LAATSTE BERICHTEN. Ingezonden Mededeelingen. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. pathiek werk van Jen degelijken Amsterdam- pchec componist. Verder hoorden we nog een der Lyrische fflücka van Gricg uit den aan Julius Rönt gen opgedragen öden bundel n.l. de Noc turne en ten slotte de elfde Rhapsorlie van Liszt, waarin mej. Roll's spel meer dooreen weloverwogen voordracht en goed verzorgde^ techniek dan door onstuimige en gepassioneer de xhytmiek dor Hongaarsche Czardo zich onderscheidde. Rr waren vrij voel toehoorders, op wio bhjkons het levendig applaus, de voordrachten roet indruk hebben gemaakt. A. A. NOSKE. De Ainerikaangehc Kruis bessen meeldauw. Irenuls het vorige jaar acht ik het ook mijn plicht, nu de snoeitijd der krnis- bessenstruiken weer daar is, alle kruisbes- senielers te wijzen op de noodzakelijkheid, dat zij hun kruisbessenstruiken goed snoeien, om den zoo gevaarlijken Amerikaanseken kruisbessenmeeldauw te bestrijden. Met eene bestrijding in den winter heelt men het meeste speeds, en deze bestrijding bestaat hierin, dat men alle scheuten in snoerende afgesnoeide gedeel- tenverzamelten verbrandt. Daar na wordt de grond onder en tusscken de struiken omgeplagd. Past men deze bestrijdingswijze nauw keurig toe, dan zal in verreweg de meeste gevallen in 't volgende seizoen de ziekte niet op de jonge bessen voorkomen. Ook wordt de ziekte in de scheuten sterk ver minderd, en, indien men zeer nauwkeurig heeft gesnoeid en alles verbrand, dan kan men zijne struiken bijna vrij er van maken maar vooral ziet men een gunstig resultaat bij de bessen. Dit is van zeer veef belang omdat dan de teler geen of slechts weinig schade lijdt. Zijn vele bessen aangetast, dan heeft men heel wat minder product te ver- koopenen dan bemerkt men eerst, hoe schadelijk de ziekte is, als men weinig of niets heeft gedaan om hanr te bestrijden. Maar nog om een andere reden is het van belang, gezonde bessen te hebben. Bij Koninklijk besluit van 5 Sept.. 11)11 (Staats blad no. 287) toch is bepaald, dat het ver boden isstruiken, deelen van struiken of vruchten, welke zijn aangetast door den Amerikaanschen Kruisbessenmeeldauw, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leve ren, te vervoeren of te doen vervoeren. Wie dus aangetaste bessen heeft en deze nog tracht te verkoopen of te vervoeren, is strafbaar en kan veroordeeld worden tot hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. Het is dus in ieders belang, dat de telers het beste middel, dat bekend is om de kruisbessenvruchten vrij te houden van Amerikaanschen meeldauw, toepassen, en dit middel isalle scheuten insnoeien, alle afgesnoeide deelen verbranden en den grond omplaggen. Hoe nauwkeuriger men werkt, hoe beter de resultaten zijn. Het doel van het Koninklijk besluit is natuurlijk, den Amerikaanschen Kruisbes sen meeldauw te bestrijden en zoo mogelijk uit te roeien, en hoe nauwkeurigei de voor schriften worden opgevolgd, des te spoediger zal dit deel ook worden bereikt. Het Hoofd van den phjthopathologischrn dienst, Prof. J. RITZEMA BOS. DIERENBESCHERMING. Hedenmiddag had m de sociëteit „St. Joris" de algemecne jaarvergadering plaats van de afdeeling Zeeland der „Nod. Ver. tot Besch. van Dieren". Aan het door do secretaresse, fr. E. des Tombe, uitgebracht jaarverslag ontleenen we het volgende: Op het afgcloopen jaar mag met meer vol doening teruggezien worden dan in de laatste tijden hot geval is geweest. Do afdceling, die zich bq den aanvang van. 1911 in kwij nenden toestand bevond, heeft zich weder op gericht en met vernieuwde krachten en moed het zoo noodige werk hervat. De heer A. Klontjo werd bereid gevonden het voorzitter schap op zich te nemen en freule des Tombe aanvaardde het secretariaat, zoodat nu alle functies door het bestuur worden vervuld. Het Huishoudelijk Reglement eischte dringend her ziening; een concept-reglement werd opge maakt, voorloopig door een algemeene ver gadering en door het hoofdbestuur goedge keurd; het inoet nog slechts, volgens de statuten, in deze Januarivergadering worden vastgesteld. Hoewel in den laatsten tijd een 30-tal nieuwe leden toetraden, is hot ledental toch nog veel geringer dan in de eerste jaren van het be staan der vereeniging. Do financieele kracht is dus nog geringer dan bjj den aanvang van het werken in deze provincie. Do voorgenomen propaganda zal bestaan in het zenden van circulaires en het houden van lezingen met lichtbeelden in de voor naamste plaatsen van Zeeland. Het doel is in die plaatsen correspondent schappen te slichten, om de belangen derver- eeniging daar te behartigen. Do bus, die de vereeniging plaatste in de Segeerstraat (bij de Langedelft), bleek in een behoefte te voorzien. Verschillende personen vroegen door middel daarvan hulp in, wezen op wantoestanden, of gaven blijken van sym pathie. Aan den raad van Middelburg werd een request gezonden, waarin is aangedrongen op afschaffing van het verplichte dragen van een muilkorf door losloopende trekhonden. Ook werden adressen gezonden aan de Gemeente raden van Zienkzee, Goes en Neuzen, ter verkrijging van een verbod van zitten op hon denkarren in de kom dier gemeenten. Maatregelen werden genomen voor het voe deren van vogels, ook van zeemeeuwen, bij eventueel© hevige vorst of sneeuw Do kas sluit mot een batig saldo van f 20.61. Van de bestuursveranderingen hebben wij reeds vroeger melding gemaakt. e m Aan de orde was daarna de verkiezing van drie bestuursleden Er zijn twee vaca tures voor het aftreden van do heeren Van Dam (herkiesbaar) en Engelberts (niet herkies baar) on oen vacature wegens onvoltalligheid in het bestuur. Het bestuur stelde als cau- didalen mej. Ermerins en den heer Ter Harm- sen van der Beek. De heer Van Dam werd herkozen en de boido door het bestuur ge stelde candidaten gekozen. Het concept-tenement werd daarna voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Het con cept zal worden gedrukt in boekvorm, "waarin ook Kullen worden opgenomen do artikelen uit het Wetboek van Strafrecht en de plaat- selijko verordening, op dierenbescherming be trekking hebbend en nog eenige andere din gen van deze strekking. Een punt, een redo van ds. Oberman uil Vlissingen over den Dieren-Zondag, werd uit gesteld wegens afwezigheid van den spreker. Freule des Tombe deed mededeel mg van de betoekenis van den Dieren-Zondag. Hiermee wordt bedoeld, den Zondag die in verschillende landen jaarlijks reeds aan Dieren bescherming wordt gewijd. Op dien Zondag wordt in verschillende landen overal gepreekt over dierenbescherming. Daar geen der aanwezigen meer iels had op to merken werd do vergadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de volgende voorwerpen welke terug te bekomen zyu, a. op het politiebureau een parasol b. by ingezetenen brum lederen dameshandtasclije, mej. Pundko, Wagenplem P 6, gouden ring, C. W. Udo, brugwachter, Ka- naalweg V 137 broche met portret, L. L. Hubregste, Sois- weg R 80 bruin kinderbont, Do Wolf, Rotterdiunsche Kaai 228; manchetknoop, Kampman, St. Pieterstraat zilveren armband, J. van Sluis, Noordweg S 235, lampenkap, J Minderhout, Gravenstraat I 253; kinderhandschoen, A. Barto, Wagenplein Q 214, bonte schort, A. do Rijke, Nieuwepoort P 246; vrouwenzak met cenig geld, Bosdijk, Ver- werijstraat N 37 rozenkr^s, C M. Schou, Nieuwstraat G 228; portemonnaie imet f 1.18, A. v. Slooten, Karelsgang T 42 zilveren broche, Jaantje Balleu, Volderij- laagt© M 104 sigarenkoker, J. v. d. Berge, Segeerstraat II 88; zilveren manchetknoop, M. Rjjnhout, Punt- poortstraat O 205 5 veiligheidsscheermessen, Goeman, Nieuw Oosterschestraat N 103 blauw kinderkraagje, A. Schrijver, Nieuw straat H 216 zilveren broche, H. M. de Munck, Oud Arnem Pad T 165 knipmes, M. Gel jon, Bleek 94 platte borstel, A. G. Verkroost, Wal 100 zwarte handtasch, L. de Bree, Korte Geero K 232 ledige portemonnaie, C. Dieriks, Kuipers- poort hazenwindhond, C. Vermeulen, Molènberg K 39b zilveren armband, H. C. de Waal, Verwerij- straat 149a; leesboek, J. de Visser, Klein Vlaanderen M 168; koperen tnoer van een rijtuig, P. J. B. Dieriks, Winterstraat Q 104 paar handschoenen, Hartman, Loskaai P 265; ijsmuts, D. Wessels, Heerengracbt M 38 spaarbankboekje, A. P. de Wit, Smoorsgang S 150; zwarte tasch, L. Hoek, Segeerssingel V 78 1/2 pond Walchorsche tabak, Laport, Molen berg K 88 spaarbankboekje ten name van J. Huison, H. M Hulstjjn, Lange Delft; zwarte bocrinnendoek, Ilildernisse, Boek handel, Lange Noordstraat zilveren ring, L. Tatenhove, Karelsgang 48 zilveren broche, A, Seijs, Verwerijstraat 149b portemonnaie met 11 ct., A. Geljon, Teer- pakh ui zenstraat portemonnaie - met 15 cent, J. Moorman, Dwarsstraat 205 huisbel, G. M. de Leeuw, Puntpoortstraat 0 lOön zilveren boerenspeld, Verbuig, Rouaansche Kaai zadelbedekking van een rijwiel, P. Hen- drikse, Arm Schuitvlot Q 363 slagersmes, J. Tatenhove, St. Janstraat I 61 paar dameshandschoenen, W. J. Wattel, Seisstraat Q 15 band van een kinderwagen, E, Paarden- kooper, Bellinkstraat G 107 zilveren boerenbroche met 5 boerenknoopen agent van politie A Seijs; bril met étui, M. Caliber,, Veersche Singel 141; hondenzweep, C. Joziasse, Dampoort T 166 sleutel, L. Stceketee, Lange Brecstraat 0 135; redicule, J. Labruijère, Korte Geere K 331; roode muts, J. Clement, 't Zand, Koudekerke hondenzweep, Nieuwdorp, Ileerenstraat II 150; kinderhandschoen, J. Roose, Spuistraat F 117; bellentrekker, A, de Voogd, Oud Arnem. Pad T 161; spade, J. C. Vreke, Veersche weg T 231 potlood. J. Kamermans, Dam N.Z. G 115; luier, A. de Keijzer, Klein Vlaanderen M 150. THERMOMETER EN VERWACHTING 17 Jan. Thermometer alhier 8 u. vm. 27 gr., 12 u. 28 gr., 4 u. nm. 29 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 786.7 te Hernosand. Laag 8 te 745.9 te Westmanoor. Verwachting tot den avond van 18 Jan.: meest matige tot krachtige O. wind, licht tot half bewolkte lncht, droog weer, matige tot stronge vorst. UIT GOES. Paarden te water Hedenmorgen geraakten twee paarden» voor den verhuiswagen van den heer W. Hijman gespannen, op den Westsingel in een sloot. De dissel van den wagen brak, terwijl het hekwerk van een der bruggen omvergetrokken werd. Het kostte vrij wat moeite de zware dieren uit den vrij diepen sloot te halen. Met vereende krachten werden ze door middel van touwen om kop en pooten tegen den steilen kant op gesleept. Beide paarden kwamen ongedeerd uit het ijswatav te voorschijn. Niet zoo erg. Blijkens ntdere berichten heeft de man» die Dinsdagmorgen een boom op zich kreeg alleen een kleine wonde boven den knie opgeloopen, die binnen een week genezen zal zijn. Zijn toestand laat niets te wenschen over. GESTOLEN IJZEREN PENNEN. Door den brigadier Buteijn te We m el- ding e is bij een opkooper in beslag ge nomen een partijtje ijzeren pennen, afkom stig vun diefstal. UIT DEN HAAG. Een teleurstelling? Er loopen geruchten omtrent een teleur stelling van de hoopvolle verwachting, die de afwezigheid van H. M. de Koningin op de hoffeesten, deze maand gegeven, alom in den lande had opgew kt. Of officieele mede- deelingen hieromtrent worden openbaar ge maakt is nog niet bekend. STAATSLOTERIJ, w Bij de heden gehouden trekking zijn de volgorde prijzen gevallen op de daarachter vermelde nummers: f 1000 op de nos. 4870 en 7440 f 400 op de nos. 8485 en 18365f 200 op de nos. 13848, 16990 en 18387f 100 op de nos. 4807, 6632, 8744, 16637, 20216 en 20482. SCHEEPSRAMP. Hedenmorgen half elf is een Scheveningsche schokker bij het binnenkomen van den Water weg te Hoek van Holland op het Zuider- hoofd lek geslagen. Gelukkig werd het ongeval dadelijk bemerkt en trok de reddingboot er op af. Het wrak dreef naar zee. Drie men- schenlevens konden behouden blijven. UIT AMSTERDAM. Willem Rooyaards. We vernemen dat de toestand van Rooyaards minder ernstig is dan wordt vermoed. Hij heeft Dinsdagavond, toen Musch door onge steldheid verhinderd was in z'n Rooyaards rol in „De Violiers" op te treden, gespeeld. Belangrijke uitbreiding. De directie der Koninklijke Stoomboot Maat schappij heeft bestoten tot de uitgifte van f200.000 nieuwe aandeelen. Dit staat in ver band mot den aanbouw van zeven nieuwe stoomschepen. DOODGEVALLEN. Bij den 's Gravenlandschen weg te Hil versum is hedenochtend door het op hol slaan van twee paarden de 63-jarige J. de L. van zijn kar geslingerd tegen een paal. Hij was onmiddellijk dood. De roan was gehuwd. EEN BELANGRIJKE STEMMING. Bij de hoogst belangrijke kerkelijke stem ming te Alkmaar, waar de leden van een kiescollege, tot welker instellmg in bet vorig jaar werd besloten, moesten worden be noemd, zijn de vrijzinnigen gekozen met 778 stemmen. De orthodoxe candidaten ver kregen 70S stemmen, terwijl 14 briefjes van onwaarde waren. Van de 1618 kiezers heb ben dus 1498 ruim 92 5 pCt van hun stemrecht gebruik genm kt. Na een strijd van jaren is thans het kerkbestuur in han den der modernen overgegaan. In het kies college hebben 56 gemachtigden zitting. IJS. Door het veto ijs in do Zuiderzee zijn de stoombootdiensten op Amsterdam, ook die van do HollaqÖ—Friesland-lijn, gestaakt. MIDDENSTANDSCONGRES. Het Middenstandscongres zal dit jaar te Deventer worden gehouden op 10 en 11 Juli. OVERREDEN. Te O s s is door een trein van 's-Hertogen- bosch naar Nijmegen bij een overweg over reden zekere G. v. R. Verschrikkelijk ver minkt werd hij opgenomen. De ongelukkige was direct een lijk. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 18 Jannari. Middelburg. Gebouw polder Walcheren, li/r u straatklinkers. ïnl. ingenieur van den polder. Bij uitstek proefhoudend Voedsel. De kinderengroeien er tp flink en voorspoedig van op en lilden riet aan slethie spijsvertering. Wie wordt president van Amerika In November van dit jaar moet Amerika een nieuwen president kiezen. Zooals men weet, staan er twee groote partijen tegen over elkander, die elk een of meer candi daten voor het presidentschap naar voren brengen, uit welk aantal dan de comité's voor beide partijen vergaderen die in Juni a. 8. den ofïicieelen eandidaat kie zen, d. w. z. den democratisch en en den republikeinschen. Vau de democratische candidaten treedt Woodrow Wilson het meest op den voor grond. Hij wordt als een man van hooge ontwikkeling een tyd lang was hij di recteur eener Amerikaansche universiteit en tevens als een onomkoopbaar ambtenaar afgeschilderd. Wat de eandidaat der tegenstanders be treft, we hebben reeds eenigen tijd geleden den naam van den senator La Follette ge noemd. Deze staat bekend om zijn hefti- gen tegenstand tegen de trust, als voor stander der verlaging van het douane tarief 6D voorvechter der werkliedenver- eenigingen. Ook heeft hij zich voor vrou wenkiesrecht verklaard. Een streven, dat La Follette den naam van volksmenner heeft gegeven. Daarmee jaagt hij het meerendeel der republikeinen de schrik op het lijf. Naast hem is de qandidatuur van Roose velt op de proppen gekomen. Twee maanden geleden was daar nog geen kwestie van. En men moet zeggen, zoover het buitenstaan ders tenminste mogelijk is, over de politiek aan de overzij van den Oceaan te oordeelen Teddy heeft ze niet gezocht. Geen officieele rede heeit hij uitgesproken. Sterker: hij heeft tot nu toe steeds een afwerende, althans onverschillige houding tegenover de ge noemde mogelijkheid aangenomen, terwijl personen uit zijn omgeving, onder wie in de eerste plaats zijn schoonzoon Longworth, openlijk de verwachtingen omtrent een zich-weder-verkiesbaar stellen van den popu- lairen oud-kolonel ontmoedigd hebben. Wel bleef Roosevelt in het tijdschrift, de „Out look" schrijven, iflaar na de verkieziDgs- veldtocht van 1910, welke met de terugkeer van een democratische meerderheid in de Kamer eindigde, hield hij zich buiten de politiek. Nu laat bij zijn vrienden in twijfel. Zal hij een eventueele, republikeinsche candida- tuur aannemen, of Hij staat vrij. Men herinnert zich, hoe hij, onmiddellijk na zijn tweede herbenoeming aan de sinds Washington gevolgde gewoonte herinnerd heeftdat geen president zich 3 maal achtereen beschikbaar stelt. Overigens heeft zijn kritiek zijn opvolger niet gespaard, niet alleen ten opzichte van maatregelen, die hem onmogelijk sympathiek konden zijn, maar ook betreffende besluiten, die, naar men dacht, in zijn lijn lagen. We herinneren 0. a aan zijn waarschuwing, tegen sommige trusts niet te bar op te treden. Doch zijn kansen, om een derde maal het Witte Huis te Washington als woning te betrekken, zijn nog door iets anders geste gen. Een Amerikaan8ch blad, de „World" had geschreven dat de bekende spoorweg koning Harriman 250.000 dollars in de kas der republikeinsche partij had gestort, om de candidatuur-Roosevelt te bevorderen. Harriman nu heeft, (juist bij de opening vaD de presidentiëele campagne heeft dit de partij-penningmeester verklaard), dit geld voor een gansch ander doel gegeven. De naam van Teddy blijft dus ongerept. En het gevolg? Dat hem dagelijks stroo men van aanvragen bereiken, zich toch weer eandidaat te laten stellen, wat Roosevelt zijn secretaris telkens raadselachtig vriende lijk beantwoorden laat. Is dit alles politiek van den grooten en handigen man Waarschijnlijk wel. Henry Labonchère. f De vermaarde staatsman en journalist Henry Labouckère is Dinsdagnacht te Florence overleden, alwaar hij reeds vele jaren in afzondering woonde. Zijn naam in Engeland meer bekend, verdient hier toch eenige aandacht. Laboncbèie was een liberaal van den ouden stempel, een cynicus met veel humor, welken deEngelschen zoo vaak bezitten, en die zich op verschillend gebied bewogen heeft. Begonnen met een diplomatieke betrek king, die hem een groot stuk van de wereld deed kennen, was hij later gedurende 40 jaar lid van het Engelsche Parlement, waar hij Diet tot de veel-sprekers behoorde, maar waar zijn woord toch steeds met belang stelling werd aangeboord. Doch zijn hoofd bezigheid was eigenlijk de journalistiek en wel de financieele. Eerst verzorgde hij de betreffende rnbriek in de „World", maar stichtte later zijn eigen blad, de >Trnth", waarin hij inderdaad tegenover unfaire han delingen in de financiöele politiek de „waar heid" hoog hield. Wat zijn bumoristiscben aanleg betreft, verscheiden anecdotes staan op zijn naam. Een voorbeeld. Toen bij van Bern naar St. Petersburg op de Engelsche ambassade gbroepen werd, duurde het zes wek»n tus- schen zijn vertrek uit de eerste en zij» aankomst aan het gezantschapsgebouw in ie tweede stad. Toen de ambassadeur aldaar hem hieromtrent de les las, antwoordde hij droog: „In uw schrijven stond niet, met welke gelegenheid ik St. Petersburg moest bereiken. Ik dacht dus, dat ik moest loopen en wandelde hierheen." Een ander maal op eenzelfden post in Washington geplaatst, verzocht hij een lastig bezoeker, die den gezant dringend wenschte te spreken, te gaan aitten tot de bedoelde persoon zou terugkomen. Toen na een uur de bezoeker zijn verzoek herhaalde, vragend hoe lang dit wachten nog kon duren, antwoordde Labouchère, dat dit nauwelijks eenige weken kon zijn, daar zijn chef juist, uit Europa vertrokken was. EEN FRANSCH OORDEEL OVER D£ RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Gaven we in het vorig nummer enkel» stemmen van Duitscho bladen over de Rjjke- dag verkiezingen, Dok het buiten de partij**» slaande oordeel van do Temps" mag hwc een plaats vinden Dit blad dan ziet in liet voorloopig resul taat den terugslag op de vorkiezingon. mm. 1907, waarbij Von Bülow, door de samecwer king van do burger-partyen ter rechter- en linkerzijde, den socialisten 36 zetels had no ten afhandig te maken. Maar toen Bütow aftrad, kreeg het Centrum weer de overhand pp het ministerie en het gevolg daarvan wa*. dat na het twijfelachtige bloc van liberalen met conservatieven deze laatsten het tradï ttonecle verbond met de Katholieken stoten, het zgn zwart-blauwe bloc. De „Temps" meent, dat deze verkiezingen in liet toeken der ontevredenheid stonden; ee» vage ontevredenheid, die internationale, poli tieke en maatschappelijke oorzaken hoeft Ia lernatipoale, in zoo ver de Congo-politiek het volk niet heeft bevredigd, terwijl de binnen landsche politiek, slingerend tusschen de gloeiende eischen van het liberalisme en starre, enge behoudzucht anderzijds, al evenmin vol doet. Over de sociale oorzaken laat de „Temps' zich niet uit, maar die liggen voor den be schouwer aan de oppervlakte Volgens het Fransche blad groeit do oottec, tivistische strooming in het Duitsche rijk, al erkent de schrijver, dat het succes der socialisten eer aan negatieve dan aan positieve, ni a. w. eer aan den haat van een klasse, di» in de maatschappij niet de plaats meent ut te nemen, waarop haar arbeidskracht en hulp middelen haar recht geven, dan aan instem ming dier klasse met do roode beginselen moet. toegeschreven worden Meer en meer ziet d* „Temps" daar het dogma der geboren ongeljjk heid wijken. „Het liberalisme is voortaan de officieele vorm van de zucht naar gelijkheid In dien zin kan men zeggen dat Duitschland zich democratiseert." Daarnaast ontwikkelt zich het volk in p* lementair opzicht. Bülow heeft voor het eerijfc den Rijksdag de rol van een echt Parlement laten spelen. De „Temps" eindigt met te wijzen op de» troebelen en bezwaarlijken toestand, waarin de regeering zich door do laatste verkiezingen, bevindt DE REVOLUTIE IN CHINA. Omtrent den in ons vorig blad onder „Loa* ste Berichten" fcortelijks vermelden aanslag op Joeau-sji-Kai vernemen we nader dat kif in een open rytuig, begeleid door een be reden escorte, van het paleis terugkeerde, toe*, een van drie, goed gekleed© Chineezen op een afstand van 28 M. een bom naar het njj tuig wierp. Hij mikte echter slecht, hot het sche werktuig sprong op ongeveer 20 roe* van Joean, die aldus zelf ongedeerd bleek, ter wijl 1 politie-agent en 1 soldaat gedood, lï soldaten en 3 burgers gewond werden, onge rekend nog de talryke paarden, die getroffe» zijn. Joean scheen in het minst niet ontbntat. Daar de geheele weg met op een afstand va» 4.5 M. van elkaar 3taan.de soldaten was gezet, waren de plegers van den aanslag spo» dig gevat. Het bleken revolutionairen. Uit die scherpe bewaking van den machtige» man moet men wel opmaken, dat voor zij» leven gevreesd werd. Sneller dan we konden vermoeden vinde» we in het vervolg van den belangwekkende*] Chineeschen brief, door den „Temps"-cont*ri pondent aan zijn blad gezonden, zoowel ant woord oP de in het vorig nummer gesteld* vragen als bevestiging van de daar uitgespro ken meeningen. Deze heer dan schrijft, dat in groote «fe- den als Hong-Kong en Sjanghai de bewe ging een sterk verlangen naar bevrijding tod grondslag heeft. Daar hebben de inwoners doo* middel van het verkeer met de vreemdelinge», vertaalde, Europeesche werken, dagbladoa e», misschien het meest, door de bioscoop, de We*- tersche zeden toeren kennen. Daar steunt dS* dus op een zedelijke revolutie. De Chinees werd zich zijn slavernij btr> wust, slavernij onder strenge regels, die heat buigen onder het gezag van zijn familie e» den mandarijn; een afhankelijkheid, die ziek alles, tot zelfs de onderdeelen van het toitolL ziet voorgeschreven. Nu zijn hun de oogen opengegaan, üeope»- baring van die andere wereld met haar vrij heid en verscheidenheid bedwelmde hem, wak sltchto gevolgen kan hebben, want in "talg» meen is 'tvolk voor de republiek nog niet rijp De cijfers der Belgische bevolking, ge rangschikt naar de gesproken tulen, worde» bekend gemaakt. Er zijn, in ronde cijfer», 3.100.000 Belgen die uitsluitend Vlaamsch

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 2