Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Onderwijs. Letteren enKnnst. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE RERICHTEN. Verschillende Berichten 21, 22 en 23 Februari zal in do Bogard zaal alhier in middag- en avondbrjeeakom- «ten als spreker optreden Prediger L. Hen- ■ichs, jaren lang medewerker in de Duitsche Tentzen ding Zjjn toespraken zullen vertaald worden Ned. H erv. Kerk. Beroepen: te Renesse c. a. ds. A. J. Reinders te Zuid-Scharwoude. Bedankt: voor Maartensdijk ds. D. Th. Keek te Zuilichem. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Kampen de. M. Remijn te Krabbendijkete Hollum (Ameland) C. J Hakman, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Ulrum d6. G. Ploos van Amstel te IJlst» Bedankt: voor Zalk ds. J. D. Hees- sink te Emlichheim. Doopsgez. Kerk. Ds. J. W. van der Linden te Hartingem heeft met ingang van 1 Sept. a.s. emeritaat aangevraagd. Ned. Israëlitische Kerk. Beroepen: als leeraar te Eibergen N. van Leeuwen, te 's Gravenhage. De drie heeren, die tot ouderling te Dordrecht waren benoemd, doch die ds. Keiler weigerde te bevestigen en dientenge volge altraden, zijn als zoodanig herbenoemd. Een andere predikant zal de gekozenen nu bevestigen. Bij beschikking van den Min. van Landb., Nijverheid en Handel is benoemd tot assistent bij de natuurlijke historie aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, dr. J. Olie ir., aldaar. Volgons een. telegram uit New-York is de Deensche 6clirijver Hermann Bang, die zich tot het houdep van voordrachten op reis naar California bevond, Maandagmorgen te Ogden (ütah) overleden tttfUUHATKH. t e Woensdag Donde.dag. Vrijdag. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag. Vlissingen. 31 Jan. vm. 1 Pebr. 2 nm. 3 4 5 10 44 11.55 0.50 1.40 2.30 3.13 3.58 Vlissingen. Van 2730 Jan. Bevallen: M. Koolwijk, geb. Geene, d.; A. Sinke, geb. Wondergem, z.; N. Duvekot, geb. Van Eenennaam, d. OverledenA. Gunter, z. 2 m.; J. C. Ragut. vrouw vnn H. Tabbernée, 48 j.; J. H. de Wildt, man van J. Roest van Lim burg, 59 j.; H. van den Heuvel, wedr. van J. Swennen, 89 j.; A. Vevseput. wed. van J. de Visser. 63 j. Goes. Van 2830 Jan. Ondertrouwd: J. Wülf, jm. 25 j. met A. Siepman, jd. 24 j. BevallenA J. Snoek, geb. Botbijl, i.\ P. S. Mol, geb. Schippers, d.; P. M. Zwarte- poorte, geb. De Kok, d. THERMOMETER EN VERWACHT1NÜ. 30 Jan. Thermometer alhier 8 u. vm. 38 gr., 12 u. 41 gr., 4 u. nm. 37 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 770.6 te Valentia. Laagste 752.0 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 31 Jan.: aanvankelijk toenemende W. wind, met kans op regen ot sneeuw, later rui mende wind, wellicht eenigszins buiig, niet kouder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN lis ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 1 Fefc. Middelburg, Huizen, Verhuist 1 Febr. Vlissingen, Landerijen, enz. Burg. en Weth. 8 Feib. Middelburg, Stalhouders- inventaris, 8 Feb. Middelburg, IIuiB, Strove. 9 Feb. Middelburg, Afbraak, Verhuist. 12 Feb. Middelburg, Manufacturen, Notarish. 13 Febr. Abeele, Huis en inboedel, Loeff 15 Feb. Middelburg, Huizen, Hosang. 21 Febr. Tholen, Paarden enz., Van de Velde. 17 April Koudekerke, Inspan, Loeff. 1 Mei Zoutelande, Inspan, Loeff. Wegens gebrek aan plaatsruimte moest het verslag van de heden gehouden ver gadering der Veilingsvereeniging, en een ingezonden stuk aangehouden worden. 89§e NTAAT8-LOTHB1J. 5e klasse, 9e lijst Trekking van Maanda. 29 Januari. Prijs van f 1000 No. 9554 14863 14889 400 1155 2115 5172 5898 11494 200 6535 6866 7022 12709 13079 19925 100 933 5061 6196 12173 12984 14633 19736 Prijzen van f 70. 1827 2836 8566 8665 17921 1854 29-2 8568 8855 Nieten. 1782 1861 2828 2921 8593 17923 1797 1869 2853 2948 8610 18378 1808 1872 2861 6233 8619 18382 1810 1902 2901 6237 8660 18397 1815 2822 2920 7175 8872 203% 1847 UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot commies bij de directie der registratie en domeinen te Middelburg M J. Ziedses des Plan tes, surnumerair aldaar. BEGRAFENIS KOLONEL DE WILDT. Hedenmiddag twee uur had onder een grooten toeloop van belangstellenden op de algemeene begraafplaats te Vlissingen do ter-aarde-bestelling plaats van den heer J H. de Wildt, in leven kolonel-commandant van het derde regiment infanterie te Bergen op Zoom. Reeds vóór tweeën waren velen op de be graafplaats saam gestroomd co lang3 den weg van af den Badhuisweg bewoog zich nog een dichte menigte. Aan drie zijden stonden om de groeve geschaard de soldaten van het I garnizoen te Vlissingen en bjj den ingang stond het regiments -fanfarekorps uit Bergen op Zoom, om straks den overledene de laatste eer te bewijzen Bovendien waren daar de officieren van het derde regiment en tal van onderofficieren Toen de lijkkist op de draagbaar was ge zet, ging 't onder de droeve tonen van het fanfarekorps grafwaarts Inmiddels hadden zich meerdere autoriteiten om de groeve geschaard, o. m. de burgemees ter van Vlissingen en een deputatie uit de woonplaats van den overledene, Bergen op Zoom. In den stoot merkten we op de generaal- majoors A- E. Roest van Liraburg en .T. Bruce, commandant der derde divisie te Breda, en den burgemeester van Bergen op Zoom, den heer B.J. Hulshof, in ambtsgewaad. De officieren en onderofficieren sloten zich bij dc familie en genoodigden aan. Toen de kist in de groeve was neergelaten en de familieleden bloemen in het graf had den geworpen, trad luitenant-kolonel P. A. T. Zanino, gamizoeos-commandant te Vlissingen, naar voren en sprak ongeveer als volgt Met diep getroffen gemoed treed ik als waarnemend commandant van het derde rogi ment naar voren om namens officieren, onder officieren ien minderen een woord van af scheid te spreken aan den overleden regi ments-commandant. Was ik 't, die in Bergen op Zoom twee jaar geleden kolonel De Wildt het welkom toeriep als commandant van het derde regiment, ik had niet kunnen deuken dat ik nu reeds afscheid zon moeten nemen van den hooggcachten chef. We hebben ko lonel Dc Wildt leeren kennen als een hoog geacht en humaan chef. Is 't wonder dat de mare van zijn overlijden in 't regiment met algemeen en diep leedwezen werd vernomen? Nu gekomen aan 'tcind van zjjn loopbaan, had hij zich voorgesteld hier in Vlissingen te komen wonen om zich te kunnen wijden aan de zorg voor z'n vrouw en aan z'n kinderen. Hot heeft echter niet zoo mogen zijn. Moge de diepbedroefde echtgcnoote on dc kinderen sterkte worden gegeven den zwaren slag te dragen. Met een eere-saluut neem ik van kolonel De Wildt afscheid. Hierop trad gcneraal-majoor Bruce naar voren en zeide dat 'them, evenals allen,een diepgevoelde behoefte was kolonel Dc Wildt een afscheidsgroet, te brengen. Hij heeft den overledene gekend als een braaf kolonel, maar ook als een gentleman-officier, dat was hij. Bovenal was hij een braaf huisvader en dit bleek wel hieruit, dat 'them een behoefte was om zich zijn laatste jaren te wijden aan de zorgvolle taak die hij op zich had genomen. Hij heeft z'n doel niet mogen bereiken. Met een laats ten groet neemt spr. afscheid van kolonel De Wildt. Een vriend van den overledene zegt dat kolonel De Wildt niet gedacht heeft dat z'n einde zoo spoedig diar zou zijn. Hij wilde hier in Vlissingen rust zoeken, bij hoopte hier vele jaren gelukkig te zullen leven toet vrouw en kinderen. Maar daar is de dood gekomen om rost te geven. Wie had kunnen denken dat hij, opgewekt en frisch, uit het leven zou moeten heengaan? We hebben slechts te berusten en doen dat met vertrouwen. Wat we wel kunnen dat is uiting geven aan het leedgevoel over zijn heengaan. Mij was 't gegeven, zegt spr., onzen vriend De Wildt jaren lang te kennen. Reeds van af het oogenblik waar op hij vóór 35 jaar bij het 4e regiment infanterie de eed op het vaandel aflegde. En altijd is 't een trouw vriend geweest. Met hem ben ik door het leven gegaan, niet alleen wanneer een zonnetje zijD weg bpscheen, maar ook wanneer hem zware slagen troffen. Doch altijd was De Wildt de man, die zich krachtig hield. Het leed der vrienden verdwijnt echter in 't niet bij dat van echtgenoote en doch ters. Dat 't hun gegeven moge zijn dat kruis te dragen met stille onderwerping. Spr. besloot met deze woordenGij mijn vriend, uw taak is geëindigd, maar uw geest blijft onder ons voortleven. De heer Hulshof, burgemeester van Ber gen op Zoom was de laatste spreker. Er zijn in 's menschen leven oogenblikken, die stemmen tot nadenken, zoo begon spr. Zoo'n oogenblik was daar, toen in Bergen op Zoom bekend werd het heengaan van kolonel De Wildt. Nog voelde spr. den warmen hand druk van den kolonel, toen hy officieus afscheid kwam nemen van hem als hoofd der gemeente. Hoe stelde bij zich voor om hier in Vlissingen z.n verdere levensjaren in rust door te brengen. Thans rust de kolonel de eeuwige rust. Hem te schetsen als huisvader zal spr. niet doen. Doch wat hij was als kolonel voor de gemeente Bergen op Zoom gevoelde de heer Hulshof hier te moeten uiten. Veel heeft hij voor Bergen op Zoom gedaanhij was een man voor wien ieder hoogachting en respect had. Niemand weet beter dan ik, zegt spr., wat hij voor de gemeente ge daan hééft. Uit naam van de gansche bur gerij van Bergen op Zoom brengt hij hem aan 'deze geopende groeve dank daarvoor. De schoonzoon van den overledene, de heer F. fciekema, luitenant der marechaus sees, brengt allen dank voor de aanwezigheid op deze plaats. Een elftal kransen, waaronder van de officieren uit de garnizoenen Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen en van de onder officieren van het regiment dekten de lijk kist. sporing der stakers 26 arbeiders het werk neergelegd. Uitbreiding Amsterdam. Ten stadhuize moet het voornemen be staan, om niet alleen de gemeenten Sloten en Watergraafsmeer, maar ook Nieuwendam by Amsterdam te Staking. Heden hebben zich weder eenige personen bij de electricienstaking aangesloten, zoodat het aantal stakers thans 230 bedraagt. 398e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 10e lijst. Trekking van heden Dinsdag. Prijs van f 5000 No. 13949 1000 11012 400 4283 5525 15511 15824 17833, 18312 20662 200 1130 11671 19194 20952 100 57 4276 4356 8579 9736 13548 19707 20492. GERECHTELIJK ONDERZOEK. Maandag 11. arriveerden te Nuland G e f f e n het parket uit den Bo6ch, om een nader onderzoek in te stellen naar den op 1 Jan. 1.1 gepleegden moordaanslag op W. v. N. Twee maal begaf het parket zich met den in preventieve hechtenis zijnden V. naar de plaats der misdaad. V. blijft ont kennen. Van N. beweert, dat hij de dader is. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Maandagavond werd te Heerlen zekere W. zonder de minste aanleiding levensge vaarlijk door messteken verwond. De ver moedelijke dader, zekere H., werd gear resteerd, de getroffene naar 't ziekenhuis overgebracht. DE „TAVIGNANO." TUNIS, 30 Jan. De >Tavignano" is Maandagmiddag te 2 uur aldaar aange komen. DE TURKSCHE PASSAGIERS MARSEILLE, 30 Jan. Het stoomschip »St. Augustin" met 25 Turksche hospitaal soldaten aan boord is Maandagavond om 9 uur aldaar aangekomen. MET MAN EN MUIS VERGAAN. Volgens in Stellendam ontvangen telegrafisch bericht uit Noorwegen is een vischsloep uit Middelharnis, bevaren door schipper Den Braber, met man en muis veigaan. UIT AMSTERDAM. S t a k e i s. Aan het droogdok ,,Soerabaya" te Scbel- lingwoude hebben Maandag middag op aan H. M. DE KONINGIN. De Haagsclie briefschrijver van de „N. Gr on. Crt." (meldt De berichten omtrent onze Koningin blijven na de mededeeling van de genecsheeren over den aard barer jongste ongesteldheid, zoo bevredigend als men het wenschen kan. Hoe wel nog rust en kalmte noodzakelijk blijven, is er alle reden om te verwachten dat H. M. van de teleurstellende gebeurtenis, die hare vurige wenschen verijdelde, geen blijvend© ge volgen zal ondervinden. H M. behoeft het bed niet meer te houden en neemt geregeld de dringendste werkzaamheden voor den goe den gang der zaken des lands waar, ook al ontving zij tot heden de Ministers niet in audiëntie, zooals gewoonlijk; er is evenwel kans op dat de Koningin reeds dc volgende week haar raadslieden op de gebruikelijke tijd stippen weder zal ten gehoor© ontvangen. Be paalde plannen voor 't komendo voorjaar schij nen niet te zijn vastgesteld, maar in de hof kringen meent men te weten dat het voor nemen bestaat om den aanstaanden zomer voor een groot gedeelte in het buitenland te gaan doorbrengen en men voegt er bij dat er ©enige kans bestaat dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden dan aan 't sedert lang ge koesterd voornemen gevolg zal geven om. onze O.-I. bezittingen te gaan bezoeken. Van de ge projecteerde bezoeken aan buitenlandscho Ho ven en ontvangst van vreemde Vorsten in ons land zal dit jaar wel niets komen In de Trèves-zaal van het Ministerie van Waterstaat vergaderde Maandag de Nederlandsch-Belgische commissie voor de herziening van het verdrag van Vlaanderen, onder voorzitterschap van den heer A. A. Bekaar, oud-Inspecteur-Generaal van den Rijkswaterstaat. Voor Nederland waren verder aanwezig de heeren H. E. de Bruyn, oud-Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, J. C. Ramaer, Hoofd-Ingenieur en J. A. J. Sibmacher Zijnen, Hoold-ingenieur van den Provincialen waterstaat in Zeeland, benevens de secretaris mr. G. van der Meulen, ad ministrateur bij het Departement van Wa terstaat. Te Amsterdam heeft Maandagmiddag een bijeenkomst van raadsleden plaats gehad met. het doel voor de raadsvergadering van Woensdag a.s. overleg te plegen over de Pa leis-Raadhuiskwestie Het initiatief tot deze bijeenkomst was uitgegaan van de heeren Lambxechtsen van Rilthem, Zwart en Schel- tema, de drie raadsleden, die hebben voor gesteld zich tot den minister van binnenland- sche zaken te wenden, met de mededeeling, dat de raad het op zeer hoogen prijs zou stellen als Amsterdam weder in het bezit zou komen van liaar oud stadhuis, en met do mededeeling dat de hoofdstad bereid is, tot een offer van f 1.300.000 voor don bouw van een nieuw Kon Paleis. Tot de vergadering waren alle raadsfracties uitgenoodigd. Een besluit werd niet genomen. De griffiers bij de arrondissements-redit- banken verzoeken in oen adres aan de Tweede Kamer te willen bevorderen dat aan anderen dan aan hen het griffierschap van de raden van beroep voor de directe belastingen worile opgedragen, en dat, voor het geval er ernstige bezwaren bestaan pta aap anderen bet griffier schap pp te dragen, en de griffiers der arrond.-rechtbanken daarmede worden belast, aan hen daarvoor een bilijjkc belooning of vergoeding worde toegekend - iBij Kon. besluit is bepaald, dat de sergeanten, die tengevolge van de opheffing van de betrekkingen van sergeant-opderwij- en Sergeant-scherpschutter het genot! hebben verloren van de hun toegekende sol- dgverhooging jper dag, een dageljjkschc toe lage tot hetzelfde bedrag zullen genieten, zulks te rekenen van den dag, waarop be deelde Boldirverhooging voor hen heeft op geliouden, en voor zoover en voor zoolang hun soldo niet uit anderen hoofde wordt ver hoogd Het ledental van de NederLandsche Vei - eeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudend© Dranken, dat op 1 Jan 1911 12.614 bedroeg, was op 1 Jan 1912 gestegen tot 14.211. In de provincie Friesland telt de vereeniging nu 6464 leden. Opgericht werden 29 niouwe oS- deelingon. Het. gotaJ afdeeliugen steeg daar door tot 281 Nnar het „Centr." verneemt heeft de Nederlandsche afdeeling van de Ridders van Maltha het initiatief genomen, in ons land een hospitaal te stichten, uitsluitend voor onvermogende zieken. Een Maltezer Hospitaal, waar zioke armen opgenomen en kosteloos verpleegd kunnen worden. Het. initiatief is een uitvloeisel van art. L der statuten, waarbij als doel der vereeni ging wordt genoemd, de beoefening vau Christelijke liefdadigheid, met name door het verplegen van zieken en gewonden zoo wel in tijd van vrede als in tijd van oorlog benevens het in het leven roepen binnen het Koninkrijk en de Nederlandsche koloniën van ziekenhuizen en soortgelijke inrichtingen. Er is reeds een dames-comité gevorra om de totstandkoming te bevorderen. De stakende sloopers te Amsterdam hebben besloten hun looneisch van 25 en 28 ets., resp. voor ruimers en sloopers te hand haven, en evenzeer hun eLsch om niet meer dan 20 pet. van het totaal der werklieden uit handlangers te doen bestaan. De staking duurt dus voort. „Het „Volk" meJdt omtrent de staking van de glazenwasschors bij de firma Hein» ken, dat na het fiasko der stakingskommis- sie door eenige klanten van den heer Heine- ken een kommissie werd gevormd om po gin gen aan te wenden lot. beëindiging van het tusschen dien patroon en zjjn gezellen be staande geschil. Er bostond alle hoop, dat de konferentie, door deze kommissie aange vraagd tot een gunstig resultaat zou leiden. Op het laatste oogenblik heeft de heer Hei neken deze kommissie te verstaan gegeven, dat hij de relaties met haar afbrak en van geen konferentie wenschte te weten. Het sta kende personeel zal nu de noodige stappen doen om een glazenwasscherjj in eigen beheer te beginnen. De kommissie heeft zich bereids vergewist van de medewerking der klanten- van Heineken, en het is dan ook vrij zeker, dat lieden, wanneer het stakend personeel in huishoudelijke vergadering bijeen komt, een definitief besluit tot oprichting van die gla- zenwasscherij zal worden genomen. Op Schiermonnikoog zijn weer een aan tal hazen in de duinen losgelaten tot veredeling: van het ras en een 12 tal patrijzen eveneeofi die tot nu toe hier niet vertegenwoordigd waren. Vele eilanders, die van al Ihet wild dat de graaf V. Bemstorff invoert, niet dan de grootste las ten ondervinden voor de tuinen, zien met ver langen uit naar een jachtwet, die aan de lief hebberij voor hazen, patrijzen, fazanten ene. paal en perk zal stellen. In de woning van een uitdraagster te Rot terdam is tijdens haar afwezigheid ingebro ken. Er zijn eenige gouden voorwerpen, als een horloge, een paar ringen, een broche, enz., benevens een bedrag van f 40 Uit de hut van een Btuurman is aan boonl van een in de Maashaven liggende stoomschip een bedrag van 70 mark in goudgeld f In den ouderdom van 100 jaar en 4 maanden is de oudste inwoonster van Vlaax- dingen, mej Trijntje Struijs, geb. Drop va* der Hoeven, overleden Te Amsterdam is bjj een goudsmid in de Oudebrugsteeg, een inbraak gepleegd. Vermist worden 30 zilveren heeren-remontoirs en 26 zilveren dames-remontoirs6 gouden heereti- horloges eh 3 gouden dames-hojrlogee10 verguld-zilveren hceren-borloges en 30 zil veren heeren-horloges25 zilveren armban den, 10 gouden broches, 25 gouden dames-rin gen en eenige doublé-ringen Te Vianen wordt reeds eenige dag mi een 31 jarige huisvrouw vermist Men vreest dat Zij verdronken is. Te Arnhem zijn op een uiterwaard bij de Praeis ongeveer 50 schaatsnjders door het (ja gezakt, die, dank zij vooral de hulp van een artillerist, allen op één na, een 13jorige jongen, gered zijn. Het gerucht liep, dat er nog twee vermist werden, er is toen lJ/f uur gedregd, maar niets gevondenook is er geen bericht van eenige vermissing bij de politie ingekomen, In halfbevroren toestand werd op den weg bij El ten een arbeider uit Amsterdam: gevonden. In Zoxgclijken toestand word hy in het ziekenhuis te Emmerik opgenomen. Te Ter borg had het 4-jarig dochtertje van oen herbergier het ongeluk tegen een gloeiende kachel te vallen. In een oogwenk stood het kind geheel in brand. Luid gil lend van pijn, hep het den weg op, waar haar

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2