Dingen waar men naar vraagt. Ter Overdenking. Rechtszaken. Benoemingen. Letteren en Kunst. Kerknieuws. Ingezonden Medeneelingen. Verschillende Berichten Men vraagt zich al, of het niet mogelijk zou zijn door een soort bijzondere opleiding hij do meeste blinden deze gevoeligheid van do huid zekerder te maken en hun dien indirecten tastzin in een ruimer mate te ver zekeren dan zij hem spontaan kunnen hebben Hot probleem is van dien aard, dat liet de aan dacht moet trekken van allen, die belangstel len in die ongelukkigen, (Revue d. Uitv. en Ontd.). WAAR LAG HET BIJBELSCH SIN Al Wo jli ebben onlangs de bijbelvasthcid onzer lezers wellicht onderschat, toen we, naar aan leiding van de bezetting door de Engelschcn van dit schiereiland, een korte plaatsbeschrij ving daarvan invlochten. Wat nu eigenlijk de berg van Mozes is ge- woest, daarover verschillen de geleerden. Vol gens de overlevering geldt do „Dsjcbcl Moeaa" (Mozesberg) als zoodanig. Andore onderzoe kers geven liever een anderen berg de eer. In 1873 betoogde iemand, dat aan het bijbelsch verhaal de herinnering van een groote, vulkanische uitbarsting Ui grondslag ligt, welke mooning door anderen ondersteund wordt. In hot boek Mozes leest men: „Een zware wolk legdo zich over den berg, rook steeg daaruit op als uit eenen smeltoven, daarbij donder en bliksem, en een zwaar geluid van bazuinen. Jahwe daalde in een vuurkolom op den. berg neder. De gansche berg beefde." Nu is gebleken, dat de beide bergen* op Sinaï, die als de bewuste berg werden aan gewezen, geen van beide van vulkanischen aard zijn, ja, dat op hot geheele schiereiland dergelyke formaties ontbreken. Do Ooslenrijksche hoogleeraren Musil en Kobel schijnen de vraag, waar de ond-lesta- mentische berg dan wel móet worden gezocht, afdoende beantwoord te hebben. Zij zoeken hem in den vulkaan Haba-l-Bedr, welke wes telijk van den groolen spoorweg ligt, in het Noorden van Arabic. De onderstelling, dat hier in histonschen tijd een uitbarsting heeft plaats gevonden wordt gesteund door de wetenschap, dat eenigc bergen in de buurt van Medina m het midden van de 13de eeuw eveneens vuur hebben ge spuwd De vondst wordt door de geleerde wereld voor hoogst belangrijk gehouden Een derheo ren schrijft o. a.: „Oneindige moeite en scherpzinnigheid zijn aangewend, om de tochten vast te stellen, die de Israëlieten door liet schiereiland Smai hebben gemaakt Nu is dat alles op losse schroeven gesteld. De zee, die de Joden op wonderbaarlijke wjjz© doorschreden, met welken tocht de woes- tijnreis begon, is dus niet meer het Noordelijk gedeelte van de golf van Suez, maar van die van Akaba". Aldus moeten alle punten ,die, in verband hiermee, als vaststaan do werden aangenomen, werden herzien DE GROEI VAN DE JEUGD. Het „Archiv fiir Anthropologic" heeft er on langs de aandacht op gevestigd, dat jongens en i meisjes van denzelfden leeftijd in het alge meen niet even groot zijn Schwerz, de schrij ver van liet artikel in het Archiv, onderzocht 1778 personen waaruit hij afleidde, dat jongens van 6 tot 11 jaar gemiddeld grooter zijn Idan hel (normale meisje van denzelfden leeftijd. Als de meisjes (twaalf jaar zijn, groeien ze echter snel, zoodat zij het gedurende hun 14de en lödo jaar van de knapen winnen- Na hun 16de of 17de jaar zijn de jongens weer lan ger van de meisjes. De groote toeneming in lengte in de jeugd betreft allereerst de boenen, daarna groeit do romp snel uit. Na haar 12de jaar hebben de meisjes betrekkelijk korter beenen dan de jon gens. Ook jongensarmen zijn langer. Vergelijkt men echter bovenarm met onderarm, dan blijkt dat de jongens een kleinen bovenarm hebben Meisjes van 12—16 jaar zijn zwaarder dan do jongens. Voor en na die jaren zjjn jongens zwaarder Het gewicht der jongens neemt op 15 16 jarigen leeftijd 't meest toe, van meisjes 1 lot 2 jaar vroeger. Voor hun 14de jaar zijn jongens relatief zwaarder, later lichter dan meisjes. Jongenshoofden zijn steeds grooter dan meis jeskopjes. Hel gezicht van een meisje is kort en rond, een jongensgezicht daarentegen veelal lang en smal Een jongen groeit 't hardst ge durende zijn 9de en 10de jaar, en later als hij 14 of 15 jaar is; deze tweede snelle groei hangt samen met de puberteitsontwikkeling. Het meisje neemt, zooals reeds is aangetoond, gedurende haar 12de en 13de jaar het snelst in lengte toe. Er zij de aandacht op gevestigd, dat in zui delijker landen, waar de kinderen jonger vol wassen zijn, de genoemde leeftijden, met ten minste een jaar verminderd moeten worden, terwijl ze in noordelijker streken met een jaar moeten worden verhoogd. Verder deelt ons een bekend Nederlandsch anthropoloog mede, dat de leeftijden ook voor ons land in het algemeen eer te laag dan te hoog zijn. De Nedcrland9che knaap b v. dooT- leeft zijn puberteitsgroei gedurende zijn 15de en 16de jaar, het meisje gedurende haar 14de en 15de jaar. EEN AARDAPPEL-PARASIET. De Fransche professor Bouvier heeft de aan dacht gevestigd op een nieuw gevaar, dat den landbouw bedreigt en de rampzaligste gevolgen kan hebben. Het gaat |o|m een insect #dat op den aardappel parasiteert, „de Phtonnaca solanella", waar van het verschijnen in het Fransche departe- mont Var, aan de Middellandsche zee, dat o. a. de stad Toulon bevat, wordt gemeld. Het is een graaf-rups ,die zich in de knob bels gangen boort .waardoor deze als het ware worden uitgehold. De aardappel is on herstelbaar verloren, zoodra dit insect hem heeft aangeraakt. Zelfs de beesten weigeren hem dan te eten wegens de paddestoelachtige stoffen, die het in die gangen afscheidt. Do gewoonten van dit schadelijk diertje weet men want reeds sedert 1874 is het in Duitsch- land gesignaleerd en bestudeerd. 0. a. is het bekend dat het na zijn gedaanteverwisseling tot vlinder ongeveer 75 eitjes op do plant legt een snel besmettuigsmiddel dus. Do heer Bouvier schrijft ,dat het gevaar dringt. Hij wil ,dat do staat de eigenaars van aangetaste velden dwingt, deze zoo spoedig mogelijk te desinfecteeren, waarvoor hij een zwavel-oplossing aanbeveelt. SPINNEN-G1F. Men weet dat zekere soorten spinnen een stof bevatten, die het bloed van menschen kan vergiftigen, welk gif „arachno-lysine" heet. Een jong, Franscb natuurkundige, Robert Levy geheeten, heeft gevonden, toen hij tot do ontdekking kwam, dat de arachno-lysine in eieren van een zekere spmnen-variëteit voor komt ,dat het soort ,dat „epeires" wordt ge noemd, dit gif bevat, de mannetjes zooweï als de wijfjes, en dat het vermogen, het bloed te vergiftigen, bij hen in verband staat met de ontwikkeling liiumer voortplantingsorganen. De zon komt den 17 dezer op te 8.4 uur en gaat onder te 4.16 uur. De maan komt heden op te 2.48 en gaat onder te 11.42. Den 19den is het nieuwe maan. Fietsrijders en wagenbestuurders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 4.46. P a s c h e n valt dit jaar op 7 en 8 April. Laat ons zorgen niet, door steeds teksten te verklaren, het vermogen te schaden om nieuwe teksten voort te brengen. Caro. Wat het hart tegenstaat, laat het hoofd niet binnen. Schopenhauer. Een coquette moeder zal hoogstwaarschijn lijk een coquette dochter aan de maat schappij leveren. Wolff en Deken. De beste vriendschappen zijn die, waaraan wij in onze droefheid denken. Dufour. Het vertrouwen draagt meer hij tot de conversatie dan de geestigheid. La Rochefoucauld. De mannen van karakter zijn het ge weten der maatschappij. Emerson. Leef in een groote stad, en ge krijgt dagelijks de leiik ben ontbeerlijk. Auerbach. De eigenliefde is bekwamer dan de be kwaamste man der wereld. La Rochefoucauld. 0, die menschen, die nimmer over zaken kunnen spreken, die altijd personen moeten afhandelen Eneppelhout. Door lichamelijke overhaasting of in spanning worden onze gedachten in den regel zoo goed als op genade overgeleverd aan ons gevoel en onze verbeelding. George Elliot. Er zijn menschen, die op een winkel gelijken, waarin alles voor de glazen hangt, terwijl de winkel leeg is. Auerbach. De menschen schamen zich minder voor hun misdaden, dan voor hun zwakheden en hun ij delheid. La Bruyère. DE SCHOOLOPZIENER OOSTERBAAN EN DE LEERPLICHTWET. In ons vorig nummer maakten we reeds m 't kort melding van de behandeling van vervolgingen wegens overtredingen van de leerplichtwet voor het kantongerecht Ie Does burg. Bij de behandeling der zaak tegen zekeren Van Akkeren, wijst de kantonrechter er den heer Oosterbaan op, dat het voor den school opziener ©en eerste vereischte is om bij Ide uitvoering der Leerplichtwet, die toch al zoo traag (werkt, zoo vlug mogelijk te zijn. Het kinds welks vader thans terechtstaat heeft nu maandenlang pp straat geloopen. '„En, mijnheer Oosterbaan, aan uw proces-veTbaal kon ik dat niet zien. Ik zag alleen dat er in September verzuimd was cn nu blijken het 250 schooltijden te zijn. Zóó kan ik geen recht spreken en dat ligt niet aan my, maar aan u I Ik verwacht van u dat u voprtaan meer samenwerking met de schoolhoofden zult toonen". De ambtenaar van het O. M. wijst er op dat een onderhoud van een paar jninuten dikwerf voldoende is de ouders tot andere inzichten te brengen en ook dat is de taak van den schoolopziener. De heer Oosterbaan merkt op dat hij on mogelijk met een rijtuig het veld kan ingaan om alle ouders van leerplichtige kinderen die verzuimen pp te zoeken. De kantonrechterDat kind woont in Doesbuig. De Ambt. van het O M., requisitoir nemen de, keurt allereerst op ernstige wijze af, dat de heer Oosterbaan gemeend heeft, voor dat het geding hier geëindigd was, over deze aangelegenheid in de courant te moeten schrij ven. Niet alleen dit feit op zichzelf, maar ook de omstandigheid dat in dit schrijven een uit voerige explicatie wordt gegeven hoe de Leer plichtwet ontdoken kan wprden, laakt spr. in getuige. Dan wordt het verwijt van langzaam heid gedeeltelijk op de rechterlijke macht ge schoven, doch pok hiertegen moest spr. opko men. Bij de wijze echter waarop deze schooi ppziener werkt kan de wet niet behoorlijk wor den toegepast. Er moet ajgeineone leiding zijn en die is er niet. In een andere zaak wordt o. m. als ge tuige gehoord het hoofd van de school te Didam, de heer Van Wezel- De kantonrechter dringt er bij getuige op aan vrij uit te spreken „Hot is" zegt Z.E.A. tot get., „wel uw chef, maa,r dat mag u niet weerhouden om de waarheid lo zeggen. Ik mag trouwens van iemand als meneer Oos terbaan niet verwachten dat hij u later zal zoeken. En. dan is de Justitie nog wel bij machte u to vrijwaren Na het hooren van den beklaagde en voor noemden getuige, wa,aruit bleek, dat het schoolhoofd pooit iets over deze zapk van den schoolopziener hoorde gaat de kanton rechter een geheel lijstje vap. verschillende overtredingen over zeer lange termijnen (van verschillende overtreders) voorlezen en vraagt den heer Van Wesel of deze daarom trent ook inlichtingen kan verschaffen (Midden in het gesprek stapt de heer Oos terbaan plotseling uit liet nevengelegen lokaal, waar hij wacht, de zaal binnen, doch wordt met een „pardon, meneer Oosterbaan, 't is uw beurt pog nietterug gewezen). Als de kantonrechter den deurwaarder ver boekt den heer Oosterbapn binnen te roepen stapt deze nauwelijks nadat het verzoek is geuit do zaal binnen „Wat is", dus vraagt de kantonr., „de oor- izaak dat eerst op 16 October proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de jongen sedert Fe bruari van de school was weggebleven? De heer Oosterbaan De jongen is 1 April 1904 op school gekomen en was daar dus op 1 Fcbr. 1911 bijnaj 7 jaar geweest. In gewone gevallen moet een zesjarige cursus dan afge- loopen kunnen zijn. IVie is hier de schuld dat dit niet zoo is geweest? Spr wil niets ten nadeele van het onderwijs zeggen, maar de mogelijkheid bestaat, dat het door veel of overbevolkte klassen komt. Of we! door slechte wegen of door ziekte. In dergelijke gevallen moet krachtens de algemcene beschouwingen, bij de Leerplichtwet gehouden, deze met de uiterste lankmoedigheid worden toegepast. Dientengevolge heeft spr. hier ook een ruime plaats gegeven aan de administratieve behan deling, wetende dat die man zijn jongen des zomers noodig kon hebben in zijn werk Toen evenwel de jongen den 16 October er nog niet was geweest is er proces-verbaal opgemaakt. Kantonrechter: Was er geen landbouwverlof gevraagd Get. Oosterbaan. Dat kon wegens de vooraf gaande verzuimen niet verleend worden Ambtenaar 0. M Dus, naast de geoorloofde verzuimen en naast het land- of tumbouw-ver- lof, tolereert u nog een derde mogelijkheid om met uw goedvinden van de school weg te blijven! U heeft andere inzichten over de Leerplichtwet dan ik. Waar haalt u dat uit? De heer Oosterbaan: Uit de Wetl Ik ben er volkomen bevoegd toe. Kantonrechter Wilt u mij dit dan aan wijzen De heer Oosterbaan: Ik heb het recht om verzuimen te verschoonen, Daarvan heb ik aan niemand de reden op te geven. Kantonrechter Maar er is hier geen en kele reden. Deze beklaagde behoort tot de welgestelde ingezetenen van Didam. Hij heeft maling aan de wet en houdt zijn kind thuis. Die man is niet te versolioonen. Op de ma nier zooals u de zaken behandelt, wordt de geheele Leerplichtwet tot een grapje gemaakt. Zelf hen ik 5 jaar schoolopziener geweest, en met overleg kan men zeer veel doen om het schoolverzuim tegen te gaan. Maar met op de manier zooals u handelt I De Ambtenaar van liet 0. M. verwijt in zijn requisitoir get. Oosterbaan dat deze èn in de courant èn ter terechtzitting meer heeft gelet om trucjes aan de hand te doen om de Leer plichtwet te ontduiken dan om het onderwijs te he volleren. Bij kon. besluit: is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Doesburg jhr inr. J M. van Asch van Wijck, thans adjunct-commies bij het departe ment van justitie, .te 's-Gravenhage; is, met wijziging in zooverre van een Kon. besluit van 2 December 1910, waarbij de eerste- lui tenant J. F. van der Sluys Veer, van bet wapen der infanterie van het leger in Ned.- Indië, met ingang van 1 Dec. 1910, voor dén tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, bij het 11de reg. inf., bepaald, dat de detacheering van dien officier, op zijn ver zoek, wordt opgeheven, is (benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M Veldhuyzen van Zanten Sr., oudste lid der firma M. Veldhuyzen van Zan ten en Zonen, bloembollenkweekerij te Lisse. Naar de „Alkm. Crt." verneemt, zijn en kele personen te Alkmaar bezig een comité te vormen, teneinde den 16den September a.s., ter gelegenheid van het eeuwfeest van den geboortedag van mevrouw BosboomToussaint aan haar nagedachtenis een blijvende hulde te brengen. Do heer Maurice Maeterlinck, die thans te Nizza verblijft, heeft in een vraaggesprek verklaard dat hij de som van den Nobelprijs wil afronden tot 200.000 frank, om dan een prijs te stichten die alle twee jaar zal toe gewezen worden aan het beste werk in de Fransche taal, op letterkundig, wetenschappe- pelijk of kunstgebied. Do redactie van het „Predikbeurten - briefje" verzoekt ons mede te deelen„ dat de dienst in do Engclscho kerk alhier morgen, Zondag, niet om 10 uur maar om half elf begint In een vergadering van kerkvoogden der Ned. Hen'. Gemeente te Kloet in ge is door hen besloten om de nieuw benoemde kerk voogden de heeren J Oele en C. Welleman als zoodanig niet toe to laten en is aJzoo de geheel© stemming nietig verklaard op grond, dat het niet is uit te maken, dat zij do meeste stemmen, voel minder dat zij de volstrekte meerderheid hebben verkregen Jicht en rhenmatieh. Reeds meermalen hebben wjj er in deze kolommen op gewezen, dat wanneer de nieren tengevolge van zwakte of ziekte niet in staat zijn om het bloed behoorlijk te filtreeren, de onzuiverheden die in het bloed achterblijven en onder deze neemt het urinezuur de eer ste plaats in de oorzaak zijn van verschil lende ongesteldheden Op welke wijze deze zich voordoen hangt van het gestel van den patient af Onder meer kunnen de onzuiverheden zich in den vorm van uraten in de holle gedeelten van het. lichaam kristalliseeren en zich nes telen in de spieren en gewrichten, waar zij de oorzaak vormen van jicht en rheumatiek Uw spieren en gewrichten in de handen, ar men, beenen of heupen worden als het war© verstijfd. De huid wordt op die plaatsen ge spannen en rood van kleur, tie scherpe kan ten der kristallen veroorzaken bij de minste beweging hevige pijn en de gewrichten zwel len op. Het zal ons duidelijk z|jn, dat wanneer al leen de verschijnselen behandeld worden door pijnstillende middelen, daarmede geen genezing verkregen wordt doch alleen tijdelijke verlich ting. Wanneer de ziekte niet in tiaar oorsprong wordt aangetast, kan de afzetting der onzui vere stoffen steeds ongestoord voortgaan en do rheumatiek of jicht zich tot een chroni sche <kwaal ontwikkelen Behandelt de nieren, de bron van uw ziekte, opdat zij de schadelijke stoffen geregeld uit uw bloed filtreeren en deze met de urine Uit iket lichaam worden afgevoerd. Voor dit doel bestaan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen de nieren, zij versterken hen en maken hen gezond, zoodat zij hun hoogst ge wichtig werk weer volkomen vervullen. Wacht u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dragende de handtee- kening van James Foster op het etiket, zijn te- Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel ii f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Tegen het VEROUDEREN Dr. Hommel's Haematogen. WAARSCHUWING Men vrago uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. De geruchten, dat de Roomsch-KaÜio- lieken in Hilversum met een eigen candidaat zouden uitkomen, waarbij zelfs reeds namen genoemd 'werden, zijn niet bewaarheid. De anti-revolutionnaire candidaat mr. V H. Rut gers schijnt nu ook genade gevonden te heb ben in do oogen der Roomschen, zoodat hij ook door dezen zaj< worden gesteld. Het bestuur van de Sociaal-democrati sche Arbeiderspartij richt zich in het orgaan dier partij tot het Nederlandsche volk, ten einde dit op te wekken tot een beweging ten gunste van do arbeiderspensioneering. De be doeling is om de Tweede Kamer te bewegen een spoedige en gunstige beslissing te nqmen op de imotie-Troelstra. Op 27 December j,l. werd de heer H. S. P. Robin, die op 29 December 37i/2 jaar Sin dienst van de firma Joh. Enschedé Zonen, te Haarlem, zou geweest zijn, op staanden voet ontslagen. Als reden van dit ontslag werd opgegeven overtreding van art. 27 van bet algemeen reglement op de dienst betrekking van genoemde firma. Dit artikel luidt„Do leden van het personeel zijn ver plicht tot geheimhouding van de bijzonder heden van het bedrijf Van dit ontslag werd den' volgenden dag in de z-g- wagenpoort van het fabrieksge bouw openlijk aan het personeel kennis ge geven door laanplakking van een geschrift, waarin als reden werd aangegevenhet schenden van fabrieksgeheimen. Daar de heer Robin ontkent, zich daaraan schuldig te hebben gemaakt en in die publi catie een aanranding van zijn eer en goeden naam ziet, heeft hij deswege bij den officier van justitie een aanklacht ingediend legen de tegenwoordige firmanten, de heeren mr. Ch. Enschedé en mr. H. J D. D. Enschedé. De zajik is thans in onderzoek. (H Dgbl Te Rotterdam heeft een onbekende een bezoek gebracht aan de woning van ©en weduwe in do Almondestraat 41 het' goud en zilver, en er was niet weinig aan wezig, is verdwenen. Ook is in een woning in de Lange Baanstraal ingebroken en een kistje inot geld meegenomen en tevens heeft men zicli toegang verschaft tot de kajuit van een schip aan liet Kralingsche veer en veel goud. zilver en geld meegenomen. Bij het sloop en van een pand in de Gouverncstraat te Rotterdam is van dat per ceel een muur ingestort Door de brokstukken van den muur werden twee sloopers getroffisi en gedeeltelijk bedolven De een, wiens roch- teronderbeen op twee plaatsen brak, moest naar hot Ziekenhuis worden vervoord. Bij de Rotterdamsche politie is opsporing verzocht van oen chauffeur uit Kattowitz in Galicië, die er met oen bedrag van dertig dui zend roebel van door is gegaan. Op zijn aan houding staat een premie van vijfduizend roebel. Een tot nu toe onbekend gebleven mait bood aan den Goudschen Singel te Rotterdam aan een I3jangen suikerbakkersleerlmg een mes te koop aan Toen deze het nies niet wilde koopen gaf de man hem een steek ter hoogte van de zevende rib. Ernstig ver wond werd de jongen naar hel ziekenhuis vervoerd. De zedenpolitie te 's-Gravenhage lieefl een man en een vrouw, houders van «ran z g. hotel in het Jagerstraatje die ver dacht worden zich schuldig te hebben ge maakt aan koppelarij, aangehoudenZij zijn ter beschikking vaji de justitie gesteld en naar het huis van bewaring ovorgcbrachh Op de Breestraal to Leiden heeft een ernstig (ongeluk plaats gehad Het 13-jang zoontje van den notaris te Noordwijk wildet op het voorbalcon van een juist in beweging zijnde eleclrische tram springen Doordat eeci knaapje, die juist tevoren op do tram was gesprongen, nog op de treeplank was blijven staan, hing het zoontje van den notaris met zijn lichaam buiten de tram Zoo pas seerde hij een verhuiswagen, welke zoodanig was geplaatst, dal. de tram er net langs kon. De jongen geraakte tusschen den Verhuiswagen, en do tram, die roods een tamelijke vaart had, bekneld. Toen de bestuurder het onge val bemerkte, remde hij uit alle macht, doch het was te laat. In deemiswaardigen toestand werd de knaap de studentensociëteit binnen gedragen. De jongen had inwendige kneuzin gen gekregen en zijn beide armen waren ge broken. Hoewol niet direct levensgevaarlijk, is zijn toestand toch ernstig Het Belgische schip, dat in den ochtend van 1 Januari bij een poging, om door de derde opening van de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht 'te varen, (dwars op de pijtcrbcstorting bleef vastzitten en dien tengevolge gezonken en doorgebroken is, ie» thans van zijn voor de scheepvaart hinder lijke (ligplaats verwijderd. De politie te Wageningen heeft een 2t- jarig jongmensch aangehouden, onder verden king van een lange reeks van diefstallen ten nadeele van een ïjzerhandelaar, bij wien hij| in lossen dienst was. In zijn kosthuis werden in beslag genomen allerlei gereedschappen, hamers, vijlen, nijptangen en velerlei andere artikelen, alles verborgen onder het bed en in een koffer. Te Milligen is het reeds in staat van. ontbinding verkeerende lijk van een naar gis sing 30 40-jarigen man, met kaal hoofd en blonden snor ©pgevischt. Aan een der vingers zat een gouden ring en in de broek zakken bevond zich o.m. een zakmes, gemerkt Coblcnz. Blijkbaar behoorde de drenkeling', waarschijnlijk een Duitsclier, tot den gegoe den stand. Op een strafzitting der rechtbank te As sen werd voor eenige weken onder verden king een meineed een getuige gevangen ge vangen genomen. Hij is weer op vrije voeten' gesteld, |Ojndat do instructie geen genoeg' zame gronde» had opgeleverd om hem voor het afleggen van een valsche verklaring on der eede, verder te vervolgen. Door de vorst is de scheepvaart in de Friesch© veenderijen gestremd. Te Muntendam viel een in de Veenkolo niën bekend vrouwelijk straaltype in het vuur en verbrandde Een juffrouw te Nieuweschans, Jennet© van Dijk, is Vrjjdag 102 jaar geworden. TREINBOTSING. Vrijdagavond te half zeven heeft, op he* stationsterrein te Haarlem een botsing plaat® gehad tusschen twee goederentreinen. Het signaal stond op veilig, maar, de wissel stond verkeerd. Een locomotief is uit de rails ge vlogen en een goederenwagen viel geheel otó. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats'. Dadelijk word met de vrijmaking van de ljj- |neii begonnenhet treinverkeer had evenwel een belangrijke vertraging. Alle lijnen naar Amsterdam waren versperd. De treinen, die reeds uit Amsterdam onder weg waren stopten voor de plaats des onheil». De reizigers stapten over. Te Haarlem wer den doorgaande treinen uit aanwezig materieel gemaakt. Toch gaf bel veel oponthoud. Hefe verder© verkeer AmsterdamHaarlem werd nu over Uitgeest geleid. Op het moment, dal het ongeluk te Amsterdam bekend werd, wa ren nog enkele t reinen in de richting HaaT' lem afgezonden, maar deze konden (natuur lijk door lonveilig signaal worden ppgehoa-»

Middelburgsche Courant | 1912 | | pagina 6