetreden om voor de afdeeluig Amsterdam van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst een rede fe houden over de bouwkunst in Amerika en z'n indrukken over zijn Amerikaansche reis ween te geven. Do zaal was overvol met belang stellenden, toen de heer A. Salm G.Bzn voorzitter der Maatschappij, den heer Berlage welkom toeriep. Hij wees er op hoe de groot ste bouwkundigen van Amerika eenstemmig waren in hun grooten lof voor dezen Neder- in een tgd, dat men niet meer vecht. Dis oud© snorrebaard, die maar een bescheiden genegenheid voor proeven van bekwaamheid van miet-militairen aan den dag lei, werd vaderlijk, soms zelfs belachelijk goed, als bet een zijner officieren of soldaten betrof. Zgn soldg deelde hij dadelijk weer uit, d. w. Z. hij gaf ze weg. Kolonel Ptidault, met bet rondo hoofd, den grijzen knevel, de blauwo oogen en de altijd hoog gedragen kin, lachte nooit, als hij in uniform was. Hij veroorloofde zich, slechts 's avonds geest te hebben, van meening, dat het dan do rust tijd van een sterken man was. Men had lang van hem gezegd: „dat wordt een beroemde chef." Men zei tegenwoordig: „achttien jon geren zijn vóór hem bevorderd. Binnea vijf tien maanden zal hij als kolonel ontslagen wor den. Dan is het uit." Ridault had moeite, een besluit te nemen. Toch begon hij lusschen vrienden zijn plannen uiteen to zetten voor dien rusttijd. Daar hij geen andere familie leden had dan drie verre neven, met wie hjj om een jaclitkwestie in onmin was geraakt, zou hg zich in een landhuisje bij Villefranche terugtrekken en zuinig leven, om in de lente drie mooie maanden in Pargs te kunnen doorbrengen. „Tot zoo lang, zei hg, zal ife mijn levenstaak voortzetten, dat is de lucht handhaven." (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 5