MIDDELBIMSCHE COURANT. Dinsdaj? 30 Januari. Middelburg 29 Januari. I-, 25. 155- Jaargang. 1912 Dra eoonat Tenchynt d a g e 1 ij k uitzondering ren Zo»- Fee.td.gen. ?r.)i PM kwutaal, zoowol roor lliddelborg id. Toor olie pl»»t«eii ia Nederlaad fr»aco pp f2 Afzonderlijke nummer, kollen 5 cent. Advertentiön by abonnement "op voordeelige voorwaarden. Pro «pee tussen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. Aivsrtentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertemtiön A 20 cent per regeL Bij abonnement vepl lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Stareen A. DE LA HAR As., N.Z. Voorburgwal «6b, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Concentratie der rrijzinnige groepen. Dat het lot van de Haagsche motie tevens beschikt zou hebben over het lot van nlle concentratie-pogingen der vrij zinnigen, wordt links niet beweerd, en wordt rechts niet geloofd. Wat in Den Haag beslist werd, is niet anders geweest dan dit eenedat vrijzinnig-democraten en vrij-liberalen wederzijds weigeren een coalitie aan te gaan- En dat had men van te voren wel kunnen voorspellen. Het schijnt dat er in Den Haag door sommigen nog illusies zgu gemaakt over de mogelijkheid daar van. In de meeste andere steden en dis trieten in ons land, zal echter die illusie bij sleehts weinigen zijn opgekomen. De tegenstelling van vrijzinnig-democraat en vrij-liberaal is daar in de practjjk van het politiek leven soms nog scherper dan die tusschen de vrijzinnig-democraten en een deel der clericalen, vooral als men op sociaal gebied komt. Maar door die drie Haagsche stem mingen is nog niets beslist tegen een «endrachtig samengaan van vrijzinnig- democraten en Liberale-Unie-mannen. Zelfs gelooven we dat het voor het aamengaan van die twee groepen be vorderlik zal zijn, wanneer, tengevolge van die Haagsche historie, het plan om vrijzinnig-democraten en vrij-liberalen in één coalitie op te nemen, voor goed als onuitvoerbaar wordt ter zijde geschoven. Het is waar dat Den Haag slechts Den Haag is, en niet voor de rest van het laud beslist heeft. Maar de argumenten die daar werden gehoord èn bij de vrij- ainnig-democraten, èn bij de vrij-libe ralen waren niet slechts van plaatselijken aard en gelden 'voor bijna alle andere districten. En óók geldt voor de meeste andere plaatsen, wat de hèer Roodenburg, de voorzitter der vrijzinnig-democratische kiesvereenigmg in Den Haag, zei van den geringen invloed waarover de vrij liberalen beschikken. Men heeft zich aan die zijde ontstemd getoond wegens die ge ringschatting. Maar daar is toch werke lijk geen aanleiding toe. Men zegt dit niet om op dien geringen invloed te smalen, zoo merkt „De Wereld" in zijn jongste nommer terecht op, „maar alleen om aan te toonen dat een ver watering van onze beginselen door een vrijzinnige concentratie te duur gekocht zou zjjn voor den stenn dien de vrij liberalen aan de vooruitstrevende kiezers bjj de stembus zouden knnnen bieden". Wanneer iemand hiertegen mocht aan voeren dat ook een kleine hulp vaak den doorslag geeft, dan erkennen we, op grond der ervaring in onze eigen omgeving, dat de onthouding van vrij-liberalen, of zelfs hun overgaDg naar rechts de kansen van den voornitstrevenden candidaat kan beheerschen. Maar zijn ook de vrij-libe ralen zeker van al hun zetels, wanneer zich de andere vrijzinnigen in hun dis tricten onthouden Het gaat echter nu niet om belan gen van plaatselijke beteehenis. Het gaat bij die concentratie-overwegingen om de vraag van het samengaan in 't heele and, en dan is die beschouwing van .,De Wereld" jnist. Men kan het een minwaardige koop manschap vinden, de tegemoetkoming zoo af te rekenen naar de grootte van do aangeboden hulp, raaur het is dwaasheid bjj verkiezingen ideëeler te zjju dan del werkelijkheid. Goede koopmanschap is trouwens niet immoreel effifde rt „voor wat hoort wat", mag toch zeer zeker voorop gesteld worden, wanneer het om de groote concessie gaateen deel van de eigen beginselen tijdelijk achter te laten. En de vrijzinnig-demo craten zouden er vele moeten achter laten als ze met de vrij-liberalen zouden willen optrekken. En nu de tusschengroep, de Liberale Unie. Hetgeen in Den Haag gebeurde waar de Vrijzinnig-Democratische KieB- vereeniging de motie tot concentratie verwierp, de vrij-liberalen er niet over wilden stemmen, en de Unie-liberalen haar met algemeene stemmen en met gejuich aannamen heeft heel duidelijk aangetoond, waar die concentratie-wenBch Toch was het niet het bestuur dat de motie voorstelde. Het verklaarde zelfs bij monde van den voorzitter, dat het 't oogenblik voor zulke moties niet geko zen achtte, en het gaf aan de leden deu raad om instemming te betuigen met de algemeene strekking van de motie doch het daarbij te laten. Eu er is ook reden voor de Unie om den schijn te vermij den, dat zij wil trachten de beide afge scheiden groepen weer onder zich te krijgen. Maar nu zit de Unie-vereeniging met haar concentratie-motie,,.— alleen! Men moet nu afwachten wat door die groote tusschengroep verder zal gedaan worden. Zal het hoofdbestuur der Liberale Unie herhalen, wat aan een groep leden mis lukt is, nl. een concentratie te krjjgen van de drie vrijzinnige groepen? We gelooven het niet. De wensch zal er wel ijn, maar het gemis aan overtuiging voor het welslagen zal daarvan wel weer houden. Eu dan komt de vraag opZal de Liberale Unie nu links aansluiting zoe ken, of rechts? Na hetgeen we in het eerste nommer van dit jaar schreven „Ter inleiding" behoeven we wel niet nog eens te ver- ekeren, dat een eendrachtig samengaan tusschen Unie en Vrijzinnig-Democraten door ons van harte gewenscht wordt. Een der bezwaren daartegen is, hopen we, na de Haagsche motie verdwenen, nl. het knipoogen der Unie-m nnen naar de vrij-liberalen. Dat hield de linkergroep van zelf op een afstand. Een ander groot bezwaar is de personen- kwestie, en deze is minder mukkelijk op te lossen. De afscheiding der vrijzinuig democraten van de Liberale Unie is een aftcheurin geweest die veel pijn heeft aan weerszijden en die wonden naliet, welke nog niet geheeld zijn. Maar men behoeft ook nog niet dadelijk in één verband te komen. Er is in poli tiek opzicht genoeg overeenkomstigs te vinden voor het opstellen van een geza menlijke marach-order bij de verkiezingen van 1913, al blijft voorloopig ieder der twee legers ziju eigen uniform drugen. Toen de Haagsche motie bij de Vrij zinnig Democratische Kiesvereeniging in behandeling was, raadde de voorzitter de aanneming o. a. af, omdat men ver standig deed af te wachten wat het resnitaat is van eventueele onderhande lingen tnsschen de hoofdbesturen der verschillende vrijzinnige partijeu. Mogen we dauruit afleiden dat die onderhandelingen aanstaande zijn En dan tnsschen de twee linkergroepen Want ouderhandelingen tnsschen de twee niterste zijn nu niet goed denkbaar. We hopen er dan het beste van. Uit Stag en Provincie. Uit Middelburg- De Directeur van het postkantoor te Middelbnrg geeft kennis, dat aan vangende 4 Februari a. s. op Zondagen slechts één bestelling van brieven enz. zal plaats hebben, en wel ten 7.30 voorm. ter wijl verder tusschen 12 en 1 ure nam. ge legenheid tot afhalen zal bestaan. Uit Yliasingen. In 't Ziekenhuis te Amsterdam is over leden de heer T. v. d. Meer lid van den gemeenteraad van Vlissingen. Een der scheepshellingen op de werf „de Schelde" aldaar wordt verlengd tot ongeveer 600 voet. In verband daarmede zal een gedeelde van het voor die helling gelegen water gedempt moeten worden, wat geschieden zal op dezelfde wijze al6 de Bellamykade en Pottekade gedempt zijn. Reeds is een zandzuiger aangekomen om het zand, dat van de zandbakken wordt gehaald en in banken wordt aangevoerd, op de bestemde plaats te spuiten, met welke werkzaamheden een aanvang is ge maakt. („VI. Ct.") Te Vlissingen overleed Zaterdag na een korte ongesteldheid de kolonel J. H. de Wildt, commandant van het 3e regiment infanterie. Den lOden Juli 1876 benoemd tot tweede luitenant, volgde 31 Maart 1881 zijn bevorde ring tot eerste luitenant. 19 Februari 1895 volgde de promotie tot kapitein, 1 Mei 1903 tot majoor en 1 December 1905 tot luitenant- kolonel. Als zoodanig was de heer De Wildt directeur der cadettenschool te Alkmaar. 1 Februari 1910 werd hij bevorderd tot kolonel en tegelijkertijd werd hij benoemd tot com mandant van het .serde regiment infanterie. Met ingang van 1 Februari a s. had de heer Do Wüdt wegens langdurigen dienst ontslag gevraagd. Dinsdag zou hij juist twee jaar kolonel bij het derde zijn geweest en dien idag Zou het eervol ontslag ingaan. Het ge vraagde ontslag werd verleend en in afwach ting van het tijdstip waarop hij den dienst zon verlaten, vroeg en verkreeg de heer De Wildt verlof met ingang van 1 Januari j.l. Dezer dagen vertoefde de heer De Wildt bij zijn dochter. In deze week zou een af scheidsdiner te Bergen op Zoom, de stand plaats van den kolonel, worden gegeven, doch Vrijdag j.l werd kenbaar gemaakt dat het diner niet zon kunnen doorgaan, daar de com mandant door een ernstige buikvliesootsteking was aangetast Zaterdag is de krachtige man overleden. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau en ridder 3© klasse in de orde van St. Anna van Rusland. AIb teeken van rouw hangt aan de kazernes te Middelburg en te Vlissingen de vlag halfstok. De begrafenis zal plaats vinden morgen (Dinsdag) om 2 uur te Vlissingen zonder mi litaire Uit Walcheren. Vrijdagavond hielde te Nieuw- en t. Joosland in epn der schoollokalen het zieken- en pensioenfonds de 15e jaar- lijksche vergadering. Uit de mededeelingen bleek dat in 1911 8 personen waren toe getreden en 1 was uitgetreden, zood it op 1 Januari 1912 het fonds 112 leden telde en 48 begunstigers. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in 1911 was ont vangen t 796.71 en uitgegeven f 479.364, zoodat meer is ontvangen f 317.34s. Dit gevoegd bij het bestaande kapitaal vormt thans een kas van f 2581.77. Onder de uitgaven komt een bedrag van f 451 voor als uitkeering bij ziekte. Tot, leden der financieele commissie wer- den herkozen de heeren W. Wisse en J. van Waarde Az. Iu de ontstane vacature wegens het bedanken van D. A. Dingemanse, werd gekozen dhr. P. de Klerk. I Tijdens de vergadering gaven zich nog een 7-tal personen op voor lid, zoodat er nu 119 ziju. I In zijn openingswoord bracht de voor zitter de heer A. van Houte hulde aau de heeren F. P. Poldeidijk en J. Baas, resp. secretaris en penningmeester, die hunno beste krachten bijna 15 jaar aan het fonds I hebben geschonken, en dat geheel belange- loos. Het was in die 15 jaar Dn de eerste maal dat de secretaris verhinderd was tegenwoordig te zijn. Op de vergadering waren aanwezig 61 peronen. In de Vrijdag te Domburg gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd met al gemeene stemmen besloten tot wijziging d?r politieverordening In behandeling werd genomen een in de vorige vergadering aangehouden aanvrage om aankoop van grond, door den heer Keg en aau do vereeniging Het Groene Kruis. Er werd met algemeene stemmen besloten bedoelden grond aan den heer Keg te verkoopen tegen f 1 de M* en. die aan 't Groene Kruis af te staan in erfpacht gedurende 50 jaren tegen 5 cent de Ms per jaar. Het kohier van de schoolgelden werd vast gesteld op f241.60 en der hondenbelasting op f 62. Alvorens tot rooiïng en aanplanting op het kerkhof over te gaan, zal aan de Ncderl Heide Mij. om advies worden gevraagd. In aanmerking genomen de meerdere werk zaamheden van den keurmeester van slachtvee en vleescb, werd besloten diens traktement met f 10 te vorhoogen. Daarna sluiting der vergadering Uit Zjiid-Beveland. De in ons nommer van Zaterdag ver melde vergadering voor staatspensioneering waar de heer W. J. van Santen over dat onderwerp sprak, is niet gehouden te Westkapelle, maar te K a p e 11 e. Zaterdag trad genoemde spreker op te W olphaartsdijk, waar na zijn rede al dadelijk 49 leden toetraden. Uit deze 49 zou een bestuur gekozen zijn, als niet ie mand de zaal was binnengekomen, die zich niet wilde opgeven, alvorens hij den spreker één vraag had voorgelegd en deze beant woord zag. Daar deze vraag geheel en al buiten het doel van de bijeenkomst was en gevolgd werd door meer dergelijke, die den voO'tgang slechts tegenhielden, en eenigen der aanwezigen reeds oproerig de den optreden, was de leider verplicht den debater het woord te ontnemen, en door het reeds vergevorderde uur deze zeer goed bezochte bijeenkomst te sluiten. Bij een aanvaring in de groote sluis te Hansweert heeft de passagiersboot „Tele graaf II" zware schade bekomen. In de Vrijdagavond te Kruinin- g e n gehouden raadsvergadering werd in den geest van Ged. Staten een kleine wijzi ging aangebracht in hst pachtcontract met de gasfabriek. Tot leden van de commissie tot wering ,n schoolverzuim werden op het dorp her kozen de heeren J. Verhage Mz, J. Visser, C. Wondergem, D. v. d. Peijl en Hollestelle en voor Hansweert de heer De Blaey. Voor het schoonhouden der Bchool op het dorp werd f 20 meer toegestaan, terwijl het loon der gemeentewerklieden op voor stel van den voorzitter met f 26 's jaars werd verhoogd. Op verzoek van mej. De Vos onderwijze res te Hansweert, om verhooging van jaar wedde, werd afwijzend beschikt. Als gemachtigden in zake de N. V. water leidingmaatschappij Z.B. werden benoemd de heeren J. v. d. Brink en C. Dek en als plaatsvervanger de heer J. Nieuwenhuijse. Bel git- en Frankrijk 1082 balen tegen 5 u 6 fr. per baal. Door Hollandsche en Bel gische venters werden 95 ton a 60 K.G. aan de haven gekocht tegen 2.) 8 fr. per ton. Ongeveer 400 ton Zeeuwsch mosselzaad a 100 K.G. werd verkocht tegen f 1.20 a f 1.30 per ton. Van Duinkerken (Frankrijk) werden 250 ton aangevoerd voor eigen ge bruik. Er werden 11 manden garnalen A 20 K.G. verkocht tegen f 2.40 A f 2.50 per mand. Uit Z.- Vlaanderen W D. De Zaterdagavond te Schoondjjke ge houden jaarvergadering van de afdeeling der staatspensionneermg was, door een gelijktijdig gehouden oprichtingsvergadering van eon ko- lenfonds, niet heel druk bezocht. Na afdoening der (zaken en do verkiezing van de heeren (I. J de Groote en P. de Koek tot bestuurs leden, in de plaats van de heeren J. de Meijer, Iniet herkiesbaar en C. Brakman, we gems aanstaand vertrek, vertoonde de heer de Meijer een aantal lichtbeelden, welke zeer ui don smaak vielen en aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Hot was een leerzame avond. Onderwijs. Door de benoeming van dhr. A. S. Bedet, volontair aan school B. te Goes tot onderwijzer te Giessendam, is in zijne plaats tot tijdelijk onderwijzeres aan bedoelde school benoemd, Mej. Chr. van Dijk aldaar, met ingang van 1 Febr. a. s. De heer P. I. van der Weele. -onder wijzer te Poortvliet, komt als no. óéu voor op de voordracht voor hoofd der school te Giessen-Nieuwkerk. Uit Noord-Beveland. In de raaien 11 en 12 aan den Onrust polder zijn na de oeverafschuiving der vorige week dezer dagen nog twee derge lijke afschuivingen geconstateerd, de e-ne 40 de andere 60 meter lang een in- scharing van 10 meter en een verdie ping van 2 tot 4 meter beneden de laag- waterlijn. Uit Tholen. In d© 1,1. Zaterdag te Staveniese ge houden vergadering van den dijkraad dor wa- terkeering van don calamiteuzen Oud-Kempon- hofstedepolder werd goedgekeurd de door het dijksbestuur uitgevoerde verbooging van den scheidingsdijk van den Oud. Kemp. Hofstede den Moggershilpolder, waarvan de kosten met inbegrip van de aangekochte gronden voor do verhooging circa f 1800 bedroegen. Deze kosten komen geheel ten laste van de waterkoering, hoewel het hier een binnendijk betreft. Ook werd goedgekeurd do onderhand- sche overeenkomst met don aannemer L. Wes- dorp, tot uitvoering dier werken. Ten slotte bracht het Dijkraadslid, de heer Th. C J v. d. Lok do Clerq hulde aan het Dijksbestuur ©n de betrokken autoriteiten voor hun optreden, na den storm van 30 Sept., door op eigen initiatief de noodige maatre gelen te nemen om een volgend gevaar voor den polder Oud-Kempenshofstede zooveel mo gelijk af te wenden. Uit Z. - Vlaanderen O. D. In de afgeloopen week van 22 tot 28 Jan. werden in de haven van Philippine 1085 baten mosselen A 90 KG. gelost. Hiervan gingen naar geregelde afnemers in EEN PROTESTVERGADERING. Dinsdagavond 2 Januari j.l trad in de Ned Herv. kerk te Westkapelle op de heer ds. Ppsthumes Meyes uit Den Haag, om een propagandarede te houden voor de bijzondere school Het spreekt van zelf, dal hij de oudere trachtte te overtuigen van de voortreffelijkheid der bijzondere school en de slechtheid van de openbare. Het is naar aanleiding van deze rede, dat Zaterdagavond de heer P K Pcerlkamp van Middelburg, voor een 50-tal toehoorders op trad in het kerkgebouw dor Vrijzinnige Ge meente te Westkapelle Op duidelijke wijze deed de spreker uitkomen, welke taak de Openb school had dat zij niet enkel is een instituut tol aanbrengen van kennis, maar dat de openbare school de jeugd ook opleidt tot all© christelijke on maatschap pelijke deugden, zooals de wet dat vor dert. 't Is Waar, dogma's, to die moeilijke ge loofskwesties, die door velen der ouderen niet worden begrepen, en die do mensehen ver- deolen, worden den kinderen onthouden. Verder deed spreker uitkomen, hoe de wetswijziging van dr Kuyper in de laatste jaren werkt. Aller wege worden in ons land bijz. scholen op gericht. In plaatsen, waar één goede Openb school was, met voor elke klas één onderwij- zer, verrezen soms twee of meer bijz. scho len, zoodat één onderwijzer nu twee, drie pf meer leerjaren voor zijn rekening kreeg. Dat dit van invloed moet zijn op de resultaten ■van het onderwijs, alsook, dat het onderwijs daardoor heel wat duurder wordt, is dui delijk. En -welke middelen worden door de tegenpartij aangewend, ora de Openb. school te ontvolken. Waar treedt men in het openbaar op, pm het goed recht van de bijz. school te bepleiten i Een enkele keer in de kerk, waar men gevrijwaard blijft van critiok van het gespro kene; verder bepaalt men zich tot huisbezoek, dwang, door sommige geestelijken op de ouders uitgeoefend door onthouding van den doop, herinnering aan de doopbelofte. Dat de voorstanders van de Openb. school door hun tegenstanders nu juist niet altijd op echt christelijke wijze behandeld worden, daar van gaf spreker meer dan één staaltje, j 't Spreekt van zelf, dat spreker in zijn rede af en toe gelegenheid had om ook op enkele uitlatingen van ds. Posthumus Meyes critiek uit te oefenen. Den aanwezigen vroeg hij af, of zij op de Openb. school verkeerde dingen hadden ge leerd, of hun geloof daar in aangerand, of hun godsdienstige overtuiging geleden heeft onder den omgang met de kinderen van ver- I schillende gezindten. Spreker besloot zijn met warmte uitge9pro- ken rede met een opwekking tot de aanwezi gen, om ieder voor zich te propageeren voor do Openb school, als zijnde do school, toe gankelijk voor elk kind, van welke godsdien stige of politieke richting de ouders mogen zfjn, als zijnde de school, waar het kind

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1