MIDDELBUBGSCHE Zaterdag 20 Januari. jj. |7 iss* J?srgaag. ISI2 Du. conruit nrukjjit d .gelijk», «iteonderiag tm» Zon- Foutdagen. T, 1. nar kwartaal, roowel Toor Middelburg al» »oor alle plaateen in Nederland franc» pp. f2 Afzonderlijke nummori koeten 5 cent. Adiertentif» bij abonnement op voordeelige 'oorwaarden. Prospectussen daarran zijn aan bet bureau te bekomen. Adaertentibn yoor het eent'olgonde nummer moeten de» middag. ró6r dé» nur ,m het bureau bezorgd zijn. Advertentiün A 20 cent per regeL Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt 1 1.50; elke regel 20 eent. Reelame» 40 cent per regeL Groote letter» naar de plaat», die zij ine»ten- Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gereehtigd bet Advertenile-BHrw.c A. 1>B LA HAK Ax., H.Z. Voorburgwal »-««>. Av»»*t©rd«m. Bjj deie tourant behoort «en" bijvoegsel. Middelburg 19 Januari. De terugkeer van Odysseus. II. (Slot). We bekennen eerlijk dat het samen stellen van het overzicht, dat we iD ons vorig nummer gaven van het debat in de Kamer, ons eenige moeite heeft gekost. Noch in de redevoeringen van dr. Kuyper aoch in die van de ministers konden we een duidelijke formuleering van de geseliilpnnten vinden. Alles vervaagde in lange hetoogen. Daarom gaf het ons een zekere vol doening toen we in „De Zeenw," een blad dat in de gedachtensfeer der anti- revolntionnairen toch zeker beter thnis is dan wij, de opmerking tegenkwamen: „Wij voor ons hebben van den beginne van het geschil KuyperMalefijt weinig begrepen. Het geschil in standpunt, of io uitwerking van het beginsel konden wij tot nog toe maar niec in het vizier krijgen." Maar dat versterkt ons ook in de meening dat die Indische kwestie slechts een gezocht voorwendsel was, en dat de hoofdoorzaak moet gezocht worden in het verlangen van dr. Kuyper om te trachten zijn oud overwicht op den gang van zaken te herwinuen. Datzelfde blijkt trouwens ook duidelijk uit de befaamde „Dokkumer motie," de uitspraak, 3 Jan. gedaan door de centrale anti-rev. kiesvereeuiging iu het district Dokknm. Iu die motie zelf wordt wel de Indische kwestie aangeroerd, en instem ming betuigd met de door ds Kuyper daarbij ontwikkelde beginselen, maar in de veel belangrijker toelichting wordt als motie! tot de motie vóór alles aangevoerdhet verzet tegen de pogingen om de auti- revolntionnaire partij van haar leider te jsoleeren. Zeer opmerkelijk is het echter dat er uit de auti-revolutionnaire kringen zoo veel stemmen opgaan die zich tegen de leus »Den leider trouw" verklaren. Het door ons aangehaalde brutale stnkje van «Adam" iu de «Jongelingsbode", is nog aangevuld door andere uitingen van dien aard. »Ous Tijdschrift" bracht een, voor de Dokkumers weinig vleieude, vergelij king met de blinde Bismarck-aanhi kling in Dnitschlaud, en de >B< ukelaar" maakte de opmerking «Zon hij (dr. Kuyper) dan nadenken 'tbefite te doen met zijn jongeren rnstig echèc te laten lijden om dan ;n 1913 uog eens en voor het laatst zijn volk te komen redden Wellicht heeft hij het zoo gezien. Misschien ziet hij zoo nog. Maar hij heeft eigen bodem onder graven". Eu de ant.-rev. «Rotterdammer" be_ treurt de motie als een onhandige tak- tiek, daar zij de linkerzijde weer zich aaneen doet slniten. Toch is men van die binden reeds te laDg een onaf ha»k-lijk oordeel gewend, dan dat men thans hun nitlutingen zou moeten outvangeu met uitroepen van bewonderende verbazing. Yan méér beteekenis is het dat er onder de trouwere broederen velen schijnen te zijn, die den ^nienweu koers van den leider niet begrijpen, die aarzelen mee te gaan met een aanval op het eigen ministerie, in welks bezit ze meendeu zicli te mogen verheugen. Een aanwijzing van het bestaan dier aarzeling heeft men door een merkwaar dige «driestar" in de «Standaard" van Woensdag avond ouder het opschrift «Ministerieel of anti-revolutionnair". De welbekende schrijver van dat arti kel doet daarin uitkomen, dat men in ons land tegenwoordig te doen heeft met een coalitie-ministerie, en dat, waar het Kabinet naar drie partgen te luisteren heeft, juist de anti-revolntiouuaire partij groot gevaar loopt, het soberst bedeeld te worden, omdat zij het meest eischend is. „Maar, zoo vervolgt de schryver, dan komt het louter ministerieel-zyn er ook op neer. dat men als anti-re volution naire party zijn eigen program er aan geeft, en de oplossing en ondergaug van de anti-revolutionnaire party voorbereidt. Men versta dit niet verkeerd. Ministerieel zjju alle redacties vau de Coalitie-Pers. Dat spreekt van zelf. We steunen allen saam het Kabinet. We bestrijden wie het aanvalt. En levensver lenging van het JKabinet is het welbe wuste doel van elk der drie Coalitie partijen. Maar jnist om in dien zin te kannen en te mogen opereeren, hebben we in politieken zin antirevolutionair te blijven onze beginselen in hun zuiverhoid van het gemengd politiek bedryf van het Kabiuet te onderscheidenen mag er nooit sprake van zijn, dat we tegen onze partij voor het Kabinet, als ware minis terieel te zijn onze hoogste eeretitel, den strijd opnemen." Is het duidelijk genoeg voor de aar zelenden 1 Het „gemengd politiek bedrijf van het Kabinet" komt er niet zoo op aan De anti-revolntionnaire beginselen moeten hoofdzaak zijn. Die angst om niet meer „ministerieel" te ziju, moet men laten varen. Het ministerie is slechts ministerieel, maar ik, dr. Kuyper, ben het belichaamde anti-revolutionnair be ginsel. Dat achter die «driestar" werkelijk deze bedoeling moet worden gezocht, is o. i. na het gebeurde der laatste maan. den niet twijfelbaar. Wat voor andere bedoeling zou dr. Kuyper kunnen hebben met het juist nü publiceeren van dit betoog Maar men vraagt zich dan ook af, wat dr. Kuyper in ziju hart gemeend heeft van de verklaring waarmee hij zijn slotrede bij het «iucident" in de Kamer beëindigde«Ik dank den minister van koloniën voor het door hem gesprokeue, en voor mij is nu door het ontvangen antwoord alles vervallen wat mjj gehin derd heeften waar ik straks van oor log sprak, spreek ik nu, na dat woord, van pais en vree". We znllen ons niet vermeten te formu leereu wat dr. Kuyper wil, al twijfelen we er geen oogenblik aan dat er iets broeit. Misschien dat de aangekondigde brochure meer licht geeft. Maar dat hetgeen hij wil in ieder geval niet naar den geest is van het tegen woordige ministerie, mag men wel afleiden èn uit de in de Kamer gesproken woorden, èu uit dat merkwaardige artikeltje in „Standaard" wnariu het «ministerieel- zijn" als een minwaardige eigenschap werd gesteld beneden het trouw-ziju aan de partij van dr. Kuyper. Eu daardoor treedt het geschil buiten den kring der auti-revolutionnairen, want bij dat ministerie hebben ook de katho lieken en christelijk-historischen belaug. Hen zal dr. Kuyper als verdedigers vóór het ministerie vinden. Reeds dadelijk Da de Dokkumer-motie werd door „De Nederlander" verklaard dat zij zich door deze en dergelijke nog te verwachten moties niet zou lateu afhouden van „waar schuwing tegen het dreigend gevaar" als de leider der anti-revolutiounaireu wordt aangetroffen op wegen, die niet leiden naar 's lands belang. En „De Tijd" legde er wel nadruk op, dat de katholieken zich niet zullen men gen in de geschillen der anti-revolution- uaireo onderling, maar sprak er toch haar spijt over nit dat de anti-revoluti- onnairen bij hun besluiten het bestaan van het niet-antirevolntionnaire twee derde gedeelte der rechterzijde wel eens uit het oog verliezen. Wat zal daarvan het gevolg ziju by de aanstaande verkiezingen Zal het zich opblazen der anti-revo lntionnaire groep de coalitie uiteen doen barsten Of zal de voorspelling van dr. Bronsveld uitkomen, en zullen de chris telijk-historischen in 1913 weer anders spreken dan un Yoor niemand ter linkerzijde zal aan sporing noodig zijn om het verloop dier zaken aandachtig te volgen. Er hangt te veel van af voor den koers die door de verkiezing van 1913 aangewezen zal worden voor het bestuur van ons land. Met belangstelling en niet zonder verhen- ging zullen alle groepen van de liberalen en de socialisten het aanzien hoe de coalitie, die boven alles mogelijk is ge worden door het wilskrachtige door drijven van dr. Kuyper, nu in zich zelf verzwakt wordt ook al weer door het drijven van dienzelfden man. Maar er is ook nog een andere kans, en dat vooruitzicht wekt bij de linker zijde minder verheuging, nl. de kans dat dr. Kuyper er werkelijk in slaagt zijn invloed te herwinnen. En het is al weer de geheele linkerzijde die dat noodlottig zou vinden. Niet alleen oni de Westmeyer-gescbie- deuis. Men is die aan de linkerzijde nog niet vergeten. Maar er zijn belangrijker redenen voor bezorgdheid. Die West- raeyer- geschiedenis was slechts een symp toom van een algemeen kwaad van het Kuyper-regime, een regime dat partij belang boven landsbelang heeft gesteld. Men wil links niet meer een man, die zulke dingen deed, op den verantwoor delijken post van minister-president zien. En nu de ervaren partij leider weer aan het werken is, bovengronds en onder gronds, behoeven de bladen der rechter zijde er zich niet zoo over te verwonderen dat de bladen van links zoo veel aandacht daaraan schenken. Toen dr. Kuyper repliceerde op de bestrijding van zijn rede in het Iadisch debat, verwonderde hy er zicb over dut men van links op heiu was aangevallen, zoo fel als junge honden op eeu rat. Dr. Bos antwoordde daarop later heel leuk dat er, zeker, jonge honden waren, maar ook „oude parlementaire ratten", en dat men die iu het oog moest houdeu. Dat is een woord dat op deze heele kwestie toepasselyk is. De commissie geeft de voorkeur aan kleine tentoonstellingen, mits bestaande uit «eerste klasse" voorwerpen. Het verdient ook aanbeveling de bestaande plaatselijke aantrekkelijkheden als kerken, mnsea, oude gobonwen, bijzondere openbare werken en toonaangevende bedrijven onder de aandacht te brengen. Men moet daarbij echter van deze veron derstelling uitgaan, dat de vreemdeling, die de Nederlandsche tentoonstellingssteden bezoekt, op zijn rondreis niet in elke plaats lang zal kunnen toeven, zoodat men er tegen moet waken hem te veel voor te zetteu. In deze gedachtengaug behoeft hetgeen men op touw zet niet kostbaar te zijn, zoodat de commissie vertrouwt, dat de benoodigde gelden in eigen kring gevonden kunnen worden, al of niet met stenn der plaatselijke overheid. De hulp die de Centrale commissie meent te kunnen aanbieden, bestaat in: lo. het verzamelen en ordenen der ver schillende plannen en het geven van raad bij de uitvoering; 2o. het bevorderen van een goedkoop, aangenaam en gemakkelijk verkeer; 3o. het bevorderen van doelmatige reclame in het buitenland. Het bureau der Commissie is gevestigd Paviljoen, Haarlem. Dit Stad gë Provineie. Uit Middelburg. Aan den beer M. Proos te Middel burg, lid-werkgever van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) is door Ge deputeerde Staten als zoodanig,, eervol ontslag verleend. Uit Tliseingen. Donderdagavond bracht bet muziekgezel schap „Excelsior" uit Middelburg bet nieuw gekozen raadslid, den heer G. E. Lindeijer een serenade. Van uit het raam sprak de heer L. het publiek toe. Na afloop werd naar lokaal „Admiraal de Ruyter" getrokken, alwaar de afdeelingder S. D. A. P. vergaderde en de gekozene het woord voerde. Uit Walcheren. Omtrent de feestviering bij do onthulling van het gedenkteeken van Louwerse te Souburg, meldt men ons het volgende Dinsdagmiddag a.s. te kwart voor één wordt de optocht opgesteld voor het gemeentehuis op het Oranjeplein. Vooraan in den optocht zal gaan 't Soubnrgs fanfarekorps daarachter 't comité van Souburg, hierna komen de schoolkinderen welke zullen zingen en den Kleppermarsch uitvoeren en hierachter de drie zangvereenigen van Souburg. Vertrek van Oranjeplein te 1 uur. Aankomst aan de Halte op Souburg 1.25. Per electrische tram komt het Haagsche comité op Souburg aan om 1.28 't Haagsche comité wordt aan de Halte verwelkomd. In optocht gaat 't fanfarecorps voorop, vervolgens 't comité nit Den Haag met dat van Souburg, daarachter de schoolkinderen en veider de drie zangvereenigingen. I)e aanbieding van den eerewijn heeft plaats op 't raadhuis te 2 uur. Ia dien tusschentijd schal en de school kinderen, de zangvereenigingen en 't fanfare corps zich rond liet monument. Na aanbieding van de eerewijn gaan de beide comitó's naar het monument dat als- dan wordt onthuld. Ds Vermeer uit Den Haag zal, zooals gemeld, eene n-de uitspreken, de beeren v. Weele en Buteux resp. voorzitter en eere-vooi zitter van 't Soubuvgsi he comité zullen ook een redevoering honden. Vervolgens zullen de schoolkinderen zin gen en den Kieppermarsch uitvoeren met begeleiding van 't Souhnrgscb fanfa»ecoips. I»l i «t 1 Ten slotte zullen de gezamelijke zang- ,an vereenigingen eenige liederen zingen. Het uitvoorend Comité der Centrale Cora- Na afloop hiervan worden het Haagsche missie voor Plan 191-3 heeft een oproep en Souburgsehe comité nitgenoodigd iets te geduan om medewerking bij het voornemen gebruiken ten huize an den eere-voorzitter, om, naar aanleiding van de opening van het den burgemeester van Souburg. Vredespaleis iu 1913, in den zomer van dat De bewoners van Oranjeplein. Paspoort jaar, niet enkel 's Gravenbage maar geheel straat en Kanaalstraat worden verzocht Nederland aantrekkelijk te masen voor dien dag te vlaggen. vreemdelingen. Het Huagsche comité bestaat uit de Dit zou geschieden doordat een groot beeren ds A. J. A. Vermeer, L. J. J. Ha- aaDtal steden hun specialiteit op den voor- geraals, Pr. en Rector, en G. J. v. Peursem, grond zonden brengen en daar een rond- allen van Den Haag, N. Brouwer, oud- reis langs die steden, 'tzij per trein, auto- directeur der gem. kweekschool voor onder mobiel of boot, gemakkelijk te maken. In wijzers en onderwijzere-sen te Leiden, en de steden kan men dan iets op touw zetten, W. Heiliger, directeur der rijksnormaal' dat kenmerkend is voor de streek en in lessen te Nijmegen. hijzonde mate belangwekkend voor vreem- Vermoedelijk zullen de heeren J. Lou- delingen". j werse, zoon van wijlen den schrijver P. Louwerse, J. H. Blum, lid van Ged. Staten ri»n Zeeland, en ds. Vermeer, Ned. Herv. pred. van Vlissingen, bij de plechtigheid aanwezig zijn. De heer P. Puijpe, beeld houwer, zal eeuigeu tijl te voren hier ko men om de laatste hand aan het mo»nment te leggen. Uit Zxid-Beveland. Op de weegbruggen te Borsselo wer den in 1911 gewogen: soikerbieten 9.364.934 K-G., uuVd-appels 3.265.421 K.G., palp 1.378.290 K.G., hooi 30.292 K.G., vlas 336.600 K.G., grint 61:211 K.G., gerst 37.038 K.G., guano 29.303 K.G., schapen- mest 76.693 K.G. en wijnbieten 27.207 K.G. In de Donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van W olpbaarts- d ij k was ingekomen een schrijven van den heer Goedegebuur, benoemd onderw. uafi de o. 1. s. dat bij 1 Maart, a.s in functie hoopt te treden. Aan den onderwijzer Lamport wordt eervol ontslag verleent tegen 1 April a.s. iu zijn plaats zal een oproeping worden ge laan voor een nieuwen onderwijzer. Als gemachtigden naur do aandeelhou Iers vergadering van de N. V. waterleiding op Zuid-Beveland werden aangewezen de Bur gemeester en de Wethouder Koeman. Verder volgde een langdurige discussie naar aanleiding van een door het dep. «Wolphaartsdijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" gevraagde bespreking om groud der gemeente te Oud-Sabbingo voor de oprichting van een fröbelbewaar- school aldaar en om een jaarlijksche sub sidie tot het exploiteren van twee frflbel- bewaarscholen in deze gemeente. De subsidie die gevraagd weid, was f 600. Na veel en lang over deze zaak gepraat te hebben be sloot men, dat men zou wachten met een besluit te nemen, totdat van het. departe ment is ingekomen een lijst van iuteekenaren en gegevens, welke door het gemeentebestuur zullen gevraagd worden, waarna B. en W. znllen kunnen adviseeren tot besluit. Men meldt ons uit Wolphaarstdijk: Donderdag middag waren een paar 8 jarige jongens in het Nazareth aan het sleetje rijden. Door de gladheid wisten ze zich niet te honden en geraakten beiden in een diepe watergang. Een paar voorbijgangers, ijlings toegeschoten, wisten het tweetal weer op het droge te brengen, zoodut de knapen er met ten nat pak afkwamen. De ie Wemoldinge gestrandde goe derenboot Egan 22 is door de sleepboot West-Deulscber Lloyd vlotgetrokken. Uit Noord - Beveland. In de Woensdag jl. gebonden algemeens vergadering van de Werkmans-vereeniging „Hulp in Nood" te Wisse kerke bleek, dat in 1911 de inkomsten bedroegen f277.67 en ,de uitgaven f 26.98 minder. Er waren 232 ziekendugen voorgekomen. Het reserve fonds bedraagt nu f 903.34. De rekening en bescheiden werden nagezien door de donateurs C. N. v. d. Heijde en C. v. Holst, die tot goedkeuring adviseerden. Als voorzitter werd herkozen Ab. de Moor Iz. en als commissaris C. Goulooze. Een voorstel om den tijd van nitkeeriag j van 8 op 10 weken te brengen, werd ver- worpen. Een ander voorstel, om de uitkeering op I grond der ongevallen wet voortaan niet meer aan te vallen boven het volle dag loon, kon evenmin genade vinden. Dooreen I en ander bleef het geldende reglement onge wijzigd. j Besproken werd nog terloops de wen8che- lijkheid van Staatspensioneoring en tot deelneming aan den Bond werd aangespoord Uit Tholen. In het café „den Gouden Leeuw" te St. Annaluud weid jl. Woensdag (17 Jan.) ouder presidium van den heer J. J. Polderman de algemeens jaarvergadering gehouden der scherpschutters-vereeniging „Prinses Juliana." Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in 1911 was ontvangen f 230.82 eu uitgegeven f 185.70 zoodut het batig I saldo bedraagt f 45.12. Het ledental dat begin Jannari 30 bedroeg is thans gestegen tot 41. Verder bl*ek uit het verslag van den secretaris dat de ver- eeniging van het rijk in bruikleen heeft vier geweren M 95 met toebehooreu en dat is geschoten op 100 M. en 150 M. afstand. Openbare wedstrijden werden niet gehouden, wel werden van tijd tot tijd huishoudelijke wedstrijden gehouden. Zooals alle vereenigingen heeft, ook deze met geldzorgen te kampen, daar men door de inrichting der schietbaan enz. eene leening heelt moeten aangaan.

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 1